Uit de Provincie Hilary op eigen wieken KERKNIEUWS Soekarno geen voorzitter van „Nationale RaacT. De toestand in Hongarije TERNEUZEN. AXEL. NIEUWVLIET VLISSINGEN. OOSTBURG IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Naar een correspondent van het A.N.P. in Djakarta maandag van gezaghebben de kringen heeft vernomen, heeft president Soekarno besloten om niet zelf voor zitter van de door hem 'be oogde „nationale raad" te worden. Volgens bedoelde kringen heeft hij dit plan la ten varen met het oog op zijn positie als constitutio neel hoofd van de staat. Ze hebben ze zo hoog nodig... Nationale wedstrijden Katholieke E.H.B.O. Brand in Amerikaans tehuis voor ouden van dagen. Spoedige beëindiging van Amerikanse havenstaking verwacht. Proces tegen Hongaarse opstandelingen begonnen. De eerste openbare behande ling van een rechtzaak tegen op standelingen is maandag te Boe dapest begonnen. Oostenrijkers bij Hongaarse grens vermist. ARRESTATIES IN HONGARIJE. Toneeluitvoering- voor de bejaarden-reis. Voor de deelname aan het Zeeuws Landjuweel 1950/1957 heeft de R.K. toneelgroep „Cres cendo" het blijspel „Huwelijks reis zonder man" in studie geno men. Wederom zal de Vlaamse to neelspeler-regisseur Herman Bruggen de regie over dit stuk voeren. Van dit stuk zal een twee tal voorstellingen worden gege ven. Op 10 april heeft de eerste op voering plaats. De baten van deze opvoering worden geheel ter beschikking gesteld voor de reis voor de Terneuzense ouden van dagen. Wanneer voor deze voorstelling een even grote be langstelling zal toestaan als voor de film die pas geleden voor het zelfde doel werd vertoond, dan pillen de bejaarden deze zomer "zeker weer een mooie reis heb ben. „Crescendo" op haar plaats verdient een veel grotere belang stelling dan zij tot nog toe gehad heeft. De tweede voorstelling wordt eveneens in het Concertgebouw gegeven, maar dan zal de jury aanwezig zijn om over de pres taties van deze toneelgroep een oordeel te vellen. Tentoonstelling Kinder tekeningen. Door het N. V. V. zijn landelijk tentoonstellingen van kinderteke ningen georganiseerd. Te Terneu- aen zal deze tentoonstelling, die verzorgd wordt door de N.V.V. Be- stuurdersbond Terneuzen, woens dagmiddag te 4 uur door burge meester mr. P. Teilegen in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan worden geopend. Naar wij vernemen zijn 130 teke ningen ingezonden. Naast de een voudige krabbels zijn er ook zeer mooie en van talent getuigende tekeningen te zien. Na beoordeling der inzendingen loor de jury, bestaande uit de heren F. Clemmirick en A. Jan sen, zullen de prijzen worden uit gereikt. De bekroonde tekenin gen zullen naar Amsterdam wor den gezonden, waar zij zullen mededingen in de landelijke wed strijd. De tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, zal tot woensdag avond 10 uur te bezichtigen zijn. Vergadering A. B. V. A. Zaterddg kwam in de boven zaal van café „La Belle Vue de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de A. B. V. A. in vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, ie heer B. Burger, reikte hij na enige woorden van waardering het gouden bondsinsigne uit aan de heer J- J- Kolijn en het zilveren insigne aan de heer J. Regeling. Door de bestuurder van de A. B. V. A., de heer J. Dietman uit Den Haag. werd een inleiding gehou den over het onderwerp „Werk- elassifieatie." Na beëindiging van de lezing bestond gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door enige der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Veilig Verkeerscursus. Gisteravond is in de oude open bare lagere school onder auspi ciën