RU ROL Huidgenezing HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nuttige besprekingen tussen ministers Luns en Spaak aan vooravond Brusselse conferentie Israël moet troepen onverwijld uit Egypte terugtrekken Tot dusver tekenden 85 Neder landers adres aan Staten-Generaal Koning Hoessein waarschuwt voor communistische infiltratie De toestand in Hongarije Amerikaans passagiersvliegtuig verongelukt MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3988 INDONESIË Zuid-Slavië en de Hongaarse vluchtelingen RAZZIA'S IN KEBAJORAN Ongeregeldheden in de Italiaanse stad Sulmona Vliegtuigbotsing bij Saint Lo. Vliegtuig bij Massachusetts in zee gestort. Straalvliegtuig neergestort op zakenwijk salons „robent Eisenhowers politiek t.a.v. het Midden-Oosten AANSLAGEN OP CYPRUS ï.r Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. BGÊ959B Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ussr Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Paul Henri Spaak heeft zaterdagmiddag in Den Haag tijdens een conferen tie met minister lams van ge lachten gewisseld over de Euro pese markt en de Euratom. „Mijn Belgische collega en ik zelf komen zo juist van een be langrijke, zakelijk goed verlopen conferentie, tijdens welke de ver schillende problemen die speciaal de Benelux betreffen en die maandag opnieuw te Brussel zul len worden besproken, in een openhartig onderhoud de revue zijn gepasseerd". Dit verklaarde de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Luns zaterdag avond op een persconferentie in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Hij voegde daaraan toe: „Deze besprekingen hebben een goed verloop gehad en wij hebben ons nog eens kunnen realiseren hoe parallel onze belangen lopen". Ook minister Spaak onder streepte, dat de zaterdagmiddag gevoerde conferentie vruchtbaar is geweest en veel verheldering heeft gebracht. Hierdoor zal de bijeenkomst die maandag in Brus sel op ministerieel niveau zal worden gehouden, gemakkelijker verlopen, zo zeide hij. Spaak verklaarde bij de aan vang van de persconferentie al lereerst een misverstand uit de weg te willen ruimen. Toen hij te Brussel tegenover de journalis ten verklaarde dat de Nederland se delegatie op verscheidene pun ten een voorbehoud had ge maakt, had hij slechts een feit willen constateren en sprak hij niet in denigrerende zin. Een ieder heeft tijdens een conferen tie van deze aard het recht een voorbehoud te maken en ik heb hierop werkelijk in geen enkel opzicht kritiek willen oefenen, zo zei hij. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken zeide verder dat zaterdag alle moeilijkheden l>e- sproken zijn en dat hij van oor deel was, dat maandag zeker een oplossing gevonden zou worden voor de meeste problemen. „Wij hebben een nieuwe étappe afgelegd die van belang zal zijn bij de komende discussies in Brus sel", aldus de Belgische minister. In het bijzonder is zaterdagmid dag gesproken over de landbouw, de tarieven, de export, de instel lingen en de Euratom. Het moeilijkste probleem is dat dei overzeese gebiedsdelen en minister Spaak was van oordeel dat daarvoor ook maandag nog niet een volledige oplossing ge vonden zal kunnen worden. Op <le vraag of verwacht kan worden dat de Benelux éénzelfde standpunt zal innemen bij de ko mende besprekingen in Brussel, antwoordde Spaak dat hierop meeilijk bevestigend geantwoord kam worden. Het is nu eenmaal uitgesloten dat wanneer het om een Europe se markt gaat, drie ministers van verschillende landen, al vor men deze ook de Benelux, het ge heel met elkaar eens zouden kun- nen zijn met betrekking tot alle problemen die deze markt raken. Hoofdzaak is dat de Beneluxpart- ners elkander helpen tot een op lossing te komen die voor alle landen van de Europese markt aannemelijk is. Wat het vraagstuk der over zeese gebiedsdelen betreft zijn de verschillende facetten nog eens bekeken. Wij hebben hierdoor 'n beter inzicht in dit probleem ge kregen. Minister Luns verklaarde te verwachten dat na de conferentie die vandaag in Brussel wordt ge houden aan de onderscheidene regeringen een tekst kan wor den voorgelegd waarover