Dulles over het Midden-Oosten Amerikaanse politici over mogelijke sancties tegen Israël „Grote Drie" stellen tussentijdse betalingsregeling voor V erklaring van Ollenhauer De bestedingsnota Rondom de Suezkanaalkwestie Pensioengenietenden algem. burgerl. pensioenfonds Engeland bezuinigt op sociale voorzieningen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Voorlopig standpunt van het /V. V. V. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3994 De artistieke aanleg van Prinses Beatrix De gebeurtenissen in Hongarije De Amerikaanse olie-industrie wijst kritiek af De vaart in de Golf van Akaba Zwaar weer in Australië De fiavenstaking in Amerika De regeling van de kwestie van het Suezkanaal Eden had koortsaanvallen Italiaanse soldaten gered Sowjet-regering moedigt pioniers aan Frankering bij abonnement: Terneuze* Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft dinsdag op een persconferentie meegedeeld, dat er woensdag op het Witte Huis zal worden beraadslaagd over de vraag, of Amerika al of niet zal instemmen met sancties tegen Israël, als dat land blijft weige ren zijn troepen uit Gaza en Aka- ba terug te trekken. Uit een publikatie van de heer A. R. Kleyn in „Gens Nostra", het maandblad van, de Nederland se genealogische vereniging, blijkt dat Prinses Beatrix haar artistieke aanleg niet slechts heeft van moederszijde (Prinses Wilhelmina, de grootmoeder en Prinses Wilhelmina van Pruisen, de eerste gemalin van Koning Willem I) het blad heeft n.l. in zijn laatste aflevering een stam boom opgenomen van de Spaan se schilder Velasquez. Deze stam boom eindigt bij de ouders van Prins Bernhard, zodat Prinses Beatrix dus van vaderskant van de beroemde Spaanse meester af stamt. Radio-Boedapest heeft dinsdag ochtend gemeld, dat de Hongaar se politie wederom 32 personen in de hoofdstad heeft gearresteerd. Volgens de zender gaat het niet om politieke misdadigers, maar om gevangenen, die tijdens de Hongaarse opstand uit de gevan genis waren ontvlucht. De noodmaatregelen zonder weerga, die de Amerikaanse olie industrie heeft getroffen, hebben in Europa een oliecrisis voorko men, die de ernstigste zou zijn geweest in de geschiedenis van dat werelddeel, zo is maandag door Frank Porter, president van het American Petroleum Institu te, in een persconferentie ver klaard. Porter merkte op, dat gelukwensen in plaats van kri tiek op hun plaats zouden zijn geweest wegens de wijze, waar op de Amerikaanse olie-industrie Europa te hulp is gekomen. Hij onderstreepte, dat de West- europese behoeften aan ruwe olie en olieprodukten thans voor meer dan 80 worden gedekt en dat de recente stijging van de prijzen van ruwe olie in de Ver. Staten volkomen gerechtvaardigd was en toch plaats zou hebben gevonden, ook al zou de Suezka- naalcrisis er niet zijn geweest. (|l De Amerikaanse filmacteur Erich Von Strohsim is benoemd tot ridder van het Legioe-i van Eer, aldus is dinsdag officieel te Parijs bekendgemaakt. Deze ho ge onderscheiding werd hem ver leend wp<ze-s ijn verdiensten voor de filmkunst. Het zal een bespreking zijn tussen president Eisenhower en de leiders van het congres. Op de vraag, of er nog iets zou worden gedaan om Israels recht op vrije vaart door het Suezka- naal te verzekeren, zei de minis ter, dat Amerika de zes beginse len, waarmeer Egypte heeft inge stemd, uitlegt als in te sluiten, dat Israël ook toegang tot het kanaal heeft. Ook heeft Egypte volgens hem niet het recht de Israëlische scheepvaart door de Golf van Akaba voor zover ande re landen daar geen schade van hebben, te belemmeren. DE V.S. EN CHINA De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft verklaard, dat het voorbarig is over een erkenning van commu nistisch China te praten. Hij noemde de volgende punten die tegen erkenning pleiten: 1. China heeft de Verenigde Naties en de Verenigde Staten in Korea bestreden en bijgedra gen tot de 150.000 Amerikaanse doden en gewonden. 2. China heeft 'n politieke re geling van de kwestie-Korea ver hinderd. 3. China heeft zich van Tibet meester gemaakt. 4. Het heeft tot oorlog in In- do-China opgestookt. 