Middenstandsbonden de bestedingsnota over SPORTNIEUWS Landbouwschap schrijft Tweede Kamer vVat brengt de Radio? Hilary op eigen wieken VOETBAL Gevonden voorwerpen ■8ALL-PENNEN VULPENNEN AMSTLEVEN levensverzekering Prijsindexcijfers van het levensonderhoud in januari 1957 onveranderd TWEEDE BLAD Woensdag 27 februari 1957 12e jaargang no. 4000 Aanval op patrouille in Australisch Nieuw-Guinea Nieuwe Japanse premier Nieuw soort morfine Het autoverkeer Ruhrgebied-N ederland De sterkte van het Oostduitse Volksleger. De onkosten voor het onderhoud van het politie- leger der Verenigde Naties De olielaag in de Sahara De commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, waarin samenwerken de Christe lijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de rege ringsnota inzake de beperking van de bestedingen. De middenstandsbonden spre ken hierin o.m. de mening uit, dat de voorgenomen offers van de overheid voor een aanmerkelijk deel uit verschuivingen bestaan van de lasten naar andere secto ren en geven als hun eindindruk weer, dat het stabilisatiebeleid in ernstige mate in gevaar wordt ge bracht. Naar aanleiding van de rege ringsplannen tot verhogingen van de omzetbelasting zegt het adres o.m het volgende: „Nu in onze sector van het bedrijfsleven de spannipgen dermate groot zijn, moet verwacht worden, dat voor de te heffen 24 miljoen gulden in het kader van de stabilisatiepoli- tiek, aan het departement van Economische Zaken toestemming gevraagd zal worden voor door berekening. Zou deze doorbere kening worden geweigerd dan zou door de minister miskend worden het postprijsverhogende karakter van de omzetbelasting en zou de evenwichtige verdeling van de lasten nog meer worden aangetast. Indien wel toestem ming wordt verleend tot doorbe rekening zullen prijsverhogingen het gevolg zijn, welke 't te hand haven stabilisatiebeleid nog ex tra zullen bemoeilijken". De mid denstandsbonden zouden daarom de vraag willen stellen, of het bedrag van 24 miljoen gulden wel in overeenstemming is met het prijsstabilisatie-offer. Het voor rekening van de overheid komende deel van de be stedingsbeperking is door de S.E.R. gefixeerd op 200 miljoen gulden. Bij de afschaffing van de consumenten-subsidie op suiker en melk ad 43,5 miljoen, bij de uitkering bij bevalling ad 6 mil joen en bij de vermindering van het tekort van de P.T.T. ad 19,5 miljoen gulden, vraagt de com missie van overleg van de mid denstandsbonden zich echter af, of hier sprake is van werkelijke beperking van de bestedingen door de overheid, dan wel van een overhevelen van deze posten ten laste van andere sectoren. „Het wil ons voorkomen, dat de bijdra- werken ten bedrage van 20 mil joen een stelpost is, ten aanzien waarvan men zich kan afvragen of deze onder de huidige omstan digheden zou worden uitgege ven". De middenstandsbonden missen in het stuk node het in het uit zicht stellen van maatregelen, die de bestedingen drukken door een bevordering van het sparen. Voorts noemen zij de oplossing, door de regering voorgesteld om de eigenaars van agrarische be drijfsgebouwen tegemoet te ko men, een vergaande en niet vol doende gemotiveerde aantasting van de eigendom. Hun bezwaren tegen de blokkering van de 50 rrtiljoen gulden zijn nog te ster ker nu de regering voornemens is, niet in alle gevallen de eige naars toe te staan naar eigen in zicht de geblokkeerde gelden te laten besteden aan de verbetering van bedrijfsgebouwen die zij in eigendom hebben. Ten aanzien van de directe be lastingen verzoeken zij met aan drang, ten behoeve van de kleine N.V.'s, het voorgestelde tarief van de vennootschapsbelasting zó te amenderen, dat een oplo pend tarief van 40 tot 47 procent wordt vastgesteld. Zij bepleitten ten aanzien van deze en de ande re