-Quropcóe markt Sancties tegen Israël m Sjepilof van zijn functie ontheven De Duitse hereniging WEKELIJKSE WERELDSCHOUW M Gromyko zijn opvolger Het Europese vrijhandelsgebied HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN EN DE POLITIEKS KOOPLUI ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3991 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Zij, die belangstelling hebben voor de dagelijkse internationale politiek, hebben in de afgelopen week een belangrijk deel van deze belangstelling moeten wijden aan wat wij algemeen noemen de in opbouw zijnde Europese markt. Die dus, welke tussen de zes landen der Kolen- en Staalgemeenschap, zijnde Duits land, Frankrijk, Italië en de drie Bcneluxlanden, thans in overleg met Engeland, wordt voorgestaan. Reeds een paar weken geleden bleek, dat de conferentie der zes ministers onder meer geen overeenstemming had kunnen krijgen in verband met de bepaalde verlan gens, door Nederland gesteld of met bezwaren, die door Nederland op het stuk van verschillende onder delen van het ongeveer 150 artikelen tellend ontwerp- traktaat waren gemaakt. Israël meldt Hammarskjoeld nieuwe overvallen De Ver. Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben be sloten een werkgroep in het leven te roepen, die de vraagstukken, samenhan gende met Duitse hereniging en Europese veiligheid, moet bestuderen. Amerikaanse voorstellen aan Israël Het verzet op Cyprus Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per Kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 et E VRIJE Spaak, de eeuwige onderhande laar, ditmaal in kwaliteit zowel van voorzitter der Europese markt als van Belgisch minister van Buitenlandse Zaken, hetgeen hij nog is zo lang de secretaris van de NATO niet is afgetreden, heeft daartoe een langdurig overleg met minister Luns en ziin medewerkers te 's-Graven- hage gevoerd. Het heet van weerskanten, dat men over dat overleg nog al tevreden was, en od grond daarvan zijn in net Luxemburgse Val Duchesse nieuwe besprekingen gehouden. Nu is echter wel komen vast te staan, dat de wil om een Europese markt te vestigen een zaak is, en die om daarin te sla gen een andere. Van bepaalde ziiden wordt, ook in Nederland, voorop gesteld, dat vooral de Fransen, zulks in verband met Algiers en andere overzeese ge bieden, grote voordelen zouden trekken uit het verdrag, indien het in de oorspronkelijke vorm werd aangenomen. Uit becijfe- ringen, die zijn gemaakt, zou ook blijken, dat, moet met de ranse sociale en economische verlan gens rekening worden gehouden, voor vele takken onzer industrie uiterst belangrijke moeilijkheden zouden ontstaan. Dit heeft, zij het ook wat laat, de kern der in dustriëlen zich doen uiten. De Kamer van Koophandel in Rotterdam onder leiding van mr. K. P. van der Mandele, en een aantal vooraanstaande figuren in ons economisch leven hebben zowel de regering als de volks vertegenwoordiging gewaar schuwd: bezint eer gil begint. Nu dient men hier wel te onder scheiden tussen de Europese markt op zichzelf, die slechts de zes genoemde staten betreft, en de vrijhandelszone, waarbij aan het hoofd der overige landen vooral Engeland is betrokken. Terwijl de leden van een douane unie als men de Europese markt zou vormen een gemeenschappe lijk buitentarief hebben, is dat met de landen van de vrijhandels zone niet het geval. Ieder van hen stelt zelfstandig de invoer rechten vast voor goederen, die uit gebieden buiten de zone wor den ingevoerd. Dat dit speciale moeilijkheden oplevert, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Uit het bovenstaande blijkt wel dat ondanks de houding, die Engeland thans aanneemt, van zowel een Europese markt als een vrijhandelszone nog in korte tijd niet licht sprake zal zijn. Aan de ene kant is het na- tuurlijk goed, dat Nederland waakzaam blijft voor zijn op dit gebied biezondere belangen; aan de andere kant kan een Europese economische samenwerking en eenheid niet anders worden ver kregen dan dank zij de opoffe ringen die elk der landen zich