UIT DE PROVINCIE Resolutie van aantal Papoea's uit Ned. Nieuw-Guinea aan de V.N. Wat n verschil nu ik weer met Radion was... Voel eens hoeveel zachter ezt... Kerkdiensten KERKNIEUWS TERNEUZEN. HS AXEL. BOSCHKAPELLE. CADZAND. NIEUWVLIET SLUIS ZIERIKZEE. ^AtiruRLiJK heb ik wél eens an dere wasmiddelen geprobeerd, wie niet? Maar ik heb de stralende witheid van Radion-wasgoed een paar keer vergeleken met de witheid ^an ander wasgoed. En ja, toen wist ik het welUit het dikschuimende Radion-sop komt het witste, het allerwitste wasgoed. En niet alleen daarom ben ik weer vlug op Radion overgegaan. Ook omdat het zo veilig is, veilig voor alles! De olierantsoenering in Frankrij'k De afvoer van olie uit Irak naar de Middellandse Zee DE VEERDIENST VLISSINGEN—BRESKENS. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Don gen heeft de minister van Ver keer en Waterstaat het volgen de geantwoord: Het is inderdaad juist, dat in de nieuwe veerhaven te Breskens voorlopig één fuik, geschikt voor de nieuwe veerboot, zal worden gebouwd. De oude veerhaven zal daarnaast vooralsnog in gebruik blijven voor de veerboten van 'het type „Koningin Juliana" en „Prins Bernhardt' In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffen de de rijksbegroting 1957, hoofd stuk IX B, is Dij naaer inzien niet voldoende tot uitdrukking geko men, dat de volledige overgang van de veren naar de nieuwe veerhaven niet reeds aanstonds 'zal kunnen plaatsvinden. Door een doeltreffende rege ling gebaseerd op een nauw telefonisch contact tussen de 'beide veerhavens zal het ver keer zodanig worden gedirigeerd, dat de noodzaak tot heen en weer rijden tussen de beide havens |wordt voorkomen en de eventu eel door dit verkeer te maken omweg tot een uiterste wordt beperkt. De noodzaak tot het in stellen van dubbele walploegen zal onder de gegeven omstandig heden uiteraard moeten worden aanvaard. De kosten van een tweede fuik zelfs wanneer hiervoor een tijdelijke constructie zou worden igekozen zijn van dien aard, dat het bouwen hiervan, mede I gelet op de omstandigheid, dat in de oude veerhaven nog een Ibruikbare aanlegplaats voor veer boten aanwezig is, om financiële Ireden niet verantwoord moet Worden geacht. i HERDENK IN GSTENTOON - STELLING MICHIEL DE i RUYTER. Op zondag 24 maart a.s. zal het 350 jaar geleden zijn, dat Mi- chiel Adriaanszoon de Ruyter, luitenant-admiraal-generaal van Holland en West-Friesland, te Wlissingen werd geboren. Ter gelegenheid van dit feit zal van 24 maart tot 16 juni a.s. in het Rijksmuseum te Amster dam een herdenkingstentoon stelling worden gehouden. 1 Deze tentoonstelling zal later, van 2 juli tot 16 september, in Vlissingen worden ingericht, waar op 22 maart een herden kingsbijeenkomst zal worden ge- houden. De expositie volgt het jleven van de admiraal op de ,voet. Grote aandacht zal wor den besteed aan de periode, dat jhij in dienst was van de koop vaardij. De tentoonstelling zal in het rijksmuseum worden in gericht volgens een opzet, die vooral een docerend karakter draagt. Daarbij zal worden ge bruik gemaakt van beeldstatis tieken. De inrichting geschiedt naar ontwerp van Dick Elfers. Ongeveer 300 voorwerpen (por tretten, archiefstukken en bezit tingen van De Ruyter), afkom stig uit eigen en buitenlands (Engels) bezit, zullen op de ten- toonsteling te zien zijn. In ver band met de herdenking heeft zich een comité gevormd. Overgeplaatst. De hoofdcontroleur van 's rijks belastingen, ter inspectie belas tingen Terneuzen, de heer Q. E. L. van Alphen, is met ingang van 1 april a.s. in gelijke func tie overgeplaatst naar Waalwijk. Jaarvergadering Bond Ouden van Dagen. Gistermiddag hield de