f28,-- per Boelganins voorstellen aan Adenauer niet geheel onaanvaardbaar Agendacommissie der V.N. verwerpt Sowjet-voorstel Melkgarantieprijs van 100 kg verwacht Hongaars dorp in handen van tegenrevolutionairen De staking in de New Yorkse haven Weeroverzicht ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER TUSSEN YEMEN EN ADEN Kindje verkouden VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3990 Oorzaak van onrust en armoede VERRUIMING BENZINEVERBRUIK IN BELGIE besprekingen FIREFLY NEERGESTORT Besprekingen wellicht vruchtbaar Flonkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe; advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L1 Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Er wordt de laatste tijd weer herhaaldelijk melding gemaakt van grensincidenten tussen het UtEnilikrijk Yemen en het protec toraat Aden, waarbij de regering van Yemen en die van Engeland elkaar over en weer beschuldi gen. Wil men echter de oorzaken van deze geschillen opsporen, dan is het nodig wat verder in de ge- s«ihiedenis terug te gaan. Toen in 1839 de Britten Aden bezetten, dat toentertijd nog een klein vissersplaatsje was, werd er een verdrag afgesloten met de leiders der belangrijkste Arabi sche stammen in de omgeving, welke overeenkomsten de grond slag vormden voor het tegen woordige protectoraat. In een bijeenkomst van de Se- aaatscommissie van Economische Zaken heeft de Belgische minis ter van Economische Zaken ver klaard dat het nationaal petro- leumcomité, dat dinsdag j.l. is bijeengekomen, hem eenparig aangeraden heeft de bezuini- gingspolitiek voort te zetten, maar dat hij inzake benzine tot een versoepeling kon overgaan, daar de huidige stand van zaken veroorloofde de maximumsnel heid voor automobielen tot 80 km te verhogen. De minister zal dit vandaag aan de kabinetsraad voorstellen en hoopt dat deze maatregel van de komende week af van toepas sing zal zijn. De minister hoopt ook dat voor Pasen, misschien pp het einde van maart reeds vol strekte vrijheid zal gelaten kun nen worden. De „Egyptianisering" van banken en verzekerings maatschappijen Een besluit van de Egyptische minister van Financiën verplicht de Franse en Britse banken en verzekeringsmaatschappijen zioh binnen een maand te „Egyptia- niseren". Het besluit, dat woens dagavond werd gepubliceerd, geeft (banken en maatschappijen van andere landen een jaar tijd om te voldoen aan de door kolo nel Nasser op 31 januari J.l. on dertekende verordeningen inzake „Egyptianisering". Russische bekrachtiging van verdrag inzake in Polen gelegerde Sowjet-troepen „Tass" meldt, dat het presi dium van de Opperste Sowjet in een besluit van 11 februari het verdrag met Polen betreffende de gerechtelijke status der in dat iand gelegerde Sowjet-Russische woepen, dat 17 december j.l. te Warschau werd getekend, heeft bekrachtigd. Frans-Tunesische 9 De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Flaure, is donderdag in Tunis aan gekomen voor besprekingen met de Tunesische premier, Habib Boerguilba, over de Frans-Tunesi sche betrekkingen. Er zal o.m. gesproken worden over de toekomst van de 100.000 FVansen in Tunesië (dat vorig jaar maart onafhankelijk werd), de Franse troepen die in Tunesië gelegerd zijn, de Franse functio narissen en de Tunesische positie ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk. De iman van zijn kant zegt, dat de Britten van Aden een militai re basis hebben gemaakt en dat alle belangen van de bevolking Voor deze concentratie van vloot en luchtmacht moesten wijken. „Sinds het einde van de oorlog wordt in Aden voortdurend aan deze ontwikkeling gewerkt", zeg gen de autoriteiten. De waarheid is, dat pas ongeveer een jaar ge leden de gouverneur van Aden de eerste van de ongeveer 1500 woningen opende, die voor de ar beiders met de lagere inkomens worden gebouwd, waarbij tevens wordt gezorgd voor scholen, een moskee en 'n gehele winkelwijk. „Wanneer de tegenwoordige situatie blijft voortduren", aldus een Engelse zegsman, „wordt het •onmogelijk