Uit de Provincie tt Gemeenteraad van Axel. KERKNIEUWS VOETBAL BEURSOV ERZICHT Hilary op eigen wieken Doèvftiéér met AGENDA benoemingen WATERSCHAP ,.HET VRIJE VAN SLUIS". terneuzen. AXEL. VLISSINGEN. SriSd'e dpeSgmeesteL dé JUSTITIE ZAL OPTREDEN TEGEN VOETBALPOOLS. SLUISKIL. beursindices 19/2 20/2 21/2 264.02 270.04 269.37 149.58 149.86 149.20 160.19 159.99 159.99 122.23 120.43 120.27 98.05 98.51 97.87 195.33 198.13 197.56 Bij K. B. zijn in de provincie Zeeland benoemd tot gezworene van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heren R. E. A. de Badts te Schoondijke en A. J. Cambier te Breskens. Jaarvers. Kring Hulst der A.R. De Centrale Hulst van Anti- Revolutionaire Kiesverenigingen kwam dezer dagen in jaarverga- dering bijeen oiider leiding van de heer F. de Koeijer, die als voorzitter werd herkozen. Tot afgevaardigden naai nel Prov. Comité werden opnieuw benoemd de heren F de Koeler C A de Kraker en P. Scheele. Door de heer J. Francke werd verslag uitgebracht over de drie gehouden Partij-conventen en de heer C A. de Kraker hield een .auserie over de economische po- sitie van Nederland- Mededeling volgde van een te houden spreekbeurt door drs Ha z*mbosch op 5 apnl e.k. Dp heer M. C. Dees vestigde de aandacht op een dreigende ver dwijning van onze vrije veren wjrm&e onze verlegen rech ten zouden worden ontnomen. We dienen deze veren te zien als doorgangswegen, 'n verbindings weg van 't zo geïsoleerde Zeeuws- Vlaanderen naar het overige deel «n ons land. De grote rivieren hoven de Schelde kunnen we vrij oasseren zonder tolheffing en S kan men de Maastunnel door. f Daarom vragen we ons-ai, waarom wil men ons deze rech ten ontnemen als Zeeuws-Vla mingen. die altijd achteraanko- mcn° bij' de overige bevolking van Nederland? Men dient hier ten iïerkste tegen te protesteren, waarmede de gehele vergadering haar instemming betuigde Feestvergadering ..St. Willi- hrordus". In de gemeenschapszaal van ie R.K. JongenKchoöl a3" he Be- 'oniastraat hield de afd. aen van de Nederlandse Katho lieke Bond van Werknemers m ie industriële Indrijven „Sint Willibrordus" 'n feestelijke jaar^ steld door Terneuzense winke liers. De verloting was zeer geani meerd en bracht een mooi batig saldo op. Kapelaan deelde in ver band hiermede nog mee, dat een actie-comité Jo Maas is gevormd onder voorzitterschap van de dis trictsbestuurder te Sluiskil, de heer J- v. d. Voorde. Alle K.A.B.- afdelingen in Zeeuws-Vlaanderen werden verzocht een bijdrage te leveren. Tussen de verschillende agen da-punten werden versnaperin gen gepresenteerd. Er zijn leuke voordrachten gedaan en er is veel plezier gemaakt, want ook voor Sint Willibrordus te Terneu zen was 1956 een goed jaar. Uitvoering van de „Oranje- ruiters". Deed de sneeuwval, welke de gehele dag had geduurd en de meeste straten slecht begaan baar maakte, een geringe op komst bij de uitvoering van de „Oranjeruiters" verwacht, dit is toch wel erg meegevallen. De zaal van „Het Centrum" was wel iswaar niet geheel bezet, maar de een gongwedstrijd. Als over winnaar hiervan kwam de heer G. Schooff uit de bus. Bij de prijsuitreiking deed het de voorzitter een genoegen de ereprijs te mogen uitreiken aan diegene die juist in de afgelopen competitie het regelmatigste spel had geleverd. Hij bood hem na mens de vereniging een blijvende herinnering aan, hierbij de hoop uitsprekend dat deze een mooi plaatsje in zijn woning zal krij gen. De positie van dè „Vit- tangl onveranderd. De toestand van de op het „Leugenaarshoofd" bij Vlissin- gen lek gestoten Zweedse olie- ertstankboot „Vittangi" was don