5. Het dreigt met agressie te gen Formosa, waarmee Amerika door een verdrag verbonden is. 6. Het houdt tien Amerikaan se burgers, onder wie acht mis sionarissen, onder de slechtste omstandigheden gevangen. 7. Waar het kan, voert het 'n lastercampagne tegen de Ver. Staten en de beginselen van de Verenigde Naties. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op een pers conferentie desgevraagd ver klaard, dat Frankrijk bereid is samen met Amerika en Enge land koopvaardijschepen naar de Golf van Akaba te zenden om de nadruk te leggen op het in ternationale karakter van die waterweg. Hij zei dat Frankrijk bij be sprekingen in Washington met Engeland, Canada en de Ver enigde Staten suggesties gedaan heeft wat betreft het geven van garanties aan Israël. Nadere bij zonderheden wilde hij niet mee delen. De onderhandelingen zijn nog niet afgelopen, zei hij, en het is mogelijk dat het debat don derdag in de Verenigde Naties zal worden uitgesteld. Stormen en buitengewoon ho ge vloed hebben omvangrijke schade aangericht op het eiland Samarai ter hoogte van Austra lisch Papoea. Verschillende ka den zijn weggeslagen en 'n aan tal huizen kwam onder water te staan. Te Broome is dezer dagen ne gentig procent van de huizen door een wervelstorm ernstig be schadigd en vijf procent ver nield. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Twee vrouwen kwamen bij het instorten van hun huis om het leven. (H De Brusselse bladen melden, dat in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw een poging is gedaan om Manneke-Pis te ont voeren. Het voetstuk van het beeld werd beschadigd en boven dien werd de watertoevoerbuis doorgesneden. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen bij secretaris-generaal Hammar- skjoeld een voorstel indienen voor een tussentijds akkoord met Egypte over het Suezkanaal, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken dinsdag bekendgemaakt. Het plan is opgesteld in samen werking met andere gebruikers van het kanaal, maar de woord voerder wilde niet zeggen, welke landen hierbij zijn betrokken. De landen, die aan het overleg heb ben deelgenomen, waren het er De democratische Senator Mike Mansfield, die lid is van de Ame- rikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft dinsdag in Washington verklaard dat hij van mening is, dat de Ver. Staten als alternatief voor mogelijke sancties van de Ver. Naties tegen Israël de nodige steun kunnen krijgen om het po- litieleger van de Ver. Naties tus sen mogelijke oorlogvoerenden te legeren. Volgens hem moet er o.l.v. de Ver. Staten voor gezorgd worden dat dit leger in de strook van Gaza en het gebied om de Golf van Akaba blijft. Hij was het voorts eens met Erich Ollenhauer, de leider van de Westdu.itse socialistische partij, heeft dinsdag op een pers conferentie aan het einde van zijn betzoek van vijf dagen aan Washington verklaard, dat een socialistische regering, in de bondsrepubliek geen onderhande lingen over de hereniging van Duitsland met de Sowjet-Unie zal beginnen, voordat zij hier over met de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk tot overeen stemming is gekomen. Hij zei, dat er bij zijn overleg met minister Dulles van beide zijden zeer openhartig was ge sproken. O.a. was van gedachten gewisseld over zijn voorstel voor een herenigd Duitsland binnen een Europees veiligheidsstelsel. De bestedingsnota kon door het N. V. V.-bestuur zo deelt dit mede nog niet nauwkeurig worden bestudeerd. Uiteraard was er bijzondere belangstelling voor de invloed, die de regerings- politiek zal hebben op de ontwik keling van de kosten van levens onderhoud. De drie vakcentralen hebben destijds berekend, dat op grond van 'het S. E. R.