aan sociale verbete ringen verder geld te besteden, daar dit dan nodig zal zijn voor de 'defensie!" AAN DE ANDERE KANT. En hoe staat het nu met de so ciale ontwikkeling in Yemen? Na de mislukte opstand tegen de iman in april 1955 verklaarde radio-Cairo in de uitzending „Stem der Arabieren", dat iman Ahmed besloten had de schatkist van de vroegere iman Yahya aan te spreken teneinde zodoende over de middelen te beschikken voor de uitvoering van de diver se plannen ter bevordering van dc welvaart. Hierdoor zou een bedrag van 100.000.000 ter be schikking komen. Ver is men in tussen met de uitvoering van deze plannen niet gevorderd, doch ook deze plannen zullen va: dê tegenwoordige onzekere toe stand zeker de nadelige gevolgen ondervinden. De rol, die de iman bij dit alles 'speelt, is zeer vaag. Maar één 'ding schijnt wel duidelijk: radio. ;Qairo spreekt over de grensinci denten op een wijze alsof hiervan een onverholen agressie van En geland ten opzichte van Yemen sprake zou zijn. Tevens maakte zij melding van het feit, dat de ambassadeurs van Yemen en Rusland in Cairo verschillende PILOOT OMGEKOMEN. Op een weiland bij de rijks weg Den HaagAmsterdam on der Wassenaar, tussen Den Deijl en de Haagse Schouw, is giste renmiddag omstreeks half twee een Firefly van de marinevlieg basis Valkenburg brandende neergestort. De bestuurder en enige inzit tende van de Firefly is om het leven gekomen, zo deelt de ma rine-voorlichtingsdienst mee. Hij was bezig start- en landingsoefe ningen te maken op Valkenburg. Het vliegtuig was een opleidings toestel. Het kwam neer bij het café Maaldrift. Het toestel, dat een motorsto ring schijnt te hebben gehad, is door de wind van geringe hoogte tegen de grond gedrukt. Het kwam met de neus in de grond te staan. Een steekvlam ooggetuigen. De brandweren van Wassenaar en de vliegbasis Val kenburg en de wegenwacht heb ben de brand geblust. De omgekomen vlieger was de 29-jarige luitenant-ter-zee tweede klasse K. den Hamer uit Leiden. Hij was gehuwd en vader van een kind. In de laatste tijd zijn zelfs ver schillende hoofden van het weste lijk deel van het protectoraat er toe overgegaan nauwere betrek kingen met Engeland aan te kno pen om op die wijze raad en steun te ontvangen voor verbete ringen in hun bestuursvorm err op ander gebied, dit zeer tot on genoegen van de opeenvolgende imans van Yemen, die beweren de rechtmatige heersers over het gehele zuidwestelijke deel van Arabië te zijn. Van 1872 tot het eind van de eerste wereldoorlog stond Yemen onder Turks beheer en had de iman buiten de hoofdstad geen enkel gezag. Na het verdrijven van de Turken door de Britten trachtte de iman echter deze macht uit te breiden, eerst tot het gehele gebied binnen de gren zen van Yemen, daarna evenwel ook over de staten, die tot het protectoraat behoorden, en hij weigerde uiteraard de grensover- cenkomst, die tussen het Ver enigd Koninkrijk en de Turkse regering ten opzichte van Aden en de voormalige Turkse provin cie was gesloten, te erkennen. Er werd derhalve in 1951 door beide regeringen een commissie inge steld teneinde een oplossing te zoeken voor de nog bestaande moeilijkheden bij de grensafba- kening, maar deze commissie is nooit bijeengekomen. WAAR LIGT DE GRENS? Dit is thans de feitelijke toe stand, wat betreft de grens tus sen Yemen en het protectoraat. Maar hoe staat het nu met de stammen, die in het grensgebied wonen? Aan de zijde van Yemen erken nen de stammen de soevereiniteit van de iman; aan de zijde van het protectoraat alleen de door hen zelf gekozen aanvoerders. Hoewel het Verenigd Konink rijk verdragen met deze aanvoer der afsloot, kan niet gezegd wor den, dat zij het bewind over deze stammen uitoefenen. Voor verde diging tegenover derden vertrou wen deze stammen echter wel op de bescherming van Engeland en n^moet;n„en hébben gehad en Lodge noemde deze wanneer dit nodig wordt geacht groS hoeveelheid ging vals. Hij zei dat Amerika Ut: i 1_ nn„ 4 l-rrvn inetomman mot oon HoHut in schoot uit het toestel, aldus