rovinci&al ^Ylieuwó. kaveewee New-Yorkse bladen over de houding van Israël ZONDAGDIENST ARTSEN De ber^in^ van de „Vittangi'. Gemeente Terneuzen AGENDA TERNEUZEN. AXEL. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR OUD-TERNEUENAAR De heer W. van Dijke ridder in de orde van Oranje-Nassau Bij Koninklijk Besluit is de heer W. van Dijke, gemeentese cretaris van Lochem, ter gele genheid van diens 40-jarig ambtsjubileum, benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nas sau. Bij deze onderscheiding en dit ambtsjubileum tekent de Gel- ders-Overijselse Courant van vrijdag 15 februari j.l. 't volgen de aan: „De heer W. van Dijke, ge meente-secretaris van Lochem, ■was vandaag 40 jaren in ge meentedienst. Hij dacht dat nie mand anders wist dat het al zo ver was en had, om zelfs maar de kans op een huldiging te ont lopen, vier dagen verlof ge vraagd. Hij had echter buiten burgemeester Beusekamp gere kend, die de benoeming van de heer Van Dijke tot ridder in de orde van Oranje-Nassau klaar had liggen. De burgemeester hield de heer Van Dijke in Lo chem door de griffie in Arnhem voor te laten spiegelen dat er vanmorgen een bespreking over de gemeentefinanciën moest zijn en had met hem afgesproken dat zij, vóór zij naar Arnhem zouden gaan, op het gemeente huis nog de post zouden behan delen. Daar werd de heer Van Dijke toen „overvallen" door het colle ge van B. en W. en hun echtge noten, de heer Wessel van de technische diensten en het se- cretariepersoneel. Ook mevr. Van Dijke werd gehaalddie had nog minder dan haar man het ver moeden gehad, dat er wat zou gebeuren. De burgemeester bood zijn ver ontschuldigingen aan voor de manier waarop hij de secretaris misleid had, maar het was de enige manier om te voorkomen, dat hij zich aan een officiële huldiging zou onttrekken. De heer Beusekamp wenste de heer Van Dijke geluk met zijn jubileum. We zijn het er wel over eens, zo vervolgde spreker, dat dit als feit niets bijzonders is; het bijzondere zit in de manier waarop de jubilaris zijn taak heeft vervuld. En dat heeft de heer Van Dijke op de meest voor treffelijke manier gedaan. Spre ker kon daar zelf over oordelen na 6 jaar van samenwerking en hij wist ook dat zijn voorganger voor de persoon en het werk van de heer Van Dijke grote waar dering had. Zijn ambtsperiode heeft ook de moeilijke oorlogs jaren omvat en toen heeft hij de moeilijkheden glansrijk door staan. Door zijn gedegen theoretische kennis en praktische bekwaam heid is de heer Van Dijke een bijzonder gewaardeerd medewer ker en vertrouwensman van het gemeentebestuur; voor het per soneel is hij een vaderlijke chef, wat de geest en het werk op de secretarie zeer ten goede komt. Spreker dankte de heer Van Dij ke hiervoor en overhandigde hem het gebruikelijke jubileum geschenk van het gemeentebe stuur. Persoonlijk wilde hij eens hardop zeggen hoe groot zijn sympathie en waardering voor de heer Van Dijke is, hoe erken telijk voor de plezierige manier waarop hij hem in de zaken van de gemeente Lochem heeft inge leid en voor het vertrouwen dat hij hem schonk, een vertrouwen dat de burgemeester, naar hij meende, nimmer schond, be halve vandaag! Als teken van zijn gevoelens overhandigde hij de secretaris 'n geschenk, waar na hij bloemen aan mevr. Van Dijke aanbood, die misschien wel eens tekort is gekomen door dat de secretaris naast zijn ambtsvervulling ook nog tijd be steed aan boeken schrijven, op leiding, herziening van examen reglementen en het besturen van de Spaarbank. De heer Beusekamp bracht naar voren, dat de heer Van Dij ke niet alleen een voorbeeldig secretaris maar ook een verdien stelijk Lochemer en Nederlander is. Het deed hem buitengewoon veel genoegen dat zijn verdien sten door de regering niet onop gemerkt zijn gebleven en dat het H. M. de koningin heeft be haagd de heer Van Dijke te