jdit RECHTSZAKEN De nota inzake beperking van de bestedingen Gemeenteraad van Zaamslag Tulpenmisère Bemoedigende resultaten met hetradarsysteem voor de Nieuwe Waterweg De nieuwe Spaanse regering TWEEDE KAMER Delfzijl krjjgt belangrijke spoprwegvoorzieningen De toestand in Oost-Duitsland Politiek relletje in India DE BELGISCHE STRIJDKRACHTEN Ontevreden Palestijnse Arabieren in Cairo öe Tweede Kamev heeft gister middag een aanvang gemaakt roet de behandeling van de nota ireaake beperking van de beste dingen. Nagenoeg alle ministers waren aanwezig. Minister mej. Klompé en de heren Algera, Luns en Staf zaten niet achter de regerings tafel. De tribunes waren geheel gevuld. De beraadslagingen werden ge opend door de de heer Janssen -KVP) die verklaarde, dat zijn fractie bereid is de verantwoorde lijkheid mede te dragen voor ge rechtvaardigde offers. Spreker oehoudt zich voor afhankelijk van het antwoord der regering een uitspraak der Kamer te vragen met betrekking tot de drukverhoging voor de grote ge zinnen. 'De fractie der KVP is bereid de bestedingsbeperking te aan vaarden in tijdelijkheid, d.w.z. zo lang die offers nodig zullen zijn Z.i. bestaat er twijfel over of de regering terecht uitgaat van een betalingsbalanstekort van .f350 a 400 miljoen. Het is hem onduidelijk waarom geen sterke re inspanning wordt voorgesteld tot het sluitend maken van de betalingsbalans Het conjuncturele beeld van het ogenblik beschouwend zegt spreker van oordeel te zijn, dat de overspanning op de arbeids markt eerder geringer wordt dan ireneemt. De prijsspanning duurt voort. Het prijsstabilisatiebeleid seeft successen geboekt, maar ef dit beleid kan worden voortge zet zal men moeten afwachten. Spreker betreurt het. dat de regering haar beleid richt op ont neming van beat en dat de nota 4e bestedingsbeperking niet heeft rerbonden aan het verwerven van duurzaam bezit. Wat de be perking van de overheidsuitga ven aangaat zegt spreker de voor stellen der regering meer dan adeurstellend te achten. De of fers voor het bedrijfsleven en de consument laat zij zwaarder we gen dan die voor de overheid aelf. Met de totale investerings- Deperking via de rijksbegroting ten bedrage van 67 miljoen schiet de regering tekort bij. het advies van de SER. Z.i. is incorporatie van de ben- ziaebelasting en de motorrijtui genbelasting gewenst. Hij vraagt och af of de verfijning van de belastingdruk voor grote en kleine wagens nodig is. Er kan xL ®ok bezuinigd worden op de anchting van luxueuze gymnas tieklokalen. De heer Janssen meent, dat het ryk van de lagere, publiekrechte lijke organen meer vraagt dan het zich zelf voorstelt te doen. Deiieer Roemers (Arto.) is van oordeel, dat de indiening van de nota te lang is uitgebleven. De kritiek op de nota, dat zij geen duidelijk overzicht van het beleid geeft, lijkt ijejn piet onge rechtvaardigd. Namens zijn fractie uit spre ker waardering voor het advies van de SER. ■De heer Roemers gapt vervol- geus na welke de oorzaken zijn ran de huidige situatie. Daaron der noemt hij de belastingverla ging van 1955. Van de looninfla tie kan z.i. niet gesproken wor den als oorzaak van de huidige moeilijkheid. Door de loonsverhoging van 5 pet voor de landarbeiders wordt voor een belangrijk deel tegemoet gekomen aan de verlangens, die ook in deze Kamer leefden. De heer Roemers gaat vervol gens na wat er van de voorstellen van de SER in de nota is overge nomen. De afwijzing van het SER-advies met betrekking tot de landbouw heeft zijn fractie zeer teleurgesteld. Spreker con stateert een ernstige verstoring van het evenwicht van het advies, dat de SER heeft uitgebracht, Vervolgens bespreekt hij de ontwikkeling van het prijzen- niveau, daarbij o.a. in overweging gevend de prijzencommissies weer in te stellen. Deze zijn naar zijn mening te vroeg opgeheven. Spreker vraagt of het bekend is, welk standpunt de werkge versorganisaties thans innemen met betrekking tot