bill hotstr* I Overeenstemming over de gemeenschappelijke markt Egypte vertraagt opening van het Suezkanaal Amerika en Israël 't tofe/ De kwestie-Cyprus HOUTVESTER De inkrimping van de Britse strijdkrachten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN and HIS Boys DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3995 Frankrijk, West-Duitsland, Italië cn de Bcneluxlanden hebben woensdag officieel besloten tot de instelling van een gemeenschappelijke markt en een atoomgemeen schap. Voorts hebben zij besloten de gemeenschappelijke <*arkt te verbinden met de Franse en Belgische gebieden m Afrika onder een gemeenschappelijk investerings- en handelsprogramma. Een woordvoerder van de Westduitse bondskanselier, dr K. Adenauer, verklaarde gisteren te Parijs, dat er vol ledige overeenstemming is bereikt. SCHATKIST Nederlandse lerares in Frankrijk vermoord. ^manchester viv- Om vrouwenkiesrecht in Zwitserland. De Arabisch-Aziatische groep zal sancties tegen Israël eisen. 't />e&k (Hut, Bezwaren van Engelse Lagerhuisleden tegen het Europese vrijhandelsgebied. INCIDENT IN LIBANON. Sigaren zelfde prijs er kerftabak duurder? DE TOESTAND OP CYPRUS. Beleid van Britse regering inzake Cyprus goedgekeurd Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cl. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm T5 Ct; minimum pee advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,--; Iedere regel meei 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adras Bureau van dit Blad. 20 cent m--er [nzending advertenties tot 's namiddags 2 crer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Br. Adenauer, die als eerste de aaal, waarin de slotbesprekingen plaatsvonden, verliet verklaarde zeer tevreden te zijn. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, ïtfc. Pineau, zeide, dat de verdra gen inzake de gemeenschappelij ke markt en Euratom in de loop van de volgende maand te Home zanden worden getekend. De juiste datum is nog niet vastge steld, daar de ministers eerst de tekst van de verdragen nogmaals wensen te lezen,. In het slotcommuniqué van de conferentie der 6 landen wordt medegedeeld, dat de ministers zijp overeengekomen in het ver drag inzake de gemeenschappe lijke markt de (beginselen op te nemen, waarin de zes landen uit drukking geven aan hun bereid heid hun overzeese gebiedsdelen te associëren met de gemeen schappelijke markt en bij te dra gen tot de economische en sociale investeringen, die de ontwikke ling van deze gebieden vereist. In een eerste conventie, die voor de duur van vijf jaar zal worden gesloten, zullen de voor waarden voor de toepassing van deae beginselen nader uiteen wor- dem gezet. In deze conventie zal de bijdrage der deelnemende lan. den in de investeringen in de overzeese gebiedsdelen worden vastgelegd. Na afloop van deze periode van 5 jaar zal een nieu we conventie worden gesloten. Wat de atoomenergiegemeen- schap betreft wordt in het com muniqué medegedeeld, dat de splijtbare stoffen eigendom zul len zijn van de hiervoor op te richten Europese organisatie. In de conventie zuilen voorts de regelingen worden vastge legd, onder welke de markten van de deelnemende landen en de overzeese gebiedsdelen geleide lijk zullen worden geopend voor de wederzijdse handel. In de woensdagmorgen gehou den bijeenkomst der ministers hebben de premiers der zes lan den opnieuw bevestigd, dat hun Landen voort willen gaan met hun pogingen tot het bereiken van een steeds grotere integratie van, Europa, waarvan de verdra gen inzake de gemeenschappelij ke markt en Euratom een beslis send stadium vormen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, deelde