Eisenhower over het Midden-Oosten PRINSES BEATRIX V&ihcJk De toekomst van de Ver. Naties staat op het spel Reacties op toespraak Eisenhowers Uiteenzetting van president Soekarno over regeringsvorm voor Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTAÏMS VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 39% Het telegram van Eisen hower aan Ben Goerion Boodschap van Eisen hower aan Israël Israël over Egyptische commando-activiteit Brits commentaar op Eisenhowers toespraak. Egyptische reactie op Eisenhowers toespraak. Denemarken tegen sanc ties tegen Israël Ook Austraiië tegen sancties De Ver. Naties en Nieuw-Guinea Parijse Noord-Afrikanei vermoorden landgenoten geïnstalleerd als beschermvrouwe van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke rijverenigingen Staking van scheeps- personeel in New York. De benzine-rantsoenering in Engeland wordt voortgezet Het proces tegen de elf jonge Hongaren Koning Leopold naar Belgisch Kongo. Debat over het Midden-Oosten nogmaals uitgesteld De gebeurtenissen 'in Algerië. ao.i? 1Q53 h.o: 5.Ï7 FTankering bij abonnement: Terneuzen Dfrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand f 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regeis t, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Z aw Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft Israël heeft gedaan om sancties woensdag in een radio- en televi sielq^spraak over het Midden oosten verklaard, dat de Ver enigde Naties druk op Israël moeten uitoefenen om dat land tot ontruiming van het gebied van Gaza en het gebied van de Golf van Akaha, zulks in over- eenstemming met de V. N.-resolu- ties, te brengen. Zij hebben geen andere keus. l>e Verenigde Naties mogen niet in gebreke blijven, aldus de pre sident. De president geloofde niet, dat Israëls weigering om de V. N.-re- soluties na te komen genegeerd moet worden, omdat de Verenig de Naties er niet in zijn geslaagd de resoluties uit te voeren waar in de Sowjet-Unie wegens de on derdrukking van de Hongaarse resolutie veroordeeld werd. „Men kan natuurlijk geen ver gelijking maken tussen een land als Israël en een als de Sowjet- Unie. Het volk van Israël is evenals dat van de Verenigde Staten doortrokken van een gods dienstig geloof en een gevoel voor morele waarden. Wij mogen verwachten en verwachten dan ook van dergelijke volken van de vrije wereld een bijdrage tot de wereldorde zoals wij ongelukkig genoeg niet kunnen verwachten van een land dat door godloze despoten wordt beheerst", aldus zei Eisenhower. Eisenhower zei niet, of de Ver enigde Staten eventuele sancties van de Verenigde Naties zulten steunen. Hij verklaarde: „De Verenigde Staten en andere vrije landen stellen met alle middelen waarover zij beschikken het sno de Sowjet-optreden in Hongarije sBln de kaak. Het zou met recht een droevige dag zijn, als de Ver enigde Staten ooit zouden menen dat zij Israël aan een zelfde mo rele druk moeten blootstellen als op de Sowjet-Unie toegepast wordt". Men heeft geopperd, aldus de president, dat de Ver. Naties geen maatregelen tegen Israël dienen te nemen, omdat Egypte in het verleden zelf ook de Palestijnse bestandsovereenkomst en het in ternationale recht heeft geschon den. Maar „dergelijke schendin gen houden geen rechtvaardiging in voor de gewapende aanval van Israël op Egypte". Men dient er volgens de presi dent ook niet van uit te gaan, dat Egypte de Israëlische scheep vaart lioor het Suezkanaal en de Golf van Akaba zal verhinderen, als de Lsraëlische troepen uit Egypte teruggetrokken zijn. Als Egypte na de terugtrekking de bestandsovereenkomst of andere internationale verplichtingen