i Ufll Je Srcvincie Philips radiotoestellen cadeau! Binnenlands nieuws VcnkcuSe BEURSOVERZICHT Eric de Noorman - Het land der witte mannen Valentijntjes voor de Wegenwacht tl TERNEUZEN. AARDENBURG. HOOFDPLAAT BIERVLIET. OOSTBURG SLUIS Als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht Doe mee aan de grote Philips prijsvraag! ZÏERIKZEE. GRAAUW Nenni blijft als partijsecretaris CANADESE KRITIEK OP SPEIDEL 258.83 257.99 263.35 148.55 148.04 148.44 159.58 158.56 159.79 122.23 121.90 122.23 98.87 98.32 98.87 192.70 192.00 194.81 DE „BREEZAND" iANBESTEDING ONDERHOUDS WERKEN RIJKSWATERSTAAT. Door de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat werd te Mid delburg aanbesteed het onderhou den van het Nederlandse gedeel te van het kanaal van Terneuzen met bijbehorende werken, alsme de van de rijksweg Goes—Hoede- kenskerkeTerneuzenSas van Gentgrens, het gedeelte Ter neuzen—Belgische grens gedu rende 1957. Hiervoor werd als volgt inge schreven Perceel I: J. en T. K. de Oude te Biervliet ƒ148,975; G. A. v. d. Straaten te Terneuzen 147.900. Perceel II: J. en K. T. de Oude te Biervliet 310.000. Perceel III: J. en T. K. de Oude te Biervliet ƒ74.975; K. Lucasse re Walsoorden ƒ73.820; Gebr. De Bokx te Terneuzen ƒ73.500. Pecrelen II en III: Aannemers bedrijf W. J. de Burijn te Terneu zen ƒ379.800; Aannemersbedrijf T. A. Swets Bz te Hardinxveld- Giessendam 371.000. Percelen I. II en III: N. V'. Aan nemersbedrijf v/h firma B. M. van Noordenne en Zonen te Gies- sendam 539.000; P. J. de Bour- graaf te Wemeldinge 532.000. DE MOORD TE NIEUW- EN ST. JOOSLAND. In de zaak rond de mysterieu ze dood van de weduwe K. R. te Nieuw- en Sint Joosland zijn wederom twee arrestaties ver richt. Het onderzoek heeft ertoe ge leid, dat thans ook in verzekerde bewaring zijn gesteld de echtge note van de taxi-chauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland, en de horlogemaker G. N. uit Middel burg, met wie H. allerlei zaakjes opknapte. Zoals bekend werd hijzelf reeds eerder gearresteerd, op beschul diging van verduistering van een geldbedrag, toebehorende aan de «nagekomen weduwe. De horlogemaker is gearres teerd op beschuldiging van mede plichtigheid aan één van de mis drijven. Philatelisten in jaar vergadering bijeen. Biljartwedstrijd. Te Aardenburg werd een bil jartwedstrijd gespeeld tussen de golfbiljartverenigingen uit Sluis en Aardenburg. Deze match vond plaats voor de W. Zeeuws-Vlaam se competitie en eindigde in een overwinning voor Aardenburg met 64. Raadsvergadering. De raad der gemeente Hoofd- Woensdagavond j.l. kwam de postzegelvereniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" in lunchroom Koe ne alhier in jaarvergadering bij- een. öi zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer G. A. Lyp- pens, o.m. op het te betreuren feit, dat er zoveel goede Neder landse zegels naar het buiten land verdwijnen. Sadat de notulen waren goed gekeurd bracht de secretaris, de heer ir. W. D. G. Toorenman, zijn jaarverslag uit. Hierin wees hij op het nut van de in het verslagjaar ter plaatse gehou den postzegeltentoonstelling, om dat mede dank deze expositie het ledental der vereniging met 25 pet. kon worden opgevoerd. Tot de Nederlandse Bond van postzegelverzamelaars, gevestigd te Amsterdam, was het verzoek gericht om te Terneuzen een filmavond te organiseren, die eventueel mede toegankelijk zou rijn voor niet-leden. Nadat ook het financieel ver slag