voorgestelde fiscale voorzie ningen, dat zij een tijdelijk karak ter zullen dragen. Zij achten het noodzakelijk de voorgestelde be lastingmaatregelen te beperken tot het jaar 1957. Verder wordt in het adres ge zegd, dat de talrijke prijsverho gingen van grond- en hulpstof fen, de verhoging van de inkoop prijzen van talrijke produkten, daarbij gevoegd de gestegen prij zen van het levensonderhoud van de ondernemers en hun gezinnen, de invoering van de algemene ouderdomswet en de komende huurverhoging, de medewerking aan een globale prijsbewaking voor het midden- en kleinbedrijf tot een uitermate moeilijke aan gelegenheid maken. Over het voorstel om banden voor perso nenauto's van het 5 pet tarief der omzetbelasting over te brengen naar het 15 pet tarief, stellen de middenstandsbonden dat naast de vergaande lasten die in korte tijd op het vervoer zijn gelegd deze extra en grote verzwaring haast ondragelijk genoemd moet wor den. Met name voor het taxi- en het personenautoverhuurbedrijf en voor de vele middenstandsza ken die combinatiewagens gebrui ken, die fiscaal tot de personen wagens worden gerekend, is deze verhoging met 10 pet van een be langrijk en kostbaar onderdeel, bijzonder zwaar. 200 inheemsen hebben in het woeste binnenland van het Se- pik-distrikt een aanval gedaan op een patrouille van het be stuur van Australisch Nieuw- Guinea. Deze patrouille bestond uit vier Europeanen en 33 in heemse agenten. Zij stelde een onderzoek in naar een moord, die inboorlingen In december op 17 inheemsen zouden hebben gepleegd. Volgens een in Port Morsby ontvangen bericht werd een aanvaller gedood en een in heemse agent aan de hand ge wond. De patrouille nam 16 aanval lers gevangen en arresteerde 21 inboorlingen, die verdacht wor den van de moord op genoemde 17 inheemsen. Een woordvoerder van het be stuur zei, dat het patrouilleren in het distrikt zou worden voort gezet tot inboorlingen hun neiging tot doden verloren had den. De Japanse rijksdag heeft No- besoeke Kisji tot premier be noemd in de plaats van Isjibasji, de om gezondheidsredenen ont slag heeft genomen. Kisji is tot premier gekozen met 129 stem men van de socialistische partij van Soezoeki tegen. De nieuwe premier heeft een verzoenend gebaar gemaakt te genover de rechtse conservatie ven door zijn vroegere mededin ger naar het leiderschap van de liberaal-democratische partij (conservatief), Mitsoejiro Isji, tot minister zonder portefeuille te benoemen. Kisji, die ook voorzitter is van de liberaal-democratische partij, zal geen veranderingen in zijn regering aanbrengen en de por tefeuille van Buitenlandse Za ken, die hij reeds beheerde, be houden. Eerder had hij reeds verklaard de buitenlandse en economi sche politiek van Isjibasji te zullen voortzetten. Het Centraal bureau voor de statistiek stelde een voorlopig prijsindexcijfer van het levenson derhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders samen per 15 januari 1957 op basis 1951 100. In dit voorlopig indexcijfer voor januari is de invloed van de invoering der algemene ouder domswet nog niet begrepen. Te gelijk met het februaricijfer zal een indexcijfer over januari, waarin wel met de AOW rekening is gehouden, worden gepubli ceerd. Bij de beoordeling van het prijsindexcijfer dient met het voorgaande rekening te worden gehouden. Het totaal-indexcijfer van het levensonderhoud bedroeg per 15 januari 1957 110. Vergeleken met december 1956 bleef het ongewij zigd. Voor de verschillende onder delen van de gezinsuitgaven tra- TERNEUZEN Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, welke zijn te rug te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen. In een uitvoerig schrijven heeft het Landbouwschap een aantal opmerkingen over de bestedings nota aan de