-rapport een ver hoging van de kosten van levens onderhoud aanvaardbaar zou zijn welke ten opzichte van het ge middelde van 1956 voor 1957 ge middeld vier procent en aan het einde van 1957 zes procent zal bedragen. Zij waren bereid een verdere verhoging van gemiddeld 0,2 einde 1957 0,4 procent te aan vaarden teneinde een verhoging van de lonen der landarbeiders mogelijk te maken. De regering berekent nu, dat in totaal in clusief de landarbeidersionen een verhoging nodig is, die aan het eind van dit jaar zal resulte ren in een stijging van de kosten van levensonderhoud van 6,8 pro- cent. Dat betekent dus 0,4 pro cent meer dan de vakcentralen destijds bereid waren te aanvaar den. Het verschil tussen deze cij fers wordt i'tt de bestedingsnota niet duidelijk. Bovendien dient te worden op gemerkt, dat mede door de reeds ingegane prijsverhogingen een veel sterkere stijging van de kos ten van levensonderhoud tenge volge van de regeringsmaatrege len moet worden gevreesd. In de Senator William Knowland die geëist heeft dat, als er straf maatregelen tegen Israël wor den genomen, er ook sancties toe gepast zullen worden tegen Rus land, Egypte en India, omdat de. ze landen zich niet hebben ge stoord aan de resoluties van de Ver. Naties. Naar verluidt zou Senator Knowland tegen ambte naren van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gezegd hebben dat hij zal aftre den en als lid van de Amerikaan se delegatie bij de Ver, Naties als zijn land steun verleent aan een stap om tegen Israël sanc ties te nemen. De ,.New Y. Times" schrijft, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken berichten heeft ontvangen dat Israël eerder weer ten strij de zal trekken dan afstand doen van de verkregen vrijheid van scheepvaart door de Golf van Akaba of het risico te lopen deze vrijheid te verliezen. 9 In het internationale dans- tornooi voor amateurs om de Europa-beker is het Nederlandse echtpaar Holzhuyzen uit Den Haag tweede geworden. Een Duits paar werd winnaar van het tornooi, dat zondag in Mürchen is gehouden en waaraan 16 paren uit elf Westeuropese landen deel namen. over eens, dat een tussentijdse plan zal indienen, wilde de woord regeling noodzakelijk is, aange-1 voerder zich niet uitlaten, zien het kanaal waarschijnlijk! Te New York verwacht men, Op 21 december 1956 zijn, zoals eerste plaats berekent de rege ring voor de compensatie van de huurverhoging een loonsverho ging van twee procent. Een loon- compensat;° ven 2 procent zal echter in het bijzonder in de gro tere plaatsen onvoldoende zijn om de voorgestelde huurverho ging te compenseren. Het is uit de regeringsnota niet duidelijk of met deze factor rekening is gehouden. Zou men desniettemin de kos tenverhoging tengevolge van de huurverhoging op twee procent stellen, en houdt men rekening mee de reeds nu bekende ver hoging van de kosten van levens onderhoud ten opzichte van het gemiddelde van 1956 met twee en een half procent, dan resteert voor de overige maatregelen van de regering aan het einde van het jaar een verhoging van de kosten van levensonderhoud van 2,3 procent. Men moet ernstig betwijfelen of de voorgestelde regeringsmaatregelen binnen de ze verhoging van de kosten van levensonderhoud kunnen worden gefinancierd. Daarbij is dan nog afgezien van de invloed van prijs stijgingen, welke niet een gevolg van de regeringsmaatregel zijn, maar door andere factoren wor den veroorzaakt. Het N. V. V. vreest dan ook, dat de totale ver hoging van de kosten van levens, onderhoud aanzienlijk groter zal zijn dan destijds door de drie vakcentralen als grens is gesteld. Over deze situatie zal men zich in de kring van het N. V. V.-be stuur nog beraden. Volgens Ollenhauer was het niet te verwachten, dat zijn voorstel direct al zal worden aanvaard, maar hij was van mening, dat zijn suggesties ernstig zouden worden overwogen. Dulles en hij waren het eens over de noodzaak van een ge meenschappelijke markt en een atoomgemeenschap in West- Europa. Op de vraag, of de bondsrepu bliek uit de Navo zou treden, als cf»n+cb1art eniee de socialisten bij de verkiezingen i bekend, in het St.aa.sb dg in september de overwinning wetten verschenen we^emetm zouden behalen, verklaarde de gang vanl 1 ->aJ s:'non sioenen van hen, clie pens.oen genieten van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds, ingrijpend zullen wijzigen. In de loop van deze maand vindt de betaling over het eerste kwartaal van 1957 plaats. Bij deze eerste betaalbaarstelling is gedeeltelijk met de gewijzigde wettelijke voorschriften rekening gehouden. Voor