Het E.C. K.S.-parlement bijeen De bergingswerkzaamheden Suez-kanaal het De Sydney Daily Telegraph behandelt kwestie Nieuw-Guinea De toestand in Hongarije in Engeland en de plannen voor het vrijhandelsgebied HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3988 WEER AARDBEVING IN ENGELAND. DORP IN ADEN VERWOEST. INDONESIË Israëlische voorstellen inzake Arabische vluchtelingen? Amerikaanse stemmen over sancties tegen Israël Meer vluchtelingen uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn. Algerië in de politieke commissie Regeringspartijen zijn het eens over „totale kabinets reorganisatie" Minister Roeslan Abdulgani op 1 maart voor het hooggerechtshof Brits-Amerikaans contact over het Suezkanaal De vaart door het Suezkanaal Monument voor „commu nistische martelaren" in Boedapest DE BEWAPENING VAN INDIA Geruchten rondom het Britse koninklijke gezin. Berichten over generaal Maleter Frankerine bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma PJ. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent m-*er Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Boelganins schrijven aan Adenauer Bondskanselier Adenauer zal niet spoedig antwoorden op de brief van maarschalk Boelganin van de vorige week, zo is in re geringskringen in Bonn verno men. De regering zal gezien het pro- pagan dak arak ter van de bood schap zich van alle officiële commentaar onthouden, om de sociaal-democratische oppositie geen argumenten voor de ver kiezingscampagne te geven, zo verklaarde men. In Westduitse parlementskrin- gen verwacht men, dat naarma te de verkiezingscampagne vor dert (in september worden bondsdagverkiezingen gehou den) nieuwe Sowjet-initiatieven verwacht kunnen worden. De aardbeving in Engeland De aardbeving van maandag in centraal-Engeland is de krachtigste die zich sinds 1884 in Groot-Brittannië heeft voor gedaan. Zij is gevoeld in tien graafschappen van Wales tot de Noordzee. In de stad Derby moest een straat worden afge zet wegens instortingsgevaar. Er zijn in deze stad meer dan hon derd gebouwen beschadigd. De Engelse „Midlands" zijn dinsdagavond bijna op slag van middernacht wederom door een aardbeving getroffen. Deze aard beving volgde binnen 32 uur op de eerste, die de ergste wordt ge noemd welke dit gebied in bijna 200 jaar heeft geteisterd. De Westduitse strijdkrachten De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft dinsdag op een persconferentie te Bonn meegedeeld, dat de leiding over de land-, vloot- en luchtstrijd krachten aan de top zal zijn ge ïntegreerd. „Afzonderlijke opper bevelhebbers voor deze onder delen zouden even ouderwets zijn als aparte commando's voor de infanterie, de artillerie of de genie", zo voegde hij hieraan toe. Het dorp Danoeba in West- Aden is maandag door de Britse luchtmacht met bommen en ra ketten verwoest na het verstrij ken van een ultimatum, dat 48 uur tevoren aan de bewoners was gesteld. De Britten eisten, dat ■>pstandige stamleden aan de autoriteiten zouden worden uit geleverd. Ambtenaren te Aden hadden eerder meegedeeld, dat opstandi ge stamleden Danoeba hadden gebruikt als basis voor overval len. In het bijzonder zouden de leiders van een aanval op een Britse patrouille, waarbij vorige week twee militairen omkwa men, in het dorp onderdak hebben gevonden De R A.F. had de bewoners vooraf gewaarschuwd, dat het dorp zou worden vernietigd en dat het moest worden ontruimd. Vliegers zeiden zondag, dat het dorp verlaten leek. In een officieel communiqué werd zondag gezegd, dat het dorp al enige tijd bekend stond als 'n centrum van Jemenitische intri ges. De meeste dorpelingen wa ren door de Jemenitische autori teiten omgekocht. Zij