de verder gelegen tijdstip verlegt Bondskanselier Adenauer heeft woensdag voor de Westduitse radio verklaard dat er enige punten zijn in de brief die hij van Boelganin ontvangen heeft „waarover discussie mogelijk is en wellicht vruchtbaar kan zijn". Hij verwierp echter de sugges ties dat West-Duitsland „agres sieve bedoelingen" heeft. In de brief van Boelganin, die de vorige week aan Adenauer is overhandigd wordt gezegd dat bewapening van West-Duitsland de mogelijkheid van de hereni ging van Duitsland naar een Boelganin stelde voor dat Rus land en West-Duitsland handels- consulaire en culturele overeen komsten zullen ondergetekenden om de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Na gezegd te hebben dat dis cussie mogelijk is over enkele punten van Boelganins brief merkte Adenauer op dat hij het volgende graag onomwonden tegen het' Duitse volk wilde zeg gen; „Er zijn geen twee Duitse sta ten. Er is maar één Duitse staat. De zogenaamde Duitse democra tische republiek is geen staat. Volgens alle opvattingen van het nationale en internationale recht is Oost-Duitsland een on der Russische heerschappij staand bezettingsgebied. Aan de bevolking van dit gebied moet de volledige vrijheid terugge geven worden". Voorts verklaarde Adenauer met de meeste nadruk: „Wij zijn geen aanvallers. Wij hebben geen agressieve bedoelin gen en geen mens ter wereld, speciaal geen van onze bondge noten heeft ons ooit op eniger lei wijze gedwongen tot agressie of zelfs maar tot het maken van agressieve plannen of tot agres sieve gedachten". De agendacommissie van de V. JL-assemblef heeft donderdag met acht tegen zes stemmen, bij n onthouding, het voorstel van e Sowjet-Unifj verworpen om in de assemblee pen debat te hou den over de „Eisenhower-leer" voor het Midden-Oosten „en an dere agressieve acties" van de Verenigde Staten. De Russische afgevaardigde Koeznetsof zei, dat het plan van Eisenhower rechtstreekse inter ventie in de interne aangelegen heden van de landen van het Mid den-Oosten ten doel heeft en de politieke en economische onder werping van deze volken. De Amerikaan Henry Cabot beschuldi- maakt Engeland gebruik van Royal Air Force, die in Aden ge stationeerd is, teneinde de status quo te handhaven en aanvallen op het gebied van het protecto raat af te slaan. De iman van Yemen tracht van zijn kant eveneens de macht over deze stamhoofden te verkrijgen, maar gezien hun sterke onafhan kelijkheidsgezin en het verschil in godsdienstige opvattingen valt niet te verwachten, dat zijn stre ven veel succes zal hebben, even min als dit het geval was onge veer 200 jaar geleden, toen de stammen alle invloed van Yemen van zich afschudden. Daar de grenzen nog steeds niet duidelijk bepaald zijn, vor men deze een voortdurende bron van onrust. Misschien kan de op lossing gevonden worden in het voorstel, dat de „Times" onlangs deed, om een internationale com missie te benoemen, die dit in tegenstelling tot de eerder ge noemde commissie van 1951 - dit probleem eens grondig bestu deert en tracht de grenzen nauw keurig te bepalen. LONDEN DREIGT. Dat het zeer gewenst is, dat er eindelijk eens een einde komt aar. deze grensincidenten, zal allen, die enig begrip voor de vooruit gang van de Arabische stammen in Zuid-West-Arabië hebben, dui delijk zijn. De huidige toestand brengt met zich mede, dat vol gens Londen grote bedragen be steed moeten borden voor wa penmateriaal, terwijl aan de an dere kant nog zulke enorme som men nodig zijn voor de industriële agrarische en sociale ontwikke ling van het land. wapens uit communistisch Tsje- I zou instemmen met een debat in choslowakije heeft ontvangen. de algemene vergadering, opdat Uit een en ander blijkt wel, dat de Russische aantijging aan de de Russén de Arabische leiders kaak kon worden gesteld, pogen te gebruiken om een ver-1 Lodge zei dat het de politiek dere splitsing in de Arabische van de Sowjets is een einde te wereld te bewerkstelligen, zoals maken aan de soevereiniteit van dit ook gebeurd is tussen Syrië