nog mede, dat er volledige over eenstemming is bereikt over het statuut van Algerië in liet kader van de gemeenschappelijke markt. Algerië vormt een deel van Frankrijk en niemand denkt er aan dit te bestrijden, aldus Spaak. De Franse premier Guy Mol- let, verklaarde woensdagmorgen na afloop van de conferentie der premiers, dat de thans bereikte overeenkomsten ,,een bevredi gende étappe" vormen, maar, zo zeide hij, de premiers en minis ters van Buitenlandse Zaken zijn het er over eens, dat dit niet meer dan een étappe is. Spaak noemde de bereikte overeenkomsten een zeer goed begin, hij onderstreepte dat er in bijzonderheden overeenstemming is bereikt voor het eerste sta dium van de gemeenschappelijke markt, maar dat volgende stadia rijn voorzien. Wij beginnen thans een politiek op lange termijn, zo zeide Spaak. Na afloop van de conferentie woensdagmorgen deelde de Ne derlandse minister-president, dr. W. Drees, mede, dat Nederland in het investeringsfonds voor de overzeese gebiedsdelen de eerste vijf jaar gemiddeld een bedrag van veertien miljoen dollar per jaar zal bijdragen, waarvan Ne derland zelf dan zeven miljoen dollar gemiddeld per jaar zal terugontvangen voor investering in zijn eigen overzeese gebieds delen. De Nederlandse bijdrage be loopt voor het eerste jaar 3,4 miljoen dollar en deze bijdrage loopt op tot zij in het laatste jaar 13,5 miljoen dollar bedraagt. In totaal zal Nederland in de eerste vijf jaar een totaal bedrag van 70 miljoen dollar in dit in vesteringsfonds storten. De Duitsers zullen in dit fonds gedurende vijf jaar per jaar een gemiddeld bedrag storten van veertig miljoen dollar, de Belgen veertien miljoen dollar, Frank rijk veertig- miljoen dollar, Italië acht miljoen dollar en Luxem burg 0,25 miljoen dollar. Minister Drees verklaarde, dat dus ook de Nederlandse overzee se gebiedsdelen zullen profiteren van dit investeringsfonds. Suriname en de Antillen zul len zelf moeten beslissen of zij als dan niet willen deelnemen in het investeringsfonds. Minister Drees deelde verder mee. dat thans een tekst voor de stand ge komen conventie wordt uitge werkt, die binnenkort aan de re geringen zal worden voorgelegd. Minister Drees meende, dat het niet noodzakelijk zou zijn een nieuwe ministersconferentie te beleggen, alvorens tot onderte kening zou kunnen worden over gegaan van de conventie. Hij had er op aangedrongen de nieuwe tekst te mogen ontvangen veer tien dagen voor de ondertekening ervan, zodat de conventie aller eerst in het kabinet besproken zou kunnen worden. Naar de Nederlandse minister president verder mededeelde, zullen de Franse invoercontin genten voor produkten, welke uit de gemeenschappelijke markt in de Franse overzeese gebieds delen worden geïmporteerd, op grond van de zojuist tot stand gekomen conventie, worden ver dubbeld. Nederland verplicht zich hiertegenover de tropische produkten uit het Frans overzee- se gebiedsdeel in Nederland in te voeren. Deze Franse overzeese orodukten krijgen door preferen tiële rechten een voorsprong op de produkten, die tot dusverre uit de tropische gebieden van andere landen werden ingevoerd. Met name, zo wordt vernomen, zou dit gelden voor koffie, die tot nu toe uit Brazilië werd in gevoerd. Ook bananen, oliehou dende zaden en citrusvruchten zouden in de toekomst uit de Franse koloniën worden geïmpor teerd. Guy Mollet, de Franse minis ter-president verklaarde tegen over de pers, dat deze conventie een nieuwe stap betekent op de wet naar een verdere integratie van de Europese markt. Met inbegrip van Frankrijks eigen bijdrage van 200 miljoen dollar zullen de Franse gebieden blijkens mededeling