var de plaatselijke commis sie voor Veilig Verkeer een nieuwe cursus begonnen. Bfj verhindering van de voor- ■ritter der commissie, dokter C. Schiltman, werd een veertigtal cursisten verwelkomd door de heer J. de Doelder. Deze zeide, dat naast kennis der verkeersre gels ook fatsoen in het verkeer nodig is en hij hoopte, dat de ad judant der rijkspolitie, de heer L, Fluit, er in mocht slagen om de cursisten enige kennis van de motor- en rijwielwet bij te brengen. Hierna ging de adjudant over tot de eerste van de zes lessen, die naar hij hoopte alle zouden worden gevolgd door de aanwe zige cursisten. A Jaarfeest Christelijke Jeugd vereniging. De Christelijke Jeugdvereni ging te Nieuwvliet hield onder leiding van de heer J. de Bliek tiaar' jaarfeest in de Christelijk Evangelische Kerk alhier. De heer De Bliek opende deze avond met een welkomswoord tot de talrijke aanwezigen, waar na hij voorging in gebed en Psalm 142 voorlas. Naar aanleiding van het voor gelezen Bijbelstuk hield de heer J. Seheele een inleiding over David in zijn eenzaamheid in de spelonk en zijn vlucht tot God. Hierop volgde het gemengde zangkoor onder leiding van de beer A. BentschapKnook met enige geestelijke liederen. Door enkele leden van de vereniging werd hierna opgevoerd een zeer humorvolle samenspraak, geti- teild: „Verplichte inwoning". IDs. Q. van de Vrie richtte zich vervolgens tot alle aanwezigen naar aanleiding van Matth. 18, vers 3. Na deze overdenking werd een ieder van een lekker kopje thee voorzien, waarna de sketch „De ffuitziekte" met succes werd op gevoerd. In de pauze werd een verlo ting gehouden ter bestrijding van de onkosten aan deze avond verbonden. Door het stellen van vragen door één der leden van de Chr. Jeugdvereniging aan de Be stuurscommissie kreeg een ieder een goed overzicht van het werk en het leven der Christelijke Jeugdvereniging van de Christe lijk Envangelische Kerk. Ook na de pauze was er voor elck wat wils. Zo vermeldde het programma o.m. voordrachten door de dames A. de Feijter en S. Verplanke en enkele samen spraken. Ds. Luteijn, die met enkele ge meenteleden uit België op deze avond aanwezig was, hield op verzoek van de leider van deze avond de Avondsluiting met dankgebed. Het was een leerza me en mooie jeugdavond. Raadsvergadering. Nieuwvliet heeft een gezond verenigingsleven, waar de bur gerij wat trots op is. Dit bleek overduidelijk uit de nieuwjaarsrede, welke burge meester J. C. Everaars hield tij dens de raadsvergadering van donderdagavond j.l. De muziek vereniging had n.l. erg veel ge brek aan een aantal nieuwe in strumenten. Een rondgang door de kleine gemeente van 470 zie len leverde een bedrag van ƒ4450 voor de muziek. Burgemeester Everaars bracht de burgerij dank voor deze spontane ongeëvenaar de geste. De nieuwe riolering, welke werd aangelegd, blijkt in alle op zichten te voldoen, evenals het nieuwe elektriciteitsnet. Gelijk tijdig werd een moderne straat verlichting aangelegd, zodat men in Sinte Pier zijn krant 's avonds op straat kan lezen. Het inwonertal nam toe en be draagt thans 470. Het uitbreidingsplan werd goedgekeurd, terwijl er, ondanks het slechte weer, een druk strandleven was. Voor 1957 zijn er grote plan nen in voorbereiding, o.a. voor het kustgebied. Er is een uitbrei dingsplan voor 100 zomerwonin gen en een hotel. Het waterlei- dingsnet zal tot de kust worden uitgebreid. De jaarwedderegeling van het gemeentepersoneel werd aange past aan de rijksnormen, voor wat betreft de bekende 6 ver hoging, alsmede de 5,6 verho ging iv.m. de algemene ouder domswet. De wethouderssalaris sen zullen worden verhoogd tot 