KWATTA BINNENLANDS NIEUWS 't is weer HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Engels witboek over de vorming van een vrijhandelsgebied De boycot der vervoermiddelen in Madrid Totaal 34 arrestaties na razzias in Djakarta Mr. B. W. Biesheuvel aangezocht als staatssecretaris Het proces-Montesi Opstand in gevangenis in de V.S. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3992 EERSTE BLAD JEMEN WENST ON DERHAN DELIN GEN MET ENGELAND Over staken van het vuren tussen Aden en Jemen Britse proef in Stille Oceaan met waterstofbom gaat door Hevige ontploffing in Reno Sowjet-Unie stelt voort zetting ontwapeningsbe sprekingen voor Spionnageproces Egypte in Koop zo n Kwatta-pakje ...elke week! 100 g ra m Lijk van vermiste Brit op Cyprus gevonden Staking Amerikaanse piloten uitgesteld Russische wapens voor Egypte Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent m^ei Inzending advertenties tot 's namiddags uur Voor het Maandagnurnmer: Zaterdags 10 uur. In een donderdag gepubliceerd wittsoek spreekt de Engelse rege ring zich uit vóór de vorming van een vrijhandelsgebied in Europa, op voorwaarde dat voe dingsmiddelen ervan worden bui tengesloten. Zij legt hierop de na druk door In het witboek te spre ken ran een industrieel vrijhan- dolsgebred. De Engelse regering doet in 't witboek op de organisatie voor Europese economische samen werking een beroep in de op 12 en 13 februari te Parijs te hou den bijeenkomst van de raad van ministers dezer organisatie de vorming van een industrieel vrij handelsgebied goed te keuren. In het witboek wordt de aan dacht gevestigd op de grote mo gelijkheden, die zich voor Europa voordoen, mits het vrije goede renverkeer niet wordt gehinderd door tarieven en kwantitatieve beperkingen. .lemen heeft de Britse regering verzocht een vertegenwoordiger te benoemen, die met een Jeme- nitfcche vertegenwoordiger on derhandelingen kan beginnen over een staken van het vuren aan de grens tussen het Britse protectoraat Aden en .Temen. Deze besprekingen moeten wor den gehouden in een sfeer, wel ke vrij is van pressie van elke soort, aldus een nota, die door de Jemenitische gezant te Cairo, Aboe Taleb, is gepubliceerd. Er hebben zich de laatste tijd talrijke incidenten aan de grens tussen Aden en Jemen voorge daan. Deze grens is nog niet defi nitief afgebakend. Ian Harvey, plaatsvervangend onderminister voor Buitenlandse Zaken, heeft het Lagerhuis in n schriftelijk antwoord op vragen, medegedeeld, dat Groot Brittan- nië, ondanks het Japanse pro test, in de komende zomer in het gebied van de Stille Oceaan een waterstofbom tot ontploffing zal brengen. Harvey wijst er op, dat geen enkel ander land tegen de voor genomen proefneming heeft ge protesteerd, waaraan hij toe voegt: „Atoomwapens zijn het in drukwekkendste middel om mo gelijke aanvallers van hun voor nemen te doen afzien en het ne men van proeven ermee is een onvermijdelijke factor in het ver- vaardigingsproces". In Reno, dat met 32.000 inwo ners de grootste stad van de Amerikaanse staat Nevada is, heeft zich enkele aardgasontplof fingen voorgedaan, waarbij zeker 40 mensen verwondingen hebben opgelopen. volgens de laatste berichten zijn tenminste twee personen om het leven gekomen. Het hoofd van de plaatselijke brandweer was van mening, dat er zich wel licht nog meer lijken onder het puin bevinden. De ontploffingen zijn het ge volg van een breuk in een onder grondse leiding. Twaalf blokken huizen, waaronder een hotel van 12 verdiepingen, moesten ont ruimd worden. Bij de eerste explosie ontston den steekvlammen van 60 meter. Over de plannen voor een ge meenschappelijke markt deelt de Engelse regering mede, dat er belangrijke redenen zijn, waarom Engeland niet aan deze markt zal kunnen deelnemen. Deze re denen liggen voornamelijk in En- gelands belangen in en verant woordelijkheden tegenover het gemenebest. Voorts wordt in het witboek de hoop uitgesproken, dat ook an dere landen zich hetzij vóór of tijdens de bijeenkomsten der O. E. E. S. van de volgende week, bereid