getroost. de Arabische staten tracht op te treden, ernstige maatregelen ter voorkoming van wanordelijk heden. Tevens blijkt, dat Rus land nieuwe wapens levert aan Egypte, nadat het werkelijk de eerste keer daarmede niet suc cesvol is geweest. Voor het Westen is het verheugend, dat nu van 21 tot 23 maart een ont moeting is afgesproken tussen Eisenhower en MacMillan, waar bij vooral de beide hoofdfiguren onder vier ogen zullen spreken. Dit gaat lijken op een herstel van de voor het Westen zo be langrijke Amerikaans-Britse al liantie. ER WAT GEBEURT MET GAZA? Het meest onrustbarende in deze week is wat er met Israël zal geschieden. Dit land weigert met een volharding, die rrfen zeker mag waarderen, om de strook Gaza, die nimmer tot Egyptisch gebied heeft behoord, en ook de uitgangen naar de Golf van Akaba te ontruimen, tenzij het tevoren garanties krijgt tegen nieuwe aanvallen van Egypte, Israël weet zeer wel wat het riskeert en zijn leiders hebben het daarvoor gewaarschuwd. Wat echter niet wegneemt, dat in de afgelopen dagen grote massa-demonstrr.ties in Israël hebben plaatsgehad, waarbij dui delijk de wil is tot uiting geko men om liever sancties te ver dragen dan zich zonder meer van het kleine stukje Egyptische ter reinwinst te ontdoen. Le Monde in Parijs schreef daarover be langwekkende dingen. Nu is de groep van Aziatisch- Afrikaanse leden bezig om een resolutie samen te stellen, die beoogt sancties tegenover Israël in toepassing te brengen. De V. S. zouden er wel voor zijn, maar uit het Congres zijn de stemmen talrijk, die in derge lijke sancties met Amerikaanse medewerking niet willen toe stemmen. Hierin speelt natuur lijk ook de ietwat eigenaardige houding die de V. N. èn zijn secretaris-generaal Hammars- kjoeld afwisselend tegenover Hongarije en Israël hebben aan genomen, een belangrijke rol. Dit komt te sterker uit, omdat Kadar's bewind in Hongarije steeds scherper maatregelen neemt. Kadar beweert, dat een nieuwe revolutie in maart valt te verwachten en wil deze reeds bij voorbaat verhinderen. Rus- land's positie in de wereld is er ook niet beter op geworden nu uiteindelijk het lot van de Zweed se diplomaat Wallenberg, die zo veel voor de Israëliërs in Boeda pest deed, is bekend geworden. DE ANDERE PROBLEMEN. MacMillan, die echter op de nood zakelijke bezuinigingen van de fensie-uitgaven, waarvoor hij in Washington begrip schijnt te hebben gekregen, niet wil terug komen. Terwijl Engeland nu plotseling in de couranten moei lijkheden bemerkt, die tussen het Engelse koningspaar zouden bestaan, gaat het in Frankrijk om Algiers. Mollet hoopt, dat een vrij zach te en weinig zeggende resolutie inzake Algiers door de Ver. Na ties zal worden aangenomen, waartoe de medewerking der Verenigde Staten noodzakelijk is. Merkwaardig is in dit deel van Europa de samenwerking, die zich tussen de tweeërlei socia listen, die onder Saragat en on der, Nenni, begint af te tekenen. Al moge Nenni echter in wezen met de communisten geheel heb ben gebroken, daarmede is hij er nog niet. De Russische regering heeft brieven gericht tot MacMillan. dat de mogelijkheid van zijn bf zoek op een latere datum ope I blijft en aan Adenauer om bete vooruitzichten voor de here: ging van Duitsland in het lie te stellen. Dit laatste vooral oi Adenauer's bewind te doen vei vangen door dat van Ollenhauer die echter voorlopig de NATC niet in de steek wil laten. De algemene Sowjet is bijeen afgescheiden van het feit, dat d< produktiecijfers tegenvallen, e. Rusland nog altijd aan de zwar. industrie de voorkeur geeft, blijkt de situatie in Oost-Duitslano buitengewoon bedenkelijk. Geen voorlichting van de regering kan de teleurstellende cijfers ver bergen. De positie van Duitsland komt, mede in verband met een nieuwe conferentie der Grote Vier in zake Rusland meer op de voor grond. Zulks ook, omdat Ame rika, Engeland en Frankrijk met Polen economische onderhande lingen aanknopen en nu de vraag voor Duitsland wat de Oder-Neisse-grens betreft, duide lijker in het geding komt. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De plaatsvervangende perma nente vertegenwoordiger van Is raël bij de Ver. Naties, Kidron, heeft donderdag Dij de secretaris generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, verslag uitge bracht over „herleving van de activiteit van fedajien", aldus heeft een Israëlische woordvoer ders donderdag te New York meegedeeld. De aanvallen van de „fedajien" (Arabische commando's) in het gebied van de Sinai gaan, on danks de anwezigheid van troe pen van de Ver. Naties in dit ge bied, door, aldus het Israëlische rapport. Kidron overhandigde Hammarskjoeld een lijst met in; cidenten van de laatste tijd. Hij vestigde er de aandacht op, dat in twee gevallen de „fedajien" Israël zijn binnengekomen uit door V. N.-troepen bezet gebied. De Israëlische woordvoerder zei tot verslaggevers, dat het niet e bedoeling is kritiek te oefe- ïen op het politieleger. Israël wil alleen duidelijk maken, dat de aanwezigheid van deze strijd macht geen einde heeft gemaakt aan de overvallen. ONBEPERKTE GARANTIf VERING AANDAG 18 FEBRUARI hoopt H.K.H. Prinses Marijke haar tiende verjaardag te vieren. Juist dezer dagen werd onze jong ste Prinses in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht opgenomen, om een nabehandeling te ondergaan. Wij spreken de wens uit, dat deze behandeling goede resultaten zal opleveren en dat Marijke met haar vader, moeder en zusjes een fijne verjaardag thuis kan hebben. Een foto in de krant symboliseerde op treffende wijze het mee leven van het Nederlandse volk met ons koninklijk gezin in het algemeen en met de jarige in het bijzonder: een Nederlands staats burger bood aan de ingang van het Ooglijdersgasthuis de dienst doende zuster bloemen aan voor de Prinses. Moge de dynastie der Oranjes blijvend gedragen worden door het meeleven en het gebed van het Nederlandse volk. w (Nadruk verboden) hazetfabrieken te zevenbergen Dimitri Sjepilof is ontheven van zijn functie als minister van Buitenlandse Zaken van de Sow- jetUnie. Hij wordt opgevolgd door Andrei Gromyko, zo meldt het Russische persbureau Tass. GASTEN HOWER. VAN EISEN- Omvangrijker zijn de politieke vraagstukken, die de gehele wereld betreffen. Het heeft er de schijn -van, dat Eisenhower met de verkwistende koning Saoed overeenstemming heeft bereikt, zij het ook slechts bij levering van 50 miljoen dollai aan wapenen, terwijl Saoed 250 miljoen had gevraagd. Saoed is nu met grote eer uitgeleide ge daan, naar Spanje vertrokken en zal binnenkort Egypte de juiste bedoelingen van de Amerikaan se doctrine voor het Nabije Oos ten duidelijk maken. Te New York vertoefde ook de kroonprins van Irak, het ty pisch Arabische land, dat aan het Pact van Bagdad deelneemt, pen gaan slaan. Deze werkgroep, die begin maart a.s. voor het eerst te Washington bijeen zal komen, zal zich onder meer bezighouden met de voorstellen, die op de Ge- neefse conferentie van novem ber 1955 dienaangaande zijn ge daan. Het bovenstaande werd vrijdag door Felix von Eckhardt, woord voerder der Westduitse regering, op een persconferentie te Bonn medegedeeld. Hij zei ook, dat West-Duitsland zal worden ver tegenwoordigd door het hoofd van de afdeling politieke zaken van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, profes sor Wilhelm Grewe. Von Eckhardt verklaarde nog, dat de werkgroep niet tot taak heeft een bijeenkomst van staats lieden der vier genoemde landen voor te bereiden, doch dat het de Norstad is gaan praten met bedoeling is nauwer overleg over De Times" schrijft, dat uit de jongste besprekingen te Parijs over een Europees vrijhandels- gebied enige van de meningsver schillen tussen de zes landen van het plan voor de Europese gemeenschappelijke markt Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden naar voren zijn gekomen. De zeventien landen, die aan de besprekingen deelnamen, ga ven duidelijk blijk, dat zij wens ten, dat de stap naar vrijere handel genomen zou worden, al dus de „Times". Volgens het blad moeten de onderhande laars eindelijk spijkers met kop- Ook