VAN STRUBBELING TOT STRUIKELBLOK Verslag van Ver. Natie-commissie voor Hongarije KONINGIN JULIANA WEKELIJKSE WERELDSCHOV W bij Padvindsters Eban met nieuwe voorstellen naar W ashington Spaak over de gemeenschappelijke Europese markt HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER De thee wordt goedkoper HET NABIJE OOSTEN en Sowjet-Rusland vragen om strijd om belangstelling. Als gebruikelijk is de bijeen komst van de Opperste-Sowjet op strikt formele wijze geëindigdj van belang is wellicht, dat het hooggerechts hof, dat over zekere zaken beslist, daarvan nu uitgesloten is, en dat tevens Sowjet-volken, die zich in de ogen van Stalin gedurende de oorlog hadden misdragen, naar hun geboortegrond zijn teruggekeerd, al zijn de meest getrof fen republieken, die van de Krim en de Wolga-Duitsers in deze amnestie niet opgenomen. Amerikaans vliegtuig met veel inzittenden neergestort CHRISTM AS-EILAND WORDT ONTRUIMD. De Israëlisch- Egyptisehe kwestie Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3997 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ctr minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Xr~\ Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Sowjet-begroting is, gelijk voorgaande jaren, een raadsel gebleven. Weliswaar is de begro ting voor de strijdkrachten met ruim 1 "Zo n.l. van 97 tot 96 mil jard roebel teruggebracht, maar wanneer men verneemt welke plannen zijn opgezet voor de zware industrie die bijdraagt tot de oorlogsmachine, dan begrijpt men, dat reeds in deze vermin dering niet veel betekenis zit. Niet tijdens, maar onmiddel lijk na deze Sowjetvergadering is Sjepilov, tevoren hoofdredac teur van de „Prawda", die slechts 9 maanden Molotov als minister van Buitenlandse Za ken is opgevolgd, van zijn func tie ontheven. Dit trof te meer, omdat hij juist voor de Sowjet een zeer uitvoerige uiteenzetting had gegeven van wat overigens meer in schijn dan in wezen de Sowjet-buitenlandse politiek is. Men neemt nu aan, dat zijn op volger Gromyko, vroeger onder minister van Buitenlandse Za ken, de invloed van Molotov aanmerkelijk zal doen stijgen, hetgeen weer zou neerkomen op de gewone njet-politiek, die wij zo goed kennen. TACTISCHE WIJZIGINGEN. boot is teruggezonden. Men meent echter waar te nemen dat Hammarskjöld namens de Ver. Naties een meer toegeven de toon aanneemt tegenover Is raël. Egypte is destijds bij zijn samenkomst te Brioni door Tito gewaarschuwd de boog niet te strak te spannen. Maar overi gens staat men nog steeds op hetzelfde punt. Israël heeft voor de zoveelste maal duidelijk te kennen gege ven, dat het geen gebied zal ont ruimen voordat de garanties verkregen zijn en Egypte wil slechts tot garanties medewer ken na de ontruiming. Amerika heeft nu nog eens aandrang ge oefend op Israël, maar vergeefs. Met dat al ziet het er nog niet veel beter uit, vooral wat de toe passing van sancties betreft. De Israëliërs inmiddels zetten hun werkzaamheden voort aan de pijpleiding, die 't uiterste einde van de Golf van Akaba met de Middellandse Zee zal verbinden. VERZOENING IN HET WESTEN. MEN BLIJFT SPREKEN van veranderingen, krachtens welke Chroesjtsjov wel secretaris der partij zou blijven maar zich uit sluitend met partijzaken zou be moeien en Boelganin als pre mier zou aftreden en door Ma- lenkov zou worden vervangen, terwijl Boelganin dan in de plaats van Worosjilov het z.g. presidentschap van de Sowjet- Unie op zich zou nemer- Merkwaardig is dat in de laat ste dagen Boelganin, los van al le diplomatieke usances, dus rechtstreeks, brieven heeft ge schreven aan MacMillan om hem te verzoeken toch het door Eden beloofde bezoek aan Mos kou te brengen, en tegelijk aan Adenauer een schijnbaar open hartige brief heeft geschreven over