de prijsstabili- satie. Hij dringt aan op samen werking mét de consumenten bond. Ernstig bezwaar' heeft hij te gen de belangrijke prijsverhoging 10 cent per liter van melk en hij informeert of het advies van de gezondheidsraad is inge wonnen. Zijn fractie meent, dat het subsidie op consumptiemelk gedeeltelijk moet worden ge handhaafd. De kosten daarvan zouden te vinden zijn in een ver hoging van de progressie in de inkomstenbelasting of door een verhoging van tarieven in de om zetbelasting. Terzake zal spreker eventueel een uitspraak der Ka mer vragen. In verband met een pleidooi van de heer Janssen voor een verhoging van de kinderbijslag verklaart de heer Roemers, dat er met het oog op de verhoging van de melkprijs aanleiding zou kunnen zijn om een hörziening van de kinderbijslag té "overwe gen. De heer W. Peters (KVP) ver klaart niet bijzonder veel waar dering te kunnen hebben voor de wijze, waarop de nota de proble matiek van de bestedingsbeper king behandelt. Men moet zich realiseren, dat het landbouwprijsbeleid, wordt het ingevoerd, een herverdeling van het nationale inkomen bete kent. Met de opschorting van de in vesteringsaftrek zegt spreker ge heel te kunnen instemmen. Hij vraagt of de regering niet vreest, dat de wijziging in de om zetbelasting de prijsstabilisatie in gevaar brengt. Voorts of het niet beter is in plaats van een verhoging der vennootschapsbe lasting met 22 punten de verplich ting te stellen van belastingcerti ficaten. De heer Hazenbosch (AR) zegt, dat de regering het de Kamer niet gemakkelijk heeft gemaakt. De nota is een opvallend ondoor zichtig stuk geworden. Hij merkt op, dat op verschillende punten geen sprake is van bezuiniging, maar van afwenteling op ande ren. De vraag wat de overheid zelve tot sanering van de betalingsba lans bijdraagt is moeilijk te be antwoorden en zo is het ook moeilijk er aan mede te werken de fiscale lasten op te leggen, welke de overheid vraagt. Spreker betreurt het, dat de nota zo lang is uitgebleven, al had de regering de beschikking over een uitstekend advies van de SER. Daardoor is bij de be volking twijfel gerezen over de vraag of de regering de situatie voldoende in de hand had. In de huidige situatie is het naar sprekers oordeel alleszins aanvaardbaar, dat de regering zich beperkt tot een bedrag van 700 miljoen, ook al zou de SER een te rooskleurig beeld van de situatie hebben getekend. Prijsstijging acht spreker op dit moment onvermijdelijk; het is de vraag hoe ver men daarmee kan gaan, ook met het oog op de bereidheid bij de werknemersvak centrales om een reële loonsver laging te aanvaarden. Naar zijn oordeel is een temporisering van het programma van de regering gewenst. Een verhoging van de melk prijs met tien cent is te groot om in eens te worden ingevoerd, meent de heer Hazenbosch. Bij de maatregelen der regering komen de groté' gérinnen in het gedrang. Tenslotte verklaart hij zich be reid mede te gaan met de voor stellen, maar de regering moet zich zelf niet in de weg gaan staan. Te half zes werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. De Nederlandse Spoorwegen zullen belangrijke voorzieningen treffen in het havengebied van Delfzijl, dit in verband met de daar te bouwen sodafabriek. De nieuwe sodafabriek krijgt een uitgebreid raccordement aan de nieuw aan te leggen stamlijn naar Delfzijl. In deze lijn, die voor 1 janu ari 1958 berijdbaar moet zijn, ko men tal van kunstwerken. Zij zal lopen over een brug over de Oude Haven, die een beweeg baar deel krijgt en rusten zal op dezelfde onderbouw als de verkeersbrug in de nieuw ont worpen rijksweg nummer 33. Daarna wordt de spoorlijn door een coupure in de zeedijk ge voerd en vervolgens met een aparte spoorbrug over het afwa teringskanaal. Tenslotte zal zij over een afzonderlijke aan te leggen aarden baan en over be weegbare bruggen over buiten- hoofden van het sluizencomplex naar de zuidkant van het soda- terrein