Uit de Provincie Binnenlands nieuws. dood SANOSTOL Hilary op eigen wieken AGENDA Haags politieagent schoot zijn vrouw AXEL. HOEK ZIERIKZEE. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. STOFFELIJK OVERSCHOT i TE NIEUWLAND OPGEGRAVEN Op last van de justitie is zater-1 dagmorgen te Nieuw en St Joos land het stoffelijk overschot op gegraven van de in september van het vorig jaar overleden echtgenoot van de op 8 januari j.L op zulk een mysterieuze wijze óm het leven gekomen weduwe F. M. KoddeRoose. De heer Kodde is gedurende vijf weken voor zijn dood in het Middelburg se gasthuis in behandeling ge weest voor een plotseling opge treden hartafwijking. Op de dag van zijn thuiskomst uit het gast huis op 17 september is hij over leden, De sectie op het stoffelijk overschot is zaterdagmorgen in het gasthuis te Middelburg ver richt door dr J. Zeldenrust, pa tholoog en politiedeskundige. Over de uitslag van dit onder zoek is tot op heden niets bekend gemaakt. In het dorp Nieuw- en Sint Joosland gingen geruchten dat de heer Kodde geen natuur lijke dood zou zijn gestorven. De justitie besloot nu tot een onder zoek. omdat in deze moeilijke zaak met alle mogelijkheden re kening moet worden gehouden. Zoals bekend is op 16 januari j.l. de taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St Joosland gearres teerd, verdacht van verduistering van geld, dat aan de omgekomen weduwe behoorde. Verleden week kwam het onderzoek tegen H. in een nieuw stadium. Hij wordt er sedertdien ook van ver dacht doodslag op de weduwe te hebben gepleegd. Toneelavond O. en O. Het was een prachtavond, zei de voorzitter Van Gink, toen het doek voor de laatste maal was dichtgegaan na het vierde bedrijf van „Schakels". En inderdaad: het was een prachtige avond. Er wordt wel eens gezegd: het volk heeft geen belangstelling voor toneel, maar hij of zij die op deze avond aan wezig was, zal toch moeten toe geven. dat het publiek ten volle heeft meegeleefd met hetgeen door het gezelschap werd gebo den. „Schakels" is dan ook nog een van de Heijermansstukken, wel ke het tegenwoordig geslacht nog aanspreekt, ten tonele gebracht door een gezelschap, waarbij de ioafdrol wordt vervuld door de acteur John Elsensohn, die met dit stuk zijn 40-jarig toneeljubi- leum viert. Voor hem schijnt de to! van Pancras Duif precies aan gemeten. Prancras Duif, de ster- te en van levenslust en durf stralende mens, die de conflicten :rpet de kleine achterbakse men sen aandurfde, maar tragisch verloor Elsensohn vervulde deze rol schitterend. Ook de anderen, waaronder Robert Sabels en Her man Rouber, om maar een paar namen te noemen, hebben met hun allen een geheel gemaakt, dat het publiek van begin tot het eind in spanning hield. Oe bezoekers leefden als het ware mee, zo echt menselijk werd de benepenheid van de klei- ae miserabele mensjes uitge beeld in de huiselijke tafereel tjes: De schrijver houdt hier de mensheid op bitter ironische wij ze een spiegel voor en plaatst daar middenin het eerlijke karak ter van Pancras Duif, de man die lacht om de kleinheid, maar uit eindelijk verloor. Het was toneel van het aller beste gehalte en waarvan te ho pen is, dat nog meer alhier zal volgen. Verg. L.J.G. en Z.P.M. In de vergadering van de L.J.G. en Z.P.M.. welke vrijdagavond in de jeugdherberg is gehouden werd naast de gewone huishou delijke agenda ook het program ma en de werkzaamheden van de op 8 februari in Het Centrum te Houden feestavond besproken. Afscheid werd genomen van de presidente der Z.P.M., mej. R. v. Fraeijenhove, die deze functie 2 jaar vervulde, doch wegens haar huwelijk als zodanig had be dankt. Namens de vereniging werd haar een cadeau aangeboden en werd zij door de aanwezigen toe gezongen. Ontspanningsavonden der L. J. G. en Z. P. M. Nadat