be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij speldde hem de versierselen van deze onder scheiding op en sprak de hoop uit, dat hij die nog vele jaren in goede gezondheid mag dragen. Namens het secretarieoerso- neel onderstreepte de heer Boon, hoofdcommies, dat de heer Van Dijke veel doet voor het perso neel en een voortreffelijk chef is, die plezierig met zijn mensen weet om te gaan. Als blijk van dank bood hij 'n boek aan. Ten slotte liet ook de heer Wessel z'n gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk. De heer Van Dijke is zijn loop baan in 1917 begonnen op de se cretarie van Terneuzen, waar hij verschillende rangen doorliep. In 1921 werd hij benoemd tot se cretaris van de gemeente Lo chem". Incidenten nabij Israelisch-Jordaanse grens. SLUIS SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. Uitvoering korfbalvereniging Woensdag- en donderdagavond bood de korfbalvereniging Scam- polo haar leden en donateurs in de bovenzaal bij de heer Van de Veke haar jaarlijkse toneeluit voering aan, welke ditmaal ver zorgd werd door de leden der vereniging. Nadat de voorzitter, de heer L. F. Houg, de aanwezigen en spe ciaal de afgevaardigden van de Zeeuwse korfbalbond, had ver welkomd, wees hij er op dat het 10 jaar geleden was dat werken de leden in een toneelstuk voor het voetlicht traden. Spr. was overtuigd, dat zij er in zouden slagen de overtalrijke bezoekers een prettige avond te bezorgen. Hierna werd opgevoerd 't blij spel „Liefde om de ijskast", dat vlot werd opgevoerd en menig maal de lachsDieren der toehoor ders- in beweging bracht. Na elk bedrijf en vooral aan 't slot werd de toneelgroep be loond met een hartelijk en wel verdiend applaus. Aan het slot was de voorzitter zeker aller tolk toen hij de in 't blijspel optredende dames en he ren dank betuigde voor deze ge slaagde uitvoering. Beide avonden werden beslo ten met een verloting, waarbij mooie prijzen waren uitgeloofd. De beste serie van 1957 Communistische activiteit in Indiase staat Kerala In Kerala, een rijk landbouw gebied 1 angs de Indiase zuid westkust, zijn communistische propagandisten intensief bezig met pogingen om voor 't eerst 'n Indiase staat onder communis tisch bewind te brengen. In deze staat, die in november j.l. uit de voormalige staat Travancore Co chin en het district Malabar werd gevormd, worden van 28 februari tot 11 maart verkiezin- KOOPJES OP WASHINGTONDAG. Een Chevrolet 1946 voor 99 dollarcents, Ford en Buicks voor 28 tot 40 dollar en schrijfmachi nes met garantie voor 99 dollar cents, dit zijn enkele van de koopjes, die donderdagavond in een speciale editie van 156 pagi na's van de Washington Eve- ningstar zijn geadverteerd voor de sveciale jaarlijkse verkopen op de geboortedag van George Washington. Met deze speciale verkopen is 25 jaar geleden een herenkle dingmagazijn begonnen, dat ad verteerde, dat het op de ochtend van Washington Day drie uur open zou zijn om te verkopen wat anders niemand zou ko pen" purperen en geelge- streepte sportjasjes en lichtgroe ne dassen, versierd met schitte rende zonnen van oranje, rood en geel. gen gehouden voor de zetels van de regionale wetgevende verga dering en achttien zetels in het centrale parlement. Hoewel Ke rala, waar ruim 13.5 miljoen mensen wonen, een van de vruchtbaarste gebieden van In dia is, heeft het te kampen met een groot werkloosheidsvraag stuk. Om het de kiezers, die vrijwel allen analfabeet zijn gemakke lijk te maken, voeren de ver schillende partijen symbolen, die de bevolking aanspreken. Zo bestaat het kenteken van de communisten uit een sikkel en een korenaar, die de traditione le hamer vervangt. Andere sym bolen zijn twee ossen onder een juk, een hut, een spade en een kruis, gevormd door een schop en een houweel. De propagan disten van de verschillende par tijen wedijveren om hun vlag gen