van een Franse woordvoerder iets meer dan 511 miljoen dollar uit het investeringsfonds ontvangen. De Nederlandse overzeese gebieds delen zullen 35 miljoen dollar ontvangen, de Belgische gebie den 30 miljoen en de Italiaanse gebieden 5 miljoen dollar. De douanetarieven der Franse overzeese gebiedsdelen zullen in dezelfde mate worden verlaagd als die der zes Europese landen. Deze verlaging bedraagt 30 in de eerste vier jaar, te begin nen met een eerste verlaging van 10 procent in de eerste achttien maanden na de instelling van de gemeenschappelijke markt. Wanneer de parlementen der zes landen de overeenkomst heb ben geratificeerd, zal de raad van ministers van Buitenlandse Zaken worden ingesteld, die de gemeenschappelijke markt zal bestunen. Voorts zullen er een parlement, een economische en sociale raad en een hof van jus titie komen. Dit hof van justitie zal ook dienst doen voor Eura tom. Tenslotte zullen er afzon derlijke uitvoerende organen ko men voor de markt en Euratom. LEXIMGTGH Woensdagmorgen heeft de 28- jarige leraar aan de lagere inter nationale school te Fontaine- bleau A. C. C., afkomstig uit Togoland, voor het oog van ver bijsterde leerlingen zijn 28-jarige Nederlandse collega, mej. M. C. van S. uit Amsterdam in de klas door een messteek om het leven gebracht. Volgens de Franse po litie gaat het hier om een zgn. „crime passionel". De onderwijzer werd enige mi nuten later reeds gearresteerd. Mej. Van S. was in oktober 1956 naar Fontainebleau geko men om les te geven aan Neder landse kinderen van 7 en 8 jaar aan de internationale school. De dader is leraar wiskunde. Hij heeft bij een verhoor verklaard, dat hij op vriendschappelijke voet met de verslagene gestaan heeft, maar dat het de laatste tijd tot een breuk dreigde te komen. Hij had zich dat erg aan getrokken en wist tenslotte niet meer wat hij deed 9 In New York is dinsdag een tankschip met bijna drie mil joen liter sinaasappelsap aan gekomen. Het was de eerste maal dat voor dit vervoer een tankschip werd gebruikt. 0 Te Bikaner, in de Indische staat Radjastan, zijn dinsdag ongeveer 1.500 kinderen van ge zinnen van Brahmanen in de echt verbonden. Negentig pro cent der bruiden en bruidegoms is tussen de vier en zestien jaar oud. Eens in de vier jaar houden de gezinnen van Brahmanen uit deze kaste komen de Hin doe-priesters voort een grote bijeenkomst, waarop afspraken worden gemaakt over huwelij ken van hun kinderen, terwijl dan tevens het sluiten dezer hu welijken wordt gevierd. Het Britse parlementslid Cyril Banks heeft woensdag bij zijn terugkeer mt Egypte verklaard, dat president Nasser hem in een gesprek had meegedeeld, dat de openstelling van het Suezkanaal zal worden vertraagd, als de Is raëliërs zich niet uit het gebied langs de Golf van Akaba en de kuststrook van Gaza terugtrek ken. Als Israël "t Egyptische grond gebied ontruimt, zullen de voor uitzichten voor onderhandelin gen met Nasser over andere vraagstukken betreffende het Midden-Oosten worden verbe terd, aldus Banks. De kolonel heeft Cairo bezocht ten behoeve van John Stanley, een Britse employé bij een verze keringsmaatschappij die met 3 andere Britten terecht moet staan op beschuldiging van spio nage. Rock ri Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist. Alle sigaretten straks een duppie per pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blijf waar voor uw geld kiezen, dus Lexingtor van America s Best Tobaccos. President Eisenhower heeft snsdag met de leiders van het Congres beraadslaagd over de toe}»a»smg van sancties tegen Israël. Men is niet tot een besluit ge- ktmen, heeft de republikeinse senator Knowland