derdagmiddag onveranderd. Wel maakt het schip iets minder slag zij, maar dit is misschien meer een gevolg van het feit dat er minder stroom staat dan van maatregelen om het schip in een betere positie te brengen. Donderdagmiddag is de sleep boot „Poolzee", die van de week op de thuisreis van Suez in het zicht van de thuishaven opdracht kreeg naar Vlissingen te gaan van de rede van Vlissingen ver trokken naar de Nieuwe Rotter damse Waterweg. De sleepboot „Gele Zee", die van Suez onderweg was naar de Vergadering van dinsdag 19 febr. d^opkomst kon toch bevredigend Waterweg is inmiddels in Vlis- ac UF --" I singen aangekomen. worden genoemd en de aan wezigen zullen er wel geen spijt van gehad hebben, want er werd een vlot en gezellig programma afgewerkt. De „Optimisten" uit Sas van Gent, namen het muzikale ge deelte voor hun rekening. Dit is een ensemble, welke een goede bezetting heeft voor lichte en amusementsmuziek. De zangeres PROMOTIE L. A. F. LE MAT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gistermid dag de oud-Terneuzenaar de heer amusciirciuou.—c Louis Alexis Frederic le Mat, te mej. Swartelee, eveneens uit bas t tot doctor jn de godgeleerd- noctA crnPrl in (lil £0-1. j: van Gent, paste goed in dit ge- L.^ een dissertatie, getiteld: heel. Hun optreden werd met Textual criticism and exegis of een daverend applaus beloond en 'Psaljri XXXVT'. de zaal had vlot meegezongen. Deze apius de promoven Het blijspel in dne bedrijven zou doen vermoeden, dat „Tot uw dienst Meneer wera hier niet anders gegeven werd door eigen krachten opgedan een gedetailleerd onderzoek Dit stuk deed het wel en de exe cutanten maakten er met z n al len een goed geheel van. Er zijn bij zulk een opvoering natuurlijk altijd verschillen in prestaties te constateren. Het is het jaarlijks feest van de verent ging en moet als zodanig ook be schouwd worden. De inhoud van t stuk was over een Hebreeuwse poëtische tekst, die slechts 13 verzen om vat. Deze dissertatie houdt zich echter, uitgaande van bepaalde gegevens in Ps. 36, ook bezig met enkele vragen, die de studie van het gehele boek der Psalmen be treffen. Vandaar, dat de onderti- .tel „A contribution to the study of the Hebrew book of Psalms" «rnadering in verband met het -J5-jarig bestaan van de afdeling genodigden behoorden a d„ nieuwe districtsbestuur- fer de E van Hilst te Ber- n 7oom en voorzitter en Secretaris van de F.A.B.-af deling Sluiskil, de heren C. Complet en A van Din teren. De heer Karemans, yooratter „n sint Willibrordus te Ter Pilzen heette aanwezigen en speciaal dc gasten, van harte •wilkom en gaf een kort over van hetgeen in 195b in ue Terneuzense afdeling is voor g ^De" notulen en mededelingen werden voorgelezen door de o-unstie 'beeld vertonen. voorzitter gaf de nieuwe districtsbestuurder, de heer-Van iki de gelegenheid zich aan ae Sn voofte stellen. In zijn gor- kernachtige gespraak wees j' heer Van Hilst er op dat het Lyme voor de vakbewegingen Sn gunstig jaar is geweest De K.A.B. hield een prachug geslaagde actie „OpL "fa* jOO 000". waarvan „Sint Wim £oXs" er ook 6000 in de wacht sleepte er kwamen verschillen SfToonronden, meerdere vacan- tW>Di.r districtsbestuurder belicht te vervolgens de voornaamste TOordelen van de Algemene Ouderdomswet, die de Ned®J ,a'"" iters boven de 65 jaar, gehjkscha- fcelL afgezien van het feit, of hij al of niet heeft gespaard. De districtsbestuurder za„ he prettig om te,yolf„^®1?ilkre^ead volgens hem, gerechtvaardigd is. ren scenes die werkelijk g bevat dit proefschrift b.v. be- schouwingen over enkele onder delen van het