kaas Uit de Provincie rj - ,m*^ Eric de Noorman - Het land der witte mannen Doeittéér met Het Westerscheldegebied en de industrievesting BEURSOVERZICHT BILJARTEN. Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond houdt Zeeuwse Voorlichtingsdag te Breskens TERNEUZEN. AXEL. IJZENDIJKE ry A <y> Burgemeester J. A. Eekhout var. Breskens rekende het tot een grote eer dat de K. N. M. B. zijn Zeeuwse voorlichtingsdag welke is bedoeld voor de Midden standers in Oost en West Zeeuws- Ylaanderen en Walcheren, te Breskens heeft willen organise ren. Deze woorden sprak hij bij de ontvangst van de leden van hoofd- en dagelijks bestuur van de fC. N. M. B. en de besturen der congresserende middenstandsver enigingen door het gemeente bestuur van Breskens ten ge meentehuize. De burgemeester schetste hoe West Zeeuws-Vlaanderen in 1839 als specifiek Nederlands gebied werd toegewezen bij Nederland, hoewel de grote mogendheden de Schelde als scheidslijn zouden hebben willen nemen. De excen trische ligging heeft meege bracht, dat Zeeuws-Vlaanderen in grote beslotenheid heeft ge ieefd, totdat tijdens de mobilisa tie in 19141918 de beslotenheid werd doorbroken. Naast de eco nomische zelfbewustheid ont stond de nationale zelfbewust heid, dat zijn hoogtepunt bereik te, toen de Zeeuws-Vlaming wel bewust voor Nederland koos. Als dank schonk de regering in 1920 W. Zw.-Vlaanderen de Rijks H. B. S. te Oostburg. Vooral Breskens heeft rijn beste beentje voorgezet en heeft een belangrijke plaats ingenomen als af- en aanvoerhaven, terwijl de visserij tot grote bloei is ge komen. Breskens is een graad meter geworden van de economi sche ontwikkeling van de streek. In 1940 kwam er een einde aan de ontplooiing van de streek en ook van Breskens. Wij rijn er trots op, dat W. Z.-Vlaanderen liet gebied was, waar H. M. de Koningin Wilhelmina na haar ballingschap van ruim vier jaar de vaderlandse bodem betrad. In .lie tijd was W. Z.-Vlaanderen een ?olkomen chaos, maar is er bo venop gekomen. Ik ben er trots op, aldus spreker, dat wij Zeeuws- Vlaanderen na ruim 10 jaar heb ben kunnen maken zoals het thans is. Toen Breskens volkomen ver woest was, heeft 90 der mid denstanders langs de weg naar de boot gebouwd. Helaas heeft thans de regering het nodig ge oordeeld de veerhaven te moeten verleggen. Onze hoop is geves tigd op de woorden van de minis ter, die van mening was, dat de regering de plicht heeft de mid denstand Vein Breskens te helpen. Van de middenstand hangt enorm veel af om Breskens voort te doen bestaan. Zich richtend tot het hoofdbestuur van de K. N. M. B. „U hebt hier nog een ter rein te bearbeiden". De burge meester hoopte, dat de bond zal mogen slagen in datgene wat hij nastreeft. De heer P. G. v. d. Weele uit Colijnsplaat, lid van het hoofd bestuur van de K. N. M. B., tevens plaatsvervangend lid van de S. E. R., dankte namens het hoofd bestuur voor de hartelijke ont vangst ten gemeentehuize. Bres kens is de uitvalspoort naar het vasteland van Nederland, ook is Breskens de eerste aanraking van Vlaanderen met „Holland.1 Sprekende over de grote moeilijk heden, die uit het verleggen der veerhaven voor Breskens voort vloeien, hoopte spreker, dat er een voor alle partijen aanvaardbare oplossing zal komen. Burge meester, in Zeeuws-Vlaanderen hebben wij een klankbodem ge vonden, een terrein om verder te bewerken. U kunt er van verze kerd zijn, de K. N. M. B. aan uw zijde te vinden bij de oplossing van uw problemen en moeilijk heden. Na de ontvangst ten gemeente huize, verenigde het gezelschap zich in hotel Nico Valk voor de voorlichtingsbijeenkomst. De voorzitter der Middenstandsver eniging Breskens, sprak een kort openings en begroetingswoord, waarin hij een aantal Breskense problemen aan de orde stelde. Naar zijn persoonlijke mening heeft de Breskense middenstand geen vrije veren nodig, want dan lopen de klanten nog harder naar Middelburg