woensdagavond te Ter- neuzen door de afdeling Terneu- zen en Hoek van de L.J.G. en Z.P.M., in een zo goed als geheel bezet Concertgebouw de eerste ontspanningsavond voor de leden en donateurs was gegeven, volg de zaterdagavond de tweede op voering in de gemeentelijke ge hoorzaal alhier. De belangstelling hiervoor was zó groot, dat velen moesten worden teleurgesteld. In zijn openingswoord in het Concertgebouw begroette de voorzitter, de heer J. Haak, in het bijzonder de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M., de heer Ator. Haak uit Zaamslag, de pre sidente van de Bond van Platte landsvrouwen, mevr. -Koster uit Zaamslag, en de voorzitters van verschillende afdelingen. Zaterdagavond verwelkomde de voorzitter in het hijzonder wethouder Den Hamer, waarbij hij dank bracht aan het gemeen tebestuur van Hoek voor de me dewerking die de vereniging zo menigmaal mocht ondervinden. Op beide avonden wees de- voor zitter in zijn begroetingswoord er op, dat de L.J.G.'ers en de Z.P.M.'sters over het algemeen in hun verenigingswerk weinig contact hebben met hen die daar buiten staan, doch thans treden zij voor het voetlicht en hoopte dat deze kennismaking er toe zal bijdragen, dat het streven van de vereniging om het culturele le- yen der agrarische jeugd op een hoger niveau te brengen, voor de jongeren, die zich nog van de L.J.G. en Z.P.M. afzijdig houden, een aansporing zal zijn zich hier bij aan te sluiten, daarbij beden kende dat de jeugd van heden straks geroepen zal worden de plaatsen der ouderen in te ne men. Spreker besloot met de aanwe zigen een prettige avond toe te wensen. Hierna werd aangevangen met het zeer gevarieerd programma, dat geopend werd doorat L.J.G.- orkest onder leiding van Tonny van Dixhoorn. Vooral de nieuw ingestudeerde mars „De Kapi tein" van Soussa oogste zeer veel bijval. Mej. M. Jansen declameerde met succes het Zeeuws gedicht: „Roosje", daarbij gesteund door een aantal figurantjes, waarop de heer G. Dees een applaus in ontvangst had te nemen met Van Dittum geeft les in goo chelen". Tenslotte wist mej. M. Diele- man de lachspieren danig in be weging te brengen met haar voordracht: „De Diligence". Tijdens de nu volgende pauze werd een geslaagde verloting ge houden. In het tweede deel van de avond werd opgevoerd het blijspel: „En fant terrible", dat onder regie van de heer P. van Waes, zeer goed werd vertolkt en door de aanwezigen met volle aandacht wei'4 gevolgd. Een langdurig applaus beloon de na elk -bedrijf de in deze klucht optredende dames en heren. De presidente van de Z.P.M., mej. A. de Mul, besloot de beide avonden met een woord van dank tot allen die tot het welslagen van deze uitvoeringen hadden medegewerkt. Elkander", staande aan de haven van de Margarethapolder. Nadat de voorzitter, de heer F. de Koeijer, de belangstellende le den had verwelkomd en de notu len van de secretaris, de heer Jac. Verpoorte, waren goedge keurd, volgde het jaarverslag van de penningmeester, waaruit bleek, dat door de noodzakelijke vernieuwingen aan de weegbrug de uitgaven de inkomsten hadden overtroffen. De aanwezigen konden zich met het beheer van de penning meester en het gevoerde beleid door het bestuur volkomen ver enigen. Bij de periodieke bestuursver kiezing werden de aftredende le den de heren J. Dieleman Wzn en Jac. Verpoorte herbenoemd. Het weegloon werd voor het jaar 1957 ongewijzigd goedge keurd. Nadat enige huishoudelijke za ken waren besproken, maakte bij de rondvraag een der leden het bestuur er op attent, dat het 60 jaar geleden was dat de weeg brug werd opgericht. De voorzitter sloot hierop met een woord van dank tot de be langstellende leden deze jaarver gadering. Verg. Bond ouden van dagen. In het Verenigingsgebouw werd j.l. vrijdagmiddag een vergade ring gehouden van de afd. Zaam slag van de Bond Ouden van Da gen. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, de heer J. C. Kaijser, de talrijke leden en in het bijzonder de algemeen secre taris, de heer Koning uit Vlissin- gen. de heer But uit Terneuzen, en de afgevaardigden van de af delingen Axel, Hoek en Terneu zen. De vereniging werd 1 februari 1956 opgericht met 28 leden en telt thans bij haar éénjarig be staan 107 leden. Het 100ste inge schreven lid was mevr. De Groo- te-de Beer, aan wie een verras sing werd aangeboden. De heer Koning hield hierop 'n propagandistische rede, waar in hij er op wees, dat in ons land nog 235.000 ouden van dagen zijn die van het ouderdomspensioen Nadat de afgevaardigden uit Axel, Hoek en Terneuzen dank haddep gebracht voor de toege zonden uitnodiging voor deze vergadering, betuigde ook de heer Heijboer namens de kerke lijke verenigingen dank voor de uitnodiging en sprak daarbij de hoop uit, dat het hoofdbestuur er in zal slagen nog meerdere suc cessen voor de ouden van dagen te bereiken. De voorzitter bracht hierop al len dank die aan het slagen van deze jaarvergadering hadden medegewerkt, waarna in de pau ze een gezamenlijke koffiemaal tijd werd aangeboden. Na afloop volgde nog een pro gramma met muziek, zang,-voor dracht en declamatie. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie alhier zijn aangegeven de volgen de voorwerpen, welke zijn terug te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Wollen sjaal, Veer B 20 d; ko nijn, Terneuzensestraat 8; vulpen, Veer B 40 b. Gouden erepenning uitgereikt. Tijdens een bijzondere raadszit ting heeft burgemeester mr. F. T. Dijckmeester, zaterdagmiddag de gouden erepenning van de stad uitgereikt aan de heer J. Catshoek, die van 1919 af zitting in de raad heeft gehad, eerst voor j de S. D. A. P. en later voor de P. v. d. A. Gedurende een lange wethou dersperiode was de heer Cats hoek geruime tijd waarnemend burgemeester. moeten Jeven. Spreker wees op de huurvérHBgingen die na de in voering van het algemeen staats pensioen door de rusthuizen wer den ingevoerd, waardoor voor de ouden van dagen van dit staats pensioen niet veel overblijft. Spr. zeide, dat alleen een krachtige landelijke Bond in staat zal zijn het lot van de ouden van dagen te verbeteren. Hierna werden door de heer But prachtige dia's uit Zeeuws- Vlaanderen en van een bezoek aan de Rivièra vertoond. MAANDAG 4 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „The Eddy Duchin Story" AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Keer terug". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „The High and the Mighty". DINSDAG 5 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De zwarte ruiter"; HOEK: St. Hubrechtstraat 7, 2 uur: Openbare verkoping van enige inboedel; daarna in het „Hoekse Koffiehuis", het huis en erf. SAS VAN GENT: Hotel „3e la Bourse", 2 uur: Publieke verkoping van een woon- en winkelhuis. Olympia-Theater, 8 Uur: „Moord in de Rue Morque", VRAGEN OVER ONVELIGHEID VAN VEERPONTEN. Het Tweede Kamerlid, de heer (Posthumus heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op sommige veerponten een situatie bestaat, waardoor een oprijdende auto, waarvan de remmen weigeren, onvermijdelijk te water moet ge- T3lken? 2. .Indien de vorige vraag be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid maatrege len te nemen of te doen nemen, waardoor een dergelijk gevaar in «Ie toekomst wordt vermeden? M „FRIENDSHIPS" VOOR ARGENTINIË. De Argentijnse luchtvaart maatschappij „Aerolineas Ar- gentinas" heeft, naar wij verne men. 10 Fokker „Friendships" be steld. welke door de „Fairchild"- vliegtuigfabrieken in de V. S. zullen worden gebouwd. De Ar gentijnse maatschappij zal deze vliegtuigen op de binnenlandse lijnen inzetten. Men