450,—. Wethouder A. J. Hoste werd aangewezen tot vertegenwoordi ger in de Stichting Zeeuws Borg stellingsfonds. De heer G. Houg ontving voor zijn leerplichtig kind een af standsvergoeding van 75 per jaar. Voor het indertijd verstrekte voorschot van de gemeente aan de Stoomtram Breskens-Malde- ghem, groot 6631,62, werd een afkoopsom ontvangen groot 1995,—. Het uitbreidingsplan werd op verzoek van Ged. Staten op en kele punten gewijzigd. Aan dokter M. J. Sorgedrager werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gemeentelijke lijkschouwer. De Vogelbeschermingswacht West Zeeuws-Vlaanderen ver zocht om een subsidie groot 1 ■cent per inwoner, doch de raad meende, dat de overheid niet al les kan subsidiëren, en ook het particulier initiatief hierin een groot aandeel heeft. De vereniging van B. S. en O. kreeg een verhoogde bijdrage van 10,—, 0,04 per inwoner. Een bijdrage van 70,werd verleend voor een kookcursus, welke de Stichting Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande te Nieuwvliet geeft. De heer L. Boeije informeerde tijdens de rondvraag naar de verbetering van de Molenweg. Hierover zal contact worden opgenomen met de eigenaar van de weg. K. I. Vereniging West Zeeuws- Vlaanderen tegen de reorga nisatie van het Coöp, Stieren- station. Met grote felheid hebben de West Zeeuws-Vlaamse bóeren zich' maandagmiddag verzet tegen een eventuele organisatie van het Coöp. Stierenstation Zeeland. De z.g. Kleine Commissie was van oordeel, dat er rationeler met de stieren gewerkt zou kun nen worden als de stieren piet het eigendom zouden zijn van de diverse regionale verenigingen, doch van het Stierenstation, waardoor een betere verdeling van het sperma der stieren zou kunnen worden verkregen. Vooral de voorwaarden voor wat betreft de aan- en verkoop der stieren voor de Coöp. Station voldeden de boeren niet, die graag baas in- eigen huis blijven en liever zelf oordelen over de aan -en verkoop van de stieren. Het argument, dat de uitwisse ling van het sperma een te moei lijke berekening zou vragen, voor wat betreft de afschrijving der stieren vond men geen argu ment. Het bestuur werd wel gemach tigd de besprekingen te volgen, doch over de verkoop aan het Stierenstation van de stieren wenstte de vergadering zelf te beschikken. De vergadering was bereid een regeling tot uitwisseling van sperma met zusterorganisaties te aanvaarden. Men achtte het van groot belang, dat het beschik bare sperma kan worden uitge wisseld. De voorzitter der K. I-vereni- ging de heer C. F. Vercraeije uit Aardenburg was wegens ziekte verhinderd en nam in een schrij ven wegens gezondheidsredenen tevens afscheid van de vereni ging, die hij vanaf de oprichting als voorzitter had gediend. De heer A. Brakman uit Nieuw vliet verving de heer Vercraeije. De heren J. Dekker uit Bier vliet, J. A. Provoost uit Cadzand, C. Sturtewagen uit Eede, A. Brakman uit Nieuwvliet, G. Mod- de uit Oostburg en E. Buijsse uit IJzendijke werden in het bestuur herkozen. De rundveetentoonstellingen te Oostburg i Bil IJzendijke kregen ieder een bijdrage groot resp. 25 en 15. Na afloop van dit huishoude lijk gedeelte besprak de heer W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsu- lent verschillende aspecten van de rundveefokkerij, en vertoonde na afloop van de lezing enkele aardige films. De directeur van de gezond heidsdienst ir. J. Teesink hield een interessante causerie over abortus-bestrijding. Over het onderwerp werden vele vragen gesteld. De voorzitter sloot met een dankwoord tot de sprekers de bijeenkomst. Zweeds tankschip aan de grond. Het van Narvik komende Zweed se ertstankschip „Vittangi" is maandagavond bij Vlissingen ten gevolge van de lage waterstand aan de grond gelopen. De sleep boot „Scaldis" is ter assistentie uitgevaren om eventueel hulp te bieden. De „Vittangi," een 16.479 brt metend motorschip, is eigendom van de rederij van het Zweedse mijnbouweoncern „Graengesberg Oxelosund" en hoort thuis te Stockholm. De „Vittangi" maakt vrij veel water. Waarschijnlijk is dg bodem van het schip ernstig beschadigd. In Antwerpen zijn sleepboten, in Rotterdam is bergirigsmateri- aal gevraagd. Ver. tot Verbetering van het Rundvee vergaderde. Maandagmiddag vergaderde de Vereniging ter Verbetering van het Rundvee, afd. Zeeuws-Vlaan deren. De voorzitter, de heer M. A. de Bruijne uit Zuidzande, sprak een kort begroetingswoord tot de talrijke aanwezigen. Uit de rekening en verantwoor ding van de penningmeester bleek, dat de vereniging een kas saldo heeft van ruim 1100, De heren H. Noë uit Aarden burg en Ph. Haverbeke uit IJzen dijke werden in het bestuur her kozen, terwijl in de vacature ont staan door het bedanken van de heer De Meijer, de heer J. Onge- nae uit Waterlandkerkje werd benoemd. Een voorstel uit de vergade ring om het toestuur in te krim pen werd door het bestuur niet overgenomen. Men stelt er prijs op de ver schillende geloofs- en levens overtuigingen, welke West Z. Vlaanderen onder haar bevolking heeft, tot uitdrukking te laten komen in het bestuur, waardoor voorkomen kan worden, dat het bestuur er na verschillende be stuursverkiezingen wat eenzijdig gekleurd gaat uitzien. Voor de Tentoonstelling Sluis Presenteert werd een subsidie toegezegd en voor de rundvee tentoonstellingen en fokdagen te Oostburg en IJzendijke werd resp. 25 en 15 beschikbaar ge steld. Voor een te Eede te hou den fokveedag werd eveneens een subsidie toegezegd. Van de rondvraag werd een gering gebruik gemaakt, waar na de vergadering werd geslo ten. De sleepboot „Poolzee" van L. Smit Co, die op de terugweg uit Suez is en in de nacht van maandag op dinsdag te Maas sluis werd verwacht, is radiogra fisch naar Vlissingen gedirigeerd. Het schip ligt vlak voor het „Leugenaarslioofd" te Vlissingen, waar enkele dagen geleden de „American Trapper" eveneens aan de grond heelt gezeten. De scheepvaart ondervindt geen noemenswaardige belemmering. Geslaagde Bonte avond. De bekende West Zeeuwsvlaam- se Philharmonikaclub „Flandria" gaf zaterdagavond in het Jeugd gebouw te IJzendijke haar jaar lijkse bonte-avond. Zoals wij dit van deze vereni ging gewoon zijn was er weer volop te genieten van goede mu. ziek. Zo hoorden wij o.a. de wals van. Joh. Strauss „An der scho nen blauwen Donau" en een in termezzo uit „Cavaleria Rusti- cana" van Mascagni. Maar ook voor hen die liever iets populairs horen ihad dirigent Anthonisse gezorgd en zo kon de zaal mee zingen in een Jordaanpotpourri. Conferencier Renaat Verween heeft met zijn geestige moppen en rake gezegden de zaal doen daveren van het lachen. De cow- bo-zangeres Kitty Prins had met haar Amerikaanse songs veel sukses. Een daverend applaus na ieder nummer was hiervoor de beloning. Aan het slot bracht voorzitter C. Marteijn dank voor de grote belangstelling en financiële steun, waarna men in hotel „De vier Emmers" nog enige tijd ge zellig bijeen bleef. Z.L.M. had gezellig® avond. De afd. IJzendijke van de Z.L.M. had in hotel „De vier Emmers" haar jaarlijkse gezellige bijeen komst. Na het openingswoord door voorzitter A. Salomé werd de muziek ingezet door het L.J.G.