PHILIPS Binnenlands nieuws. Bezoek aan de Centrale Gevangenis sn Digoel (Ned. Nieuw-Guinea) De gehuwde vrouw en de ouderdomspremie Philips radiotoestellen cadeau! Elektriciteit bleef relatief goedkoop Minister Mansholt over teelt suikerbieten PAPOEA'S EN INDONESIëRS ONDERGAAN HIER HUN OPGELEGDE GEVANGENISSTRAF Beschuldigd van infiltratiepogingen bij de Etnabaai en bij Fak-Fak In de Centrale gevangenis in Tanah Merah aan de bovenloop van de rivier Digoel (Ned. Nieuw-Guinea) ondergaan naast 87 papoea's ook 35 Indonesiërs hun door de rechter opgelegde gevangenisstraf. Van deze Indone siërs hebben destijds 25 deelgenomen aan de infiltratie poging bij de Etnabaai en een ander behoort tot de groep, die veroordeeld werd wegens de infiltratiepoging bij Fak-Fak. De overige leden van deze groep, evenals dege nen, die infiltreerden bij Gag, zijn reeds uit de gevangenis ontslagen en de meesten van hen verlieten Nw.-Guinea. De overige negen Indonesiërs zijn afkomstig van Nieuw- Guinea en zijn tot gevangenisstraf veroordeeld wegens criminele, niet-politieke daden. Het proces-Montesi PALESTINA Eerste atoomcentrale in Tsjecho-Slowakije in I960 gereed De strijd in Algerië Boeten worden „duurder'' Als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht „...en de grootvizier gaf alle betaalde drachmen terug..." NEDERLAND SCHENKT ALLE AANDACHT AAN ATOOMCENTRALES Japan wil geen kernwapens (Van een ANP-verslaggever) De gevangenis in Tanah Merah is gevestigd dicht bij het reeds geruime tijd geleden opgeheven Uigoel-interneringskamp, waar van de materialen overigens wel gedeeltelijk zijn gebruikt voor 't nieuwe complex. Dat de centrale gevangenis is gebouwd bij de plaats, waarvan de naam nauw verbonden is met het voormalige interneringskamp, is hoofdzake lijk het gevolg van de omstandig heid, dat de reeds voor de oorlog gebouwde gouvernementswonin- en de oorlogshandelingen nage noeg ongeschonden overleefden, bovendien ook tal van andere ba sis-faciliteiten reeds aanwezig «aren. Het is ook in deze gevan genis, waar volgens berichten uit Indonesië 200 Indonesiërs zouden zijn geïnterneerd. Bij een bezoek aan Tanah Me rah is gebleken, dat noch in de centrale gevangenis noch op an dere plaatsen aan de bovenloop van de. Digoel andere Indonesiërs vrijheidsstraffen ondergaan, dan •de reeds genoemde 35. Trouwens, van politieke activi teiten van de enige duizenden In donesiërs aan de Zuidkust van Tederlands-Nieuw-Guinea is, al thans naar buiten, niets te mer- «en. Zij vinden hoofdzakelijk een bestaan als landbouwers, amb tenaren en onderwijzers en zowel ran de zijde der politie als van het bestuur is verzekerd, dat van moeilijkheden met deze bevol kingsgroep als gevolg van poli tieke omstandigheden, geen spra ke is, i Zowel de Papoea- als de In donesische gestraften in de gevangenis geven de indruk een goede verzorging te krij gen. Zij zien er gezond uit en de verblijven, waarin zij zijn ondergebracht, zijn zindelijk. Behalve een klein aantal, x aarvan het gedrag aanlei ding heeft gegeven een uitzon dering te maken, werken de Indonesiërs evenals de Papoe- as buiten de gevangenismu ren in de groententuinen, aan de woningbouw, aan het on derhoud van het vlieveld van Tanah Merah of gaan zij - uiteraard onder bewaking - op visvangst. De voeding staat onder geregelde controle en iet dagelijkse rantsoen wordt opgesteld volgens de medische voorschriften. Voor de verrich te arbeid krijgen de gevange