Uit de Provincie RADIO? LEXINGTON Hilary op eigen wieken Zeeuwse Landbouw Maatschappij over de bestedingsnota AGENDA TERNEUZEN. Wat brengt de Pi: AXEL. Het werk dat het hardst gaat" AMERICA'S BEST TOBACCOS OOSTBURG SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE. SLUISKIL WALSOORDEN. ZAAMSLAG. Het hoofd der school, de freer P. de Leeuw, gaf vervolgens een jaaroverzicht van de school, waar bij hij er de aandacht op vestigt dat kinderen, die vóór 1 septem ber a.s. 7 jaar oud zijn bij de aan vang van het nieuwe schooljaar als leerlingen kunnen woriien toegelaten. Ook de heer De Leeuw herdacht de zo geslaagde herdenking van het 50-jarig (te- staan, waarbij hij nogmaals dank betuigde voor de talrijke ontvan gen bewijzen van waardering over het onderwijs en de gaede samenwerking met het bestuur en de ouders der leerlingen. VAART DOOR HET OOSTGAT speciale klantenkring heeft en op WEER NORMAAL De vaart door het Oostgat is van zaterdag af weer normaal toegestaan. Zoals bekend was het Oostgat tijdens en na de berging van de „Vittangi" afgesloten. Geen obstakel gevonden De marineduikploeg heeft za terdag, gebruik makend van rub berbootjes, in het Oostgat Zeer nauwkeurig dreglodingen ver licht om na te gaan op welk ob stakel de „Vittangi" eventueel kan zijn gestoten. Men heeft ech ter niets gevonden. DE SCHEVE TOREN VAN SEROOSKERKE. ..Laat Pisa een scheve toren ebben'', zeiden de Serooskerkers tot dusver, „wij- hebben er ook een". En daarin hadden ze ge lijk. De uit 15e eeuw daterende toren van de Ned. Herv. Kerk stond ongeveer een meter uit het lood. Maar nu is Pisa getroefd. Want waar ze in Italië zelfs ook maar niet aan zouden durven denken, is in Serooskerke gebeurd. De to ren is rechtgezet, vrijdagmiddag. Monumentenzorg was op het idee gekomen, toen de restaura tie van de kerk bemoeilijkt werd door de scheve toren. De Vlis- singse aannemer en de architect -.rit Middelburg verklaarden zich akkoord en zo toog men enkele weken geleden aan het werk. Ei- werden stutten gemaakt en stempels gezet. De torenspits was ai van de toren gehaald toen men de onderste stenenrij ging wegbreken. Toen gebeurde het. Ten aanschouwe van 't hele dorp werd de toren opgetild dertig entimeter, toen kantelde hij om zijn as en snel werd het gat ge licht. De toren van Serooskerke -tond weer recht. Nou ja, er man heren nog een paar centimeters aan, maar wie daarop let, is een kniesoor. JSTu is de beurt aan Pisa", zei de loco-burgemeester en daar wa ren de 167 Serooskerkers het roe rend mee eens. /fV Gemoderniseerde Modehuis Voerman-de Pauw. Zonder dat de wandelaars in dé Noordstraat er iets van be merkten, werd het interieur van ■lipt dames- en herenmodehuis Voerman-de Pauw, vernieuwd en gemoderniseerd Aangezien de laatste jaren in Terneuzen verscheidene nieuwe -jakenpanden zijn verrezen, en nog veel meer zijn vernieuwd, is dit niet een zo opvallende ge beurtenis. Maar voor deze zaak, die al méér dan een halve eeuw een uitstekende naam heeft, was dit een zeer ingrijpende verande- ring. Voerman-de Pauw, 'n naam, üe in Terneuzen en omstreken al tientallen jaren een begrip is gieworden, die als het ware een BINSBAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; f.15 Grim.; 9.00 Gym., 9.10 Voor de huisvrouw; S.