dan thans. De voorzitter op deze middag, de heer P. G. v. d. Weele, leidde hierop mr. F. Portheine, direc teur van het bondsbureau, in, die een causerie hield over de pro blemen van de Nederlandse mid denstand ten aanzien ^Van de prijsstabilisatiepolitiek. Spreker begon met op te merken, dat het goed is op een gegeven moment te worden geconfronteerd met de problemen. Hij trok een vergelijk tussen februari 1956 en februari 1957. Niet alleen constateerde spreker een in het oog springend i '11.1! rr oV-11 H den doorgevoerd, werd de tijd gunstiger voorgesteld dan hij werkelijk was. Reeds in 1956 nam de K. N. M. B. stelling tegen het prijsstabilisatiebeleid. De eer ste stap, die de regering moest nemen in het kader der beper kingen, was de verhoging der be stedingsaccijns op benzine, ge distilleerd en suiker. Spreker is er zeker van, dat we een jaar te- gemoetgaan dat uitermate moei lijk zal zijn. De regering heeft gefaald het de bevolking duidelijk te doen inzien hoe ernstig de toestand is. Op 28 december heeft de K. N. M. B. een uitspraak ge daan dat de prijzen in 1957 zo laag mogelijk dienen te worden gehouden. Hiertoe is het nodig dat het overleg tussen de rege ring en het bedrijfsleven open is Voorts sprak de heer Portheine over de nieuwe winkelsluitings wet, en de ontwikkeling van de vestigingswet. In dit verband wees spreker op de toestand der vestigingen in België, alwaar schrijnende toestanden bestaan. Na de causerie werden een aan tal vragen gesteld, die alle tot tevredenheid werden beant woord. Tot slot deelde mr D. Kluiver, ge delegeerde van de K.N.M.B. voor Zeeland, nog mee, dat met de heer P. Legon, nationaal secre taris van de Belgische Unie van de Middenstand, overeengekomen is dit jaar in september te Gent een Middenstandscongres in Be- neluxverband te organiseren. Hierna verenigde het gezel schap zich in hotel Valk aan de dis voor het diner. dinsdag op halve kracht nu aan KAAS gedacht maandag snipverkouden niet uit te houden Griep krijgt in 't gezin geen kans, als moeder t voor extra voedzame maaltijden zorgt Dat behoeft niet duur te zijn: denkt U maar eensf aan onze beroemde KAAS. Wist U al dat wintergroente bereid met kaas veel lekkerder èn veel voedzamer wordt? Morgen meteen proberen woensdag alles naar wens weer 'n ander mens! PwbUkati* v»a H*t NI«deri Zuivelbure*«a 7» verschil op klimatologisch gebied en, wat belangrijker is, op het economisch vlak. In 1956 was er de hoogconjunctuur (die zoals later bleek slechts schijnbaar was) en de toestand van vandaag, waarin over niets anders dan in vesteringsbeperking en prijssta- bilisatie gesproken wordt. Toen de loonronden, die spreker zag in het licht der verkiezingen, wer- EERSTE AANBESTEDING VOOR DRIE EILANDEN PLAN Op dinsdag 19 februari a.s. zal te 's-Gravenhage de aanbeste ding geschieden voor het maken van een bouwput voor een schut sluis en een gedeelte van de af sluitdijk en bijkomende werken in de Zandkreek onder de ge meenten Kortgene en Katten- dijke. Het betreft hier het werk voor de zogenaamde secundaire dam voor het Drie-Eilanden plan. Geslaagd. Op het te Middelburg en Goes gehouden examen slaagde voor het Praktijk diploma Boekhou den, de heer F. de Bakker te Ter- neuzen. De vestigingsfactoren voor zware industrieën langs de Westerschelde, speciaal rond Vlissingen en Temeuzen, zijn gunstiger dan op de meeste plaatsen elders in ons land. In dien de Nederlandse regering be reid is zoals in Delfzijl gebeur de - hier de steen aan het rol len te brengen, dan is te ver wachten, dat er sterk aglomere- cende krachten kunnen optreden en dan zal daarmee de economi sche toekomst van Zeeland op ■zeer belangrijke wijze worden gediend- TT Krupp kan zich niet in V eisen vestigen en in Rotterdam zijn de reacties op zijn plannen al te enthousiast. In het Westerschel- debekken liggen mogelijkheden, evenals voor de vestiging van een grote