leiden. De afdeling transportvoorlich ting heeft ten aanzien van dit raccordement een uitvoerig ad vies uitgebracht aan de onder neming. Het ontworpen emplacement bestaat uit een tweetal takken die elkaar kruisen en in tegen gestelde richting uitkomen op een overgave- en opstelemplace ment aan de zuidzijde van de fabriek. Dit omvat vier sporen, waaronder de stamlijn van N.V., die mogelijk later kan worden doorgetrokken in de richting Winschoten. Want ook meer oostelijk (eigenlijk tot in Duits land toe) schrijdt de industriali satie voort en kan men in de toekomst behoefte hebben aan spooraansluitingen. '230.000 tulpen, die de vorige week in Keulen zijn ten toon ge- steW, worden weer naar Neder femH teruggebracht omdat vol gens de Duitse wet deze bloem bollen in Duitsland niet verkocht aoeih weggeschonken kunnen worden. De bloemen waren door Neder landse kwekers zonder invoer rechten naar de tentoonstelling vervoerd. Deze heeft van donder dag tot zondag geduurd en 50.000 bezoekers getrokken. De Westdultse douane acht ver nietiging van de tulpen te om slachtig, zodat de Nederlandse kwekers niets anders kunnen sfcren dan de bloembollen weer naar Nederland vervoeren. Ze zullen, in circa 10 grote trucks, worden weggehaald en in "Nederland worden vernietigd, al dus deelt de algemene vereniging voor bloembollencultuur ons mee. Fele Keulenaars hadden voor gesteld de tulpen aan ziekenhui zen. weeshuizen en bejaarden- SEhaa'zen te schenken. Het radarsysteem voor de Nieu we Waterweg en de Nieuwe Maas tot in het hart van de Rotter damse haven begint al prachtig zijn doel te beantwoorden, zo heeft de havenmeester van Rotterdam, de heer J. van Leeu wen, maandagavond meegedeeld in een voor leden van de haven vereniging „Rotterdam" gehou den causerie. Als voorbeeld noemde hij het afgelopen weekeinde. Toen is het reeds mogelijk gebleken een honderdtal zeeschepen te behan delen, waarvan er zonder die ra darketen vermoedelijk wel 75 voor Hoek van Holalnd hadden moeten blijven liggen. Niettemin acht men het ex perimentele stadium nog niet voorbij. Met het verkrijgen van een grote routine voor hen, die ermee moeten werken, is een lange proeftijd de zekerste weg, om het middel aan zijn doel te doen beantwoorden. Men zal, zo herhaalde de heer Van Leeuwen niet moeten trachten van de wal af een schip te dirigeren, zoals bij de luchtvaart het geval is. Dat zou de verantwoordelijkheid ongewenst verplaatsen. Het gaat er alleen om loods en kapitein van de wal af als het ware een indruk te geven van het beeld, dat zij van de hen omringende obstakels zouden krijgen, als zij die met eigen ogen konden waar nemen. Maar zoals gezegd acht hij de huidige resultaten reeds bemoedigend. Deze tendens legde de binnen kort scheidende havenmeester, van Rotterdam, de heer J. van Leeuwen in een deel van zijn causerie, die hij maandagavond in de blauwe zaal van het Rot terdamse beursgebouw heeft ge houden voor de havenvereniging „Rotterdam". Het deed hem daarom genoe gen, dat niet alleen de Duitse P.T.T. bezig is een mobilofoon net langs de Rijn aan te leggen, maar dat ook de Nederlandse P.T.T. zich voor wat de Neder landse waterwegen betreft bij dat net wil aansluiten. Ook is er deelde hij mee, voor de Nederlandse zee-armen en de binnenwateren een speciale radar voor binnenschepen ontworpen, waaraan de schipper bij slecht zicht een belangrijke steun zal kunnen hebben. De Oostduitse autoriteiten hebben de jeugdorganisatie „de vrije Duitse jeugd" opdracht ge geven een wervingscampagne te voeren voor 't Oostduitse volks leger. Zij zien zich op het ogen blik gesteld voor het volgende probleem: dienstneming in dit volksleger aan te moedigen en tegelijkertijd het „Duitse mili tarisme" waaronder de herbe wapening van en de verplichte militaire dienst in West-Duits- land wordt verstaan aan te klagen. Volgens het Oostduitse com munistische partijblad „Neues Deutschland" hebben de confe renties, die