De Afrikaanse gebieden en de gemeenschappelijke markt De Aziatisch-Afrikaanse resolutie over Algerije verworpen Mr. G. Ph. Helders wordt minister van Zaken Overzee Defensiedebat in het Lagerhuis De terugtrekking van Israëlische troepen de De toestand in Hongarije Nieuw Frans voorstel Fransen leggen in Algerije verdedigingslinie aan Weerover zicht ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER e KOU V/ICKS In beginsel overeensteming over onderhandelingen voor vrijhandelszone in Europa De Sow jet-Unie wenst debat in de Algemene Vergadering over Eisenhower-leer Amerikaanse reactie op Sowjet-voorstellen voor Midden-Oosten Beëindiging van Brits-Jordaanse verdrag Prinses Margriet onthult koopvaardij monument „Nike"-lanceerbases in West-Duitsland De uit Rusland gewezen Amerikaanse marine-attachés De raketproeven in Australië Kind geboren in vliegtuig De Geloofsbrieven van de Hongaarse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties niet goedgekeurd Politieman in Tanganjika maakt amok De positie van het Indonesische kabinet op 2 manieren tegelijk! Frankering bi] abonnement-: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3989 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—I Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nuf Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het Franse kabinet heeft woensdag een nieuw voorstel in zake de deelneming van Frank- rij-ks Afrikaanse gebieden aan de gemeenschappelijke markt goedgekeurd. Het voorstel, dat vandaag wordt voorgelegd aan de regerin gen van West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, noemt voor de eerste maal het bedrag van de financiële bijdra ge, die naar het oordeel van Frankrijk door de andere vijf landen moet worden geleverd Igt de investeringen in de zgn. in frastructuur van Frans Afrika. Hieronder verstaat men investe ringen van overheidswege in zie kenhuizen, wegen, krachtstations en dergelijke projecten welke dienen tot bevordering van de sociale en economische ontwikke ling. De ministers van Handel en van Financiën van 17 Europese landen hebben op de conferentie te Parijs in beginsel overeenstem ming bereikt over het onmiddel lijk doen aanvangen van onder handelingen voor het opstellen van een conventie voor een vrij handelszone, aldus wordt uit con ferentiekringen vernomen. Naar voorts werd vernomen werd overeengekomen dat de landbouwvraagstukken in paral lel lopende besprekingen behan deld zullen worden, teneinde het opstellen van de conventie niet te vertragen. Engeland was dins dag het enige land, dat de land- bouwprodukten wilde uitsluiten van de vrijhandelszone. De Sowjet-Unie heeft dinsdag avond verzocht om een debat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties over de Eisen hower-leer voor het Midden-Oos ten en over andere „agressieve1 actie door de Verenigde Staten. President Eisenhowers pers chef, James Hagerty, heeft dins dag 'de nieuwe voorstellen van de Sowjet-Unie aangaande het Mid den-Oosten een duidelijke ma noeuvre genoemd om Eisenho wers program voor dit gebied in diskrediet te brengen of geheel en al te verhinderen. Hij zei dit na een onderhoud met de presi dent. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken zeiden, dat zij het Russische voorstel voor samen werking der „grote vier" bij de opstelling van een program voor economische hulp aan het Mid den-Oosten bestuderen, maar dat hun eerste reactie niet geestdrif tig is. Weinig ambtenaren zijn van mening, dat de nieuwe Rus sische voorstellen tot onderhan delingen zullen leiden. drag, dat Frankrijk van de vijf andere landen als bijdrage ver langt in ruil voor de openstelling der Afrikaanse markten voor deze landen, tussen 35 en 50 mil- ard frank per jaar. Op haar begroting heeft de Franse regering voor dit soort investeringen in de Afrikaanse gebieden 185 miljard frank uit getrokken. De opneming van de Afrikaan se gebieden van Frankrijk en Bel gië in de gemeenschappelijke markt is het voornaamste vraag stuk waarvoor in verband