moesten ongeregeldheden veroorzaken, gericht tegen de emir van Bha la, de wettige heerser van het gebied, aldus de mededeling. Een soortgelijke strafactie werd twee jaar geleden onderno men tegen een dorp in Wadi Ha- tib, nadat militairen in een hin derlaag waren gelopen. Zoals bekend is. komen er de laatste tijd herhaaldelijk inciden ten voor aan de grens tussen het koninkrijk Jemen en het Britse protectoraat Aden. Het Europese Kolen en Staal parlement is dinsdagochtend in Straatsburg zijn zitting begonnen met een blik te werpen op de vier jaren van werkzaamheid der Hoge Autoriteit. De bijeenkomst der ministers werd des morgens geopend met een toespraak van de voorzitter, de Britse minister van Financiën, P. Thorneycraft. Deze verklaar de dat de gedachtenwisseling over het rapport der OEES van bijzonder belang is voor Europa. Men mag evenwel niet verwach ten, zo zeide hij, dat op deze con ferentie reeds een beslissing zal worden genomen. Wij zijn nog niet aan de bouw van het huis toe, doch bestuderen pas de plan nen daarvoor. Geen enkel land dat deelneemt aan de OEES mag echter van de vrijhandelszone worden uitgesloten en voor som mige landen, die de conventie niet in haar geheel kunnen aan nemen, zullen uitzonderingen moeten worden gemaakt. Ook hét landbouwprobleem achtte de En gelse minister niet onoplosbaar. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, wees na de toespraak van de voorzitter op de vorderingen die de zes landen der douhne-unie te Brussel hebben gemaakt tij dens hun laatste bijeenkomst. Hij noemde deze vooruitgang be langrijk en zelfs beslissend doch ging niet in op bijzonderheden. De verdragen voor de Euratom zijn thans vrijwel gereed, zo zette hij uiteen, doch er zijn nog enke le problemen zoals de deelneming der overzeese gebiedsdelen waar voor een formule moet worden opgesteld. De mogelijkheid is zeer waarschijnlijk, aldus minis ter Spaak, dat de verdragen reeds over enkele weken geparafeerd kunnen worden. De omstandig heid dat de ministers der zes lan den in Brussel zoveel vooruit gang hebben geboekt, noemde Spaak een belangrijke factor in de discussie, die gisteren en van daag iri de raad van ministers der OEES wordt gevoerd betref fende een Europese vrijhandels- zóne van 17 landen. De zes zijn bereid van gedachten te wisselen over ieder vorm van samenwer king met de andere landen der OEES. Zij hebben veel begrip voor de vrijhandelszone en hopen dat onderhandelingen hierover een succes zullen worden. „Euro pa beweegt zich in de juiste rich ting" zo besloot hij de toespraak. De conferentie van gisteren droeg een bijzonder karakter door het bezoek dat de president van de Franse republiek, René Coty, aan het Chateau de la Muet- te bracht. De ministers en hoof den der delegaties werden aan president Coty voorgesteld. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Figl ver klaarde dat zijn regering in prin cipe bereid was med(e te werken aan de schepping van een vrij- JLhandelsgebied op basis van het rapport der OEES-deskundigen. In beginsel is Oostenrijk bereid om zijn landbouwsector in het vrijhandelsgebied op te nemen doch dit zal met veel beleid die nen te geschieden, zo zeide hij. Frankrijk gaat bezuinigen De Franse minister van Finan ciën heeft maandag een plan ont vouwd voor het in evenwicht brengen van de Franse betalings balans. door beperking van de in voer, het bevorderen van de uit voer en vermindering van de overheidsuitgaven. Zijn plan om vat de volgende punten: 1) Toegenomen regerings-fi- nanciering voor het onderzoek van buitenlandse afzetgebieden en voor de bevordering van af- zetactiviteit op lange termijn; 2) Voortzetting van de export