opschrift, o.a. over ren scènes - - acteren vereisten en deze kwa men goed tot hun recht. In de pauze was er een flinKe verloting tot dekking der kosten en enkele formidabele prijzen, waaronder 'n gans, kwamen aan de man. De voorzitter, de heer A. Schie man, zeide in zijn openingswoord, dat er, ondanks de voortschrij dende mechanisatie, toch altijd nov een grote liefde voor het paard is. Hij hoopte dat dit ook zo zal blijven, want zonder liefde voor het paard is de mooie ruiter- sport niet te beoefenen. Wil men het daarbij tot prestaties bren gen dan moeten mens en dier op elkaar zijn ingesteld. Aan het slot van de avond werden alle medewerkenden har telijk dank gebracht en kon met vecht geconstateerd worden, dat de .Oranjeruiters" een goede en «T aangekondigde prijsverhogm Sn WJ ,was van mening dat Wanneer de regering te ver zou waan met de verhogingen der prijzen, een nieuwe loonroI:J noodzakelijk zal zijn of een d «jenden en prijzenstop, wam de baten moeten door allen gelijke- Ujk vorder, gedragen, z? betoog de de heer Van Hilst. Hij wekte Ae leden op zich door studie te ontwbdcelen en de organisatie trouw te blijven. „„v.* Tenslotte wees hij op de plicht der arbeiders het bedrijf waarin rij werken te derkerstenen De voorzitter van de afdeling Sluiskil, de heer C. Compiet, deed een beroep op de leden de vakbe weging vooral te steunen wan er acties op touw worden «czet. Hij sprak zijn grote voldoe ning uit over de uitstekende sa arenwerking met de C.v.g. Kapelaan A. Jansen vroeg de aandacht voor de jeugd. Hij con stateerde dat de Katholieke jeugdbeweging in Terneuzen een 'oede plaats inneemt. Hij memo reerde de Rome-reis in augustus van dit jaar. De Kajotters en Ka- jotsters moeten daarvoor hard snaren en deze kruistocht duurt slechts tien dagen. Er is nog een congres n.l. in Moskou. Dit duurt drié maanden, kost de deelne mers niets en er zijn duizenden jongeren uit Afrika. Onze Jo Maas werkt geduren de twee jaren in Tanganyka zon der loon, om de missionarissen te helpen bij de bouw van kerken, scholen en kloosters. Wij moeten liet als een ere-pHcht beschouwen hem iets in ruil daarvoor aan te bieden als hij terugkomt. Daar om vroeg de geestelijke adviseur de aandacht voor de verloting, waaraan veel mooie prijzen ver- tonden waren, beschikbaar ge- zeer gezellige bijeenkomst heb ben gehad. Jeugdavond V.V. Axel De jeugdcommissie van de v.v, Axel had voor haar leden een bindingsavond belegd op de bo venzaal van het clublokaal bij de heer C. H. Jansen, welke Mal tjokvol was met jeugdige leden en hun ouders. Daar de voorzitter van de com missie, de heer J. H. Peeters, ver hinderd was, nam de heer tt. Borght de honneurs waar. Ge zien het succes van de vorige bindingsavond, waarbij het ge- zeischap Van Meurs uit Haarlem was opgetreden, was het geen wonder, dat het bestuur getracht had, en daarin is geslaagd, om dit gezelschap weer te engage ren voor het verzorgen van een programma, dat vooral bij de •eugd zou inslaan. liet is ge worden wat men er van ver wacht had, een avond van gezel ligheid en jool. Allen de conferencier Max van Laaroven, Huib van Meurs met zijn clownerie, de goochelaai Montagne en als klap op de vuur pijl de accordeonist Jopie de kaiser, die de jeugd heeft laten meezingen, dat het een lust was, hebben hier aan meegewerkt Het is een zeer goede gedachte van de altijd zeer actieve jeugd commissie om de jeugd met hun ouders ééns in 't jaar gezamen lijk uit te nodigen waardoor de vriendschapsbanden nog steviger worden aangehaald. de vraag naar de betekenis van le David. De schrijver schenkt in zijn