Europa vormt één markt nog niet Plllir^iiiiii Massale belangstelling Agrarisch congres voor Frankrijk en Algerië WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Afgedankte mijnenvegers verkocht Twee internationale inbrekers en oplichters gearresteerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 12e Jaargang Nr 3987 Er is geen overeensteming bereikt over een „Euro- markt", d.w.z. de markt van de zes Europese landen (Duitsland, Frankrijk, Italië, Benelux, waarbij zich dan Engeland met reeds bekende restricties zal voe gen). Het was op zichzelf al uiterst belangrijk, dat het Franse parlement met een vrij grote meerderheid be reid bleek deze Euromarkt te aanvaarden, omdat juist Frankrijk zelf verschillende bezwaren heeft ge opperd. Naar aanleiding van dit Franse votum zijn nu de zes Europese landen te Brussel bijeen geweest; ze hebben er drie zware dagen doorworsteld en zijn, wat te betreuren valt, toch blijven steken op voorname punten. „Wat willen de Russen De beer grijnst voor Gomoelka Z. K. H. Prins Bernhard en de vrouwelijke verkeersagent De belangstelling voor het agrarisch congres dat gister middag in de jaarbeurshallen te Utrecht werd gehouden was zo groot dat men te elfder ure het congresgebouw Tivoli heeft moeten inschakelen om de duizenden land bouwers gelegenheid te bieden de inleiders te volgen. Reeds 7000 landbouwers uit alle delen van het land vonden toen een plaats in de Beatrix- en Irene hal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Het congres is georganiseerd door het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Er waren landbouwers die grote span doeken met zich mee droegen waarop te lezen stond: ,,Op naar de regeringsgebouwen te Den Haag Grote drie om kleine tafel Dulles bederft 't weer De staking van Algerijnen in Frankrijk op onder op onder 8.19 17.33 9.08 21.49 8.18 17.35 9.28 22.55 8.16 17.37 9.49 8.14 17.39 10.12 0.03 8.13 17.41 10.41 1.11 8.11 17.42 11.16 2.19 Frankertng WJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; Der maand f 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimin» per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Reeds dadelijk de eerste dag moest wordén vastgesteld, dat aan de ministers geen voltooid werkstuk zou kunnen worden voorgelegd, doch dat een groot aantal van de belangrijkste kwesties nog is opengebleven. De voornaamste daarvan zijn die van de bevoedheden van de insteling der gezamenlijke ge meenschap; de mate waarin de landbouw kan worden geïnte greerd; de regeling der douanetarieven tegenover landen buiten de gemeenschap en de deelneming der andere landen aan de ontwikkeling van de Franse overzeese gebieden. Men is voor ruim een week uit elkaar gegaan; Spaak, de volijverige president, staat op het punt om voor een paar dagen in Den Haag met zijn Nederlandse collega te komen praten. Zoals het er uitziet, lijkt het hem bezwaarlijker dan het is, en men krijgt de indruk dat er toch wel een weg kan worden gevonden om de oplossing te bereiken. De Belgen en ook andere deel-" nemers vinden de Nederlanders wat lastig, vooral op het gebied van de landbouw, wat te ver wachten viel. Daartegenover staat, dat de Nederlanders de Fransen lastig vinden wat aan gaat de Franse overzeese gebie den. Minister Luns had een ver moeiend presidium, waartegen hij in grote mate opgewassen bleek. Men behoeft nog niet te wanhopen, dat geen overeen stemming zal worden bereikt; men denke maar hoeveel moeite het heeft gekost om de Europese Kolen- en Staalgemeenschap te scheppen. Belangrijker uit internatio naal opzicht ziin de aspecten, die het Nabije Oosten