steun, welke thans beperkt blijft tot 15 van de exportwaarde van goederen, zolang Frankrijk een tekort heeft op de betalings balans; 3) Alle pogingen zullen in het werk worden gesteld ter ver mindering van de regeringsuit gaven. Kredietbedragen van de begroting voor 1957 voor in to taal 250 miljard frank zijn ge blokkeerd en minister Ramadier hoopt dit gehele bedrag te kun nen bezuinigen; 4) Er zal een campagne wor den gevoerd onder industriëlen voor het aankopen van Franse produkten, waarbij er op zal worden aangedrongen vernieu wing van installaties te doen plaats vinden met in Frankrijk vervaardigde machines; 5) Aan buitenlanders zullen aanvullende benzinetoewijzingen worden verstrekt teneinde het toeristenverkeer aan te moedi gen. Bij de Franse bevolking zou er evenwel op worden aangedron gen om thuis te blijven. Met het K.L.M.-toestel uit Cairo is maandag-avond de heer J. M. Hartogh, die de „public re lations" verzorgt voor L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam, na een tiendaags ver bluf bij het Suezkanaal in Neder land teruggekeerd. Egypte, zo vertelde de heer Hartogh, verkeert nog in een hal ve oorlogspsychose, maar de ber gers hebben er weinig last van. Het kanaal maakt een verlaten indruk. Wat er gebeurt is weinig spectaculair. Langs het kanaal loopt een weg en herhaaldelijk rijden de auto's van de Ver. Na ties heen en weer om de werk zaamheden te inspecteren. Die arbeid strekt zich uit over een afstand van 160 kilometer. Acht wrakken moeten nog wor den opgeruimd. Drie van die wrakken zijn belangrijk voor het bevaarbaar maken van het ka naal. Dat is het wrak van de „Edgar Bonnet", een grote ka naalsleepboot bij Ismailia; verder een met cement gevuld blokschip, de „Akka", door de Egyptenaren tot zinken gebracht, eveneens bij Ismailia en verder een fregat van de Egyptische marine, dat bij Aboekir in het water ligt. De heer Hartogh had een ge sprek gevoerd met generaal Volgens inlichtingen uit welin gelichte kringen te Jeruzalem zou de Israëlische ministerraad de Israëlische delegatie opdracht gegeven hebben, nieuwe voor stellen in te dienen aangaande de hervestiging van de 20Ö.000 Ara bische vluchtelingen in het ge bied van Gaza. Zowel leden van de republi keinse als van de democratische partij hebben zich maandag uit gesproken tegen sancties tegen Israël. De republikeinse senator Sty les Bridges verklaarde dat het onjuist is strafmaatregelen te nemen als de Ver. Naties niets doen om Rusland, India en Egyp te, die alle drie de Ver. Naties hebben getrotseerd, tot de orde te roepen. De democratische senator Hu- bert Humphrey vroeg of de po litiek van de Ver. Staten, „tanks voor Saoedi-Arabië en sancties tegen Israël" betekent. De vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn naar het Westen is de laatste tijd weer groter geworden, nadat omstreeks de jaarwisseling een dieptepunt was bereikt. In het afgelopen weekeinde zijr. bijna 800 vluchtelingen in West- Berlijn aangekomen. 200 meer dan in het vorige weekeinde. In de laatste zeven dagen hebben 2.000 Oostduitsers in West-Ber- lijn om asiel verzocht. Naar van welingelichte Engel se zijde wordt vernomen zullen bij gelegenheid van de bijecn- ka-TiSt van de ministerraad van de organisatie voor Europcsc- economische samenwerking (OJB.E.S.) de leden van de Engel se delegatie belangrijke afzonder lijke besprekingen voeren met vertegenwoordigers van verschil lende bij de O.E.E.S. aangesloten landen. Het betreft hier Italië, Denemarken en andere exportlan den van landbouwprodukten, waarbij ook Nederland, die ern stige bezwaren hebben tegen het voornemen van Engeland om landbouwprodukten buiten het voorgenomen