Het Nieuw-Guinea debat voortgezet Rede van Eisenhower AU ik (Lc&yl. abdijsiroop/^ Sowjet-Unie zal eventueel sancties tegen Israël steunen Actie tegen bezoekers van Westelijke legaties in Boedapest HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER VejikcJz 25 ZON- en MAANSTANDEN Australië tegen, Ceylon vóór de resolutie Commentaren op de kwestie Ned. Nieuw-Guinea Bomaanslagen op Cyprus Britse pers over verklaring van voormalig stoker inzake Anastasia DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3999 De Australische afgevaardigde in de politieke commis sie der Verenigde Naties, sir Percy Spender, heeft bij de voortzetting van het debat inzake Westelijk Nieuw- Guinea de ontwerp-resolutie van de dertien landen ver worpen, daar deze impliceert, dat Indonesië in wezen en juridisch een aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea heeft. Britten voor Egyptische rechtbank Het Britse standpunt inzake Gaza en 'Akaba .,Vittangi" wordt in Rotterdam gerepareerd Het boven Korea verongelukte Amerikaanse vliegtuig LAWINES IN ZWITSERLAND Debat over het Midden-Oosten uitgesteld HERDENKING FEBRUARISTAKING TE AMSTERDAM Prinses Wilhelmina legde sierstuk TREINBOTSING IN BELGIE Aartsbisschop Makarios De vlucht over de Noordpool FVankering bij abonnement: Tern'euzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand f 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 Cf. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent m-et Inzending advertenties tot 's namiddags 2 obt Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Australische afgevaardigde deed een beroep op de Indonesi sche regering haar- „volstrekt onverdragelijke eis" inzake soe vereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea op te geven en, aldus de enige aangelegenheid, waarover verschil van mening bestaat en die het onderhouden van harmo nieuze en vriendschappelijke be trekkingen tussen Indonesië en Australië in de weg staat, uit de weg te ruimen. Voorts betreurde hij het, dat deze kwestie wederom op de agenda van de algemene verga dering was geplaatst. Hij legde er de nadruk op, dat Australië „enorm veel belang stelt in de toekomst van Nieuw-Guinea, in het gehele gebied van Nieuw- Guinea". Volgens de Australische alge vaardigde kan er geen kwestie bestaan in de gedachtengang van de leden der commissie, die de verklaring van de Indonesische gedelegeerde aanhoorden, dat de eis betreft overdracht van de soe vereiniteit over het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea door de Nederlandse regering aan de In donesische regering". Dat en niets anders wordt bedoeld met de woorden „de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea", aldus de heer Spender. „En zo wordt het dui delijk, dat wat voor enkele dele gaties op het eerste gezicht een resolutie zou kunnen lijken, waar geen aanmerking op te maken is, in waarheid een resolutie is, die ervan uit gaat, dat tussen deze beide regeringen over de over dracht van soevereiniteit moet worden onderhandeld". Indonesië, aldus de Australi sche afgevaardigde, zegt, dat het een „vreedzame oplossing" van het geschil tracht te vinden. „Een vreedzame oplossing van wat En vreedzame oplossing van zijn eis om het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea in vol ledige soevereiniteit aan Indone sië af te staan. Het door Indone sië onthulde doel is dat en niets minder te krijgen. Alles wat het doet, elke resolutie, die het tracht door de commissie aanvaard te krijgen, is gekoppeld aan dat doel en niet anders. Wij zijn allen, naar ik hoop, voor vreedzame op lossingen van vraagstukken, die op vreedzame wijze geregeld moe. te* worden. Maar het zou zeker een nieuwe stap zijn, indien een land het zich als een verdienste zou kunnen aanrekenen, als het zegt, dat het een vreedzame op lossing wenst van een geschil, dat alleen ontstaat, omdat dit land een eis stelt, die geen enke le grond heeft en die het niet wil opgeven of op geen enkele wijze wil matigen, maar waarvoor vol gens dat land een regeling moet worden gevonden door volledige