proefschrift uitvoerig aandacht aan de kwestie wie er bedoeld zijn met de „werkers der onge rechtigheid", die in zovele psal men een rol spelen. Daarnaast wordt de mening van enige commentaren van oudere en meer recente tijd be sproken, waarbij het de bewer ker opviel, dat bepaalde pro bleemstellingen, die thans be langrijk worden geacht ook reeds veel vroeger, zij het in enigszins ander gewaad, niet onbekend waren. tt Promotor was prof. A. R. Hulst. De dissertatie kwam- nog geheel gereed onder leiding van wijlen prof dr. A. H. Edelkoort. De heer Le Mat is thans assis tent bij het Hebreeuws aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de verga dering met het uitspieken van het ambtsgebed. 1. Notulen. De heer Maas informeert of hem al antwoord gegeven kan worden op zijn vraag betreffen de beloning van een incasseerder aan de gasfabriek. De Voorzitter antwoord!dat thans de vaststelling van de no tulen aan de orde is. De heer C. van Bendegem heeft een kleine formele opmer king over hetgeen hij gezegd heeft bij de replieken tijdens de bespreking van de begroting. Behoudens de opmerking v de heer Van Bendegem worden dc notulen van 8 januari vastge steld zoals deze de leden zijn toe gezonden. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. Bij de mededeling van Ged Staten betreffende een herzie rung van de bezoldiging van de wethouders, zulks ingaande anuari 1957, vraagt de heer Oggel of het wel juist is, dat liet salaris van de wethouders ver hoogd zou worden zonder dat aangegeven wordt waar het hier voor benodigde geld vandaan moet komen. Bovendien acht hij het psychologisch onjuist om thans tot een verhoging te beslui ten. Er is van regeringswege een nota verschenen, waarin zij aan dringt op bezuiniging der uitga ven Wij dienen dus zuinig te zijnj hetgeen ook slaat op de sa- iarissen. De Voorzitter vraagt de heer Oggel of zijn bezwaren van prin cipiële of praktische aard zijn. De heer Oggel zegt, dat er in de bestedingsnota der regering op gewezen wordt, dat de ge- meenten voor hun hogere uitga ven niet op een bijzondere uit kering moeten rekenen en deze dus uit eigen middelen moeten worden bestreden. Aangezien deze middelen gering zijn zal hij aan deze salarisverhoging met kunnen medewerken. De heer De Feijter is van me ning, dat de raad deze verhoging reeds eerder heeft goedgekeurd. De Voorzitter antwoordt dat dit de pensionering betrof. Het gaat er thans om of wij Ged. Staten kunnen berichten dat wij met de salarisschaal, zoals deze is opgesteld, akkoord gaan. Z. h. s. verleent de raad hier aan zijn goedkeuring, met aan tekening dat de heer Oggel ge acht wordt te hebben tegen ge stemd. Van het bestuur van de polder Beoosten en Bewestenblij is een schrijven ontvangen waarin ge vraagd wordt een subsidie te ver lenen in de kosten van verbete_ ring van de Langeweg, vanaf Drieschouwen tot aan het Fort Ferdinandus. Zij grondt dit op het feit, dat door de gemeente ook van de eigenaren van land bouwgronden wegenbelasting heft. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken daar het heffen van wegenbelasting geen argument kan zijn om aanspraak te maken op een subsidie van de gemeente. Dat zou tot verre gaande consequenties leiden Dc heer De Fester is van oor deel dat B. en W. er zich toch wel'al te makkelijk van af ma ken. De gemeente legt de grond eigenaren wegenbelasting op, maar als deze vragen mede te helpen een goede weg aan te leggen wordt hierop afwijzend geadviseerd. De Voorzitter antwoordt, dat de wegenbelasting in de zin dei- wet geenszins betrekking heett een bepaalde weg, doch betrek