vrijhandelsgebied te houden, alsmede in econo misch opzicht minder ontwikkel de landen, als Griekenland en Turkije, waarvan het toetreden tot het vrijhandelsgebied op het ogenblik twijfelachtig schijnt. Volgens inlichtingen uit be trouwbare Engelse bron is Enge land naar „Agence France Pres- se" meldt op het ogenblik van mening, dat de toetreding van laatstgenoemde landen tot het vrijhandelsgebied bepaalde moei lijkheden zou kunnen doen ont staan, als gevolg van het feit, dat ten behoeve van deze landen bij zondere voorzieningen getroffen zouden moeten worden en dat het dus de voorkeur zou verdie nen, dat deze toetreding zou wor den uitgesteld, totdat de econo mie van die landen in staat zal zijn op voet van gelijkheid te concurreren met de andere aan gesloten landen. Over een in het afgelopen weekeinde door de Indonesische ambassadeur in Australië, dr. Selmi afgelegde verklaring, dat Indonesië geen geweld zal gebrui ken om Westelijk Nieuw-Guinea terug te krijgen, schrijft de „Syd ney Daily Telegraph" dinsdag dat deze verklaring welkom is. In een hoofdartikel ohder de kop „Lndonesië's zwakke zaak over Nieuw-Guinea" schrijft het blad: „Niemand in dit deel van de wereld verlangt een oorlog in dat gebied. Bovendien heeft de Indonesische regering in het bin nenland meer dan genoeg moei lijkheden zonder er daarbuiten nog meer te verwekken. En mocht de vredelievende heer Sel mi op dit punt nog enige twijfel koesterenAustralië rekent Westelijk Nieuw-Guinea voor zover zijn land betreft tot het bui- enland. De eigenaardige wijze, waarop Indonesië zich in de kwestie Nieuw-Guinea gedraagt, heeft ge leid tot een grote spanning in zijn vriendschap met verscheide ne landen, waaronder Australië. De aanhoudende aandrang van Indonesië doet de regering in Djakarta geen goed. Het uitleveren van de bevol- Japan, de Philippijnen en Thailand hebben dinsdag de al gemene vergadering van de Ver. Naties verzocht uitdrukking te geven aan de hoop dat Frankrijk en het Algerijnse volk zullen trachten een einde te maken aan het bloedvergieten in Algerië door middel van onderhandelin gen. De drie Aziatische landen dien den een resolutie van deze strek king in bij de politieke commis sie, die zich gisteren voor de achtste dag bezighield met het vraagstuk-Algerië. Dit is een veel soepeler tekst dan die van de resolutie van achttien Aziatisch-Afrikaanse landen, die eerder in de politieke commissie is ingediend en waar in Frankrijk wordt verzocht te voldoen aan het recht van het Algerijnse volk tot zelfbeschik king. Men gelooft dat de resolutie van de drie landen een goede kans maakt om met de vereiste meerderheid van twee derden door de algemene vergadering te worden aangenomen. Naar verluidt is Krisjna Menon van India achter de schermen be zig steun te verwerven voor een andere compromisresolutie. Hij zou bij Amerika al succes hebben geboekt en ook van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau een bemoedigend geluid hebben gehoord. Over zelfbeschikkingsrecht wordt in de resolutie niet gespro ken en dit zou tot oppositie van Arabische zijde aanleiding kun nen geven. king van westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië zou gelijk staan met haar het slachtoffer te ma ken van de volledigste soort Im perialisme. De Nederlanders hebben tegen over de wereld beloofd de inheem sen van westelijk Nieuw-Guinea behulpzaam te zullen zijn bij het verkrijgen van zelfbestuur. Doch als westelijk Nieuw-Guinea een deel van Indonesië zou worden, zou het in een vreemd land ten onder gaan en zal alle hoop op onafhankelijkheid verloren zijn," aldus het blad. Een woordvoerder van het In donesische kabinet heeft dinsdag middag