BINNENLANDS NIEUWS Nederland loopt naar de 11 miljoen Honderdduizenden huisvrouwen Beursoverzicht goudband generale synode deb IVÖR6li:llitmuntefld! gebruiken nu Friesche Vlag Goudband KOFFIEMELK Brand eist slachtoffers in Hongkong Zware brand in Jaguarfabrieken Huisarrest iq Limassol opgeheven En ze zijn er enthousiast over! Geen geknoei meer met melk die steeds moet worden opgekookt, geen vellen 'n Klein scheutje Goudband - de énige koffiemelk met 31 °/o vaste melkbestanddelen - maakt ieder kopje koffie tot een tractatie. Verfcnjgïfaariö flessen van 1/4 liter (270 gram) f 0.45 1/2 Uier ^540 I 0.77 NED HERV. KERK SCHRIJFT AAN MINISTERRAAD OVER ATOOMPROEVEN. D« Generale Synode der Ne derlands Hervormde Kerk heeft aan de raad van ministers het volgende schrijven gezonden be treffende het nemen van proeven met atoomwapens: „Van 28 juli tot 5 augustus 1956 was in Galyatetó, Honga rije, het centraal comité van de Wereldraad der Kerken, waarbij ook de Nederlandse Hervormde Kerk is aangesloten, bijeen. Het centraal comité heeft zich in deze bijeenkomst onder meer beraden op de gevaren, die voor de mensheid zijn verbonden aan het experimenteel onderzoek van kernwapenen. Het centraal comi té is binnen het kader van dit be raad tot de volgende verklaring gekomen: „Wij doen een beroep op de Kerken om er bij de regeringen van haar landen en bij de Vere nigde Naties op aan te dringen dat er een overeenkomst tot stand komt, waardoor deze proe ven gestaakt of beperkt worden en onder controle komen, opdat er niet langer gevaar voor de mensheid bestaat. Er moeten voorzorgen getroffen worden om zowel de gezondheid van de men sen te beschermen als de veilig heid van de volken te waarbor gen. Opdat de mogelijkheden, die de mensen gegeven zijn voor con structieve doeleinden gebruikt worden, moeten de Kerken voort durend voortgaan aan te dringen op een doelmatig ontwapenings systeem en een vreedzame rege ling van de onopgeloste proble men, die de wereld bedreigen''. De Generale Synode besloot deze verklaring, waar zij zich ge heel bij kan aansluiten, onder uw aandacht te brengen en u te verzoeken de Nederlandse af vaardiging bij de Verenigde Na ties op te dragen alles te doen om te bevorderen, dat de Verenig de Naties ernst maken met het beroep, dat door de Kerken in dezen op haar gedaan wordt BM VERKEERSONGEVAL OMGEKOMEN Woensdagmiddag omstreeks vier uur is mevrouw Van B.H. in de nabijheid van haar woning te Liesel gem. Deurne) door een passerende auto gegrepen en zo ernstig gewond, dat zij kort daar op is overleden. Het slachtoffer is moeder van zeven jonge kin deren. Zij had juist haar man in het ziekenhuis te Deurne bezocht, die aldaar wordt verpleegd na een bedrijfsongeval, dat hem vorige week is overkomen. het Bussumse asyl afgegeven, In afwachting van een nadere be slissing over hun lot. GOEDE BUREN Bij de heropening van het Har- linger gemeentehuis sprak dins dagmiddag de heer Oosterhof, burgemeester van de gemeente Wonseradeel, namens de drie aan Harlingen grenzende gemeenten waarmee Harilngen in het afge lopen jaar meningsverschillen heeft gehad omtrent de grens wijziging en gebiedsuitbreiding van Harlingen. Burgemeester Oosterhof bood namens deze drie gemeenten zijn Harlinger collega een stukje grond aan, dat in de oven van de Makkumer aardewerkfabriek tot een bokaal gevormd was. Hij be schouwde deze bokaal als sym bool van de vriendschap tussen de gemeentebesturen