zo hoog mogelijk op te han gen. Plaatselijke waarnemers voor spellen, dat geen enkele partij een bruikbare meerderheid zal kunnen behalen. Bij vorige ver kiezingen in Tranvancore Co chin is dit reeds twee maal ge beurd. De president van India zag zich toen genoodzaakt, het bestuur over de staat aan zich te trekken. Raadsvergadering. Op de agenda van de a.s. don derdag te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten voor: Beëdiging van het nieuw-be- noemde lid van de raad, de heer H, Ribbens. Voorstel van B. en W. tot be noeming van een plaatsvervan gend vertegenwoordiger der ge meente in de N.V. Waterleiding mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" (va cature J. den Hamer). Voorstel tot de bouw van wo ningen te Sluiskil. Voorstel tot de verkoop van bouwgrond in de Louisapolder te Sluiskil. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het pand Javastr. 36. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der L.O.-wet voor de Chr. school te Driewegen. Voorstel inzake voorschotten kleuteronderwijs voor 1957. Voorstel tot wijziging van de verordening heffing precario rechten. Geslaagd. Op het in Den Haag gehouden examen slaagde voor 3e stuur man Grote-Handelsvaart. onze stadgenoot, P. H. Eysackers. Ouderavond Nederl. Padvin dersvereniging. Woensdagavond werd in de zaal van café ,,'s Lands Welvaren" door de Doormansgroep II een ouderavond gegeven, welke zich in een druk bezoek mocht ver heugen. De voorzitter, groepsleider Ger- reman, opende de avond met een welkomstwoord tot de talrijke ouders der padvinders en speci aal tot het hoofd van de afdeling „Training" van het hoofdbestuur, hopman Potasse uit Utrecht, en akela mej. C. de Vries, ass.-com- missaris van het district Zeeuws' Vlaanderen. Door de groepsleider werd alsnu een uieenzetting gegeven van de indeling der padvinders in horde, troep en stam, waarna hopman Gerreman een uitvoerig jaarver slag uitbracht. Baloe De Bruijne sprak vervol gens over het werk der welpen oubaas Van der Goes bracht ver slag uit over het stamwerk. Als werkstuk van de voortrek- Jaarvergadering „Hosanna". De Christelijke fanfare „Ho sanna" hield haar jaarvergade- kers was te bezichtigen een ma-1 ring onder leiding van haar quette van oud Java, dat als oefe- voorzitter, de heer J. Ie Feber. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu- zen worden waargenomen door dokter P. J. Nijsten, tel. 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. gedurende het afgelopen Jaar enkunt! ning voor plotwerk was gemaakt voor de B. B. Hopman Potasse gaf daarop een boeiende uiteenzetting over de groe; en bloei van de padvinder beweging. Na de pauze werd door hopman Potasse de film „Ridders der vrij heid" vertoond, welke in Enge land was opgenomen en een dui delijk en mooi beeld gaf van het werk der padvindersbeweging. Tot slot beantwoordde hij nog enkele vragen, die gesteld waren naar aanleiding van de door hem gehouden inleiding, waarna door groepsleider Gerreman alle aan wezigen dank werd gebracht voor hun belangstelling in het werk der padvinders en soeciaal hop man Potasse voor zijn gehouden lezing. Pakketten voor Hongarije In samenwerking met het „Ad miraal de Ruyterfonds", dat reeds jarenlang pakketten naar Protestantse geloofsgenoten in Hongarije zendt, wordt ook in Axel een inzameling gehouden van bruikbare kledingstukken en levensmiddelen. De pakketten kunnen nu nog vrii van invoer rechten in Hongarije worden in gevoerd. Indien deze benaling wordt opgeheven, zouden de pak ketten voor de ontvangers onbe taalbaar worden. Snelle hulp is daarom dubbele huln. De commissie-Axel. bestaande uit leden van alle Protestantse kerken, roept met klem uw me dewerking in om bruikbare kle dingstukken als jassen, overhem den, herenpakken, broeken, kou sen, schoenen, onderkleren, ja ponnen, rokken blouses, kinder kleding en leversmiddelen als: suiker, spek, vet, margarine, rijst, thee, koffie, cacao, macaro ni, melk, pakjes soep, ook garen, zeep en scheermesjes, on zater dag 23 febr., maandag 25 febr., dinsdag 26 febr. te brengen of te laten brengen bij één van de vol gende adressen: C. Bakker, De Ruvterstraat 15; Mevr. Boor, Noordstraat 8; Wed. v. Doeselaar, Sassing P 25; M. v. Doeselaar, Kerkdreef 40; Iz. de Feijter. Stationsstraat 12; P. Goossen, Sassing 14; Ds. C. v. d. Jagt, Spui N 99a; W. C. Klaassen, Kanaal K 22; Ds. A. Kuiper, Wilhelminastr. 