genoemde organisa tie totnutoe hebben gehouden tengevolge gehad dat 122 jonge lieden te kennen hebben gege ven dat zij tot het volksleger willen toetreden, terwijl 147 mensen gevraagd, hebben lid te mogen worden van de Oostduit se socialistische eenheidspartij. TT- Talrijke betogers: hebben maan dagavond getracht in Ahmeda- bad vergaderingen van de Indi ase congrespartij te verstoren. De menigte, die de stichting van een afzonderlijke staat Goejerat eiste, wierp met stenen naar het gebouw en maakte aanstalten de apotheek van een kandidaat voor de partij te bestormen, maar de politie dreef de beto gers hardhandig terug. Er wer den 43 arrestaties verricht. Be woners van Bombay, die Goeje rat i of Marathi spreken, willen gescheiden staten voor hun ta len, maar het Indiase parlement besloot in november 1956 tot de stichting van een eentalige staat Bombay. Nieuwe navigatie-hulpmid- delen voor de Rijn- en bin nenvaart. „De mobiLofoon dienstbaar te maken als middel van berichtge ving voor de Rijn- en de binnen vaart kan veel tijd, energie en geld besparen, hetgeen ten goede komt aan schipperij, bedrijfs leven en goederenvoorziening De vijfde Spaanse regering sedert Franco aan het bewind kwam, is dinsdag in het Padro ia Madrid beëdigd. Waarnemers zien in de rege ringswijziging een poging om fee* bewind te liberaliseren. Fran co beeft tien ministers vervangen «a ingrijpende administratieve en -economische wijzigingen aange kondigd De waarnemers hechten bijzon der veel betekenis aan de teken <Th» er op wijzen dat Franco wel licht van plan is een deel van zijn macht over te dragen aan een premier. Ook acht men het op- aemen van vertegenwoordigers var, een Katholieke groepering, die bewijzen wil dat zij de oplos sing van een aantal moderne vraagstukken kent, van grote be- iekenfe. De 'bevolking van Barce lona. die onlangs met boycotac- vas protesteerde tegen de hoge scosterr van levensonderhoud, heeft Franco vermoedelijk willen bevredigen door de benoeming van Villalbi, een vooraanstaande econoom uit Barcelona, tot minis ter zonder portefeuille en voor zitter van de nationale economi sche raad. Zowel in monarchistische als m Katholieke kringen is men te vreden. In deze kringen gelooft men dat men nu zijn invloed kan laten gelden voor een grotere li beralisatie. De ministers werden dinsdag, in het bijzijn van Franco, door de minister van Justitie, Iturmen- di beëdigd. Franco staat nu voor een pe riode waarin hij niet alleen eco nomische maatregelen moet uit- voeren, doch ook politieke beslui- ten moet nemen en toepassen om de geleidelijke overgang van zijn eenmansbewind haar een doelma tig en permanent politiek stelsel mogelijk te maken. DE VRIJE VEREN. Mijnheer de Redacteur, Gaarne vraag ik u plaatsruim te, om enige gedachten aangaan de de vrije veren naar voren te brengen. Want het drama over die vrije veren, ligt mijns inziens aan de Zeeuwen zelf. Als ik het raads- verslag lees van de laatstgehou den raadsvergadering, dan be kruipt mij het gevoel, dat hier niet het waarlijk Zeeuws be lang aan de orde is geweest maar een doodgewoon Terneu- zens belang. Want wat gebeurt er. Het col lege van 13. en W. komt met haai motivering, althans zij laat dat duidelijk blijken, dat een tweede veerboot voor Breskens, óók voor Zeeland, niet van eminent belang is, hetgeen ik waag te betwijfe len. Die veerboot is van zeer groot belang ter ontlasting van het veer te Perkpolder, dus voor deel voor de industrie. Nu komt het college met de kwalijk riekende droom, dat Mid delburg droomt van een verbin ding met Frankrijk e.d. Ik vind dat voor de motivering in het geheel niet bevorderlijk voor het werkelijk Zeeuws be lang, geen Zeeuws-Vlaams of Walchers belang, maar Zeeuws belang. Straks komt de burge meester van Middelburg of Vlis- singen met een steek op Terneu- zen, of op wie ook. Nee, dan is de stelling die de heer Henry poneert van hogere waarde. Maar laten wij in