-orkest. Waarna een forum werd gehouden met de heer mr. J. F. G. Schlingemann als ge- sprekleider. Hierna volgde een film over IJzendijke. In de pau ze was er een verloting en aan bieding van koffie met gebak. Na het boerderijenspel kwa men enige leden van de L.J.G. op de planken met het blijspel „Ik heb een huis voor U". Het was reeds middernacht toen men huiswaarts keerde. Agenda raadsvergadering. De raad der gemeente Zaam- slag komt maandag a.s. in ver gadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Vaststelling voorschotten in gevolge de lager onderwijswet 1920 op de gemeentelijke vergoe ding 1957 voor de bijzondere scholen. Voorstel om medewerking te verlenen aan een a'ansluitirtg op het elektriciteitsnet op garantie- voorwaarden. Behandeling bezwaarschriften hondenbelasting en rioolbelas ting. Voorstel verlenging kasgeld lening. Voorstel vaststelling verorde ning benoeming en werkzaamhe den van de badmeester-bode-con cierge. Benoeming badmeester-bode- concierge. ie De Mau-Mau-ieider Dedan Ki- mathi is maandagochtend in de gevangenis van Nairobi in Kenia terechtgesteld. Hij was ter dood veroordeeld omdat hij illegaal in het bezit van een revolver was. Tenslotte verklaarden zij, dat de „conceptie" van de president nog niet in haar uiteindelijke vorm is gegoten en dat verande ringen in het ontwerp niet uit gesloten zijn. de voor hun groei en weerstand noodzake lijke vitaminen A en D en onmisbare minera le opbouwstoffen. Scott's Emulsion, de smakelijkste levertraan, vult alle tekorten aan op do meest werkzame wijze AU«»n tehl mol hol miorljo op do vorpokktng Te Kagosjima op het Japan se eiland Kioe Sjioe zijn zondag bij een brand dertien mensen, o.w. drie kinderen, om het leven gekomen. Ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van de Kath. E. H. B. O.-vereniging „St. Bar nardus" werden zaterdag in Delft de nationale kampioen schappen gehouden. In de afge lopen maanden waren eerst de kampioensafdelingen van de dis tricten aangewezen, waarna de ze in Delft om de nationale titel moésten kampen. Er was een af deling senioren en een voor de junioren. Voor de titel van de senioren namen deel de afdelingenDelft, Blauwhuis, Deventer, Zandberg, St. Jansteen, Ooy, Utrecht, Nes aan de Amstel, Schinnen en Em- pel. De deelnemende juniorsafde lingen kwamen uitLemeler- veld, Mariahoop, Hulst, Mij drecht, Hoogwoud, Schipluiden, Beltrum en Helvoirt. Voor de wedstrijden bleek uit alle delen van het land veel belangstelling te bestaan. Ook de Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland mr J. Klaa- sesz was aanwezig. Kampioen van de afdeling se nioren werd de afdeling van St. Jansteen. Bij de afdeling junioren werd kampioen de afdeling Mijdrecht, 2. Helvoirt, 3. Hulst. De commandantsprijzen gin gen bij de senioren naar de he ren M. Sterken uit Helvoirt en 2. J. Verbroer van St. Jansteen en bij de junioren naar mevr. Van der Maat van St Jansteen en 2. M. J. Jansen uit Ooy. Neutrale waarnemers wezép in dit verband op de bezwaren van de Islamietische, Katholieke en Christelijke partijen tegen het deelnemen van de communisten aan de nationale raad en een eventueel nieuw kabinet op basis van de partijverhoudingen in het parlement. Enkele van deze waarnemers betwijfelen het of Soekarno's conceptie in haar huidige vorm de weg zou banen naar verbete ring op financieel en economisch gebied en in de betrekkingen tussen de centrale regering en do gebieden buiten Java. De P. N. I. heeft in beginsel in gestemd met het plan van Soe karno, zelfs indien dit zou be tekenen het opnemen van de communisten in de voorgestelde raad en een nieuw kabinet. Een woordvoerder van deze partij zeide, dat de nationalisten er de voorkeur aan geven Sastroamid- jojo op te offeren, als de huidige regering