is tot de aanschaffing van de Friend ships" overgegaan, onldat dit ty pe vliegtuig ook uitstekend ge- «hikt is voor landingen op en vertrek van de vliegvelden in de Argentijnse Pampa. Neutrale Fröbelschool. Tot leidster van de neutrale fröbelschool alhier werd met in gang van 1 februari benoemd mej. M. van de Graaf te Vlissin- gen. Uitvoering „Geduld Overwint". De muziekvereniging „Geduld Overwint", bood, onder leiding van Jasper Anthonisse, haar le den en donateurs de jaarlijkse winteruitvoering aan. Na een welkoming door de voorzitter aan de talrijke bezoe kers, werd aangevangen met het eerste deel van het programma dat zoals gebruikelijk verzorgd werd door „Geduld Overwint' Het tweede deel werd verzorgd door de toneelvereniging uit Biervliet, dat de bekende klucht „Een baby van 1000 weken" met veel succes ten tonele bracht. Na afloop volgde een gezellig bal. Uitvoering voetbalvereniging De voetbalvereniging „Zaam slag" bood j.l. zaterdag in de bo venzaal van de heer v. d. Veke haar leden en donateurs de jaar lijkse uitvoering aan. Wegens ziekte van de voorzit ter verwelkomde de vice-voorzit- ter, de heer Baveko, de talrijke aanwezigen, en in het bijzonder de Axelse toneelgroep „Concor dia", die haar medewerking aan deze avond zou verlenen. Verder beval hij de in de pauze te hou den verloting aan. Hierna werd door de toneel groep opgevoerd de bekende klucht „Een baby van duizend weken", die op keurige wijze werd vertolkt en na elk bedrijf een welverdiend applaus oogstte. Aan het slot van de avond bracht de heer Baveko de Axelse toneelgroep namens de aanwezi gen dank voor de zeer gewaar deerde medewerking, waarna de trekking volgde van de verloting. Het was een avond, waarop met genoegen kan worden terugge zien. Jaarverg. weegbrug „Helpt Elkander". Donderdag werd bij de heer v. d. Veke de jaarvergadering ge houden van de weegbrug „Helpt De 46-jarige agent van poli tie D. J. de B., heeft zaterdag middag om kwart vóór vier zijn echtgenote doodgeschoten. Hij heeft zondag een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde, dat zijn huwe lijk al jaren niet meer goed was. Woensdag j.l. is hij uit zijn wo ning aan de Puttensestraat weg gegaan en heeft hij zijn intrek genomen in een pension in de buurt van de markt bij de Her man Costerstraat. Hij had aan zijn 17-jarige dochter gevraagd of zij zijn 13-jarig zoontje zater dagmiddag naar de Markt wilde sturen, omdat hij met de jongen wilde wandelen. Zijn echtgenote vond dit echter niet goed. Een broer van de agent ging hierop zaterdagmiddag naar de Markt. Hij heeft enige tijd met De B., die zeer boos was omdat zijn zoontje niet mocht komen zitten praten Toen zij weggingen nam De B., zonder dat zijn broer het zag, zijn dienstpistool mee. De. B. ging naar zijn echtgenote. Zijn 42-jarige vrouw zat in een leunstoel in de voorkamer. Na 'n kort gesprek ging de vrouw naar de keuken. Toen zij terug kwam schoot de politieman zijn pistool op de vrouw leeg. Van een tele fooncel op het Tesselseplein uit meldde De B. zijn daad aan het hoofdbureau. De B. kwam in 1945 bij de ge meentepolitie in Den Haag. Na enige jaren in uniform straat dienst te hebben gedaan werd hij overgeplaatst naar de afdeling „gevonden voorwerpen" aan het hoofdbureau. Naar verluidt zou hij zijn overgeplaatst, omdat hij een zenuwinzinking zou hebben gehad en enige tijd verpleegd zou zijn geweest in een inrichting. De kinderpolitie is ingescha keld voor de verzorging van de vier kinderen van De B. Zij zul len waarschijnlijk bij familie worden ondergebracht. Het onderzoek, dat geleid wordt door de substituut-officier van justitie, mr. J. H. Kemper, is nog niet geheel geëindigd. OUD ILLEGAAL WERKSTER GETROUWD. Onder zeer grote belangstelling is zaterdag te 's-Hertogenbosch mej. Riet van