in zoverre, dat men er voorzichtig mee moet omgaan om breken te voorkomen. In het deksel van de bokaal is de spreuk gegraveerd: „Een goede buur is beter dan een verre vriend". MUZIKALE ONTVANGST OP SCHIPHOL De 28-jarige Chris Barber, de Engelse dixielandbandleider is woensdagmorgen met de blues zangeres Ottelie Patterson en. 11 man van zijn gezelschap, uit Lon den op Schiphol aangekomen, waar hij op het platform en in muzikale stijl werd ontvangen door de „Stork-Town-Dixiekids" uit Den Haag, het jongste dixie land orkest 'van Europa. Chris Barber reageerde op spontane wijze en voegde zich, uit de ma chine stappend, met zijn trombo ne onmiddellijk bij de Dixie-kids De uitvoering moest later op dringend verzoek van de douane in de hal worden herhaald. De Engelse band treedt twee maal in ons land op; gisteravond in Rotterdam voor de militairen, in het Tiptop-taptoe programma, en vandaag, eveneens voor de militairen te Princenhage, welke uitvoering life per radio wordt uitgezonden. HET TE HUIZEN GEVONDEN LIJK. De officier van justitie te Am sterdam maakt bekend, dat het stoffelijk overschot, op 25 janua ri j.l. in Huizen (N.H.) gevon den, thans is geïdentificeerd. Het slachtoffer is de 32-jarige Hans Schreuder, die ontvlucht was uit de Sint Willebrordus- stichting te Heiloo, waar hij als ter beschikking van de regering gestelde was opgenomen. Hij is met messteken om het leven gebracht en beroofd van een bedrag van ongeveer 1000. Voorts is vastgesteld, dat hij na zijn ontvluchting veelal ver bleef in de omgeving van de Gel derse kadé te Amsterdam. Hij wordt o.a. verdacht van rijwiel en bromfietsendiefstallen. J Zeker 31 mensen zijn woens dag om het leven gekomen bij een brand in vier overbevolkte huurhuizen in Kowloon (Hong kong). Veel mensen wierpen zich van het dak toen de uitweg langs de trappen versperd bleek. BIJZONDERE ANTILLIAANSE POSTZEGELS 50-JARIG BESTAAN PADVINDERIJ De p(^administratie van de Nederlandse Antillen zal ter ge legenheid van het 50-jarig be staan van de padvinderij en ter herdenking van het feit, dat de oprichter daarvan lord Baden Powell of Wilwell 100 jaar geleden werd geboren, een serie bijzondere postzegels met toeslag uitgegeven. De zegels zijn voor elke waar de in een afzonderlijke kleur uit gevoerd en dragen de beeltenis van Baden Powell met jaartallen, welke op het 50-jarig jubileum van de padvinderij betrekking hebben. POLITIE NEEMT 13 HONDEN, KAT EN WITTE MUIZEN IN BESLAG De politie van Bussum heeft bij een alleenwonende bejaarde vrouw dertien honden, waarvan de meesten waren besmet met schurft, een eveneens aan schurft lijdende kat en een doos witte muizen in beslag genomen. De politie was bij de vrouw gaan kij ken naar aanleiding van klachten van buren. De vrouw, die bekend staat als een dierenvriendin, en vroeger bestuurslid Is geweest van de Vereniging voor Dierenbescher ming woont in een huisje waar aan verscheidene onbewoonbaar verklaarde huizen staan. De politie heeft de dieren aan BROODOORLOG IN EDE. Alle bakkers in Ede hebben de prijs van het brood met vijf cent verlaagd, als gevolg van een plotseling uitgebroken broodoor log. Een witbrood bijv., dat tot voor kort nog 45 cent kostte, wordt nu geleverd voor slechts 40 cent. Aanleiding was. dat één der Edese bakkers zeide door perso neelsgebrek gedwongen te zijn de broodbezorging in te krimpen. Daardoor kon hij het aan zijn winkel afgehaalde brood met vijf