zij zich zullen moeten uitspreken. Na pa rafering hiervan zullen de parle menten nog hun opinie moeten kenbaar maken. Minister Luns deelde nog mede dat op het gebied van het land bouwprobleem een grote stap stap voorwaarts is gedaan eni de Nederlandse regering niet onte vreden is over hetgeen zaterdag middag is bereikt. zonder dat hieraan een zekere tijd vooraf gaat, waarin zou moe ten worden getracht de onderlin ge verschillen uit de weg te rui men. De besprekingen te Brussel zijn voor een groot deel gegaan over de wijze waarop dit zou moeten gebeuren, over de tijds duur en over de z.g. ontsnap pingsclausules. Frankrijk heeft hierbij veel souplesse getoond en men kan niet zeggen dat Frank rijk aan alle punten van uitgang heeft willen vasthouden, aldus minister Luns. Minister Spaak voegde hieraan toe dat, toen het idee van een ge meenschappelijke markt werd ge lanceerd, zeer goed bekend was dat verschil van inzicht zou be staan over de verwezenlijking er van. Wij wisten dat de gemeen schappelijke markt zou neerko men op een optelling van com promissen en deze niet door de overwinning van een bepaald systeem zou kunnen tot standko- men. Er moet een gemiddelde oplossing worden gevonden die voor een ieder aanneembaar is. Ik ben ervan overtuigd, dat wij hiertoe geleidelijk geraken, zo besloot minister Spaak. KONINGIN JULIANA TERUG IN NEDERLAND. Hare Majesteit de Koningin is zaterdagmiddag, vergezeld door Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, van haar wintersportvakantie in Arosa op paleis Soestdijk teruggekeerd. DE HERZIENING VAN DE ONDERWIJZERSSALARISSEN Bij schrijven van 31 januari 1.1. heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het regeringsvoorstel betreffende de herziening van de onderwijzers salarissen bij de bijzondere com missie voor georganiseerd over leg voor het onderwijzend perso neel bij het lager onderwijs aan hangig gemaakt. De commissie is verzocht zo spoedig mogelijk ad vies aan de regering uit te bren gen. In aansluiting aan het boven staande kan nog worden mede gedeeld, dat de commissie tegen vrijdag 8 februari a.s. ter bespre king van de voorstellen is bijeen geroepen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zater dagavond de resolutie aangeno men, waarin er bij Israël op wordt aangedrongen „zonder verder uitstel" zijn troepen uit Egypte terug te trekken. De uitslag van de stemming was: 74 stemmen vóór, twee tegen en twee onthoudingen. De tweede resolutie over het gebruik van de politiemacht na het terugtrekken van de Israë- Minister Luns legde er in de loop van de persconferentie, naar aanleiding van enkele gestelde vragen, nog eens de nadruk op dat niet verwacht kan worden dat de Beneluxlanden het bij de te Brussel gevoerde besprekin gen altijd eens zullen zijn. Niet uit het oog moet worden verlo ren dat minister Spaak eigenlijk een dubbele functie heeft, nl. die van minister van Buitenlandse Zaken en van voorzitter der Brusselse conferentie. Het is te veel gevraagd ieder standpunt gaarne getooid te willen zien met de Beneluxvlag, aldus minis ter Luns. Minister Luns wees er tijdens de persconferentie nog op, dat ieder land essentiële punten heeft die het niet wenst op te geven, doch dat er mogelijkheden in de formulering zijn waardoor deze punten meer of minder op de voorgrond geplaatst kunnen wor den. Er zijn ook problemen die op zichzelf beschouwd erg moeilijk zijn, doch die in het geheel gezien een ander aspect krijgen, zo zei hij. Het is echter niet zó, dat wij onze bezwaren hebben opgege ven en dat heeft de heer Spaak ook niet verwacht. Spaak zeide nog, dat wat de overzeese gebiedsdelen betreft misschien op de conferentie van maandag een schets voor een op lossing kan worden gemaakt. De heer Luns verklaarde, dat bij de besprekingen op ambtelijk niveau, die in Brussel zijn ge voerd, duidelijk is komen vast te staan, dat voor Frankrijk een speciale situatie bestaat en de Franse regering niet genegen is deel uit te gaan maken van aller lei Europese gemeenschappen Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag zijn premier, Moe- leiman Naboelsi, gewaarschuwd voor het