king heeft op alle wegen geza menlijk. Er zou een verstrek kend precendent geschapen wor den en bovendien is er geer geld voor. De heer Oggel vindt ook dat het college er zich wel gemakke lijk vanaf helpt. Wij moeten toch evengoed als in de kom dei gemeente, het belang inzien van goede buitenwegen. De Voorzitter zegt, dat B. en W dit belang terdege inzien, maar het is nu eenmaal ondoen lijk polderwegen te gaan subsi diëren. Dc heer Pijpelmk: De ingelan den van de polder zeggen: als wij wegenbelasting moeten be talen, willen wij ook een goede weg hebben en om die te verkrij gen vragen zij om een subsidie van de gemeente. De Voorzitter adviseert om hei verzoek nu ineens af te wijzen, want als het zou worden ingewil ligd, zal men hef later toch weel moeten afwijzen. Z. h. s. wordt, overeenkomstig het advies van B. en W., het vei- zoek afgewezen. Mededelingen. De heer Oggel wijst naar aan leiding van hei rapport van de A.N.W.B. betreffende de gevaai liike verkeersknooppunten, er op dat daarin middelen worden aan gegeven welke consequenties kunnen hebben. Volgens de mededeling zal, zodra de werk zaamheden het toelaten, aan deze erbeteringen worden begonnen. Spreker vraagt, als daarvoor aankopen moeten plaats hebben, zulks toch eerst door de raad be handeld zal worden? De Voorzitter antwoordt beves tigend. De heer Ilamelink vindt het antwoord over het verwijderen van de boom aan de Kanaalkade niet steekhoudend. B. en W. zeg gen dat deze op Rijksgrond staat, maar de kanstanjebomen, die de gemeente daar plant, staan even eens op Rijksgrond. In het kader van een kastanjelaan valt die boom erg uit de toon. De Voorzitter antwoordt dat B en W. zulks niet vinden. Dc heer Hiunelink komt terug op zijn vragen betreffende het omleggen van wandelpaden ten behoeve van de voetbalclub. Hij is van mening, dat de aan de voetbalclub toegezegde verbete ring ook gerealiseerd moet wor den. De Voorzitter: Wij houden ons voor suggesties in deze aanbe volen. De heer C. van Bendegem is het er wel mede eens, dat'bij de aanleg van het bos te weinig rekening is gehouden met de voetbalclub. Bij de bouw van 't kleedlokaal heeft de voetbalclub gevraagd om haar waterleiding en elektri citeitskabel schuin over het schietterrein te mogen leggen, hetgeen is toegestaan. Kort daarop legt men het bos aan en beplant ook die strook waarin de kabel en buizen liggen. Daar had een wandelpad moe ten liggen. Ook ondervindt de v.v. „Axel" veel last bij het in nen van entreegelden. De Voorzitter: U zit zelf in de lecreatiecommissie. Kan deze soms suggesties doen? De heer C. van Bendegem: Wij hebben er al eerder over gerap porteerd. Mocht dit rapport mo gelijk B. en W. niet hebben be reikt, dan zal er nog een uitvoe rig rapport worden gezonden. De recreatie-commissie is er reeds vorige week voor bij elkaar geweest. De mededelingen worden ver der voor kennisgeving aangeno men. 3. Voorstel tot aanschaffing van een nieuwe vrachtwagen ten behoeve van gemeentewerken. Mevr. FolkersmaStaal zegt, dat het haar bevreemdt, dat er geen rapport is van de E. V. O. betreffende het juiste type wagen dat aangeschaft zal worden. Verder is zij van mening, dat nu een zekere garage wordt be voordeeld en dat andere garages bij vorige aankopen een te ge ring winstaandeel hebben ont vangen. Dc Voorzitter zegt, dat Len W. uit een oogpunt van efficien cy eenzelfde soort wagen willen hebben als wij reeds hebben. Overigens is hem niet bekend, dat andere garages tekort ge daan zijn. Wel is hem het tegen overgestelde meegedeeld. Mevr. Folkersma zegt goed te weten, dat de provisie van de vorige wagen niet juist is ver deeld. De heer De Kraker adviseert een sterke wagen te nemen. De Voorzitter: Wij moeten een wagen hebben, die geschikt is. Een wagen, die een groot sur plus aan energie heeft is te duur. Met algemene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. 