nen een kleine vergoeding, waarvoor zij in de gevangenis- winkel bepaalde artikelen, zo- sIs zeep en tabak, kunnen ko ven GOEDE VERZORGING. Grenzend aan het gevangenis- gebouw staat een ziekenhuis, waar dagelijks polikliniek wordt gehouden voor ide gestraften. Hun gezondheidstoestand is ech ter goed en ook sterfgevalen zijn al geruime tijd niet voorgeko men. Voorts wordt periodiek tandheel kundige hulp door een in Merau- ke gevestigde tandarts verleend. Hiernaast staat, dat er de ge bruikelijke strenge gevangenis discipline heerst. Zowel binnen als buiten de gevangenismuren staat de papoea's en Indonesiërs, die in gescheiden verblijven zijn ondergebracht en ook op andere wijze niet met elkaar in contact komen onder bewaking van ge wapend gevangenispersoneel en de voorschriften worden zeer stipt nageleefd. Van sporen van mishandeling is bij de gevange nen echter geen sprake en van bestuurszijde wordt, zo nodig, strikt toegezien op correcte be handeling, ook omdat tot voor enkele jaren geleden hierover klachten waren geuit. Bovendien wordt aan ieder bericht over on juiste handelingen, ook indien deze van buiten Ned. Nieuw-Gui nea afkomstig zijn, grote aan dacht besteed en zo hebben de laatste twee commisies ter plaat se een diepgaand onderzoek inge steld naar vermeende mishande lingen. Ook dezer dagen afgenomen verhoren van de gevangenen en het bewakend personeel leverden echter geen positief resultaat op behalve de pertinente verklarin gen van enkele gestraften, die ontkenden, dat mishandelingen zouden hebben plaatsgevonden. Onder de 87 papoea's, van wie een groot aantal veroordeeld zijn wegens koppensnellen, zijn ook de zes papoea's, die behulpzaam waren bij de infiltratie bij de Etnabaai. Hun leider, Dimara, verklaarde uit eigen beweging in een gesprek spijt te hebben van zijn daad en alles te willen doen om dit te bewijzen. Artsen, die vrijdag als getui- gen-deskundigen werden ge hoord in het proces-Montesi te Venenitë, zijn het er niet over eens hoe lang het lijk van Wilma Montesi in zee had gelegen voor dat het werd gevonden, Ook verschillen zij van mening over de vraag of er aanwijzingen zijn, dat de verhalen over een orgie juist zijn. De dokter die het lijk het eerst heeft onderzocht, Di Giorgio, zei- de te vermoeden, dat Wilma Montesi 18 tot 24 uur dood was, toen hij haar stoffelijk overschot zag. Het viel hem op, dat de lak op haar nagels nog zo helder rood was. Hieruit meende hij te kunnen afleiden, dat het lijk niet lang in zee heeft gelegen. De hoogleraren Frache en Ca- rella, die later een onderzoek hebben ingesteld, zeiden te den ken, dat Wilma Montesi 30 uur voordat zij werd gevonden, was overleden. Zij zeiden geen spo ren van alcohol of verdovende middelen gevonden te hebben en vastgesteld te hebben, dat het meisje maagd was. By een botsing, ten westen van Seersjeba, tussen een Israëli sche patrouille en een groep Ara bische grensschenders, zijn, bly- 'fens een mededeling van een -woordvoerder van het Israëli sche leger, vijf Arabieren dood geschoten en elf gevangen geno men De Israëliërs maakten ook automatische wapens en ammu- «tie buit. De wapenverschepingen naar Egypte Het Amerikaanse ministerie ran Buitenlandse Zaken wenste bevestiging van noch tegen spraak op de berichten te leve ren volgens welke de Sowjet- Tnie nieuwe wapenleveranties mh Egypte zou hebben gedaan. Een woordvoerder zei dat indien iexe berichten juist zijn, het een schending