het Duitse vraagstuk. Men kent Adenauer genoeg om te we ten, dat hij zich niet in een ge vaarlijk, zij het ook voorlopig antwoord heeft begeven. Het Westen ziet in de vervanging van Sjepilov slechts een tacti sche verandering. Er dient ook op gewezen te worden, dat Sjepilov de gelegen heid heeft gebruikt om Tito, die tussen twee stoelen, die van het Oosten en 't Westen is geraakt, weinig vriendelijk te antwoor den. Wat Polen betreft valt ze kere toenadering tot Oost-Duits- land op, zulks vermoedelijk om de stalinistische elementen, die van zijn coalitie van socialisten en andere partijen geen deel uit maken, te verzoenen. De toon ten opzichte van Warschau te genover Duitse verlangen is aan merkelijk scherper geworden het is zeker niet verstandig van de Duitse oppositie onder Ollen- hauer, dat deze de Oder-Neisse grens als een soort van program punt voor verkiezingen heeft ge steld. In Hongarije wordt de Russi sche druk steeds erger. Er wor den mensen onthoofd, zij het1 nog in klein aantaler wordt een geweldige druk op de ar beidsraden uitgeoefend; er zal een nieuw leger komen, geheel op de grondslag van felle com munisten. Maar toch vreest de regering elke dag voor een nieu we opstand. GESCHIL BLIJFT GESCHIL. IN HET NABIJE OOSTEN is minder de Amerikaanse doctri ne, die aandacht vraagt dan wel het geschil Egypte-Israël. De Amerikaanse Senaat heeft zo wel in zijn militaire als buiten landse commissie vrijwel in Eisenhowers oostelijke politiek toegestemd, al is dit gebeurd in bewoordingen, die Eisenhower minder armslag geven. Terzake van de haven in de Golf van Akaba heeft Amerika getracht Israël tegemoet te ko men door te beloven als proef Amerikaanse schepen daarheen te zenden, maar dit is door Nas ser geweigerd. Nasser heeft zelfs een nieuw bezwaar geopperd te- een de bevaarbaarheid van het Suezkanaal, waardoor het werk gestagneerd heeft en z.g. bij ver gissing een Italiaanse kleine BELANGRIJK is zeker, dat Mollet op 26 en 27 februari, Mac Millan op 21 en 24 maart bij Eisenhower genodigd zijn. Dit is dus een verzoening van de Westelijke drie. In begin mei zal Adenauer volgen, wiens tegen stander Ollenhauer overal over zijn a.s. overwinning spreekt en aan wie de wind op deze wijze uit de zeilen wordt genomen. Generaal Norstad heeft te Londen en ook in Nederland de bezwaren kenbaar gemaakt, die tegen een vermindering van de voorgestelde 30 divisies van de Nato, zij het ook met atoomwa penen, bij hem bestaan. En nu is werkelijk Frankrijk van zins op gelijke wijze het aantal man schappen te verminderen, ter wijl Frankrijk toch reeds het grootste deel van zijn leger in Algiers heeft. In het Lagerhuis heeft men het debat over de a:s. oorlogvoering van Engelse zijde bekeken en dit is natuurlijk niet rooskleurig, vooral wanneer men bedenkt, dat de voornaamste in Engeland zijn gevestigd. De Britse regering heeft in Lewis- ham een nederlaag geleden te genover Labour, die echter wordt toegeschreven aan de in dat geval vrij domme onthou ding van de conservatieven, uit boosheid voor Suez. De Franse regering zit vaster in het zadel nu, nadat reeds d commissie der Ver. Naties bli' had gegeven van een scherr resolutie over Algiers niet te w len weten, de assemblee met f gemene stemmen een beslv heeft genomen, waarin niet a ders gezegd wordt dan dat ve dere onderhandelingen aanbevr len worden. Willen de Alger nen echter als basis nemen vc ledige onafhankelijkheid, da zal dit moeilijk blijven. EISENHOWER IN MOEI LIJKHEDEN. IN WASHINGTON verluidde het nog niet lang geleden, dat er kans was op gunstige voor waarden om voor de gehele we reld strategische beslissingen van Sowjet-Rusland te verkrij gen. Het is de vraag om men na de vermeerderde invloed van Molo tov daarover nog op