4. Voorstel op verzoeken van het bestuur der Chr. Nationale Schoolvereniging om gelden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van schoolbanken en leermiddelen. 5. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten ten behoeve van het kleuteronderwijs. 6. Voorstel op verzoeken van de besturen van de bijzondere scholen om een voorschot voor het jaar 1957. 7. Voorstel tot verhoging en opneming van crediet in reke ning-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten ten behoeve van kapitaalsuitgaven. 8. Voorstel tot wijziging der gemeentebegroting, dienst 1956. Al deze agendapunten worden z. h. s. of discussie overeenkom stig het advies van B. en W. aan genomen. wegend dienst doet als incasseer der. Deze wordt echter maar be loond als hulpfitter. Hij verzoekt B. en W. te willen bevorderen, dat deze man hier de juiste be loning ontvangt. De heer Pijpelink informeert naar de straatverlichting te Spui en naar de verharding van het terrein bij de school aldaar. Hij wijst verder op de deplorabele toestand van 't Spuipaadje en verzoekt aldaar spoedig verbete ring aan te brengen. De Voorzitter sluit de verga derine met dankzegging. Van de zijde van het ministe rie van Justitie wordt het vol gende medegedeeld „De justitie zal optreden te gen voetbalpools nu de om standigheden die er toe hebben geleid om de in december 1956 aangekondigde justitiële maal regelen enige tijd uit te stel len, niet meer aanwezig zijn." Tot zover de mededeling van het ministerie van Justitie. Een aanstaand ingrijpen van de minister in de aangelegenheid van de voetbalpools werd vrij al gemeen tegemoet gezien. Men zal dus eerlang een aantal pro cessen kunnen verwachten, die echter, naar het A.N.P. meent te weten, nog niet deze week aan hangig zullen worden gemaakt Er moeten immers, voor men hiertoe overgaat allerlei voorbe reidende maatregelen worden getroffen, en ook zal op verschil lende punten contact door het ministerie moeten worden opge nomen met de ambtenaren van het O. M„ wat enige tijd zal ver gen. Het schijnt voor de hand te liggen, dat de gevallen, waarin van de ernstige schendingen van de loterijwet sprake is, het eerst zullen worden aangepakt. Omvraag. De heer C. van Bendegem in formeert naar de straatverlich ting op 't Fort. In tegenstelling met 't Watervliet brandt deze verlichting des nachts niet. Hij zou gaarne zien, dat de ver lichting op 't Fort ook des nachts brand. De heer E. Maas zegt, dat by het gasbedrijf een arbeider over- Vls2S Gauw klaar: kies jij maar Dessert KAAS n vraag en graag PuWiW» ik eet wel mee! Waar U ook eet, thuis of in 'n restaurant, Uw warme maaltijd is pas compleet met Hollandse kaas. Heerlijk in de groente, dessert voor elke fijnproever een feest. Morgen meteen proberen Olie en Unilever vast. De internationaal vaste stem ming voor oliefondsen was don derdag wederom een der meest kenmerkende factoren van de Amsterdamse effectenbeurs. Na de berichten over uitbreiding der olieproduktie en verhoging van de prijzen van olie- en oliepro dukten in Amerika zijn de aan delen van petroleumondememin gen, met name op de Londense beurs, op het eerste plan geko men. Parijs blijft grote belang stelling voor Koninklijke aan de dag leggen en al deze factoren tezamen waren oorzaak dat het hoofdfonds alhier vrijwel