van de resolutie dter Ver. Naties van 2 november ji kan betekenen, die gericht tegen het zenden van wa pens naar het Midden-Oosten, waar toen gevochten werd. Het Tsjechoslowaakse blad „Radu Pravo" heeft gemeld, dat de eerste op kern-energie berus tende elektrische centrale in Tsjecho-Slowakije in 1960 in ge bruik zal worden genomen. Te gen 1970 zal volgens het blad tooi' een derde in de totale be hoeften aan elektrische energie rat» het land kunnen worden voorzien door op kernenergie be rustende elektrische centrales, fïe dooi' atoomkracht bespaarde iolen zullen voor andere econo misch zeer belangrijke doelen worden gebruikt, zo schrijft liet biad. DE GEHUWDE VROUW .is persoonlijk niet premieplichtig voor de Algemene Ouderdoms wet. In het kort komt Jiet hier op neer, dat het inkomen van de gehuwde vrouw wordt opgeteld bij dat van haar man en over dat toaal wordt de premie be rekend. Als maximum grens moet hierbij een inkomen in acht worden genomen van ƒ6900,— per jaar. De man krijgt dus een premie- aanslag. Werkt hij zelf in loon dienst en wordt op zijn loon de premie ingehouden, dan ont vangt hij later een afzonderlij ke aanslag voor een aanvullen de premie over het gezamelijke inkomen. Werkt de vrouw echter ook in loondienst, dan moet op haar loon wel degelijk premie worden ingehouden. Ook in dat geval echter krijgt de man later nog een premieaanslag voor het to taal van de beide inkomens. In dien het totaal van beide inko mens boven de 6900,— ligt, dan krijgt de man een negatieve aan slag d.w.z. dat hij het gedeelte van de premie, dat betaald is over 't inkomen boven ƒ6900,— terug krijgt. Heeft de man evenwel ook nog een aanslag in de inkomstenbe lasting te betalen, dan wordt de teveel betaalde premie daarme de verrekend. OVER ÉÉN KAM. ALS DE MAN 65 jaar is en reeds ouderdomspensioen trekt en zijn vrouw in loondienst nog niet, dan moet over het loon van de vrouw wel degelijk premie worden ingehouden, hoewel dat later wordt teruggeven. Dat is wel wat omslachtig, maar het kan niet anders, omdat nu een maal niet aan een werkgever kan worden overgelaten of er al dan niet premie moet worden ingehouden. Men kan bovendien niet van hem vergen, dat hij met al die ingewikkelde bepalin gen dermate op de hoogte is, dat dit. zonde* fouten zou kun nen gebeuren. Het zou hem ook veel te veel tijd kosten om dit alles eerst te onderzoeken. Daarom is het wenselijk alle werknemers over één kam te scheren en premie in te houden de belastingdienst kan later de kwestie schiften of regelen. Het kan zijn, dat een vrouw boven de 65, die geen premie meer behoeft te betalen aange zien zij ongehuwd is, trouwt met een man die jonger is, dus die nog geen 65 is, behoudt die vrouw de uitkering ja of neen? ONVOLLEDIGHEID. IN DIT GEVAL houdt de uit kering aan die vrouw op en als de man 65 is geworden ontvan gen zij samen de uitkering voor gehuwden. Dit kan men be schouwen als een onbillijkheid en 't ontgaat ons, waarom hier niet in is voorzien, want wij vin den dit eigenlijk in strijd met de opzet van de wet. De wet zegt wel, dat als twee mensen trouwen, die boven de 65 zijn, dus beiden de uitkering voor een ongehuwde ontvangen, zij die uitkering voor ongehuw- den blijven ontvangen en ze niet terugvallen in de uitkering voor gehuwden, een uitkering die lager is dan 2 maal de uitke ring voor ongehuwden. Ware het nu nog zo, dat als de vrouw alleen boven de 65 is, zij althans haar uitkering