gelijke wij ze zal denken. Eisenhower heeft het niet ge makkelijk; de negers willen als protest naar Washington opruk ken; zijn onderwijsplannen ont moeten tegenstandTruman heeft namens de democraten de grote aanval geopend op de re gering wat betreft de politiek voor het Nabije Oosten, die zij half werk noemen. Overeen stemming met Rusland zou het spel om Duitsland hernieuwen. Dit is te gevaarlijker, omdat Duitsland het naar de voorbeel den van Engeland en Frankrijk kalm aan doet met de herbewa pening. Het nieuwe leger zal op democratische leest zijn ge schoeid; er is één algemeen in specteur, die rechtstreeks aan de minister van Oorlog verant woording is verschuldigd. Wat tenslotte de Europese markt en de vrijhandelsmarkt betreffen uit de laatste samen komst der ministers zou blijken, dat op 31 juli een verdrag gepa rafeerd zal worden. Dan komen dus de parlementen in bewe ging. En begrijpelijk is het, dat tegenover de weinig zeggende antwoorden van minister Luns velen uit industriële kringen die de mening zijn toegedaan dat Nederland niet voor een vol dongen feit moet worden ge plaatst, aandringen op intens overleg. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden) Naar wij in bevoegde kringen vernemen zullen de theeprijzen met ingang van maandag 25 febr. a.s. worden verlaagd. De soort van 98 cents per 100 gram wordt verminderd tot 94 cents en de soort van 80 cents per 100 gram gaat omlaag naar 74 cent. De duurdere theesoorten worden De speciale commissie die de algemene vergadering begin januari heeft ingesteld voor on derzoek naar de gebeurtenissen tijdens de opstand in Hongarije, heeft een tussentijds verslag ge publiceerd, gebaseerd op getuig- nissen van een aantal vooraan- met 2 cents per 100 gram ver-staande Hongaarse vluchtelingen. laagd. Deze prijsdaling vloeit voor uit wereldprijsmarktniveau. K* ONBEPERKTE GARANTH OP DE VERING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Volgens onofficiële berichten van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht is een C124 Globe- master van de luchtmacht vrij dag met 128 inzittenden ten noor den van Seoel in Zuid-Korea neergestort. Ongeveer vijftig gewonden zijn per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis overgebracht. Het aantal doden is nog niet bekend. Het Amerikaanse leger deelde mee, dat de Glotoemaster aan de mond van de rivier de Han nabij Seoel is neergestort en in brand geraakt. Men gelooft, dat liet toestel op een normale vlucht militairen der Ver. Staten en Ver. Naties en burgers van Tokio naar Seoel vervoerde. Er is niemand om het leven ge komen, maar bijna alle inzitten den hebben te lijderi van ontbe ringen, breuken, brandwonden of een zenuwinstorting. Van de 56 inzittenden, die brandwonden op liepen, verkeren enige in een ern stige toestand. Het toestel, dat een noodlan ding moest maken, had 128 pas sagiers en 21 bemanningsleden aan boord. De meeste passagiers waren militairen. De getuigen, o.w. Anna Kethly, een socialistisch lid van de laat ste regering-Nagy, generaal-ma- joor Bela Kiraly, militair bevel- ebber van Boedapest tijdens de •istand en Josef Kovago, een •oegere burgemeester van de mgaarse hoofdstad, hebben één- emmig verklaard, dat: L De gebeurtenissen in Honga- garije tussen 24 oktober en 4 november, toen de Sowjet- Unie ingreep, geen contra-re volutie betekenden. De opstand in het begin niet tegen de Sow jet-Unie was ge richt en niet vanuit het bui tenland werd gesteund. 3. De opstand niet van te voren door organisaties of enkelin gen georganiseerd was, doch spontaan ontstond en dat de actie van schrijvers en stu denten snel uitgroeide tot een beweging die alle lagen van de bevolking omvatte. 