chemische industrie, waar mee een Amerikaans concern zich bezig blijkt te houden, al vormt hierbij het gebrek aan zoetwater nog een probleem. Zware industrie. Deze uitspraken deed woens dagavond drs. M. C. Verburg, directeur van het E. T. I. voor Zeeland, in een lezing voor het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, waaraan hij de titel j2en visie op de economische toekomst van Zeeland had ge geven. Citerend uit een rapport van de organisatie voor Europese economische samenwerking, zei de heer Verburg, dat binnen de 14 jaar .er in Nederland een stij- ring met 2 miljoen zielen wor den verwacht en daarmee de noodzaak zich voordoet jaarlijks 50.000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Er wordt in 1971 met een wel vaartsstijging van 25 pet. reke ning gehouden. Dit betekent, dat veel meer luxe goederen zullen moeten worden geproduceerd, hetgeen leidt tot de noodzaak van grotere import van grondstoffen. SamenkU tting Ei- is een duidelijke tendenz aanwezig, om deze industrieën aan de kust te vestigen en zelfs xQn er berichten om in Noord- Holland de kust door te graven om tot aanleg van een groot havenbekken te komen, hetgeen ook mogelijk is langs de Wester schelde. Het kabinet heeft zich de laat ste maanden met het probleem van de randstad beziggehouden. Naar de mening van de spr., zal het waarschijnlijk zó worden, dat stellen van zekere verbodsbepa lingen ten aanzien van verdere samenklitting in de randstad zal samengaan met stimulerende maatregelen voor de economische - afwikkeling van overig Neder land. Van Zeeuwse zijde zal deze po litiek moeten aangemoedigd, waardoor een zekere wisselwer king zal ontstaan. Sprekend over de eventuele vestiging van zware industrieën langs de Scheldeboorden, ver klaarde de heer Verburg, dat deze een secundaire industriali satie zal meebrengen en dat hier van ook de streekcentra zullen profiteren. Wanneer men denkt aan stichting van zo'n industrie in het Zuid-Sloe, dan heeft dit voor plaatsen als Vlissingen en Middelburg en Goes belangrijke consequenties. Byhouden. De vraag of de Zeeuwse ar beidsmarkt de gewenste ontwik keling zal kunnen bijhouden be antwoordde de heer Verburg voorzichtig bevestigend. Daarbij ging hij uit van de prognose, dat tot 1691 jaarlijks voor circa dui zend nieuwe werkers plaatsen moeten worden gevonden en dat dit aantal na 1961 zal stijgen tot ongeveer 1500 per jaar. Daarbij moet men ook tellen het aantal arbeidskrachten, dat door het zgn. efficiency-effect wordt af gestoten. (Zeeuws Dagblad.) Middens tandsforum. Des avonds vond eveneens in hotel Valk een middenstands forum plaats. Betreffende de sociale premies vor zelfstandigen waarvoor de heer Vergouwe uit Hoek de me ning van het forum vroeg en of het niet juister zou zijn één aan slag ap té féggen voor alle be lastingen, was het forum de mening toegedaan, dat dit niet mogelijk was, daar de Inkomsten belasting sterk progressief wordt geheven, terwijl de premie voor de oudedagsvoorziening tot een zeker maximum bedrag 6900) van het inkomen dient te worden betaald. Men was er zich van be wust, dat vele middenstanders, de premie met bezwaar zullen kunnen opbrengen. In de Kamer is dit ook wel aangevoeld, maar aangezien de wet eerst pas nieuw is, zijn geen spoedige correcties te verwachten. Als tweede punt hield het fo rum zich bezig over de vraag of het voeren van reclame rijn nut heeft bewezen. Het forum was van oordeel, dat reclame niet al leen nuttig, maar zelfs noodzake lijk is, zowel voor de consument om de produkten te leren kennen, als voor de middenstander om deze artikelen aan de man te brengen en rijn bedrijf tot groter ontwikkeling te brengen. Op de vraag van de heer I. Lu- teijn uit Oostburg waarom de we gen vanaf de Bakkerstraat naar St. Margriet en de z.g. Appel straat naar St. Kruis zo'n lange reeks van jaren in uiterst deplo rabele toestand konden verkeren, kon