gevaar van communis tische infiltratie in de Arabische wereld onder een nationalistische dekmantel. In een speciale boodschap ver zocht hij de premier en de rege ring de nodige maatregelen te ne men tegen de communistische propaganda en bij de strijd tegen het communisme de wetten van het land toe te passen. De koning verklaarde, dat bui tenlandse opvattingen en „be paalde beginselen die in strijd zijn met de onze, begonnen zijn in Jordanië door te dringen". Tenzij aan deze opvattingen 'n halt toegeroepen wordt, zullen zij het bestaande imperialisme ver vangen door een andere soort, die, als zij eenmaal vast gewor teld is, niet meer verdreven zal kunnen worden. „De Arabische wereld zal nooit vergeten, dat het oostelijke kamp onze vijand (Israël) geholpen heeft een zeer dierbaar deel van onze natie (Palestina) te stelen", aldus de verklaring. „Wij zien nu het gevaar van communistische penetratie in de Arabische wereld en van bepaal de elementen die zich uitspreken voor het Arabische patriotisme. Doch die tegelijkertijd met de vijanden van de Arabieren sa menwerken".- De koning waarschuwde die elementen, dat Jordanië zich be wust is van hun activiteit. De Arabische staten zullen Arabisch blijven, zo betoogde hij. De Jordaniërs zullen niet toe staan dat hun land een strijdperk van de koude oorlog wordt door niet-Arabieren toe te staan dat zij toetreden tot de Arabische ge lederen. Door het onderhouden van communistische beginselen zou Jordanië zijn gehele erfgoed verspelen, aldus de koning. Hij waarschuwde, dat de levens standaard van het volk verhoogd moet worden om een vrij leven, dat een binnendringen van com munisme en Bolsjewisme zal voorkomen, te verzekeren. „Wij zullen strijden tegen een ieder die zich tegen onze neigingen en opvattingen verzet", zo besloot hij. Radio-Boedapest meldt, dat er in januari 2000 mensen zijn aan gehouden die naar Zuid-Slavië wilden uitwijken. De meesten waren na een verhoor weer vrij gelaten. Er was een Hongaarse repatriëringscommissie naar Zuid-Slavië vertrokken voor een inspectie van vluchtelingenkam pen. Volgens een bekendmaking van de initiatiefnemer van het adres aan de Staten-Generaal inzake Nieuw-Guinea, hebben tot dus ver 85 Nederlanders in Indonesië van hun instemming met het adres doen blijken. Deze hand tekeningen, welke afkomstig zijn van Nederlanders uit Djakarta, Medan, Surabaja en Bandung, zijn per luchtpost toegezonden aan de griffie van de Staten-Ge neraal. Deze week zal een nieu we lijst van handtekeningen worden verzonden. Het in Medan verschijnende onafhankelijke dagblad „Indone sia Baru" noemde in een hoofd artikel het adres een „test-case voor de Hollanders in Indonesië". De vraag is thans of het adres weerklank zal vinden onder de 70.000 Nederlanders, die nog in Indonesië werken. Opmerkend dat tot dusver der tig van de duizend Nederlandse gezinshoofden in Noord-Sumatra hun instemming met het adres hebben betuigd, vervolgt het blad, dat „de komende dagen zul len bewijzen of de Nederlandse gemeenschap inderdaad prijs stelt op goede betrekkingen met Indonesië"'. In het adres wordt gezegd, dat de Nederlanders in Indonesië daar in vrede wensen te leven. Dat zal mogelijk zijn, aldus het blad, als de Nederland se regering zich niet met hand en tand zou verzetten tegen de over. dracht van West-Irian aan Indo- Parkino zal half februari uit kabinet treden In een gisteren uitgegeven verklaring, heeft de christelijke partij „Parkindo" bekendge maakt op 15 februari haar twee ministers uit het kabinet te zul len terugtrekken, indien voor die tijd de regeringspartijen niet mochten hebben besloten tot ge- zamelijke ontbinding van het kabinet -Ali Sastroamidjodjo. Volgens dicht bij de partij staande kringen, heeft de Par kindo geen hoop meer, dat het huidige kabinet in staat zal zijn om de binnenlandse crisis, wel ke is ontstaan als gevolg van de gebeurtenissen op Sumatra op te lossen. De Parkindo is, evenals de an dere partijen, die het kabinet reeds hebben verlaten, van oor deel dat de huidige regering haar gezag heeft verloren en daarom vervangen moet worden door een krachtig extra-parle