RADIO? BEURSOVERZICHT Eric de Noorman - Het land der witte mannen die HIJ zo graag wil eten Geef morgen HOYCO GRQEiVTESOEE* f Gemeente Terneuzen KERKNIEUWS Gemeenteraad van Biervliet Wat brengt de Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen 147.23 146.85 147.69 162.23 163.05 162.64 125.17 125.00 124SA 100.14 99.96 99.60 194.33 195.68 196.12 ZATERDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbljtclub; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Tijdelijk uitgescha keld; 10.05 Morgenwijding; 10.20 L*ehte muziek; 11.00 Buitenlands weekoverzicht; 11.15 De familie Doorsnee: 11.45 Altviool en pia no; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Ntteuws; 13.15 Varia; 13.20 Har monie-orkest; 13.45 Sportpraatje; 14,00 Voor de jeugd; 14.35 Koor- ziaig; 14.50 Boekbespr.; 15.05 De trpsongs van januari; 15.30 Van dd wieg tot het graf; 15.45 Orkest, 10,80 Is de maat vol?; 16.45 Lich te» muziek; 17.10 Radioweekjour- naal; 17.40 Hammondorgel; 18.00 Nieuws; 18.20 Ballroomorkest; 16.45 Gram.; 19.00 Artist, staal kaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Het evangelie van Johannes; 13.55 Deze weel?; 20.00 Nieuws; 2&05 Gevar. progr.; 22.00 Social, commentaar; 22.15 Amateurspro- gramma; 22.45 De onberaden wedders, hoorspel; 23.15 Nieuws; 23 SO Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.19 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.15 Lichtprocessie en Hoogmis; 9.50 Glram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gevar. muziek; 14.00 Dit is leven; 14.15 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Madri gaalkoor, kamerork. en voordr.; 15.10 Kron. vah letteren en kun sten; 15.45 Kinderkoor; 16.00 Gre goriaanse zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.10 Lichte muziek; 17.30 Gevar. muziek; 17.55 Lichte muz. 13.15 Jcum al. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Parlem. overzicht; 13.40 Gram.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Klein koor en kamerorkest; 19.40 Lichtbaken; 20.00 Loterij-uislagen; 21.10 Act.; 21.25 Gevar. progr.; 22.35 Wij lui den de zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Nieuwe gram. BRUSSEL (VI.); 12.00 Gram.; 1280 Weerbericht; 12.35 Causerie; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Muzikale kaleidoscoop; 14.30 Ra diojournaal; 15.00 Gram.; 15.15 Accordeon; 15.30 Gram.; 15.45 Ac cordeon; 16.00 Gram.; 16.15 Or kest; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws, 17.10 Dagklapper; 17.20 Liturg, gezangen; 17.30 Gevar. muziek; 18.00 Jazzmuziek; 21.00 Lichte muziek; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.11 Verzoekprogr.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. Voor elke man is liet warme eten pas compleet met een geurig bordje soep vooraf. Het maakt de hele maaltijd anders, gezelliger, beterEn wat biedt het U een kansen om er wat afwisseling in te brengen. Kippensoep, groente soep, vermicellisoep net wat U wilt, net waar Uw man trek in heeft. Kost liet U zoveel tijd U hebt immers Royco! Iïet voorbereidende werk is dus gedaan en U kunt kiezen uit zes soorten ROYCO Bloemkool, worteltjesselderijsjalotjespeterselie Royco Groentesoep bevat alles nat iri een goede groentesoep thuishoortvijf zomergroenten, liet hele jaar doSr! Ja. óók 's u inters zet U vier flinke borden zomerverse groentesoep op tafel. Zacht gekruid en natuurlijk met de fijnste vermicelli erin, een verrukkelijke variatie in Uw dagelijkse maaltijd voor slechts 48 cent en3.x zo vlag klaar. KIPPENSOEP KALFSBOUILLONSOEP ASPERGESOEP VERMICELLISOEP ERWTENSOEP VERDACHT VAN VERDUISTERING De politie van 's-Gravenhage heeft woensdag de 36-jarige in casseerder H. R. uit 's-Gravenha- ge, die in dienst is van een in Leiden gevestigde financierings maatschappij aangehouden om dat hij wordt verdacht van ver duistering in dienstbetrekking. Hij was belast met het innen van termijnbetalingen, maar heeft de geïnde gelden, naar wordt vermoed, slechts gedeelte lijk aan de financieringsmaat schappij afgedragen. Een bedrag van ƒ2500 is niet bij de maat schappij terechtgekomen. De voltallige raad kwam woensdagavond in openbare ver gadering bijeen. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter, burgemees ter Kostense, er aan, dat dit de eerste vergadering was, welke in het jaar 1957 gehouden werd. Spreker oordeelde het nuttig een terugblik te slaan in het zo juist afgelopen jaar. Voor wat betreft de woningbouw werd ge durende 195S met de bouw van 12 woningen begonnen, 11 kwa men er gereed, terwijl per 1 jan. Twee nieuwe leden geïnstalleerd. V*ordat de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ir. C. A. Horstmann de gebruikelijke iaarrede uitsprak, installed de hij twee nieuwe leden, de heren PA van der Plas uit Oostburg (detail hamdel) en P. de Vreeze uit St. Kruis (N.V.V.) als leden van de Kamer. De voorzitter sprak de wens uit, da» 4) zich spoedig zouden thuis »evoelen en hun beste kraenten la* de Kamer van Koophandel zouden geven. Vervolgens sprak de voorz.tter ana jaarrede uit. waarna de Ka mer direct overging tot de verkie- /ing van Ir. C. A. L. Horstmann als voorzitter. Deze verkiezing ge- -chiedde met algemene stemmen. Tot le plaatsvervangend voor- zilte: werd gekozen H. A. A. baron Ce Hot d'Escury uit Kloosterzande, 2e plaatsvervangend voorzitter werd de heer H. A. M. A. de Meiier uit Terneuzen; 3e plaats vervangend voorzitter werd de heer D Lutetjn uit Oostburg; 4e .daatsvervangend voorzitter werd ie heer P. Blommaert uit St. Jan- Verschillende salarisverhogingen voor het kantoorpersoneel werden door de Kamer goedgekeurd Van de Prov. V.V.V. te Middel burg was een verzoek ingekomen een vertegenwoordiger aan te wij zen in de Adviesraad, die zich in overleg met het V.V.V.-apparaat bezie zal houden mot het zoeken naar de juiste uitwerking van de vele vraagstukken, op het terrein van het vreemdelingenverkeer. Het bestuur der Kamer stelde voor de heer P. A. van der Plas in deze commissie te benoemen, rtoc-h de heer Van der Plas zeide nauwelijks geïnstalleerd te zijn. en .-erst wat aan het werk der Ka mer van Koophandel te moeten wennen. Hij nam deze benoeming niet aan. T De vergadering stelde voor lr. J. F. Denle in deze commissie te benoemen, die zijn benoeming aan- In het Zeeuwsch Studie Fonds, dat zich ten doel stelt jongens en meisjes uit de provincie Zeeland de Uudie financieel te vergemakkelij ken werd, door zijn vele contacten met onderwijsinstellingen, be noemd Ir. J. F. Denle. De begroting voor 1951 werd door de secretaris van Economische Za- «en goedgekeurd. Op verzoek van B. W. te Bres- kens werd een vertegenwoordiger van de Kamer aangewezen in de eommLsie, die werd ingesteld in verba', met het verzoek om com- pensat e te krijgen voor het ver lies do; geleden zal worden door het verleggen van de veerhaven aldaar. In deze functie werd de heer A. Cambier uit Breskens benoemd. In de commissie Winkelsluitings wet van de Kamer van Koophan del tenslotte werd benoemd de heer P. A. van der Plas te Oost burg, die deze benoeming aannam. Dit ontlokte de distriktbestuur- der voor de K.A.B., de heer M. van der Voorde, de opmerking, dat het tijd wordt, dat deze commissie zijn richtlijnen opstelt, omdat er op het gebied der winkelsluiting