Ï5 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10150 Voor de kleuters; 11.00 lachte muziek; 11.30 Pianoreci tal; 12.00 Orgelspel, 12 30 Land en tuinbouwmed.12.33 Twee piano's; 13.00 Nws; 13.15 Meded. rf gram.; 13.20 Orkest; 13.55 Beursberichten; 14.00 Gram.j 14.40 Schoolradio; 15 00 Voor de toomw; 15.30 Clavecimbel. koor en kamerorkest; 16.25 Gram.; 1650 Voor de jeugd; 17.20 Cau serie: 17.30 Gram.: 18.00 Nieuws; BLÏ5 Pianospel; 18.30 Lezing; J9J3SJ Voor de kleuters; 19.05 Pa rts vous parle; 19.10 Disco-cau serie: 19.50 Filmpraatje; 20.00 Hfws; 20.05 Gevar. progr.; 22.15 De antwoordman: 22.30 Orgel concert; 22.55 Causerie: 23.00 SHeuws; 23.15 Beursberichten te New York; 23.16 Act. 23.35 Gram, HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.: 7.45 Morgengebed; 8.00 Hïetaws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vpwuv, 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10-30 Schoolradio; 10.50 Gram.; 112» Voor de vrouw; 11.30 Gr.; 1U50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus: 12.03 Gram.; 12.15 Voor «Ie boeren; 12.30 Land- en tuin- «MJwmed.; 12.33 Lichte muziek; het gebied van verbouwing even eens ervaring heeft, heeft na ver dere ontwikkeling van de zaak zulks nodig maakte, ook ditmaal de verbouwing op energieke wij ze doen uitvoeren. De verbinding tussen dames- en herenafdeling is nu veel rui mer geworden. De vloeren zijn gelijk gelegd. Alles staat in frisse heldere kleuren en tot de duister nis intreedt, laat het daglicht alle artikelen nog effectvoller uitko men. Moderne vloertegels, een gezel lig zitje, de opstelling de rekken, die veel beter dan vroeger een duidelijk beeld van de zeer grote sortering geven, dit alles is een gelukkige combinatie van zake lijkheid engastvrijheid, kort om ook deze interne verbouwing getuigt van het devies van het modehuis.altijd iets aparts en altijd iets beters. Verkeersongeval. In de nacht van zaterdag op zon dag werd door een auto het per ceel Oudelandseweg 8, bewoond door de wed. Sol, zwaar bescha digd. Niet minder dan 6 beton nen paaltjes van de houten hei ning vóór de woning waren uit de grond gerukt, de stoep ver nield, de voordeur beschadigd en een hoeksteen van de gevel stuk gereden, terwijl de heg staande voor de woning Oudelandseweg 6, was vernield. Omwonenden, die door 't lawaai wakker waren geworden, hadden gezien, dat de auto, die deze ra vage had aangericht, bestuurd was geworden door F. H. W. uit Terneuzen, zodat de politie de zaak spoedig tot klaarheid had gebracht. Volgens de bestuurder was hij, toen hij met een snelheid van 70 a 80 km komende van Hulst ter plaatse voor een op de weg lig gende tak uitweek, op het naast de rijweg liggend rijwielpad te recht gekomen, tengevolge waar van de auto slipte en, na de rava ge te hebben aangericht, tot stil stand was gekomen staande in de richting vanwaar hij gekomen was. Door personeel van de garage Cappendijk werd de zwaar geha vende auto, na aan de linkerzijde van twee reserve wielen te zijn voorzien, naar deze garage ge sleept. Vergadering A.-K. Kiesver. „Nederland en Oranje." In de de vorige week gehouden vergadering van de Anti-Revolu tionaire Kiesvereniging „Neder land en Oranje" werd met teleur stelling kennis genomen van het voornemen van de Prov. Staten om de vrije veren over de Wes- terschelde prijs te geven. De ver gadering was in grote eenstem migheid van oordeel, dat hier niet mag worden getornd aan de reeds in 1945 verkregen vrije veren. In dat jaar toch heeft de minis ter van Waterstaat, overwegende dat de veerdiensten over de Wes- terschelde van meer dan provin daal belang zijn, en ook uit het oogpunt van algemeen verkeers- belang, goedgevonden, dat de uit voering van de bootdiensten over de Westerschelde door de provin cie Zeeland, kosteloos zal geschie den. Nog in 1952 is door de Prov. Staten een zeer positieve houding aangenomen tegen het voorne men van de toenmalige minister van Waterstaat om volledige af schaffing van kosteloos vervoer on de veren over de Westerschel de. Daarom te meer constateerde zij met grote verwondering, dat de Prov. Staten thans