plm. 66.000 van de ruim 113.000 gepensioneerden is het gelukt om reeds bij de eerste uit betaling van pensioen in 1957 zo ongeveer de juiste bedragen be taalbaar te stellen. Het groot aantal gepensioneer den en de ingewikkeldheid van de wettelijke voorschriften de verschillende wetten doorkruisen elkaar en sommige uitvoerings voorschriften ontbreken nog maakten het, zo deelt men ons van de zijde van de Pensioenraad mede, ten enenmale onmogelijk voor de overige 47.000 gepensi<> neerden de wijzigingen reeds bij de eerste uitbetaling in 1957 vol ledig aan te brengen. De nog aan te brengen wijzigin gen gelden in het bijzonder de KONINKLIJK GEZIN VIERT ZONDAG VERJAARDAG VAN PRINSES MARIJKE. Naar 't secretariaat van Prin ses Wilhelmina mededeelt, zal Prinses Wilhelmina zondag op 't paleis Soestdijk vertoeven, om daar met het koninklijk gezin de verjaardag van Prinses Marijke te vieren. Deze dag is wegens de schoolplichten van de jongste Prinses maandag niet in fami liekring gevierd. De 45.000 havenarbeiders, die aan de Amerikaanse oostkust van Maine tot Virginia staken, zijn dinsdag de zevende dag van de staking niet aan het werk gegaan daar de plaatselijke afdelingen van hun bond (de „Longshoremens Association") in Baltimore en Norfolk geen overeenstemming hebben kun nen bereiken met de werkgevers bonden. In New York is wel overeen stemming bereikt over een nieu we arbeidscontract, maar de ha venarbeiders zullen het werk niet hervatten tot er ook in Baltimore en Norfolk overeenstemming is bereikt. In Philadelphia werd dinsdag morgen een overeenkomst geslo ten tussen vertegenwoordigers van de arbeiders en van de werk gevers. De staking zou de han del verscheidene miljoenen dol lars gekost hebben. weer voor de scheepvaart zal worden opengesteld, voordat een definitieve regeling kan zijn ge troffen. De woordvoerder verklaarde desgevraagd, dat er onder de ge bruikers van het kanaal „alge mene overeenstemming heerst over een denkbeeld" betreffende de betaling van de doorvaartgel- den. (Na de nationalisatie van de Suezkanaalmaatschappij hebben enige staten, waaronder de Ver. Staten, de tolgelden aan Egypte voldaan, terwijl andere landen bleven betalen aan de oude ka naalmaatschappij). Volgens welingelichte kringen zou het plan voor een tussentijd se regeling een voorstel bevatten om de doorvaartgelden aan de Wereldbank te voldoen. De helft hiervan zou Egypte moeten krij gen voor de exploitatie van het kanaal, terwijl de rest geblok keerd zou moeten worden in af wachting van een definitieve re geling. Op de vraag, of het plan een regeling bevat voor het verlenen van voorrang aan schepen van bepaalde landen, antwoordde de woordvoerder, dat dit, voor zover hij wist, niet het geval was. De vereniging, waarin de vijftien voornaamste kanaalgebruikers zijn vertegenwoordigd, bestu deert deze kwestie nog, zo voeg de hij hieraan toe. Tot slot ver klaarde de Britse woordvoerder, dat de Sowjet-Unie niet is be trokken bij het plan voor een tussentijdse regeling. Volgens de woordvoerder Is het initiatief tot het opstellen van het plan van Groot-Brittannië uitgegaan. Het zal „in de naaste toekomst" aan Hammarskjoeld worden overhandigd. Over het bericht, dat Noorwe gen tezamen met Engeland. Frankrijk en de Ver. Staten het dat het plan binnen 24 uur aan Hammarskjoeld zal worden over handigd. Deze zou het dan moe ten bespreken met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Fawzi, die op het ogen blik te New York verblijft. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten en Noorwe gen dienen deze week bij de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, een ont- werp-resolutie in voor een op lossing van het probleem van het Sueekaaal, aldus meldt de corres pondent van het Britse blad „Daily Telegraph" te New York dinsdag. Dit was van weer be voegde zijde. In dit ontwerp zou worden voorgesteld een bureau van de Wereldbank te belasten met het innen van de tolgelden. Egypte zou zich moeten verbin den elk schip doorvaart te ver lenen, dat de tolgelden aan het bureau zal hebben betaald. socialistische leider, dat dit niet de eerste stap zou zijn. Zijn par tij was van plan de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te vra gen, met de Sowjet-Unie te on derhandelen over de vorming van een .