bekend gemaakt, dat de regeringspartijen tijdens een gis teren gehouden bijeenkomst het eens zijn geworden over een „to tale reorganisatie" van het kabi net. De partijen zouden hun besluit vóór aanstaande donderdag met president Soekarno bespreken. Het deelnerhen aan het kabinet door de Masjumi en de andere partijen, die na de gebeurtenissen op Sumatra zich uit de regering hebben teruggetrokken, zou af hangen van het resultaat van het overleg met het staatshoofd. Op de vraag of premier AU Saslroamidjojo ook in de reorga nisatie betrokken zou worden, zoals door één der regeringspar tijen was geëist, verwees de woordvoerder slechts naar de komende bespreking met presi dent Soekarno. Politieke waarnemers in Dja karta menen, dat deze ontwikke ling de bekendmaking door de president van zijn „conceptie" tot voorkoming van verdere verslech tering in de binnenlandse toe stand, zal verhaasten. Arrestaties van Masjumi- leden. Een woordvoerder van de Mas jumi in Djakarta heeft bekend gemaakt, dat tijdens de razzia's, welke het leger de vorige week in West-Java heeft uitgevoerd, 23 leden van de Masjumi werden gearresteerd. De zaak van de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken, Roeslan Abdulgani, zal op 1 maart voor het hooggerechts hof behandeld worden. Dit heeft de waarnemend procureur-gene raal Zainal Abidin, die zal op treden als openbaar aanklager, aan journalisten medegedeeld. Volgens Abidin wordt de mi nister ten laste gelegd het in be zit hebben van een gesloten en veloppe met Amerikaanse dol lars toen hij vorig jaar presi dent Soekarno vergezelde op diens reis naar de Verenigde Staten. Wheeler, de leiden der Ver. Na ties van de opruimingswerk zaamheden in het kanaal. Volgens generaal Wheeler hoopt men gedurende de eerste helft van maart technisch zo ver te zijn met de arbeid, dat het ka naal vrij is. Tijdens een bijeen komst met Egyptische kanaal autoriteiten kreeg de heer Har togh voorts de indruk, dat men er van die zijde alles aan doet om de doorvaart in orde te maken. De „Gele Zee", de „Poolzee" en de „Zwarte Zee" zijn reeds naar Nederland vertrokken. De kraan „Havik" wordt voor de thuisreis in gereedheid gebracht. De De nen gaan ook weg, evenals de Zweden. De bergJngsvloot wordt nu geleidelijk ingekrompen. B. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft nog een beperk te staf in Port Said. De 150 tot 160 Nederlanders die bij de ber gingswerkzaamheden waren of nog zijn betrokken, hebben het niet gemakkelijk gehad. Maar over hun arbeid is generaal Wheeler zeer tevreden. De ont spanningsmogelijkheden voor on ze landgenoten waren gering. On langs is er voor gezorgd, dat elke Nederlander een dag vrij kreeg om een bustocht te maken naar de pyramiden bij Cairo. Groot-Brittannië en de Ver. Staten zijn in onderhandeling over een tijdelijke regeling voor de vaart van tankschepen door het Suezkanaal. Verwacht wordt dat het kanaal begin maart weer voor tankschepen zal worden opengesteld. Dit is te New York meegedeeld door een woordvoer der van de Britse vertegenwoor diging bij de Ver. Naties. Er is maandag in Washington vernomen, dat de Ver. Staten zich steeds meer losmaken van de vereniging van kanaalgebruikers. De Amerikaanse regering zou overwegen of de Wereldbank kan worden ingeschakeld voor het in nen van de tolgelden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwynn Lloyd, heeft maandag meegedeeld, dat Engeland en Frankrijk van Egyp te de verzekering hefcfben gekre gen, dat Britse en Franse sche pen, in overeenstemming met de conventie van 1888, door het Suezkanaal kunnen varen, wan neer dit is vrijgemaakt. Dit waf in december via secretaris-gene raal Hammarskjoeld