Bond Ouden van Dagen in de achter zaal van café ,,'s Lands Welva ren" zijn 9de jaarvergadering. De zeer goed bezochte verga dering werd door de voorzitter, de heer J. de Rijk, geopend met een welkomstwoord. Speciaal tot mevr. De Haas en een tweetal bestuursleden en tot mevr. Dikötter, wier belangstelling in deze bijeenkomst zeer werd ge waardeerd. Na vaststelling der notulen van de secretaris, de heer J. Hamelink, volgde zijn jaarver slag, dat getuigde van een bloeiend verenigingsleven met talrijke hoogtepunten. De alge mene belangstelling voor en het medeleven met de bejaarden werd dankbaar gereleveerd. Het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. Van Ga lenMeertens, werd met be langstelling gevolgd. De voorzitter bracht de secre taris en penningmeesteresse dank voor hun verzorgde jaarversla gen en richtig beheer. Na behandeling van enige huishoudelijke zaken werd door de voorzitter een kort résumé gegeven van de ontwikkeling der ouderdomsvoorziening sedert 1900, waarna in 1913* de wet- Talma tot stand kwam, gevolgd door de noodwet-Drees en ten slotte begin van dit jaar de al gemene ouderdomsvoorziening. Door de dames Dikötter en De Haas werd nog een uiteenzet ting gegeven over de ontspan ningsbijeenkomsten, waarna de voorzitter de aanwezigen dank bracht voor de belangstelling in deze jaarvergadering en vervol gens de bijeenkomst sloot. Emigratie Voorlichtingsavond. In de „Stadsherberg" werd dinsdagavond door het Rijks- Arbeidsbureau een voorlichtings. avond gehouden over emigratie naar Australië. Eerst werd een kort filmpje gedraaid, dat enigszins een beeld gaf van het land, waarna de heer M. de Vos van het geweste lijk arbeidsbureau te Terneuzen .M-z^en veiui-lkomde. Hu zette uiteen dat de emigratie- dienst met een bijeenkomst als deze de bedoeling heeft per sonen of gezinnen, die graag zou den willen emigreren, voor te lichten over de mogelijkheden welke er ongetwijfeld in Austra lië zijn. De heer Van Reemst van het Rijksarbeidsbureau, gaf in een causerie enig inzicht over het land, dat 220 maal zo groot is als Nederland. Eerst gaf spreker een geschied kundig overzicht n.l., dat Austra lië eerst door Nederlanders werd ontdekt en wel door Willem Jans- zoon met zijn schip het „Duifken" en later door Abel Tasman zo tussen 160540. De Hollanders zagen echter niet veel in dit land. Meer geluk hadden de Engelsen. In 1770 landde James Cook en de Engelsen hielden nu ook voet aan land. De bevolking van Australië is meest ook van En gelse afkomst. Zeer veel Engel sen werden daarheen gedepor teerd. Dit waren geen misdadi gers maar mensen welke slechts kleine vergrijpen hadden gedaan. En vanaf 1793 was er ook een vestiging op vrijwillige basis. Australië is altijd een van de Engelse dominions geweest maar van 1931 is het geheel zelfstan dig geworden. Het aantal mensen, dat in de landbouw werkt bedraagt 15 a 20 van de bevolking. Van de landbouwprodukten is wol het voornaamste. Er zijn 3 verschil lende typen van landbouwbedrij ven n.l. schapen- en runderteelt, tarwebedrijven en melkveebedrij ven. De tarwebedrijven van 200 ha vindt men nog niet groot. In de meer zuidelijke staten treft men ook aardappelen en meerdere produkten, die ook bij ons verbouwd worden. Tasmanië is bekend om zijn appels. Austra lië heeft enkele goudmijnen en is verder rijk aan zilver, lood, koper en steenkool. Van het laatste is berekend, dat er ge noeg zit voor 1500 jaar. Er zijn voor de Nederlanders kansen om dat de Australiërs naar de stad trekken, maar ook omdat men de produktie wil opvoeren. Deze is nodig om de groeiende bevol king aan voedsel te helpen. De industrie breidt zich regel matig uit. Er