met de sluiting der verdragen over de gemeenschappelijke markt en de Euratom nog een oplossing moet worden gevonden. Niet alleen wordt in het Fran se voorstel een bepaald bedrag genoemd voor de financiële bij drage, maar het schijnt ook, dat dit bedrag naar de mening der Franse regering betrekkelijk laag moet worden geacht. De be doeling is, dat dit betrekkelijk lage bedrag het gemakkelijker zal maken overeenstemming te bereiken over deze kwestie. Van de vijf andere landen zou de voornaamste bijdrage moeten komen van West-Duitsland. De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. dr. I. Er- hard, is echter gekant tegen het vaststellen van een bepaalde aarlijkse som. Hij stelt zich op het standpunt, dat Duitsland wel volkomen bereid is bij te dragen in de kosten van de zgn. sociale investeringen in ruil voor toe gang tot de Afrikaanse markten maar dat niettemin ieder inves teringsproject afzonderlijk en op zijn merites moet worden beoor deeld. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen, die over het plan voor een gemeen schappelijke markt onderhande len, zullen maandag te Parijs bij eenkomen om de kwestie van de opneming der Afrikaanse gebie den in de gemeenschappelijke markt te bespreken. De premiers der zes landen zul len dinsdag te Parijs vergaderen Bondskanselier Adenauer zal naar men meent te weten, alles doen wat in zijn vermogen ligt om overeenstemming te berei ken, opdat het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt in de nabije toekomst zal kunnen wor den getekend. Spaak verklaarde gisteren nog steeds van mening te zijn, dat het verdrag op 10 maart zal kunnen worden ondertekend, zoals hij enige tijd geleden te Brussel heeft voorspeld. H. K. H. Prinses Margriet zal de onthulling van het nationaal monument voor de koopvaardij te Rotterdam verrichten op woensdag 10 april a.s. in de na middag. MINISTER STAF BEGIN APRIL NAAR DE V. S. De minister voor Defensie, ir. C. Staf zal vermoedelijk begin april naar de Verenigde Staten gaan, om er het grote defensie gesprek te houden, onder meer ten aanzien van de kwestie der geleide projectielen. Zoals bekend zullen de Ver enigde Staten met elk der Navo- landen afzonderlijk deze zaak be spreken. In het gebied van Mainz en Frankfort zullen 17 bases voor het lanceren van Amerikaanse ,Nike"-raketten, die bestemd zijn voor de luchtafweer, gebouwd worden, zo heeft de premier van Rijnland-Palts, Altmeier, woens dag verklaard 10 De Amerikaanse marine-atta ché kapitein Paul Uffelman, die tezamen met zijn collega luite nant William Lewis door de Sowjetrussische autoriteiten per. sona-non-grata is verklaard op beschuldiging van spionage be dreven te hebben, heeft bij aan komst te Berlijn uit Moskou ver klaard te geloven, dat het inci dent in Leningrad waarin zij ver wikkeld werden, van te voren was beraamd. De attachés waren in Leningrad op straat lastig ge vallen door mannen, die Lewis zijn fototoestel wilden ontrukken en hen voor spionnen uitmaakten, tot een lid van de militie zich met de zaak bemoeide en de at tachés mee naar het politiebu reau nam, waar de film uit de camera werd gehaald. Nadat de twee voornaam ste aanbevelingen in de re solutie van de 18 Aziatische en Afrikaanse landen giste ren waren verworpen in de politieke commissie van de Verenigde Naties, is deze resolutie niet meer in haar geheel in stemming ge bracht. Men beschouwt haar als zijnde verworpen. De voorzitter schaarde zich achter de opvatting van de Egyp tische afgevaardigde, die het niet nodig vond de gehele resolu tie in stemming te brengen. Het eerste deel van de resolu tie, luidende: „De algemene ver stemmen vóór, 34 tegen en onthoudingen verworpen. Het tweede deel van de resolu tie, waarin Frankrijk en het A - treriinse volk worden uitgenodigd onmiddellijk onderhandelingen aan te knopen met het oog op de staking der vijandelijkheden en He vreedzame regeling van hun „waarnemers geschillen in overeenstemming 1 bijwonen) met het handvest der Ver. Na ties, werd met 33 