inwilliging. Hoe verkrijgt men een vreed zame oplossing voor een eis, waarbij de ene partij tot de ande re zegt: Draag het gebied geheel en onvoorwaardelijk aan ons over, met minder zijn we niet te vreden en de andere partij wei gert dit". De Indonesische opvatting is feitelijk, dat het kolonialisme be tekent, indien een Europees land, dat in volledige overeenstemming met de voorzieningen van het Handvest handelt en in werkelijk heid vrijwillig verder gaat door bij voorbaat zelfbestuur te belo ven, het bestuur uitoefent over een achtergebleven gebied, ter- vvfll het geen kolonialisme zou zijn, indien een niet-Europese re gering, op aanmerkelijke afstand van het betrokken gebied gele gen, zulk een bestuur uitoefent, zonder onderworpen te zijn aan een van de waarborgen, die in het Handvest der Verenigde Na ties vervat zijn. Over nationalisme merkte de Australiër op, dat „iedere territo. rlaJe eis kan worden aangediend als nationaal streven" en dat het niet de rol van de Verenigde Na ties is dergelijke aanspraken te bevorderen of zelfs te bespreken. Over de juridische kant zei hij. dat de Indonesische regering wei gerde in te gaan op een Neder lands. voorstel inzake voorlegging aan het internationale hof. Deze weigering duidt aan, dat Indone sië zelf nooit overtuigd is ge weest van de rechtmatigheid van zijn eis. Verder bracht hij in herinne ring, dat de Indonesische rege ring der RTC-overeenkomsten met inbegrip van het charter van de soevereiniteitsoverdracht heeft opgezegd, waardoor zij alle recht verloor om aanspraak te doen gelden op een overeenkomst, die zij verloochende. Bovendien heeft het charter van de soevereiniteits overdracht nooit betrekking ge had op Westelijk Nieuw-Guinea, maar zelfs heeft het in het bij zonder dit gebied uitgesloten van de overdracht. Sir Percy zei niet te kunnen begrijpen, hoe de V. N. gevraagd kon worden, de Indonesische eis te steunen. „Het is goed over soevereiniteit te spreken, maar soevereiniteit is geen zaak van alleen maar territoriale aanspra ken. Het betreft hier mensen. Ons wordt gevraagd, bijna een mil joen mensen over te dragen als of het stom vee is. De bewering, dat de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea in l'J45 reeds hun politieke wensen bepaald hadden, noemde hij „ab surd". Hij legde de nadruk op de ras senverschillen en uitte de me ning, dat, indien de Indonesische eis gesteund zou worden, „dit werkelijk een droevige dag voor de Verenigde Naties zou zijn en een tragische dag voor de Pa poea's in alle delen van Nieuw- Guinea. „Nederland en mijn eigen land erkennen zonder voorbehoud on ze verplichtingen ten opzichte van deze mensen en de V. N. zelf hebben met betrekking tot hen een constructieve rol. Ik kan slechts hopen, dat geen overwe gingen, die niet terzake dienen, ons ertoe zullen brengen het Handvest tot een aanfluiting te maken door ons ertoe te lenen, steun te geven aan het direct of uiteindelijk overdragen van deze Papoea's, zonder dat zij hun wil kenbaar hebben kunnen maken". Aan het eind van zijn rede bracht hij het directe, vriend schappelijke en niet onbelangrij ke aandeel van Australië in het verzekeren van de Indonesische onafhankelijkheid in herinnering. Daarom kan ik slechts hopen, dat Indonesië na verloop van tijd zijn wat wij beschouwen als een volstrekt onverdragelijke - eis zal opgeven en aldus de enige aangelegenheid, waarover -ver schil van mening bestaan en die het onderhouden van harmonieu ze en vriendschappelijke betrek kingen onmogelijk maakt, uit de weg zal ruimen. De algevaardigde van Ceylon, Gunewardene, pleitte ten gunste van de resolutie, waarvan hij één van de indieners is. Deze waagt hervatting van de onderhande lingen tussen Indonesië en Ne derland met bijstand van een commissie van goede diensten. De Oeylonese afgevaardigde zei, dat een voor allen aanvaardbare oplossing, bijvoorbeeld de instel ling van een beheer over Weste lijk Nieuw-Guinea, het resultaat van die onderhandelingen zou kunnen zijn. neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. ov Vier Britten zijn