Irak vraagt meer economi sche en militaire steun, maar wil een poging aanwenden om de misverstanden die vooral tussen Irak en Egypte zijn gerezen, op te heffen. Tegelijkertijd echter komen er vrij onrustbarende berichten uit Syrië, en neemt de Libanon, die Uit de debatten zijn enkele van de meningsverschillen, die onder de landen van „klein Eu ropa" heersen, aan het licht ge komen, vooral de vrees, die het duidelijkst door dr. Erhard, de Westduitse minister van Econo mische Zaken, werd geuit, dat deze zes landen onder invloed oeeliik tegen- over derde landen buiten de ge meenschap protectionistisch zul len worden, zo schrijft het blad. „Dit gevaar wordt in Duitsland verschillend beoordeeld, maar dr. Erhard scheen te laten door schemeren, dat voor hem de ge meenschappelijke markt, na al le concessies die gedaan werden, grotendeels aan Frankrijk, om haar totstandkoming te verzeke ren, van waarde zal zijn, als de ze geassocieerd wordt met het vrijhandelsgebied, doch dat an ders haar waarde minder zeker is", zo vervolgt de „Times", die er aan toevoegt, dat deze ziens wijze ook in Nederland enige be langrijke steun vindt". Zelfs in Frankrijk hebben enkele aan hangers van de vrijhandelspoli tiek zich tegen de gemeenschap pelijke markt verzet, omdat zij het gevaar met zich brengt, dat belemmeringen tegenover het overige deel van de wereld, waarmede Frankrijk steeds meer zal moeten handelen, een blij vend karakter zullen krijgen", aldus de „Times". Sjepilof is volgens Tass deze week gekozen tot een der secre tarissen van het centrale comité van de partij. Om hem vrij te ma ken voor ander werk had het pre sidium van de Opperste Sowjet hem van zijn functie ontheven. Het centrale partijcomité had woensdag en donderdag verga derd. De eerste secretaris, Nikita Chroestsjef, had verslag uitge bracht over „de verdere vervol making van het beheer van indu strie en bouwbedrijf". Nicolai Patolitsjef is in Gromy- ko's plaats benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Hij was al gewoon plaatsvervanger. Sjepilof werd in juni van het vorige jaar minister van Buiten landse Zaken, toen de Sowjet- Unie vaste voet trachtte te krij gen in het Midden-Oosten. Hij werd als een voorvechter van een nieuwe en krachtige politiek in dat gebied beschouwd. Gromyko is in 1909 geboren. Hij heeft economie gestudeerd en kwam in 1939 bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Van 1943 tot 1946 was hij am bassadeur in Washington, ver volgens twee jaar lang afgevaar digde bij de Verenigde Naties en van 1952 tot 1953 ambassadeur in Engeland. Hij werd in '53 naar Moskou teruggeroepen omdat de toenmalige minister van Buiten landse Zaken Molotof hem als medewerker wenste. Sinds 1947 is hij plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko wordt als een van de bekwaamsten .onder de jongere Russische diplomaten beschouwd. De laatste twee jaar trad hij op als leider van de Sowjet-dele- gatie naar de subcommissie van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, die regelmatig in Londen bijeenkwam. Een jaar geleden, tijdens het 20ste partijcongres in Moskou, is Gromyko in'het centrale partij comité gekozen. REACTIES OP HET AF TREDEN VAN SJEPILOF. De benoeming van Gromyko tot minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie kon digt het begin van een nieuw diplomatiek offensief van de Sowjet-Unie aan, in het bijzonder in het Midden-Oosten, zo is vrijdag door deskundigen in Sow- jet-aangelegenheden te Washing ton verklaard. De vervanging van Sjepilof zal de taak van de Westelijke diplo maten bij het scheppen van even wicht in het Midden Oosten en bij de aanpak van hét probleem van de hereniging van Duitsland de ontwapeningskwestie niet vergemakkelijken, zo is het oor deel van deskundigen van het Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels hr—t Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ubt Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Zoals bekend hebben de Ver. Staten Israël voorstellen gedaan, die de vrije vaart van Israëlische schepen in de Golf van Akaba moeten waarborgen als Israël gehoor geeft aan de resolutie van de V. N. om zijn troepen van Egyptisch grondgebied terug te trekken. Israël heeft donder dag in Washington getracht na dere opheldering over deze voor stellen te verkrijgen. Volgens ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken beogen de Ver. Staten het volgende: 1. Als Israël akkoord gaat met de resoluties van de V. N., zullen de Ver. Staten bekend maken, dat zij het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba wil len uitoefenen. 