oplevert. Men mag president Eisen hower geloven op de dag, dat hij zijn tweede ambtstermijn in wijdde, dan heeft hij de ver zuchting geuit, dat het moei lijk is vast te stellen wat de Russen eigenlijk willen. Rond weg gezegd klinkt het voor een staatsman van dit formaat een beetje eigenaardig. Wij weten allen hoe moeilijk de Russen zijn en welke moeilijkheden zij scheppen. Als men wist wat zij wilden, dan was het een kleine kunst om tot een oplossing te komen. Eisenhower heeft zijn eerste gast, de vorst van SaoedieAra- bië ontvangengeheel en al zoals men dat wenste, schijnt het in New York niet te zijn gegaan, waar men nu ook niet gereed staat om zo straks Tito een bizon- dere ontvangst te bereiden. De landen van het pact van Bagdad hebben zich uitgesproken zoals men tevoren kon begrijpen, dat zij zouden doen; zij zijn erkente van, dat men hem geld en man schappen zal weigeren. Maar het verzet van de democratische af gevaardigden is nu zo sterk ge worden, dat men wel achter de schermen hoort verluiden, dat al leen wanneer Eisenhower Dulles opoffert, hij zijn meerderheid zal krijgen! Te midden van dit alles speelt toch Foster Dulles, geholpen door Lodge, de vertegenwoordi ger in de Verenigde Naties, zijn rol in het geschil Israël-Egypte. De Israëliërs blijven op 't stand punt staan, dat zij Gaza en de toe gang naar de Golf van Akaba al leen dan willen ontruimen, wan neer zij waarborgen van de Ver enigde Naties krijgen. Er is nu aan verschillende kanten gewerkt aan een compromis; Irak heeft zich zelfs voor zekere bescher mende maatregeleen jegens Is raël uitgesproken; Hammar- skjoeld heeft een bufferzone uit gewerkt, die echter in de door hem genoemde vorm niet door Israël is aanvaard. Het debat is nu enkele dagen stil gelegd; men hoopt dan tot een compromis te komen, dat afdoende zal zijn. De Hongaarse regering van Kadar treedt od verfoeide wijze op; vooral 't scherpe recht komt er aan te pas; schrijvers en ar tiesten en ook professoren die een rol hebben gespeeld in het verzet van november, lopen ge vaar hun vrijheid, zo niet meer te verliezen. Moskou doet alsof het zekere vreugde toont over de overwin ning, die in Polen Gomoelka heeft heliaald. Dat is echter, men bedenke het wel, slechts schijn. Polen kon voor een Hongaars bloedbad alleen worden gespaard en Gomoelka wist dit in dien de communistische partij, waarin Gomoelka vertrouwen en leiding heeft, met grote meerder heid uit de bus kwam. Dus geen verzet van uiterst links, geen ont houding ook van uiterst rechts. Maar men verlieze niet uit het oog, dat de communistische nar- tii, dank zij de rol die zij ten bate van Rusland heeft gestreeld, b°- paaldeliik in geheel Polen wordf gehaat. De minste vonk die over slaat, kan uitbarstingen met z'cb brengen. Dit wordt te moeilijke" omdat nu de Oostduitse studen ten en kunstenaars eveneens aan banden ziin gelegd, waardoor enige explosie in Oost-Duitsland zeker niet onmogelijk wordt. In Algiers heeft men een sta king trachten te forceren. Er gaan in Frankrijk stemmen o" op om de communistische parti te verbieden, hetgeen natuurlijk niet veel zal helpen. Veel beter is, dat een nederlaag wordt ge leden door de communisten gelijk nu in hét bestreden district in Parijs het geval was, waar èn de communist èn Pouiade de meer derheid van de Independent heb ben moeten erkennen. Engeland heeft belangrijke be slissingen genomen over zijn de fensie, die met niet minder dan twee miljard pond in de loop van de komende jaren zal worden verminderd, eenvoudig omdat Engeland het anders niet dragen kan. De minister van de Defensie, Churchill's schoonzoon Sandys