later meege deeld. De bijeenkomst op het Witte Huis heeft tweeëneen half uur geduurd. Vóór de vergadering was al gebleken, dat de congres leiders niet veel voor sancties voelden. De democratische senator Johnson zei, dat hij tegen sanc ties is als die niet tevens tegen Egypte en de Sowjet-Unie wor den genomen. Senator Thomas Hennings, de mocraat, verklaarde tegenover de pers„De algemene strekking van wat de president ons verteld heeft, is dat wij de Verenigde Naties moeten steunen als die tot sanctie tegen Israël beslui, ten". Er was besloten later een communiqué over de vergade ring uit te geven, omdat er zo veel verschillende meningen wa ren. Senator Knowland zei daaren tegen, dat er nog geen besluit ge nomen was wat betreft het steu nen van enigerlei resolutie in de algemene vergadering van de Ver. Naties. Dulles zei tot de verslaggevers, dat er geen poging gedaan is om tot een eensgezinde conclusie te komen. Vice-president Nixon vertelde, dat Amerika niet om uitstel zal verzoeken van de op vandaag vastgestelde vergadering van de V.N.-assemblee. Tegen die tijd zou Amerika zijn standpunt heb ben bepaald. Uit de omgeving van de Cana- dese delegatie bij de V. N. ver luidt, dat Canada, als het daar om wordt verzocht, bereid is een oorlogsschip ter beschikking van het V.N.-leger te stellen om in de Golf van Akaba te patrouil leren. Intussen heeft een woordvoer der van de Egyptische regering volgens radio-Cairo, verklaard, dat de algemene vergadering van de Ver. Naties de onvoor waardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen moet eisen, alvorens in te gaan op de eisen van Israël. Deze woord voerder, het hoofd van de rege ringsvoorlichtingsdienst kolonel Hatem, beschuldigde Israël van het voeren van een „expansionis tische en imperialistische poli tiek", waarbij het wordt aange moedigd door „de imperialisti sche mogendheden". Hatem ver klaarde, dat het aantal aanvals- daden van Israël tegen Egypte was opgelopen van vier in 1949 tot 276 in 1955. Het jaar daarop was het zijn „bekende verrader lijke aanval" begonnen, „tot ver ontwaardiging van de wereld opinie". 'jt'schuttersveld product De uit zeven personen bestaan de gemeenteraad van het Zwit serse bergdorpje Unterbach heeft besloten bij zijn eerder ge nomen besluit te blijven en de vrouwen in de gemeente toe te staan bij een referendum, dat op 3 maart zal worden gehou den, hun stem uit te brengen. De regering te Bern had doen weten, dat de stemming in ge meenten waar de vrouwen ook zouden stemmen, ongeldig zal worden verklaard. In Zwitserland hebben alleen de mannen kiesrecht. Bij het referendum zal wor den uitgemaakt of opleiding voor de bescherming bevolking voor vrouwen verplicht zal zijn. Zwitserse vrouwenleidsters, ge steund door vele mannen, zijn gekant tegen een dergelijke wet, indien de vrouwen er niet over mogen stemmen. De Arabisch-Aziatische groep in de V. N. zal heden sancties van de V. N. tegen Israël eisen als Israël niet besluit zijn troe- pen „volledig, onmiddellijk en on voorwaardelijk" uit Gaza en Kjarm El Sjeik aan de Golf van Akaba terug te trekken, aldus heeft Charles Malik, de Libanese minister van Buitenlandse Zaken na een onderhoud met de Ameri kaanse onderminister van Bui, tcnlandse Zaken voor zaken van het Midden-Oosten betreffende, William Kountree, dinsdag ver klaard. Maiik zei ook, een zeer bemoe digend antwoord van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gekregen te heb ben op een verzoek van Libanon om economische en militaire hulp van de Verenigde Staten. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft dinsdag in het Lagerhuis in Ottawa verklaard, dat V. N.