de rz Nederlands Nieuw-Guinea Verenigde Naties m '•/üihcJk mm: HET WEE& WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Israëlische mening over sancties Verdeelde reacties op de plannen van Soekarno Subsidie voor uitvoer van aardappelen 4 MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3998 INDONESIË De politieke partijen en Soekarno's „conceptie" Spanning tussen militaire commandanten op Sumatra neemt toe Nederland en de toestand in het Nabije Oosten De kabinetscrisis in Japan FRANSE ZEEMAN VERDRONKEN Huiszoekingen en arrestaties in Hongarije Nieuwe boodschap van Ben Goerion aan, Eisenhower safons j'obèct" KUSTVAARDER „JAN" OF EEN MIJN GELOPEN. marfe 16 9 j Frankering bij abonnement'. Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; pier week 46 cent. Losse nrs 8 et- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N- V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—I Iedere regel meer -20 cent Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags l «ar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur- l)e politieke commissie der Ver enigde Naties is zaterdag begon nen met de behandeling van de kwestie Nieuw-Gulnea. De Indonesische afgevaardigde, Sudjarwo Tjondronegoro, die het debat opende, beschuldigde Ne derland ervan Nederlands Nieuw- Guinea „in koloniale slavernij te houden met „alle daaraan ver bonden en kenmerkende eigen schappen van koloniale onder drukking, die noodzakelijk is om deze te nandhaven." Er is gebrek aan politieke vrij heid ongelijkheid en discrimina tie tussen de inheemse bevolking en Nederlanders. Er bestond een politiek van „verdeel en heers." Er was geen „werkelijke vooruit gang op het gebied van de volks ontwikkeling, gezondheid en alge- ineen sociaal welzijn. Hij zei, dat gevangenissen en concentratie- Kanapen vol politieke gevangenen of zogenaamde terroristen zaten. Ér werden zware maatregelen ge nomen en bij ongeregeldheden werden mensen dood geschoten. Hij zei, dat de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland reeds onbevredigend genoeg zijn en dat „wig ntet hier gekomen zijn om deze slechter te maken. „Wij zijn naar deze wereldorga nisatie gekomen om te trachten vreedzame middelen te vinden voor een oplossing van dit inter nationale geschil, dat de twee be langhebbende jaartijen niet door directe bilaterale onderhandelin gen konden oplossen".. De Indonesische afgevaardigde zei, dat „de kwestie West-Irian" neerkwam op het volgende: 1. Is Nederland gerechtvaar digd een koloniaal bestuur te handhaven over een deel van een vrij, onafhankelijk land, waarmee het overeenkwam een nieuwe verhouding op basis van vrijheid, gelijkheid en onafhankelijkheid te vestigen? 2. Is Nederland gerechtvaar digd vrijheid te onthouden aan een deel van Indonesië voor welks nationaal bestaan en een heid 't de eer aan zichzelf geeft 3. Is Nederland gerechtvaar digd met geweld en unilateraal 'n land te verdelen in een vrij deel en een koloniaal deel terwijl tegelijkertijd het de eer aan zich zelf geeft voor zijn eenheid als politiek geheel? 4. Is Nederland gerechtvaar digd met geweld en unilateraal de erkende en gevestigde grenzen en soevereiniteit van een land te schenden, zuiver om te voldoen aan zijn koloniale trots en pres tige? 5. En tenslotte maar niet in het minst, is Nederland gerecht vaardigd een vraagstuk onopge lost te laten, dat niet slechts een anachronisme, een onlogisch en onrealistisch probleem is, doch dat ook de, verhouding tussen Nederland en 'ndonesië en in fei te de verhouding tussen Azië (en Afrika) en 't Westen vergiftigt? Suwardjo zei, dat Indonesië naar de Verenigde Naties was gekomen met geloof in de begin selen en doeleinden van de orga nisatie en in het basisrecht van vrijheid en gelijkheid van de men sen. „Wij hebben ook nog steeds vertrouwen in het gezond ver