alle kleine staten in het Midden- en Irak. De arm van Moskou Oosten. reikt ver, maar de onrust en ar-1 Tegen het Sowjet-voorstel stern- moede in deze gebieden blijken den nationalistisch China. Dene een ideale voedingsbodem voor marken, de Dominicaanse repu- het communisme te zijn. ibiiek El Salvador, Frankrijk, (Nadruk verboden). Italië, Peru en Turkije. Het officiële communistische i ..En de plaatselijke organisatie dagblad „Nepszabadsag" meldde I van de communistische partij is donderdag, dat het vijfduizend te zwak, om aan deze toestand Voor stemden: de Sowjet-Unie, Tsjecho Slowakije, Egypte, India, de Verenigde Staten en Engeland. Pakistan onthield zich. Na de stemming zei de Russi sche afgevaardigde Koeznetsof, dat zijn delegatie haar pogingen zal voortzetten om de Ver. Naties dit vraagstuk zonder uitstel te laten behandelen en om dit li chaam de nodige maatregelen te laten nemen ter beëindiging van de voorbereidingen voor een nieu we wereldoorlog. De beslissing van de commis sie om het Russische voorstel niet op de agenda te plaatsen moet door de voltallige algemene vergadering worden bekrachtigd. Men kan verwachten dat de Sow. jet-Unie de hele kwestie dan weer aanhangig zal maken. De commissie verwierp voorts met 11 tegen twee stemmen bij één onthouding (Egypte) 'n Rus sisch verzoek om' de Hongaarse kwestie van de agenda van de Ver. Naties te schrappen. De Sowjet-Unie en Tsjecho- Slowakije stemden voor. De com missie nam daarna een Ameri kaanse resolutie aan, waarin ge vraagd wordt de uiterste datum voor de beëindiging van de qlge- mene vergadering te bepalen op 23 februari. Deze datum is overi gens niet definitief. De commissie besloot ook de volgende week nader te bekijken of de zitting niet op een later tijdstip kan eindigen i.v.m. de voortgezette behandeling van het vraagstuk van het Midden oos ten en de kwestie-Hongarije. Adenauer voegde hieraan toe „Het Duitse volk zal zich op recht verheugen als de Sowjet- Unie dit eens en voor altijd zal begrijpen. Ik geloof dat dan ve le moeilijkheden in de wereld gemakkelijker uit de weg ge ruimd kunnen worden". Daarvoor had Adenauer op nieuw zijn mening te kennen gegeven dat het veiligheidsver drag voor geheel Europa, voor gestaan door de sociaal-democra tische oppositie, geen echts vei ligheid kan waarborgen zonder een hieraan voorafgaande over eenkomst over een gecontroleer de uitschakeling van atoomwa pens. Volgens Adenauer moet een dergelijk systeem zijn betékenis verliezen als er een oorlog kom) waarin atoomwapens worden ge bruikt die vanuit verafgelegen gebieden worden bestuurd. Daarom, aldus Adenauer, moe ten wij voor alles onze krachten concentreren op de afschaffing van de grote kernwapens en op internationale controle op deze afschaffing. „Tot aan het tijd stip van de afschaffing en öe controle hierop zal er geen waar achtige vrede en geen echte ver mindering van de spanning m de wereld zijn". Adenauer gaf niet de punten in Boelganins brief die volgens hem wellicht besproken kunnen worden. Diplomatieke waarne mers in Bonn zijn van mening dat hij doelde op Boelganins aanhouden over betekenis van een handelsverdrag en Boelga nins voorstel om de repatriëring van de Russen en Duitsers ge makkelijker te maken door een 'consulair verdrag. Dit punt is van belang vooi West-Duitsland, omdat men in Bonn schat dat er nog steeds tussen de 80.000 en 100.000 Düit- sers in Rusland zijn. Dan rug, keel of borstje inwrijven met Tengevolge van de slaking van 49.000 havenarbeiders langs de Amerikaanse Atlantische kust van Maine tot Virginia liggen in «Ie New Yorkse haven, waar de toestand nog ingewikkelder is door de nu al tien dagen duren de staking van sleepbootbeman ningen, een 45-tal schepen vast. De Amerikaanse spoorwegen hebben voorts een vervoersver- bod afgekondigd van goederen naar plaatsen aan de Atlantische kust, die bestemd zijn -voor ex port. Het nieuwe Nederlandse passa giersschip „Statendam", dat zijn eerste reis maakt, wordt zaterdag in New York verwacht. Voorts wordt zaterdag