zullen verklaren te on derhandelen over de vorming van een vrijhandelsgebied. Naar de mening van Engeland dient dit gebied open te staan voor alle leden der O. E. E.S., die bereid zijn de hieraan verbonden ver plichtingen te aanvaarden. De Engelse regering, aldus het witboek, is van oordeel, dat een vrijhandelsgebied voornamelijk betekenis heeft door de ophef fing van handelsbeperkingen, zo als douanetarieven en contingen ten, die het met zich brengt. In de, praktijk kan wellicht echter bovendien een aanmerkelijke vooruitgang in de richting van nauwere economische samenwer king tussen de deelnemende lan den worden verwacht. De methode, die tijdens de over gangsperiode wordt gevolgd bij de verlaging der douanetarieven, wordt door de Engelse regering van groot belang geacht. Het komt haar voor, dat het ten zeer ste gewenst is, dat in het vrijhan delsgebied en op de gemeen schappelijke markt dezelfde of ongeveer dezelfde methoden wor den gevolgd. Engeland meent, dat aan het recht tot het heffen van rechten voor het verkrijgen van inkom sten geen afbreuk mag worden gedaan door de regels van het vrijhandelsgebied. Wel dient het beschermende element in de be staande rechten te worden geëli mineerd. Kwantitatieve invoerbeperkin gen moeten worden afgeschaft en ook in dit opzicht is het van groot belang, dat in het vrijhan dels gebied en op de gemeen schappelijke markt dezelfde me thoden worden gevolgd, wil men discriminatie vermijden. Ont snappingsclausules dienen zelden te worden toegepast, waarschijn lijk alleen bij buitengewoon ern stige betalingsbalansmoeilijkhe den. Frankrijk wenst ook garanties Maurice Faure, staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag verklaard, dat Frankrijk in het geprojecteerde Europese vrijhandelsgebied de zelfde garanties zal verlangen als het heeft verkregen bij de onderhandelingen over de ge meenschappelijke markt. Frank rijk hoopt op uitbreiding van de gemeenschappelijke markt tot een meer omvattend vrijhandels gebied, maar 't zal niet op iede re conditie tot een dergelijk ge bied kunnen toetreden. Naar Faure voorts verklaarde biedt de vrijhandelszone het voordeel van de aanwezigheid van Enge land en kan dit leiden tot een Engels-Frans-Duitse gemeen schap. De Sowjet-Unie heeft donder dag het voorstel gedaan, de vol gende maand de vijfmogend- hedenbesprekingen over ontwa pening door de ministers van Buitenlandse Zaken in Londen te doen hervatten. De eerste Sowjet-Russische af gevaardigde bij de V. N., Koeznet- sof, heeft in een brief aan Allan Noble, de Britse minister van staat, het onlangs door Noble in de politieke commissie geopper de denkbeeld om de subcommis sie voor de ontwapening op 11 maart in Londen bijeen te laten komen, aanvaard, doch om „prak tische resultaten" te bereiken, stelde de regering der Sow- Unie voor, deze bijeenkomst van de subcommissie te doen geschie den op het vlak van de ministers van Buitenlandse Zaken, met deelneming van verantwoorde lijke militaire vertegenwoordi gers, bij voorkeur de chefs van de generale staven, alsook van deskundigen voor de respectieve economische en financiële zaken. De woordvoerder van de Indo nesische landmacht in Djakarta heeft donderdag medegedeeld, dat tijdens de recente in Dja karta gehouden „zuiveringsac ties" acht leden van het leger, waaronder zes officieren, zijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de mislukte poging tot een staatsgreep van de voormalige waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zulkifli Lu- bus. Deze laatste bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Behalve de acht militairen, werden tijdens de razzias van de vorige week ook nog 26 andere personen gearresteerd. Eén van hen wordt verdacht van subver sieve activiteit, met financiële hulp van een buitenlandse am bassade in Djakarta. De woord voerder weigerde echter te zeg gen welke ambassade dit zou zijn en hij wilde ook de naam van de betrokken arrestant niet Volgens de woordvoerder zijn de razzias voor het ogenblik af gelopen. Be