stand van de Nederlanders". „Terwijl de Nederlandse rege ring tot nu toe haar starre stand punt inzake deze kwesties hand haaft, zijn wij niet helemaal zon der hoop op de evolutie in het denken der volken. Het schenkt voldoening, dat er, hoe zwak ook, tekenen zijn onder het Ne derlandse volk, die de verande ringen van onze tijd weerspiege len". Sudjarwo citeerde uit de Ne derlandse pers, voorts een Ne derlandse professor, de bespre kingen van de algemene synode der Nederlands Hervormde Kerk. Ook citeerde hij uit een adres van Nederlanders in Indonesië over Nieuw-Guinea en zei: „Mijn delegatie is oprecht getroffen door deze vele uitingen van goe de wil en begrip aan de zijde van het Nederlandse volk". Sudjarwo zei, dat zijn „Austra lische vrienden" gewoonlijk nog al geprikkeld raakten als de kwestie Nieuw-Guinea ter spra ke kwam. De reden daartoe was niet helemaal te begrijpen, daar het een kwestie was met Neder land en niet met Australië. Doch aelfs zij hadden „nu gelukkig be ter begrip van het Indonesische standpunt getoond". Hij gaf vervolgens een over zicht van het geschil met Neder land. De Indonesiërs hadden bij de R.T.C. van 1949, zij het met tegenzin toegestemd in een tijde lijk Nederlands bestuur over West Irian, omdat zij niet het welslagen van de gehele confe rentie in gevaar wilden brengen. Nederland heeft echter getracht, het volk van dit gebied voor on bepaalde tijd de vrijheid en onaf hankelijkheid te onthouden. Sud jarwo herinnerde vervolgens aan het opnemen van West Irian, als deel van het Nederlandse konink rijk, in de Nederlandse grondwet. Sudjarwo sprak vervolgens over „de plotselinge Nederlandse belangstelling voor het zelfbe schikkingsrecht over het volk van West Irian", hetgeen volgens hem wel een goede indruk moge maken, doch in wezen misleidend n paradoxaal is. In het verleden hebben de Nederlanders nooit enige werkelijke belangstelling aan de dag gelegd voor het zelf beschikkingsrecht van het Indo nesische volk. Ware het anders geweest, er zou in Indonesië geen revolutie zijn geweest en geen oorlog tegen de Nederlanders voor de verkrijging van de vrij heid voor Indonesië na de onaf hankelijkhëidsverklaring van 1945. toen het gehele volk van Indonesië aan zijn recht op zelf beschikking kracht heeft bijge zet. „Alles wat een vrij volk als zodanig kenmerkt, is aan het volk van West Irian toegekend dooi de soevereine Indonesische staat. En nu gaat de Nederlandse rege ring plotseling praten over liet recht op zelfbeschikking van het volk van West-Irian. Zulke praat kunnen we niet ernstig nemen. Laten wij onszelf in gemoede af vragen, of wij zijn geporteerd voor vrijheid of voor kolonialis me in West Irian. Want dit is het eigenlijke punt waar het hier om gaat", aldus eindigde Sudjarwo zijn rede. REDE VAN MR SCHÜRMAN De Nederlandse permanente vertegenwoordiger, mr C. W. A. Schürman, verklaarde in zijn re de voor de politieke commissie, dat „de houding van de kant van Indonesië" het voor zijn land on mogelijk maakte, met dat land over de toekomst van Neder lands Nieuw-Gulnea te onderhan delen. Hij zei, dat het Nederlandse be stuur daar was gebaseerd op het handvest en dat het beoogde „de politieke, economische, sociale en opvoedkundige vooruitgang van de Papoea's, een van de meest primitieve volken thans ter we reld, te verzekeren". Mr Schiirman zei, dat de Ne derlandse regering ieder jaar aan de Ver. Naties verslag uitbracht over de vooruitgang in „deze taak van het brengen van beschaving, godsdienst, gezondheid en ont wikkeling op dit afgelegen eiland". „Indien het op dit ogenblik mo gelijk zou zijn de Papoea's zelf te laten kiezen, onder welk bestuur zij zouden willen leven, dan zou mijn regering geen ogenblik aar zelen, dit te doen". Helaas was dit nog niet moge lijk. Maar de Nederlandse rege ring gebruikte alle middelen, die