2. De Ver. Staten zullen een koopvaardijschip naar het gebied zenden. Als Egypte het schip tracht aan te houden, zullen de Ver. Staten niet geweld met ge weld beantwoorden, maar trach ten een rechterlijke beslissing van het Internationale Gerechts hof in Den Haag over de status van de Golf uit te lokken. 3. Ondanks de nijdige Egyp tische reactie op het Amerikaan se voorstel, is Washington ervan overtuigd, dat de uitoefening van het recht van vrije vaart een pre cedent zal scheppen, dat in feite zal betekenen, dat Egypte de in ternationalisering van deze wa terweg zal aanvaarden. Op deze wijze zou Israël verlost worden van het gevaar beschoten te wor den door Egyptische kanonnen, die de toegang tot de waterweg beheersen. In een vrijdag door het Britse bestuur van Cyprus uitgegeven verklaring wordt gezegd dat aartsbisschop Makarios de „aan stichter was van de terroristische beweging op het eiland en dat hij, tot hem de Seyschellen als (ge dwongen) verblijfplaats werden toegewezen, het algehele toezicht op de operaties der verzetslieden had". De Griekse orthodoxe kerk op Cyprus werd, volgens deze Brit se verklaring, als dekmantel voor het optreden van de „Eoka" ge bruikt. „Geestelijken van elke rang van deze kerk waren nauw bij de samenzwering van aarts bisschop Makarios die ten doel had Cyprus met Griekenland te verenigen betrokken", aldus de verklaring. het herenigingsvraagstuk en dat der Europese veiligheid te bevor deren. „Reuter" verneemt van diplo matieke zijde, dat de hiervoor ge noemde plannen het z.g. „plan Eden" omvatten, dat destijds door de Westerse ministers van Buitenlandse Zaken is ingediend en het volgende inhield: 1. Vrije verkiezingen in geheel Duitsland. 2. Het bijeenroepen van een nationale vergadering, samenge steld uit de gekozen afgevaardig den. 3. Deze vergadering zou een grondwet voor Duitsland moeten opstellen en het houden van vre desbesprekingen voorbereiden. 4. Goedkeuring van de grond wet en het vormen van een rege. ring voor geheel Duitsland, die de verantwoordelijkheid zou moe ten dragen voor de onderhande lingen over en het sluiten van een vredesverdrag. 5. Ondertekening en van krachtwording van dit vredesver drag. De Westduitse regeringswoord voerder zei nog, dat de andere Navo-landen op de hoogte zullen worden gehouden van de resulta ten der besprekingen in de werk groep. In antwoord op een vraag ver klaarde hij, dat West-Duitsland het initiatief tot het instellen van de werkgroep had genomen. Diplomatieke waarnemers had den het reeds waarschijnlijk ge acht, dat de Westduitse regering de een of andere zet i.v.m. een Duitse hereniging zou doen. Zij wijzen erop, dat 1957 voor West- Duitsland een verkiezingsjaar is en dat de sociaaldemocratische oppositiepartij haar voornaamste aanval richt op hetgeen zij noemt „Adenauers buitengewoon pas. sieve politiek m.b.t. de hereni ging"- Zij menen, dat de door de werk groep te houden besprekingen ten doel hebben de nadruk te leg- gen op de wens van Adenauer alles te verrichten, dat in de prak tijk kan worden gedaan om de zaak ener Duitse hereniging, in het licht der internationale ont wikkeling te bevorderen. De instelling van de viermo- gendhedenwerkgroep biedt het voordeel dat hierdoor de nadruk wordt gelegd op de Westerse saamhorigheid en op de West duitse wens om op het gebied der hereniging geen enkele stap te Amerikaanse ministerie van Bui. doen, zonder dat tevoren volledig tenlandse Zaken en Westelijke overleg is