stemmen voor, 34 tegen en 9 onthoudingen ver worpen. Frankrijk neemt aan geen en kele stemming over Algerië in de politieke commissie deel. (De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, en zijn politieke adviseurs hadden zich dinsdag na afloop van het alge- mene debat over Algerië uit de politieke commissie teruggetrok ken. De permanente afgevaardig den van Frankrijk bleven als de vergadering Machtiging voor de bouw van gadering verzoekt Frankrijk ge- zes van deze bases in Rijnlandhoor te geven aan de wens van zijn reeds aan het Amerikaanse het Algerijnse volk om zijn fun- leger verstekt, zo voegde hij hieraan toe. damenteel zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen", werd met 33 Naar het ANP van bevoegde zfjde verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr G. Ph. Helders tot minister. Hij zal worden belast met het beheer van het departement van Zaken Overzee, zoals het depar tement van Overzeese Rijksdelen, in de toekomst zal worden ge noemd. Sedert het optreden van het huidige kabinet op 12 oktober 1956 heeft ir C. Staf, de minister voor Defensie, ad interim de por tefeuille van Overzeese Rijksde len beheerd. Nadat minister Staf de wens te kennen had gegeven van deze taak ontheven te wor den, is overleg gepleegd met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen, o.a. over de vraag, hoe voortaan de ko ninkrijksaangelegen-heden, die Suriname en de Nederlandse An- raadslid van Batavia en Ban doeng. Hij vertoefde in Japanse krijgsgevangenschap. Na de oor log was hij twee jaar werkzaam op het ministerie van Financiën in Den Haag, daarna en ook zijn huidige functie is directeur van de Nederlandse Trust Maatschap pij in Amsterdam. Hij is woon achtig in Hilversum. Volgens het blad „Adelaide Advertiser" zou gisteren op het proefterrein van Woomera de eerste „Skylark"-raket zijn gelan ceerd. Deze raket kan een hoogte van 115 km bereiken. tillen raken, zouden dienen te worden behandeld. De regering is van mening, dat het zeker in de eerste jaren van ontwikkeling van de konink rijksstructuur aanbeveling verdient, dat een minister belast blijft met de bevordering van een juiste interpretatie en toepassing van het statuut voor het konink rijk der Nederlanden. Het door hem beheerde departement zal medewerking kunnen verlenen bij de behandeling van die ko ninkrijksaangelegenheden die Suriname en de Nederlandse An tillen raken en waarover de raad van ministers van het koninkrijk moet beslissen. De nieuwe minister van Zaken Overzee zal ook een coördineren de taak vervullen met betrekking tot de beleidsbepaling en uitvoe ring van de Nederlandse hulp en bijstandsverlening aan Suri name en de Nederlandse Antillen. Voor zover niet in verband met internationale aspecten het be leid ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea in eerste instantie bij de minister van Buitenlandse Zaken berust, zal minister Hel- waarin een volksstemming wera De Franse minister van Defensie, Maurice Bourges Maunoury, heeft dinsdag in Parijs verklaard dat Frank rijk aan de grens tussen Al gerië en Tunesië en tussen Algerië en Marokko een ver dedigingsorganisatie aan het opbouwen is. Hij zei dit na zijn terugkeer van een vijfdaagse inspectietocht langs de grensgebieden van Al gerië. Voorts verklaarde de minister dat „het niet te loochenen valt dat het grootste deel van het wa penarsenaal van de rebellen niet over zee maar via de grenzen van Algerië is aangevoerd". „Gezien de ontoereikende ma.a.t- regelen van de Marokkaanse en Tunesische strijdkrachten om aan deze toestand een einde te ma ken en gezien het grote aantal manschappen, dat Frankrijk no dig zou moeten hebben om een doeltreffende controle te kunnen uitoefenen, leek ons de opbouw van een grote verdedigingsorga nisatie in de diepte niet te ver mijden", aldus Bourges Mau noury, die hieraan toevoegde dat grenstroepen de gehele winter gewerkt hebben aan de opbouw van een netwerk van versterkin gen en prikkeldraadversperrin gen. Volgens de minister is