Den Haag één Zeeuwse lijn trekken, dan pas wordt Zeeland gediend, doch niet als het ene college tegen de andere colleges op con curreert. Dat is schadelijk voor Zeeland in zijn geheel. Het is te wensen dat al die colleges, die met de vrije veren te maken hebben, ook uit Schouwen-Duiveland, te zamen aan één tafel bijeenkomen onder leiding van de Commissaris der Koningin en dan één lijn uitstip pelen. Dan pas zal een Zeeuwse zaak op een Zeeuwse manier op gelost worden overeenkomstig de zinspreuk van het Zeeuwse wa pen: „Ik worstel en ontkom". Dit, mijnheer de redacteur, zijn de gedachte van iemand die niet in Zeeland geboren is, maar die de problemen probeert als een echte Zeeuw te zien. Met dank voor plaatsing, O. VAN ZETTEN, Veldstraat 19, Sluiskil Het nationaal comité van de christelijke volkspartij in België heeft het militaire vraagstuk in z'n huidige aspecten onderzocht. Het herinnert eraan dat de rege- ging slechts na herhaald aan dringen van de C.V.P. en inge volge een C.V.P.-wetsvoorstel in gediend in de Senaat het be sluit geilomen heeft een ge mengde commissie op te richten, met opdracht de huidige stand der strijdkrachten na te gaan en aan de minister van lands verdediging aanbevelingen te doen. Het nationaal comité-betreurt, dat de minister van Landsverde diging, vooruitlopend op de be sluiten van die commissie, ge meend heeft, zich nu reeds te moeten verzetten tegen iedere vermindering van de militaire diensttijd. Het comité wijst er op, dat de jongste technische en strate gische evolutie, het mogelijk maakt, dat de Duitse strijd krachten 5 divisies vormen met 210.000 manschappen, terwijl België slechts twee divisies op de been houdt met 135.000 man onder de wapenen. In de maandag gehouden ver gadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Nadat de voorzitter de verga dering had geopend door het uit spreken van het gebedsformulier, werden de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd vastge steld. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig; de voor het rijkspersoneel getroffen maatre gel werd ingevolge een circulai re van Ged. Staten het salaris van de gemeente-secretaris, de ontvanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand verhoogd met 6 en 5.6 zulks ingaande 1 januari 1957. Het voorstel van B. W. tot verhoging van liet salaris dei- wethouders van 640 tot J 780, zulks ingevolge een schrijven van Ged. Staten, ontmoette meer bezwaren. De heer De Visser merkte op dat van de zijde der regering aan gedrongen wordt op beperking der uitgaven en niettemin gaat men maar rustig door met het verhogen der salarissen. Het is dan ook een opmerkelijke circu laire van Ged. Staten, welke vol komen indruist tegen de wens van de regering, overigens heeft spreker geen bezwaar tegen deze verzorging. De heer De Feijter kon zich met deze salarisverhoging van niet minder dan 20 geenszins verenigen. Hij zal dan ook hier aan niet medewerken. Door wethouder Koster werd opgemerkt, dat, wanneer er van Ged. Staten een voorstel was ge komen tot verlaging der salaris sen van de wethouders, hij daar ook genoegen mee zou hebben genomen. De heer Florussen zeide dat er wel wethouders in gemeenten zullen zijn, die een salarisverho ging best zullen kunnen gebrui ken. De heer De Visser merkte op dat het hier niet gaat over de salarissen van wethouders van andere gemeenten, doch over die van Zaamslag. De heer De Kraker was van oordeel, dat, waar alle salarissen worden opgetrokken en alles in prijs stijgt, de salarissen der wet houders hiervan niet uitgesloten dienen te worden. Met aantekening dat de heer De Fe'jcer geacht wenst te wor den te hebben tegengestemd, werd het voorstel van B. W. z. h. s. aangenomen. Naar aanleiding van een schnj- .en van de inspecteur van liet lager onderwijs te Goes, waarin deze mededeelt, dat de bouw van een nieuwe openbare lagere school met twee lokalen voor komt op de concept-urgent ielijst