is er voor naar Washington: hooot zaken te doen, gelijk hij zegt. Toen dezer dagen op het kruispunt Laan Copes van Cat- tenburch en de Koninginne gracht het verkeer van de Ko- wilde de eerste chauffeur in de file nog een poging doen om door te rijden, doch de vrouwe lijke verkeersagent was onver biddelijk. Als gehoorzaam ver keersdeelnemer stopte de chauf feur daarop direct. Toen het ver keer werd vrijgegeven en de chauffeur langs de agente reed glimlachte hij en stak joviaal de hand op. De gehoorzame chauffeur bleek naar de politie mededeelde, Z.K. H. Prins Eern- hard te zijn. Het congres dat werd bijge-1 hoging van de landarbeidersionen ond door tal van vertegen- mogelijk te maken. .voordigers van de onderscheide ne departementen alsmede door Het begint nu vast te staan, dat er binnenkort een bezoek van MacMilJan aan Amerika volgt, wellicht een ontmoeting der grote drie rond een kleine ronde tafel op Bermuda. Cyprus is oonieuw onderwerp van ge- snrek. vooral omdat vier belang- riike hoofden der opstandelingen zijn gevangen genomen. In Je men loopt het nogal los; men on derhandelt reeds. Frankrijk en Engeland hebben beide de benoe ming van generaal Speidel, eens de stafchef van Rommel, aan vaard als een noodzakelijkheid uit de NATO geboren. Te New York heeft India zijn ware gelaat laten zien. Niette genstaande met 10 te^en 1 stem, die van Rusland, de Veiligheids raad aan India verbood om het bezette gedeelte van Kashmir bij India in te lijven, heeft Menon eedaan alsof dit besluit hem niets aanging. De betekenis van Nehroe's pacifisme wordt door dergelijke daden wel duidelijk. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). de voorzitter van het Landbouw schap,/ de heer H. D. Louwes, werd geopend door de voorzitter van de samenwerkende Neder landse landbouworganisaties, de onbeperkte garant* i neer Chr. van den Heuvel. Hij zei, dat de boeren niet een mas- sale tocht naar Den Haag geko- hazetfabrieken te zevenbergen zen hebben om hun verlangens tot uitdrukking te brengen. Wij wensen slechts met argumenten regering, volksvertegenwoordi ging en het Nederlandse volk te overtuigen van onze redelijke eisen, aldus de heer Van den Heuvel. De voorzitter van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comi té, ir C. S. Knottnerus, zei als eerste spreker op dit congres, dat de landbouw niet meedeelt in de welvaart. Het blijkt, aldus de heer Knott nerus, dat de bruto-inkomsten nog steeds stijgen, maar dat de kosten nog sneller stijgen. Hier uit resulteren dalend^ inkomsten, waartegenover staat een sterk stijgende lijn van inkomen per hoofd van de bevolking en van de loonsom, aldus de heer Knott nerus. Zeer binnenkort zal het vraag stuk van de zgn. bestedingsbe perking in de Staten-Generaal aan de orde komen aan de hand van een regeringsnota, waarin ook verwerkt zal zijn op welke wijze de regering de middelen denkt te vinden om een herzie ning van de kostprijsberekenin gen voor de landbouw en de ver- Mr v. HALL GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. „Het zal niemand verwonde ren, dat het voor mij een bijzon dere gedachte is burgemeester te mogen zijn van de stad, waarin ik geboren ben en waarin ik bij na mijn gehele leven gewoond en gewerkt heb. Mijn liefde voor en gehechtheid aan de stad Amster dam een liefde, die ik met iedere rechtgeaarde Amsterdam mer deel moge een waarborg zijn dat ik mijn taak zeer ernstig opvat." Deze woorden sprak mr G. van Hall gistermiddag tijdens een bijzondere zitting van de Amster damse gemeenteraad, nadat hij door de loco-burgemeester mr A. de Roos was geïnstalleerd tot burgemeester van