4. Het optreden van destaats- veiligheidspolitie, zowel in voorgaande jaren als tijdens de opstand, bijgedragen heeft aan het bloedvergieten. In de commissie hebben alge vaardigden van Australië, Ceylon, Denemarken, Tunesië en Uru- quay zitting. Een groot deel van het verslag over het Russische ingrijpen is gebaseerd op uitzen dingen van radio-Boedapest. De commissieleden verklaren, dat getuigen verklaringen heb ben afgelegd over martelingen door de Hongaarse veiligheids politie. Dit punt zal nader onder zocht moeten worden. De getuigen waren het er over eens, dat het Hongaarse volk geen terugkeer naar vóóroorlog se economische en sociale ver houdingen wenst, doch dat het doel van de revolutie was een politiek stelsel, gebaseerd op na tionale onafhankelijkheid, een democratisch meerpartijenstelsel met vrije, geheime verkiezingen en eerbied voor de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden. De commissie heeft nog geen definitief verslag kunnen opstel len; zij zet het horen van getui gen en inwinnen van verdere ge gevens nog voort. Begin maart zal de commissie naar Europa vertrekken om meer Hongaarse vluchtelingen te horen. Er dient volgens de commissie een nader onderzoek te worden ingesteld naar het verzoek om militaire hulp van de Sowjet Unie tegen de opstand, dat na mens de regering-Nagy werd ge daan. Nagy heeft later ontkend, dat hij voor dit besluit verant- In het herhoren Putten op de Veluwe is de Baden-Powell-dag vrijdagmiddag op wel zeer bijzon dere wijze gevierd. De padvind- sters en kabouters van het Gel derse dorp viel de eer te beurt de honderdste verjaardag van de stichter van de padvindersbewe ging, Lord Robert Baden-Powell of Gilwell, tezamen met H. M. Koningin Juliana te vieren. De Koningin had er prijs op gesteld dit jaar op Baden-Poweldag naar Putten te gaan, omdat onder de padvindsters van het dorp daar door de droeve oorlogshistorie v.an het dorp een groot aantal wezen en lialfwezen is. De ongeveer tweehonderd be woners van Christmas Eiland, het atol In het midden van de Stille Oceaan waar Engeland binnenkort zijn eerste waterstof bom tot ontploffing zal brengen, werden gisteren per schip naar elders overgebracht. Het eiland werd in 1777 door kapitein Cook ontdekt. In 1888 werd het door de Britten gean nexeerd. De Koningin vertoefde in pad vindsters-uniform en onder haar padvinstersnaam Movavedo ge durende bijna anderhalf uur in het intieme clubhuis in de Ve- luwse bossen en zij nam spon taan deel aan het programma dat de Puttense jeugd voor deze feestdag had opgesteld. Het kommetje „kruudmoes", het streekgerecht der Veluwenaren liet de Koningin zich temidden der zingende padvindsters goed smaken. Als geschenk kreeg de Movavedo een gramofoonplaat met de stem van Lady Baden- Powell, de chief guide der meis jespadvinderij, wier geboortedag eveneens gisteren werd gevierd. Ook werden haar twee bakjes fruit aangeboden, waarvan één bestemd was voor Prinses Ma rijke, die ook kabouter is en daarmee één der kleine schakels, die volgens het danslied: „onze keten rondom heel de wijde wereld windt". Om kwart voor één kwam de Koningin onder luide toejuichin gen van de uitgelopen bevolking van het dorp bij het clubhuis aan. Voordat Movavedo het club huis binnen ging kwam in een invalidenwagentje de 16-jarige Alie van Eek uit Lunteren, een van de blauwe vogels, haar een zelfgemaakte „denkdag"-wens aanbieden. Met een hartelijke en krachtige welkomst-yell werd de „moeder van vele dochters in het clubhuis begroet door de 20 padvindsters en de 35 kabou ters der Puttense afdeling van het padvindstersgilde. Het feestprogramma, dat de Koningin werd aangeboden, ging vergezeld van een boeket sneeuw klokjes, dat door een dappere kabouter aan haar werd overhan digd. De jongste meisjes van het gilde