Grunsven uit Gef- fen met de heer Van Ha ter t, ambtenaar op het stadhuis te 's-Hertogenbosch, in het huwelijk getreden. Mej. van Grunsven heeft zich tijdens de bezettingsjaren bijzon der verdienstelijk gemaakt met haar illegaal werk, met name in de periode toen het Zuiden be vrijd was en zij via de Biesbosch contacten met het Noorden on derhield. Op de laatste van deze tochten is zij in haar roeiboot gevallen en met haar hoofd op de bootrand terecht gekomen, waardoor zij blijvend invalide is geworden. Voor haar vele verdiensten is haar destijds door Prins Bern- hard te Sliedrecht de bronzen leeuw uitgereikt. Toen Koningin Wilhelmina in het vaderland was teruggekeerd, bracht mej. Van Grunsven op haar terugtocht uit het nog be zette Noorden bloemen voor de Koningin mede en bood haar deze aan. Het huwelijk werd ingezegend door professor Schouten van het klein seminarium te St. Michiels gestel, die er in zijn toespraak de aandacht op vestigde dat ver scheidene dankbare Nederlanders die aan mej. Van Grunsven het leven hebben te danken, bij de plechtigheid aanwezig waren. Onder de vele blijken van be langstelling bevond zich ook een bloemstuk uit Israël. Voorts wa ren er telegrammen uit hofkrin gen en van verzetsorganisaties. OVERVAL AAN BOORD VAN LIBERIAANS TANKSCHIP TE SCHIEDAM Aan boord van het Liberiaan se tankschip „Olympic Wind", die voor reparatie bij Wilton Feijenoord ligt, is de 51-jarige Duitse tweede machinist E. K., naar hij zegt in de nacht van don derdag op vrijdag overvallen door zijn assistent, de 25-jarige Duitser J. H., die hem onder be dreiging honderd dollar trachtte afhandig te maken. Zaterdagmorgen is de 25-jari- ge Duitser voor de officier van Justitie in Rotterdam geleid. Hij ontkende de overval te hebben gepleegd. De tweede machinist werd om twee uur 's nachts ge wekt door kloppen op de deur. Toen de tweede machinist de deur open maakte, stortte de as sistent-machinist naar binnen, greep de machinist bij de keel en dreigde hem te wurgen. De ma chinist tuimelde achterover en kreeg enkele klappen in het ge zicht. De assistent dreigde hem met een op tafel staande schrijf machine te zullen gooien. Hij eis te honderd dollar. De machinist beduidde de man dat in het bu reau twee bankbiljetten van tien duizend franken, vijf Curagaose guldens en enig Duits geld lag. De assistent zou het geld uit het bureau hebben genomen en was er vandoor gegaan. De machinist De ongelukken in Amerika De Amerikaanse raad voor de nationale veiligheid deelt mede, dat in 1956 95.00 Amerikanen bij ongelukken zijn omgekomen en 9.400.000 gewond. 40.200 mensen zijn aan het ver keer ten offer gevallen, 6800 zijn levend verbrand, 5900 zijn ver dronken en 2150 zijn gestorven door ongelukken met vuurwa pens. wist de aandacht te trekken van een wachtsman, die de politie waarschuwde. De assistent-ma chinist is door de politie uit zijn hut gehaald, waar vijf Curagaose guldens werden gevonden. Hij was reeds door de kapitein ont slagen. Vermoed wordt dat hij geld nodig had om zijn schulden aan boord te betalen. ERNSTIG ONGELUK MET BROMFIETS Zaterdagavond is op de weg van Spijk naar Roodeschool een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 47-jarige bromfietsbestuurder M. W. van Spijk levensgevaarlijk werd gewond. Omstreeks kwart voor acht was hij op weg naar huis. Enige personen, die door hem waren ingehaald, hoorden plotseling een hevige klap. Tot hun ontzetting zagen zij de brom fiets, die op een recht gedeelte van de weg tegen een boom aan de linkerzijde was gebotst, in brand staan. Zij snelden toe en wisten de bestuurder, die onder de brandende bromfiets lag, uit de vlammen te halen. Het slacht offer, dat zware brandwonden aan benen en onderlichaam als mede een schedelbasisfractuur had, is in levensgevaarlijke