zij in haar macht heeft, om de ontwikkeling van de bevolking te versnellen en de dag nader te brengen, waarop zij over hun eigen lot zouden kunnen beslis sen, zo zei hij. „Dat zij het recht en de gele genheid zullen krijgen deze be slissing te nemen, is bevestigd op de meest plechtige wijze, waar op in ons land een dergelijke be lofte kan worden gedaan, in een troonrede". Hij citeerde daaruit en zei, dat de Nederlandse regering daarna „verscheidene keren" dit besluit had bevestigd. Dc Nederlandse regering is van plan deze belofte te houden en daarom kan zij geen enkele ge daehte in overweging nemen om met Indonesië tot een regeling te komen, waardoor deze belofte te niet gedaan zou worden". „Indonesië van zijn kant heeft in even duidelijke bewoordingen verklaard, dat het niet bereid zou ijn de bevolking van Nieuw-Gui nea het recht van zelfbeschikking te verlenen". noc-h een erkenning door Neder land van bestaande Indonesische soevereiniteit zou zijn, maar een overdracht van soevereiniteit door Nederland aan Indonesië", zo zei mr Schürmann. Dit waren niet alleen de wer kelijke feiten. Indonesische auto riteiten hadden deze verscheide ne keren bevestigd. Mr Schürmann zei, dat de af kondiging van de onafhankelijk heid met inbegrip van Neder lands Nieuw-Gulnea „in strijd was met de feiten". Hij zei, dat er geen onafhanke lijkheidsbeweging in Nederlands Nieuw-Guinea was. „Nieuw-Gui nea werd gedurende het laatste deel van de oorlog geheel van In donesië afgesneden". Hij zei: „Zelfs, indien de terri toriale aanspraak rechtmatig was, zou de algemene vergade ring niet het recht hebben deze tt behandelen. Nog veel minder heeft zij enig recht hiertoe ten aanzien van een aanspraak, die, zoals de Indonesische, geheel on gegrond is". De heer Schürman zeide, dat er „vreemde en onlogische wen dingen zijn geweest in het Indo nesische standpunt", doch de Ne derlandse regering heeft steeds een verzoenende houding gehand haafd en aan de Indonesische re gering voorgesteld om, als zij waarlijk vertrouwen had in haar aanspraken, een uitspraak van het internationale hof van justi tie in het geschil te vragen. „Het is onnodip te zeggen dat de In donesische regering van de vol slagen onhoudbaarheid van haar standpunt zozeer overtuigd was. dat zij heeft geweigerd op dit voorstel in te gaan, aldus mr Schürmann. Wegens de lange duur van de redevoeringen van de Indonesi sche en de Nederlandse vertegen woordigers is de afgevaardigde van Ceylon, die voor zaterdag eveneens op de lijst van sprekers voorkwam, niet meer aan het woord gekomen. Deze zou een resolutie met het verzoek tot het instellen van een commissie van goede diensten hebben inge diend. De vergadering van de politie ke commissie is verdaagd tot een nader te bepialen datum. TEKST VAN DE ONTWERP RESOLUTIE De ontwerp-resolutie die door 13 delegaties zou worden inge diend, luidt: „Geschil over West Irian (West Nieuw Guinea). Bolivië, Burma, Ceylon, Costa Rica Ecuador, Ethiopië, India, Irak, Pakistan, Sapedie-Arabië, de Soedan, Syrië en Joego-Slavië, de algemene vergadering van de V. N. Na beschouwing van 't vraag stuk van West Irian (West Nw Guinea) met verwijzing naar de resolutie van 16 december 1955, van oordeel, dat de onderhande lingen tussen de regeringen van Indonesië en Nederland nog niet hebben geleid tot een oplossing van het geschil, 1. verzoeken de voorzitter van de algemene vergadering, een commissie van goede diensten te benoemen, bestaande uit drie le den, met het doel haar bijstand te verlenen in onderhandelingen tussen de regeringen van Indone sië en Nederland, opdat een rechtvaardige en vreedzame op lossing van het geschil zal kun nen worden bereikt, in overeen stemming met de principes en bedoelinp van het handvest der V. N.; 2. verzoeken de commissie van goede diensten, verslag uit te