waren trouwens ook de eer sten, die voor een welkomstlied aantraden. Daarna hield mej. E Geul, regionaal leidster van het rayon, een korte inleiding over de betekenis van de viering van de Baden-Powell-dag. Toen volg de een klaverblad-ceremonie, waarbij nieuwelingen fruit uit verre landen aandroegen om het te plaatsen op een groot, uit hout gezaagd klaverblad, dat voor Movavedo op de grond was ge plaatst. Een beetje plechtig klon ken de meisjesstemmen toen 10 padvindsters één voor één, na een kaars te hebben ontstoken, een artikel van de padvindsters- wet opzegden. Alle padvindsters, ook Movavedo zelf, herhaalden de eens afgelegde padvindsters- belofte. Voor de Koningin weer ver trekken moest klonken door het volle clubhuis nog vele liederen en ook de stem van Lady Baden- Powell, dank zij een speciaal voor dit herdenkingsjaar ge maakte gramofoonplaat. Door een erehaag van zingen de en juichende kabouters ver trok Movavedo om rond twee uur, niet alleen nagewuifd door de leden van het gilde, maar evenzeer door de Puttense bur gerij. In vele delen van het noor delijke eiland van Nieuw-Zee- land is gisteren een krachtige aardschok gevoeld. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. De schade is gering. Eban, de Israëlische ambassa deur in de V. S., is vrijdagochtend uit Tel Aviv naar Washington vertrokken, met nieuwe voorstel len voor het doorbreken van de impasse ten aanzien van het Mid den-Oosten. Volgens sommige berichten zou één van de voorstellen inhouden, dat Israël bereid is zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken op basis van een verklaring van de V. S. en andere mogendheden, dat de Straat van Tiran een internatio nale waterweg is. Deze verklaring zou vergezeld gaan van een Israëlische verkla ring dat Israël elke poging om de doorvaart van zijn schepen door deze Golf te verhinderen, als agressie zal beschouwen, die het met alle middelen zal ver ijdelen. Dit voorstel zou een be langrijke concessie van Israel betekenen. Een ander voorstel zou inhou den dat Israël zijn troepen on middellijk uit de kuststrook van Gaza terugtrekt, maar zijn bur gerlijk bestuur over dit gebied handhaaft. Dit bestuur zou ver volgens worden overgedragen aan de internationale politie macht van de V. N„ waarna een internationale commissie over de toekomst van het gebied zou moeten beslissen. Naar in diplomatieke kringen te Tel Aviv verluidt, heeft Eban van het kabinet ruime volmach ten gekregen. Bij zijn besprekin gen met de ministerraad zouden de ministers van twee linkse partijen zich krachtig hebben verzet tegen verdere concessies van de zijde van Israël. Ben Goerion en zijn partij hadden echter er op aangedrongen een meer verzoenende houding aan te nemen dan door Eban was aanbevolen, aldus is in regerings kringen vernomen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Spaak, heeft aan het Belgische blad „Le Peuple" een, interview toege staan, waarin de minister o.m. heeft verklaard, dat over 12 a 15 jaar er een werkelijk gemeen schappelijke markt zal bestaan. Op een vraag inzake het ge meenschappelijke betalingsmid del antwoordde Spaak dat ieder een het er over eens was om te zeggen dat een munthervorming moet overwogen worden, maar niet in de vorm van een eenma king, die door de deskundigen niet is bestudeerd. In verband met de landbouw wees minister Spaak er op, dat, na een overgang van 15 jaar, de landen van de gemeenschap zul len geleid worden door een ge- meenschapelijke Europese econo mische politiek, waarvan de re gels, in plaats van nationaal te zijn, gemeenschappelijk door de organisatie van zes zullen vast gelegd worden. Spaak sprak vervolgens over de overzeese gebieden. Na te hebben onderstreept dat door het bij de markt betrekken van