het forumlid J. van Dongen prachtig inhaken. Allereerst stel de hij vragensteller gerust, dat de weg naar St. Margriet op de eerste urgentie staat als tertiair te verbeteren weg. De Provincie zal van de kosten, die ruim 1 mil joen gulden bedragen 65 sub sidiëren. Het Vrije van Sluis, wiens eigendom deze weg is, zal de resterende 35 of ruim 350.000,— moeten fourneren, Verbetering van de Appelstraat zag spreker in de nabije toekomst niet, mede als gevolg van de nieuw aan te leggen -weg St. Kruis dwars door het z.g. Eiland naar Waterlandkerkje, waardoor deze geïsoleerde hoek St. Kruis en Eede een direkte kortere ver binding krijgt met het hart van West en Oost Zeeuws-Vlaande ren. Ook over de bootdiensten over de Westerschelde formuleerde elk forumlid rijn mening. De meesten van hen stelden het recht van Zeeuws-Vlaanderen op vrije veren buiten kijf, maar von- I den, indien verbetering van de Jaarvergadering „Volks onderwijs". Lezing met kleurendia's Woensdagavond j.l. kwam de afdeling Temeuzen en omstreken van „Volksonderwijs" onder voor zitterschap van de heer W. van Sluijs in de zaal van ,,'sjLands Welvaren" alhier in jaarvergade ring bijeen. Zowel in het jaarverslag van de secretaris de heer H. Wentink, als in het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. Burger, werd gewezen op het nut van een ledenwerfactie. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. J. Smid herkozen, ter- vijl in de vacature-Zandstra, werd voorzien door de verkiezing van de heer A. Jansen. Na het uitbrengen van het ver slag van de kaskontrolecommis- sie werd als nieuw lid daarin be noemd, de heer F. D. Hamelink. Nadat van de rondvraag een druk gebruik was gemaakt werd even gepauzeerd. Hierna kreeg de heer D. Hack uit Renesse het woord, die aan de hand van schitterende kleu rendia's op zeer onderhoudende wijze een lezing hield over de f.-ekwentie hieruit voort zou vloei en en het wachten tot een mini mum zou worden herleid een bil lijk tarief wel op rijn plaats. De heer Van Dongen zag een matige verhoging toch als een stap achteruit. Voorts werd een aantal vragen aan het forum voorgelegd betref fende sociale en economische problemen waartegenover de middenstand zich geplaatst riet. Het forum was van mening, dat vele dezer problemen zouden zijn op te lossen, indien de midden stand zijn Individualistische in stelling zou willen doorbreken en de middenstanders via _de or ganisaties elkaar zouden 'weten te vinden. Tot slot was het forum van oordeel, dat de middenstand een onmisbare schakel vormt in onze samenleving; vooral het persoon lijke contact met de klant, zoals dit in de kleinere middenstands- bedrijven plaats vindt, werd van essentieel belang geacht. De heer P. G. v. d. Weele dank te ten slotte het forum en allen, die aan het welslagen van het congres en het forum hadden meegewerkt. Hij constateerde verheugd, dat de opzet het on derling contact en het geven van voorlichting goed is geslaagd, wat mede te danken is aan de grote activiteiten ten deze van de gedelegeerde van de K.N.M.B. voor Zeeland, mr D. Kluiver. flora en fauna van Westen- Schouwen. Bij de aanvang toonde spreker een oude kaart waaruit bleek, dat Engeland vroeger deel uit maakte van het vasteland van Europa. Door de werking van de bodem is Engeland in het grijze verleden door de Noordzee van het vasteland gescheiden en in die tijd is Schouwen ontstaan. Aan de hand van opgravingen (gevonden aardewerk) kon een zeer vroege bewoning van het duingebied van Schouwen vast gesteld worden. Gevonden Ro meins aardewerk en munten wet tigen de veronderstelling dat ook de Romeinen daar geweest rijn. Door de diverse overstromin gen wijzigde het beeld van Schou wen zich herhaaldelijk. Dat Schouwen lange tijd achtergeble ven is bij andere gebieden is ook gebleken uit vondsten o.a. van spinsteentjes, waaruit viel af te leiden dat de vrouwen sponnen op een