was uitgebracht, werd de penningmeester, de heer F. D. Hamelink, décharge verleend. In zijn verslag merkte de heer Hamelink o.m. op, dat welis waar het kassaldo als gevolg van de gehouden tentoonstel ling een aderlating heeft rnoe- ten ondergaan, doch gedachtig jan het spreekwoord „de cost gaat voor de baet uit was hij van mening dat het geld goed besteed was. Zowel de secretaris als de penningmeester werden door de voorzitter dank gebracht voor het vele werk in het afgelopen jaar ten bate van de vereniging verricht. Bij de bestuursverkiezing werd de penningmeester met alge mene stemmen herkozen, terwijl tot leden van de kascontrole- commissie werden benoemd de heren G. Klaassen en A. de W&Ert. Na het houden van een grote zegelverloting bleef men nog ge ruime tijd bijeen, waarvan tevens gebruik werd gemaakt tot ruiling van zegels, alsmede «n de rondzending te bekijken. Omstreeks elf uur werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitter gesloten. Protpaganda-avond Vogel- beschermingswacht. In de zaal van café Du Puij organiseerde de Vogelbescher- mingswacht West Zeeuws-Vlaan- deren haar eerste propaganda- avond. Hiervoor bestond veel belang stelling, vooral van de zijde van de jeugd. De voorzitter van de Vogelbe- schermingswacht, de heer C. M. van de Broecke uit Aardenburg, opende de druk bezochte bijeen komst met een hartelijk wel komstwoord. Hij richtte zich vooral tot de jeugd. Hij sprak over een geliefde bezigheid der jongeren, n.l. het eitjes uit de nesten halen, deze uitblazen en een hele verzameling eieren aan te leggen. Jammer genoeg gaat deze lief hebberij ten koste van de vogel stand, waarom de heer Van de Broecke de jongelui opwekte de vogels meer broedgelegenheid te geven, o.m. door de broedkastjes, en zo het leven van de vogeltjes te bespieden. Men zal dan be merken, dat de natuur prachtig in elkaar zit, en zijn bewonde ring niet meer uiten door het uithalen van de nestjes, doch juist door het beschermen van de broedplaatsen van de vogels. Grote bewondering had de heer Van de Broecke voor het feit, dat men in Biervliet vorig jaar gedurende de koude winter een spontane voederactie orga niseerde voor de hongerende en halfbevroren vogels in de Braak manpolder. Vervolgens werden enkele aar dige films vertoond. Een film over het Amerikaanse bescherm de natuurbezit had door de fraaie kleuren ieders belang stelling. De heer H. Enkelaar, secreta ris van de vereniging Vogelbe- schermingswacht, besprak daar na de ontwikkeling van de vogel- beschermingswacht in Zeeland. Hij wekte de aanwezigen op lid te worden van de afdeling, en gen gesteld actief aan de Vogelbescher- mingswacht deel te nemen. De afdeling telt thans 49 leden. Tijdens de bijeenkomst kon een groot aantal nieuwe leden wor den ingeschreven. Verschillende jeugdclubs ma ken broedkastjes, terwijl ook de Lagere Technische school te Oostburg een aantal van deze broedkastjes, welke ter vergade ring werden getoond, vervaar digt. Na de pauze werden nog en kele fraaie natuurfilms ge draaid. plaat is tegen maandag a.s. bij eengeroepen. De agenda vermeldt 16 p.unten waaronder vele verzoeken om subsidie. Zo vraagt de Vogelbescher- mingswacht een bijdrage, even als de Stichting Beroepskeuze voorlichting. Ook de beide instel lingen voor Maatschappelijk Werk in West Zeeuws-Vlaande ren vragen een bijdrage in het Gezinsverzorgingswerk. In het herbouwplan zal grond worden verpacht voor het bou