brengen aan de algemene ver gadering tijdens de volgende ge wone zitting". Werden vrijdag in de hoofdstad de vlaggen gehesen om de be kendmaking van Soekarno's re cept tot redding van de natie te vieren, de eerste perscommenta ren waren niet zo opgewekt. Mr Schürman zei, dat Indone sië „zijn eis en verzoek had geba seerd op het feit, dat Nederland door het charter van de soeve reiniteitsoverdracht. de soeverei niteit over Indonesië aan de re publiek van de Verenigde Staten van Indonesië had overgedragen en had ingestemd in een jaar met Indonesië over de toekomstige status van Nederlands Nieuw- Guinea te onderhandelen". „Daar Indonesië dat charter heeft verscheurd en heeft ver klaard, dat het van nul en gener Het onafhankelijke dagblad „Ti mes of Indonesia" noemde het plan van Soekarno ronduit een .fiasco". „Moeilijk te slikken" schreef de Islamietische „Duta Masjara- kat" boven een hoofdartikel, waarin het blad de hoop uitsprak dat Soekarno geen dwang zal toepassen om zijn conceptie er door te krijgen. Van politieke waarnemers ver nam de correspondent van het A.N.P. in Djakarta, dat de Isla mietische partijen, en ook de Christelijke en de Katholieke partijen deelneming van de com munisten in een nieuw kabinet van de hand zullen, wijzen. Voorts verklaarden zij het te betwijfe len of de nationale raad, die uit vertegenwoordigers van de ar beiders, landbouwers, de jeugd en van vrouwenorganisaties zou moeten bestaan, wel zo gemak kelijk zal kunnen worden ge vormd. „De president wil alle natio nale krachten samenbrengen, dooh schijnt te vergeten, dat de communistische partij geen na tionale kracht is", schreef.de Is lamietische „Abadi", de spreek buis van de anti-communistische Masjumi. Neutrale waarnemers voorspel den, dat het „plan-Soekarno" ook het anti-oommunistisehe Su matra koel zal worden ontvan gen. Tot dusver hebben alleen de communistische partij „Harian Rakjat" en het officiële orgaan van de nationalistische partij van de premier, de „Suluh Indo nesia" het plan toegejuicht. Daartegentegen merkte de „Ti mes of Indonesia" op, dat „wat Soekarno voorstelt, doorspekt is met tegenstrijdigheden". Zo heeft de president het bijv. een open vraag gelaten, of het advies van de nationale raad aan het kabi net bindend zou zijn. Het blad verwijt de president tenslotte een gebrek aan hoffe lijkheid om de naam van de man, die op het ogenblik het meest in ieders gedachten is, namelijk de vroegere vice-president Moham- regeringspartij, gaf vrijdag een verklaring uit, waarin wordt ge zegd dat zij het kabinet-Ali Sas- troamidjojo in wezen als ontbon den beschouwt na de bekendma king van Soekarno's plannen. De partij had aanvankelijk besloten op 15 februari uit het kabinet te treden, omdat dit zijn gezag had verloren, doch in afwachting van het bekend worden van Soekar no's plannen had de partij de uitvoering van dit besluit uitge steld. Tot dusver hebben twee van de vier grootste partijen in Indo nesië Soekarno's ontwerp tot redding van de staat aanvaard. De communistische partij, en ook de nationalistische PNI hebben openlijk verklaard dit plan goed te keuren. Doch de godsdienstige partijen, waaronder de twee an dere grote partijen, de Masjumi en de Nahdatul Ulama, schijnen vastbesloten te zijn het van de hand te wijzen. De voorzitter van de parle- mentsfractie van de Nahdatul Ulama, Hadji Achsien, heeft za terdag een verklaring uitgegeven, waarin hij zeide: Ik verwerp Soe karno's conceptie. Hij stelde de vraag wat er zal gebeuren als het plan niet de al gehele instemming zou krijgen. Zal de president, die tevens op perbevelhebber der strijdkrachten is, dan de staat van oorlog en beleg in de gehele Indonesische archipel afkondigen om zijn plan er door te drijven, of zal hij er dan in toestemmen het te ver anderen, aldus Achsien. Op de muren van kantoorge