BLUE BANDSit hJmge&md Verkiezingen in India Hilary op eigen wieken De herziening van de weduwen- en wezen verzekering vraagt f 100 a f 125 miljoen Ambonese leiders geïnterneerd Schrale huid Kloosterbalsem Iffl S. E. R. adviseert 1 pCt. premie van premieplichtig inkomen Wel ja, vrolijke Frans, laat jij je maar van je zonnigste kant zien. Jij kunt lachen en vrolijk zijn. Nooit sla je een boterhammetje over. En altijd zijn ze besmeerd met lekkere, gezonde Blue Band! Wat wil je nog meer om bergen te kunnen verzetten? Smullen maar! Groeien maar! Wie zó lekker eet wordt groot en sterk., ;,t Is de eigen, speciale bereidingswijze die Blue Band zoveel fijner cn rijker maakt. U proeft zo duidelijk, dat Blue Band anders is, lekkerder. U weet toch hoe dat komt? Voor Blue Band wordt een eigen speciale bereidingswijze toe gepast, die enige jaren geleden is ontdekt en sindsdien steeds verbeterd. Waarom zou U daar ook niet van profiteren? Goed gebouwd Economische toestand in de Verenigde Staten over hoogste punt? De Sociaal-Economische Raad heeft thans een advies uitgebracht over de herziening van de weduwen- en wezenverzekering, waarom hem door de staatssecretaris van Sociale Zaken in juli 1952 werd verzocht. De S. E. R. zegt in zijn advies, dat de voorziening zich niet alleen dient uit te strekken tot de weduwen van degenen, die arbeid in dienstbetrekking verrichtten, doch ook tot de weduwen van de genen die op andere wijze een inkomen verwierven. De inkomens- grens'wordt ongewenst geacht op dezelfde gronden, als waarvoor een dergelijke grens voor de algemene Ouderdomsverzekering is af gewezen. De Raad acht het noodzakelijk, dat de uitkeringen nauw verband houden met de kosten van het minimale levensonderhoud. Er wordt voorts een ander systeem voorgesteld, volgens hetwelk de weduwen die, op het ogenblik, dat de gezinstaak eindigt nog niet een bepaalde leeftijd hebben bereikt, een tijdelijke uitkering ontvangen Indien de weduwe^ op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot, vijftig jaar of ouder zijn, dient een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd te worden verstrekt. De raad acht een zodanige be perking in de uitkeringen van de weduwen- en wezenvoorziening geboden, dat zij het karakter krijgt van een bodemvoorziening, weike beoogt behoeftigheid te voorkomen en welke daarnaast ruimte laat voor andere regelin gen en voor eigen zorg. Voorgesteld wordt drieërlei uitkering te geven, nl: een uit kering voor weduwen zonder kinderen, een hogere uitkering voor weduwen met kinderen en wezenuitkeringen. De raad is van mening, dat in een bodemvoorzie ning de uitkeringen parallel die nen te lopen met de wijzigingen in de algemene welvaart. Voorge steld wordt als maatstaf hiervoor de algemene loonindex te bezi gen, op dezelfde wijze als voor de algemene ouderdomsvoorziening is geschied. Een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd dient te worden verstrekt aan weduwen, die niet geacht kunnen worden nog in staat te zijn op andere wijze een inkomen te verwerven. Dit is naar het oordeel van de raad het geval ten aanzien van weduwen, die 50 jaar of ouder zijn op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot. Indien de weduwe op dat tijdstip jonger is dan 56 jaar en zij nog kinderen te verzorgen heeft, dient eveneens recht te bestaan op een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd, indien zij 50 jaar of ouder is op het tijdstip, waarop haar gezinstaak een einde neemt. Dit wordt geacht het geval te zijn op het tijdstip, waarop het jong ste kind de maximum-leeftijd waarbij nog aanspraak op wezen uitkering kan worden gemaakt, overschrijdt. Aan weduwen, die geen recht hebben op een blijvende uitkering dient een tijdelijke uitkering te worden toegekend, teneinde haar financieel in staat te stellen zich te laten om- of herscholen. 1200,— voor weduwen zonder kinderen. De hoógié en duur van de uit keringen- zullen volgens het ad vies als volgt dienen te zijn: a.) Weduwen zonder kinderen. 1. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echtge noot nog geen 50 jaar oud zijn, ontvangen een tijdelijke uitkering ten bedrage van 1200,per jaar. De duur van de tijdelijke uitkering dient zes maanden te bedra gen voor vrouwen, die op het tijdstip, dat het recht op een tijdelijke uitkering een aan vang neemt, 26 jaar of jonger zijn. De uitkeringsduur ware te verlengen met één maand voor elk jaar, dat de leeftijd van de weduwe op genoemd tijdstip hoger is dan 26 jaar, met een maximumuitkerings- duur van 2 jaar. Bij hertrou wen wordt de aanvankelijk vastgestelde duur van de uit kering niet verminderd. 2. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van over lijden van haar echtgenoot 50 jaar of ouder zijn, ontvangen een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Bij hertrouwen neemt de uitke ring een jaar na het sluiten van het huwelijk een einde, b.) Weduwen met kinderen. 3. Weduwen met kinderen, voor wie recht op wezenuitkering bestaat, ontvangen een uitke ring van 1800,— per jaar en een wezenuitkering voor resp. één of twee kinderen, gelijk aan de kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind krachtens de Kinderbijslag wet. De wezenuitkering wordt - verminderd met de kinderbij slag, waarop krachtens de Kinderbijslagwet of een bij zondere kinderbijsiagregeling aanspraak bestaat. Hebben de kinderen bij het bereiken door de weduwe van de 65-jarige leeftijd de leeftijdsgrenzen, ge noemd in de Kinderbijslagwet, nog niet bereikt, dan worden de wezenuitkeringen op de normale voet voortgezet dan wel verstrekt en verkrijgt de weduwe, zolang een wezenuit kering wordt toegekend, te vens een uitkering van 600, per jaar. Vanaf het tijdstip, dat het recht op wezenuitkering een einde neemt, wordt de wedu- wenuitkering verminderd van 1800,— tot 1200,— per jaar. De duur van deze verlangde uitkering is overeenkomstig de bepalingen, geldende voor de weduwen zonder kinderen, afhankelijk van de leeftijd van de weduwe op genoemd tijd stip. 4. Weduwen met kinderen, voor wie recht op wezenuitkering bestaat, behoudt bij hertrou wen gedurende een jaar na het sluiten van het huwelijk recht op een uitkering van 1800,per jaar. Het recht op de wezenuitkering duurt overeenkomstig de daarvoor geldende bepalingen onvermin derd voort tot het tijdstip, waarop de wezenuitkering een einde zou hebben genomen, indien de weduwe niet zou zijn hertrouwd, met dien verstande dat in deze gevallen de wezen uitkeringen ook worden ver minderd indien de echtgenoot voor deze kinderen krachtens de Kinderbijslagwet of krach tens een bijzondere kinderbij siagregeling aanspraak op kinderbijslag heeft, c.) Halfwezen en volle wezen. 5. Aanspraak op wezenuitkering bestaat voor ten hoogste twee halfwezen, die de leeftijds grenzen, genoemd in de Kin derbijslagwet, niet hebben overschreden. De uitkeringen voor de eerste, resp. tweede halfwees zijn gelijk aan de kinderbijslag voor het eerste, resp. tweede kind krachtens de Kinderbijslagwet. (Zolang nog geen algemene kinderbij slagregeling vanaf het derde kind in werking is getreden, dient krachtens de weduwen- en wezenverzekering een uit kering te worden verstrekt aan alle halfwezen, die de leeftijdsgrenzen, genoemd in de Kinderbijslagwet, niet heb ben overschreden.) Cumulatie van uitkering voor halfwezen en van kinderbijslag voor het zelfde kind moet worden voor komen. 6. Voor volle wezen, die de leef tijdsgrenzen, genoemd in de Kinderbijslagwet, niet hebben overschreden, wordt een uitke ring van 4ü0,tot 600, per jaar toegekend. Ook cu mulatie van deze uitkeringen met kinderbijslag moet wor den voorkomen. d. Bijzonder voorzieningen. 7. Aan weduwen, die op het tijd stip. dat het recht op uitke ring een aanvang neemt, inva lide zijn, dient naar het oor deel van de raad een uitkering te worden verstrekt, zolang de invaliditeit voortduurt, met dien verstande, dat, indien een dergelijke weduwe hertrouwt, de uitkering een einde neemt een jaar na net sluiten van het huwelijk. Een deel van de raad acht deze bijzondere voorziening voor invalide we duwen in strijd met de opzet van het advies. 