op basis van Soekarno's conceptie zou worden gereorga niseerd. Ook de secretaris-generaal van de communistische partij, juich te het plan Soekarno toe. Vol gens hem zou deelneming van de communisten in het kabinet voor het grootste deel van de In donesische bevolking geen ge vaar, doch geluk betekenen. De andere partijen onthielden zich tot dusver liever nog van commentaar. In Djakarta liep maandag het gerucht, dat Soekarno de bekend making van zijn plannen zofi uit stellen tot kolonel Simbolon zou hebben gehoor gegeven aan zijn opdracht om naar Djakarta te komen. In dit geval zou Soekarno zijn plannen aanstaande donderdag alleen informeel aan de politieke leiders bekend maken. Bij een felle brand In een te huis voor ouden van dagen te Warrenton in de Amerikaanse staat Missouri zijn zondag meer dan 70 mensen om het leven ge komen. Toen de brand uitbrak bevon den zich meer dan 150 ouden van dagen in het tehuis. Toegesnei de burgers en brandweerlieden konden veel bewoners van het huis redden, doch zij konden niet verhinderen dat tientallen oudén van dagen in de vlammen om het leven kwamen. Er zijn veel gewonden. De brand is uitgebroken in een gang bij een slaapzaal op de eer ste verdieping, waar een kerk dienst gehouden werd. Het gebouw was een week ge leden geïnspecteerd en als rust huis goedgekeurd. Slechts 82 van de meer dan 155 ouden van dagen in het huis zouden zijn gered. In New York is zondagavond bekend geworden, dat de verte genwoordigers van de havenar beitiers aan de Atlantische kust met de afgevaardigden van de werkgevers overeenstemming hebben bereikt over de eisen van de havenarbeiders. Men gelooft, dat de staking van 45.000 havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust nu spoedig beëindigd zal worden. De voornaamste vertegenwoor diger van de havenartoeidersbond verklaarde, dat de bereikte over eenstemming nog door de arbei ders bekrachtigd moet worder Volgens waarnemers is dit slechts een formaliteit. „Perfekt tof in elk detail Drie rechters, onder wie één vrouw, moeten oordelen over een vrouw en elf mannen, die worden beschuldigd van moord, poging tot moord, opruiing en het verbergen van wapens. Ongeveer 300 belangstellenden werden in de rechtzaal toegela ten, onder wie Hongaarse en bui tenlandse journalisten en foto grafen. Rondom het gerechtsgebouw patrouilleerden politiemannen met machinepistolen. De vrouwelijke rechter, dr. Ma- tild Toth, is de verhoren begon nen met het vragen naar gege vens over de persoon van de ver dachten. Toen zij de 26-jarige slotenma ker Ferenc Goenczi vroeg of hij goed' gezond was, antwoordde hij: „Neen, de Russen hebben mij hard geslagen". De rechter ontnam hem het woord en zei dat het nu niet het ogenblik was daarover te spreken. Vier verdachten worden be schuldigd van moord. Eén van hen is de 25-jarige studente Ilo- na Toth. *■.-H Volgens de politie te Wenen zijn vijf Oostenrijkers uit de grensplaats Wallem waarschijn lijk zondagochtend vroeg door Hongaarse grenswachten aange houden. toen zij een Hongaarse vluchteling wilden helpen, zijn door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 81) Nadruk verboden. Hij zei met een levendige stem, dat ik kon doen wat ik wilde. Toen vroeg hij mij, of ik er be zwaar tegen had, mijn lessenaar en schrijfmachine in het depót beneden te hebben. Dat hij ze bij een zonnig raam zou plaat sen. De kamer van juffrouw Rye was slechts groot genoeg voor één persoon, en zijn eigen privé-vertrek moest vrijgehou den worden voor de „anti-alco" patiënten. „We hebben maar drie vertrekken en de kelder ge huurd, waar de verpakking plaats vindt," besloot