wijze, die in andere stre ken al tot het verleden behoorde, alleen in Joegoslavië wordt in sommige streken nog wel op deze wijze gesponnen. De laatste tijd is Schouwen met rasse schreden vooruitgegaan, dank zij vooral het toerisme, dat verleden jaar ongeveer 3.000.000 in het laadje bracht. Ook de tuin bouw boekt vooruitgang. Naast de boeiende geschiede nis kon men, dank zij de fraaie kleurendia's, tevens de mooie na tuur in het duingebied van Schou wen bewonderen, dat zeker de moeite van het bezoeken waard is, vooral omdat dit gebied een eigen karakter heeft en b.v. zo geheel anders is dan Texel. Met een vergezicht ;van de hoogste duintop af over het eiland, op het moment dat zich boven Zierikzee een onweersbui ontlastte, eindigde de heer Hack zijn zéér interessante en leer zame lezing over het mooie brok je Zeeland, dat Schouwen heet. Een kwade dronk had gisternamiddag een opvaren de van het te Sluiskil liggende Noorse stoomschip „Vorregg," die te Terneuzen aan het passa gieren was. In de Schoollaan buiten koers geraakt zijnde, koelde hij eerst zijn woede over dit vreemde vaarwater op de deur van een poort en vervolgens moesten enjge ruiten het ontgelden. Om te voorkomen, dat de Noor nog meer vernielingen zou aan richten, werd hij door de politie naar boord geloodst, waar de ka pitein van de „Vorregg" de scha de vereffende. V'oo r 1 iehtings bijj enkomst Chr. emigratie centrale. De voorlichtingsbijeenkomst van de Christelijke emigratie cen trale te Axel op de bovenzaal van hotel Porthde Lozanne was druk bezocht. Hierover sprak de voorzitter in zijn openingswoord, de heer A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpolder, dan ook rijn vreugde uit. De heer J. Abma van het hoofd kantoor van de Chr. emigratie centrale, sprak in hoofdzaak over emigratieproblemen naar Ca> nada. Er zijn hier meer vragen, dan antwoorden aldus de heer Abma. Maar veel van de moei lijkheden welke er ontegenzegge lijk zijn, zijn terug te brengen tot de vraag: „Wat kent men van de taal?" En al kent men veel van de taal, dan nóg zal men ervaren, als men eenmaal in Canada is, dat de Canadees altijd weer ge heel anders Engels spreekt, dan wij het geleerd hebben en altijd andere woorden gebruikt, dan men alhier heeft geleerd. Hier aan denkt men te weinig als men emigreert. Als men een reis meemaakt met een emigrantenschip en men stelt zo hier en daar de vraag, wat heeft u aan uw Engels ge daan, dan krijgt men de meest uiteenlopende antwoorden. B.v. een jongeman is 8 jaar geleden van de Mulo gekomen en heeft sindsdien niets meer aan rijn Engels gedaan. Hij meent zich zowel te kunnen redden. Deze jongeman zal ervaren, dat hij er lang niet is en veel te kort komt. Dan zijn er die er helemaal niets aan gedaan hebben en me nen, dat men beter de taal kan leren, als men er eenmaal is. Dit is natuurlijk helemaal fout. Want hier gaat het net mee als met een droge spons. Dompelt men deze onder water, zuigt rij zich vol met water. Maar dat doet het evengoed met azijn of met welke andere vloeistof ook. Want stel je voor, aldus de heer Abma, dat men een Parijzenaar, die zich in Nederland vestigt in de Am- Xsterdamse Jordaan neerzet, hoe zal zijn Nederlands klinken als hij 't uitsluitend van de Jordaan- bewoners moet leren? Hoe meer de emigrant beschaafd Engels spreekt, hoe meer kanten hij heeft. Daarnaast zijn er ook wei an dere moeilijkheden, maar met voldoende wilskracht komt men er doorheen. Alles hangt van de persoonlijkheid van de emigrant af. „Wie is wie?" Natuurlijk is er hulp, ja veel hulp zelfs. Aller eerst de „fieldman" van de Chr. emigratie centrale. Alle kerkge nootschappen doen wat zij kun nen en daarenboven, de Canadees is vriendelijk en behulpzaam. Dit is allemaal goed en mooi, maar wie hierop leunt, komt er niet De zelfwerkzaamheid moet zo groot mogelijk rijn, want de werk gevers zijn net als overal elders. Men heeft