een chao tische toestand heerst. Er moet in dit gewest rekening worden gehouden met grensstre ken, waar het toeristenbezoek mee telt, de kust, welke speciale voor zieningen voor de zomer vraagt, enkele centra, gemeenten, die weer bijzonder aandacht vragen door marktbezoek, terwijl er tenslotte rekening moet worden gehouden met overwegend Katholieke stre ken en overwegend Protestantse streken in het gewest. De commissie zal in de toekomst haar standpunt dienen te bepalen. Zij zal worden gevormd door de heren M. van der Voorde, P. A. van der Plas en H. Plasschaert. Tijdens de rondvraag stelde de voorzitter voor om namens de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlanderen een telegra fische gelukwens te zenden aan H. K. H. Prinses Beatrix, die haar 19e verjaardag vierde. De heer J. van Dorselaar infor meerde naar de automatisering van de telefoon in Zeeuws-Vlaan- deren, waarop de voorzitter zeide, dat de kringen Hulst en St. Jan steen nog niet geautomatiseerd zijn, en de kringen Oostburg, Bres- kens en Aardenburg nog maar half. In 1959 zal de gehele automatise ring van het telefoonnet haar be slag gekregen hebben. De heer P. A. van der Plas vroeg of de Kamer zou kunnen bevorde ren, dat treinkaartjes behalve aan de loketten van de Prov. bootdien sten ook op de boot zelve verkocht 1957 nog 6 stuks in uitvoering waren. Aan drie boerderijen met woningen, werd begonnen, welke thans nog in uitvoering zijn. Een landbouwschuur, een han gar en een berglaats kwamen gereed, terwijl voorts nog met het verbeteren van 7 woningen werd begonnen. Met 4 woningen is men thans nog bezig. Een belangrijk feit voor de gemeente was, dat men in de cember nog kon beginnen aan de uitvalsweg'. Dit werk was reeds aanbesteed en gegund, toen de investeringsbeperking kwam. Op de wijk Driewegen werd een kinderspeelplaats na bij de o. 1. school aangelegd en nabij de R.K. kerk in de kom een parkeerplaats voor auto's. In 1956 kon een hoopvol be gin gemaakt worden met de samenwerking tussen de ge meenten Philippine, Hoek en Biervliet met betrekking tot de ontwikkeling van het Braakman- gebied. Ook Biervliet heeft, als zo vele agrarische gemeenten, een teruggang van de bevolking moeten inkasseren. Zo liep de bevolking van 2088 terug tot 2067 inwoners. Het is geen sim- zoudenjmnneji worden, dit om te j peie opgave het verdere af- .j- vtoeien van de bevolking tegen te gaan. Spreker was van oor deel, dat men er naar moet streven het wonen en werken in Biervliet zo aantrekkelijk moge lijk te maken, wat mogelijk is door het opvoeren van het ver- zorgingspeil. Wijzende op de betere verbindingen waaraan ge werkt wordt, aanleg sportcom plex, meende spreker dat er ten deze zeker lichtpunten zijn. De gemeente is financieel kernge zond. waardoor er gelukkig nog geen aanleiding is de plannen voor de toekomst en activiteiten af te remmen. Tot slot dankte spreker de raad voor de steun en de mede werking die hij steeds mocht on dervinden. Een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter tot het secretariepersoneel, dat, ondanks het kampen met perso- neelsmoeilijkheden zich er keu rig doorheen heeft geslagen. De voorzitter besloot zijn toe spraak met de wens, dat in 1957 in eendrachtige samenwerking voorkomen, dat de reizigers de trein te Vlissingen missen, als de aankomsttijden van boot en bus wat zjjn verlaat. In de Spoorwegen-commissie zal, zo zegde de voorzitter toe, deze kwestie nogmaals aan de orde wor den gesteld. De heer A. Cambier bracht de on bevredigende situatie bij de veren ter sprake i.v.m. het kaartjes knippen. Spreker noemde het on zinnig, dat men als de