mentair kabinet, zo mogelijk on der leiding van oud-vice-presi- dent Hatta. Speciale militaire eenheden hebben zaterdag razzias gehou den in Kebajoran, de satellietstad van Djakarta op zoek naar ille gale wapens en ongewenste ele menten. Een woordvoerder van het plaat selijk militair commando van Djakarta deelde mede, dat deze razzias in de eerste plaats waren gericht op het voorkomen van een operatie, welke de Darul Is lam op touw zou hebben gezet. Bij eerdere razzias werden reeds ongeveer dertig personen aangehouden, die verdacht wor den betrokken te zijn van het onderhouden van betrekkingen met door buitenlanders geleide ondergrondse acties dan wel met de Darul Islam, bemoeienis te hebben met de mislukte staats greep van de vroegere waarne mend chef-staf van de land macht, kolonel Zulkifli Lubis, of economische voorschriften te hebben overtreden, aldus de woordvoerder. In Kebajoran wonen tegen woordig vooral buitenlanders en hoge regeringsambtenaren. Huis aan huis werd een onderzoek in gesteld. In de stad Sulmona, in Midden- Italië, is het zaterdag tot onge regeldheden gekomen naar aan leiding van het besluit om als be zuinigingsmaatregel het plaatse lijke militaire hoofdkwartier op te heffen. De ontevredenheid van de 21.000 bewoners van de stad, die vrezen dat door het vertrek van de militairen het aantal werklo zen zal toenemen, kwam tot een uitbarsting, toen de prefect van de provincie, Ugo Morosi, de stad bezocht. Ongeveer 150 personen liepen verwondingen op. Demon stranten belegerden het stadhuis waar de prefect zich bevond, en trachtten andere openbare ge bouwen te plunderen. Na een strijd van vijf uur, waarbij politiemannen en militai ren en betogers met traangas- bommen bestookten, kon de pre fect in een pantserwagen in vei ligheid worden gebracht. Met moeite kon hij, begeleid door nog twee pantserwagens, de stad verlaten. Hiervoor moest het konvooi zich een weg banen door de barricades, die de bevolking op alle wegen naar de buitenkant van de stad had opgericht. Van het stadhuis bleef geen ruit heel. Een woordvoerder van de Ita liaanse generale staf te Rome heeft intussen bekend gemaakt, dat te Sulmona het hoofdkwar tier van een regiment infanterie zalworden gevestigd, zodat de bewoners evenveel werk zullen hébben als vroeger. liërs werd aangenomen met. 56 stemmen vóór, geen tegen en 22 onthoudingen. Bij de stemming over de eerste resolutie hebben Frankrijk en Israël tegen gestemd en Neder land en Luxemburg zich onthou den. Eerder had de Sowjet-Ume een motie ingediend tot uitstel van de stemming over de tweede re solutie tot dinsdag a.s. Deze mo tie werd verworpen met 8 stem men vóór, 52 tegen en 9 onthou dingen. De staten die zich hebben ont houden van stemming over de tweede resolutie zijn; Albanië Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho- Slowakije, Egypte, Frankrijk, Irak. Israël, Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Nederland, Po len, Roemenië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië, Oekraine, de Sowjet-Unie en Jemen. Mijninstorting in België In schacht No. 2 van de mijn te Fontaine-l'Eveque in België heelt zich een instorting voor-re- daan. Volgens de eerste berich ten zijn 7 mijnwerkers op eer. diepte van meer dan 1100 meter ingesloten. De instorting, die zich vrijdag middag vroeg voordeed, geschied de tussen verdieping 1120 en ver dieping 1180. De ingeslotenen zijn een Duit ser, een Litauer, een Pool en vier Italianen. Van drie van de inge sloten mijnwerkers zijn antwoor den opgevangen. Met de anderen kan men niet in contact komen. Later zijn vijf van de zeveu mijnwerkers ongedeerd uit de mijn gebracht. Het zijn drie Ita lianen, een Pool en een Litauei Twee der zeven mijnwerkers van de mijn te Fontaine-l'Evequt in België, die door een instorting waren ingesloten, zijn om het ie ven gekomen. Hun stoffelijk* overschotten zijn geborgen. Dt om het leven gekomenen hadden resp. de Duitse en de Italiaanse nationaliteit. De vijf anderen zijn gered. Radio-Boedapest heeft zondag meegedeeld, dat Hongaarse sol daten bij de Oostenrijkse grens twaalf mensen hebben gearres teerd die uit Hongarije probeer den te vluchten. Zij zullen voor het gerecht worden gedaagd, al dus radio-Boedapest. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken heeft de se cretaris-generaal van de Verenig- Een viermotorig passagiers vliegtuig, een DU6 van de „Northeast Airlines", is vrijdag avond kort na liet opstijgen van het NevvYorkse vliegveld La Guanlia neergestort op de zuid oostelijke punt van eiland Rikers in de East River. Het toestel was op weg naar Miami in Florida. Een functionaris van de ver keerstoren van het vliegveld ver klaarde, dat hij een helder rood schijnsel had gezien waarna het vliegtuig van zijn radarscherm verdween. Het toestel was in een sneeuwstorm opgestegen. Twee gebouwen op het eiland geraakten in brand, maar nie mand van de duizend gevange nen van een nabijgelegen gevan genis liep letsel op. Er bevonden zich 79 passagiers aan boord. Er waren vijf beman ningsleden en 17 personeelsleden van de „Northeast Airlines", die vertrouwd moesten worden ge maakt met de nieuwe dienst op Florida. Tot nog toe heeft de maatschappij voornamelijk in het noordoostelijke deel van de Ver. Staten gevlogen. Volgens de Newyorkse politie zijn twintig personen om het leven gekomen en 63 gewond. Volgens overlevenden verloor het toestel hoogte en vloog in brand, nadat het een voorwerp had geraakt. De brand woedde reeds, voordat het vliegtuig op de grond was gekomen en stil lag. In deze omstandigheden is het een wonder, dat zovelen gered zijn. De eersten die hulp boden waren de gevangenen. Het vliegtuig was vlak bij de gevangenis terechtge komen. De piloot is vijf jaar geleden in dezelfde streek neergestort. Zijn vliegtuig viel toen in de East Ri ver. De 33 inzittenden werden gered. De piloot heeft het tweede ongeluk eveneens overleefd. Bij Saint Lo in Normandie zijn zaterdagmiddag 2 Amerikaanse tankvliegtuigen van type KB-29 tijdens een oefenvlucht met el kaar in botsing gekomen en ver ongelukt. Twaalf van de negen tien inzittenden zijn om het le ven gekomen. Vijf bemannings leden zijn gewond naar een zie kenhuis overgebracht. De twee anderen worden nog vermist. De brandende wrakstukken zijn over een afstand van ver scheidene kilometers in het open veld terechtgekomen. Volgens ooggetuigen zijn vier mannen met valschermen uit de toestellen gesprongen. Eén van hen is later dood terug gevonden. Eeti vlietuig, naar men aan neemt een vermiste Amerikaan se bommenwerper, is vrijdag avond bij de kust van Massachu setts brandend in zee gestort. De luchtmacht had eerder me- gedeeld, dat een zesmotorige B-47 straalbommenwerper met vier man aan boord overtijd was. Uit San José in Californië wordt gemeld dat vrijdag een straalvliegtuig is neergestort in de zakenwijk van het nabijgele gen Mountain View. Verscheide ne gebouwen zijn in brand ge vlogen. Het toestel, een militair vlieg tuig, ontplofte in de lucht. De piloot is om het leven gekomen. De brand, die ontstaan was, werd geblust. it kopp«r>«( Iwtoport» cocM mqrb 16 brevwijstfoat 9 bmuzM nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen Volgens de New-York Times ontvangen de senatoren van de commissie voor buitenlandse be trekkingen brieven van zowel re publikeinen als democraten uit het gehele land, waarin men zich in een verhouding van acht tot een uitspreekt tegen de poli tiek van president Eisenhower jegens het Midden-Oosten. Velen hebben kritiek op mi nister van buitenlandse zaken Dulles. Uit goedingelichte bron is ver nomen, dat Canada niet bereid is de tweede resolutie te steu nen, omdat het, indien nodig, een amendement wil kunnen in dienen. Canada zou zich be zorgd maken over het feit, dat de uitleg die aan de resolutie gegeven wordt, de Israëliërs sterken kan in hun weigering om hun troepen terug te trek ken. Canada zou alleen de reso lutie willen steunen als Israël tijdens het debat zijn instem ming met de besluiten betuigt. de Naties meegedeeld, dat Hon garije een permanente missie &jj het bureau van de V. N. in Gene ve zal vestigen, aldus heeft radio- Boedapest zondag omgeroepen. Deze missie zal volgens het ra dio-station tot taak hebben het contact te onderhouden met