die gebieden een nieuwe markt van meer dan 50 miljoen inwoners voor de Europese landen wordt opengesteld, onderstreepte hij President Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, hebben vrijdag ver klaard het te betreuren, dat Is raël het nog niet mogelijk acht zijn strijdkrachten uit Egypte terug te trekken. Namens Eisen hower en Dulles werd dit mee gedeeld door de perschef van het Witte Huis, Hagerty. De deur is zeker niet gesloten voor nieuwe besprekingen aldus de verklaring. Tijdens een onderhoud van an derhalf uur, dat Eisenhower en Dulles vrijdag hebben gehad, spraken zij telefonisch met de Am -ikaanse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Lodge. Volgens Hagerty heeft Dulles gezegd, dat de Verenigde Staten geen verder uitstel zullen verzoe ken van het debat over het Is raëlischEgyptisch probleem. Dit debat zou gisteravond wor den hervat. Het standpunt van de Verenigde Staten zal echter pas in de algemene vergadering worden uiteengezet, nadat de Is raëlische ambassadeur Eban, die op weg is van Israël naar de Verenigde Staten, opnieuw een onderhoud met Dulles zal hebben gehad. RUSTIG WEER De flinke opklaringen die vrij dag op de meeste plaatsen in Ne derland voorkwamen, waren het gevolg van de aanwezigheid van een rug van hogedruk boven het zuiden van de Noordzee. Daarentegen trok over Frank rijk een weinig diepe doch actie ve depressie naar 't zuidoosten. Er vielen daarbij vooral in zuid en midden Frankrijk flinke neerslaghoeveelheden. Het sta- woordelijk is. Hij wist niets van het verzoek af, zo verklaarde hij op 30 oktober en later. Het verslag beschrijft dan het terugtrekken der Sowjet-troepen uit Boedapest, de onderhandelin gen over terugtrekking van de Russen uit Hongarije en de nieu we buitenlandse politiek van Nagy, gebaseerd op neutraliteit. Generaal Kiraly heeft ver klaard, dat op 3 november een overeenkomst inzake de terug trekking der Sowjet-troepen uit Hongarije werd getekend en dat daarna op het Sowjet-hoofdkwar- tier besprekingen zijn gevoerd over de uitvoering van deze over eenkomst. Toen de Russen op 4 november ingrepen, namen zij de Hongaarse delegatie, die onder leiding stond van generaal Pal Maleter, gevangen. De commissie heeft de berich ten besproken volgens welke ge- geraal Maleter ter dood veroor deeld zou zijn. Zij zal deze kwes tie nader onderzoeken. Met betrekking tot de omver werping van de regering-Nagy door Kadar, wordt in het ver slag gezegd, dat getuigen er de nadruk op hebben gelegd, dat geen regering wettelijk die van Nagy had kunnen vervangen zon der dat Nagy afgetreden was. De juistheid van deze opvatting staat niet geheel vast, doch opgemerkt wordt, dat de revolutionaire ar beiders- en boerenregering van Kadar pas op 7 november door Istvan Dobi, voorzitter van de presidentiële raad, schijnt te zijn beëdigd. (Op 4 november verzocht de tegen-regering van Kadar de Russen opnieuw in te grijpen en de opstand neer te slaan.) Hierna volgt in het verslag een beschrijving van het meningsver schil tussen Zuid-Slavië en Hon garije over de arrestatie van oud premier Nagy na zijn vertrek uit de Zuidslavische ambassade in Boedapest, waar hij op 4 novem ber een toevlucht had gezocht, en over de strijd tegen de Russen. De commissie verklaart verder, dat niet vastgesteld kan worden of de staking na het breken van het gewapende verzet verlopen is als gevolg van de arrestatie van stakingsleiders, van deportaties, of van andere onderdrukkende maatregelen, of dat dit een ge volg was van de druk der groeien de werkloosheid. Opgemerkt wordt, dat de rege- ring-Kadar tot begin januari een verzoenende houding innam ten aanzien van de voornaamste volkseisen, doch dat zij deze hou ding in de afgelopen weken heeft laten