de vrije veren willen prijs geven, terwijl sinds 1945 geen wijziging is ge komen in de urgentie om de Zeeuwen vrije overtocht over de Westerschelde te geven. Evenals in 1945 zijn deze veer diensten in toenemende mate van meer dan provinciaal belang, ter wijl 's Rijks financiën sinds 1945 toch wel uit de zorgwekkende toestand van toen zijn opgetrok ken. Daarom hoopt zij, dat de Prov. Staten bij het nemen van een be sluit, het been stijf zal houden, teneinde de in 1945 verkregen vrije veren over de Westerschel de, die de enige verbindingsweg vormt met overig Nederland, voor de Zeeuwen, en in 't bijzon der voor de Zeeuws-Vlaamse be volking, die daar leeft en werkt ten Zuiden van de Scheldestroom, te doen behouden. Prijskaarten. Zaterdagavond had in café „Neptunes" op de Markt een 2de ontmoeting plaats tussen de al daar gevestigde kaartclub en de club van de N. V. De Hoop „Exel- sior". In deze geanimeerde ontmoeting ging de puntenverdeling in „vier bomen" vrijwel gelijk op, maar tenslotte wist in „de laatste boom" de kaartclub „Neptunes" haar tegenstander met 16 punten verschil te kloppen. Bij de eerste ontmoeting had „Neptunus reeds een kleine voorsprong van vijf punten weten te behalen, zodat de einduitslag een verschil van 20 punten aangaf. De beker bleef dus „in eigen huis". In de vier „dubbele"-ontmoe- gen verwierf „Neptunes thans voor de derde maal de beker. De prijsuitslag luidde; 1. A. J. Dieleman (Nept.), 10 punten; 2. A. de Bruine (Nept.), 10 pnt; 3. J. v. d. Peijl (Excel.), 8 pnt; 4. D. de Doelder (Exc.) 8 pnt; 5. A, de Jonge (Nept.) 8 pnt; 6. P. van Driel (Nept.) 8 pnt; 7. J. van Driel (Nept.), 6 pnt; 8. C. Buize (Excel.) ,6 pnt; 9. W. Doorn (Excel.), 6 pnt en 10. P. Laurens (Nept.), 6 pnt. o. Jaarvergades-ing A. B. C. Dé Algemene Bedrijfsgroepen Cehtrale (A. B. C.) hield in Het „Centrum" haar jaarvergadering waarin, onder voorzitterschap van de heer K. Hamelink, een lij vige agenda werd afgewerkt. Na het openingswoord en de notulen bracht de heer P. Scheele een jaarverslag uit, waarin het tot standkomen van een 4 ploe- genstelsel op de fabrieken te Sluiskil werd gememoreerd. Ook deelde hij onder grote bijval me de, dat onder leiding van de pro pagandist, de heer Jac. Dronkers het ledental met 20% is gestegen. Het financieel verslag werd door de heer K. Kayser uitge bracht. Het bestuursbeleid werd goed gekeurd en de aftredende be stuursleden P. Scheele, M. Bolle- man en A. v. d. Wege werden her kozen. Het bestuurslid, de heer Jac. Dronkers, werd gehuldigd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van het N.V.V.. Districtbestuurder, de heer J. Schepers, sprak de heer Dron kers toe en wees op zijn grote verdiensten jegens de vereniging. Hij overhandigde hem vervolgens het zilveren jubileumspeldje. Vervolgens kwam in discussie de constitutie van de organisatie Nu was het zó, dat aan de top van de bond een gekozen vereni gingsraad stond. Deze toestand wil mep veranderen en weer het gewone congres in 't leven roe pen, waardoor de verenigings raad komt te vervallen en de za ken, welke tussen 2 congressen in afgedaan moeten worden, worden behandeld in een door het con gres te benoemen bondsraad. Men kon zich over 't algemeen met deze zienswijze van 't hoofd bestuur verenigen. Verder werd nog besproken ken enkele wensen betreffende de los- en laadploeg te Sluiskil. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij beeft een uitvoerige bespreking gewijd aan de regeringsnota over do bestedingsbeperkingen. Over de doorberekening van de be- drijfsleidersvergoeding is het be stuur zeer verheugd. Hoewel de kwestie van de doorberekening van de eigenaarslasten lang niet voldoet aan de door het Land bouwschap gestelde wensen, be tekent de regeling, zoals die door de regering wordt voorgestaan een betrekkelijke verbetering, omdat voor het onderhoud van de gebouwen nu eindelijk een be drag zal worden opgenomen in de kostprijsberekening. De regeling als zodanig echter biedt, volgens de mening van het bestuur, niets aantrekkelijks en is zelfs onjuist en ongewenst, omdat het zo hoogst noodzakelij ke onderhoud en de verbetering van de bedrijfsgebouwen nu nog weer langer achterwege zullen blijven. Men zal immers na 1959 deblokkering kunnen verkrijgen De mening van de regering, dat bij het vaststellen van een minimum-garantie ook een mini male grondrente moet worden be rekend, wordt naar de mening van het dagelijks bestuur, als een verkeerd uitgelegd punt gezien. De kostprijsberekeningen dienen op 'n verantwoorde basis te wor den opgesteld. In ieder geval is het bestuur van mening, dat de kwestie van de doorberekening van de eige naarslasten door de huidige be slissing van de regering nog slechts in een beginstadium ver keert. De vergadering meent voorts, dat het optrekken van de landarbeidersionen, mede gezien de ontwikkeling in alle andere bedrijfstakken juist is, hoewel hiermede een gelijkstelling met de lonen in die bedrijfstakken nog niet bereikt is en de situatie t.a.v. de landarbeid dringende aandacht moet blijven vragen. Ten aanzien van de afschaffing of drastische verlaging van de consumentensubsidies meent het bestuur dat deze in beginsel juist is. De enorme schok, die deze plotselinge drastische maatregel teweeg zal brengen acht het be stuur echter wel schadelijk. Het was veel beter geweest indien de ze afschaffing geleidelijker was gegaan. De vergadering besprak verder nog andere landbouwproblemen. Zo werd medegedeeld, dat in de hoofdafdeling akkerbouw van 't Landbouwschap bij de besprekin gen over de bie^nprijs de kost' prijsversehilgrote rol spe len. De vraag na^r klei-aardappe- len blijft uiterst gering. In de hoofdafdeling akkerbouw heeft men de vraag orjder ogen gezien of niet op kortetermijn maatre gelen getroffen moeten worden ter stimulering van de afzet. Zo wordt aan een etxportpremie uit het consumpti^-aardappelfonds gedacht. De prov. voeèselcommissaris ir J. D. Dorst, deelde tijdens de vergadering mede, dat in het produktschap voor zuivel beslo ten is Zeeland te brengen onder de verplichte stahdaardisatie van de consumptiemelk. Dit punt houdt grote consequenties in vooral t.a.v. de zelfslijters. Het bestuur besloot hierover een schrijven te richten tot de gewes telijke raad van het Landbouw schap, in die zin, dat de zelfslij tende veehouder zijn bedrijfs uitoefening moet kunnen besten digen. Het bestuur vraagt zich voorts af, op welke basis het ge hele zuivelvraagstuk in ons land zal komen te staan in verband met de prijsverhogingen. Verwacht wordt, dat hierin spoe dig verbetering zal komen. Hierna werd met een opwek kend woord door de heer K. Ha melink, de vergadering gesloten. Algemene vergadering A. B. B. De A. B. B. hield in „Het Cen trum" een algemene vergade ring onder voorzitterschap van de heer K. Hamelink. Na de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, werd het bestuur als volgt samenge steld: Jac. Dronkers, voorzitter; P. Scheele, secretaris; K. Hame link, penningmeester; P. van Eijk, A. van Gink, J. Roose en L. v, d. Berge, leden. De districtbestuurder, de heer C. Hoek uit Goes, hield hierna 'n inleiding over de bestedingsnota van de S.E.R. Spreker zeide, dat het N.V.V. de ontwikkeling van de loon- en prijspolitiek nauwlet tend volgt en ontegenzeggelijk haar eisen zal stellen, indien de prijzen toelaatbare grenzen over- schreiden zal. Het