Tweede Kamer ge richt. Ernstig bezwaar heeft het Landbouwschap tegen de in de nota vervatte opvattingen over de beloning van de landarbeid (geen relatieve gelijkstelling met indu strieionen en werkclassificatie) en over de beloning van de be drijfsleiding, welke beschouwd wordt als beloning van de boer voor bedrijfsleiding en handen arbeid samen. Bezwaar heeft men ook tegen het rentepercentage van 3,5 bij de berekening van regeringszijde van de gebouwenlast. Het Land bouwschap acht 4 procent op he den juister. Voorts meent het Landbouwschap, dat rente en af schrijving over 'het gebouwenka pitaal dient te geschieden over de specifieke vervangingswaarde (werkelijke bouwkosten), in- plaats van over door de regering genoemde algemene vervangings waarde, die op een derde lager Padvindersriem, Slot, Nieuw- 5>e^f^ePdtis;„ straat 5; licht bruine herenporte-,Met het standpunt van de rege- monnale, R. Wieland, Wilhelmi- naplantsoen 14; Keeshond, Van der Linden, Van Steenbergenlaan 20; contactsleutel van auto, Ger- reman, Dijkstraat 27; dollunes, Piet van de Velde, Donze Visser straat 39; linker wollen kinder- want (wit en blauw), R. Lode- wijk. Tuinstraat 23; zilveren ro zenkrans, Vergouwe, De Jonge- straat 7. Aan het bureau van politie zijn verder nog gedeponeerd en al daar terug te bekomen: Kinderarmbandje, blauwe jon genspet, bril, sleutel(fist), bruine herenglacé, vulpotlood, gele ge breide rechter want, paar lederen motorhandschoenen, zwarte lede ren damesglacé's, paar dames kousen, Lipssleutel in étui, linker bruine glacé, bruine portefeuille. niet naar onmiddellijke dekking te streven. Bedacht dient te wor den aldus de brief van het Land bouwschap, dat deze verhoging voor een niet onbelangrijk deel uit rente bestaat. Het gaat wel zeer ver wanneer men de eige naar van onroerend goed zelfs het rentebestanddeel zou willen onthouden. De blokkering zal gelden voor produkten als melk, rogge en haver, dus voor bedrij ven voor weide- gemengde en veenkoloniale bedrijven, waarop de liquiditeitspositie reeds jaren lang veel te wensen overlaat. Ook het binden van deblokkering aan bepaalde voorwaarden (met inbegrip van gebruik voor sane ring) verontrust het Landbouw schap. Naar wij van de zijde van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond vernemen geeft het adres niet de vier hoofdbe stuursleden van het Landbouw schap, die namens de A.N.A.B. daarin zitting hebben. den van 15 december 1956 tot 15 januari 1957 echter wel verande ringen op, in dien zin,'dat voor een aantal produkten prijsstijgin gen plaats vonden, die echter weer werden gecompenseerd door prijsdalingen van andere posten. Prijsstijgingen deden zich voor o.a. bij brood, aardappelen, fruit en suikerwerken, jam, gedistil leerd, vis, melk, premie voor vrijwillige ziekenfonds en benzi ne. Voorts was er een aantal an dere prijsstijgingen van relatief geringe betekenis. De invloed op de kosten van levensonderhoud van de verhogingen werd even wel voor het grootste deel ge compenseerd door prijsdalingen elders. Deze prijsdalingen hadden be trekking op havermout, peul-1 vruchten, groenten, cacao, eieren, bloemen, haarden en kachels en de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Per saldo is het totaal-index cijfer met 0,2 gestegen. Als ge volg van afronding bleef het in dexcijfer van het levensonder houd onveranderd op 110. Een soort van „super morfine" dat pijn in 15 minuten kan weg nemen en het baren gemakke lijker kan maken, zal waar schijnlijk op het einde van dit jaar te krijgen zijn. aldus heeft de Eelgische geleerde Paul Jans sen, die deze soort morfine ont dekt heeft, in Brussel meege deeld. Janssen, die uit New York was gekomen, verklaarde dat dit nieuwe verdovende middel nog steeds in het experimentele sta