8; M. Oppeneer, Wilhelminastr. 33; Ds. P. J. Pennings, Oranjestr. 9; R. J. Scheele, Marijkestraat 20; R. E. de Smet, Spui D 12. Stelt niet uit wat u heden doen Een Israëlische militaire woord voerder heeft vrijdag bekendge maakt, dat bij incidenten nabij de IsraëlischJordaanse grens vier Israëliërs verwondingen hebben opgelopen. In het gebied van Beii Nabala werd een patrouille-auto van de politie beschoten, waardoor één der inzittenden werd gewond. Nadat deze de vergadering met gebed had geopend bracht de se cretaris, de heer Jac. de Ruijter, het jaarverslag uit, waarin de gebeurtenissen van het jaar 1957 werden behandeld. Het financiële overzicht werd uitgebracht door de penning meester, de heer A. v. d. Broeke. Dit was minder rooskleurig, want hij had geen kans gezien voor een sluitende rekening. De voortdurend stijgende uitgaven waren oorzaak van een klein te kort. Namens de kascommissie bracht de heer C. Koster verslag uit, waaruit bleek dat kas en boe ken in orde waren bevonden. Voor 1957 werden in de kascom missie benoemd de heer C. van Alten en mej. J. Verschelling. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren J. Ie Fe ber en J. van Drongelen, resp. als voorzitter en bestuurslid. Over de feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan werd lang gediscussieerd en vele sug gesties werden door de leden naar voren gebracht. De veel heid hiervan maakte het juist moeilijk om tijdens deze verga dering een beslissing te nemen. Het bestuur zal nu al deze sug gesties nader bezien en op een volgende algemene vergadering eventueel een afgerond voorstel in bespreking brengen. Op verzoek van de voorzitter sloot de heer J. Hamelink met dankzegging de vergadering. Cursus creatief spel. In de jeugdherberg startte op initiatief van de Zeeuwse com missie voor lekentoneel en crea tief spel een cursus in creatief spel. De heer M. J. de Groot open de de cursus met een woord van welkom tot de 35 deelnemers en speciaal tot de heer J. Hoefna gels, de bekende docent op dit gebied. Hij verheugde zich over de grote belangstelling voor de ze cursus in het kader der jeugd organisaties van vrijwel alle ge zindten. De bedoeling is 3 avon den te houden, om waarschijn lijk volgende winter de cursus voort te zetten. Met animo werd hierna de eerste les van de cursus aange vangen. Bijeenkomst Bond van Platte landsvrouwen. De Bond van Plattelandsvrou wen afd. Axel hield in „Zomer- lust" bij de heer C. Faas een ha- rer bijeenkomsten, waar als spreekster optrad mevr. Pelle- boer uit Wageningen, die het on derwerp „De vrouw van vroeger en nu" behandelde. Nadat mevr. Maris alle aan wezigen en inzonderheid de spreekster hartelijk had verwel komd, gaf ze het woord aan mevr. Pelleboer voor het houden van haar lezing. Na 'n korte in leiding behandelde zij op boei ende wijze het leven van de vrouw in vroeger jaren en in de hedendaagse tijd. Wanneer men bedenkt, dat de vrouw vroeger niet werd geteld en men het zelfs in twijfel durfde trekken of ze wel een „ziel" had, behoeft 't geen verwondering te wekken, dat het leven van de vrouw in vroeger tijden allerminst te be nijden was en zij leed onder deze grote miskenning. Maar geluk kig braken voor haar andere tij den aan en de emancipatie ont wikkelde zich onder leiding van hoogstaande