ter kenmr van de Britse regering gebracht Lloyd, die in het Lagerhuis vragen beantwoordde, zei, dat de Britse regering voordat zij met de terugtrekking van haar troe pen uit Port Said had ingestemd., de betrokken verzekering had ge kregen. De Hongaarse regering heeft besloten in Boedapest een ge denkteken voor de „communisti sche martelaren die het slacht offer van de contra-revolutie ge worden zijn", op te richten, zo heeft radio-Boedapest dinsdag ochtend bekendgemaakt. De Sowj et-Russ Lsche minister van Defensie maarschalk Zjor- kof, hoeft India tijdens zijn jonjf- ste bezoek aan Nieuw Delhi mill taire hulp aangeboden, die ech ter door India werd afgewezen, zo is in diplomatieke kringen te Nieuw Delhi gezegd. Naar verluidt zou premier Nehroe maarschalk Zjoekof dui delijk hebben gemaakt, dat India geen militaire hulp van enig land wenst maar wel militaire uitrus ting wil kopen uit welke bron ook als dit India goed uitkomt. Het wordt mogelijk geacht, dat een Indisch militaire missie naar de Sowjet-Unie gaat. Men verwacht evenwel niet, dat er een belangrijke wijziging zal ko men in de keuze van leveran ciers van materiaal voor de Indi sche defensie, dat thans hoofd zakelijk uit Engeland wordt be trokken. De politieke commentator van het regeringsgezinde blad „Hin dustan Times" schrijft, dat Nehroe, na zijn besprekingen met maarschalk Zjoekof beseft moet hebben, dat voorzover het de Indische luchtmacht betreft, deze op zekere dag op Ameri kaanse of Russische leest ge schoeid en uitgerust moet woi den omdat alleen deze twee lan den over een luchtmacht voor een moderne oorlog beschikken. Het blad merkt daarbij op, dat wat het Westen niet ziet is, dat als Pakistan met betere Ameri kaanse wapens is uitgerust, de Sowjet-Unie niet werkeloos zal toezien en zal wachten op een verandering in de status quo in Kasjmier, die van groot belang zou zijn voor de veiligheid van de Sowjet-Unie. De Engelse dagbladen van maandagmorgen leveren com mentaar op de nu al enige da gen in de Amerikaanse pers cir culerende berichten volgens wel ke er onenigheid zou zijn tussen koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh. De liberale „Manchester Guar dian" noemt deze geruchten in zijn hoofdartikel belachelijk. Het labourblad „Daily Mirrir" ver zoekt de hertog, die op het ogenblik te Gibraltar vertoeft, onmiddellijk per vliegtuig naar Londen terug te keren om zo doende een einde aan de ge ruchten te maken. Het merendeel van de bladen publiceert een verklaring van Buckingham-palace, volgens wel ke het verblijf van de hertog op Gibraltar reeds lang voorzien was en door hemzelf was voor bereid. Het labourblad „Daily Herald" schrijft dat men deze verklaring eerder had moeten uitgeven om dergelijke geruch ten tegen te gaan. De Hongaarse minister van In dustrie. Aetal Apro, heeft gear resteerde Hongaarse schrijvers onder wie communisten en voor malige communisten, er van be schuldigd dat zij medewerkers zjjn van radio „Vrij Europa" en van Amerikaanse radiostations die anti-communistische uitzen dingen verzorgen. Volgens het Hongaarse blad „Esti Horlap" zei Apro dat deze schrijvers „alles gedaan hebben om de leiders van de partij en de staat te belasteren en te be schimpen. Volgens hem maakt de contra revolutie alle communisten en zelfs niet-leden van de commu nistische partij, die leidende func ties bekleden, verantwoordelijk voor de fouten die in de laatste twaalf jaar zijn gemaakt. Het communistische partijor gaan „Nepszabadsag" heeft mee gedeeld dat er kettingbrieven in Hongarije in omloop zijn, die het verzet tegen de regering onder het volk aanwakkeren. Gewoonlijk betrouwbare krin gen in Boedapest zijn