wen van woningen aan de heren V. A. Verstraete en L. B. Ver straete. Voor de instelling voor Maat schappelijke Zorg moeten wegens periodieke aftreding een voorzit ter en twee leden gekozen wor den. Voor de drie te Hoofdplaat ge vestigde bijzondere scholen zal de exploitatie vergoeding moeten worden vastgesteld. Getracht zal worden met de N.V Bank voor Nederlandse Ge meenten een kasgeldlening aan te gaan. Lezing voor Nationale Vrouwenraad. De Nationale Vrouwenraad voor Zeeland belegde in hotel De Vuijst een bijeenkomst, met als doel meer belangstelling voor deze vereniging te wekken. Mevr. E. van de Broecke—de Man uit Aardenburg, presidente van de plaatselijke Vrouwenraad Zeeland, zette in het kort uiteen wat de Nationale Vrouwenraad beoogt en wil, n.l. het samenbun delen van dat wat bindt, een over koepelend orgaan zijn voor alle V rouwen verenigingen Zij sprak een woord van bijzon der welkom tot de burgemeester van Zuidzande, de heer H. P. Everwijn, en de heer F. A. van Rosevelt uit Schoondijke. Mej. H. Maters, inspectrice bij de Zedenpolitie te Amsterdam, vertelde vervolgens van de taak van de vrouw bij de politie. Zij vertelde op boeiende wijze van de diep menselijke taak, die een inspectrice bij de Zedenpoli tie heeft, en wist daarbij de aan. dacht van haar gehoor te bepa len Naar aanleiding van het onder werp werd een groot aantal vra- Weer boter achterhaald. Ambtenaren van de dienst van Invoerrechten en Accijnzen zijn er'in de nacht van dinsdag op woensdag in geslaagd een partij van 850 kg boter in beslag te ne men. Hun aandacht werd getrokken door een luxe auto, merk Chrys ler, die het erf opreed van de caféhouder F. de K., die daar ook een landbouwbedrijf uitoefent. Daar waren de heren juist bezig de boter in te laden. F. de K. en de chauffeur M. uit Moerkerke werden aangehouden en auto met boter in beslag ge nomen. Zij bekenden bij de zaak te zijn betrokken. In verband met deze smokkel- affaire werd in Sluis nog aange houden de melkhandelaar F. C. als verdacht bij deze zaak te zijn betrokken. Plotseling overleden. Alhier overleed plotseling op 75-jarige leeftijd koster J. Goet- hals van de Ned. Herv. Kerk. Juist had hij de zaal van het Ned. Herv. Jeugdgebouw in orde gebracht voor een lezing van ds. L. P. W. Groenveld toen hij door een hartaanval werd getroffen en buiten bij de ingang overleed. Zo werd hij aangetroffen door enige jongens die ds. Groenveld waarschuwden. Dr. G. U. M. de Meijer constateerde de dood. Goethals was bijna 40 jaar kos ter en in Sluis een geziene figuur. Als u nu een Philips radiotoestel of radiogrammofoon koopt, kunt u deelnemen aan een geweldige prijsvraag. Want Philips geeft aan 501 kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel cadeau krijgen. Grijp deze unieke kansGa het prijsvraag-vouwblad vragen aan uw Philips handelaar, die u gaarne alle gegevens verstrekt. Ga vlug naar uiv Philips handelaar! schade in een door blikseminslag Twaalf leden van het ko":ps brandende boerderij tot zo ge- wegenwacht van de A N.WB zijn mogelijke omvang te beper- donderdagmorgen in de bloeme- „Jf,.,„i Telefoonstoring opgeheven De telefoonstoring die woens dagmiddag alhier werd veroor zaakt doordat een dragline een telefoonkabel vernielde, is 's avonds te 18.00 uur opgeheven. Spelende kinderen staken stro in brand. Gistermiddag speelden vier kin deren in een oud kippenhok, dat tijdelijk ook voor de opslag van enige balen stro