behoudt, totdat de man ook 65 zal zijn gewor den, en daarna zou terugvallen in de uitkering voor gehuwden, dan zou er nog iets voor te zeg gen zijn. Dit is echter niet het geval. Hopelijk zal er nog eens bij een a.s. wijziging der ouderdomswet) verandering komen in deze on billijke bepaling. Nadruk verboden). Franse troepen hebben donder dag in gevechten met groepen rebellen in het gebied van Oran 150 opstandelingen gedood, al dus hebben Franse kringen in Algiers gisteren meegedeeld. De verzetsstrijders hebben ook sa botage gepleegd aan spoorlijnen en bruggen in het departement Constatine. Franse troepen en vliegtuigen dreven een troep re bellen de grens van Marokko over. De Fransen verloren hier- bij drie man. Volgens genoemde Franse kringen hebben 1200 Mohammedanen de Franse auto riteiten verzocht hun winkels, die sinds de staking van de afge lopen week gesloten zijn, weer te mogen openen. Zij moesten bij wijze van straf hun zaken ge sloten houden na afloop van de staking. Het gaat duurder worden als men zonder kaartje of zonder voldoende betaald te hebben wordt gesnapt in trein of tram. Tenminste als de Staten Gene raal zich verenigen met een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend en dat voor ziet in verdubbeling van de boe ten maxima van de spoorweg wet en de locaalspoor- en tram- wegenwet. De minister van Ver keer en Waterstaat merkt bij dit ontwerp op, dat hij het wen selijk vond in deze kwestie over eenstemming te brengen tussen de in 1954 verhoogde boetenma- xima ingevolge het wetboek van strafrecht en de boetenmaxima in de spoorwegwet en de locaal- en tramwegenwet. Als straks de wet autovervoer personen zal worden herzien, zo kondigt de minister verder aan, zal ook de maximale boete, die kan worden opgelegd aan passagiers die te goedkoop trachten te reizen, worden verhoogd. 1001 L' doet toch ook mee Als u nü een Philips radiotoestel of radio-grammofoon koopt, kunt u deel nemen aan een sprookjesachtige prijs vraag. U hebt dan een prachtige kans op een der 1001 prijzen Want Philips geeft - tot 30 april 1957 - aan 501 kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel (van f 98.-) cadeau krijgen. Grijp deze unieke kansGa het prijs vraagvouwblad vragen aan uw Philips handelaar, die u gaarne alle verdere bijzonderheden zal mededelen. DE „STRALSUND" BIJ DE ENGELSE KUST IN MOEILIJKHEDEN. Het Duitse schip „Stralsund" heeft vrijdagmiddag geseind, dat het bij de Engelse kust ten Z.O. van Sunderland zinkende is. Het Britse schip „Olvina" dat naar het in nood verkerende schip opstoomt. seinde, dat het de „Stralsund" en sloepen met bemanningsleden heeft waarge nomen. Van de „Stralsund" werden te zelfdertijd nog noodseinen ont vangen. De reddingboot van Flambo- rough is uitgevaren om assisten tie te verlenen. Vrijdagavond is gemeld, dat de „Stralsund" is gezonken. De ge hele bemanning van het schip is door de Britse treiler „Olvina" aan boord genomen. Elektriciteit is relatief goedkoop gebleven. De gemiddelde op brengst der elektriciteit in Nederland was in 1955 ongeveer 10 cent per kWu en in 1939 ongeveer 5,2 cent, zodat de prijs sinds 1939 ongeveer verdubbeld is. De prijs van de kolen is echter in die tijd 7 h 10 reaal zo hoog geworden, die van koper 9 maal, van ijzer 6 a' 7 maal en van lood 8 maal. En dit zijn allemaal grondstoffen die bij de elektriciteitsopwekking en transport van groot belang zijn. Een centrale kostte in 1939 rond 130 