maandag op beschuldiging van spionage te gen Egypte voor een Cairose rechtbank geleid. De zaak is nog in het stadium van vooronder zoek en wordt achter gesloten deuren behandeld. Zij worden tegelijkertijd met twaalf Egypte- naren berecht. Vier andere Britten, die tijdig Egypte verlaten hadden, worden bij verstek berecht. Alle verdachten verklaarden niet schuldig te zijn. De Sowjet-Unie is bereid de eis tot toepassing van stneties tegen Israël te steunen, indien dit land niet onmiddellijk zijn strijdkrachten uit Egypte terug trekt. Dit is maandag door de „Prawda" het orgaan van de communistische partij, meege deeld. Het blad schrijft, dat Israëls weigering om zijn strijdkrachten terug te trekken een nieuwe oor logsdreiging in het Midden-Oos ten inhoudt en vraagt zich af hoe Premier MacMillan van Enge land heeft maandag in het Lager, huis geaegd dat de strook van Gaza dooi- Israël dient te worden ontruimd. Er zouden daar strijd krachten van de Verenigde Na ties moeten worden gelegerd. Ook is de Britse regering van oordeel, dat Israël de westelijke oever van de Golf van Akaba moet verlaten. De Ver. Naties en de grote zeevarende landen moe ten evenwel te kennen geven, dat zij de toegang tot de Golf als vrij voor iedereen beschouwen. De „Vittangi" zal in Rotterdam worden gerepareerd. Bij duiker- onderzoek is gebleken, dat de bo dem van het schip over een leng te van 30 40 meter gescheurd is. De scheepvaartinspectie heeft toestemming gegeven de „Vittan gi" over aee naar Rotterdam te slepen. „MELBOURNE HERALD" De „Melbourne Herald" merkt naar aanleiding van de behande ling der kwestie NieuwGuinea in de politieke commissie der Ver. Naties op, dat Indonesië geen vaste grond onder de voeten heeft met zijn bewering voor de politieke commissie, dat het Ne derlandse bestuur in Westelijk Nieuw-Guinea is gebaseerd op de slechtste kanten van het „kolo nialisme". Het Nederlandse bewind be looft zelfbeschikking voor de in boorlingen van dit gebied, wan neer zij daartoe in staat zijn. In de Indonesische eis om het ge bied en zijn primitieve bewoners over te nemen, wordt geen enkele daarmee te vergelijken belofte gedaan, aldus het blad. Met de aanvaarding van het beginsel van voogdijschap en het op zich nemen van de verplichting om voor de vooruitgang van de stam- mengemeenschappen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd, te werken, bieden de Nederlanders voordelen aan Westelijk Nieuw- Guinea, die de Indonesiërs niet kunnen evenaren. Er bestaan reeds meer moeilijk heden in het omvangrijke eilan denrijk van Indonesië dan de re gering in Djakarta kan verwer ken. En zelfs indien het recht op uiteindelijke zelfbeschikking in Westelijk Nieuw-Guinea terzijde zou kunnen worden geschoven, zou Indonesië geen waarborgen kunnen bieden om het gebied ef ficiënt en veilig te besturen. Indonesië mag zich niet stoten aan Australië's belang bij het on derhavige geschil. Onze zorg raakt een veilige en ordelijke ont wikkeling van het gehele gebied van Nieuw-Guinea, en wij kun nen met meer ervaring over dit onderwerp spreken dan Djakar ta, aldus de „Melbourne- Herald". „NEW YORK TIMES" In haar commentaar op de be sprekingen over Nederlands Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties zegt de „New York Times" o.a., dat de overdracht van het gebied aan Indonesië slechts zou betekenen een verwisseling van het ene koloniale systeem voor het andere. In zijn toespraak aldus het blad heelt de Indo nesische afgevaardigde verklaard dat deze kwestie er eenvoudig een is van vrijheid tegenover ko lonialisme. „Het begrip kolonia lisme", zegt het blad, „is in feite de man die de klappen krijgt" voor de anti Nederlandse gevoe lens in Indonesië in het bijzonder, en voor de anti-koloniale gevoe lens vén de „Bandoenggroep" in het algemeen". In de wrakstukken van het vrijdag ten noord-oosten van Seoul verongelukte Amerikaanse vliegtuig, zijn weer vier lijken ge vonden, hetgeen het aantal ge borgen lijken op negen brengt. Er worden nog dertien perso nen vermist. Men neemt aan dat zij zijn omgekomen. Aan boord van het