- sanctjes „voorbarig en onverstan dig" zijn zolang alle mogelijk heden om Israël tot terugtrek king te bewegen niet uitgeput zijn. Volgens hem bestaat er een goede kans dat overeenstem ming met Israël over terugtrek king van de Israëlische troepen bereikt kan worden. Protectionistische lagerhuisle den hebben dinsdagmiddag een eerste offensief geopend tegen bepaalde kanten van het Euro pese vrijhandelsgebied. Zij brachten vooral het lot van de Engelse auto- en katoenindu strie en de toekomst, van de En gelse landbouw ter sprake. Het iagerhuislid Henry Usborn was van mening, dat de Europese concurrentie in de komende ja ren de bedrijvigheid in de Engel se auto-industrie zou doen ver minderen. Het labourlid Mauri ce Edelman verklaarde dat de Franse auto-industrie haar ar beiders 25 procent minder be taalde dan de Engelse industrie en dat de afschaffing van de douanerechten rampzalige ge volgen zou kunnen hebben. Op klaarlichte dag is dinsdag in Beiroet een vroegere kolonel van het Syrische leger, Ghassan Jedid, door een landgenoot van hem vermoord. De Libanese politie wist in de Europese wijk van Beiroet de moordenaar in een vuurgevecht te doden. De veertigjarige kolo nel was één van de zeven per sonen, voor wie de openbare aan klager in Damascus de doodstraf had geëist in een proces over een Syrische samenzwering, dat thans nog te Damascus wordt ge voerd. Het vorige jaar had de kolonel asiel gezocht in Libanon. Jedid is een vooraanstaand lid geweest van de Syrische volks partij, een anti-communistische organisatie, die thans in Syrië is verboden. Groot-Brittannië zal het perso neel van rijn strijdkrachten in het belastingjaar, dat in april a_.s. begint, met 65.500 man vermin deren. Dit blijkt uit de voor lopige begroting voor vier of vijf maanden, die de regering woens dag heeft ingediend met het oog op het feit, dat de jaarlijkse be g.otnig pas omstreeks vijftien april wordt voorgelegd aan het parlement, dat zich er vaak niet voor juli definitief over uit spreekt. Het personeel van hei leger wordt met 42.000 man tot 443.000 man verminderd, het personeel van de luchtmacht met 17.000 man tot 240.000 man en dat van de marine met 6.500 man tot 121.500 man. De totale omvang van de drie onderdelen van de strijdkrachten zal op deze wijze van 870.000 tot 804.500 man worden besnoeid. De beperking betreft o.a. een vermindering van de Britse strijdkrachten in Engeland en de rest van Europa van 340.000 tot 300.000 man. Deze besnoeiing vormt een on derdeel van een regeringsplan, dat anderhalf jaar geleden werd afgekondigd, om de omvang van de Britse strijdkrachten tegen April 1958 tot 700.000 man te be perken. Deze maatregel staat onafhankelijk van de beperkin gen, waartoe de minister van De- ïensie, Duncan Sandys, eventueel zal besluiten om de economische schade, veroorzaakt door de cri sis om het Suezkanaal, te her stellen. In de voorlopige begroting wordt voor het leger, de lucht macht en de marine resp. 210 miljoen pond, 240 miljoen pond en 125 miljoen pond gevraagd, terwijl de burgerlijke uitgaven op 1.102.923.000 pond worden ze- raamd. De zwaarste last v-xir de Britse economie wordt ge vormd door de defensie, waar aan tot dusver jaarlijks ongeveer 1.500 miljoen pond wordt be steed. Zoals bekend heeft de .re gering herhaaldelijk laten wc dat ztj van plan is dit bedrag ie beperken. Bij het ministerie van Econo mische Zaken is geen aanvraag ingediend om de prijs van siga ren te mogen verhogen. Van de zijde van het sigarenkartel ver neemt het A.N.P., dat het inder daad in het voornemen ligt de sigaren vooralsnog niet in prips te verhogen. Er is wel een mo gelijkheid, dat de kerftabak duurder wordt. Woensdag heef! de kerftabakindustrie bij de rr,i- nister een verzoek ingediend ie prijzen te mogen verhogen. Franse P. T. T.