loslaten van de geleide lonenpoütiek in 1956 heeft at landarbeiders weer verder achter op gebracht, waardoor deze nu. zoals te begrijpen valt, ook loon eisen stellen. Op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie. Diploma maehineschrüven. Voor het diploma machine- schrijven slaagden: Ta J. Ver- helst, N. eZgers en Fr. de Feijter, allen te Axel en Ja van Dlxhoorn en N, Hamelink, beide te Zaam- slag. De gemeenteraad komt byeen. De raad is tegen woensdag avond 27 februari in openbare vergadering bijeengeroepen, ter behandeling van een 11 punten tellende agenda. De agenda vermeldt o.m. een schrijven van de heer A. M. de Schot, die zijn raadslidmaatschap beëindigt. Zijn opvolger is de heer P. J. Barra. Voorts komt op de agenda een voorstel van B. en W. voor tot het vaststellen van een nieuwe ge meenschappelijke regeling inza ke de verdeling der kosten van de Zeeuwse muziekschool, bene vens een verzoek van het bestuur van de R. K. lagere school om 'n bijdrage voor het herstel van de verzakte fundering van 't school gebouw en een verzoek van de Chr. Nat. schoolvereniging Im- manuel tot financiële medewer king in verband met de verande ring van de inrichting der vloe ren in haar school. Tot slot wordt de raad nog ge vraagd een principebesluit te ne men tot het aanleggen van een openlucht zwembad. Smokkelauto aangehouden. Donderdagavond bemerkten op dienst zijnde ambtenaren, dat een auto op verdachte wijze de grens trachtte te bereiken. Toen aan de sommatie tot stóppen geen gevolg werd gegeven, maak ten zij van hun vuurwapens ge bruik, tengevolge waarvan de auto in het ongerede geraakte. Bij onderzoek bleek, dat de auto geladen was met 800 kg koelhuis- boter. De Belgische bestuurder zag kans te ontsnappen, doch de leverancier van de boter, een zekere O. uit Sas van Gent, die door een schot in de hiel getrof fen was, kon worden gearres teerd, waarna hij ter opname in het ziekenhuis te Sluiskil werd overgebracht. De gemeenteraad komt bijeen. De raad komt heden bijeen ter afwerking van een agenda, wel ke niet minder dan 22 punten telt. B. en W. doet de raad een voor stel het krediet in rekening cou rant met de bank van Ned. Ge meenten van 75.000,op ƒ225.000, te verhogen tot 1 april 1957 of zoveel langer als dodr de bank kan worden toege staan. De heer J. A. v, d. Walle heeft wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd ontslag aangevraagd als gmeentewerk- man. Ter voorziening in de vaka- ture, die door dit ontslag ontstaat werd door B. en W. een voor dracht opgemaakt bestaande uit vier personen, namelijk de heren A. A. M. de Coninck, R. P. Del- nad, C. D. Kotvis-de Groote en Ch. P. de Letter, terwijl voorts de raad wordt voorgesteld een in structie voor de gemeentewerk lieden vast te stellen. Met betrekking tot de sluiting der winkels stelt het college voor te bepalen, dat de winkels op zon dagen gesloten dienen te zijn, en op werkdagen om 18 uur. behal ve op de werkdagen gedurende de periode van 1 april t(/m 31 ok tober en de zaterdagen waarop dan om 19 uur gesloten moeten worden. Voorts krijgt de raad te behan delen het verzoek van het Water schap „Het Vrije van Sluis", om een gedeelte gemeentelijke mac cadamweg ter oppervlakte van 85 m2 op gemeentekoste te mo gen verbeteren. Ouderavond. Voor een goed bezet parochie d*or MABEL BARNES ORUNBT Vertaald door: E. GR1E8E KETS DE VRI«S XSJ HOOFDSTUK XXI. (Nadruk verboden) Een avond in Wimpole Street. Dr. Owen Westcott had zijn grote vreugde er over uitgespro ken, dat ik in zo'n korte tijd een andere betrekking had gekre- 1255 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; i gen. Feitelijk ben ik er niet ze- 1329 Viool en piano; 13.50 