dium verkeert, maar reeds met succes op dieren en mensen is toegepast. Het zal op grote schaal worden gemaakt in een nieuw laborato rium te Beerse bij Turnhout, al dus Janssen. AANBIEDINGEN VOOR SPELERS VAN „HONVED". Zes van de negen spelers van ,Honved", die besloten niet naar Hongarije terug te keren hebben in Wenen talrijke aanbiedingen ontvangen van Europese- en Zuid-Amerikaanse verenigingen. Kocsis, Sandor en Ferenc Pus kas bestuderen voorstellen van Milan FC, Real Madrid en FC Barcelona. Milan zou bereid zijn, zo wordt in Wenen gezegd, 3,5 miljoen Franse francs (ongeveer 350.000 gulden) te betalen aan Kocsis en Real Madrid zou San- dor een bedrag van 1.5 miljoen Franse francs hebben aangebo den, Puskas heeft nog niets over zijn plannen medegedeeld. Hij beperkte zich er toe te verkla ren, dat hij graag in hetzelfde elftal zou willen spelen als Koc sis. Doelmna Grosics en Garan- voelgy zullen waarschijnlijk te rugkeren naar Zuid-Amerika, waar hen contracten worden aan geboden door Flamengo en San tos. Szusza wil zijn voetballoop baan besluiten. Indien mogelijk wordt hij trainer ln Oostenrijk. Lantos, Szolnok en Szabo hebben zich bereid verklaard ieder aan bod uit Frankrijk, West-Duits- land, Italië of Spanje te bestu deren. Inmiddels zijn de acht andere spelers van „Honved", die en kele dagen geleden gezegd heb ben wel naar Hongarije te zullen terugkeren, ook in Wenen aange- Naar «aanleiding van het Ne derlandse voornemen voor 1960 gereed te komen met de aanleg van de autoweg van Amsterdam over Utrecht naar de grens met West-Duitsland en van Rotter dam over Gorinchem-Tiel naar de Westduitse grens, waarbij de ze wegen bij Zevenaar samen zullen komen wordt in het offi ciële orgaan van de stad Duis burg „Stadt und Haven" aange drongen op versnelling van de werkzaamheden op Duits gebied wat betreft de autoweg Ruhrge- bied-Elten teneinde de ten uit voerlegging van de Nederlandse en Westduitse plannen samen te doen vallen. De autoweg Ruhrgebied-Elten moet het belangrijkste aanslui tende traject worden voor het autoverkeer tussen Nederland en West-Duitsland en voor het Nederlandse wegvervoer naar de overige landen van het Europe se continent. In dit verband wordt gemeld, dat dé werkzaam heden aan de autoweg Oberhau- sen-Elten in het voorjaar zullen worden hervat en dat het gehe le traject waarschijnlijk in 5 jaar gereed zal zijn. Tegen 1960 hoopt men het deel Oberhausen-Wesel en tegen 1962 het resterende deel van Wesel tot aan de grens gereed te heb ben. Fa P. J. v. d. SANDE komen. Hun vliegtuig uit Cara cas maakte een tussenlanding te Parijs. De spelers werden vergezeld door de trainer Kolmar, wiens vrouw in Wenen op hem wacht. Eoszik verklaarde, dat de acht spelers nog enkele dagen in We nen zullen blijven, hoewel het aanvankelijk de bedoeling was, dat zij dinsdag zouden doorrei zen naar Boedapest. Volgens mededelingen van Hongaarse vluchtelingen is het mogelijk, dat sommigen van de acht spelers hun besluit zullen herzien als zij met Puskas en de anderen hebben gesproken. Kol mar, bijv. heeft nog niet beslist of hij wel of niet naar Boeda pest zal terugkeren. VOORLOPIGE UITSLAG K.N.V.B.-TOTO. Er hebben zich maandagavond nog een groot aantal candidaten voor de prijzen van de eerste K.N.V.B.