bevolking van Madrid is donderdagochtend, uit solidariteit met de inwoners van Barcelona, begonnen met een boycot van de tram. Vooral in de arbeiderswijken was de staking vrijwel algemeen. De trams reden donderdagmor gen zonder bijwagens, met slechts enkele passagiers, terwijl de trot toirs overvol mensen waren die naar hun werk liepen. De boycot, waartoe door mid del van clandestiene blaadjes is opgeroepen, zal twee dagen du ren. In Barcelona is enige weken geleden een dergelijke boycot ge organiseerd uit protest tegen ver hoging van de tarieven „tegen de corruptie in overheidskringen". De boycot had ook de autobus sen en de ondergrondse moeten treffen, doch het aantal reizigers van de ondergrondse was don derdagochtend vrijwel normaal. De autobussen vervoerden min der publiek dan anders. De politie heeft donderdag tweemaal in Madrid demonstre rende studenten uiteengedreven, toen deze van de universiteit de stad in wilden marcheren onder het roepen van „wij wensen vrij heid" en „verlaag de kosten van levensonderhoud". De politie maakte gebruik van brandslan gen en gummiknuppels om de studenten te verspreiden. Een man werd gearresteerd, toen hij betogende studenten toesprak. Verscheidene perso nen zouden zijn aangehouden wegens het verspreiden van de clandestiene blaadjes. Volgens de politie is in een woning een clandestiene radiozender in be slag genomen en een man gear resteerd. In gezaghebbende kringen wordt gezegd, dat de plannen voor de boycot in Barcelona zijn beraamd en dat linkse en recht se groeperingen aan de actie schijnen deel te nemen. Zoals bekend is enige weken geleden een dergelijke boycot in Barcelona gehouden uit pro test tegen verhoging van de ta rieven en tegen „de corruptie in overheidskringen". De actie in Madrid is bedoeld als een blijk van solidariteit met de bewoners van Barcelona. PRIJSVERHOGING LIMONADE TOEGESTAAN. In december 1956 is de beschik king prijsstop limonade en mine raalwater 1956 afgekondigd, die onder meer de prijzen van limo nadesiropen terugbracht tot het peil van 1 november 1956. Wegens de na 1 januari 1957 gestegen prijzen van suiker en neerd om documenten en inlich- andere grondstoffen is in de tingen te krijgen over de Egyp- De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft het A.-R. lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, mr. B. W. Biesheuvel, aan gezocht de functie van staats secretaris voor het internationale wegvervoer en de internationale scheepvaart op zich te nemen. Mr. Biesheuvel heeft dit ver zoek in beraad gehouden en hoopt voor het einde van deze week zijn beslissing te kunnen nemen. Mr. Biesheuvel is een boeren zoon uit de Houtrakpolder, ge meente Haarlemmerliede, waar hij op 5 april 1920 geboren werd. Hij volgde de gymnasiale afde ling van het Christelijk lyceum te Haarlem en deed in 1940 eind examen. Vervolgens studeerde hij aan de vrije universiteit te Amsterdam en deed in septem ber 1945, kort na de oorlog dus, zijn doctoraal examen bij de juri dische faculteit. Van 1945 tot 1947 was mr. Hel lijk van de Britse soldaat Ronald Shilton, die sedert vorig jaar april vermist werd is in de buurt van Famagusta gevonden. Een onlangs gearresteerde ver zetstrijder heeft de Britse auto riteiten inlichtingen verstrekt, die hebben geleid tot de ontdek king van het lijk, dat buiten de stad begraven was. De Eoka maakte vorig jaar mei bekend, dat Shilton samen met een andere Britse militair, een zekere Gordon Hill, op 10 mei terechtgesteld was als ver gelding voor de executie van Griekse verzetsstrijders. De staking van piloten van de „Pan American World Airways" is uitgesteld. De vakvereniging van vliegers heeft bekendge maakt, dat zij „schoorvoetend toegegeven heeft" aan een ver zoek van de federale bemidde- lingsraad om nieuwe onderhan delingen te voeren. De staking had heden moeten beginnen. Biesheuvel verbonden aan het ministerie van Landbouw als secretaris van de voedseleommis- saris te Alkmaar. Nadien, van 1947 tot 1 januari 1952 was hij secretaris van de