Gram. 14:00 Schoolradio; 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land; 14,40 Cabaret; 16.00 Voor de zie- kne; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.40 Koersen; 17.45 Stegeringsuitzending; 18.00 Strijk orkest: 18.20 Sportpraatje; 18.30 Lichte muziek; 18.50 Gram.; 19.00 Hieuws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het boek der boeken; 19.30 Gram. 3050 Act.; 20.45 De gewone man; 30.50 Klankbeeld; 22.45 Avond gebed: 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram. 1250 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 14.00 Sdwolradio; 15.45 Orkest: 16.00 Koersen; 16.02 Recital; 16.30 Gr.; 1750 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Orkest; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de sol daten: 19.00 Nieuws; 19.40 Lied van de week; 19.45 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Voor de vrouw; 7LM Orkest; 22.00 Nws; 22.11 Pianorecital; 22.55 Nieuws. ker van, of hij niet in de mening verkeerde, dat hij het middel was geweest, waardoor ik mijn schreden naar mijnheer Head van The Last Word had gericht. In de loop van de prettige avond, die ik ten zijnen huize doorbracht, deelde hij mij mede, dat hij het mij wel had gezegd, dat hij succes voorspeld nad en dat hij wist, dat de groene jurk het wonder zou wrochten. Ik liet het feit, dat ik de on-flatteuze grijze had gedragen, onver meld; en achter zijn rug glim lachte ik naar lady Waterson, op de manier, waarop alle vrou wen en meisjes glimlachen om mannen, die aardig en lief en doorzichtig zijn. Want dr. Owen Westcott was, gezien van een volkomen onpersoonlijk stand punt, heel aardig en beslist een schat elk meisje zou hem zo genoemd hebben, en ik was niet van plan de minste aandacht te schenken aan de onzin van Jua- nita en Dorothea. Zij zouden mijn prettige vriendschap met deze ernstige, vermoeid uitzien de man, zo meelevend en zo bui tengewoon belangstellend, niet bederven. In ruil voor zijn sym pathie kon ik niet anders dan mijn best doen, om de ver moeidheid van zijn sterke, ge voelige gezicht te verjagen, de langzame glimlach naar zijn lip pen te brengen en de eigenaar dig korte lach op te roepen. En die avond leerde ik de reden kennen voor zijn bezorgde blik. Zijn moeder, de moeder, van wie hij had gesproken als een hulpbehoevende, was lang zaam stervende aan de afschu welijke en verraderlijke ziekte, die mijnheer Head probeerde te genezen. De ziekte, waarvoor de sterkste en ongevoeligste in angst en afkeer terugschrikt, en waarover ik nog slechts enkele uren te voren zo luchtig, zo zor geloos gesproken had. Kanker! Mevrouw Westcott lag op een rustbank, die dicht bij een hel der brandend houtvuur was ge trokken en een zachte, witte deken lag over haar heen. Haar haar was wit en haar gezicht was bleek en betrokken en de bloemen op haar tafel waren ook al wit. Op de een of andere manier kwam het mij voor, of de vreselijke bezoeker reeds was de prettige, beleefde gast' heel dicht bij geslopen was zo flets en vermoeid was deze ar me, kleine vrouw en mis schien zou ze blij zijn. Blij, ware het niet om de dierbare zoon, die haar zo toegewijd liefhad, die haar zo zorgvuldig en held haftig verpleegde, zoals lady Waterson zei. Zich nooit liet gaan in haar tegenwoordigheid, altijd een glimlach voor haar had, een vrolijk woord, een op gewekt verhaal, en later in de afzondering van zijn eigen ka mer op zijn lippen zat te bijten in machteloos leed over zijn onvermogen, haar enige verlich ting in haar lijden te geven. Medicijnen, morphine, narcotica, waren niet langer afdoend om de pijn te stillen. Het moest eenvoudig gedragen worden met zoveel geduld en lijdzaamheid als