toe stand naar het academisch zie kenhuis te Groningen overge bracht. De bromfiets werd totaal vernield. TWEE JONGEMANNEN GEARRESTEERD TE HAREN. Door de gemeentepolitie te Ha ren zijn twee jongemannen uit Haren, de 21-jarige K. B. en diens 19-jarige broer B. K. B. wegens joy-riding, meermalen gepleegd, gearresteerd. Met deze arrestatie zijn waar schijnlijk vele misdrijven van de laatste tijd opgehelderd, want dit tweetal zou zich verder hebben schuldig gemaakt aan inbraak in een fabriekskantoor, diefstallen uit onbeheerd staande auto's, diefstal van een blik benzine en van een pot met haringen, waar van de inhoud in het centrum van Haren in de brievenbussen werd gedeponeerd. De lege glazen pot werd door een slaapkamer raam gegooid.... HONDERDEN HUURDERS IN ALKMAAR ONTSTELD OVER NIEUW HUURCONTRACT. De 270 huurders van de z.g. Bergerhof te Alkmaar een wo ningencomplex van een Amster dams bouwbedrijf - beraden zich op een protest, eventueel langs gerechtelijke weg, tegen een maatregel, die dat bouwbedrijf jegens hen heeft getroffen en die hen hevig heeft ontsteld. Het bedrijf heeft deze huurders per 3 maart de huurovereen komst opgezegd en hen tegelijker tijd een nieuw contract toegezon den met nieuwe voorwaarden, die volgens de bewoners onaanvaardbaar zijn: de waar borgsom wordt van 10 tot 100 gulden verhoogd, op de daken mogen geen televisiemasten wor den geplaatst, „de vloeren moeten behoorlijk worden gedekt," in de woningen mogen geen rijwielen meer worden geplaatst, tijdens de weekends mag geen was Wor den gedroogd, zonneschermen mogen slechts van een uniform type worden gebruikt en voorts wordt bemoeilijkt het aanbrengen van telefoonaansluitingen. Het bedrijf heeft n.l. een cel met een muntautomaat laten plaatsen, waarvan alleen deze huurders gebruik mogen maken. Het bouwbedrijf motiveert de maatregel met de sterke stijging der kosten van onderhoud en herstel. Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind meef" weerstand na deze zon-armc /on er het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 68) (Nadruk verboden.) „U wilt dat ik vriendelijk tegen hem ben." „Ja, kindlief", zeiden ze met een zucht van verlichting. „Maar die Ierse dame, die zo levendig is, kan dat wel doen en u zegt, dat er twee nieuwe mannen zijn." „Ja." Maar zij keken nog twij felachtig en bezorgd. „U wilt in het bijzonder, dat ik aardig tegen hem ben?" „Niet in het bijzonder, maar we zouden het prettig vinden, dat al onze gasten op vriend schappelijke voet met elkander staan. En u wilt ons wel ver geven, kindlief, maar u bent zo koel en op een afstand jegens meneer Inglis. Toen hij op een avond de zitkamer binnenkwam, ging u er uittoen hij de kamer verliet, kwam u terug en hij moet 't hebben opgemerkt, toen hij later om de krant kwam. Hij wierp vlug een blik op u en ren de bijna de kamer uit. Hebt u het niet gemerkt?" „Het spijt me", riep ik berouw vol. „Ik ben een dom, verwaand nest geweest, en ik zal het niet meer doen. Wat kan ik van avond doen, om aardig te zijn?" „O, wat u wilt, wat u wilt! We willen het u niet voorschrijven. Denk alstublieft niet, dat we be moeiziek wilden zijn, lieve juf frouw Forrest. En o, denk ook niet, dat we bang waren meneer Inglis te verliezen. Zo'n gedach te is nooit bij ons opgekomen; onze zorg was, dat een van onze gasten niet helemaal op zijn ge mak was en we verbeelden ons, dat we de uorzaak wisten." „Ziet u, mijn moeder zei me, ongenaakbaar te zijn en me op een afstand te houden", zei ik een beetje hulpeloos. „Ofschoon dat niet helemaal de reden was. Mijn zelfrespect.." „We weten het, we begrijpen het", riepen zij. „Lieve juffrouw Forrest, zeg niets meer. We zul len het nu allemaal zo gezellig hebben. De gong heeft geluid. Zullen we gaan dineren?" HOOFDSTUK XVII. Een