■gemeenschappelijk vei ligheidsstelsel, in Europa, waar aan een herenigd Duitsland met volledige rechten kan deelnemen. Ollenhauer zei niet te geloven in de vorming van een herenigd Duitsland, als dit een „militair vacuum" zou betekenen. 9 Een raket die in staat is vier mensen te vervoeren en in een vaste baan rondom de aarde te cirkelen, zal ongeveer 350 mil joen dollar kosten. De bouw van een dergelijke raket zou vijf jaar duren en aan 7.000 mensen werk verschaffen, zo heeft een direc teur van de Amerikaanse „Con- vair"-vliegtuigfabriek op een bij eenkomst in San Diego ver klaard. Hij raamde de kosten van een ruimteschiD dat Mars bereiken kan op ruim twee mil jard dollar. 37.000 weduwepensioenen. Ongeveer 40 van de gepen sioneerde weduwen mag nog een verbetering van haar pensioen tegemoet zien. Om deze nieuwe weduwef ensioenen te kunnen be rekenen zijn gegevens betreffen de de diensttijd van de overleden ambtenaar nodig, die voor een deel bij allerlei overheidsdiensten moeten worden opgevraagd. De 45.000 weduwen van militai re ambtenaren hebben dit kwar taal het oude pensioen, eventueel verminderd met een bedrag we gens het genot van bodempen sioen, ontvangen. De wijziging van de pensioenbedragen voor deze categorie vraagt een om slachtige berekening, die de Pen sioenraad met voorrang ter hand heeft genomen. Voorts zit de Pensioenraad nog met 3500 probleemgevallen, die een bijzondere ingewikkelde be handeling vereisen. De nu uitbetaalde bedragen zijn voorlopig. Bij definitieve vaststelling ont vangt de gepensioneerde bericht. NIKITA CHROESTSJEF AAN HET WOORD. Nikita Chroesjtsjef, leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, heeft verklaard dat de nieuwe minister van Buiten iemand ons aanvalt, zal hij zien dezelfde politiek zal voeren als zijn voorganger, Dmitri Sjepilof. De politiek hangt niet van de man af, zei hij, het is de politiek van de regering. Chroesjtsjef sprak op een receptie, die gegeven werd voor de Bulgaarse delegatie die in Moskou op bezoek is. Chroesjtsjef zei: „Wij willen niemand aanvallen, maar als iemand nos aanvalt, zal hij zien hoe moeilijk dat is." Terwijl hij met de vuist op tafel sloeg, verklaarde hij: „On der Stalins leiding hebben wij de oorlog tegen de fascisten gewon nen en wij zijn niet van plan Stalin nu te verlaten. Hij had zijn fouten en wij hebben ze ge kritiseerd, maar we zijn met hem voor zover hij een groot commu nist en een verdediger van de Marxistische lijn was." De Britse regering heeft mee gedeeld, dat zij 57 miljoen pond sterling per jaar zal bezuinigen op de sociale voorzieningen. Van de labourkant werd Treed af" geroepen, toen de mi nister van Financiën, Peter Thorneycroft, een verlaging be kendmaakte van de subsidie op melk voor speciale doeleinden, zoals voor a.s. moeders en schoolkinderen. Er moeten door het publiek meer worden betaald voor de instandhouding van de gen 110 miljoen meer dan het voorafgaande jaar en 173 mil joen pond meer dan de oor spronkelijke raming. Op de lange duur, aldus de mi nister, zal op de defensie-uitga ven sterk moeten worden bezui nigd. In het eerste jaar was men daarbij echter aan een grens ge bonden. Eoka-leden hebben gisteren nationale gezondheidsdienst, die een Brits militair voertuig nabij volgens de minister in het jaar jhet dorp Palendrma in een hm- 1957-'58 690 miljoen pond kost. derlaag doen lopen. Er ontstond Het totaal van de civiele uit- een gevecht, waarbij een Britse gaven zal dat jaar naar schat- militair en een Eokaman het le ting 2.654 miljoen pond bedra- ven verloren. DE VERENIGDE NATIES OVER CYPRUS. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Averoff, heeft dinsdag bij de hervatting van 't debat over Cyprus in de politie ke commissie van de Verenigde Naties de Britse beschuldiging, dat er in de Griekse diplomatie ke post naar Nicosia wapens wa ren verborgen, „werkelijk bene den alle peil" genoemd. Hij zei, dat deze post de omvang van 'n grote enveloppe had. Averoff zei dat deze Britse beschuldigingen hem ertoe gebracht hadden de resolutie in te dienen, waarin om een neutraal onderzoek ge- vraagd wordt. De commissie van onderzoek zou tevens „bepaalde andere vraagstukken van groot belang" moeten onderzoeken, al dus de minister,* die er aan toe voegde, dat hij over 237 onderte kende en geschreven documen ten beschikt van Griekse arres tanten op Cyprus, die „gemar teld waren". Deze documenten zouden bij Hammarskjoeld in be waring worden gegeven, omdat als men ze zou verspreiden ze „de sfeer te zeer zouden vergifti gen". De voormalige Britse premier sir Anthony Eden heeft op zijn reis naar Nieuw Zeeland twee koortsaanvallen gehad. Bij de tweede aanval, die ernstig wordt genoemd, liep zijn temperatuur plotseling hoog op. Eden zal on derzocht worden, zodra hij per boot, 21 februari, in Auckland aankomt. Sir Anthony en lady Eden ver trokken 18 januari j.l. uit Lon den voor een'lange vakantie in Nieuw-Zeeland. Zoals bekend was Eden om gezondheidsrede nen als premier afgetreden. INDONESIË EN DE KWESTIE NEDERL. NIEUW-GUINEA. Volgens een regeringskring te Djakarta zal Indonesië mogelijk pogen de bemiddeling der Ver enigde Naties te verkrijgen in zijn aanspraak op Nederlands Nieuw- Guinea, wanneer de kwestie in de algemene vergadering ter sprake komt. Volgens deze kring zou het voor de algemene vergadering misschien mogelijk zijn in te stemmen met een resolutie, die het bestaan van een probleem zou erkennen, maar die niet zo ver zou gaan, dat „Indonesië's onbetwistbaar recht" op het ge bied wordt erkend. Reddingsbrigaden hebben zes gewonde Italiaanse soldaten in veiligheid gebracht, die maandag nabij Cortina d'Ampezzo door een lawine waren bedolven. De Sowjet-Unie biedt arbeiders en boeren ongekende financiële en andere lokmiddelen aan om hen te bewegen naar het Verre- Oosten te verhuizen, waar uitge breide gebieden bestemd zijn om in de komende 10 tot 15 jaar ont sloten te worden. Mensen, die het aanbod aan vaarden om met hun familie in Primorsky Krai bij de Chinese grens een nieuw leven te begin nen, krijgen vrij vervoer voor hun gezin, hun vee en twee ton van hun privé-bezittingen. Dit is in een advertentie van regerings wege, die in Moskou is versche nen, meegedeeld. Deze mensen krijgen voorts 1000 roebel (ongeveer 950 gul den) bedoeld voor het hoofd van het gezin en 300 roebei voor ge zinsleden die in het nieuwe ge bied blijven wonen. Voorts wor den zij de eerste vijf jaar, dat zij in het nieuwe gebied wonen, vrij gesteld van belasting en de ver plichte levering van graan aan de regering. Zij krijgen verder nog 15.000 roebel (ongeveer 14.000 gulden) om een huis te bouwen, welke som ze in 10 jaar mogen 'terugbetalen, en een in drie jaar terug te betalen kre diet van 2000 roebel voor de aan- schaffing van vee en andere be nodigdheden. ONBESTENDIG. Ook dinsdag voerden noorde lijke winden uit de Poolstreken afkomstige lucht over IJsland de oceaan op. Deze lucht bereikte over een omweg ook ons land. Vooral in de hogere luchtlagen was het koud, zodat de lucht vol doende onstabiel was om tot vor ming van buien te komen. Op vele plaatsen werden daarbij 'n paar millimeters neerslag geme ten. De meeste neerslag, 7 mm, werd uit Eindhoven gemeld. De neerslag werd nog extra gesti muleerd door een kleine, uit En geland afkomstige storing, die in de loop van dinsdag naar onze noordelijke provincie trok. Een volgende, dergelijke storing be woog ook in onze richting, zodat vandaag weer op onbestendig weer gerekend dient te worden. In het temperatuurverloop komt daarbij weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Onbestendig Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en in de ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak zuidelijk. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 21 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.34 7.09 7.49 7.59 n.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 ZON MAAH op onder op onder Febr. 10.45 21 7.46 18.07 2.04 22 7.44 18.08 3.05 11.30 23 7.42 18.10 3.57 12.21

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1