bouwen en winkels, alsmede op bruggen waren zaterdag tal van leuzen geverfd, waarin het plan van de president wordt gesteund. Volgens de „Nieuwsgier" zijn de communisten aansprakelijk voor deze „decoraties". Naar aanleiding van de jong ste Amerikaanse verklaringen over de toestand in het Nabije Oosten wordt er van bevoegde zijde in Den Haag op gewezen, dat van Nederland niet kan wor den verwacht, dat het zich zal scharen achter voorstellen tot het nemen van sancties tegen Israël. In dit verband wordt her innerd aan het standpunt, dat de Nederlandse regering in de Ver. Naties en tegenover de Tweede Kamer reeds heeft ontvouwd en waarin nadruk is gelegd op de wens de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba te bewerk stelligen en vrede, orde en rust te brengen in de grensgebieden tussen Israël en de Arabische landen, met inbegrip van de land- strook van Gaza. Er wordt aan herinnerd, dat de Nederlandse regering veiligheid en voortbestaan van de staat Israël verzekerd wenst te zien. Volgens een verklaring van een woordvoerder van het depar tement van Buitenlandse Zaken, zal de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties te New York zich uitspreken tegen het aanbe velen van sancties tegen Israël. Bij herhaling is van Nederlandse zijde uiteengezet dat een verdere druk tot het terugtrekken van Israëlische troepen uit de laatste bezette stroken, onverantwoord is, indien de Verenigde Naties niet tegelijkertijd haar plicht vervullen door Israël garanties te bieden, voor de vrije door vaart door internationale water wegen en tegen de hervatting der commando-activiteit vanuit het Gaza gebied, aldus de woordvoer der. De Japanse liberaal-democrati sche partij heeft zaterdag goed gekeurd dat de waarnemende pre mier en minister van Buitenland se Zaken Noboesoeke Kisji de aftredende premier Isjibasji, op volgt. Isjibasji geeft zijn functie om gezondheidsredenen op. Een regeringswoordvoerder heeft bekendgemaakt, dat er geen wijzigingen in de regering zullen worden aangebracht. Kisji zal, behalve premier, ook minis ter van Buitenlandse Zaken zijn. De directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Walter Eyyfan, heeft zondag op een persconfe rentie te Jeruzalem verklaard, dat Israël, ingeval de algemene vergadering tot sancties tegen Is raël zou besluiten en deze zou toepassen, de Verenigde Naties en hun organen niet zal kunnen beschouwen als onpartijdige, neu trale lichamen. Dit zou o.m. betrekking hebben op de commissie van de V. N. voor naleving van het bestand in Palestina, waaronder alle ge mengde bestandscommissies res sorteren. Voorts zou het, volgens Eytan, onmogelijk worden een bemiddelaar in het Israëlisch- Arabische geschil aan te wijzen, zoals in 1949 het geval was met Ralph Bunche. Tenslotte zou het afkondigen van sancties tot ge volg hebben, dat Israël zijn pogin gen om tot een regeling van de vraagstukken betreffende de zóne van Gaza en in het bijzon der van het probleem van de Pa lestijnse vluchtelingen te komen, gfheel zou staken. Eytan legde een „witboek" over, dat betrekking heeft op de schendingen van het internatio nale recht dooi Egypte. De publi- katie van dit document valt sa men met het feit, dat Israël en Egypte acht jaar geleden op Rhodos het wapenstilstandsak koord tekenden. Eytan was van oordeel, dat er op grond van ge noemde schendingen sancties moeten worden afgekondigd te gen Egypte. Hij herhaalde, dat Israël vast besloten is, zich te verzetten te- De Hongaarse politie heeft „talrijke arrestaties" verricht bij huiszoekingen in vele dorpen van het district Tolna, aldus meldt radio-Boedapest. Wapens, munitie en vlugschrif ten werden in beslag genomen. De 42-jarige matroos F. Ie T. uit Kerity Savazom te Cóte du Nord, opvarende van het Franse tankschip „Djemila", is vrijdag, toen dit schip in de