wandeling met een mede pensiongast. En zo ging de week voofbij. Overdag werk, 's avonds muzika le bijeenkomsten, want. ik hield woord tegenover mijn twee lieve de biljartkamer. Amerikanen, had ik opgemerkt houden niet van onze volkslieden; maar me neer Marple liet het onverschil lig, hij verhief zich tot de hoge topnoten, of zakte met roekeloze overgave naar de bas af, en hield pas op, toen de heer Oliver, één van de nieuwe heren, te kennen gaf, dat hij wenste te zingen. Meneer Oliver was een welge manierde, verzorgde jonge man met bruine sloffen en een huis jasje. Hij zong „The devout lo ver" met veel gevoel, en ging onder luid applaus zitten. De avond was ongetwijfeld een suc ces. De biljartkamer was, op de Amerikaan na, leeg en de heren gingen gelukkig en tevreden naar bed. Mevrouw Brady, de Ierse weduwe, bekende mij de volgende dag, dat zij zich dood had verveeld. „Bewaar mij", riep zij, „voor de man, die „Tom Bowling" of „The British Grenadiers" zingt. Ik ben er nooit helemaal zeker van, of het mij zal lukken ge durende de voordracht geen zenuwtoeval te krijgen. Tom Bowling is wel het ergste, geloof ik. Maar u scheen er van te ge nieten/' „O, ik ben blij, dat u dat dacht" zei ik opgelucht. „Waarom?" vroeg zij. „Omdat ik houd van de da mes Sparrow". Welke opmerking zij blijkbaar helemaal niet ter zake vond, want zij keek mij zonder begrijpen aan en een krant opnemend, begon zij te lezen.. (Wordt vervolgd.) dames, en die zelfde avond speelde ik de begeleiding van „Excelsior" welk duet met ani mo voorgedragen werd door me neer Inglis en meneer Cornish. Het is waar, dat meneer Inglis zich zoveel mogelijk achter me neer Cornish verborg en door het geloei van de laatste nau welijks te horen was; toch deed hij zijn best en terwille van mij. Ik had hem uitgenodigd om te zingen; in het'begin bleven de woorden een beetje steken, maar meneer Cornish hielp mij uit de moeilijkheid door een duet voor te stellen. Hij wist, dat Inglis zingen kon een por in de ribben). Dus ging ik voldaan aan de piano zitten en deed alsof ik van „Excelsior" hield, hoewel ik van alle liederen, die ooit ge zongen zijn, juist hiervan de grootste afkeer had en meneer Cornish was opgetogen over zijn eigen prestatie en de dames Sparrow glommen en de lieve oude mevrouw Darbyshire neu riede zachtjes het refrein voor zich heen en meneer Marple liet dr. Haig varen en vertelde ons vriendelijk van de liederen, die hij in zijn jeugd placht te zin gen. En dit bracht de dames Sparrow er vanzelfsprekend toe, om in het muziek-kabinet te dui ken en een heel oud en aftands boek met volksliederen te voor schijn te halenen meneer Marple vergastte ons onder pro test op „Drink to me only", „Sal ly in our Alley", en „The British Grenadiers". De Amerikaan sloop weg naar VERKEERSONGELUKKEN. Eén dode cn twee zwaar ge wonden te Rijs bergen. Te Rijsbergen (N.-Br.) is zater dagavond omstreeks 7 uur een auto, bestuurd door de heer De Nijs uit Oosterhout, tegen de achterkant van een stilstaande Deense visauto gereden. De heer De Nijs was op slag dood, zijn echtgenote en zijn zoon werden zwaar gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Breda opge nomen. Het stoffelijk overschot van de heer De Nijs is naar hel zelfde ziekenhuis overgebracht. De Deense auto was aan de achterzijde verlicht. Vermoedelijk werd de heer De Nijs door een tegenligger verblind. Twee zwaar gewonden te Berlicum. IX1 echtgenote van de beeld houwer L. Geurtjens uit Berli cum (N.