8. Op weduwenuitkering bestaat geen aanspraak, indien de overleden echtgenoot op het tijdstip van het sluiten van het huwelijk 65 jaar of ouder was. Kosten geraamd op 100 a ƒ125 miljoen. De kosten van de voorziening worden geraamd op 100 a 12a miljoen per jaar. in beginsel be veelt de raad aan de weduwen- en wezenverzekering hetzelfde karakter te geven als de algeme ne ouderdomsverzekering. Zij wordt een volksverzekering, te financieren door premieheffing met een premie van ongeveer 1% van het premieplichtig inkomen. Aangezien een algemene kin- derbijsiagverzekering vanaf het derde kind in voorbereiding is heeft de raad er zich over bera den, of financiering van de ouderdoms-, de weduwen- en we zen- en de algemene kinderbij slagvoorziening door middel van premieheffing uitvoerbaar moet worden geacht. Hij verwacht, dat de inning van de in totaal voor deze drie voorzieningen verschuldigde pre mie, welke ongeveer 10% van het premieplichtig inkomen zal bedragen, grote moeilijkheden zal opleveren bij de kleine zelfstan digen. Op grond daarvan adviseert de raad de weduwen- en wezenverze kering in te voeren vóór de alge mene kinderbijslagvoorziening en het vraagstuk van de cumulatie van premiebetaling voor de drie genoemde voorzieningen nader onder ogen te zien. Bij financie ring door premiebetaling dient naar het oordeel van de raad de kring van premieplichtigen gelijk te zijn aan die van de algemene ouderdomsverzekering. Geen noodregeling. De raad wijst een noodregeling af. Slechts indien een noodrege ling ten minste één jaar vóór een definitieve regeling in werking zou kunnen treden, zou invoering van een tijdelijke regeling met inkomensattrek naar zijn oordeel overweging verdienen. Overgangsregeling: aan de op het tijdstip van invoering der verzekering aanwezige weduwen dienen aanspraken op uitkering te worden toegekend, voorzover zij aanspraken zouden hebben ge had, indien de wet reeds op het tijdstip van het overlijden van de echtgenoot in werking was getre den. Bij bepaling van hoogte en duur van de aanspraken zou dan kunnen worden uitgegaan van de veronderstelling, dat in de perio de, gelegen tussen het overlijden van de echtgenoot en de inwer kingtreding van de voorziening, uitkering op de voet daarvan is genoten. Blue Band helpt U zor gen voor Uw gezin, ook in deze donkere, koude tijd van het jaar. Geen zon? Geen verse, groene zomergroenten? Zorg voor Blue Band bij ieder maal, iedere dag. Een zomerrijkdom aan vitaminen maakt iedere hap van iedere boterham nog rijker, nog gezonder. Stralend gezond VITAMINE A maakt ze beter bestand tegen de kuren van koning Winter. ZONNESCHIJN-VITAMINE D helpt bij de bouw van beendergestel en gebit. BB 164.330.200.4 0 Het verkeer in Zweden is gis teren ontwricht door een sneeuw storm. In Stockholm zijn 2.700 man met 100 sneeuwploegen, 300 tractors en 500 vrachtauto's be zig de straten vrij te maken. door MABEL BARNES GRUNDT Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 77) Nadruk verboden. „Dat ben je beslist niet," rie pen zij tegelijk. „Allesbehalve. Maar je hebt een erg zorgvul dige, ouderwetse opvoeding ge had, Hilary. Je gedrag tegen over mannen is uiterst omzich tig. Waarom je moeder er be zwaar tegen had, dat je alleen in Londen zou zijn, is me een raadsel," en Juanita leunde ach terover in haar kussens en be schouwde de maantjes van haar goed gevormde nagels. „Vanmiddag heb ik thee ge dronken met een man, die ik pas ken sinds ik naar de stad kwam," verkondigde ik. „Bewaar me!" Juanita zat nu kaarsrecht. „Hij is heel aardig en erg oud." „O, als hij een oude sul is, en zoiets als een vader, dan „Hij lijkt geen steek op een vader." „Je zei, dat hij oud was." „Sommige mannen zijn nooit als vaders, en sommige zien er nooit anders uitde kaalhoofdi- gen, die met buikjes, de „We willen niets over hen ho ren; we willen wat horen over jouw man," viel Dorothea mij in de rede; „en waarom krijg je zo'n kleur?" „Het is de kachel. In april de kachel aan te hebben is het be lachelijkste dat ik ooit gezien heb" zei