de kwa liteit van de bewapening der re bellen omgekeerd evenredig met de afstand tussen hen en de gren- ^Bourges Maunoury verklaarde dat er langs de grens goed bewa pende groepen rebellen zijn, die de beschikking hebben over auto matische wapens, terwijl de wa pens als men dieper in het land komt steeds slechter worden. De Franse strijdkrachten heb- £>en dinsdag in een verwoed ge vecht 52 Algerijnse opstandelin gen nabij de Tunesische grens gedood, aldus de eerste berichten, die in Algiers ontvangen zijn. De opstandelingen werden om singeld, nadat zij door vliegtui gen waren waargenomen in berg achtig gebied ten zuidoosten van El Hael Abiod. Sommige leger eenheden sloten de grens af, ter wijl andere de verzetslieden aan vielen. In de gevangenis van Constan- tine zijn gisteren vier Algerijn se opstandelingen terechtge steld.* Zij worden beschuldigd van overvallen op een trein en boerderijen en moord op een Europese advocaat. Het Israëlische parlement heeft woensdagochtend een voorstel van de extreem nationalistische „Heroeth"-partij verworpen, De Britse minister van Defen sie, Sandys, heeft woensdagen Het Brits-Jordaanse verdrag zal, indien mogelijk, op 1 maart 1957 worden beëindigd en in elk geval niet later dan 1 april van dit Jaar. De Britse troepen, die in overeenstemming met het ver- drag van 1948 in Jordanië gele gerd zijn, zullen het land binnen zes maanden na de datum, waar op het verdrag eindigt, ontruimd hebben. Dit is woensdag te Amman meegedeeld in een gemeenschap pelijk communiqué, dat is uitge geven door de Britse en de Jor daanse delegatie, die over de be ëindiging van het verdrag heb ben onderhandeld. Engeland gaf Jordanië op grond van het verdrag een jaar lijkse subsidie van ongeveer 120 miljoen gulden om het Arabische koninkrijk in staat te stellen zijn verdragsverplichtingen na te ko men. Het verdrag geeft Enge land leger- en luchtmachtbases in Jordanië. Onlangs besloten Egypte, Sy; rië en Saoedi-Arabië aan Jordanië jaarlijks een ongeveer gelijk be drag als Engeland gaf te beta len, zodra het Brits-Jordaanse verdrag niet meer van kracht zou zijn. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron te Parijs ligt het be- het Lagerhuis meegedeeld, dat de eerste Britse kernbom met een ontploffingskracht gelijk aan die van een miljoen ton T.N.T. bijna is voltooid. De Brit se produktie van atoombommen gaat gestadig door en de Britse luchtmacht beschikt reeds over een aanzienlijk aantal van deze wapens. Over de plannen van de rege ring tot besnoeiing van de Brit se defensie-uitgaven zei de mi nister, dat er nog geen bijzon derheden over kunnen worden meegedeeld. De regering over weegt op het ogenblik hoe sterk de Britse strijdkrachten op het vasteland van Europa moeten zijn. Groot-Brittannië kan niet langer een groter aandeel in de defensielast dragen dan redelijk is. Voordat Groot-Brittannie over zal gaan tot het invoeren van wijzigingen, zai volledig overleg worden gepleegd met zijn bondgenoten en de W.E.U. aldus de minister. Sandys zei dit naar aanlei ding van een door de socialist Brown ingediende motie, waar in het defensiebeleid van 'de regering wordt afgekeurd. Er is reden aan te nemen, dat de Russen raketten bouwen van het Duitse type V-2, die kunnen worden voorzien van een atoom lading en waarmee Groot-Brit tannië vanuit onder Sowjet-be- stuur staande gebieden kan worden bestookt. Deze projectie len zouden met een snelheid van 8000 kilometer per uur naar hun doel worden gestuwd, aldus Sandys. Er is tot dusver geen wapen geweest, waartegen geen verde- digingsmiddelen zijn gevonden. Sandys zei ervan overtuigd te zijn, dat deze regel ook van toe passing zal blijken te zijn op raketten. In antwoord op de eis van Brown, dat de dienstplicht in een periode van vier jaar gelei delijk wordt afgeschaft, zei San dys, dat de regering het oproe pen van dienstplichtigen zo spoedig mogelijk wil staken. Wanneer dit zal geschieden, hangt af van het aantal man schappen dat Groot-Brittannië straks nodig heeft voor