scholenbouw 1957, werd op het desbetreffende verzoek van ge meentewege medegedeeld dat akkoord gegaan wordt met plaat sing op de definitieve lijst. B. en W. vragen de raad mach tiging om al datgene te doen wat nodig is om te komen tot de bouw van deze school. Zij stellen zich voor omtrent de plannen voor wat betreft vorm, indeling, plaats enz. nog nader met de raad in overleg te treden. De voorzitter lichtte de voor bereidende werkzaamheden na der toe. Hoofdzaak zal zijn dat de gemeente voor deze bouw er in zal slagen een geldlening te plaatsen om daarna het defrni tief besluit te nemen. In de eerst volgende raadsvergadering zal vermoedelijk deze zaak wel tot een oplossing kunnen worden ge bracht. De heer De Feijter sprak de hoop uit, dat de gemeente ook in deze zal slagen. De heer Florussen drong op spoed aan. want de bouw van deze schooi is inderdaad urgent. De heer De Visser wees er op dat het logisch is, dat niet eerder tot de bouw wordt besloten, zo lang men er niet in geslaagd is het hiervoor benodigde geld aan te trekken. De voorzitter deelde mede, dat een ingezetene bereid is de gel den te verstrekken. De heer De Visser vroeg of door deze bouw andere objecten onuitgevoerd zullen moeten blij ven nu de regering bij de ge meenten op bestedingsbeperking heeft aangedrongen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat thans spoedig tot de bouw van een nieuwe school zal kun nen worden overgegaan. Vastgesteld werden de voor schotten aan de bijzondere scho len, overeenkomstig de lager on derwijswet 1920, n.l. school Rie- mensstraat f 4693,33, school Reu- zenhoek ƒ2440, school Othene ƒ813,33 en school Polderstraat 5453,33, zulks vérband houdend met het aantal leerlingen op de betreffende scholen. Van de N.V. „P.Z.E.M." is een verzoek ingekomen om medewer king te verlenen aan de aanslui ting van een door de heer J. J. Dieleman, Axelsestraat 8, nieuw te bouwen woning aan de Ter- neuzensestraat, nabij het perceel v. i a Deze aansluiting is berekend op garantievoorwaarden. Dooi de heer Dieleman moet geduren de 15 jaren 102 aan stroomaf- name gegarandeerd worden. In het tekort op deze aansluiting wordt van de gemeente een één malige bijdrage gevraagd van 58 en van belanghebbende eveneens ƒ58. Voorgesteld zal worden dat hel restant ad ƒ55 door de P.Z. E.M. gedragen wordt. Het be stuur van de P.Z.E.M. moet hier over echter nog beslissen. B. en W. stellen voor de ge vraagde medewerking te verle nen. De heer De Feijter zeide het belachelijk te vinden, dat de P.Z.E.M. zulke eisen durft te stel len. Ook de heer De Visser werd getroffen door deze zeer bezwa rende voorwaarden. Het voorstel van B. en W. werd hierna teruggenomen teneinde hierover met de P.Z.E.M. in con tact te treden. Ingekomen zijn een aantal be zwaarschriften tegen de opgeleg de aanslagen in de hondenbelas ting en rioolbelasting. Op voorstel van B. en W. wer den de aanslagen hondenbelas ting van C. Bareman, C. Diele man, D. den Hamer, B. M. Kole, L. T. M. de Moor, M. J. de Pooter, L. A. Rouw en Chr. v. d. Wege teruggebracht van klasse 1 naar klasse 2. Alle overige aanslagen honden belasting en rioolbelasting werden gehandhaafd, terwijl een aantal aanslagen rioolbelasting niet-in- vor der baar werd verklaard. De heer Serrarens merkte op, dat door de verhoogde aanslag tal van mensen hun hond zullen moeten opruimen. De heer Florussen informeerde nog of er geen lager tarief kon worden vastgesteld, waarop de voorzitter ontkennend antwoord de. Van de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuws-Vlaanderen" te Terneu- zen is bericht ontvangen dat zij bereid is de verstrekte kasgeld lening van 50.000, voor de tijd van 3 maanden te verlengen te gen een rente van 4% Z. h. s. ging de raad hiermede akkoord. Alsnu kwam aan de orde het voorstel tot vaststelling van de verordening benoeming en werk zaamheden van de badmeester bode concierge. De voorzitter gaf nog een na dere toelichting