ilt, terwijl ik naar het en we wachten om iets over die man te horen", zei Juanita met haar kalme, diepe stem. „Wie is het?" „Niemand bijzonders, een mijnheer Owen Westcott." „De man, die je bij dr. Peign- ton introduceerde?" Ik knikte. „De grote zenuwspecialist." „Ik geloof niet, dat hij erg groot is. Hij hij zit maar in Wimpole Street." „Het zout der aarde vindt men in obscure hoeken, Hilary Forrest," zei mijn oudste nicht orakelachtig. „Waarom ging hij met je theedrinken?" „Waarom zou hij niet?" vroeg ik. „Ik mag dan maar een secre- taresje zijn, maar ik ben. „Ja?" zeiden ze bezorgd. „O, niets." Ik werd bijna boos, en boos te zijn op Juanita was iets, wat ik zo goed als onmo gelijk had geacht. „Haalde hij je af?" informeer de Dorothea. „Neen, ik kwam hem tegen. Hij liep in Bond Street." „Waarom was hij niet op zie kenbezoek of in zijn zieken huis?" „Werkelijk!" zei ik geprikkeld, „ik ben zijn bewaakster niet, Do rothea." Zij keek mij met een geamu seerde uitdrukking aan. opmerking mij werkelijk nijdig en ik sprong op en begon mijn handschoenen aan te trekken. „Ze dineren om zeven uur op Nottingham Place. Goededag." „Maar je gaat niet weg; je blijft hier eten. Moeder zal hevig teleurgesteld zijn en Tony komt ook." Juanita duwde mij in mijn stoel terug. „En ik krijg zes daklozen in de keuken voor het avondeten," zei Dorothea, „en we gaan „alle vogels vliegen" met ze spelen, erg leuk. Dat ken je toch zeker?" „Neen", antwoordde ik. „Dat ken ik niet, ik Maar Juanita fluisterde in mijn oor: „We zullen niet meer op hem terugkomen, dat beloof ik, Hilary. Maar ik zou zo graag weten, hoe oud hij is, misschien wil je mij dat wel vertellen, ter wijl je je van hoed en mantel ontdoet. Neen, Dorothea, ik weet niet waar het „Rad van avon tuur" is, en ik ben ook niet van plan te gaan kijken, hoe de kin deren hun avondeten krijgen. Het laat me zo koud als iets. Kom mee, Hilary." En zij trok mij mee naar haar kamer en belde om warm water en vertel de mij de nieuwste en modern ste manier om het haar te dra gen en liet mij een prachtige nieuwe avondjapon zien, die een bijzondere sluiting had, en was heel erg lief en beminnelijk. „Vijfenveertig?" informeerde zij, toen wij gearmd de trap af gingen om te dineren. Ik keek onnozel. „Je weet heel goed, wat ik be doel," zei ze, en gaf mij een kneepje. „Hij is nog geen veertig, stamelde ik; „en ik zie niet in, waarom „Dan is het in orde. Hij is met oud, en hier hebben we Tony. -- --.fel leefd tegen haar. Ze is een beetje kribbig." HOOFDSTUK XIX. Een onderhoud met een Olympische god. Na tien minuten van zorgvul dig nadenken de volgende mor gen, trok ik mijn grijze en niet mijn groene jurk aan, ofschoon mijn hart nog dwaze spronge tjes van plezier maakte, als ik mij al de prettige opmerkingen te binnen riep, die mijnheer Owen Westcott over mijn groe ne japon gemaakt had. Nooit tevoren was er ook maar half zo iets aardigs over mijn uiter lijk gezegd. Ik kon met gemak op de vingers van mijn ene hand de complimentjes tellen, die ik gedurende mijn hele leven in Ridgemoor had ontvan gen. En nu ik sloot mijn ogen was ik de Fee van de Lente. Het was natuurlijk erg dwaas maar erg mooi. Ik keek in de spiegel en kreeg een schok, toen ik ontdekte, dat er op de punt van mijn neus een puistje kwam. Voorzichtig deed ik er wat witte crème op en wenste, dat ik wat poeder had. Ik zag er bleek en onaantrek kelijk uit in de grijze jurk, maar toch bleef ik er bij. Als mijnheer Head de mensen aannam om hun uiterlijk, wilde ik niet voor hem werken. Hij zou niet safe zijn- Verlangend om mijn geheu gen over het sombere onderwerp kanker op te frissen, informeer de ik aan het ontbijt bij juf frouw Bobbie, of zij mij kon ver tellen waar een openbare lees zaal was, waar ik een onder werp kon naslaan, waarover ik terstond inlichtingen moest heb ben. Op last van de minister van Justitie zijn woensdag, op grond van het vreemdelingenreglement, zes hoofdbestuursleden van de Ambonezen part ij PRMS, bij wie de leider de heer Siwalette, in het huis van bewaring te Sche- veningen