de strijdkrachten en van het aan tal vrijwilligers. Brown heeft namens zijn partij de volgende bezuinigingsvoor stellen gedaan: Reorganisatie van het ministerie van Defensie, beperking van de omvang van het marinepersoneel door het uit de vaart nemen van grote sche pen, opheffing van de militaire steunpunten op Cyprus, in Libië en te Hongkong en een doelma tige opzet van de transportafde lingen van de luchtmacht. Ver der drong hij aan op terugtrek king van een aantal hulpdiensten van de Britse strijdkrachten uit Duitsland. Volgens de socialisten zijn 60.000 soldaten voldoende voor de Navo. De huidige Britse een heden die ter beschikking van de Navo staan, omvatten 80.000 man. Het aantal mannen kan worden beperkt, indien de vuur kracht van de divisies wordt ver groot. ders tevens de verantwoordelijk heid dragen voor het bestuur van de ontwikkeling van dat ge biedsdeel. Nagegaan zal worden in hoe verre het oorspronkelijke depar tement van Overzeese Rijksdelen dient te worden gereorganiseerd. Mr Gerard Philippus Helders (Christelijk Historische Unie) is geboren te Rotterdam 19 maart 1905. Hij is meester in de rechten (privaatrechtelijke richting). Hij was inspecteur van financiën in het voormalige Nederlands-Indië. Hij was daar voorts gemeente- De presidentsverkiezingen in Oostenrijk De Oostenrijkse volkspartij, de grootste in de regeringscoalitie met de socialisten, heeft samen met de rechtse „vrijheidspartij" een kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van 5 mei a.s. Het is de 74-jarige dr Wolf gang Denk, een chirurg. Zijn sterkste mededinger zal de tegenwoordige vice-kanselier dr Adolf Scharf zijn, de kandi daat van de socialisten. danië, de voorzitter van de groep die dit bekendmaakte, zei dat de assemblee hierover „zeer spoe dig" zal vergaderen. Maar hij noemde geen datum. Rifai zei voorts dat de groep had opgemerkt dat „de pers een verkeerde uitleg heeit gegeven van Hammarskjoelds inzichten omtrent sancties". Op verzoek van de groep had hij deze kwes tie met de secretaris-generaal van de Ver. Naties Desproaicii. Deze vond de tekst van zijn ver slag over zijn falen de impas se met betrekking tot Israëls niet-terugtrekken te doorbre ken voor zichzelf spreken en hij achtte geen verdere uitwerking ervan nodig. Boven Duits gebied in de buurt van de stad Limburg (Hes sen) heeft de in Londen woon achtige V/eense Fritzi Fangl in een vliegtuig van de Israëlische maatschappij „El Al", kort na geëist over de vraag of de Israë lische troepen zich uit het gebied van Gaza en de Golf van Akaba moeten terugtrekken. De stemverhouding was 33 stemmen tegen, 5 voor en 4 ont houdingen. De minister van Financiën had namens de regering verklaard dat een dergelijke stemming niet in de democratische tradities past en dat de wil van het volk ten aanzien van de veiligheid be kend is. Afrikaans-Aziatische groep wil sancties De Afrikaans-Aziatische groep landen is dinsdagavond overeen gekomen een ontwerp-resolutie in te dienen b;j de algemene ver- gadering van de Ver. Naties, een tussenlanding op Schiphol, waarin sancties tegen Israël ge- het leven geschonken aan een vraagd worden wegens het niet dochter. Het toestel was op weg De commissie voor de Geloofs brieven van de Verenigde Naties heeft dinsdag met acht tegen één stem geweigerd de Geloofsbrie ven van de Hongaarse vertegen woordiging bij de Verenigde Na ties goed te keuren. De Amerikaanse woordvoerder Wadsworth, voerde in zijn betoog tegen goedkeuring aan, dat de huidige autoriteiten aan de macht zijn gekomen als gevolg van militaire tussenkomst van de Sowjet-Unie, waarvan de strijd krachten nog altijd in Hongarije gelegerd zijn, hoewel de alge- mene vergadering van de Ver enigde Naties herhaaldelijk op terugtrekking heeft aangedron. &CDe Sowjet-vertegenwoordiger in de commissie, Sobolef, zei, dat de regering van Kadar de enige in Hongarije is. Met deze rege ring onderhoudt het merendeel van leden-staten van de Ver enigde Naties diplomatieke be trekkingen. De 'Nederlander