nog de „Nieuw Amsterdam" verwacht. Maandag i arriveren de Nederlandse schepen Vele schepen, die daar zouden „Noordam" en „Grote peer", moeten meren, trachten andere De „Statendam" heeft slechts havens te vinden, waar zij hun passagiers aan boord. Kantoor passagiers aan land kupnen zet- personeel zal de bagage van de ten. Zo zal de „Queen EJizabeth" passagiers aan land brengen, zich naar Halifax begeven, van- Het vrachtschip „Sloterdijk" van waar de ontscheepte passagiers de H.A.L. zou woensdag voor an- per trein naar New York kunnen ker gaan tot de staking voorbij reizen. is. inv'i -vers tellende Zuidhongaarse dorp Toemoerkeni, dat ongeveer 40 km ten noorden van Szeged, nabij de Hongaars-Zuidslavische grens is gelegen, beheerst wordt ïoor een uit „welgestelde boeren en fascisten" bestaand „revolu tionair comité", dat de communis tische regering en de partij „openlijk beschimpt". ..Nepszabadsag" doet een be roep op ,de autoriteiten, om de „orde te herstellen". Volgens het blad woont er een ongewoon groot aantal „koelak ken" iwelgestelde boeren), vroe gere politiemannen van het voor oorlogse fascistische bewind en voormalige functionarissen van de nazi's in Toemoerkeni, „een belwerk van de tegenrevolutie in oktober en novemtx-i jl.". „Een koelak heef: de slagerij van de staatsboerderij, die gedu rende de revolutie met geweld werd ontbonden, overgenomen. Deze man hitst de inwoners op door via een luidspreker bekend heid te geven aan uitzendingen van ..Radio-Vrij-Europa", het Amerikaanse anticommunistische omrocpstation, die hij bovendien van een eigen commentaar voor ziet. Een vroegere landarbeider, die in het plaatselijke bestuurscollege werd gekozen, bevordert de be langen der koelakken, die hij werktuigen van de vroegere ge net nschappelijkedooerderij geeft. Toen personen, die vroeger op de staatsboerderij hadden gewerkl, hiertegen protesteerden, dreig den de koelakken hen dood te zullen slaan", aldus het blad. Ket blad schrijft dat „getrou we dorpelingen deze gang van zaken afkeuren, doch dat zij hier aan niet openlijk uiting durven geven", waaraan het toevoegt: radicaal een einde te maken". Hongaarse bladen meldden don derdag, dat tien personen zijn ge arresteerd wegens het verbergen van wapens, het beroven van een postkantoor en het over de Oos tenrijkse grens helpen van vluch telingen. De negentienjarige Lukovics en de 22-jarige Ólah, die, als ge meld, door de militaire rechtbank van Miskolc ter dood zijn veroor deeld, zijn gevonnist wegens het in december j.l., doden van een majoor van het Hongaarse leger, die hen geen wapens had willen geven. „Nepszabadsag" schrijft, dat vele leden van de vroegere Hon gaarse communistische partij niet willen toetreden tot de thans ge vormde nieuwe partij, „omdat zij geen kennis dragen van het nieu we partijprogram". „Doch dat is 'n armzalige verontschuldiging", schrijft het blad. „Dit program zal, evenals het vorige, gebaseerd zijn op het Marxistisch Leninis me, dus het kan hiervan niet sterk afwijken". De te Kaposvar verschijnende „Somogyorszag" meldt, dat boe ren ter plaatse hebben geweigerd belasting te betalen, daar zij de regering-Kadar niet erkennen. Het blad doet een beroep op de Hongaarse communisten om „meer moed te tonen bij het be strijden van vijandige elemen ten". Radio-Boedapest meldt dat het standbeeld te Sopron voor de Sowjet-helden, dat gedurende de opstand werd vernield, in april a.s. door een nieuw monument zal zijn vervangen. In landbouwkringen wordt verwacht, dat de garantie prijs voor melk (het bedrag, dat de veehouder dus min stens moet ontvangen) voor het ,.melkjaar" november 1956november 1957 op 28 per 100 kg van 3,7 of 3,8 percent vetgehalte zal ko men te liggen. Voorts wordt verwacht, dat de toeslag voor melk van de lichte gronden, gebaseerd op kost- prijsverschillen, op 1,70 per 100 kg zal worden gehand haafd. Deze verhoging van de garan tieprijs met vijf cent per kg (li ter) zal voor iets meer dan de helft berusten op natuurlijke prijsstijgingen, zoals deze