zou schenden, zouden de Ver. Naties krdchtige maatregelen moeten nemen. Israël eist garanties als voor waarde voor zijn terugtrekking, zo vervolgde Eisenhower, maar als wij er mee instemmen dat de verlangens van een land bevre digd kunnen worden door een ge wapende aanval, zetten wij de klok van de internationale erde terug. „Wy naderen nu het fatale ogenblik waarop wij moeten er hennen, dat de Ver. Naties niet in staaf zyn de vrede in het Mid den-Oosten te herstellen, of dat met grote kracht de pogingen rwseten hernieuwen om een Is raëlische terugtrekking- tot stand te brengen. I>e toekomst van de Ver. Naties en de vrede van het Midden-Oosten staan wellicht op het spel", aldus president Eisen hower. Eisenhower waarschuwde, dat een falen van de Ver. Naties op de lange duur ook schadelijk voor Israël zou zijn. Maar de Ver. .Naties mogen niet falen, zo voegde hij hieraan toe. „Ik ge loof, dat -- in het belang van de vrede de Ver. Naties geen an dere keus hebben dan het uit oefenen van druk op Israël om dat land tot naleving van de re soluties waarin de terugtrekking der Israëlische troepen wordt ge ëist. te brengen." Deze terugtrekking zou een belemmering voor verdere vor deringen op de weg naar een al gemene regeling in het Midden- Oosten wegnemen. Dan zal de volkerenorganisatie voor ernstig, opbouwend werk staan. Het recht van Israël op nationaal be staan en binnenlandse ontwikke ling moet geëerbiedigd worden. Waar ik nu over gesproken heb. zo besloot de president, is slechts een stap in een lang pro ces dat geduld en vlijt eist, „doch op dit ogenblik is het 't kritieke punt waarvan toekomstige vor deringen afhangen." Waarnemers gel wen, dat de president een laatste beroep op te voorkomen. Van de zijde van het congres kan krachtig verzet verwacht worden tegen economi sche sancties ten aanzien van Is raël,' doch in goed ingelichte kringen gelooft men, dat de pre sident mogelijk steun zal geven aan morele sancties. Elsenhower zou optimistisch gestemd zijn ten aanzien van de vrije vaart voor Israëlische sche pen door het Suezkanaal en de Golf van Akaba na ontruiming van Egypte door de Israëlische troepen. Dit optimisme zou voortgeko men zijn uit besprekingen die V. N.-functionarissen in Cairo met president Nasser gevoerd hebben. Aan het begin van zijn rede verklaarde de president, dat c-r. sedert hij vier maanden geleder, in een radio- en televisietoe spraak over het Midden-Oosten sprak, aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt. Nu staat de wereld echter voor de weigering van Israël om zijn troepen uit het ge bied van Gaza en van de Golf van Akaba terug te trekken. Vier maanden geleden ver klaarde ik reeds, aldus de presi dent, dat het militaire optreden tegen Egypte een gevolg was van ernstige uitdaging, doch dat het gebruik van geweid ter regeling van internationale geschillen niet in overeenstemming is met de beginselen van de Ver. Naties, die alle betrokken landen onder schrijven. De president loofde Engeland en Frankrijk voor de terugtrek king van hun troepen en ver klaarde, dat de andere lander» nu verplicht zijn ervoor te zorgen, dat deze twee landen me: betrek king tot hun rechten ten aanzien. enke] land de vrije vaart daar mag verhinderen. Deze belang rijke Amerikaanse verklaring en ook de V. N.