afdeling bui tenland van de Stichting voor de Landbouw. Per 1 januari 1952 trad hij in dienst als algemeen secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C. B. T.B.). Voorts is mr. Biesheuvel lid van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en lid van de Stichting van de Arbeid. Bij de laatste verkiezingen kwam mr. Biesheuvel voor de anti-rev. partij in de Tweede Kamer. Hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen hebben in Was hington verklaard, dat de Rus sen in de afgelopen weken de wapenleveranties aan Egypte hervat hebben, vermoedelijk om de Egyptische strijdkrachten na de Brits-Frans-Israëlische actie weer op te bouwen. De functionarissen wisten niet of de leveranties volgens een nieuwe overeenkomst geschie den of dat het aanvullende ver schepingen zijn volgens het con tract van vorig jaar, dat wapens tot een bedrag van 250 miljoen dollar omvatte. De wapens worden voorname lijk in Alexandrië aangevoerd door communistische schepen, al dus deze zegslieden. Opgewonden getuigen, die el kaar bij de behandeling van de zaak-Montesi tegenspraken, heb ben donderdag in de rechtszaal tumult veroorzaakt. De 70-jarige getuige Zingarini zei, dat zijn buurman Trifelli hem had verteld, dat hij één of twee dagen voordat Wilina Mon- tesi's lijk werd gevonden, een man en een vrouw in een auto nabij Capocotta had gezien. Tri felli had toen gezegd, dat de man donker haar had. Zingarini zei hem daarop krantenfoto's te hebben laten zien. Trifelli had Piero Picioni, de hoofdverdach te in het proces herkend als de man die in de auto zat. Een dag Bij een ontploffing in een ijzerfabriek te Fuezfoe in Hon garije zijn maandag negen ar beiders om het leven gekomen en twee ernstig gewond. De oor zaak van de ontploffing is niet bekend. Vijfhonderd gevangenen van de nieuwe staatsgevangenis van Utah te Point-of-the-Mountain hebben zich donderdag overge geven, nadat zij de avond tevo ren in opstand waren gekomen. Zij eisten onder meer heter eten, een gevangeniskrant en een nieuwe raad voor het toekennen van strafvermindering. De gouverneur van de staat Utah deelde mee, dat een onder zoek naar de klachten der gevan genen zal worden ingesteld. Twee personen, een bewaker en een gevangene, liggen in het ziekenhuis met zware steekwon den. Verscheidene opstandelin gen werden ernstig ziek door het drinken van zuivere alkohol die zij in de apotheek van de zie kenafdeling hadden gevonden. De opstandelingen hadden zich in hun verblijven gebarricadeerd na gijzelaars te hebben meege nomen, te weten een aantal be wakers en achttien burgers, on der wien leden van een korfbal club, die een wedstrijd met de gevangenen hadden gespeeld. De opstandelingen hadden zich verder meester gemaakt van een aantal vuurwapens. DE „STATENDAM" OP WEG NAAR AMERIKA. De „Statendam" het nieuwe schip van de Holland-Amerika- lijn, is donderdagmorgen op weg naar Amerika de haven van Le Havre binnengelopen. Het gepa- voiseerde schip werd begroet met geloei van sirenes. Later werd een cocktailparty gegeven aan boord van het schip, waarbij de bezoekers gelegen heid kregen het te bezichtigen. In de namiddag vond een ont vangst plaats voor een honderd tal personen die met een speciale trein uit Parijs waren gekomen. Het Egyptische O. M. heeft donderdag de doodstvaf geëist voor twintig personen, onde* wie vier Engelsen, die beschut digd worden van spionage. 14 februari zal het verhoor be ginnen. Eén van de betrokken Engel sen is de 35-ja,rige James Swm- burn, die op 27 augustus jl. is gearresteerd. Hij was directeur van 't Britse Arabische nieuws bureau. Hij zou de leider zijn ge weest van het spionnagekom- plot. Na zijn arrestatie gelastte de Egyptische regering de uit wijzing van twee Britse diplo maten, die Swinbum instructies zouden hebben gegeven. Enke.e dagen later werden twee Egyp tische diplomaten door Enae- land uitgewezen. Volgens de tenlastelegging heb ben de beschuldigden gespion- staatscourant van donderdag een wijziging van deze beschikking gepubliceerd, als gevolg