cent in prijs verlagen. De meeste andere Edese bak kers een dertig met elkaar besloten daarop deze naar hun mening unfaire concurrentie te beantwoorden door de brood prijs eveneens met een stuiver te verlagen. Bij hen behoeft het brood echter niet afgehaald te worden. Ook het aan huis be zorgde leveren zij nu vijf cent goedkoper. De Jaguar-autofabrieken te Co ventry zijn dinsdagavond door een zware brand voor de helft verwoest. De schade wordt op verscheidene mlijoenen pond ge schat. Volgens een woordvoerder van de maatschappij zal de pro- duktie verscheidene maanden stil liggen. De brandweer, die het vuur was met materieel uit alle om liggende grote plaatsen, kon na drie uur het vuur meester wor den. Honderden auto's die ge reed waren voor aflevering, gin gen in vlammen op. Het perso neel slaagde er echter in de pro totypen van de nieuwe modellen te redden. De Jaguar-fabrieken, waar vierduizend arbeiders werken, produceren ongeveer duizend auto's per week, waarvan mins tens 75 procent voor de export is bestemd. Toen de brand uitbrak had vrijwel het gehele personeel de gebouwen verlaten. Alleen onge veer vijftig employé's van de ad ministratie en het onderhouds personeel waren nog aanwezig. De brandweer, die he tvuur met dertig brandspuiten bestreed wist de brand onder controle te krijgen, voordat de vlammen een ondergrondse benzinetank be reikten. Verscheidene brandweer lieden kregen het tengevolge var» de rookontwikkeling te kwaad, maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Ongeveer 300 auto's, bestemd voor uitvoer naar Amerika, Bel gië, Zwitserland, Centraal-Afri- ka en Scandinavië zijn vernield. Volgens A.F.P. is de omvang van de schade bij nader inzien, geringer dan men aanvankelijk gedacht had. Een kwart van de fabriek is volledig verwoest, een even groot deel zwaar bescha digd. De schade loopt in de mil joenen. Het volledige huisarrest dat dinsdag aan de inwoners van Limassol is opgelegd, na een be toging van scholieren voor ver eniging van Cyprus met Grie kenland, is gisteren opgeheven, behalve voor de jongeren van 12 tot 27 jaar. Bij de betoging werden drie bommen geworpen naar voertui gen van de veiligheidstroepen. Zij veroorzaakten enige schade maar slachtoffers zijn niet ge vallen. Er werden dertig arre staties verricht. De bevolking van Nederland is vorig jaar met 135.000 zielen toegenomen; begin mei zal Ne derland 11 miljoen inwoners tel len. Dit blijkt uit de door het centraal bureau voor de stati stiek voorlopig opgestelde bevol kingsstatistiek over 't jaar 1956. Uit deze statistiek blijkt verder, dat ook in het afgelopen jaar een groot aantal huwelijken is gesloten. Hun aantal bedroeg 92.275, d.w.z. nog rond 2.200 meer dan in 1955. Het aantal levendgeborenen, bijna 231.000, was per 1000 der be volking iets lager dan in 1955, n.l. 21,2 tegen 21,4. Het aantal overledenen, 84.541 tegen 81.364, leverde een iets ho ger sterftecijfer van 7,8 tegen 7,6 per 1.000 inwoners in 1955, voornamelijk gevolg van een wat hogere sterfte in het voor jaar van 1956. Het aantal in de bevolkings registers na vestiging uit het buitenland opgenomen perso nen (incl. de Hongaarse vluch telingen, voorzover niet op door tocht naar andere landen) bleef nagenoeg gelijk, n.l. 51.638 te gen 52.069. Daartegenover wer- den wegens vertrek naar het buitenland rond 5.500 personen meer afgevoerd dan in 1955, n.l, 62.776 tegen 57.267. Per saldo nam de bevolking