graag flinke ener gieke mensen. Overigens hebben de Neder landers een zeer goede naam en die moeten wij met onze persoon lijkheid trachten op te houden. In de Spreuken staat, dat een goede naam beter is dan goede olie, en daarom verzwijg ik de moeilijkheden niet en zeg tot u: „Ga gerust naar Canada; het is een goed land, pas aan zijn eigen lijke ontwikkeling begonnen, met mogelijkheden te over", maar teer niet op de roem van anderen. Verdien zelf die roem, door zelf door te zetten. Het is een kwestie van „to be or not to be". Laat elke aankomende Nederlander in Canada de ambassadeur rijn voor de volgende. Bij deze voornemens om moei lijkheden te overwinnen: schenk ook en vooral aandacht aan de taal. Dit geldt voor alle gezins leden, maar vooral voor de vrouw. De vrouw is er vaak al leen als de man naar het werk is. Want er is zoveel, dat geheel anders 's dan hier. De opvoeding is er bijvoorbeeld heel anders; veel vrijer dan bij ons. Verstaat men de taal niet dan komt men buiten die gemeenschap te staan met alle gevolgen van dien. Op deze leerzame en instruc tieve rede, werden enkele inte ressante vragen over sociale ver zekering, vakbeweging en levens wijze gesteld, welke door de heer Abma, zeer deskundig werden beantwoord. Het kwam veel neer op het geen hij reeds had gezegd; het hangt van de persoon in kwestie af. Men moet doordrongen zijn van de „struggle for life". Hierna werd de mooie film „Volk van Canada" vertoond. De heer De Kam dankte de spreker en de aanwezigen en wekte de aanwezigen op lid te worden vanu de Christelijke Emi gratie Centrale. De heer Abma sloot de bijeen komst met dankzegging. Geslaagd Aan de R. K. universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het kandidaatsexamen II genees kimde, de heer J. A. Rozemeyer, aliher. IETS BETERE STEMMING Van de verlaging van het En gelse officiële disconto van 5% tot 5 procent ging gisteren een psychologische uitwerking uit op de effectenmarkt alhier. Deze verlaging was al wekenlang in de pen en men had daarmee al geruime tijd rekening gehouden Men was het er hier wel over eens dat deze maatregel van Londen een verbetering kan in luiden Aar. iEngelands situ.atie, maar dat daarvan voor de posi tie alhier niet zo veel te ver wachten is. In geen geval helde men gistermiddag over tot de me ning dat het voorbeeld van de Bank of England gevolgd zal worden door de Nederlandsohe Bank. De invloed van de Engelse discontoverlaging beperkte zich dan ook tot 'n opgewekter stem ming voor de staatsfondsen markt. Over de gehele linie wa ren Nederlandse staatsleningen beter gestemd en met name de staffellening liep omhoog tot 87, investeringscertificaten tot 92. In het verdere verloop evenwel trad een reactie in waardoor de staf fellening weer tot 86% terug viel. Uiteindelijk bleef er dus van de Engelse maatregel alhier niet veel over. Toch was deze aandelenmarkt opgewekter gestemd dan de vo rige dagen, hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aai' het optimistischer slot van Wall street. Internationale fondsen waren dientengevolge over de ge hele linie aan de vaste kant; Phi lips passeerde de 250, Unilever liep op tot 342 en Koninklijke werd verhandeld op ruim 1 gul den hoger niveau. AKU herstelde tot bijna 200. Overigens had de markt weinig te betekenen. Scheepvaart was echter in her stel, ook voor KNSM, die de laat ste dagen door het teleurstellen de dividend waren afgebrokkeld Indonesische fondsen verwaar loosd. Converteerbare obligaties Philips goed prijshoudend op 11214. De spoorweglening werd vernomen op 101. De claims Arn hemsche Scheepsbouw deden on veranderd 120 gulden. Prolongatie 3% procent. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Kon. Olie: Philips: Unilever: BEURSINDICES 5/2 6/2 7/2 263.01 260.67 262.68 147.10 146.93 147.05 160.40 160.60 161.01 124.35 123.37 123.37 9951 99.60 99.60 194.64 193.44 194.45 NABEURS 153—156.30 (155.55) 248249% (250%) 338- -341 (341%) 63. Met rijn lange benen is het voor de Sakser niet moeilijk de achtervolgers vóór te blijven en daar deze zich niet aan de pijlen van de krijgers op de wallen willen bloot stellen, weet Svein, weliswaar een beetje buiten adem, heelhuids de beschutting van de nederzetting te berei ken, waar Eric en Cen- drach met de beide Noorse krijgers hem vol vreugde begroe ten. „Ik zal die kerels leren om mij als een opgeschrikte haas over de vlakte te jagen," zegt de lange Sakser. „Waarom weigerde je het aan bod om je bij hen te voegen, Noor man? Als ik niet bijtijds de benen had genomen, zou ik daarvoor het gelag betaald hebben Eric laat Svein merken, dat hij thans hierop niet verder door moet gaan, daar hij Conall haastig ziet naderen. In het kort vertelt Svein, dat hij na van Mohaka en het meisje afscheid genomen te hebben er op uittrok om te zien wat er van Eric geworden was. Bemerkende, dat hij alleen toch niets kon uit richten, had hij zich weer bij Mo- haka's stam gevoegd. Aanvankelijk was men niet onvriendelijk ge weest, daar zij meenden in de No ren op de burcht bondgenoten te hebben. Door de weigering van Eric om zich bij hen te vbcgen, veranderde echter hun houding, zodat Svein overijld moest vluch ten. „Er zitten honderden krijgers in de wouden gereed om aan te val len. Ze zijn weliswaar slecht be wapend, maar hun overmacht is j zó groot, dat we het op den duur zullen moeten afleggen," besluit de Sakser. Dit alles is niet bepaald gerust stellend. Op Erics vraagi vertelt Conall, dat er een vluchtgang in de burcht toren is, welke- in het woud uit komt;.- „Zolang de krijgers daar gelegerd zijn, is de gang niet te gebruiken," zegt Eric grimmig. „We zullen dus moeten wachten tot de kerels aan vallen." „Waarom gaan we er alsnog niet vandoor, Noorman?" fluistert de Sakser, als ze even later alleen zijn. „Ik heb maling aan die ouwe gekke vogelverschrikker Mohaka is veel meer een kerel naar mijn smaak." Eric moet zijn vriend inderdaad gelijk geven. En hij twijfelt er niet aan, of Mohaka zal hen alsnog in bescherming willen nemen. Maar... Brigit Het meisje heeft haar hoop op hem gevestigd De Noorman zet de situatie in het kort uiteen en, na even voor zich te hebben uitgestaard, stemt ook Svein er mee in, dat ze zul len blijven. Eric geeft hem het commando over de helft van de krijgers en zo gaan zij de nacht in. Tegen het morgenuur klinkt het sinister gekras van een uil. Ergens aan de overzijde van de vlakte wordt hét gekras beant woord. Talloze donkere mannen glijden lenig door het lange gras in de richting van de burcht. De aanval is begonnen... OM HET KAMPIOENSCHAP VAN TERNEUZEN. Valt maandagavond de be slissing? Voor de gisteravond in hotel- „Centraal" gespeelde partijen be stond een grote belangstelling en de biljartliefhebbers hebben kun nen genieten van het spel der ar- tisten op het groene laken, waar bij H. Meert in zijn partij tegen de sportieve Kaas met een serie van 56 caramboles toonde wat hij in zijn mars had. Dit belette echter niet, dat zijn tegenpartij hierdoor werd geïmponeerd, want rustig speelde deze verder en slaagde er zelfs in, dat Meert de queu moest strijken. Van der Eijk kon het in zijn par tij tegen Van Damme niet verder brengen dan 119 caramboles, waar onder een serie van 31, en werd hierdoor voor de titel uitgescha keld. Thans heeft Van Damme de bes te papieren verkregen en zal Meert zijn laatste party tegen Gravé moeten winnen, wil het nog tot. een beslissingsparty komen. De uitslag van de gisteravond ge speelde partuen was: v. d. Epk—v. Damme H. Meert—Kaas A. Meert—Bracke De stand luidt 27 22 26 119-150 143-150 100-150 Van Damme 8 6 2 12 H. Meert 7 5 2 10 Van der Eijk 8 5 3 10 Grave 7 4 1 2 9 Kaas 8 3 1 4 7 A. Meert 8 3 5 6 Verstraeten 8 3 5 6 Bracke 8 3 5 6 De Clerck 8 2 6 4

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2