-toto gemeld. De eerste prijs (22.400 gulden) zal, volgens de voorlopige uit slag, worden verdeeld onder zes personen, zij ontvangen dus elk ruim 3700 gulden. De tweede prijs een bedrag van 9600 gulden zal, volgens de huidige gegevens, worden verdeeld onder 37 personen. Zij hadden elk tien juiste combina ties op hun formulieren en ontvangen daarvoor elk een be drag van bijna 260 gulden. De Westduitse strijdgroep tegen de onmenselijkheid, een anti-communistische organisatie die deserteurs uit het Oostduitse leger en de volkspolitie onder vraagt, heeft bekendgemaakt dat Oost-Duitsland, in tegenstelling tot 'n verklaring van 'n half jaar geleden, zijn strijdkrachten niet met 30.000 man heeft beperkt, maar zijn wervingsacties juist heeft geïntensiveerd. Het volksleger, waarvoor een verminderde maximumsterkte van 90.000 man was bekendge maakt, telde op 't eind van 1956 100.000 man landstrijdkrachten, 9000 man luchtstrijdkrachten en 8500 zeelieden: in totaal dus 117.500 man. Daarnaast zou Wollweber, het hoofd van de staatsveiligheidsdienst, nog een 75.000 wapendragers onder zijn bevel hebben; en voorts de minis ter van binnenlandse zaken een 15.000 man „nood" politie en 75.000 man gewone politie. Volgens de strijdgroep is Oost- Duitsland 1957 begonnen met ongeveer 283.000 man geregelde leger- en politietroepen, 215.000 bewapende fabrieksarbeiders (een soort „burgerwacht"), en 225.000 leden van de para-mili taire vereniging voor sport en techniek; dus met een totaal van 723.000 man met militaire trai ning. N.V. Fa. P. J. van de Sande DONDERDAG 28 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de huisvr.; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huis vrouw; 11.15 Lichte muz.; 11.45 Hersengym.; 12.00 Orgel en cello; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 West- indisch ork.; 12.50 Caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Gram.; 14.20 Hoor spel; 14.45 Instr. trio; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordr.; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muz.; 18.55 Gespro ken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Cabaret; 19.25 Lichte muz.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Gelders orkest. In de pauze: (21.1021.30): Caus.; 22.15 Act.; 22.25 Dansmuz.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15 Onze buitenlandse corresponden ten melden; 23.25 Jazzmuziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 School radio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Instr. octet; 12.20 Gram.; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Lichte muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Alt en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Prome- ring ipzake de grondrente kan het Landbouwschap zich niet ver enigen t.a.v. de berekening der garantieprijzen. De door de rege ring aangenomen grondrentebe- dragen liggen aanzienlijk bene den het huidige niveau van de nettopachten. De voorgenomen blokkering van de stijging der garantieprij zen uit hoofde van de normver hoging voor bedrijfsgebouwen stuit op zeer ernstig bezwaar. Onbevredigend is de vaststelling van de regering, dat het onder de huidige omstandigheden niet mo gelijk is, de gevolgen van de ver hoging van de normen voor be drijfsgebouwen in de kostprijs berekeningen op direkte wijze te financieren en dat het derhalve verantwoord is voor het hiermee gemoeide bedrag van 50 miljoen De begrotingscommissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft secreta ris-generaal Hammarskjoeld ge machtigd dit jaar 6.500.000 dollar meer uit te geven voor het poli- tieleger in Egypte. Dit bedrag zou door vrijwillige bijdragen van de leden der Ver. Naties bijeengebracht moeten worden. Er is reeds tien miljoen dollar voor het politieleger toegewezen in overeenstemming met hun aandeel in de begroting van de Verenigde Naties. De toewijzing 'van het extra bedrag geschiedde met 42 tegen 7 stemmen (het communistische blok) bij 5 onthoudingen. De Franse afgevaardigde Ga- nem zei te geloven in „collectieve verantwoordelijkheid" voor de door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 88) (Nadruk verboden.) Onbewust had ik mijn stemnooit. Je hebt ze alleen maar aan verheven en lady Waterson en mevrouw Westcott