Amsterdam. Deze raadsvergadering werd o.m. bijgewoond door de Commis saris der Koningin dr M. J. Prin- een en diens echtgenote, talrijke militaire, justitiële en burgerlijke autoriteiten van de hoofdstad, alsmede de ouders van mr Van Hall, zijn echtgenote, zijn beide dochters en verdere familieleden. Dit deelde mr B. W. Biesheu vel, algemeen secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond gistermiddag op het agrarisch voorlichtings congres mede. De regeringsbe slissing ten aanzien van de land bouw is nog niet bekend, aldus de heer Biesheuvel, die voorts mededeelde, dat het Landbouw schap er woensdag 1.1. niet in ge slaagd is iets te weten te komen tijdens het gebruikelijke overleg met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer Biesheuvel herinnerde voorts aan het schrijven van de minister-president van 4 januari aan de Stichting van de Arbeid, waarin de regering vraagt of de arbeiders- en werkgeversorgani saties bereid blijven mede te wer ken aan onverkorte handhaving van het loon- en prijsstabilisatie- beleid, ook wanneer bij doorvoe ring van een herzien landbouw beleid tot een bedrag van 200 miljoen gulden de kosten van levensonderhoud voor de consu ment en de lasten voor industrie in de vorm van een extra verho ging van de vennootschapbelas ting hoger en zwaarder zullen zijn, dan in het SER-rapport van 1957 is overeengekomen. Voor dit regeringsbeleid kan de landbouw weinig bewondering opbrengen, aldus de heer Bies heuvel. De landbouw is schade berokkend omdat bij het Neder landse volk op deze wijze de in druk gewekt is, dat tenslotte de lanbouw het kostelijke goed van de loon- en prijsstabilisatie dreig de te bederven. CAUSERIE IR GEUZE Ir M. A. Geuze, voorzitter van beneden het voor de Instandhou ding gewenste minimum dalen. De winkels zien hun klanten kring inkrimpen. Men spiegelt zich aan alle ge makken van het grote stadsle ven, dat overal meer nabijkomt. Men maakt vergelijkingen tussen de vaak te zware en moeizame arbeid op het land onder wisse lende weersomstandigheden en de voorzieningen, die het andere bedrijfsleven elders in groter verband weet te bewerkstelligen. Tenminste eist men, dat de werk tijden op een verantwoorde wijze meer gelijk getrokken zullen wor den en dat de vulling van de vrijetijdsbesteding niet of althans niet betekenend achterblijft bij datgene wat op afzienbare af stand op dit gebied te koop valt. Ir Geuze vroeg zich tenslotte af, of de regering doorziet dat de zgn. „Franse toestanden" zeer nabij zijn. Indien ooit het woord „regeren is vooruitzien" geldt, dan is het wel op dit terrein, aldus ir Geuze. De leiders van Ae zeven be- -N," langrijkste nartijen in de Franse lijk^ voor"de Amerikaanse hulp. [nations.:» vergadering ink Egypte doet geheimzinnig- -er- zondering van de communisten moodelijk wil het trachten tt pei- en Poujadisten hebten ministM- len hoever het kan gaan zonder president Mollet sein iHehjU hun toch de funst der anderen te ver- volledige instemming betuigd liezen het gaafnaar China. I met de grondbeginselen van zijn Een moeilijk punt vormt Jor politiek in Algerie, zoals die op danië. dat nu zijn verdrag met 9 januari door de premier waren Engeland, krachtens hetwelk het gesteund wordt, heeft opgezegd, en daarover binnenkort zal pra ten. Aan de andere kant echter geeft Jordanië te kennen dat het de oude vriendschapsbanden met Engeland wil behouden, terwijl de koning geen bezwaar maakt om zijn beide jongere broers op nieuw naar een kostschool in En geland te zenden. Wie eigenlijk het meeste moei lijkheden veroorzaakt aan presi dent Eisenhower is de onmoge lijke