tweede petro leumhaven te Rotterdam lag verdronken. Hij had op een steiger vlak bij de waterkant gestaan om een touw om een rol staaldraad los te trekken. Het touw schoot ech ter plotseling los en de matroos viel in het water. Pas na ruim een uur dreggen kon hij boven gehaald worden. ECHTPAAR TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN In de nacht van vrijdag op za terdag omstreeks twee uur is het echtpaar J. G.van der L. uit Smilde vermoedelijk misleid door de mist, in de Drentse Hoofdvaart geraakt en verdron ken. De .man en de vrouw zijn beiden 48 jaar oud en laten drie kinderen achter. Hoewel hulp vrijwel onmiddellijk aanwezig was en de drenkelingen spoedig op het droge waren gebracht, ble ken zij reeds te zijn overleden. Ze waren van een feestje op weg naar huis gen de terugkeer van de Egyp tenaren in de kuststrook van Ga za. Hij deelde mede, dat volgens zekere berichten de Egyptisene overvaleenheden, die tijdens Israëlische actie op het sehie! eiland van Sinai waren ontsnapt, thans in Arisj, een stad in Sina' waar eenheden van de interna':', nale politiemacht zijn gelegerd een basis hebben, In de loop an de afgelopen weken had Israël A- overtuiging gekregen, dat de aar, wezigheid van de troepen der N. niet het optreden van deze overvalcommando's heeft verhin derd, aldus Eytan. Een woordvoerder van het Vï it te Huis heeft zaterdag gezegd, dat president Elsenhower e«> nieuwe boodschap van premier Ben Goerion van Israël heeft ontvangen. Naar verluidt zou Ben Goerion zich niet verenigen met de do-ar Eisenhower en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles gestelde voorwaaiden voor een oplossing van de huidige crisis in het Midden-Oosten. Ben Goerion zou opnieuw aandringen op duidelijke waarborgen van de Verenigde Naties op de Verenig de Staten voor de ontruiming van. Gaza en de strook aan de Golf van Akaba door de Israëli- hg troepen. Abba Eban, de Israëlische am bassadeur in Washington, is za terdagavond uit Londen na«r Washington vertrokken met nieuwe instructies van zijn rege ring. Hij zal Dulles tegenvoorstel len doen. Minister Dulles heeft in een schrijven aan de leider van cie de mocratische fractie in de Ameri kaanse senaat, Johnson, gezegd, dat onder vele leden van de Ver enigde Naties „een krachtige stemming" heerst voor econom; sche sancties tegen Israël als liet zich niet geheel uit Sinai en Ga za terugtrekt. waarde wat Indonesië betreft, med Hatta, niet eens te noemen kan het dit niet langer gebruiken als basis voor zijn eisen en ver langens". Toen de R.T.C.-overeenkomsten werden opgesteld, werd overeen gekomen, dat er geen afstand van soevereiniteit door Nederland, Het Islamietische blad „Abadi" schreef, dat alleen naïve mensen zullen geloven, dat in geval van een conflict de communisten de democratie boven het Kremlin zullen stellen. De Parkindo, de Christelijke Volgens zaterdag in Djakarta ontvangen berichten is de span ning tussen de verschillende mi litaire commandanten op Suma tra toegenomen. In verband hier mede heeft de chef-staf van de landmacht, gtneraal-majoor Na- sution, die oorspronkelijk van plan was zaterdag naar Sumatra te vertrekken om Djamin Gin- ting en Ahmad Hussein te instal leren als militair commandant van resp. noord- en midden-Su- matra, zijn reis uitgesteld. In plaats van naar Medan, is hij za teruag naar Bandung vertrok ken. Op uitvoer van consumptie aardappelen na 24 februari zal in het algemeen een subsidie van 2,50 per 100 kg uit het con sumptie-egalisatiefonds van het produktschap voor aardappelen worden verstrekt. Bovendien zullen de aardappel meelfabrieken zo spoedig moge lijk beginnen met aankoop en verwerking van een belangrijk kwantum klei- en zandaardappe- len. Op de verwerking zal een zo- nadig subsidie worden gegeven, dat voor de telers hetzelfde re sultaat kan worden