zaten glim lachend te luisteren. „Ja", ver volgde ik, een beetje uitdagend, „ik »tel veel belang in meisjes en haar werk. Natuurlijk weet ik wel, dat er tegenwoordig ook voor meisjes vele beroepen open staan, waaraan men vroeger nooit gedacht zou hebben en dat er een groot percentage werken de vrouwen is, die geschoold zijn en goed beslagen ten ijs komen en zich niet hoeven te laten af schepen met een hongerloon, maar het is een niet te ontken nen feit, dat wij nooit zo goed betaald 'worden als de mannen zelfs niet, wanneer wij pre cies hetzelfde werk verrichten. Onlangs had ik een heftig dis puut met een Amerikaan en hij zei op een toon, die Amerikanen gewoonlijk tegenover een vrouw aannemen, dat vrouwen nooit zo goed betaald zouden worden als mannen, om redenen van huis houdelijke aard. Dat zodra zij dat omgeslagen is over de leden van stemming, uitgaven voor het politieleger en verklaarde zich tegen de gedach- waarde kregen, zij gingen trou- te van vrijwillige bijdragen, wen. Dat is een min laag-bij- Frankrijk onthield zich derhalve i de-gronds excuus. Sommig# vrouwen trouwen te kijken, om te weten, dat ze al tijd oude vrijsters zullen zijn, maar toch worden ze niet be ter betaald. In werkelijkheid zal een aardig meisje, dat waar schijnlijk zal trouwen, hoogst waarschijnlijk meer verdienen dan het lelijke, onaantrekkelijke meisje, dat altijd ongetrouwd zal blijven." „O!" De geamuseerde uitroep van dr. Westcott, terwijl hij op stond en een paar blokken op het vuur legde, ergerde mij. „Ja", zei ik. „Een man mag zo lelijk zijn als een aap en zijn af zichtelijkheid zal hem nooit in de weg staan bij zijn carrière." „Juffrouw Forrest", lady Wa terson en dokter Westcott spra ken tegelijk, en de laatste liet het woord aan lady Waterson, die glimlachend vervolgde: „wat u zegt is volkomen waar een lelijke, onaantrekkelijke vrouw heeft meestal in de strijd om het bestaan een tamelijk moeilijke tijd. Het lijkt oneerlijk, maar er zal nooit verandering in komen, zolang de mannen de overhand hebben in het samenstellen der wetten." „Goeie hemel!" riep dr. West cott in luimige angst uit: „gaat u een politiek twistgesprek hou den? Want ik ben maar één ar me man tegenover drie heel uit zonderlijke vrouwen." „Neen", zei lady Waterson. „We gaan geen politiek twistge sprek houden." Een bediende kwam de kamer in en meldde, dat de auto van lady Waterson stond te wachten. Zij bood aan, mij naar Notting ham Place te brengen, maar dr. Westcott kwam rustig tussenbei de en zei, dat hij mij naar huis zou vergezellen, juist alsof een dergelijke afspraak al maanden tevoren was gemaakt. Zij scheen in geen enkel opzicht verrast, en toen zij afscheid nam, drukte zij haar vreugde uit over mijn „ideeën" en vroeg mij, zo spoe dig mogelijk weer eens naar Richmond te komen, zodat wij ons gesprek over de positie van de werkende vrouw konden voortzetten. „Breng dr. Westcott mee", zei ze met een lach in haar stem. „Hij is een ouderwets, superieur, koppig man, en u moet zien, wat u met hem kunt doen." „We zullen a.s. zondag komen" zei hij zo prompt, dat ik alleen naar adem kon snakken en het volgend ogenblik hadden wij af scheid genomen van de arme, lieve mevrouw Westcott en ge leidde hij ons de trap af naar de deur. „Ik ben bang, dat ik de vol gende zondag naar mijn nichten in Bedford Park zal moeten", zei ik uit pure koppigheid, toen wij het huis verlieten. „Ik ik ben soms bezet, weet u." „Het spijt me", zei hij met zo'n duidelijke teleurstelling, dat ik op slag berouw had. „O, ik kan wel gaan. Ik zal mijn bezoek op een ander tijdstip stellen. Maar het was een beetje voorbarig, vindt u niet om voor mij te spre ken?" Hij stond stil, en de abrupte, plotselinge lach klonk zachtjes en onderdrukt in de stille