per kWu Thans 500 600. De prijs van 150 kW-lijn dubbel circuit bedroeg voor de oorlog 26000 per km en thans 130.000, dus vijf maal zoveel. Dat de gemiddelde elektrici teitsprijs sinds 1939 niet meer dan ongeveer verdubbeld is, is mogelijk gemaakt door de gro tere economie (van 1948 tot 1954) in opwekking van elektriciteit (lager kolengebruik, grotere een heden, hogere druk, hogere tem peratuur) door de stijging van de bedrijfstijd van het maximum (3400 uur in 1939 en 4300 uur in 1956) aan de toeneming van de verbruikersdichtheid. Deze opsomming is gegeven door prof. dr. ir. H. Gelissen, voorzitter van de vereniging van directeuren van elektriciteitsbe drijven in Nederland in een voor dracht, die hij donderdag heeft gehouden voor het „Ausseninsti- tut der Naturphilosofischen Fa- kuitat" van de universiteit van Freiburg in Duitsland. Eerder in zijn toespraak had prof. Gelissen enige cijfers genoemd over het verbruik en de produktie van elektriciteit in Nederland en de wereld. In 1955 bedroeg de wereldpro ductie 1600 miljard kwu. In Ne derland was de nroduktie in 1956 rond 12,5 miljard. Wanneer het gezamenlijke energieverbruik in steenkolen wordt omgerekend, dan was in 1952 de wereldproduk- tie van energie gelijk aan 3,6 miljard ton steenkolen van 7000 cal.-kg, waarvan de elektriciteits opwekking 6000 miljoen ton heeft gevraagd. Dit is rond 16% Voor Nederland is deze verhouding ongeveer dezelfde, n.l. in 1954 was er een gezamen lijk energieverbruik gelijk aan 24 miljoen ton steenkolen, waar van de elektriciteitsopwekking 4 miljoen ton heeft opgeëist, dus eveneens rond 16,5 Daar het elektriciteitsverbruik meer stijgt dan het gezamenlijke energieverbruik, wordt in Neder land voor 1970 verwacht, dat het elektriciteitsverbruik dan bijna 30 zal uitmaken van het totale energieverbruik. Prof. Gelissen zette uiteen waardoor de stijging van het elektriciteitsverbruik zo sterk wordt beïnvloed, te weten: toe neming van de bevolking, indu strialisering, mechanisering en automatisering in de industrie, mechanisering van de huishou ding en nieuwe toepassingen. In Europa was de stijging sinds 1945 rond 9 per jaar. De pro blemen van de elektriciteitstoe passingen en de mogelijkheden der toepassing geven geen moei lijkheden. De moeilijkheden lig gen meer op het gebied van de opwekking en het transport van zeer grote hoeveelheden over grote afstanden. Aan het slot van zijn voor dracht zei prof. Gelissen dat het volgens hem zeer belangrijk is dat Nederland reeds thans alle aandacht aan de bouw van atoomcentrales „schenkt. Niet tegenstaande 't risico van latere technische verbeteringen en daaruitvoortvloeiende kostprijs verlagingen. Men houdt er reke ning mede, dat voor de nieuwe Installaties die in de periode van 1962 tot 1975 zullen worden ge bouwd, en voor de bestaande in stallaties welke in diezelfde pe riode moeten worden vervangen van 31 in 1962 tot 98 in 1975 kernreactoren zullen wor den toegepast. Een Indisch vliegtuig, dat boven het Naga-gebied vloog voor het afwerpen van levensmiddelen, is tegen een bergtop aangevlogen. Men vreest, dat de acht inzitten den om het leven zijn gekomen. „OPERATIE GOED ZO" OVERSCHRIJDT MILJOEN. Tot donderdag 7 februari is voor de „Operatie Goed Zo" bij een gebracht een bedrag van 1.202.918,54. Dit heeft Johan Bodegraven medegedeeld tijdens de donderdag gehouden Ster avond der N.C.R.V. Van dit bedrag kwam ruim 196.000,— ten goede aan het Hongaarse