een zwaar beproefd en gefol terd mens kan oproepen, wan neer hij of zij door de diepste diepten moet gaan. Vanavond had een golf van vrede haar voor het ogenblik uit de grimmige diepte opgelicht en zij iachte en praatte een beetje, vroeg' mij naar mijn thuis, mijn werk, mijn pension. Zij lachte hardop, toen ik lady Waterson vertelde van mijn on derhoud met mijnheer Head, en hun een beschrijving gaf van de „Vita" en „Anti-alco" kuren. Wij zaten allemaal rond haar bank bij de haard. Lady Waterson, be daard en bevallig als '-gewoon lijk, in een mooie middagjapon van zacht mauve fluweel. Ik in moeders lavendelkleurige zijden, die ik aan de hals met wat kant had versierd eri dr. Westcott voornaam, voor zover hqt voor een man mogelijk is' voornaam te zijn in een lelijk zwart col bert. Hij was vanavond niet grimmig, noch .vermoeid. Hij heer, die koffie aangaf, voeten bankjes voor de diepe, gemakke lijke stoelen zette, het houtvuur oprakelde tot dansenden, knet terenden gloed. Ik hield van zijn huis. Het was niet luxueus, zelfs niet mooi, maar het was solide en behagelijk en geen storende noot van versierselen of op smuk verbrak het gelijkmatige zachte geheel van effen lichtge kleurde muren, dof-getinte, ou de, Perzische kleden en zwarte gebeeldhouwde meubels. Het was precies het huis, waarin ik mij verbeeld had, dat dr. Owen Westcott zou wonen. „Heeft u". vroeg ik onstuimig toen Lady Waterton en me vrouw Westcott ons een ogen blik van het algemene gesprek hadden uitgesloten en op ge- dempten toon met elkander aan het praten waren, „dit alles met uw eigen hersens verdiend He lemaal alleen, met niemand, om u te helpen Onze vriendschap was voorbij het stadium gekomen, dat een ongewone vraag beschouwd wordt als overbodig en onbeleef de nieuwsgierigheid. Dr. West cott stelde mij rechtstreekse vra gen, en ik gaf dit compliment terug door hetzelfde te doen. „Ik heb een tamelijk goede op voeding gehad", hij trok zijn stoel wat dichter bij de mij ne „en dat is een werker ge weest. Op de een of andere ma nier heb ik flink geblokt, en zelfverzekerdheid en geluk heb ben de rest gedaan. Ik geef mij zelf geen bijzondere eer voor de positie, die ik verworven heb". „Wel, waarom bereiken niet alle mannen de top, die dezelfde kansen hebben gehad Kijk naar de arme plattelandsdok ters". (Wordt vervolgd.) huis werd voor de ouders van de leerlingen van de R.K. school 'n ouderavond georganiseerd. In tegenstelling met voorgaan de bijeenkomsten bestond deze avond hoofdzakelijk uit voorlich ting. De aanwezigen werden verwel komd door het hoofd der school, eerw. zt. Maxmiliana. Bij de in leiding besprak zij verschillende problemen van interne en orga nisatorische aard. Het hoogtepunt van de bijeen komst was een causerie door eerw. zt. Marie Sophie, hetgeen handelde over de sexuele voor lichting van het schoolgaande kind. De wijze waarop de causerie werd gegeven over het te belian- delen moeilijke onderwerp, was van dien aard, dat spreekster een aandachtig gehoor vond. Het lichten van het Duit-se sleepschip .Fendel 134". Heden hopen de bergers van Van der Tak het eerste resultaat te zien van het wekenlang onaf gebroken zwoegen om het gezon ken Duitse sleepschip „Fendel 134" bij het Konijnenschor onder Walsoorden te lichten. Dan denkt men het eerste stuk van de Duitser in zijn macht te hebben. De andere stukken het schip wordt in vijf delen gesne den volgen dan successieve lijk. Maar al met al vreest men wel, dat de gehele berging enke le maanden in beslag zal nemen. De „Fendel 134" voer eind januari tegen de ankerketting van het Russische sleepschip „Kolomna" en zonk binnen enke le minuten. Op een diepte van 16 meter is het komen