mr. C. W. A. Schürman schaarde zich achter het Amerikaanse standpunt. terugtrekken grondgebied. Abedel Monem van Egyptische Rifai van Jor- Volgens- naar Oostenrijk ge vluchte Hongaarse soldaten, die in uniform en bewapend over de grens kwamen, zijn alle Hon gaarse legereenheden tijdelijk naar de Sowjet-Unie overgebracht om een speciale opleiding in het kader van het Pact van Warschau te ontvangen. De geregelde Hon gaarse regimenten aan de Oos tenrijks Hongaarse grens waren geleidelijk aan vervangen door speciale communistische eenhe den en militie Volgens twee Hongaarse vluch telingen die door een subcommis sie van de Amerikaanse Senaat zijn gehoord, bereidt een anti communistische ondergrondse beweging in Hongarije een nieu we opstand in Hongarije voor. De twee ochtendbladen van Boedapest hebben gisteren er aan herinnerd, dat de 13de fe bruari de twaalfde verjaardag is van de bevrijding van Boeda pest door het Russische leger en 4 april de herdenkingsdag van de volledige bevrijding van het land. De bladen maken voorts een besluit bekend van de gemeen teraad van Boedapest en de an dere gemeenteraden in het land tot wederoprichting van de mo numenten voor het Russische leger, die door de „contra-revo lutionairen" in oktober werden vernield. Tegen 4 april zouden deze monumenten vernieuwd moeten zijn. Een Afrikaanse politieman, die maandagochtend in Ta sganj ka amok is gaan maken, heeft tot woensdagmiddag 32 mensen ge dood, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, aldus is uit Har- es-Salaam vernomen. Politieke kringen in Djakarta hebben verklaard het te betwij felen, of president Soekarno be reid zal zijn tot bemiddeling bij de „totale kabinetsreorganisa tie", waarover de regeringspar tijen overeenkomstig hebben be reikt. Zij achten het meer waar schijnlijk, dat de president on der da huidige omstandigheden de tijd rijp zal achten voor de bekendmaking van zijn bekende conceptie", welke voorziet in de instelling van een „nationale raad" onder zijn leiding, die vol doende macht zou hebben om de huidige crisis te overwinnen. Zes getuigen in de zaak Abdulgani In de zaak tegen de minister van Buitenlandse Zaken, Rus- lan Abdulgani, welke op 1 maart aanstaande door het hoogge rechtshof in Djakarta in behan deling zal worden genomen, zul len zes getuigen worden ge hoord. Een van de getuigen is de vroegere directeur van de landsdrukkerij, Piet de Queljoe, die beschuldigd wordt van cor ruptie tot een bedrag van enke le miljoenen rupiahs. naar Wenen. De ouders vragen zich af, of het kind nu de Duitse, Israëli sche of Oostenrijkse nationali teit heeft. UVapoRu»! Het ziet er naar uit dat de pe riode met zacht weer, die nu ruim veertien dagen heeft ge duurd een einde zal nemen. Bo ven Engeland werd woensdag avond namelijk een depressie aangetroffen die in oostelijke richting beweegt en waarachter met noordwestelijke tot noorde lijke winden koudere lucht toe stroomt. In deze lucht werden woens dagmiddag boven Ierland maxi mumtemperaturen van maar on geveer 6 graden gemeten. Nederland was woensdag aan de zuidoostkant van de depressie gelegen, waar zachte lucht werd aangevoerd. De temperaturen stegen hierin tot 8 a 10 graden. De nabijheid ZON MAAN op onder op Febr. 14 8.00 15 7.58 16 7.56 onder 17.54 17.55 17.57 van de depressie veroorzaakte in het grootste deel van West Euro pa overvloedige regen. In Neder land werd woensdagavond 7 uur op de vliegvelden Volkel en Eind hoven resp. 16 en 17 mm afge tapt. In Parijs viel 181 mm. In West-Duitsland meldde een sta tion 26 mm. Ook voor vandaag worden enkele buien verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I.» geldig tot donderdagavond. Kouder. Nu en dan buien, maar ook en kele opklaringen. Matige, af en toe krachtige wind ruimend naar noordwest. Kouder. VRIJDAG 15 FEBRUARI. v.m. n.rn. 18.11 19.37 21.01 7.19 7.47 8.13 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.00 2.35 3.15 3.25 2.25 3.00 3.40 3ü0 i i E

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1