vrouwen, die zich tot doel hadden gesteld de posi tie van de vrouw te verheffen en haar alzo een menswaardig be staan te verschaffen. Deze pioniersters, deze dappe re voorvechtsters, hebben een zeer zware strijd moeten voeren eer ze bereikten wat ze wilden. De weg werd daarna spoedig ge baand en de vrouw kreeg allengs de leiding van bewaarscholen en zelfs ziekenhuizen. Thans is er schier geen beroep meer dat niet door haar kan en mag worden uitgeoefend. Maar het mooiste en verhevendste is ook nu nog, dat ze in alles de moeder van 't gezin is gebleven. Hierna volgde een prettige en interessante bespreking, waarbij duidelijk bleek, dat de dames 't betoog van de spreekster goed hadden gevolgd. De woorden van dank, die de presidente tot mevr. Pelleboer sprak, waren dan ook wel uit al ler hart gegrepen. Hierna vertelde mevr. Dekker het een en ander over de brei- actie, borduurwerk op de huis houdschool voor het Rode Kruis, en de plak-boekenactie voor de zieke jeugd. Bij de rondvraag werd naar aanleiding van een verzoek aan de plaatselijke E. H. B. O. een subsidie verleend van 50. Hierna dankte de burgemees ter de voorzitter voor het vele werk dat reeds verzet werd. Tentoonstelling. Dit voorjaar zal te Sas van Gent in samenwerking met an dere plaatsen in Oost Zeeuws- Vlaanderen, een tentoonstelling worden gehouden van antieke en moderne handwerken. De baten van deze tentoonstelling, waaraan tevens een loterij zal zijn verbonden, zijn bestemd voor Hongarije. Propaganda-avond Rode Kruis. Onder auspiciën van de afde ling West Zeeuws-Vlaanderen van he Roode Kruis werd in de bioscoopzaal van hotel „Het Zwin" een propaganda-avond met een filmvoorstelling gehou den. De film: „De laatste Brug" trok zeer veel belangstelling. De afdelingssecretaris, de heer M. I. Hoste uit Oostburg, sprak een propagandistisch woord. Hij wekte hierbij o.m. op tot deel name aan de bloedtransfusie dienst, daar het aantal bloed gevers in West Zeeuws-Vlaande ren nog wat moet worden opge voerd. Jaarvergadering Rode Kruis. De voorzitter, drs. J. H. B. Puylaert, opende deze matig be zochte jaarvergadering. Hij me moreerde de moeilijkheden van het op gang komen van een nieuwe afdeling. Men was er van uitgegaan om de ouderen on der leden de propaganda te doen voeren aangezien in de regel de jongeren steeds zwaar bezet zijn. De opzet is wonderlijk geslaagd, want van ruim 200 leden is men gestegen tot ruim 500 leden, die vrijwel allen werden aangewor ven door de heer Antonissen. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag schreef aan de heer Antonissen een waar derende brief voor zijn onver moeide activiteit. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de Rode Kruis-bus. steeds meer tijdschrif ten te verwerken kreeg en dat de acties voor Hongarije in Sas van Gent niet waren doorge voerd aangezien reeds andere in stanties spontaan hieraan hun medewerking hadden verleend. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen mevr. Stern, de heer Boutens, de heer Van Aerde en de heer De Block. Verkeersongeval. Op de Provinciale weg ter hoogte van Rapenburg-Tol deed zich een verkeersongeval voor, dat nog vrij goed is afgelopen Een vrachtwagen met aanhang wagen, beladen met pakken stro reed in de richting van Terhole toen plotseling de rechtervoor band sprong. Mede tengevolge van de gladde weg begon de wagen te slippen en kwam via het rijwielpad in een naast de weg gelegen weiland terecht, waar hij kantelde. De aanhang wagen kwam dwars over de weg te staan, waardoor het verkeer flink werd belemmerd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De gekantelde wagen is later op de dag door een kraan wagen weer op de weg gezet. R. K. Middenstand, Afd. Stoppeldijk, vierde 10-,jarig bestaan in een sfeervolk feestvergadering. De feestvergadering ter ge legenheid van het tienjarig