toestel be vonden zich 159 mensen, voor het merendeel Amerikaanse militai ren. „een klein land als Israël de ge hele organisatie van de Verenigde Naties kan uitdagen". Het antwoord ligt in de hou ding der Ver. Staten. Invloedrij ke Amerikaanse kringen hadden Israël aangemoedigd Egypte aan te vallen en de „agressie was voorbereid door de dollars, die met milde hand door dé Verenig de Staten aan Israël waren gele verd". „Omdat zij het niet wagen openlijk aan Israëls zijde te gaan staan verkiezen de Amerikaanse imperialisten een dubbel spel te spelen. „President Eisenhowers jongste oproep tot een Israëlische terugtrekking" diende om een geheime diplomatie te verhullen, welke erop gericht is de aanval lers te steunen". De Prawda sprak zich uit tegen gemelde Amerikaanse en Cana dese plannen voor een bezetting van of patrouilleren in de be twiste gebieden door een politie macht van de Ver. Naties. Lawines hebben zondag maandagmorgen in Zwitserland zes doden en minstens twee ge wonden geëist. Een reddings ploeg, uitgezonden om hulp te bieden aan drie skiërs, die door een lawine waren overvallen, werd zelf door een tweede lawine verrast. Een van de skiërs, een vrouw, en twee redders vonden de dood; allen waren Zwitsers. In het Rhonedal is een boerde rij door een lawine meegesleurd, waarbij drie mensen om het le ven kwamen en twee anderen ge wond raakten. Door een langdurige stortregen en door het vele smeltwater van sneeuw waren maandag vele we gen en spoorlijnen in Zwitserland versperd. Ook in Frankrijk is voor de bergstreken, waar men eveneens veel overlast van gezwollen rivie ren en stortregens ondervindt, een waarschuwingen gegeven voor lawines. Ook in Beieren en het Zwarte Woud worden verschedene stre ken door het water bedreigd. Het peil van de Boven Rijn wast on rustbarend. De Donau is bij Do- nauschingen buiten zijn oevers getreden. Het debat over het Midden- Oosten, dat maandag in de al gemene vergadering van de Ver. Naties voortgezet zou worden, is weer uitgesteld. De politieke commissie zal nu het debat over Cyprus voortzet ten. President Eisenhower heeft gisteren in een radiorede ter ge legenheid van het vijftienjarig bestaan van de „Stem van Ame rika", de Amerikaanse regerings- omroep voor het buitenland, een uiteenzetting gegeven over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. De president vroeg om de vriendschap van de volken, die onder communistische „Tiran nie" leven. Hij gaf deze volken zijn beste wensen voor hun vrij heids wensen. Voor het Midden-Oosten ver klaarde hij, dat de landen in dat gebied die hulp tegen een communistische aanval zouden wensen, op de Verenigde Staten Prinses Wilhelmina was een der velen, die maandagmorgen bij het monument „De Dokwer ker" op het Jonas Daniël Meijer- plein te Amsterdam de februari staking van 1941 hebben her dacht. Vanuit haar auto, door het geopende portier, volgde zij de sobere plechtigheid met de ernstige woorden van burge meester Van Hall, de koorzang van het mannenkoor en de decla matie van verzetspoëzie van Maria Hamel. Stram stonden de acht leden van het erepeloton van oud- B.S.-ers gekleed in de bekende blauwe overall, terzijde van het gedenkteken. Langzaam ont plooide zich de halfstok gehesen vlag met het Amsterdamse wa pen en het devies „Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig". De Prinses verliet haar auto en plaatste een sierstuk in de vorm van een margriet met rood wit en blauwe linten aan de voet van de „De Dokwerker", nadat bur gemeester Van Hall een krans had gelegd namens het stadsbe stuur. Vele bloemstukken volg den van voormalige verzetsgroe pen en andere organisaties. zullen kunnen rekenen als de Verenigde Naties het gevaar niet zouden kunnen afwenden. Eisenhower zei, dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek tweeledig is: het eerste deel om vat ondersteuning van een „krachtige onafhankelijkheid" van de vrije wereld en het ver sterken van afzonderlijke lan den en volken; het tweede deel is even krachtig gericht op rege ling der onontkoombare geschil len in de wereld