-resoluties acht Is raël echter niet voldoende, aldus de president. Hij hoopte evenwel, dat Israël zal inzien, dat het zijn belangen het beste dienen kan door zijn troepen terug te trek ken. De Ver. Naties zullen zich dan gr.oterg inspanning moeten ge- -dosten om naleving van het In ternationale recht te verzekeren. Wellicht is de volkerenorganisa tie in gebreke gebleven doordat zij niet voldoende aandacht heeft besteed aan de waarheid dat vrede en recht de keerzijden van een zelfde munt zijn, zo verklaar de Eisenhower. Waarnemers in Londen zien in Eisenhowers verklaring een overwinning voor een politiek ge baseerd op beginselen over een opportuniteitspolitiek en een herhaling van de Amerikaanse aanspraak op moreel leiderschap ir, de Suezkwestie. Arabische en Aziatische afge vaardigden bij de Ver. Naties juichten Eisenhowers verklaring toe. De Egyptenaar Omar Loetfi zei: „dat was de man Eisenho wer. die daar sprak". In het telegram, dat president Eisenhower woensdag aan de Israëlische premier, Ben Goerion, heeft gezonden, werd de premier verzocht donderdag de Israëli sche troepen in Egypte bevel te geven zich op Israëlisch gebied terug te trekken, aldus heeft het Israëlische avondblad „Jedioth Ahronoth" donderdag gemeld. Volgens het blad had het dit van betrouwbare zijde vernomen. In goedingelichte V.- N.-kringen rs vernomen, dat president Eisei> l hower woensdagmiddag in een n aart or het Suez- boodschap aan de Is raëlische regering nogmaals kanaal niet tekort gedaan wor den. De president wees er op, dat de algemene vergadering resolu ties heeft aangenomen waarin gevraagd wordt V. N.-troepen te legeren langs de bestandsgrens cm, na de' terugtrekking der Is. raeliërs, nauwgezette naleving van de bestandsovereenkomst te verzekeren. Ook wenst de alge mene vergadering legering van V. N.-troepen langs de Golf van Akaba. Israël wil echter het burgerlijk bestuur van de strook van Gaza behouden. Dit is in strijd met de bestandsovereenkomst die Israël en Egypte gesloten hebben. De Ver. Naties kunnen die bestands overeenkomst zonder instem ming van Egypte niet wijzigen. Voorts heeft minister Dulles de Israëlische ambassadeur mee gedeeld, dat de Golf van Akaba volgens de Ver. Staten interna tionaal v aarwater is en dat geen Fjeeff, aangedrongen op terug trekking van de Israëlische troe pen uit het gebied van Gaza en dat van de Golf van Akaba. Later is vernomen, dat de Is raëlische regering het Ameri kaanse verzoek verworpen heeft. Premier Ben Goerion zou zijn antwoord telefonisch aan zijn minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir, in New York hebben doorgegeven.- De Israëlische regering heeft verklaard dat zij zich grote zorg maakt over de activiteit van Egyptische commandotroepen In El Arisj, de hoofdstad van Smai, was een basis voor deze •roepen ingericht. Van daaruit werden zij na een opleiding naar Israëlisch gebied gezonden. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag op een persconferentie, in een commen taar op Eisenhowers toespraak over het Midden-Oosten, ver klaard dat Groot-Brittannië het terugtrekken der Israëlische strijdkrachten en de noodzaak van een regeling in het Midden- Oosten als een „gecombineerde operate" beschouwt, waaraan hij toevoegde: „De Britse regering meent, dat de Verenigde Naties in staat moeten zijn dit vraag stuk op te losen". Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat door de regering wordt gesteund, heeft donderdag een gedeeltelij ke tekst van president Eisenho wers toespraak over het Midden- Oosten gepubliceerd onder de kop: „Veroordeling van Israël in de gehele wereld". Het persbureau maakte echter geen melding van die gedeelten van de rede, waarin wordt ge sproken over' de vrije vaart voor Israëlische schepen in de Golf van Akaba en het Suezkanaal. De Deense regering zal niet deelnemen aan militaire of eco nomische sancties tegen Israël, zo heeft premier Hansen, die tevens minister van Buitenland- van Denemarken is, in Kopenhagen ver se Zaken woensdag kïaard. Hansen zei, dat Israël het recht heeft garanties te eisen voor de vrije vaart door de Golf van Akaba en tegen commando-over vallen van uit het gebied van Gaza. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft donderdag op een persconferen tie in Canberra verklaard, dat de Australische regering tegen toe passing van sancties ten aanzien van Israël is. Hij verklaarde dit kort nadat premier Menzies een verslag van de rede van president Eisenho wer ontvangen had. Sancties zouden mogelijk niets uithalen, aldus Caseey. Secreta ris-gen. Hammarskjoeld heeft zelf onlangs in een verslag ver klaard. dat sancties wellicht alleen maar tot nieuwe conflic ten kunnen leiden. Israël wei geld weliswaar de V. N.-resolu ties na te komen waarin terug trekking der Israëlische troepen wordt geëist, zo voegde Casey hieraan tos, maar Egypte heeft de resolutie van de Veiligheids raad waarin stopzetting van oor logshandelingen tegen Israël v erd geëist, niet nageleefd. Woensdag is in Oost-Berlijn ce arrestatie van twee medewer kers van het Oostduitse ministe rie van Verkeer bekendgemaakt, die evenals een derde gearre steerde, een stationchef, voor de Amerikaanse inlichtingendienst werkzaam zouden zijn geweest. Dr. Vitor Andres Belaunde van Peru, de voorzitter van de politieke commissie der Ver. Nï> ties-assemblee, heeft woensdag verklaard te verwachten dat het debat over het geschil tussen Nederland en Indones'ë inzake Nieuw-Guinea minstens vier zit tingen van de commissie z-al du ren. Men vermoedt dat het de bat spoedig na de beëindiging van de besprekingen inzake het Midden-Oosten zal beginnen. Naar verluidt willen westelij ke delegaties het debat uitstel len tot de volgende zitting van de assemblee wegens de grote drukte door andere vraagstuk ken en de nadering van de hui dige zitting. In Indonesische kringen zei men zich hiertegen te willen verzetten: Liever worden we verslagen dan dat de kwestie wordt uitgesteld". De Afrikaans- Aziatische groep van landen be studeerde woensdag een ont- werp-resolutie, waarin voorge steld wordt dat er eeh commis sie van goede diensten der Ver. Naties wordt ingesteld om het vraagstuk te Onderzoeken. In zijn aangekondigde toe-„nationale raad'A^e partijen, spraak over de regeringsvorm die thans in het parlement zit- voor Indonesië heeft president ting hebben, moeten aan het Boekarno donderdagavond ver-nieuwe kabinet deelnemen op de basis van hun huidige vertegen- Vier bewapende Noordafrika nen drongen woensdagavond een Parijs <~afé binnen en openden aanstonds het vuur op. landgeno ten. die in he hotel boven het café woonden. Drie der beschotenen verloren he leven, en nog drie werden ge wond. De politie achtervolgt de aan slagplegers. kïaard «dat de Westerse demo cratie niet past bij de Indonesi sche republiek". De Westerse vorm van parlementaire demo cratie, zoals deze door Indonesië is aanvaard bij de proclamatie van de onafhankelijkheid, thans eif jaar geleden, is, aldus Soe karno „geïmporteerde democrat tie en niet een ware Indonesische democratie". President Soekarno zeide dit in zijn paleis te Djakarta, in een bijeenkomst met politieke leiders een uiteenzetting gaf van zijn „conceptie ter redding van de de mocratie in Indonesië". Hij ver klaarde verder, dat Indonesië een regeringsysteem op nieuwe grondslagen nodig heeft. Tot deze slotsom was Soekarno, zei- de hij. gekomen na elf jaren van onstabiele regeringen, die alle faakien bij gebrek aan gezag. De Westerse opvatting van par lementaire oppositie is niet het juiste systeem voor Indonesië, daar zij indruist tegen de geest van het Indonesische