zijn hoogovens bij New Castle en Philips heeft er vier bedrijven. Australië beschermt zijn markt door hoge invoerrechten en heeft een grote uitwisseling van goe deren met Engeland. Zeer belangrijk is het lucht verkeer dat naar verhouding goedkoop is. De vakbeweging is er sterk ontwikkeld maar anders dan hier. Deze is daar niet ge bouwd op de confessie en steunt niet op zuilen, zoals bij ons het geval is. De arbeidsvoorwaarden zijn bij de wet geregeld en vanaf 1948 is er een 40-urige werkweek. De sociale voorzieningen zijn min der dan hier en veelal dient men particuliere verzekeringen af te sluiten. De woningen zijn nog al duur, maar er wordt ook een bouwpro gramma van goedkopere wonin gen afgewerkt. Kerkelijk is de bevolking voor 40 Anglicaans (Church of Eng land), 20 R.K. en de rest is verdeeld in Methodisten en Pres byteriaans. Het onderwijs op de staats scholen is gratis. Is bij ons het onderwijs afgestemd op parate kennis daar gaat 't om vorming, juiste houding en karakter. En de sport neemt bij het onderwijs een grote plaats in. Aan de uni versiteit van Melbourne is zelfs een Nederlandse leerstoel. Wel een bewijs dat men er belang stelling heeft voor Nederland. Op l-7-'54 emigreerde de 50.000ste Nederlander en thans wonen er 81.000 Nederlanders. Kennis van de taal is wel een voorname zaak. Zij, die er over denken om te emigreren kunnen op de arbeidsbureau's alle voor lichting krijgen. Zelfs van de laagste lonen kan men er geld oversparen al moet men wel re kenen met een moeilijke aan looptijd. Hierna werden door de heer Van Reemst enkele vragen be antwoord. Er werd nog een aardige film „Australië roept" over het leven van emigranten vertoond, waar na de heer De Vos de spreker dankte en de aanwezigen voor hun belangstelling. Jaarvergadering „St, Willi- brordus". De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers (sters) in indu striële bedrijven „St. Willibror- dus" hield haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder de nieuwe districtsbestuurder, de heer Van Hilst, welkom. Na enkele mededelingen belicht te de voorzitter het vraagstuk of de afdeling in twee afzonderlijke afdelingen, nl. Boschkapelle en Stoppeldijk gesplitst zou dienen te worden. Deze kwestie werd daarna in stemming gebracht, waarbij wel duidelijk bleek, dat de meeste leden wensten, dat de afdeling zou blijven zoals ze op het ogenblik is. De voorzitter dankte de leden voor hun uitge brachte stem en maakte daarbij de opmerking, dat het hem vreemd aandeed, dat juist die le den, die eigenlijk deze kwestie aan het rollen hadden gebracht, niet aanwezig waren. De districtsbestuurder sprak hierna over het ouderdomspen sioen, welke uiteenzetting met aandacht werd gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd hierna door enkele leden gebruik gemaakt. Tijdens de hierna volgende pauze werd koffie met gebak ge serveerd en werden de leden ge werd een gratis verloting gehou den, die zeer geanimeerd verliep. Uit het verslag van de pen ningmeester, dat hierna werd uitgebracht, bleek dat de afdeling in het afgelopen jaar met 25% was gegroeid. Bovendien was er een behoorlijk kassaldo aanwe zig, zodat de afdeling er ook fi nancieel goed voor staat. Van de aftredende bestuursle den werd de heer A. de Maat her kozen, terwijl in de plaats van de heer C. de Klerk, de heer G. de Roos uit Hengstdijk werd geko zen. De drie kerkdorpen, welke tot de afdeling behoren, zijn hier door allen in het bestuur verte genwoordigd. Feestavond „Volksonderwijs". De afdeling Cadzand van de vereniging voor volksonderwijs hield in café „Buitenlust" zijn feestavond waarvoor grote be langstelling bestond. Medewer. king werd verleend door het amusementsorkest o.l.v. Jasper Anthonisse met Prudent van Hijfte als accordeonist. Ook het optreden van de Vlaamse humo rist Renaat Veruwen viel zeer in de smaak. De heer P. Vermeulen, kring voorzitter van volksonderwijs hield de propagandarede en wek te de aanwezigen op waakzaam te blijven voor de belangen van de openbare school. Vergadering „Het Groene Kruis". In de Stadsherberg vergaderde de vereniging „Het Groene Kruis" afd. Nieuwvliet onder voorzitterschap van de heer Iz. de HulluBasting. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Quaers, bleek dat de afdeling momenteel 206 betalende leden telt. Met in gang Vein 1 juni nam zr Ver- steegh ontslag als wijkverpleeg ster. Tegen het einde van 1956 kon zr De Bruijne als gediplo meerd verpleegster aangesteld worden. De heer J. de Reu, die al zovele jaren bode-magazijnmeester is, werd wederom voor de tijd van 1 jaar aangesteld. De aftredende bestuursleden de heren H. Brakman en P. de Keu- nink werden met algemene stem men herkozen. De contributie werd op ver zoek van het provinciaal bestuur verhoogd met 1,zodat deze voor 1957 ƒ6,wordt. Bij de rekening en verantwoor ding bleek dat de inkomsten 3480,13 bedroegen en de uitga ven 1487,22, zodat er een batig saldo bleef van 1992,91. Alle leden kregen de beschik king over een materialenlijst, zodat nu een ieder kan weten waarover de vereniging beschikt. Over de slechts financiële toe stand waarin het Centrum Kraamzorg West Zeeuws-Vlaan- deren zich bevindt, kon de voor zitter slechts weinig mededelen, aangezien er naar een passende subsidieregeling gestreefd wordt in overleg met de provincie en het rijk. Na de rondvraag sloot de voor zitter met dank voor de opkomst de vergadering. Douane slaat toe. Belgische personenauto Een met 850 kilogram roomboter was dinsdagavond j.l. de buit van de douane alhier, toen deze een smokkelpoging naar België wist te verijdelen. Zowel de chauf feur van de auto, de Belg M. uit Moerkerken, als de leverancier van de boter, C. uit Sluis, en de opslaghouder K. te St. Anna ter Muiden werden gearresteerd. Dragline verbrak telefoon verbinding. Bij werkzaamheden aan de dijk „Levensstrijd" te Zierikzee heeft een dragline woensdag morgen de telefoonkabel Zierik zee—Goes, de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en het vas teland, verbroken. Dank zij de in Zierikzee staande straalzen der kon het telefoonverkeer nog voor dertig procent van de nor male omvang in stand gehou den worden. Om vijf uur woens dagmiddag waren de kabels weer hersteld. (Van een verslaggever van het A.N.P. „Deze keren tekenen wij nog met inkt. Indien de Verenigde Naties onze resolutie naast zich neerleggen en toegeven aan de Indonesische eisen, zai de inkt piaats maken voor bloed". Deze woorden werden gesproken in het kantoorgebouwtje van de visserij coöperatie te Hollandia, waar zojuist 9 Papoealeiders een resolutie aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties hadden gezonden. De inhoud van deze resolutie heeft betrekking op de Indonesische aanspraken op Ned. Nieuw- Guinea die zeer nadrukkelijk worden verworpen. DONDERDAG 14 FEBRUARI. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 7 uur Ds. A. de Reu ver. (Winterlezing.), De leiders zijn afkomstig' uit alle kuststreken van Ned. Nieuw- Guinea en allen van oudere leef tijd. Enkelen dragen de onder scheidingstekens van kampong hoofd. Aan de muur hangt de Nederlandse vlag naast de por tretten van Koningin Juliana en Prins Bernhard en van de beken de leider Nicoiaas Jouwe, die bij dit gesprek als tolk optrad. Via hem wordt de vraag ge steld waarom deze leiders de voorkeur geven aan het Neder landse besruur boven het Indone sische en of Zij er zich wel van bewust zijn, dat in een aantal lan den het Nederlands bestuur als koloniale overheersing wordt veroordeeld. „De Indonesiërs zijn onze vijan den", is het eerste antwoord op deze vraag, „die minachting voor ons hebben en ons alleen slaver nij hebben gebracht en zullen brengen". Het tweede gedeelte van de vraag wordt beantwoord door Marcus Kaisipo, die evenmin Ne derlands vers iaat en die, in gou vernementsdienst zijnde, de reso lutie niet heeft mede onderte kend. Dit antwoord luidt: „Als dat wat de Nederlanders ons heb ben gebracht, kolonialisme is, dan maar kolonialisme. Wij zien om ons heen in Azië te veel voor beelden van landen die te vroeg zelfstandigheid hebben gekregen. De boom van onafhankelijkheid dient te worden geplant in bouw rijpe grond en de grond van Nieuw-Guinea is nog lang niet rijp". Hij wordt aangevuld door een Papoealeider van het eiland Ja pen en het daartegenover aan de noordkust gelegen Waroppen. „Het is onze diepste overtuiging dat wij naar een eigen bestuur verlangen in de toekomst, daar bij geleid door de Nederlanders", zegt hij. Unaniem verklaren zij dat het geld voor reis- en verblijfkosten voor de afgevaardigden door de Papoea's zelf bijeen is gebracht. Enkelen hunner hebben dertig km of meer gelopen vóórdat zij op de boot of in het vliegtuig naar Hollandia konden stappen, zoals Zeth Dofun uit de streek rondom Sarmi. Johannes Hembring kwam lo pen van Genjem naar Hollandia hij deed twee dagen en één nacht over de afstand van 100 kilometer voor het opstellen van de resolutie, waaraan bespre kingen voorafgingen die drie da gen hebben geduurd. Veel on kosten voor hun verblijf in Hol landia behoeven niet te worden gemaakt en ook voor onderdak is geen beroep gedaan op het gouvernement. Zij hebben gesla pen in een geïmproviseerde slaapzaal, in een als kantoor van ae visserij-coöperatie ingerichte „quonset", die nog afkomstig is van de Amerikaanse militairen die hier tijdens de oorlog waren. De meesten hunner voeden zich hoofdzakelijk met sago, het goed kope volks voedsel van Nieuw- Guinea. Op de vraag, wie het initiatief tot het opstellen der resolutie iiebben genomen, worden Kafair uit Biak, Madatan uit Manokwa- ri en Dofun uit Sarmi aangewe zen. Deze Papoea's hebben, naar aan de verslaggever van 't A.N.P. werd medegedeeld, grote invloed in de streken waar zij vandaan komen. Zij hebben zich, nadat in beginsel was besloten tot een pro test tegen de Indonesische stap pen in de Verenigde Naties, eerst gewend tot de Papoea-leiders Kasiepo en Jouwe. In antwoord op de vraag, de wensen van hoeveel Papoea's door deze negen leiders tot uit drukking worden gebracht, wer- den aantallen geregistreerde Pa poea's opgegeven uit de streken, waar deze negen leiders een be langrijke positie innemen, van in totaal 225.000. In het gesprek werd duidelijk dat zij met het in de resolutie ge noemde percentage van 98 bedoe len het percentage van de kust bevolking, die reeds vele tiental len jaren in min of meer nauw contact staat met de Westerse beschaving, en niet een percenta ge van de in de binnenlanden le vende overige, ongeveer 450.000 thans onder bestuur gebrachte Papoea's, die bij de kustbewoners een belangrijke achterstand heb ben in ontwikkeling. Een aanduiding, hoe de Papoea aan de zuidkust van Ned. Nieuw- Guinea over de toekomst van zijn land denkt, lag opgesloten in ge sprekken met de Papoea-schipper van een kleine gouvernements boot, Sarego, die op jeugdige leef tijd uit Fak Fak naar Ambon ver trok voor een opleiding aan de zeevaartschool daar. Zijn zee waardig schip telt een zeskoppige