van me ning dat deze ketitngbrieven een beroep doen op de bevolking om op 15 maart de dag waarop het uitbreken van de revolutie tegen de Habsburgse monarchie in 1848 wordt herdacht de hoofdT wegen op te gaan. In de brieven wordt iedereen ook dringend verzocht in huis te blijven op 4 april, de dag waar op het feit wordt herdacht dat het rode leger in 1945 de laatste Duitse soldaten uit Hongarije verdreef. Tenslotte wordt in de brieven opdracht gegeven tot een boycot van de politieke dagbladen. De Hongaarse presidentiële raad heeft blijkens het Hongaar se avondblad. „Esti Hirlap" ver scheidene leidinggevende functio narissen ontslagen. Onder de be trokkenen bevinden zich de di recteur van het staatsbureau voor de arbeidersreserve, diens plaatsvervanger en vier plaats vervangende directeuren van het centrale bureau voor statistiek. Voor hun ontslag Is geen reden opgegeven. Hongarije en ZuidSlavië vor men met deelneming van een waarnemer van de Verenigde Naties een gemengde commissie om de Hongaarse vluchtelingen in Zuid-Slavië te repatriëren, zo heeft een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Za ken te Belgrado bekendgemaakt. In Wenen heeft de politie be kendgemaakt, dat in de afgelo pen 24 uur 34 Hongaren naar Oostenrijk zijn uitgeweken. Een van hen was door de Hongaarse grensbewakers in een been ge schoten. Hij slaagde er echter in kruipend de grens te bereiken. De Oostenrijker Hans Petrako- vits, die maandag uit Hongaarse gevangenisschap in Oostenrijk te ruggekeerd is, heeft volgens het blad „Bild Telegraf" verklaard, dat hij vier dagen geleden gene raal Pal Maleter, een der leiders van de Hongaarse opstand in een gevangenis in Boedapest heeft ontmoet. Petrakovits is, na een honger staking, door bemiddeling van de Oostenrijkse legatie in Boeda pest vrijgelaten. Generaal Maleter, die zich on derscheidde in de strijd tegen de Russen in Boedapest, was minis ter van Defensie in de laatste regering van Imre Nagy. Hij voerde besprekingen met de Rus sen op het ogenblik dat deze, op zondag 4 november, hun grote actie tegen de opstandelingen be gonnen. De Russen namen hem gevangen. Er zijn allerlei tegen strijdige berichten over hem ver spreid. REGEN. Een kleine, doch actieve storing die aan de ingang .van het Engel se Kanaal was .ontstaan, trok dinsdag langs onze westkust -n noord-oostelijke richting. Nadat de fronten var, de .storing reeds in de ochtend waren gepasseerd, kwamen vrij veel buien voor. 's Avonds om 7 uur werden als gevolg hiervan op sommige plari sen flinke neerslaghoeveelheden afgetapt. Op de stations Sch.phoi en Valkenburg zelfs 15 en 14 mm. Ten westen van Ierland is een nieuwe en tamelijk diepe depres sie aangekomen, die nu nog ma; langzaam beweegt. Dinsdagav .<i ontwikkelde zich echter wederom bij zuidwest Engeland een ra: 1- storing hiervan, die in oostelijke richting koerst. Nieuwe hoeveelheden zachte lucht worden hierdoor met krach tige winden naar West Europa gestuurd. De fronten van deze nieuwe sto ring zullen heden veel bewolking en regen veroorzaken. medegedeeld door het K. N. "M. 1. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Perioden met regen. Overwegend zwaar bewolkt en perioden met regen. Matige ttw krachtige, aan de kust mogelijk harde wind, voornamelijk tussen zuid en zuidwest. DONDERDAG 14 FEBKU&KJ. v.m. si.m. Breskens 1.12 1.38 Terneuzen 1.47 2.1.' Hansweert 2:27 2SS Walsoorden 2.3tf 3JDP ZON MAAK op onder op onder Febr. 13 8.02 17.52 16.45 6.47 14 8.00 17.54 18.11 7.19 15 7.58 17.55 19.37 7.47 16 7.56 17.57 21.01 8.33 17 7.54 17.59 22.23 8.38 18 7.52 18.01 23.41 9.05 19 7.50 18.03 9.31

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1