kind. Ruim een mil joen is dus thans beschikbaar voor het nationale fonds tot be strijding van de kinderverlam ming, het blindeninstituut Barthi- meus te Zeist, het doofstommen- instituut Effatha te Voorburg en de Johannastichting te Arnhem, waar spastische en andere licha melijk zwaar getroffen kinderen worden verpleegd. Een bijzondere gift, die voor de nieuwe week werd verantwoord, was een chèque van 2800,— van de oudercommissie van de Palm- grachtschool in de Amsterdamse Jordaan, welk bedrag was over gebleven, nadat de Jordaners voor een leerling van deze school, die in Zweden een bijzondere ope ratie moest ondergaan, reeds ruim 1)000,hadden besteed. YVFTHOUBER SCHREEF ANONIEME BRIEF AAN RAADSLID. Een anonieme brief met bele digende inhoud, die het Schoon- hovense raadslid, de heer W. C. van Iperen, onlangs heeft ont vangen, is geschreven door de wethouder C. P. Dit blijkt uit een vrijdag verschenen communiqué van de commissie, die door de raad werd ingesteld nadat de heer Van Iperen te kennen had gegeven dat hij „een mederaads lid" van het schrijven van de brief verdacht. De wethouder heeft in een bij eenkomst ten stadhuize zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan de heer Van Iperen, die verklaar de daarmee het incident als ge ëindigd te willen beschouwen. HET GELUK SPRAK EEN WOORDJE MEE. Een handelsmaatschappij deed donderdgamorgen bij een politie bureau in Rotterdam-Zuid aan gifte van een inbraak, waarbij een schrijfmachine werd gesto len. De rechercheur, die opdracht kreeg de zaak te onderzoeken, ging meteen een kijkje nemen bij een opkoper in de buurt. Deze bleek geen schrijfmachine van het gevraagde merk te hebben gekocht, maar terwijl men nog stond na te praten ging de win keldeur open en een man ver scheen met een schrijfmachine onder de arm. Het bleek de ge zochte machine te zijn. De man, de 21-jarige motorman C. P. H„ die een zwervend bestaan leidt, bekende op het politiebureau de inbraak te hebben gepleegd. FIETS VAN TOEKOMSTIGE BUURMAN GESTOLEN. De 34-jarige havenarbeider A. van D. uit Rotterdam is door een grillige speling van het noodlot achter de tralies terecht geko men. De man, die onlangs ver huisd is naar de linker-Maas- oever, heeft in december j.l„ toen hij nog in Rotterdam-Noord woonde, een fiets gestolen. Hij zette het karretje voor zijn nieu we woning en toen stak het lot een spaak in het wiel. Zijn nieu we buurman zag het rijwiel en ontdekte, dat het zijn in decem ber gestolen fiets was. Hij wist evenwol nog niet wie het had gestolen. Hij ging er dus mee naar de politie, maar die verwachtte niet de dief spoedig in handen te krijgen. De haven arbeider kwam echter ook naar de politie en deed aangifte van diefstal van „zijn fiets". Toen hij tot de ontdekking kwam dat dit hem niet glad zat nam hij de be nen, maar men had hem weldra achterhaald. De „Holland" en de „Zuidzee" proberen nu ook het tweede schip vlot te krijgen. In de loop van de dag is de „Paul Hoop" op eigen kracht vlotgekomen. Het scheepje heeft koers gezet naar Harlingen. HET AANTAL VERDRINKINGSONGEVALLEN IN 1956. In het jaar 1956 zijn in Neder land 545 personen (1955 614) door verdrinking om het leven gekowen, waarvan 247 kinderen 11955 287), nl. 216 jongens en 58 meisjes. Dit zijn gemiddeld vijf verdrinkingsongevallen per hon derdduizend inwoners. 