-Br.) is zaterdag, toen zij van 's-Hertogenbosch naar huis wandelde met haar eenja rig dochtertje in de kinderwagen, in een bocht bij Koudewater aan gereden door de motorrijder G. uit Berlicum. De kinderwagen belandde onderaan de dijk, maar het kindje (de 5000-ste inwoon ster van Berlicum kreeg géén letsel. Mevrouw Geurtjens en de motorrijder werden beiden zwaqr gewond naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Vrachtauto en bus botsten te Rotterdam. Op de Dordtsestraatweg te Rot terdam zijn zaterdagmiddag een vrachtauto en een bus met elkaai in botsing gekomen. Vier of vijf inzittenden van de bus, die niet ernstig werden gewond, zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Een autobus van „De Twee Pro vinciën" reed in de richting van de stad en van tegenovergestel de richting naderde een vracht auto van De Jong's expeditie te Strijen. De chauffeurs hebben elkaar bij het passeren blijkbaar te weinig ruimte gelaten, want de zijkanten van beide auto's raakten elkander. De autobus werd aan de linkerzijde, te begin nen bij de chauffeursplaats, over een lengte van ongeveer 4 meter opengereten. De vrachtauto, die- een stuk van de carrosserie van de bus meenam, verloor zelf ook een deel van de bovenbouw. Een aantal banken van de bus werd ontzet, maar gelukkig wérd geen van de ongeveer 35 inzitten den ernstig gewond. ACHTJARIGE JONGEN GEDOOD Op de President Roseveltweg te Utrecht is zaterdagmiddag om streeks vier uur de achtjarige A. V. Stormbroek door een auto ge grepen toen hij plotseling de weg overstak. In zorgwekkende toe stand werd het knaapje naar het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij zondagmorgen overleed. Het ongeluk gebeurde, nadat hij met vriendjes een defecte auto had helpen opduwen, waar van hij plotseling genoeg had. Hij stak toen zonder op het verkeer te letten de weg over. Een juist passerende auto, bestuurd dooi de heer R. B. uit -'s-Hertogen overreed de jongen. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Te Bergschenhoek is vrijdag de 25-jarige ongehuwde dieselmon teur T. D. D. Akkerrryms uit Rot terdam door een bedrijfsongeval in Bergschenhoek om het leven gekomen. A., die met zijn broer voor eigen rekening werkzaam heden aan een scheepje had aan genomen, was bezig de scheeps huid te lassen, toen een door hen zelf gemaakte hijsstelling döor'de krachtige wind werd omgeblazen. Hij kreeg het gevaarte, dat onge veer een ton woog, op het huofd en was onmiddellijk dood. KIND DOOR ACHTERUIT RIJDENDE AUTO OVERREDEN. Een negenjarige jongen is vrij dagmiddag in de Lepelstraat te Amsterdam door een vrachtwa gen overreden. Vermoedelijk heeft het kind niet bemerkt, dat de auto langzaam achteruit reed. Hij werd met zware verwondin gen naar het O.L.V.-gasthuis ver voerd, waar hij bij aankomst is overleden. ONEERLJK DEN HAAG." De politie van 's-Gravenhage heeft de kantoorbediende C. J. E. aangehouden, die in dienst was van een handelsvereniging. E. bestelde bij een firma in Schie dam drukwerk, waarbij hij voor zichzelf provisie bedong. Boven dien was hij met de leverancier overeengekomen om meer goe deren op de nota te zetten dan in feite geleverd waren. Het ver schil van het te veel betaalde, deelde hij dan met de leveran cier. De politie heeft aangehouden de werkman L. C. H. en de schil der P. de B., verdacht van in braak in een café-restaurant aan het Bezuidenhout, dezer da gen gepleegd. Het daarbij ont vreemde geld is niet teruggevon den, doch wel de sleutels, die bij de inbraak waren meegenomen. Gebleken is dat De B. ook debet is aan de enige weken geleden gepleegde insluiping in een per ceel aan de Duinroosweg. De politie heeft verder aange houden de grondwerker J. L. P. Deze had onder valse naam een telefonische bestelling gedaan in een snackbar aan de Laan van Meerdervoort. Hij had gezegd, een gedeelte van de bestelling zelf even te zullen komen halen. De verkoopster vertrouwde de zaak niet en ging de man na, die zich uit de voeten wilde maken, maar een surveillerend agent in de armen liep.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2