-ambtenaren, die zijn aangesloten bij de drie voornaamste vakbonden, zijn gisteren in staking gegaan ter ondersteuning van hun eisen in zake kortere arbeidstijden en hogere lonen. Zes procent der Parijse P. T. T.- beambten heeft het stakingspa rool opgevolgd. Amerika heeft zich woensdag in dc Dolitieke commissie van de V. N.-assemblee uitgesproken tegen de Britse en Griekse reso luties met betrekking tot de kwestie-Cyprus, omdat zij geen van alle verbetering in de toe stand zouden brengen. In de Britse resolutie wordt Griekenland verzocht er voor te zorgen, dat het verzet op Cyprus geen steun meer uit Griekenland krijgt. In een Griekse resolutie wordt een onderzoek naar deze be schuldiging geëist. In een ande re resolutie vraagt Griekenland zelfbeschikkingsrecht voor Cy prus. De Amerikaan James Wads- worth zei dat Griekenland, Tur kije -en Engeland door recht streekse onderhandelingen tot overeenstemming moesten trach ten te komen. Hij hoopte, dat er verdraagzaamheid zou worden betracht. Amerika zou de be trokken partijen gaarne van dienst zijn. De afgevaardigde van Irak zag geen heil in een vereniging van Cyprus met Griekenland. Cy prus was strategisch zeer belang rijk voor de vrije wereld. Econo misch was het meer afhankelijk van Engeland en Klein-Azië dan van Griekenland. Irak zou geen resolutie steunen die niet voor alie partijen aanvaardbaar was. De enige oplossing zag Irak in rechtstreekse onderhandelingen tussen de betrokken partijen. Op voorstel van Perzië werd de bijeenkomst geschorst om de delegaties gelegenheid te geven over een compromis-resolutie te spreken. De meeste winkels te Nicosia zijn gistermorgen na een sta king van twee dagen weer ge opend. De scholen bleven geslo ten. Een uitgaansverbod voor Griekse Cyprioten van 12 tot 21 jaar te Limassol, dat was afge kondigd in verband met de sta kingsbeweging, werd gistermor gen opgeheven. Het Britse Lagerhuis heeft dinsdagavond het beleid van de regering t.a.v. Cyprus met 307 tegen 253 stemmen goedgekeurd en een motie van wantrouwen van de socialistische oppositie verworpen. OPKLARINGEN Een uit het zuidwesten komen de depressie, die in de nacht dinsdag op woensdag in activr j toenam, bracht ons woen.- :ag somber weer en op tal van pi sen langdurige regen- of snee .v- val. De meeste neerslag viel in de zuidelijke provincies, waar 1 t 20 millimeter in 24 uur w rd i- getapt. Voorzover bekend viel in Eindhoven het meeste (25 m.n). Aangezien de depressie door N.j Frankrijk trok, bleef de win: >ij ons waaien tussen oost en noord. De wind werd langs de westkust tijdelijk krachtig. Intussen naderde over zuid-.in- geland een rug, die ons vandaag naast enkele buien, opklaringen zal brengen. De wind krimpt _e- leidelijk naar noordwest tot u en neemt wat in kracht af. De temperaturen, die woensdag p de meeste plaatsen slechts tot 2 a 4 graden kwamen, zullen v an-l daag tot iets hogere waarden op lopen. medegedeeld door het KJV.M.I ie De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Opklaringen Aanvankelijk hier of daar mist. Overdag opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Over wegend matige wind, draak nd naar westelijke richtingen. Iets hogere middagtempera turen. VRIJDAG 22 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.32 8.07 8.47 8.57 nam 8.15 85( 9.31 9.41 MAAN ZON op onder op onder Febr. 22 7.44 18.0S 3.05 11.30 23 7.42 18.10 3.57 12.21 24 7.40 18.12 4.41 13.18 25 7.37 18.14 5.17 14.19

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1