hij veront schuldigend. Ik zei hem, dat hét mij niets kon schelen. Feitelijk, dacht ik bij mezelf, zou ik het wel leuk vinden om de patiënten 'in en uit te zien gaan en de winter- goudreinet-man zijn stoel op en af te zien klimmen. Toen vroeg mijnheer Weldon mij, wanneer ik aan het werk kon gaan en hoe laat ik kon komen. „Ten allen tijde," zei ik ver rast. „Wat zijn de uren?" „De uren?" Hij scheen heel verwonderd. „O, dat laat ik aan u over, juffrouw Forrest. U zult wel weten welke tijd u het beste schikt." Ik onderdrukte mijn nog gro tere verrassing, en stelde voor van negen uur tot half zes. „Dat schikt mij uitstekend. Kunt u nu een paar brieven be handelen?" Hij trok het pakje naar zich toe. „Maar ik denk, dat ik de rest zal halen; er zijn er misschien bij die dringender aandacht vereisen dan deze". Zonder een antwoord af te wachten, holde hij de kamer uit en ik zette mijn hoed af en deed mijn handschoenen uit. Ik voelde me aangetrokken tot deze magere, gehaaste, ademloze man, en was bereid binnen rede lijke grenzen alles voor hem te doen. Na ongeveer vijf minuten keer de hij terug, wankelend onder het gewicht van een geweldige houten bak met brieven en pam fletten, die hij op de tafel liet ploffen. „Ik heb vijfduizend pamflet ten en blaadjes laten drukken, die bijzonderheden vermelden over behandeling en kosten. In de meeste gevallen zal een copie van elk wel voldoende antwoord zijn. Handel naar uw eigen in zicht en als u twijfeltJa, binnenin antwoord op een klopje. Een jongen inet een pienter gezicht stak zijn hoofd om de deur. „Neemt u me niet kwalijk, mijnheer, mijnheer Jones heeft u nodig. Een patiënt „Neem me niet kwalijk," zei mijnheer Weldon, en hij ver dween als een bliksemstraal uit de kamer. Lachend ging ik aan de schrijf tafel zitten, zocht naar pen en inkt, raapte een stuk vloeipa pier van de vloer en ging aan het werk. Eerst las ik een pam flet en een blaadje. Het eerste wekte in hoge mate mijn be langstelling op. Het gaf voldoen de inlichtingen over de kuur om de nieuwsgierigheid van de lezer op te wekken en met de echt heid indruk op hem te maken. De medicijn, een bitter, opwek kend preparaat, werd samenge steld uit verschillende grond stoffen de voornaamste was getrokken uit een wortel uit Zuid-Afrika, die veel weg had van de quassia (bitterhout boom) wat eigenschappen en uitwerking betreft. Het andere blaadje gaf mij een rilling, zoals men krijgt als men katoen hoort scheuren. Het bestond uit een reeks intieme vragen. Ik kies er willekeurig enkele uit. „Is uw verlangen naar alco hol constant of treedt het maar van tijd tot tijd op?" „Hebt u uw drankzucht geërfd van een van uw ouders?" „Hebt u wel eens geleden aan delirium tremens?" „Komt er in enige tak van uw familie krankzinnigheid voor?" „Bent u voor uw rampspoedige kwaal in een tehuis of inrich ting geweest, of onder medische behandeling?" „Doe u ernstige pogingen, om uw zwakheid te overwinnen?" „Ik zou liever iedere dag van mijn leven dronken zijn, dan een van deze vragen beantwoor-i i v. - i.a.„ .'-n. iltih'l den," mompelde ik, terwijl ik mijn pen in de inkt doopte en haastig de brieven merkte, die naar mijn idee afdoende met pamfletten beantwoord konden worden. In het begin keek ik ze slechts terloops door, langzaam ging ik er belang in stellen en na een poosje zat ik zachtjes te huilen. O, het pathos van som mige brievenDe tragedie Menselijke documenten, die om hulp schreeuwden. Ik geloof, dat het de brieven van enkele moe ders waren, die mij tot het grootste medelijden bewogen. Ik zag ze voor mij kleine, oude dames, trachtend de beminde zoon te beschermen, dapper