volk, aldus Soekarno, die zijn volk uitnodig de „de voorlopige grondwet te herzien" en instemming te betui gen met zyn conceptie. Deze conceptie, aldus zette de president nader uiteen, voorziet in de vorming van een nieuw ka binet en de instelling van een II. K. H. Prinses Beatrix is gis termiddag te Utrecht tijdens een buitengewone algemene vergader- ring van de Koninklijke Federa tie van Landelijke Rijverenigin gen tot beschermvrouwe van de ze federatie geïnstalleerd. De plechtigheid werd bijgewoond door ongeveer 1000 leden uit het gehele land. De Prinses, die vergezeld was van haar particuliere secretares se, mej. mr M. Meurs en de adju dant van H. M. de Koningin ma joor J. J. L. baron Van Lynden, werd omstreeks half vier in het N.V.-huis ontvangen door de eer ste ondervoorzitter van de fede ratie, de heer D. J. Mellema, en het hoofdbestuurslid, de heer A. J. C. Blom. Bij het binnentreden van de zaal werd door een vijftal trom petters (ruiters van de rij vereni ging Koningin Emma uit Wasse naar) ter begroeting een reveille geblazen. Gekleed in rijkostuum boden daarna op het podium de zesjarige Elisabeth van de Pol en de zevenjarige Ar ie van Bergen de Prinses een boeket orchideeën aan. De beide kinderen zijn lid van een ponyclub in Zevenhui zen. Vervolgens hield de heer P. K. Kistemaker, voorzitter van het hoofdbestuur, aan het eind waar van hij Prinses Beatrix installeer de tot beschermvrouwe van de fe deratie. Bij die gelegenheid bood hij de beschermvrouwe een dooi de illustrator A. A. Tadema uit Heemstede vervaardigde oorkon de van perkament aan, waarop de handtekeningen van de bestuurs leden. In deze oorkonde getuigen de bestuurderen en leden van de Koninklijke Nederlandse Federa tie van Landelijke Rijverenigin gen van hun grote vreugde, dat Prinses Beatrix beschermvrouwe van de Federatie wil zijn. Ook werd Prinses Beatrix het gouden insigne van de Federatie aangeboden, waarop een jockey pet, rijzweep en stijgbeugels af gebeeld staan. De bemanningen van 400 sleep boten en andere vaartuigen, die al drie weken staken, hebben donderdagmorgen in principe be sloten weer aan het werk te gaan. De 4000 leden van de vakbond voor zeelieden moeten echter eerst stemmen over het nieuwe' arbeidscontract voor zes jaar, dat hun is aangeboden. De staking heeft het verkeer in de haven van New York drie weken lang verlamd. In zijn installatietoespraak heette de heer Kistemaker Prin ses Beatrix welkom in de kring van plattelanders die hun harten aan het paard hebben verpand en die de hun soms schaars toege meten tijd besteden aan die sport, die in hun ogen de schoonste is, namelijk de landelijke ruiter sport. De federatie, zo zei de heer Kistemaker, beschouwt Prinses Beatrix ondanks haar hoge posi tie als een der hunnen. Prinses Beatrix heeft een groot gedeelte van haar jeugd mogen doorbren. gen in de landelijke omgeving van Soestdijk, dichtbij de natuur, tussen bomen, bloemen en die ren. Daar in de schone natuur heeft zij haar paarden leren be rijden en misschien ook wel haar zorgen'weggereden. Daarom zijn de landelijke amazones en rui ters van Nederland zo blij dat Prinses Beatrix hun eerste rui- terkameraad wil zijn. Nadat ook de ere-voorzitter van de federatie, dr C. Brands, een korte toespraak had gehou den, verliet Prinses Beatrix tegen kwart voor vijf de vergadering. Vóór het vertrek van de Prinses bliezen de vijf trompetters een ruitermars. woordiging in het parlement Indien deze conceptie van Soe karno wordt aanvaard, betekent zulks, dat de communisten zul len deelnemen aan de regering. De communisten hebben thans 39 van de 260 zetels in het parle ment en zijn in