dienst deed, aan de Grachtweg te Zierikzee. Plot seling wierp bet zevenjarig zoon tje van de familie V. een bran dende lucifer op het stro dat on middellijk vlam vatte en de uit gang versperde. Via het dak moesten de kinderen uit het bran dende hok worden gehaald. Het tweejarig dochtertje V. was er liet ergst aan. toe; ze had levensgevaarlijke brandwonden opgelopen. Ze is naar het zieken huis vervoerd. Haar zevenjarig broertje is eveneens ernstig gewond. De an dere twee kinderen kregen geen noemenswaardig letsel. KAAS bij t onibijt Douane achterhaald smokkel auto met 1000 kg koelhuis- boter. Surveillerende douane uit Hulst heeft donderdagmiddag j.l. in de Van Alsteinpolder onder de ge meente Graauw en Langendam een Belgische smokkelauto met 1000 kilogram koelhuisboter in beslag genomen. De bestuurder van de smokkel auto gaf geen gevolg aan de ambtelijke sommatie tot stoppen en trachtte met zijn kostbare la ding te ontkomen. Leek het aan vankelijk of hij in zijn voornemen zou slagen, een opgebroken weg in een aangrenzende polder werd hem noodlottig. De chauffeur wist zelf tijdig de benen te nemen en een bekeu ring te ontlopen, maar de douane kon de auto met de boter, verte genwoordigende in totaal een waarde naar schatting rond de ƒ3500,— in beslag nemen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Pietro Nenni is met zijn tegen standers in de Italiaanse so<^- fistische partij tot een vergelijk gekomen en heeft zich bereid verklaard aan te blijven als par- fijsecretaris. Hij krijgt een direc- toraat van 20 man naast zich waarin hij over een kleine meer derheid kan beschikken. In net nieuwe centrale comité heeft hij sfechts het derde deel, van de le den op zijn hand. Nenni krijgt veel vrijheid bij de uitvoering van zijn politiek: bi-eken met de óommunisten en het vergroten van de partijin vloed door middel van de parle mentaire democratie. Het partijdfrectoraat bestaat uit tien leden van de groep van Nenni (Nenni zelf inbegrepen), T van de groep der „functionaris sen' (links) en 4 van de groep onder leiding van Basso midden- links IN JANUARI WERDEN MEER T.V.-TOESTELLEN DAN RADIO'S GEREGISTREERD In de maand januari zijn door de dienst Luister- en Kijkgelden voor het eerst meer nieuwe tele visietoestellen dan radio's gere gistreerd n.l. 12.610 tegen 11.830. Het totaal aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen bedroeg op 1 februari 1957, 2.246.882, het aantal aangegeven televisietor stellen 112.076. Het aantal draadomroep-aan sluitingen kwam in dezelfde maand op 544.132. TWEE WEGREUZEN OP ELKAAR INGEREDEN Donderdagmorgen zijn op de dam twee wegreuzen een op legger met betonnen funderings palen en een tankauto van de Caltex ter hoogte van de Ou- de-Hemweg op elkaar ingereden De tankauto reed in de richting centrale-noord, de oplegger kwam van rechts de oude-Hem- weg uitrijden, op weg naar het Overtoomse Veld. De chauffeur van de tankauto heeft, naar het oordeel van de politie, de opleg ger te laat gezien. Op de hoek van de Spaarndammerdijk en de oude-Hemweg staat n.l. een tankstation ver vooruitgebouwd. Remmen mocht niet baten. De neus van de tankauto boorde zich in de flank van de oplegger, waarvan de laadbak werd ont zet. De funderingspalen, ieder van een gewicht van 2800 kg, kwamen gedeeltelijk op de straatweg terecht. Het verkeer ter plaatse werd niet noemens waard opgehouden. Hoewel die nog niet precies te schatten was, achtte men de schade aanzien lijk. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. BIJNA 658.000 MOTORRIJTUIGEN IN NEDERLAND Volgens berekeningen van de K. N.A.C. bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Neder land op 1 januari j.l. 657.680; dat is bijna 16% meer dan een jaar tevoren. De bromfietsen zijn hier nog niet bijgerekend. De K. N.A.C. geeft de volgen de samenstelling van het motor rijtuigenpark per 1 januari 1957 345.500 personenauto's (inclusief combinatiewagens), 117.800 vrachtauto's en bestelauto s, 7600 autobussen, 4760 trekkers met oplegger, 5400 speciale voer tuigen (brandweerauto's e.d.), 163.300 motorrijwielen en scoo ters 645.000 bromfietsen, 320 tractoren en 13.000 motordrie wielers. Zeer opvallend is, aldus de K N A.C., dat het aantal inge voerde en in Nederland gefabri ceerde motorrijwielen en scoo- tjes gezet. Tegelijkertijd hebben hun vrouwen thuis ook een bloe menhulde ontvangen. Op deze „Valentijndag", waarop men mensen, die plichtsgetrouw hun taak vervullen en daarbij, meer, dan die taak vereist, hun mede mensen goede diensten verlenen, hebben de Nederlandse bloemis ten in deze twaalf „gele-ridders van de weg" het hele korps W.W. willen huldigen. In hte leslokaal van het cen trale W.W.-gebouw te Den Haag sprak de secretaris van de ver eniging „De Nederlandse Bloe misterij" het dozijn hartelijk toe. Hij stelde de burgerzin van de wegenwachten en in het bijzon der van dit uitgelezen Rozijn in het licht. Met hun eenvoudige daden van naastenliefde en hulp vaardigheid naast hun arbeid voor de verkeersveiligheid zijn deze mannen voorbeelden voor heel ons volk. Alle mannen ontvingen uit handen van lieftallige meisjes boeketten seringen en tulpen. Hun motoren waren met bloem stukken versierd. Van achter een groot „centraal" bloemstuk hield het hoofd van de Wegenwacht de heer G. van Leeuwen, een toe spraak en bracht dank voor de Valentijnhulde. Wegenwacht G. Fokkema uit Meppel greep een op hol gesla gen paard en redde daarmee het leven van een jongetje, dat op de kar er achter zat. Wegenwacht H. Velthuis uit Wezep zag een koe in de wei, die afkalfde. Bij ge brek aan hulp greep hij zelf in. Moeder en kind maken het goed. Voortreffelijk was de E.H.B.O.- assistentie van wegenwacht G. van der Kamp uit Voorthuizen, die een arts hielp drie zwaar ge wonden en drie lichtgewonden uit op elkaar gereden auto's te halen en te verzorgen. Kracht dadig ingrijpen van wegenwacht G. Vlekkert uit Voorthuizen voorkwam een zware bosbrand bij de Wittenberg. Wegenwacht G' Wakkermans uit Doetinchem stelde alles in het werk om de ken. Een onderweg onwel en be wusteloos geworden automobilist werd door wegenwacht N. Broers uit De Bilt verzorgd en naar een ziekenhuis gebracht. Een boerde rij bij Bodegraven werd door we genwacht N. den Hoed uit Al phen aan de Rijn voor vernieti ging behoed. Hij zag de hooiberg in brand staan. Vonken regenden op 't rieten dak terwijl de bewo ners zich van niets bewust wa ren. Den Hoed waarschuwde, klom zelf op het dak en bluste daar het vuur. Een aanstaande vader, haastig op weg naar huis, kreeg autopanne. Door een ge broken ventilatorriem liep de motor gloeiend. Ondanks gevaar voor brandwonden legde wegen wacht J. R. Bouwmeester uit Noordwijk een nieuwe riem aan lappa kon zichzelf pappa zien worden. In de Heer Hugowaard kon wegenwacht B. Loos, die op zijn vrije dag liep te -wandelen, het niet over zijn hart verkrijgen een gestrande