lie gend, zijn schande voor de we reld verbergend: „Hij was al leen wat ongesteld, het speet hem, zijn afspraak niet te kun nen houden, hij was niet sterk, hij zou spoedig weer beter zijn," en de moedige, lieve glimlach door een mist van tranen. En de vrouwen! Hij was zo knap en lief en aantrekkelijk geweest, vroeger, toen hij terwille van haar o, zo stellig beloofd had... de oude, oude geschiedenis, en nu.Wel, zij moest er het beste van zien te makenzij moest ge duld hebben. „Uw rtüdelijden gaat geheel naar de vrouwen uit," zei mijn heer Weldon enkele maanden later. Ik knikte. „Zij voelen het het ergst. Zij kunnen er niet aan ontkomen. Zij zitten altijd thuis. Mannen komen onder de mensen, bovendien voelen zij niet dezelfde schaamte; zij ma ken het belachelijk. Ik heb ze zelfs zien lachen om een mede schepsel, dat gevallen was, niet alleen iets lager dan de engelen, maar lager dan de beesten." Wordt.Heryolgd. ;.it .tl**.'.-- ."in ioob - '■«- vrouw en twee kinderen naar Oostenrijks gebied te brengen. De vluchteling, één van de elf Hongaren die zaterdagnacht de grens wisten te passeren, had de bewoners van Wallern ge vraagd, te helpen bij het opspo ren van de rest van zijn gezin Vijf Oostenrijkers gingen in een tractor met hem mee naar de grens. Later werd het voertuig gevonden, doch' van de zes man nen was geen spoor te bekennen Twee ooggetuigen deelden mee dat zij in het betrokken gebied zes personen door Hongaarse grenswachten hadden zien aan houden. Twee Hongaarse soldaten, die zondagavond om politiek asiel hebben verzocht, hebben meege deeld te hebben gezien, dat vijf Oostenrijkers naar een grenspost in Hongarije zijn opgebracht. Het gaat liier om de Oostenrij kers, die volgens de berichten van zondag, door Hongaarse grenswachters zijn gevat, toen zij trachtten een paar uitgeputte Hongaarse vluchtelingen te, hel pen. Ooggetuigen deelden maandag mee, dat Hongaarse soldaten op de Oostenrijkers hadden gescho ten, van wie er één werd gewond De Hongaren voerden de ge wonde op een baar over de grens naar Hongaars grondgebied, zo zeiden de ooggetuigen. Teneinde nieuwe incidenten te voorkomen, heeft het Oostenrijk se leger bevel gekregen de een heden langs de grens te verster -ken, aldus is maandag te Wenen bekendgemaakt. Volgens maandag in Wenen ontvangen Hongaarse per^be richten zijn er in de tweede helft van de vorige week ongeveer' 62 mensen in Hongarije door de po litie gearresteerd. „Esti Hirlap" meldt, dat de po litie in nachtclubs te Boedapest 19 vrouwen, acht mannen en vier voormalige gevangenen heeft aangehouden. „Nepakarta" schrijft, dat twee mannen izajn gearresteerd we gens het belasteren van de volks democratie en het smeden van plannen om verscheidene com munisten te vermoorden. Bij het doorzoeken van een studentenhuis in Boedapest zijn 13 studenten en een hoogleraar gevangen genomen. De studen ten zijn later vrijgelaten, maar de professor bleef in arrest, om dat men op zijn, kamer pamflet ten had gevonden. „Nepszabadsag" deelde mede, dat er in Nagykata 14 mensen zijn gearresteerd, die binnen kort voor een militaire recht bank zullen moeten verschijnen op beschuldiging van sabotage. Leden van de illegale bewe ging het Ierse republikeinse le ger hebben in de vroege och tenduren van zondag twee brug gen en een spoorlijn nabij Po- meroy in Noord-Ierland door middel van springstof zwaar be schadigd. Er zijn geen gewon den. De plegers van de aanslag zijn ontkomen. DINSDAG 19 FEBRUARI. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 7 uur Ds. G. W. Al berts, van Vlaardihgen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2