waar van de prijs van limonadesiroop met ingang van heden met 9 cent per liter boven het peil van 1 november 1956 mag worden ver hoogd. Verleden jaar zijn in de Ver enigde Staten meer dan 12.000 verschillende boeken romans en andere werken versche nen. tische strijdkrachten en defen siegeheimen. De inlichtingen zouden aan Engeland verstrekt moeten worden. Vier Engelsen wisten aan arrestatie te ontko men door Egypte te verlaten. De vorige maand heeft de Britse minister van Staat vota Buitenlandse Zaken, Onnsby Gore gezegd, dat Engeland Egyp te had verzocht de vier Engel sen vrij te laten daar zij offi cieel niet in staat van beschuldi ging waren gesteld. later echter had Trifelli gezegd, dat de man in de auto blond was, aldus het getuigenis van Zingarini. Trifelli die voor Zingarini ver hoord werd, had gezegd, dat de Inzittende van de auto niet op Picioni of Wilma Montesi leken. Zingarini en Trifelli werden na deze getuigenissen gezamen lijk voorgeleid. Trifelli zei, dat hij tot Zingarini had gezegd te geloven, dat de man in de auto Picioni was. Zingarini zei, dat Trifelli zich positief had uitge laten. Het kwam tot een heftige scène tussen de twee getuigen. Vijf minuten lang verdedigden zij hun standpunt luidkeels. Daarop werd Trifelli gezamen lijk verhoord met mevrouw Di Felice. Haar man is één van de ver dachten; hij wordt ervan be schuldigd een onjuiste getuige nis te hebben afgelegd. Mevrouw Di Felice vroeg Tri felli of het niet waar was, dat hij op de dag waarop het lijk van Wilma Montesi was gevon den, naar haar was gekomen en had gezegd dat hij het lijk had gezien en dat het van het meis je was dat in de auto zat. Tri felli ontkende dit en zei haar niets te hebben gezegd. Vervol gens kwam het ook tussen deze beide getuigen tot 'n felle woor denwisseling. De twee getuigen werden weg geleid, nadat zij beiden tegen over de rechter hadden ver klaard bij hun verklaring te blij ven. ZACHT. Midden op de oceaan lag don derdagavond een zeer diepe de pressie. Deze hield boven de Golf van Biscaje en zuidwest Europa een zuidelijke stroming in stand. In deze stroming be woog een storingsfront zich in noordoostelijke richting over de Britse eilanden. Het regenge- bied daarvan bereikte donder dag tegen de avond ons land. Er wordt verwacht dat dit regen- gebied en het storingsfront zelf vrijdag in de loop van de dag ons land zal zijn gepasseerd. Dan kunnen enkele opklarin gen verwacht worden. De matig nu en dan krachtige zuidelijke wind voert dan opnieuw zachte lucht aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Opnieuw zachter Zwaar bewolkt met tijdelijk nog wat regen. Later ook opklarin gen. Matige nu en dan krachtige zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. ZATERDAG 9 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 7.56 8.44 Terneuzen 8.31 9.19 Hansweert 9.11 9.59 Walsoorden 9.21 10.09 ZON MAAN op onder op onder Febr. S 8.11 17.42 11.16 2.19 9 8.09 17.44 12.00 3.26 10 8.07 17.46 12.56 4.28 11 8.05 17.48 14.04 5.23 12 8.04 17.50 15.21 6.09 DRIE JEUGDIGE MUSKETIERS IN APELDOORN. De Apeldoomse recherche heeft een einde gemaakt aan het optreden van „de drie mus ketiers", zoals drie jongens uit Apeldoorn zich noemden, die er een spel van maakten om onbe woonde huizen, landhuisjes e.d. binnen te dringen en er vernie lingen aan te richten. De jon gens waren respectievelijk 12,13 en 14 jaar oud. Ze bleken in het bezit te zijn van situatietekenin gen van de binnen te dringen huizen en de toegangswegen daarheen. De politie vond ook briefjes bij hen versierd met doodskoppen en voorzien van ondertekeningen als „de zwarte dood" waarin de jongens elkaar raadgevingen en adviezen ga ven. BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN. Woensdagavond om half twaalf is de 23-jarige Maria Win kels, verpleegster in de psychia trische inrichting te Franeker. toen zij uit de bus Alkmaar Leeuwarden stapte en achter de bus om de Harlingerweg wilde oversteken gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer J.R. uit