1593 (1955 1825) inliet water geraakte personen, waarvan 791 kinderen (1955 921 kinderen) konden worden gered. Ondanks dë slechte zomer zijn deze onge- vailen-cijfers vrij hoog te noe men. In dezelfde periode geraakten 594 auto's te water (in 1955 504 auto's). BRAND IN OLIEFABR1EK. Gisteren tegen het middaguür is brand ontstaan in de olieko kerij van Bertels oliefabrieken N. V. aan de Omval in Amster dam-Oost. Kort na het uitbre ken van de brand joegen zwarte rookwolken over het oostelijk stadsdeel. Een gelukkige onmstandigheid was, dat het gebouwtje, waarin de standoliekokerij gehuisvest is, volgens voorschriften een eind van de eigenlijke fabriek staat. In deze standoliekokerij wordt lijnolie ingedikt ten behoeve van de verfindustrie. Juist toen de brandweer arriveerde braken grote vlammen door de dakven sters. Het vuur werd aangetast met vier slangen van de brand weer, twee stralen van de fa briek en een schuimblusser. Bin nen een half uur kon het sein „brand meester" worden gege ven, maar de oliekokerij was toen veranderd in een trooste loze ruïne. In totaal bevond zich in dit gebouwtje ongeveer acht duizend liter lijnolie. Bij het uitbreken van de brand waren twee personeelsleden in de koke rij, die plotseling vlammen za gen in een der schoorstenen bo ven de ketels. Met een schuim blusser probeerden zij het vuur te lijf te gaan, maar er ontstond al spoedig zulk een grote hitte, dat zij nqar buiten moesten vluchten. Hoewel de omvang van de schade nog niet geheel kon wor den vastgesteld, bedraagt die ai- leen aan machinerieën en het gebouwtje minstens honderddu» zend gulden. Het bedrijf is te gen brand verzekerd. j t SPEURHOND „TIM" WÉÉS DE DIEF AAN. Zondag werd op klaarlichte dag ingebroken in de boerderij Mo lenveld te Lemiers bij Vaals. De dief had het waarschijnlijk ge munt op het geld, dat de eige naar van de boerderij, de heer G. Wiertz, bij de afrekening van de melkinrichting had ontvangen. De heer W. was echter met zijn familie naar de kerk en had toe vallig het geld nog in zijn zak. De inbreker, die ter plaatse goed bekend scheen, had met een hamer het luik voor het kelder gat weggeslagen en zich via de kelder toegang verschaft tot de eerste verdieping, waar hij een deur forceerde. In één der ka mers vond hij slechts 12 Duitse marken, die hij meenam. Na de inbraak rees verdenking tegen de 35-jarige H. B., 'n buur man van W., omdat hij kort na de inbraak zou hebben gepro beerd sigaretten te kopen met Duits geld. Hij ontkende dit aan vankelijk, doch de winkeljuf frouw verklaarde positief, dat B. marken had gegeven. Toen werd assistentie gevraagd van de wachtmeester Carbijn uit Grathem met zijn speurhond Tim, die al heel wat duistere za ken tot klaarheid wist te bren gen. De hond rook aan de hamei', die gebruikt was bij de inbraak, waarna hij vijfmaal rechtstreeks naar de verdachte toestapte. Daar kwam nog bij, dat de schoenen van B. precies pasten in de voet sporen, die hij in de vochtige kei der van de boerderij had achter gelaten. Er bleef voor de man niets anders over dan te beken nen. Nadat proces-verbaal was opge maakt werd hij weer op vrije voe ten gesteld. TWEE DUITSE KUST VAARDERS BIJ DE WADDEN- EILANDEN GESTRAND. In het Zuider-Stortemelk zijn vrijdagmorgen twee Duitse kust vaarders, die trachtten zonder loods de Waddenzee binnen te komen, aan de grond gelopen. Het zijn de 282 b.r.t. metende „Nordmark" en de 297 b.r.t. me lende „Faul Hoop", beide gela den met hout en afkomstig uit Hamburg. De „Nordmark" is omstreeks één uur vrijdagmiddag door de