bemanning, onder wie twee Indo nesiërs en is een belangrijke scha kel in de bevoorrading van de Nederlandse bestuursposten in de binnenlanden achter de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea. Van zijn twee kinderen volgde één, na de lagere school te heb ben doorlopen, technisch onder wijs. De andere gaat nog op school. Met kaart en kompas loodst hij zijn vaartuig door de moeilijke wateren langs Nieuw- Guinea's zuidkust. „Die tijd is nog lang niet daar", zegt hij ais hem wordt gevraagd, of hij niet liever onder eigen dan onder Nederlandse vlag zou va ren, en hij wijst in de richting van het binnenland, waar nog vaak onbekende aantallen Pa poea's in de meest primitieve omstandigheden leven. Hetzelfde antwoord kreeg de verslaggever van het A.N.P. eni ge dagen later van Taproh, hoofd van de kampong Boeti nabij Me- rauke, waarvan de ruim 300 in woners vrijwel allen op school zijn geweest en kunnen lezen en schrijven. Hoewel ook hem een duidelijk beeld van de toekomst niet scherp voor ogen staat, heeft dit kamponghoofd, evenals vele anderen, een scherp geformu leerde mening over de vraag, of hij wellicht de voorkeur zou ge ven aan een Indonesisch bestuur. „Tida oeka" of wel „Dat liever niet". NED. HERV. KERK. Tot leider van Linden heuveltje Bloemendaal is benoemd Ds. J. C. Sickesz, emeritus-predikant té Den Haag (vroeger te Terneu zen), die deze benoeming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Aangenomen het beroep naar Katwijk aan Zee door Ds. C. J Breen te Terneuzen. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEU WSCH-VLA ANDEREN TERNEUZEN Veiling van 13 februari. GROENTEN. Per 100 stuks: Rode kool 7 8,10; Witte kool 5,50—6,30. Per kg: Gele savoye kool 16 ct; Groene savoye kool 32—37 ct; Prei 15 -28 ct; Breekpeen 1 11 ct; Knolselderij 8—22 ct; Spruiten 28 —55 ct; Uien 2—20 ct; Witlof 39 —50 ct, afw. 10—34 ct; Veldsla 79 ct; Stoofsla 1,12; Boerekool 12— 34 ct; Sjalotten 38 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: GoldenDelicious Him. 75/80 76 ct, id. 70/75 80 ct, id. 65/70 68 ct, id. 60/65 52 ct, id. 55/60 37 ct, H II 13 ct, K 39— 48 ct, F 924 ct; Goudreinetten Him. 75/85 43—45 ct, id. 65/75 26—28 ct, id. 60/65 16 ct, id. 50/60 12,4 ct, H II 10—12 ct, K 19—25 ct, F 1215 ct; Jonathan K 19— 22 ct, F 12 ct; Cox orange pippin K 40 ct; Zoete appelen F 20 ct. Peren: St. Rémy K 31 ct. RADION Als je voelt hoe zacht de „greep" van Radion-wasgoed is in vergelijking met ander wasgoed, dan zegt je dat wat. Zelfs de teerste stoffen lopen in het vette Radion-sop geen risicoEn schrale handen Nooit! Radion is werkelijk veilig. En., ideaal inde wasmachine WAST WITTER I W tOO 200 M Van 1 april a.s. af zal de ver koop van gasolie in Frankrijk niet meer aan beperkingen on derworpen zijn, terwijl de ben- zinèrantsoenering waarschijnlijk in juli a.s. zal worden opgehe ven, zo is door Maurice Lemait-», staatssecretaris voor nijverheid en handel bekendgemaakt. Een vaste datum voor de opheffing van de benzinerantsoenering kon nog niet worden meegedeeld. De minister-president van Irak heeft dinsdag in ae senaat, in antwoord op een vraag van een senaatslid verklaard, te hopen, dat het vervoer van olie naar de Middellandse Zee zal worden hervat, zodra een einde zal zijn gekomen aan de abnormale toe stand, die op het ogenblik in Sy rië heerst. Hij sprak de wens uit, dat er binnenkort weer wet tige autoriteiten in Syrië zullen zijn en verzocht de senaatsleden de terugkeer te willen afwachten van prins Abdulilah, die met een opdracht naar de Ver. Staten is gezonden en van koning Saoed van Saoedi-Arabië, opdat het

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2