onmid dellijk na opening tot 167,— op liep Daarmee was het hoogste punt bereikt en volgde een reac tie op winstnemingen die Ko ninklijke terugbracht tot 164,60 later 164,80. Een tweede vaste factor ter beurze was Unilever die evenmin het hoogste punt van 350 kon handhaven en terugkeerde naar 347. De beide andere internatio nale fondsen bleven beneden het niveau, inclusief Philips, die drie punten lager was. Hoogovens verloren 5 punten en werden ge- adviseerd op 300. Verder was de handel van wei nig betekenis. Scheepvaart was merendeels iets aangeboden. Ik? halve H.A.L. die zich handhaafde ingevolge het gunstige jaarver slag. Onder de cultuuraandelen namen Amsterdam Rubber de leiding. Op de beleggingsmarkt was de stemming aan de vaste kant De tweede obligatie-emis sie 'van de N. S. waarvoor woensdag de inschrijving was, is een groot succes geworden. De toewijzing zal zeerg ering zijn. toewijzing zal zeer gering zijn. door MABEL BARNES GRUNDT Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 84) Nadruk verboden. Feestavond V.S.V. In hun clubgebouw hielden de Verenigde Schaakvrienden een feestavond ter gelegenheid van het behalen van het kampioen schap. De bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter, de heer E Tacq, die speciaal verwelkom de de heer C. v. d. Broek als ver tegenwoordiger van de A.C.Z. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit, dat dit jaar het kampioen schap werd behaald, welk succes ongetwijfeld met gulden letters in de annalen van V.S.V. zal wor den opgetekend. Ook de heer De Broeck ver heugde het de schaakvereniging met het behaalde succes te kun nen complimenteren en sprak de hoop uit, dat zij nog een hogere sport op de schaakladder mag be reiken. Namens een brouwerij werd de schaakclub een herinneringsbe ker aangeboden, die door de voorzitter in dank werd aan V&Na het officiële gedeelte volg Mijnheer Jones zat achter in het depöt achter een scherm van zijn thee te genieten. Zijn kopje was groot en zijn gezicht was klein en wanneer hij zijn hoofd achteruit boog om te drinken, verdwenen zijn trekken totaal uit het gezicht. Ook ontdekte ik, dat hij het type eter was, die met geen mogelijkheid kon spre ken, wanneer er voedsel in zijn mond was. Zonder te laten blij ken, dat ik hiervan had opge merkt, hield ik me bezig met het opbergen van brieven, maar ik was benieuw wat er zou gebeu ren als er plotseling een klant binnenkwam en een van de „Vita"-medicijnen vroeg. Mijn heer Jones nam een flinke hap van zijn koekje en een klant opende de deur en stapte binnen Nu, iedereen weet, hoe een droog koekje kan blijven steken. De arme mijnheer Jones deed manhaftige pogingen om te slik ken en stikte haast bij deze po ging. De klant, een man met een rood gezicht, tikte op de met pamfletten bedekte tafel en mijnheer Jones keek mij van achter zijn scherm smekend aan. Maar ik bewoog me niet, ik was een „Anti-alco"-secretaresse, geen „Vita"-assistenté. Het zou bene den mijn waardigheid zijn achter een toonbank te gaan staan. Nu stond mijnheer Jones onoplettend aan een kruimel van zijn koekje toe, het verkeerde keelgat m te schieten. Het was aardig, vond ik, want de man met het rode ge zicht trommelde met zijn stok op de tafel. Ik wees mijnheer Jones, dat hij nog een slokje thee moest nemen om de kruimel te helpen, maar hij was of dom want hij ging eenvoudig door met kuchen. En toen vingen mijn verbaasde oren deze opmerking op: „Kom, jongedame, bent u van plan mij de hele dag hier te houden? Drie tubes Dyspepso no. 2 en een tube Broncho en vlug een beetje. Ik moet een trein halen." Een