volgens de be ginselen en procedures van de Verenigde Naties. De president noemde Honga rije als voorbeeld van een klein land, dat door het internatio nale communisme is opgeslokt. „Ik zou een afzonderlijk woord willen richten tot de volken, die onder communistische tirannie leven", zo zei hij. „Wij wensen uw vriendschap. Wij wensen u het beste in uw verlangen naar vrijheid. Want wij weten, dat er, wat ook de plannen van naar macht dorstende heersers zijn, diep in het hart van elk mens dezelfde door God ingegeven wens leeft naar het vrijelijk ver wezenlijken van eigen lot." Maandagochtend zijn op de lijn BrusselCharleroi nabij het sta tion Courcelles twee elektrische treinen, met elkaar in botsing gekomen. De ene trein kwam uit Brusse. de andere uit Charleroi. De bof sing geschiedde om half twaalf ongeveer 200 meter buiten het station van Courcelles-Motte. De bestuurder van de trein uit Char leroi was door het op onveilig staande sein gereden, zijn tre'nv reed met geweld op de uit Brus sel komende sneltrein in. De schok was hevig; talrijke reizigers liepen kneuzingen op. Met snijbranders werden er rij tuigen opengemaakt. Tot nu toe zijn acht gewonden naar het zie kenhuis overgebracht. Vijf van hen verkeren in zorgwekkende toestand. Volgens inlichtingen van de BeV gische spoorwegen zouden er 60 gewonden zijn, van wie er 20 in het ziekenhuis zijn opgenomen. De drie vermisten, die nog on der de brokstukken bedolven lis gen zijn de bestuurder van ée aangereden trein en twee onbe kende reizigers. De politie te Boedapest heeft maandag de gebouwen van min stens vier Westelijke gezant schappen omsingeld en de Hon gaarse bezoekers, die de gebou wen verlieten, aangehouden. Volgens Britse kringen zouden zich maandagavond nog „ver scheidene tientallen" Hongaren, die een bezoek aan het Britse ge zantschap hadden gebracht, in arrest bevinden, De actie, die werd uitgevoerd door politieman nen in uniform en in burger, was ook gericht tegen de lega ties van Frankrijk en Oostenrijk, terwijl tevens in de omgeving van het Amerikaanse gezantschap burgers werden gezien, die door de politie werden weggevoerd. Waarnemers verklaarden, dat de politie eerst de persoonsbewij zen van de bezoekers, onder wie vrouwen en kinderen controleer- Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft in een brief aan de bisschop van Kitium geschreven, niet te geloven, dat zijn balling schap op de Seychellen nog lang zal duren. In kringen van de Grieks- Orthodoxe kerk op Cyprus is ge zegd, dat het schrijven, geda teerd 21 januari, zaterdag door het bestuur van Cyprus aan de bisschop van Kitium is overhan digd. Drie leden van de Britse lucht macht zijn gistermorgen gewond op de hoofdweg bij Famagusta, toen verzetsstrijders twee bom men naar de auto wierpen waar in zij zaten. Volgens een officiële verkla ring vuurden de overige inzit tenden op het bosje langs de weg waaruit de bommen werden geworpen. Men vond hier later het lijk van een Griekse Cyprioot. OPKLARINGEN Maandag passeerde een ten zuiden van ons land een storing die in West-Europa langdurige regenval veroorzaakte. Als ge volg van deze ontwikkeling stroomde in een groot gedeelte van ons land zachte lucht binnen waarin maxima van 8 tot 10 gra den werden gemeten. In de noor delijke provincies waren deze evenwel lager, n.l. 4 tot 6 gr. Over de Britse eilanden nadert een rug van hoge luchtdruk waar door in het gehele land de wind naar het westen draait en naast enkele verspreid optredende buien ook opklaringen zullen voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Opklaringen. Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreide buien en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Over het algemeen iets hogere middag- temperaturen dan gisteren. 27 FEBRUARI, v.m. n.m. In pamfletten, die in de nacht van zondag op maandag in Li massol zijn verspreid, zegt de Cyprische verzetsorganisatie „EOKA" dat „haar nieuwe aan vallen de regering spoedig zul len verrassen". In de pamfletten, die onderte kend waren door Dinghis de naam waaronder de leider van de EOKA, kolonel George Gri- vas, het verzet leidt) wordt voorts gezegd: „Wij zullen de strijd voortzetten tegen de 30.000 man die nu tegen ons zijn inge zet, zelfs als deze strijd zwaar der zal worden". Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben gistermor gen boven de voornaamste dor pen en steden van Cyprus 200.000 pamfletten uitgeworpen. Wat er in staat is nog niet be kend. de. Sommigen mochten daarna vertrekken, maar anderen wei den in vrachtauto's naar het hoofdbureau van politie gebracht. Op vragen van Westelijke ver slaggevers verklaarde 'n woord voerder van de Hongaarse rege ring, dat hij voor het ogenblik geen commentaar kon geven. In. Westelijke diplomatieke kringen sprak men van een „on plezierige" ontwikkeling, die Kennelijk bedoeld is om Hor.ga- len van een. bezoek aan Westelij ke gezantschappen af te houden. Men herinnerde er aan, dat de Hongaarse politie onder het „Sta linistische" bewind van Rakosi enkele malen dergelijke maatre gelen had genomen. Naar schatting hebben maar» dag ruim honderd Hongaren de Britse legatie bezocht, hoofdza kelijk met het oog op het aan dragen van een visum. Sinds de opstand is dit het normale dage lijkse aantal Hongaren dat dit gezantschap bezoekt. Ook bij de andere Westelijke legaties ver voegen zich dagelijks talrijke be zoekers. Naar verluidt is het Oostenrijk se gezantschap van plan bij het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken te protesteren. Het was nog niet bekend, of de andere legaties dat ook zullen doen. Bij de Oostenrijkse legatie, die door vijftig politiemannen was omsingeld, werd o.a. de gezant aangehouden, toen hij het ge bouw verliet. De politie liet hem gaan, toen hij zijn diplomatieke paspoort liet zien. it Op president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam is een aanslag gepleegd. Hij werd zelf niet ge raakt, maar een staatssecretaris werd ernstig gewond. WOENSDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.51 1.26 2.06 2.16 1.12 1.47 2.27 2.37 ZON MAAN op onder op onder Febr. 26 735 18.16 5.48 15.21 27 7.33 18.18 6.13 16.26 28 7.31 18.19 6.35 17.30 De Britse pers besteedt veel aandacht aan een verklaring van een thans 72-jarige voorma lige stoker van de Britse vloot, volgens welke groothertogin Anastasia van Rusland in 1918 mogelijk door een Brits oorlogs schip in veiligheid is gebracht. Deze stoker, William Stevens, verklaart dat op zondag in het najaar van 1918 twee vrouwen aan boord van het toen in de haven van Sebastopol liggende Britse slagschip „Agamemnon" werden gebracht. Officieren en manschappen van de „Agamemnon" geloofden dat de jongste van deze vrou wen, een meisje van zeventien jaar, groothertogin Anastasia was. Beide vrouwen werden door de hoogste scheepsofficie ren met veel onderscheiding be handeld. Zij verlieten de „Aga memnon" in een Maltese haven. Het lagerhuislid Sydney Irving wil nu het ministerie van Mari ne verzoeken het logboek van de „Agamemnon" in deze periode ter inzage te geven. Een woord voerder van de marine heeft daarop verklaard dat hiervoor een speciale vergunning nodig is en dat het dan nog dagen zou duren, om het logboek op te zoe ken. De „Daily Mail" meldt, dat van degenen, die toen de leiding van de Britse marine hadden, slechts Sir Winston Churchill nog in leven is. De „Reidar Viking", een van beide toestellen van de Scandi navische S.A.S., die via de Noordpool voor de eerste maal op de lijn KopenhagenTokio vloog, is maandag om 9.44 uur plaatselijke tijd in Kopenhagen geland. De boycot te Port Elizabeth Gisteren zijn de naturellen van de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth aan de tweede fast van hun verzet -tegen de apart heidspolitiek van de regerint begonnen met een nieuwe „ecc nomische boycot". De boycol treft acht financiële instellin gen en zes andere zaken en voorts o.a. bepaalde merken si garetten, thee, koffie, ingeblik te vruchten, jam, wijn en ande re dranken, kleren en steenko len. De boycot van de vervoerson dernemingen is intussen afge last.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1