bereikt ais bij verkoop voor gesubsidieerde uitvoer. Men is tot het subsidiëren van de uitvoer over gegaan, omdat de tot nu toe geringe uitvoer van aardappelen in toenemende mate beconcurreerd wordt door gesub sidieerde uitvoer van surplussen uit andere landen. Men hoopt hiermede de vooral in Zeeland en West Brabant aan wezige voorraden, die zelfs in koelhuizen van de hoge buiten temperaturen te lijden hebben, spruiten en daardoor aan snel ler bederf onderhevig zijn, goed docis te kimnen ruimen. Naar schatting van de handel zullen in dc komende 3 A 4 weken ongeveer 50.00') ton aardappelen door de aardappelmeelindustrie kunnen worden aangekocht en verwerkt Hoewel de prijzen op de aardappelbeurzen in de laat ste tijd laag waren en amper bo ven de garantieprijzen (pl.m. 70 percent van de produktieprijs), lag deze prijs nog te hoog voor de industrie om lonend te kun nen produceren. Aangezien de aanvoer van fabrieksaardappe len in de herfst van 1956 beneden de afzetraming van aardappel meel bleef, zal naar men in die kringen verwacht, verwerking en afzet van genoemd kwantum geen bijzondere moeilijkheden opleveren. Het kustvaartuig „Jan" van 'n rederij uit Groningen en bevracht door een cargadoor in Delfzijl, is zaterdagmorgen op een mijn ge lopen ongeveer ter hoogte van boei E. T. 14, dwars van Ame land. Hoewel de ontploffing een gro te ravage aan boord veroorzaak te, liep geen van de bemannings leden letsel op. Het schip was op weg naar Dublin. Een Duits kustvaartuig, dat zich in de nabijheid bevond, ver leende onmiddellijk assistentie. Daar de radio van de „Jan" ook door de ontploffing beschadigd was, liet de kapitein via de radio van het Duitse schip zijn rederij oproep>en. Hij deelde mede, dat iiij zou trachten onmiddellijk naar Delfzijl terug te keren, hierbij ge- holpen door de Duitser. Het kustvaartuig „Jan" is eigendom van rederij H. Damhof te Delfzijl. Het Duitse kustvaar tuig „Prerow", dat in de buurt voer toen de ontploffing zich voordeed, bracht de „Jan" naar de loodsboot voor de Eems, waar de Delfzijlse sleepboot „Water geus" het transport zal overne men en naar Delfzijl brengen. De „Jan", die een draagvermo gen heeft van 900 ton, was met een lading zaaizaad. Ik) op<M+» cotfw J nat. en internationaal jurylid in de salon met „sfeer" ten kapsel met „sfeer." PLAATSELIJK ENIGE REGEN Tijdens het weekeinde bevond zich boven Nederland de schei- ding tussen twee luchtsoorten: I in het zuiden de warmere, waar in de middagtemperaturen onge veer 8 graden werden en in hei noorden de koudere, waarin het kwik niet hoger dan 2 graden kwam. In de avond was de schei dingslijn ongeveer over het mid den van het land gelegen. Terwijl de verplaatsing ervan maar zeer gering was geworden. Boven Frankrijk wordt een zuidwestelijke stroming aange troffen die zeer zachte lucht aan voert (op een station in het zui den van Frankrijk werd een ma ximum van 2-1 graden gemeten). Aan de noordkant van deze s - o- ming bewegen kleine storingen over het Engelse Kanaal naar irt oosten. Deze kunnen ook in ons land plaatselijk regen veroorza ken. De luchtdrukverschillen bo ven onze omgeving zijn nu ge ring geworden, zodat er over het algemeen niet veel wind zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig van maandagtch tend tot maandagavond. Plaatselijk enige regen Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind voorna melijk tussen oost en zuid. Over het algemeen dezelfde temperaturen ais gisteren. v.m. nm Breskens 0.04 125- Terneuzen 0.39 1.04 Hansweert 1.19 1.44 Walsoorden 1.29 154 De stakingen in Frankrijk De staking van het personeel van Franse gas- en elektriciteits bedrijven is vrijdag te midder nacht geëindigd. 25 26 ZON op onder Febr. 757 18.14 7.35 18.16 MAAN op onder 5.17 5.48 14.1? 1551

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1