automobilist niet weer op gang te helpen. Wegen wacht H. J. Timmer uit Nijver- dal viste een tweejarige hummel met haar autoped van de drukke rijweg ZwolleNijverdal. Met hulp van de Zwolse politie en een oproep via de radiodistribu tie kon de moeder haar kind, dat vele kilometers van huis was weggelopen, enige uren latei- weer aan het hart drukken. Twee kleine peuters uit Reuver waren van huis weggelopen. Wegen wacht F. Manders uit Swalmen (L.) vond ze zwervend en bracht ze na veel zoeken en navraag weer veilig bij hun ouders. In de strenge kou van februari 1956 heeft wegenwacht W. van Dijk uit Hilversum vele vogels het leven gered door ze te voederen Watervogels bracht hij naar open water. Door de koude bevangen vogels nam hij mee naar huis en verzorgde ze zo lang tot ze weet op eigen wieken konden drijven Voor al deze daden van liefde voor mens en dier, burgerzin en plichtsbetrachting hebben deze twaalf wegenwachten donderdag hun Valentijntje gekregen. van 1956 in totaal 26.900 bedroeg, in de laatste vijf maanden slechts 2133. OPLOPEND KOERSPEIL De vrij aanzienlijke koersver- betering die de internationale fondsen donderdag lieten zien was in hoofdzaak te wijten aan het krachtige herstel van New York. Na de teleurstellende beursdagen in Wall-Street, waar door de koersen sterk zijn afge brokkeld, is woensdag een kente ring ontstaan, die aan het Dam rak niet ongemerkt is voorbijge gaan. Donderdagmorgen reeds lagen de koersen aanzienlijk ho ger en donderdagmiddag werd dit verbeterde niveau onmiddel lijk overgenomen. In de tweede helft van de markt ontstond een lichte re actie uit hoofde van winstne mingen zodat het hoogste punt van de dag merendeels niet ge handhaafd werd. Kon. Olie was f 5 beter overeenkomend met een stijging van 25 punten op de oude noteringsbasis Voor heen zou zulk een koersverhef- fing voor het hoofdfonds onge- ters de eerste zeven maanden toch hersteld. DRAGLINE CONTRA TELEFOONKABEL Draglines hebben kennelijk iets tegen telefoonkabels .Woens dagmorgen heeft zo'n machine, zoals we al meegedeeld hebben, Schouwen-Duiveland voor een tijdje van zijn telefoonverbin ding met het vasteland beroofd en nu blijkt ons dat een ander exemplaar de middag van de zelfde dag in Best een kabel heeft vernield. Het gevolg was dat van Tilburg uit geen tele foon- en telexgesprekken meer gevoerd konden gevoerd met Eindhoven en andere in de sec tor Eindhoven liggende plaat sen. Omgekeerd ging het, voor wat de telefoon betreft, nog wel, dank zij een verbinding echter via Amsterdam. Door de zware regenval was het erg moeilijk, bij de beschadigde kabel te komen, maar gistermor gen is de verbinding, nadat er de hele nacht aan gewerkt was, De socialist H. W. Herridge heeft woensdag in de Canadese Tweede Kamer aan de Canadese minister van Verdediging. Camp- ney, gevraagd of het deze be kend was dat de nieuwe opper bevelhebber van de Navo-land- strijdkrachten in centraal-Euro- pa, luitenant-generaal Speidel. in 1942 als hoofd van de Duitse ge nerale staf in Parijs een verslag had uitgegeven over de interne veiligheid in het Duitse leger, waarin sprake was van de arres tatie van vele Joden. Enkelen van deze Joden waren naar één van de beruchtste vernietigings kampen in Polen gezonden. De minister antwoordde dal hij dit niet wist, maar voegde eraan toe wel te weten dat generaal Speidel gearresteerd was omdat hij deel uitgemaakt zou hebben van de samenzwering tegen