gepleegd is met de ambassades te Washington. Westerse verbondenen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is vrijdag avond gezegd, dat de onverwach te vervanging van Sjepilof door Gromyko betekent, dat Moskou meer invloed zal gaan uitoefenen op de politiek der communisti sche bondgenoten en zich onver zoenlijker zal betonen jegens de niet-communistische wereld. Gro myko werd in deze kringen een ervaren uitvoerder van de buiten landse politiek van het regime van Stalin genoemd. De vervanging van Molotof door Sjepilof in juni 1956 werd door velen beschouwd als een wijziging door toedoen van par tijsecretaris Chroesjtsjef. Verder werd in Londense kringen ge zegd, dat Sjepilof wordt be schouwd als de ontwerper van de politiek van meer belangstelling van de Sowjet Unie in het Mid den-Oosten en van het zenden van wapens uit communistische landen naar Egypte en Syrië. Gromyko heeft veel ervaring in het voeren van besprekingen over ontwapening. Zijn benoe ming tot minister van Buiten landse Zaken werd te Londen in verband gebracht met een Sow- jet-voorstel de aanstaande bij eenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de Ver. Naties te Londen op ministerieel niveau te houden. In regeringskringen te Parijs is gezegd dat, in 't bijzonder na de onlangs door hem gehouden redevoeringen over de buiten landse politiek, het aftreden van Sjepilof zeer onverwacht is ge komen. Personen te Bonn, die nauwe betrekkingen onderhouden met het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, hebben vrij dagavond meegedeeld, dat de er varing heeft geleerd, dat de agenten van de buitenlandse po litiek van de Sowjet-Unie komen en gaan, maar dat het beleid en de methoden gelijk blijven. Ver- der zeiden zij, dat Gromyko nooit Stalinist of anti-Stalinist is ge noemd. Hij heeft altijd de indruk gewekt een carrière-diplomaat te zijn. VEROORDELINGEN IN PRAAG Negen Tsjechoslowaken zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen van achttien maanden tot vijf jaar omdat zij betrokken wa ren bij de diefstal en verkoop van gouden tanden en kleren van lijken in het instituut voor patho logisch onderzoek der politie te Praag. Drie veroordeelden waren werkzaam in de ontleedkamer van het instituut. Vier medeplich tigen hebben lichtere straffen gekregen. SOWJET-UNIE WIJST CORRESPONDENT UIT. De Russische regering heeft de Moskouse correspondent van „International News Service", Charles Klensch, uitgenodigd het land zo spoedig mogelijk te verlaten. In de Russische pers is herhaaldelijk kritiek op zijn persoonlijk en beroepsactiviteit geoefend. Boven de Noordzee en West- Europa ligt een uitgestrekt lage drukgebied waarin verscheidene kernen voorkomen. Vrijdagavond lagen er boven Denemarken, het zeegebied tus sen Schotland en Noorwegen, bo ven ons land en boven Midden- Duitsland. Deze veroorzaakten overal, ook in ons land, buien, sommige met natte sneeuw of hagel. De lucht is dan ook onstabiel opgebouwd. Dit is mede het gevolg van haar polaire oorsprong en haar toch over betrekkelijk warm zeewater. Het ziet er naar uit dat de ko mende 24 uur in dit weertype, buien en opklaringen, 's-nachts plaatselijk lichte vorst en win den hoofdzakelijk uit de noord westhoek, weinig verandering komt. Het uitgebreide lagedruk gebied is namelijk vrijwel statio nair. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Buiig Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- of natte sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordweste lijk. In de ochtend plaatselijk lichte vorst en hier en daar wat mist. In de middag dezelfde tem peraturen als gisteren of iets la gere. ZONDAG 17 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.27 4.02 4.42 4.52 n.m. 3.53 4.28 5.08 5.18 MAANDAG 18 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.11 4.46 5.26 5.36 n.m. 4.40 5.15 5.55 6.05 ZON MAAIT op onder op onder Febr. 16 7.56 17.57 21.01 8.13 17 7.54 17.59 22.23 8.38 18 7.52 18.01 23.41 9.05 19 7.50 18.03 9.34 11

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1