Foster Dulles. Hij heeft het klaargespeeld om twee debatten in de commissie van het Huis te ontplooien in het ene beweerde hij met nadruk, dat de Ameri kaanse soldaten er niet op ge steld zouden zijn om in 't Nabije Oosten schouder aan schoudei met Franse en Engelse soldaten te vechten; in het andere zei hij zonder meer, dat Engeland en Frankrijk nog koloniale mogend heden zijn. Er is een opgewonden debat geweest; Dulles heeft wat moe- Ten goedpraten, maar de indruk, die hij heeft achtergelaten, is en voor de wereldpolitiek èn voor de verhouding Amerika-Engeland niet gunstig. Het staat vrijwel vast, dat de doctrine van Eisen hower er komt; er is geen sprake uiteengezet De leiders hebben geantwoord op een brief van Mollet van 23 januari aan 32 parlementsleden, namelijk de fractievoorzitters en alle vroegere premiers. De pre mier wenst te komen tot een ge meenschappelijke, niet aan poli tieke partijen gebonden politiek in Algerië, in het bijzonder met het oog op het aanstaande debat in de Verenigde Naties. De antwoorden van de leiders zijn bemoedigend in zover de 7 partijen instemmen met de on derstaande door Mollet opgesom de punten: 1. Algerië is Frans en moet Frans blijven; 2. de Verenigde Naties zijn niet bevoegd of gerechtigd zich met Algerië te bemoeien; 3. geen vreemd land heeft het recht zich met Algerië in te laten; en 4. een toekomstige status van waarbij Mohammedanen en Europeanen voor of tegen de zelfde kandidaten stemmep. Vóór de nationalistische opstand werd het Algerijnse parlement geko zen door middel van twee kie zerskorpsen: de Europeanen stemden voor hun eigen kandi daten, evenals de Mohammeda nen voor de hunne. Een aantal fracties in de na tionale vergadering, evenals de verenigingen van Europeanen in Algerië, vreest, dat de instelling van één kiezerskorps onvermij delijk ertoe zal leiden, dat de Mohammedaanse bevolking over al de overhand zal hebben'. Bij de vrijdagmorgen te Alk maar gehouden verkoping door de domeinen van een negental afgedankte mijnenvegers van de Koninklijke Marine, waren 59 inschrijvingen. Koper werd de dumpfirma M. Caransa en co. te Amsterdam, die het hoogste bod had gedaan van 378.989 gulden. De firma vertelde ons dat hij de mijnenvegers voor de sloop had gekocht. Er bestond voor deze verko ping grote belangstelling. Ruim twee honderd personen vulden de zaal van „Het wapen van Heemskerk". De belangstelling kwam hoofdzakelijk van de zijde der slopers en de metaalhandel, doch er waren ook biedingen van liefhebbers die er van droomden een oude mijnenveger tot woonschip om te bouwen. Hun biedingen bleven echter te laag. Een club studenten bood 5Öo,— voor een boot, met de bedoeling er een clublokaal van te maken. Een scholier uit Vlaardingen bood 150,en een 17-jarige jongen uit Den Helder schreef „als u er een over hebt, dan wil ik hem graag heb ben voor ƒ23,75. U zult er wel om lachen", zo voegde hij er aan toe „doch wie niet waagt die niet wint". Er werd hartelijk om gelachen. De biedingen voor de mijnen vegers afzonderlijk liepen op tot ƒ42.500. Het bod voor de mas sa, totaal negen stuks, varieer de van ƒ176.500 tot het hoogste bod van 378.969. Er waren geen inschrijvingen uit het buitenland. De koper.de heerCaransa, deelde ons mede dat hij het bod gedaan had na mens de combinatie autobedrijf J. van der Veldt te Sloten, Gro- ka Bleiswijk en zijn compagnon Zwaaff te Amsterdam. Hij ver kocht direct reeds een der mij nenvegers door aan de firma Oosterwijk te Amsterdam, hoofd aannemer van de Deltawerken, die het vaartuig gaat gebruiken voor vervoer van zijn personeel. De politie te Parijs heeft