grootte de vierde fractie. Doordat alle partijen in het ka binet zouden zijn vertegenwoor digd, zou oppositie niet meer kun nen voorkomen, aldus president Soekarno, die tevens aankondig de, dat hij In de door hem ge jachte constellatie voorzitter zou zyn van de „nationale raad", een lichaam, dat dan zal worden in gesteld naast het kabinet en «vaarin alle lagen van de Indone sische samenleving zouden wor den vertegenwoordigd. De mededeling van Soekarno, dat hij zal optreden als leider van de nationale raad, kwam als een verrassing. Enige dagen geleden hadden pateiskringen laten door schemeren, dat Soekarno was af gestapt van zijn aanvankelijke voornemen om voorzitter van de ze raad te worden. De voormalige vice-president dr Molu Hatta was op de bijeen komst in het paleis aanwezig. Zijn naam is echter door Soekar no niet genoemd. Een woordvoer der van de Masjoemi heeft de wens van zijn partij herhaald, dat Soekarno en Hatta wederom zullen samenwerken „opdat een nationale catastrofe zal worden voorkomen". De leiders van godsdienstige partijen, zowel Mohammedaanse als Christelijke, hebben de laat ste dagen bekend gemaakt, dat zij het deelnemen van de commu nisten aan een nieuw kabinet van de hand wijzen. Gisteren waren er echter aanwijzingen, dat de Mo hammedaanse, aan de regering deelnemende partijen, de Nahda- tul Ulama en de P.S.1,1., wat dit betreft nog geen definitief stand punt hebben ingenomen. Het paleis werd tijdens de rede van Soekarno streng bewaakt. 0 De Engelse regering heeft woensdag bekendgemaakt, dat de benzinerantsoenering na af loop van de half-april eindigen de rantsoeneringsperiode zal worden voortgezet. De coupons, welke in de lopende rantsoene ringsperiode niet werden ge bruikt, zullen echter tot eind april geldig blijven. Op de tweede dag van het pro ces tegen elf jonge Hongaren, die te Boedapest op beschuldi ging van moord, poging tot moord, verboden wapenbezit en verspreiding van opruiende lug- schriften terecht staan, heeft de 25-jarige Iiona Toth, een me disch studente, de openbare aan- Koning Leopold van België is donderdagmiddag, in gezelschap van zijn echtgenote prinses Lilia- "ne, naar Stanleystad in Belgisch Kongo vertrokken voor een onof ficieel bezoek van een maand. Ko ning Boudewijn, prinses Josephi ne-Charlotte en de prinsen Albert en Alexander, alsmede premier Van Acker en enige ministers waren bij het vertrek aanwezig. Pasar Baroe. de drukste win kelstraat van Djakarta, was don derdag volkomen uitgestorven, toen gehelmde militairen, met de bajonet op het geweer, alle woonhuizen en winkels doorzoch ten. In de jvijk van Pasar Baroe zijn ook de Indonesische en bui tenlandse persbureaux gevestigd. Een aantal personen, voorna melijk Chinezen, werd voor nader onderzoek aangehouden. klager verteld dat zij uit een Engels boek een methode tot do den -had geleerd, die ze naar haar zeggen op een veronder stelde agent van de geheime po litie had toegepast. Deze werk wijze (een inspuiting met ben zine) hadden de Nazi's gebruikt, en naar ze hoorde ook de vroe gere Hongaarse veiligheidspoli tie. De studente zei ten tijde van het gebeuren, veertien dagen na het tweede Russische ingrijpen, in een noodziekenhuis overdag voor gewonden uit de opstand te hebben gezorgd en 's nachts met een groep opstandelingen in de kelder van het gebouw vlugschriften te hebben verme nigvuldigd. Ze was ervan over tuigd geweest, dat de man, die ze met de injectie gedood had en daarna voor alle zekerheid nog in het hart had gestoken, een Z.V. H.