toe met een geboorte-overschot van 146.500 en verminderde zij met een vertrekoverschot van 11.000, zodat de totale bevol kingstoeneming over 1956 135.000 zielen heeft bedragen. Daarmee is het aantal inwoners van ons land in het afgelopen jaar geste gen tot 10.956.251 op 1 januari 1957. Dit betekent dat, indien geboorte, sterfte en buitenland se migratie in de komende maanden ongeveer gelijke om vang zullen zijn als in de eerste maanden van 1956, de Neder landse bevolking omstreeks 1 mei elf miljoen zielen zal tellen. De Westduitse chemische in dustrie heeft een kleefverband uitgevonden dat in vele geval len de naald en de draad van de chirurg kan vervangen. PARATYFUS TE HARDENBERG Zeventien mensen uit Harden berg en omgeving zijn verleden week ziek geworden na het eten van worst, bereid uit het vlees van een aan huis geslacht var ken. Zeven hunner, winkelier K. Makkinga uit Hardenberg met zijn vrouw en drie kinderen, en twee inwoners van Bergentheim, werden in het ziekenhuis opge nomen. Zij zullen binnenkort naar huis terug kunnen gaan. In de worst zijn paratyfusba- cillen gevonden van een soort, die vrij vaak bij ratten en mui zen voorkomt. De worst en an dere van het desbetreffende var kens afkomstige vleesprodukten zijn in beslag genomen en voor onderzoek naar het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid te Utrecht doorgestuurd. Het staat volgens de veeartsenijkundige dienst te Zwolle nog niet vast of het varken, waarvan het vlees was goedgekeurd, bacillendrager was of dat bacillen bij of na de slachting in het vlees zijn geko men. ZEER STILLE MARKT Er gaat de laatste dagen heel weinig om op de effectenbeurs. Factoren met stimulerende in vloed ontbreken en merendeels neemt de beurs een afwachtende houding aan. Vooral de nota in zake de bestedingsbeperking wordt met spanning tegemoet gezien. De veranderde stemming op de obligatiemarkt is een der opmerkelijkste elementen gewor den van het Damrak, die in nauw verband wordt gebracht met de ruimere situatie op de geldmarkt. Gisteren noteerde de Staffelle- ning wederom iets hoger, hoewel de stijging bij opening tot 87% niet behouden bleef. Het werd 87%. Gezien deze situatie wordt dan ook algemeen verwacht dat de tweede lening van 25 mil joen der Nederlandse Spoorwe gen er met vlag en wimpel zal komen. Voor de aandelenmarkt was het sterk fluctuerende en over wegend lagere verloop van Wall- street uiteraard van invloed, hoe wel dit in de koersen van de in ternationale fondsen nauwelijks 152,70. AKU bleef juist beneden de tweemaal parikoers. Philips was vrijwel onveranderd, Unile ver iets luier, alles zonder veel affaire. Trouwens de gehele markt was zeer stil en bleef dit ook in het verdere verloop. As pecten van enige betekenis wa ren verder niet aanwezig. In de scheepvaarthoek ver keert men in afwachting van het eerste jaarverslag, zeer waar schijnlijk van de KNSM. De toe stand in Indonesië moedigt niet aan om iets in cultuurfondsen te ondernemen. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICES, 11/2 12/2 13/2 Int. concerns 263.01 258.83 257.99 Industrie 149.61 148.55 148.04 Scheepvaart 160.40 159.58 158.56 Banken 122.88 122.23 121.90 Ind. fondsen 99.78 98.87 98.32 Algemeen 195.15 192.70 192.00 NABEURS Kon. Olie: 154—157.30 (152.60) AKU: 201 (199%) Btj briest Vlas staat de u>ëtdtgt jome**tUmg op het etiket. Friesche Vlag

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 7