op de aan de raad verstrekte ontwerp-verorde- njng. De heer Florussen informeerde of daaronder ook het medisch onderzoek is begrepen. De voorzitter antwoordde be vestigend. De heer De Visser zeide zich rnet de voorgestelde verordening wei te kunnen verenigen, doch niet wat betreft het opmaken van een voordracht of aanbeveling voor een benoeming. Spreker gaf er de voorkeur aan, dat de raad volkomen vrij zal zijn in zijn keuze, dus niet, zoals thans, gebonden te zijn aan een door B. W. opgemaakte voordracht. De heer Faas zeide dit zelfde bezwaar te hebben. Alsnu werd overgegaan tot ar- tikelsgewijze behandeling van de verordening. De heer De Feijter gaf te ken nen aan het woord „voordracht" de voorkeur te geven. De heer De Visser daarentegen achtte een „aanbeveling" verkies lijker, daar de raad dan overi gens vrij gelaten wordt bij het uitbrengen van zijn stem. In stemming gebracht, werd de verordening overeenkomstig het voorstel van B. W- aangeno men. Aan de leden werd, alvorens tot benoeming van een badmees- ter-bode-concierge over te gaan, een lijst overgelegd met de alpha betische voordracht van 3 sollici tanten (uit de 39 gegadigdeni te weten: C. M. Goossen, Polder straat 14, J. Scheele, Reuzenhoek G 3, en P. de Vos, Rozemarijn straat 15, waarna de voorzitter vroeg of een der leden hierover nog het woord wenste. Daar geen der leden hiertoe de wens te kennen gaf, wer$,tot stemming overgegaan. De eerste stemming had tot uitslag: C. M. Goossen 2 stem men- J. Scheele 4 stemmen en P de Vos 5 stemmen. De tweede vrije stemming had dezelfde uit slag, waarna herstemming moest plaats vinden tussen J. Scheele en P. de Vos. De uitslag hiervan was J- Scheele 4 stemmen en P de Vos 7 stemmen. Alzo benoemd de heer P. de Vos. Rondvraag De heer De Jonge vroeg hoe het staat met de voorgenomen vernieuwing van de raadszaal. De heer Florussen vestigde de aandacht op de vele putten, die in de Veerstraat liggen. De heer De Feijter zou gaarne zien, dat de palen van het elee trisch net werden opgeruimd Verder vroeg hij aan de heer Ha melink een gratificatie te willen verlenen, wegens verrichte werk zaamheden bij de tijdelijke waar neming van de functie badmees ter-bode-eoncierge. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is voor de ver nieuwing van de raadszaal enige ontwerpen te maken, doch er zal hiervoor niet veel geld beschik baar gesteld kunnen worden. Naar de putten in de Veer straat zal een onderzoek worden ingesteld. Wat betreft de opruiming van de palen te Othene, zijn de werk zaamheden aldaar nog niet he ëindigd en zal ook aandacht ge schonken worden aan de in ver band hiermede gestelde vraag. Tenslotte zal het verlenen van een gratificatie aan de heer Ha melink in het college van B W behandeld worden. Hierna werd de vergadering door de voorzitter met dankgebed gesloten. Volgens een correspondent van de Amerikaanse „National Broad casting Company" hebben 600 Palestijnse Arabieren, die in Cairo een militaire opleiding kri.j gen, uiting gegeven aan hun mis noegen over het feit, dat de Ara bische leiders op hun conferentie in Cairo geen aandacht hebben geschonken aan het recht van de Palestijnse vluchtelingen om naar hun land terug te keren. Zij raakten slaags met de politie. Volgens de laatste berichten zouden acht vluchtelingen zijn gedood. Des avonds hoorde men in de betrokken wijk nog schie ten. De vluchtelingen hadden auto's aangevallen, ruiten inge gooid en mensen afgeranseld. De acht doden waren gevallen toen de vluchtelingen een politie bureau trachtten binnen te drib gen om aan -wapens te komen Vijf Egyptenaren hadden verwon dingen opgelopen. De stakingen in Frankrijk De douanebeambten van de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget zijn dinsdagmiddag voor acht uur in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen.- COLPORTEUR DRONG HUIZEN BINNEN. Een colporteur van een radio vereniging, die wat al te fana tiek optrad, of een geraffineerde gelegenheidsdief, die probeerde zijn slag te slaan De 34-jarige Amsterdamse koopman A. H. van O. was in de afgelopen zomer tot tweemaal toe bij particulieren binnenge drongen en toen hij betrapt werd verontschuldigde hij zich met te zeggen, dat hij alleen ge komen was om te zien of hij voor de radiovereniging ook een nieuw lidmaatschap kon afslui ten. De laatste keer werd de poli tie er bij gehaald en die vond al heel gauw uit, dat de colpor teur een misdadige carriere met 12 veroordelingen wegens dief stal, inbraak e.d. achter de rug had. Toen hij bovendien beweer de door de openstaande voor deur naar binnen te zijn geko men, terwijl de bewoners perti nent volhielden, dat die deur normaal gesloten was en toen men bemerkte, dat een kelder raampje geforceerd was, werd de colporteur in voorlopige hech tenis genomen en in december j.l. door de rechtbank tot IV2 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Poging tot diefstal, die de verdachte hardnekkig ontkende, werd bewezen geacht. Dinsdagmiddag eiste de procu reur-generaal bevestiging van dit vonnis. De raadsman meen de, dat de colporteur moest wor den vrijgesproken, doch zijn ver zoek tot, onmiddellijke invrij heidstelling werd niet ingewil ligd. Op 23 augustus was het een bewoonster van een winkelpand aan de Donkerelaan te Zeist, die geheel onverwacht de verdachte van de trap af zag komen. Hij bleek via een schuurtje aan de achterzijde te zijn binnengeko men, legitimeerde zich en ver trok langs dezelfde weg. De ont hutste vrouw belde de recher che, doch aangezien er niets ver mist werd liet men de zaak lo pen. Een maand hoorde een wet houder van Bilthoven, die bo ven in zijn werkkamer zat, iemand aan de deur kloppen. Hij deed open en vroeg de verdach te, die tot zijn verbazing op de gang stond:,,Hoe bent u binnen gekomen?" de man vertelde, dat de deur open stond, hetgeen volgens de bewoner niet waar kon zijn. Er was op dat moment verder niemand thuis. De wet houder dwong de colporteur zijn werkkamer binnen en belde de politie. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, noemde het in zijn requisitoir onduldbaar, dat een colporteur, wanneer hij een gesloten deur vindt, zich via een kelderraam toegang verschaft, en achtte poging tot diefstal, ook al op grond van verdachte's strafblad, zonneklaar. Raads man mr. W. K. S. van Haastert vond dat het binnendringen door het kelderraam en daarme de poging tot diefstal niet was bewezen en vroeg vrijspraak. De uitspraak volgt op 12 maart a.s. „LOTISICO" OVERTREEDT UOTERIJWET NIET De Hoge Raad der Nederlanden heeft dinsdagmorgen het beroep in cassatie van de officier van Justitie bij de rechtbank te Den Haag verworpen in de zaak te gen de 55-jarige directeur van de N.V Eerste Nederlandsche maat schappij tot verzekering van risico in lotterijen („De Lotisico van 1898") te Den Haag, de heer P. S. F. In juli 1955 had de kantonrech ter de heer F. veroordeeld tot-een boete van 11 omdat de Lotisico de loterijwet zou hebben overtre den. In de appelzitting van de rechtbank werd de heer F. ont slagen van alle rechtsvervolging. Tegen dit vonnis tekende de of* f icier van Justitie appèl aan. De procureur generaal bij de Hoge Raad concludeerde op 15 januari j.l. tot vernietiging van het von nis van de rechtbank, alleen voor zover het bewezen verklaarde niet strafbaar is verklaard en de gerequireerde ontslagen was van alle rechtsvervolging. De ven dachte is strafbaar, zo meende de procureur generaal, omdat het bewezen verklaarde een straf baar feit oplevert, n.l. overtre ding van de loterijwet. Hij requi- reerde dat de raad de verdachte zou veroordelen tot een boete van ƒ1000 subsidiar 100 dagen hech tenis. Nu de Hoge Raad het -cas satieberoep van de officier „van Justitie bij de rechtbank heeft verworpen is de heer F. dus-ont slagen van alle rechtsvervolging-

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2