Weynaldum. Zij werd in de bermsloot geworpen en overleed ter plaatse. KOPERDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie te Den Haag heeft aangehouden de 20-jarige los- werkman H. van H., de 28-jarige koopman J. de B., del9-jarige kolensjouwer H. F. V. en de 24- jarige, grondwerker G. G. B. De vier mannen hebben tezamen en in vereniging in de maand december drie maal koperdraad gestolen op de spoorlijn Den Haag-Rotterdam en wel tussen het station Den Haag en het viaduct Troelstrakade. Het be treft hier 50 kilo koperdraad af komstig van aardstrippen. Bij een opkoop-controle kwam de za.ak aan het licht. De koper van het gestolen koperdraad is wegens heling gehoord. VRACHTAUTO IN HET WATER Woensdag waren twee Haagse ambachtsscholieren aan het spe len in een cabine van n' vracht auto, geparkeerd aan de Vissers havenweg. Daar het terrein ter plaatse helt, moet de auto op de handrem hebben gestaan. Toen de politie naderde, zetten de jongens het op een lopen en de auto liep mee, maar in de rich ting van het water, waarin het voertuig pardoes verdween. La ter is de auto weer opgehaald. De politie heeft de jongens te pakken. 65 JAAR GETROUWD. Dinsdag 12 februari herden ken de heer en mevrouw J.Mul- der-Kruizinga te Farmsum (Delfzijl) de dag waarop zij vijf enzestig jaar geleden in liet hu welijk traden. Beide echtelieden zijn achtentachtig jaar. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN. De huisrecherche van een groot magazijn te Den Haag be trapte woensdag op heterdaad mevrouw M. T. H.—H. uit Gouda, bij het wegnemen van een paar oorknoppen. In haar tas werd voor een waarde van 125" aan gestolén goederen aangetroffen afkomstig uit diverse magazij nen. AANRIJDING OP ONBE WAAKTE OVERWEG STREM! TREINVERKEER. Een vrachtwagen, geladen met bouwmaterialen en bestuurd door de heer L. W. uit Vrooms- hoop is gistermorgen door de trein die om negen minuten over half acht uit Vroomshoop vertrok, op de overweg voor de brug over het Zwolsekanaal ge grepen. De wagen werd ongeveer 96 meter meegesleurd en verwron gen tot een versplinterde massa van staal en hout. De trein had de auto even achter de cabine gegrepen. waardoor deze nog enigszins intact bleef, zodat de heer W. slechts met enige lichte verwondingen uit zijn benarde toestand kon worden bevrijd. Hij was even tevoren met zijn auto door de trein over de spo- r- brug geschoven, om daarna voorbij 't tweede bruggenhoofd bevrijd te kunnen worden. De berm van de spoorbaan en de brug lagen bezaaid met bouw materialen. Het voorste trein stel is voorbij de brug ontspoord en had daarbij aan het baanvak ter plaatse grote schade aange richt. Het treinverkeer is nog gestremd. De oorzaak van het ongeluk zou gezocht moeten worden in onoplettendheid van de bestuur der van de auto, die ter plaa'.se goed bekend is. De trein moet een snelheid hebben gehad van veertig kilo meter per uur. NOG STEEDS VOSSEN OP DE VELUWE. Op de Veiuwe en in andere bosrijke delen van ons land is de laatste jaren op intensieve wijze jacht gemaakt op vossen, daar door de regering op hun le zen een hoge premie was se- steld Desondanks slaagde men er echter niet in de even schuwe als sluwe rovers uit te roeien. Hoe ongekend groot hun n- tal was, bleek toen alleen op ae Veiuwe honderden vossen wer den gedood, waardoor hun stand aanzienlijk is teruggelopen. Toch zijn nog enige tientallen roodrokken er in geslaagd het leven te behouden. Ook in de Edese gemeentelij ke bossen, die in totaal onge veer een oppervlakte beslaar van ruim duizend hectare, be vindt zich zeker nog een vijfta' rode rovers en zij worden zelf: bespeurd in het omheinde her tenreservaat op de hindekamp Hier zijn ze evenwel beslist niet welkom, omdat ze binnenkort een gevaar kunnen gaan beteke nen voor de jonggeboren ree kalfjes. Men was indertijd bevreesd, dat de vossen de uit Duitsland opdringende hondsdolheid ver der over onze grenzen zouden verspreiden, waarom voor iede re gedode vos een premie werd uitgeloofd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1