de commissie voor Europa van de V. N. De Hongaarse ministerraad heeft een toesluit gepubliceerd waarin machtiging wordt ver leend voor de verkoop en ver pachting van grond in Hongarije binnen bepaalde grenzen, aldus heeft radio-Boedapest zondag meegedeeld. Volgens de radio kan een land bouwer op grond van dit besluh maximaal slechts twee of drït ha grond kopen en kan de opper vlakte van de gepachte gronden niet meer dan 15 ha bedrage:. Het radio-station verklaarde voorts dat boeren die in de af gelopen jaren getroffen zijn dcor onwettige maatregelen bij de verdeling der gronden tussen de landbouwcoöperaties, krachtens dit besluit herstelbetaling In de vorm van teruggave van .gron den kunnen krijgen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn 52 Hongaarse vluch telingen over de Oostenrijkse grens gekomen. In de afgelopen 24 uur zijn 2.000 Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk naar Bremerhaven vertrokken, waai zij zich zullen inschepen naai Amerika. De Hongaarse minister van Onderwijs, Albert Konya. heeft een, beroep op de studenten ge daan, de contra-revolutionairen in hun midden te bestrijden. Hij zeide, dat de regering alle pogin gen zal steunen om de universi teit te Boedapest weer normaal te laten functioneren. Vaartuig van de Deense marine vergaan De 82 ton metende kotter „Ternen" van de Deense marine is gezonken in een natuurlijke haven nabijRavns Storoe in het zuidwesten van Groenland, al dus heeft een woordvoerder van de Deense marine donderdag avond te Kopenhagen meege deeld. Het schip, dat acht man aan boord had, werd sedert vori ge week vrijdag vermist. Het zoeken naar eventuele over levenden zal worden voortgezet, aldus de woordvoerder. Het laatste bericht dat men van de „Ternen" ontving, was, dat het vaartuig in een storm dicht onder de Groenlandse kust voer. Aan het zoeken naar de kotter is deelgenomen door 25 schepen en vier vliegtuigen. In Famagusta op Cyprus zijn zaterdagavond drie bommen ge worpen naar een politie-auto. De vijf inzittenden, Turkse politie mannen, werden gewond. De toestand van twee van hen is ernstig. De regering van Cyprus maak te zaterdag bekend, dat een be perking van het gebruik van par ticuliere voertuigen, die heden van kracht zou worden om het vervoer van wapens en verzets lieden moeilijker te maken, niet doorgaat. De maatregel zou te veel ongemakken met zich mee brengen. Een Grieks-Cypriotische eige naar van een nachtlokaal te Ni cosia heeft zaterdagavond Britse strijdkrachten te hulp geroepen, omdat zijn zaak „door Turken was aangevallen". Er bleken in het nachtlokaal vernielingen te zijn aangericht. Onder de ongeveer dertig Turken zouden zich politieagenten heb ben bevonden. De bezoekers wer den verdreven door de overval lers, van wie enkelen, revolvers bij zich droegen. In het bijna uitsluitend door Turken bewoonde oude stadsge deelte van Famagusta hebben zich zaterdagavond Turkse jon gemannen verzameld om een be toging te houden in de Griekse wijken van de stad. Britse mili tairen hebben verhinderd, dat de Turken hun plan tot uitvoering brachten. Tussen een boven - de Balkan hogedrukgebied en een depressie- gebied nabij IJsland voerden zui delijke winden gedurende het af gelopen weekeinde bij voortdu ring vrij zachte lucht naar onze omgeving. Vooral in het zuiden van het land liep de temperatuur zondagmiddag weer tot voor de tijd van het jaar hoge waarden op. Ook heden blijft het vrij zacht. De wind blijft in de zuidhoek -c :i zal matig, later vrij krachtig wor den. Regen van veel betekenis wordt niet verwacht. Een volgende Oceaanstoring, die na maandag het weer g lat beïnvloeden, was zondag in aan tocht in het zeegebied nabij de Azoren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. AANHOUDEND ZACHT. Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. DINSDAG 5 FEBRUARI. v.m. n.m Breskens 4.53 5.1.' Terneuzen 5.28 5.4' Hansweert 6.08 6.2' Walsoorden 6.18 6.3' ZON MAAN op onder op onder Febr. 4 8.18 17.35 9.28 22.55 5 8.16 17.37 9.49 6 8.14 17.39 10.12 0.03 7 8.13 17.41 10.41 8 8.11 17.42 11.16 2.13

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1