Hit- Ier. twijfeid meer indruk hebben ge maakt dan dit thans het geva is. De affaire was namelijk zo wel in de oliehoek als voor de andere aandelen zeer matig. Al leen Philips trok wat meer be langstelling, liep op tot 251 waarna een geforceerde koers van 243 tot stand kwam. A. K. U. liep ver boven de 200 uit, Unile ver bewoog zich rondom de 340 Opmerkelijk was het weder om willige verloop van Staats fondsen, met name de staffelle- ning die boven de 88 kwarr. Scheepvaart wist zich goed te handhaven, Cultures vast voor Amsterdam Rubber. Converteerbare obligaties Phi lips 111 3'4. Claims Arnhemse Scheepsbouw werden voor het laatst verhandeld en geadvi seerd 125 h 130. Gisteren was de inschrijving. Het feit dat de Aniem winst- en verliesrekening over 1955 geen saldo vertoont was ter beurze nog niet bekend. De Schelde lag iets beter op het gunstige jaarverslag. Schokbe- 'ton verloor 4 punten op de be perking der produktie van kei stenen. Befo heeft in 1956 voor het eerst een bescheiden winst ge maakt. De koers kwam op 19 bie den. De gehele markt sloot zeer kalm. Prolongatie 3 3'4 procent. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Kon. Olie: Philips: BECRSIN DICES 12/2 13/2 14/2 NABEURS 156.50 249—250 69. Zo snel als maar enigszins mogelijk is, komen de mensen nu uit de vluchtgang. De genen, die achteraan zijn, zorgen wel dat de voorsten opschie ten, want ze horen in de verte achter zich het geluid van hun achtervolgers. Vol ongeduld wach ten de overigen tot de laatste man eindelijk uit de vluchtgang is gekomen. „Nu de uitgang ste vig afsluiten," zegt de Noorman. „Svein help een handje, je weet er wel raad mee." De lange Sakser behoeft geen aansporing. Zware steenen en arm dikke bomen sleept hij aan en zo weten allen het luik zodanig te blokkeren, dat het muurvast zit. „Ja," zegt de Noorman, terwijl hij zijn blikken over de ongedul dig op vertrekken aandringende groep laat gaan. „Alles is goed en wel en ik denk ook, dat ze ons nu wel spoedig bovengronds achterna zullen komen, maar waar zijn de anderen gebleven, de vrouwen en kinderen? Waar moeten wij hen zoeken? We weten bovendien hele maal niet waar we ons bevinden. L- er hier ergens een meer of een rivier, die mogelijkheid biedt om te ontsnappen?" vraagt hij aan de krijgers van de nederzetting. Deze krijgers weten echter even min waar ze zich bevinden en ken nen heg noch weg, en dat terwijl de tijd dringt, want één ding is zeker: ze moeten weg en vlug ook, maar waarheen? Het Nederlandse motorkust vaartuig „Breezand", dat maan dag j.l. voor Bayonne op een wrak is lekgeslagen en gestrand, wordt niet als verloren be schouwd. Maar de vraag wat er met het schip zal gebeuren zal pas kunnen worden beantwoord als de storm, die nog rond de „Breezand" woedt, zal zijn ge luwd. Een beslissing moet dan door de assuradeuren worden genomen. Omdat de eigenaar Boele's Scheepswerven en Ma chinefabriek gisteren nog geen telefonisch contact met kapitein Mulder heeft gehad, wordt vermoed, dat deze zich weer aan boord bevindt. Bij be paald getij is het n.l. mogelijk verbinding tussen schip en wal te onderhouden, zodat de gezag voerder het schip naar believen kan verlaten en betreden. Het fcgyptische beheer van 't Suezkanaal heeft de Duitse lood sen, die op het kanaal werkten en thans met verlof zijn, opge roepen zich gereed te houden voor hervatting van het werk.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2