-man was omdat een onbekende vrouw, die „volgens de jongens van de Amerikaanse legatie kwam", haar een foto van de man in het uniform van de politie had laten zien. Een ander beklaagde, de 28-ja- rige Gjoegyoesi, vertelde het hof, dat hij een gevangenisstraf van vijf jaar uitzat, toen de op stand op 23 oktober uitbrak. Vier dagfen later had het plaatselijke revolutionaire comité hemvrij gelaten. Hij verklaarde zich schuldig te voelen aan moord en opruiing. De algemene vergadering vu de Ver. Naties heeft het detat over de toestand in het Midden- Oosten, dat voor donderdag wa.» vastgesteld, tot vandaag verscho ven. Abdoe] Menen Rifai va:» Jor „t nië, voorzitter van de groep vaa Aziatisch-Afrikaan.se landen, heeft woensdag na een bijeen komst van de groep gezegd, da; de leden hebben ingestemd mei een verzoek van de Verenigde Staten om het debat nograaak uit te stellen, „teneinde nog iets meer speelruimte te hebben voor de pogingen, die buiten de Ver enigde Naties om gedaan wor den". In delegatiekringen verluidt, dat men wellicht zal besluiten eerst de andere kwesties in óf algemene vergadering af te han delen, om dan maandag het de bat over het Midden-Oosten te hervatten. Dit debat zou drie of meer dagen kunnen duren. De algemene vergadering q*ï Ver. Naties heeft woensdag een voorstel verworpen.om een spe ciale commissie laten onderzoe ken of nieuwe Ver. Naties-leden niet zichzelf besturende gebie den beheren. Het voorstel, dat volgens öe Portugese afgevaardigde voot Portugal discriminerend zou zijn, verkreeg niet de vereiste meerderheid van tweederden. De stemverhouding was 35 voot. 35 tegen en vijf onthoudingen. De resolutie was eerder deze maand door de beheerschaps- commissie aanvaard met "sf> stemmen voor, 33 tegen en vier onthoudingen. Het ging hier om de 20 tanden die in de "afgelopen 15 maanden tot de volkerenorganisatie toe gelaten zijn. Zij zouden, als zij niet zichzelf Desturenae gebie den beheren, verslag over deze gebieden aan de Ver. Naties moeten uitbrengen. Twee Algerijnse opstandelin gen, die door een krijgsraad te Constantine ter dood waren vei oordeeld, zijn donderdagochtend terechtgesteld. Het doodvonnis van drie aiv dere opstandelingen is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Franse strijdkrachten hebbes in 24 uur tijds twintig rebellen ::i het gebied van Constantine e» dertig in Groot Kabylië buiten gevecht gesteld. Donderdag steeg bij or,s te luchtdruk. Er kwamen perioden met opklaringen voor en de tem peratuur kon tot hogere waar (e oplopen dan woensdag het gevat geweest was. De hier of daar aan wezige sneeuw nam ook snel n betekenis af. Toch vielen er voor namelijk in het noordwesten net land, nog enkele buie.die samenhingen met een kleiig n- regelmatigheid in het luehtdruk- 'vetcF. Over de Britse eilanden bewoog een rug naar het Noordzeege bied, cle vandaag aanvarkeljk nog opklaringen zal brengen, maar deze rug wordt gevolgd door een frontale trog. die d n- derdagavond Engeland van hei züidw c-sten uit naderde. Deze sto ring doet de wind krimpen mar Zuid of zuteoost, en later weèr wat toenemen. Er wordt echter vandaag overdag nog geen ie er- slag van betekenis verwacht. medegedeeld door het K.N31.1 te De Bilt, geldig van vrijdagor» (end tot vrijdagavond. Zuidelijke wind Vooral aanvankelijk -opklarin gen. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en znidoos*.. De zelfde of iets hogere .middagtem peraturen. ZATERDAG 23 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hans ween Walsoorden v.m. 8.41 9.16 9.16 10.06 ntm. .9.31 ZON MAAN op onder op onder- Febr. 22 7.44 18.08 3.05 11.3b 23 7.42 18.10 357 12-21 24 7.40 18.12 4.41 13.1h 25 7.37 18.14 14.1 ft 25 7.35 18.16 5.48

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1