door het Landbouweoonomiscli insti tuut (L.E.I.) zijn berekend. Het tweede deel zou het gevolg zijn van de „ruk aan de bel" van de georganiseerde landbouw, om tot verbetering van de arbeiders lonen, öe beloning van het werk van de boer en diens medewer kende gezinsleden en tot vergoe ding van de eigenaarslasten te komen. Aan dit laatste verlangen zal, naar men vermoedt, slechts ten dele tegemoet gekomen worden, nu met vrij grote mate van waar schijnlijkheid de bestedingsnota van de regering aan de landbouw slechts 200 miljoen gulden extra inkomen, in plaats van de ge vraagde 350 miljoen, zal toestaan. Hoewel dit bedrag met vreug de en enige voldoening wordt begroet, ontveinst men zich in landbouwkringen. niet, dat van voldaanheid nog geen sprake kan zijn. Ernstig bezorgd maakt men zich over het gerucht, dat in de bestedingsnota een blokke ring van een deel der in de ga rantieprijs voor melk en de toe slag op rogge (thans 3,74 per 1,00 kg) te verdisconteren eige naarslasten zal worden voorge. schreven. Zulks naar analogie van de blokkeringsplannen ten opzichte van de huren. Dit zou betekenen, dat bqeren, die uitsluitend akkerbouw zonder roggeteelt bedrijven, buiten een dergelijke regeling zouden val len. Weideboeren zouden er vol ledig onder vallen, evenals ge mengde bedrijven, die zowel melk als vaak ook rogge produceren. Men schetst een dergelijke rege ling voorts als onjuist tegenover de 'boeren-eigenaren, die men hiermee naar veler mening in hun bestedingsrechten zou aan tasten. Hoewel deze commenta ren reeds gegeven worden, staat nog geenszins vast, dat bedoelde regeling in de bestedingsnota zal worden aangekondigd. Gezien de te verwachten garan tieprijs voor de melk van de boer- derij wordt verwacht, dat de al gemene verrekenprijs met de consumptiemelkfabrieken, zoals gewoonlijk, 2,hoger zal lig - gen en dus tot 30,per 100 k g melk van gefixeerde zuivelwaar- de zal stijgen. Hoe hoog daardoor precies de straatprijs voor losse, gestandaardiseerde drinkrarik thans 31 cent per liter) zal wor. den, is nog niet geheel duidelijk. Indien de regering tegen het S.E.R.-advies in het subsidie van gemiddeld vier cent per liter op drinkmelk handhaaft, wordt een straatprijs van 36 tot 37 cent de laagst mogelijke geacht. Indien ook het subsidie vervalt, zal de drinkmelkprïjs vermoede lijk stijgen tot 40 a 41 cent per liter. De brand in Hongkong De brand, die woensdag jl- in Kowloon (de Cbi neze :vviik van Hongkong», heeft gewoed, hc 'ft tot nu toe 51 slachtoffers gevergd. Hun stoffelijke overschotten, rijn geborgen. Zeven mensen wor en nog vermist. Vier huurhuizen en vier verdiepingen werden ver nield. WEER IETS KOUDER Ook donderdag stond het weer in ons land onder invloed van een depressie die over de Noordzee naar Denemarken is getrokken. Opnieuw vielen overal buien, op sommige plaatsen vergezeld van hagel. Op het vliegveld Deelen werd te 7 uur 9 mm afgetapt. Een nieuwe actieve oceaande pressie die donderdagavond voor de Franse westkust was gelegen is thans van betekenis geworden vóór het weer in West-Europa. Verwacht wordt dat deze de pressie over Frankrijk naar het oosten zal trekken waardoor de wind bij ons tijdelijk zwak wordt. ZON MAAN Later zal zij echter uit noord westelijke richtingen opsteken. De kans op buien blijft groot, waarbij het mogelijk is dat de neerslag plaatselijk in de vorm van natte sneeuw de grond be reikt. De temperaturen zullen verder dalen. medegedeeld door het K. N. M. 1., geldig tot vrijdagavond. Weer iets kouder. Tijdelijk regen of buien, m ook enkele verspreid qptredenc opklaringen. Matige tot kracht ge wind uit noordelijke richfi! gen, maar tijdelijk zwakke ve anderlijks wind. Iets lagere temperaturen. op onder op on der Febr. ZATERDAG 16 FEBRUARI. 15 7.58 17.55 19.37 7.47 v.m. n.m. 16 7.56 17.57 21.01 8.13 Breskens 2.42 3.11 17 7.54 17.59 22.23 8.38 Terneuzen 3.17 3.46 18 7.52 18.01 23.41 9.05 Hansweert 3.57 4.29 19 7.50 18.03 9.34 Walsoorden 4.07 4£Z

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1