vrij dag een aantal fabrieken be waakt om Mohammedaanse ar beiders te beschermen tegen ver gelding wegens het geen gehoor geven aan de stakingsoproep voor Algerijnse Mohammedanen. Enkele niet-stakers werden door zij-ingangen naar binnen geloodst om te voorkomen dat zij door na tionalistische agenten gezien zou den worden. Volgens de politie is een Noord afrikaans wapendepót bij Lens in Noord-Frankrijk ontdekt. Er zijn arrestaties verricht. Twee sinds jaren gezochte in ternationale inbrekers en oplich ters, de Duitsers Hans Dieter Stolz en Hermann Krutschau welke laatste zich uitgaf voor „baron Von Rackwitz" die in zeven Europese landen meei^dan honderd inbraken hebben ge- pleegd, die hun een buit ter waar- Algerië moet gelijkè rechten ver- van een kleine half miljoen zekeren voor de Europese en de Mohammedaanse bevolkings groep en moet een harmonieuze en eerlijke samenleving van bei de groepen waarborgen. Mollet had in zijn verklaring van 9 januari voorgesteld drie maanden na een staken van het vuren verkiezingen te houden, gulden opleverde, zijn door de politie van München gearres teerd. De 39-jarige Krutschau en zijn dertigjarige medeplichtige Stolz hebben in 1955 en 1956 talrijke in breken in b^e's villa's in Ne- derlanU, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Denemarken, Zweden en Duitsland gepleegd. Hun buit de den zij in hoofdzaak in de Ita liaanse plaatsen Venetië en Vero na van de hand. Krutschau is in november jl„ toen hij de Nederlands-Duitse grens overstak, gearresteerd, ter wijl Stolz een maand later in München in hechtenis werd geno men. Hun arrestatie was tot nu toe geheim gehouden. Krutschau werd op zijn roof tochten vergezeld door zijn ne gentienjarige dochter, die hij ge woonlijk voor zijn vrouw liet doorgaan. Krutschau en Stolz hadden el kander in de gevangenis leren kennen. In de zomer van 1955 boekten zij zoveel materieel suc ces met hun reeks inbraken, dat zij zich in internationale hotels als „gewichtige zakenlieden" kon den uitgeven. Dure auto's en uitermate vakkundig vervalste passen droegen er toe bij, dat zij deze rol geruime tijd konden spe- len. Krutschau en Stolz hadden zich er vooral op toegelegd des nachts in hotelkamers door te dringen, waar zij, zonder zich om de slapende gasten te bekomme ren, geld, juwelen, fototoestellen en reispassen ontvreemdden. In Denemarken en Zwitserland hadden zij gestolen reischeques met behulp van nagemaakte pas sen geïnd, doch dit werd het be gin van het einde. De sporen, die de politie toen ging volgen, leid den tot hun uiteindelijke arres tatie. Krutschau en dochter waren van plan geweest naar Indonesië uit te wijken en daar een „nieuw de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, hield tenslotte een cau serie over de plaats die de boer in de Nederlandse samenleving inneemt. Na uitvoerig gespreken te heb ben over de verschillen tussen industrie en landbouw, vroeg ir Geuze de aandacht voor de socia le emancipatie van de gehele boe renstand. Bij de zich in snel tem po wijzigende maatschappelijke omstandigheden, neemt de duide lijkheid van de bestaande achter stand op het gebied van de maat schappelijke uitrusting ten plat telande, volgens hem, hand over hand toe. Dientengevolge zijn spanningen ontstaan, die zich in •steeds grotere mate manifeste ren en een van de eerste kenmer ken daarvan is, het grote verloop van arbeidskrachten uit de land bouw Wil men voor de toekomst een zodanig evenwicht weten te hand haven, dat het platteland leef baar blijft en ook de landbouw in zijn meest gewenste vorm be oefend wordt, dan zullen officië le maatregelen en