seconde lang stond ik on beweeglijk en staarde hem aan; toen liep ik het hele vertrek door en ging tegenover hem staan. Had u het tegen mij op ijskoude toon. „Natuurlijk. Dacht u, dat ik het tegen de tafels en stoelen had? Daar", hij smeet vier shil lings neer. „Dyspepso derde vak van achter af, Broncho eerste onderste rij. Ik heb nog maar vijf minuten voor mijn trein. Dank u. Goede dag. De deur sloeg dicht en ik stond met de vier shilling voor me, niet zeker of ik op mijn hoofd of op mijn voeten stond. Door de andere deur kwam mijnheer Weldon binnen en toen hij mij aldus aantrof, straalde hij letterlijk. „Dat is fijn," riep hij opge wekt. „Wat zaken gedaan, ter wijl mijnheer Jones aan zijn thee zat? Belangwekkend onder werp, deze „Vita" medicijnen. Ik weet er meer van dan de meeste mensen, en toch houden ze nooit op mij te verbazen. De rseultaten, die met de toepassing worden bereikt, zijn niets minder dan verbluffend. Zullen we er een beetje over babbelen en die brie ven even laten rusten? U hebt prachtig gewerkt, juffrouw For rest. „Anti-alco"' is er in gegaan als koek. Vanmiddag zijn er acht stel medicijnen de deur uitge gaan. De proefgevallen komen morgen: drie mannen en drie vrouwen, arme stakkers. Ik hoop, dat we goede resultaten verkrij gen. Nu, van deze „Vita" genees middelen gesproken." Hij trok een stoel voor de vakjes en wees mij, dat ik moest gaan zitten. „Baron Frangipani Maar het zal misschien beter ii'" vroeg ik zijn om in mijn eigen bewoordin gen van baron Frangipani en zijn wonbaarlijk systeem van homoe- pathische behandeling en medi cijnen te vertellen. En dit niet uit enige ongegronde waan, dat mijn welbespraakheid groter is dan die van mijnheer Weldon, maar omdat mijnheer Weldon in technische termen sprak. En de lezer heeft tot nu toe zo'n geduld getoond, dat ik zijn lijdzaamheid niet langer op de proef wil stel len. Technische termen zijn ten allen tijde een beetje vermoeiend maar die van baron Frangipani hebben, tot men geleerd heeft ze te begrijpen en waarderen in al hun subtiele schoonheid, neiging om iemand tot drinken of zelf moord te drijven. De chef was een vooruitstrevender man dan men zou hebben verondersteld. Met zijn speelse Frangipani-ma- nieren dreef hij de goed-gelovige mensheid tot losbandige gewoon ten en genas ze daarna met „Anti-alco". Ik kan in mijn verslag niet de geestdrift van mijnheer Weldon laten uitkomen: het wuiven van zijn hand, het schitteren van zijn heldere ogen, zijn sprankelende welsprekendheid. Maar ik moet zeggen, dat hij mij zo met zijn ijver aanstak, mij zo imponeerde met z'n ernst en geloof in wat hij leerde, dat ik voor de rest van mijn verblijf in het depöt niet alleen opgewekt over de toon bank de „Vita"-middelen aan klanten verkocht, maar dat ik ze met dezelfde opgewektheid ook zelf gebruikte. (Wordt vervolgd.) Kon. Olie: Philips: NABEURS 162.70165 (164.60) 242243 242V4) Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen VRIJDAG 22 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ja, ja, die Liebbe in Tirol". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Verboden Vrouwen". ZATERDAG 23 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ja, ja, die Liebbe In Tirol". Concertgebouw, 8 u.: „Val lei der wetteloosheid". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Apache'. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Verboden Vrouwen". CLJNGE: Gemeentehuis, 1U uur: Aanbesteding uitvoeren van riolerings-, en bestratings- werken in het uitbreidings plan van Nieuw-Namen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2