sleepboot „Holland" van Ter schelling vlot getrokken en door gevaren naar Harlingen. Minister Mansholt heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Mertens over de financiële resul taten van de teelt van suikerbie ten. Het is de minister bekend, al dus het antwoord, dat vele land bouwers zijn teleurgesteld over de financiële resultaten van de suikerbieten, verbouwd in het af gelopen seizoen. Voorop moge worden gesteld, dat met de garantieprijs, welke voor de oogst 1956 werd vastge steld en waarin alle daarna goed gekeurde loonsverhogingen wer den verdisconteerd, in het alge meen gezien en onder normale omstandigheden de basis voor een lonende verbouw aanwezig was. Over de hoogte van deze garantieprijs bestond met het Landbouwschap volledige over eenstemming. De in vele gevallen minder goede uitkomsten moeten naai de mening van de minister wor den toegeschreven aan de slech te weersomstandigheden, een risico, dat uiteraard voor reke ning is van de verbouwer. Op de vraag, of het areaal bie ten in 1957 niet belangrijk zal in krimpen, is nog moeilijk een con creet antwoord te geven. De minister is van oordeel, dat niet een lonende garantieprijs alléén bepalend is voor de om vang van het areaal, daar deze verbouw in vele gevallen reeds zijn begrenzing vindt in de op het bedrijf beschikbare werk krachten. Gezien het vorenstaande, is het, wellicht mede onder invloed van de moeilijkheden, ondervon den in het afgelopen seizoen, wel waarschijnlijk, dat de ver bouw in sommige gebieden een inkrimping zal ondergaan. De binnenlandse produktie aan sui ker zal in dit geval ongetwijfeld beneden de behoefte blijven. De vraag, of door de gestegen suikerprijs op de wereldmarkt onze deviezenpositie nadelig wordt beïnvloed, kan bevestigend worden beantwoord. Door de slechte suikerbietenoogst in ver seheidene van de ons omringen de landen is er met name in Europa een grotere vraag naai importsuiker ontstaan, hetgeen mede als gevolg van de gestegen vrachtkosten en waarschijnlijk ook van enige speculatie tot een aanzienlijke stijging Van de sui kerprijzen heeft geleid. Overigens bestaat niet de in druk, dat deze ontwikkeling een structureel karakter draagt. Voor het treffen van bijzon dere voorzieningen in verband met de internationale toestand ziet de minister vooralsnog geen aanleiding. De minister acht het gewenst, dat de suikerprijs voor de oogst 1957 zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld. Reeds thans kan worden toegezegd, dat wijzigin gen, voortvloeiende uit een her ziening van de uitgangspunten voor de kostprijscalculaties, in de nieuwe suikerprijs zullen wor den doorberekend. De Japanse premier en minis ter van Buitenlandse Zaken, No- boesoeke Kisje, heeft vrijdag in de Tweede Kamer van Japan verklaard, dat Japan niet de be doeling heeft kernwapens aan te schaffen. Hij legde deze verklaring-af nadat het kabinet had goedge keurd, dat de twee Amerikaanse geleide raketten de „Honest John" en de „Nike" worden uit geleend voor onderzoekingswerk zaamheden. De premier zei ver der dat het i. v. m. de ontwikke ling van het Japanse leger hoe langer hoe noodzakelijker wordt dat Japan de beschikking krijgt over geleide raketten voor ver dedigingsdoeleinden. Voorts wordt vernomen dat twee Japanse firma's bij wijze van proef zullen beginnen met de fabrikatie van een Zwitsers type geleide raket, de „Oerlikon".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2