maatregelen in eigen beheer, daartoe, volgens ir Geuze, tijdig "voorzien en uit gevoerd moeten worden. Ook de gemeenteklassificatie dient, volgens hem in de eerste plaats zoal niet afgeschaft, dan toch sterk afgevlakt te worden. De openbare voorzieningen, zo als elektriciteit en waterleiding moeten voldoende verspreid de landbouwgebieden bereiken. Ook is, volgens ir Geuze, ont sluiting (wegaanleg) van het grootste belang. De bewoonbaar heid van het platteland eist, al dus spreker, dat de plattelands bevolking psychologisch gezien, geen discriminatoire gevoelens in zodanig meerderheid zal overhou den, dat de vlucht van het land naar de stad bestendigd blijft. Tengevolge van dit alles rijzen, volgens ir Geuze, steeds meer gerechtvaardigde klachten. De boer is bezorgd dat hij zijn be drijf straks niet meer op inten sieve en rendabele wijze zal kun nen uitoefenen, de burgemeester ziet zijn dorp ontvolkt, omdat hij niet tijdig voldoende nieuwe wo ningen kan bouwen en zo de in de omtrek noodzakelijke arbeids krachten kan vasthouden. De ker ken zien hun gemeenten in zie lental achteruitgaan en de zo bitter noodzakelijk geldstroom voor het in stand houden van het kerkelijk apparaat ontoelaatbaar afnemen. De dorpsverenigingen zien hun ledental inkrimpen en het draagvlak van hun contribu tieheffing en van hun inkomsten MOTIE AAN GEN OMEN Aan het slot van het agrarisch voorlichtingscongres werd door de ruim 7000 aanwezigen een motie aangenomen,, waarin ge zegd wordt, dat een van de doel stellingen van het landbouwbe leid namelijk de redelijke belo ning van de werkers in het agra rische bedrijf niet is verwezen lijkt. De voorstellen van het Land bouwschap worden een eerste vereiste genoemd om in deze, volgens de motie, zeer onbevre digende situatie, verbetering te brengen. Het lange uitblijven van een beslissing van de regering heeft, volgens de motie, een uiter mate moeilijke situatie in de agrarische bevolkingsgroep te weeg gebracht, waardoor de hier door" ontstane onrust zeer ernsti ge vormen heeft aangenomen. In de motie wordt voorts ge wezen op de speciale moeilijkhe den die in het oosten des lands zijn ontstaan door de waterover last. In de motie wordt bij de re gering en volksvertegenwoordi ging met grote klem aangedron gen op een spoedige verwezen lijking van de voorstellen van het Landbouwschap en de maatrege len die daaruit voortvloeien als mede op een snelle beslissing in zake maatregelen ten behoeve van de door wateroverlast getrof fen gebieden. MINDER ZACHT Het zachte weer bereikte yrij- dag een hoogtepunt, toen sub tropische lucht met grote snel heid naar onze omgeving werd getransporteerd. De temperatuur steeg tot uiterst hoge waarden, in het zuiden van het land zelfs tot vijftien graden. Tegelijkertijd was er boven de Britse eilanden minder zachte en belangrijk drogere lucht aange komen. De scheidingslijn van deze luchtsoorten passeerde vrij dagavond ons land, hetgeen met regen en sterke windstoten ve- paard ging. In De Bilt werd eïn stoot van ongeveer 90 km per uur gemeten. Vandaag zullen in de minder zachte lucht de temperaturen on geveer 5 graden lager zijn dan vrijdag het geval was. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Opklaringen Opklaringen en later op de dag enkele verspreide buien. Krach tige tot matige wind tussen zuid west en west. Minder zacht. ZONDAG 3 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.49 4.24 5.04 5.14 n.m. 4.05 4.40 5.20 5.30 MAANDAG 4 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.18 4.53 5.33 5.43 n.m. 4.38 5.13 5.53 6.03 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1