geïnterneerd. De heer Siwalette vertoefde in het kamp Uithuizen, de andere vijf in het kamp „Oude Zeug". De rijkspoli tie heeft hen vandaar naar Sche- veningen gebracht. Uit het kamp Westkapelle zijn vijf Ambonezen, leden van de PRMS door de rijkspolitie naar „De Kruisberg" te Doetinchem gebracht om daar geïnterneerd te worden. Kruisberg". Sindsdien hebben de bewoners van het kamp geen na men van kampbestuursleden meer bekend gemaakt. De vijf mannen die gistermorgen geïn terneerd zijn werden door de justitie echter als raddraaiers be schouwd. Verzet tegen de interneringen is niet gepleegd. kloven, gesprongen handen wintervoeten: Klooster balsem I maakt uw huid weer gaaf ontsmet cn gen eest y Dr. Murray Lee, secretaris van de commissie bankiers, heeft te Columbus voorspeld, dat de eco nomische „boom" dit jaar verder zal toenemen, doch zich eerder in dalende richting zal bewegen. Hij verklaarde, dat de Amerikaanse economie de top bijna heeft bereikt. Hij voegde daaraan toe, dat „de meeste eco nomen voorspellen, dat de pro- duktie van het Amerikaanse be drijfsleven omstreeks het mid? den van het jaar niet verder zal toenemen, doch eerder zich in dalende richting zal gaan bewe gen". Lee verklaarde verder nog, dat het gevaar bestond, dat een eventuele terugloping de ergste sedert het einde van de tweede wereldoorlog zal zijn. Allen zijn gistermorgen voor de keuze gesteld, een verklaring te tekenen dat zij zich voortaan aan de Nederlandse wet zouden houden of geïnterneerd te wor den. Zij kozen de internering. De hoofdbestuursleden van de PRMS zijn begin oktober vorig I laar ook al geïnterneerd en eind november vrijgelaten. Naar het oordeel van de minister hebben zij zich sinds hun vrijlating niet gehouden aan hun toen afgeleg de verklaring, dat zij de Neder landse wet zouden respecteren. De vijf mannen in Westkapelle waren dinsdag door de burge meester van die gemeente al in het gemeentehuis uitgenodigd om daar te kiezen tussen het te kenen van de verklaring of in ternering. Zij lieten echter weten dat zij geen tijd hadden. Daarop zijn zij gistermorgen door de rijkspoiitie opgehaald. In het ge meentehuis konden zij alsnog hun keuze doen, met het gevolg dat zij korte tijd later naar Doe tinchem vertrokken. Ongeveer zes weken geleden zij n zes leden van het kam [/be stuur van Westkapelle geïnter In India worden van 25 febr. tot 12 maart algemene verkie- i zingen gehouden. Het zijn de massaalste democratische verkie zingen ter. wereld, met 193 mil joen kiezers (tegen 170 miljoen in 1952), 2.960.000 stembussen en 510 miljoen stembiljetten. India telt officieel veertien sta ten, doch in Kasjmier, de veer tiende staat, worden geen ver kiezingen gehouden. De zes par- lementsafgevaardigden voor Kasjmier worden door de presi dent van de Indiase republiek benoemd, op voorstel van de wet gevende vergadering van Kasj mier. Het totaal aantal afgevaardig den in de „lok sabha" (kamer van het volk) bedraagt 500, éen vertegenwoordiger voor elke 730.000 inwoners. Tussen 25 februari en 12 maart worden ook 3102 leden van de wetgevende vergaderingen der dertien Indiase staten gekozen. eigen parlement en regering. Het grote aantal stembussen is een gevolg van het analfabetis me. Ten behoeve van de 80 pro cent der kiezers die lezen noch schrijven kan, zijn de stembil jetten voorzien van verschillen de symbolen voor de verschillen de kandidaten. Elke partij heeft een eigen stembus waarop haar embleem prijkt. Als een kiezer zijn stem heeft uitgebracht, wordt zijn rechter wijsvinger in inkt gedoopt, zodat hij niet nog- eens kan komen stemmen. De heersende congrespartij, die het land sedert het tien jaar ge leden onafhankelijk werd, be stuurd, verwacht aan het bewind te blijven. Zij biedt het volk een program van geleidelijk streven naar het socialisme. De Rooms-Katholieke bisschop pen van India hebben de vijf miljoen Rooms-Katholieken ge waarschuwd niet te stemmen voor kandidaten of partijen die „tegen God en zijn ker*" strij- i 5

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3