be staan van de R.K. Middenstand, afd. Stoppeldijk, is de eerste ver gadering geweest, die de direc teur van het diocesane bureau te Breda, de heer mr. J. Kamer beek, in Zeeuws-Vlaanderen heeft bijgewoond. Hij zal van deze eersteling stellig de beste indruk ken mee naar huis genomen hebben, want de viering verliep zeer sfeervol en buitengewoon gezellig. De heer Kamerbeek toonde zich verheugd, dat juist Stoppel dijk deze eer te beurt mocht val len, want in zijn toespraak wees hij er jp, dat het ook deze af deling is geweest, die tijdens een ledenwerf-actie de beste resulta ten heeft bereikt, ten teken waarvan het destijds uitgereikte tafelvaantje op de bestuurstafel prijkte. Na de gelukwensen van het hoofdbestuur te hebben uit gebracht, herinnerde spreker er aan, dat de bond h de afgelopen vier jaren veel narigheid heeft gekend. Gelukkig is hieronder nu definitief een streep gezet. De terugslag was vooral in Bra bant groot geweest en het heeft dermate veel tijd gekost om de geleden verliezen daar te her stellen, dat in het laatste half jaar eigenlijk niet veel aandacht aan Zeeuws-Vlaanderen kon wor den besteed. Spreker ging daarnp verder in op het grote belang van de gees telijke en sociale vorming van de middenstand door middel van kernvorming, retraites, gespreks groepen enz. Spreker wees voorts op het be lang van het bondsbureau, dat voor alle leden open staat en waaraan o.m. een economische en juridische service is verbon den. De voorzitter van de afdeling, de heer E. Kindt, gaf in zijn ope ningswoord een overzicht van het wel en wee der afdeling in de af gelopen tien jaar. Begonnen met 18 leden, is de afdeling uit gegroeid tot een ledental van 45. Dat de verhouding tussen de be stuursleden altijd buitengewoon goed is geweest en dat dit be stuur steeds het vertrouwen van de leden heeft genoten, blijkt wel uit het feit, dat sinds de op richting geen mutaties in het be stuur hebben plaats gehad. Kapelaan Rombouts bracht vervolgens een gelukwens uit en hij wees er op in zijn toespraak, dat de verschillende ondernomen acties hebben aangetoond, dat er leven zit in de afdeling. Deze activiteit komt niet alleen de middenstand ten goede, maar heeft een gunstige uitwerking op de gehele gemeenschap. De rij van sprekers werd be sloten door de heer P. Piessens uit Sas van Gent, die namens het hoofdbestuur zijn gelukwensen aanbood. Tijdens deze vergadering vond een bestuursverkiezing plaats. Van het oude bestuur werden herkozen de heren E. Kindt, J. Serrarens, V. Kool, J. de Theije en A. Strobbe. De heer A. van Wolffelaar zag zijn plaats inge nomen door de heer A. Jonk- heijm, terwijl in de vacature Van Bunderen de heer J. Collet werd gekozen. Het spreekt vanzelf, dat op deze feestvergadering niet alleen sprekers en verkiezingen het programma vulden. Het gezellige gedeelte nam het grootste gedeel te van de avond in beslag en werd afwisselend doorgebracht met muziek, zang, declamatie en een dansje. Een gezellige koffietafel zal vooral bij de dames in de smaak gevallen zijn. Een gratis verloting met mooie prijzen wilde er natuurlijk ook best in. Gezelligheid kent geen tijd en zo was het niet te ver wonderen dat het uur van af scheid, dat toch al in de kleine uurtjes viel, voor velen nog te vroeg kwam. H Te Nicosia is gisteren de achttienjarige Griekse Cyprioot Christos Lambrou ter dood ver oordeeld wegens een moordaan slag op een Britse onderofficier. Het ongelooflijke is vrijdag morgen gebeurd. De gestrande Zweedse erts-tanker „Vittangi" is vrijdagmorgen voor het aan breken van de dag met de voor steven vrij gekomen en thans liggen de sleepboten, waaronder de „Gele Zee" en de „Scaldis" te trekken om het achterschip, dat nog op de bank vast zit, in de ebstroom te houden. Het is nu een drukte van be lang op de Schelde: een bedrij- vigbeeld van machtige sleep boten, enorme