varen. De commissie zal onderzoeken in hoeverre de Hongaarse rege ring de verlangens van het volk vertegenwoordigt, aldus het ver slag, dat in dit verband twee re cente verklaringen van premier Kadar aanhaalt, waarin deze ei> kende dat zijn regering in dit sta dium niet de steun van de meer derheid van het volk heeft. dat het verdrag boven zijn louter economisch en handelskarakter uitgaat, want dat het hier gaat om de instelling van een ge meenschappelijke politiek van de Europese landen in Afrika. „Dat tion Ltaoges tapte vrijdagavond is volgens mij een goed, prak tisch en doeltreffend begin van de politiek van hulpverlening aan de onontwikkelde landen", zo voegde de minister er aan toe. Onderstreept moet worden dat bijv. Duitsland dat geen overzee- se gebieden heeft, aanvaard heeft in het raam van de eerste over eenkomst gemiddeld 2 miljard Franse frank in een periode van vijf jaar in die gebieden uit te geven. Het fonds dat voor alle overzeese gebieden zal dienen, zal vooral ten goede komen aan de Franse overzeese gebieden, waar het de sociale en economi sche behoeften zal dekken, bui ten hetgeen door particuliere in stellingen zal worden verwezen lijkt, daar de overeenkomst moet leiden tot een stelsel waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tussen de Europese landen wat betreft de markt, waarin zij ge groepeerd zullen zijn. In verband met de Kongo ver klaarde de minister dat er geen grondige wijzigingen zullen in treden daar in de Kongo steeds de opendeurpolitiek is toegepast. zeven uur niet minder dan 25 mm regen af. Deze depressie was oorspronkelijk een afsplitsing van een diepe oceaandepressie die ten zuidwesten van IJsland is gelegen. Deze beweegt maar zó langzaam, dat er vandaag geen invloed op het weer in Ne derland van moet worden ver wacht. Tengevolge van het tamelijk rus tige en heldere weer daalden de temperaturen vrijdagavond in ons land vrij snel. Om 9 uur meldden verschillende stations al een graad vorst terwijl hier en daar mist ontstond. Het ziet er naar uit dat deze mist vandaag plaatselijk lang zal blijven han gen, doch in de middag zijn op de meeste plaatsen opklaringen waarschijnlijk. MAA* op onder Febr. 24 7.40 18.12 4.41 13.18 25 7.37 18.14 5.17 14.19 26 7.35 18.16 5.48 15.21 Geloofsbrieven van Hongaarse afgevaardigden niet erkend. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft het stand punt van de commissie voor de geloofsbrieven goedgekeurd om „geen besluit te nemen ten aan zien van de geloofsbrieven" der Hongaarse vertegenwoordigers. De stemverhouding was 60 tegen 0, bij 1 onthouding. De ne gen landen van het communisti sche blok namen niet aan de stemming deel. In goed ingelichte kringen ver klaarde men, dat de goedkeuring van dit standpunt neerkomt op een uitstel van een besluit over de status der Hongaarse delega tie. Het betekent niet-erkenning, doch de Hongaarse afgevaardig den zullen de V. N.-vergaderingen kunnen blijven bijwonen tot een definitief besluit genomen zal zijn. Mogelijk zullen op de volgende algemene vergadering krachtige maatregelen tegen de Hongaarse afgevaardigden genomen wor den, als de Hongaarse regering blijft weigeren de V. N.-resoluties inzake Hongarije na te komen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot zaterdagavond. Droog weer. In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking; in de middag op de meeste plaat sen opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. ZONDAG 24 FEBRUARI. ZON op onder Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.14 10.49 11.29 11.39 n.m. 11.01 11.36 12.16 12.26 MAANDAG 25 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 n.m. 11.32 12.07 0.40 12.47 0.50 12.57

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1