te liggen, precies in de smalle vaargeul, zo dat de scheepvaart geducht op zijn hoede moet zijn. Het Duitse schip is 69 meter lang en is geladen met een klei ne 1000 ton ijzererts. De mannen van de fa Van der Tak, die met de drijvende bok „Kolossus", twee bergingsschepen en drie slepers aan het werk zijn, zijn blij nu hun eerste succesje van deze ber ging te kunnen boeken, want het heeft hun niet meegezeten. „Een enorm zwaar karwei", aldus de bokkenschipper Van Breugei. die al bijna 40 dienstjaren heeft en dus op de nodige ervaring kan bogen. Vergadering Vereniging voor Chr. Volksonderwijs. Zaterdagavond werd door de Vereniging voor Chr. Volkson derwijs in haar schoolgebouw 'n algemene vergadering gehouden, welke door de voorzitter, de heer Jac. van Hoeve, met gebed werd geopend, gevolgd door Schriftle zing uit Romeinen 15 113. In. zijn openingswoord wees de voorzitter op het jaar 1956, waar in o.m. het 50-jarig bestaan der vereniging op feestelijke wijze werd herdacht en dat ook overi gens een druk en belangrijk jaar was. Dank zij het bestuur, het hoofd der school en de oud-leer lingen is alles uitstekend verlo pen. In. de vacature ontstaan door het vertrek van de onderwijzer, de heer Van de Rovaart, werd voorzien door de benoeming van de heer Philipse. Door de inspec trice van het fröbelonderwijs werd aan de leerkrachten van de kleuterschool lof toegezwaaid. In alle oprichten was het voor de vereniging een jaar waarop met voldoening kan worden terugge zien en zij wij Hem die alles be stierd grote dank verschuldigd. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat de prachtige samenwerking ook in 1957 be stendig zal blijven en ieder -rijn beste krachten zal geven aan de groei en bloei der vereniging. Nadat de. kascommissie, be staande uit de heren Goedegebu re en L. de Putter tot goedkeu ring vari het door de penning meester, de héér Anth. Dekker Varel gehouden beheer had gead viseerd, bracht deze zijn jaarver slag uit, waaruit bleek dat de in komsten der school bedroegen 40294,04 en de uitgaven ƒ39.574,69, alzo een batig saldo van 719,35. en de ontvangsten der vereniging 3.361,99 en de uitgaven 3.019,97, een goed slot van 342,02 opleverend. De begroting over 1957 be draagt voor de vereniging in ont vangst en uitgaaf 3.797,24vaor de kleuterschool 9.654,82. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. W. Kusee bleek, dat 75 leerlingen de school bezoeken. Bij de. gehouden verkiezing werd de aftredende bestuursle den, de heren Jac. van Hoeve, I. Nouse en J. W. Kusee bij aclama tie herbenoemd, evenals de pe riodiek aftredende heer Jac van Hoeve in het bestuur der Stidi ting Chr. Kleuterschool. In de va cature ontstaan door het verirek van Ds. G. Jansma, werd be noemd de heer P. Kuipers. Bij de rondvraag deelde de voorzitter naar aanleiding van 'n gestelde vraag, mede, dat het in het voornemen ligt voor de bauw van een gymnastieklokaal, grond aan te kopen. Hierna sloot de heer De Leeuw de vergadering door het uitspre ken van het dankgebed. MAANDAG 25 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ja, ja, die Liebe in Tirol". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Johnnie knapt 't op". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Verboden vrouwen". DINSDAG 26 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De witte veer". Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: Voordracht „Het offensief in de Zwartebijlsteeg". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Versailles, vorsten en vrouwen", Hotel „De la Bourse", 3 u.: Vergadering van Stembevoeg de Ingelanden van de Oud- Vogelschorpolder.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2