kranen en een „Vittangi" die zich onder een stra lende blauwe hemel en in het felle zonlicht weer recht gekeerd heeft. Wel een tegenstelling met de aanblik, die het schip tot voor kort nog bood, schijnbaar geheel een wrak. Intussen zijn de machtige pom pen van het Belgische bergings vaartuig „Salfor 10" en van liet Nederlandse bergingsschip „Buf fel", die tegen de „Vittangi" ge meerd liggen, bezig het water uit de ruimen te zuigen. Ook is men nog steeds doende de la ding te lossen, teneinde het ver slepen naar de buitenhaven te vergemakkelijken. Het is dank zii de huln van de „Gele Zee" gelukt de „Vittangi" nu gedeeltelijk vlot te krijgen. Uit Rotterdam zijn inmiddels drie enorme drijvende kranen van Frans Swarttouw in Vlissin- gen aangekomen. Deze reuzen kunnen helpen bii het lossen van het schip. Deze kranen kunnen 2500 ton erts per etmaal uit het schio halen. Men staat in scheepvaartkrin gen nog steeds voor een onopge lost raadsel, want niemand weet, waaraan de gestrande „Vittangi" de enorme scheur aan stuur boordzijde te danken heeft. Op de kaarten is ter plaatse geen wrak geprojecteerd. Maar de geruchten, dat er een oud karkas van een gezonken schip moet lig gen, nemen steeds vastere vor- 27 - 31 en 36 ct ZATERDAG 23 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ja, ja, die Liebbe in Tirol". Concertgebouw, 8 u.: „Val lei der wetteloosheid". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Apache SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Verboden Vrouwen". CLINGE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoeren van riolerings-, en bestratings- werken in het uitbreidings plan van Nieuw-Namen. Sportterrein W. Bolwerk:, 4 u.: Tern. Boys 1—Colijnspl. Boys 1. ZONDAG 24 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ja, ja, die Liebe in Tirol": 2 u.: „Vallei der wet teloosheid"; 4.30 uur: „Ja, ja, die Liebe in Tirol". Concertgebouw, 8 u.: „Val lei der wetteloosheid". Terrein W. Bolwerk, 12.30 uur: Tern. 3—Ria 2; 2.30 uur: Terneuzen 1Steen 1. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Apache"; 8 uur: „Johnnie knapt 't op". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Garson City"; 5 en 8 uur: „Verboden vrouwen". men aan. Men neemt aan, dat er op behoorlijke diepte een belang rijk opstakel moet liggen; men acht het overigens niet waar schijnlijk, dat dit opstakel bij voorbeeld slechts een groot an ker of een afgeknapte mast zou zijn. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een wrak, dat al tien tallen »jaren onder het zand be dolven zit, op een kwade dag ge- deeltelijk naar boven werd ge woeld door de werking van het zand. Wegens de drukte om de „Vit tangi" is het scheepvaartverkeer in het Oostgat sinds vrijdagmor gen kwart voor tien stilgelegd. Naar nu blijkt is de „Vittangi" vrijdagmorgen inderdaad enige tijd geheel vlot geweest, doch dit was van te korte duur om het schip in vrij water te krijgen. Bij het vlottrekken van de Zweed maakte men namelijk gebruik van de „top" van de vloed. Na een half uur was het water al weer te ver gezakt, en raakte de kiel van de „Vittangi" grond. Doordat het schip nu geen slagzij meer maakt, konden de luchtcompressoren, die tot nu toe aan boord van de bergings vaartuigen werkten, op het dek van de „Vittangi" gebracht wor den. De twee kranen van Swart touw zijn begonnen met het lós sen van de ruimen in het voor schip met inmiddels gearriveer de binnenvaartuigen van 500 tot 600 ton draagvermogen. DEFINITIEF VLOT. De „Vittangi" is nu definitief van het Leugenaarshoofd af. Het schip, dat vrijdagmorgen al even vlot kwam maar daarna weer vastraakte, is vrijdagmid dag om tien over vijf, dank zij het opkomende water en dank zij het feit, dat een deel van de lading eruit verwijderd is, weer vlotgekomen. De „Gele Zee, de „Scaldis" en twee sleepboten van de Steen