straat. Gegriefd liep ik verder met mijn hoofd in de lucht. In een ogenblik was hij naast me en bij het licht van een straatlantaarn staarde hij mij in mijn gezicht. „Bent u beledigd juffrouw For rest? Ik ik had nooit gedroomd dat u zo zou zijn. Ik „Hoe zou zijn?" vroeg ik. „Op uw teentjes getrapt. Na tuurlijk had ik niet voor u moe ten antwoorden. Het was uiterst voorbarig, zoals u zei, en heel onbeleefd. Ik weet niet wat mij overkwam. Ik denk, dat het mijn verlangen was, om met u mee te gaan. Bij de laatste gelegen heid hadden we zo'n prettige middag en ik verlangde zo naar een volgende. En we zijn zulke heel goede kameraden ge weest, niet waar?" Het overredende in zijn stem roerde mij. Moeders wijze raad gevingen fladderden naar de vier windstreken. Ik kon niet waar dig en op een afstand zijn tegen over deze belangwekkende man met zijn ernstig gezicht. En ter wijl ik weifelde, voltooide hij mijn ondergang door berouwvol te mompelen: „Wilt u mij ver geven?" (Wordt vervolgd.) nade ork.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kerkkoor; 15.30 Gr.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianoduo; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Ritm. muz.; 17.40 Koersen; 17.45 Om- roepork.; 18.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Caus.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 caus.; 22.35 Gram.; 22.45 Avond- Tijdschriftenkroniek; 22.10 Muz. caus.; 22.35 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. BRUSSEL: 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Vlaamse liede ren; 15.45 Duitse les; 16.00 Koer sen; 16.02 Pianorecital; 16.45 Boekbespr.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.40 Lied van de week; 19.45 Viool en piano; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Gram.; 20.10 Missiemontage; 20.40 Ver- zoekprogr.; 21.30 Kamermuziek; 22.00 Nieuws; 22.11 Intern. Radio Universiteit; 22.30 Orgelconcert; 22.55 Nieuws. De olielaag van Edjele is nog uitgestrekter dan men bij de eer ste boringen vermoedde. Er vloeit thans olie op een plaats, welke juist gelegen is bui ten wat men meende, dat de noordelijke grens van de onder grondse laag was. Bij het boren van die nieuwe put heeft men de olie op dezelfde diepte gevon den als in de andere putten van Edjele, d.w.z. op 430 meter. Er zijn op het ogenblik tien boorgaten gereed. Één wordt reeds geëxploiteerd en levert rechtstreeks de gasolie,' welke nodig is voor de diesels van de basis, zonder dat deze geraffi neerd behoeft te worden. Verder zijn vijf putten gereed om te worden geëxploiteerd, zodra de produktie ervan naar een ha ven aan de Middellandse Zee vervoerd kan worden. Men be hoeft slechts een kraan te ope nen, om de olie te laten stromen. Twee putten bleken niet produk- tief te zijn. Twee andere putten is men bezig te boren, waarbij ook die, waar zo juist olie ge vonden heeft. Zo lang nog niet nauwkeurig de uitgestrektheid van het olie veld zal zijn vastgesteld, worden de boorwerkzaamheden voortge zet. Er zullen boorgaten gemaakt worden op de noord-zuid-as en de oost-west-as. Pas wanneer de grenzen zijn vastgesteld zullen de reserves van de laag nauw keurig berekend kunnen wor den. Edjele ligt ongeveer 30 km ten zuiden van de luchtbasis Maison Rouge. Op 100 km ten westen daarvan zijn in het ge bied van Tiguentourine 4 boor gaten gemaakt. Daarvan zijn er twee gereed en produktief. Bij de twee andere is het boren nog niet geëindigd. Één van deze laatste twee putten heeft gas ge produceerd. Tenslotte is er te Zarzaitine een boortoren geplaatst, waar men maandag met boren is be gonnen. Er wordt te Maison Rou ge pog een boortoren verwacht, welke op 60 km ten zuid-oosten van Edjele zal worden opge richt.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5