kolenhandelsvereniging te Vlis- singen sleepten het naar de Vlis- singse haven. Onder zeer grote belangstel ling de Vlissingse boulevard stond zwart van de mensen, die uit alle delen van Zeeland waren gekomen om dit schouwspel niet te missen werd het Zweedse ertstankschip „Vittangi" vrijdag avond versleept naar de Vlis singse buitenhaven. Om 5 uur was het ruim 16.000 brt. metende schip eindelijk vlot gekomen, dank zij de krachtige actie van de Nederlandse ber gers, die daarbij werden geassis teerd door tal van Belgische sleepboten. Om 5.15 uur kon men ertoe overgaan het schip langzaam de stroom op te laten gaan naar de Vlissingse buitenhaven. Om streeks 6 uur werd gfigtopt, ten einde af te wachten of er vol doende water zou zijn. Er moest nl. 36 voet diep water zijn, wilde men deze sleep de haven in kunnen brengen. Men heeft nog enige tijd ge wacht en water uit de ballast- tanks gehaald en om 7.45 gelukte het, het schip naar binnen te slepen, waar het gemeerd werd bij een boei in de Vlissingse bui tenhaven. Zoals men weet hebben de ber gers het bergingscontract afge sloten op basis van „no cure no pay" en de scheepvaart deskun digen in Vlissingen noemden de gehele berging een gouden tien tje op zijn kant. Toen het schio om vijf uur vlot raakte, kwam dit ook voor de in siders geheel onverwacht. Men had verwacht vrijdagavond nog een poging tot vlotslepen te moe ten doen. De hoofdingenieur- -directeur van rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. H. van de Burgt, en de rijkshavenmeester te Vlis singen, de heer F. Mijs hebben aan boord van de „Vittangi" de sleepreis naar Vnssingen meege maakt. Men hoopt dat het schip maan dagavond gelost zal zijn. Er zal dag en nacht worden gewerkt. De grote New Yorkse bladen hebben gisterochtend hoofdarti kelen gewijd aan de weigering van Israël om zijn troepen uit de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken. De „New York Times" is van oordeel, dat het van meer wijs heid en staatsmanskunst zou ge tuigen, als Israël zijn troepen zou terugtrekken. Het blad ver klaart voorts, dat Israël door zijn besluit om zijn bestuursambtena ren en politie in het gebied van Gaza te handhaven, zeer duide lijk te ver gaat en onvermijdelijk beschuldigd zal worden van een expansionistisch streven. Het land heeft echter recht op be scherming tegen overvallen uit dit gebied. De politiemacht van de Verenigde Naties moet deze bescherming kunnen verzekeren, aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribune" spreekt de hoop uit, dat het ant woord van premier Ben Goerion niet definitief zal zijn. Het blad meent, dat Israël in vergelijking met het verleden veel meer reden heeft om voor zijn veiligheid op een internationale actie te ver trouwen. „Het moet niet, door uit te gaan van de teleurstellingen in het verleden, zijn toekomst in gevaar brengen", aldus de „New York Herald Tribune". Verscheidene bladen achten het verstandig van president Ei senhower, dat hij in z'n rede voor de rgdio en televisie op woens dagavond geen economische sanc ties tegen Israël heeft gevraagd. De „New York Times" zegt, dat eenzijdige sancties moeten wor den uitgesloten, „niet alleen om dat er geen sancties worden toe gepast tegen de Sowjêt-Unie (we gens haar optreden in Honga rije), maar zelfs meer recht streeks op grond van het feit, dat er geen sancties tegen Egypte worden overwogen". Als Israël zich van het Egyptische grondge bied heeft teruggetrokken, kun nen, zo meent het blad, alle mo rele en materiële krachten wor den geconcentreerd om Egypte te bewegen zijn verplichtingen na te komen. OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van do raad dier gemeente is belegd tegen donderdag 28 februari 1957 te 19.00 uur. Terneuzen, 23 februari 1957. De burgemeester voornoemd,

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2