boot op ver trekken staat eerst een kaartje moet kopen, dat vlak vóórdat men de boot oprijdt door de agent moet worden geknipt. Ook vroeg spreker voor 't vracht vervoer bonboekjes, zodat de pa troons hun chauffeurs boekjes kunnen verstrekken, wat weer een verbetering zal zijn, daar deze mensen dan het in en uitstappen in de hoge vrachtwagens wordt be spaard. Nadat nog enkele zaken aan de orde waren geweest, bracht de voorzitter de Kamer dank voor de prettige besprekingen, en sprak de wens uit, dat 1957 voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen een goed jaar mocht worden. veel tot stand zal mogen komen in het waarachtig belang van de gemeente. Naar aanleiding van een schrijven van de P.Z.E.M. in zake de aansluiting van het per ceel Koninginnepolder 19 (boer derij J. Dees) deelde de voorzit ter mede, dat B. en W. op grond van het vroegere raadsbesluit in deze aansluiting een gemeen telijke bijdrage van ƒ225 heeft toegekend. Op het desbetreffende verzoek van de heer J. I. Klaeijsen werd een maandelijkse tegemoetko ming van 10 toegekend in de kosten, verbonden aan het be zoek der ULO-school te Oost burg door diens zoon. Op grond van de Kleuteron derwijswet, art. 127, werd aan het bestuur van de R.K. Kleu terschool voor de huur van het betrokken schoolgebouw een huurvergoeding toegekend van 625. De verzoeken om subsidie van de zijde van de Prot. Chr. Stich ting voor school- en beroeps keuze en van de Interdiocesane Stichting Katholieke Beroeps keuze Voorlichting werden op voorstel van B. en W. afgewe zen. Op verzoek van Ged. Staten werd de verordening op de hef fing van rioolbeiasting redac tioneel gewijzigd. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de plannen tot vernieuwing en verbetering van de straatverlichting. Maandag jj. is de raad op reis getogen en bezichtigde de straatverlichting van Hoofdplaat en Aardenburg in de avonduren. Thans bleek de raad van mening te zijn, dat een verlichting zoals die te Aar denburg werd toegepast, het beste in Biervliet zou passen. De voorzitter delde mede, dat de P.Z.E.M. bereid is een lamp te plaatsen nabij de wegsplit sing te Driewegen. De kosten be dragen 135. De raad besloot de lamp aan te laten brengen. Na enige diskussie en voorge licht door de gemeente-opzichter J. P. Kaan, werd besloten tot de bouw van een bergplaats over te gaan aan de hoek Molenstraat- Noordstraat. De aanbesteding zal geschieden onder de plaat selijke aannemers. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat met de pachter van de Kompolder een minnelijke schikking is tot stand gekomen, zodat thans de reeds aangevan gen werkzaamheden aan het sportcomplex met kracht kun nen worden voortgezet. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer A. J. de Meijer naar het aanbrengen van aard- leidingen vanaf de stopkontac- ten in de woningwetwoningen te Driewegen, welke aanleg door de P.Z.E.M. is geëist. De voorzitter antwoordde, dat de P.Z.E.M. zeer ter wille is en de verlangde aanleg met betrek kelijk weinig kosten tot stand kan komen. De aanleg is opge dragen aan de firma J. van de Sande. Wethouder Dijk maakte mel ding van een bij de bewoners van de Oudestadsweide bestaan de wens, het naar beide wonin gen leidende voetpad te verbre den, zodat dit ook voor voertui gen geschikt is. Wel is waar kunnen de kolenhandelaars wel met hun auto of wagen bij de woningen komen, maar dat moet dan geschieden via de boerderij van A. J. van Hoeve, terwijl een drietal hekken ge passeerd moeten worden. Over dit onderwerp ontstond een levendige diskussie. Onder zocht zal nu worden of de uit voering tot de technische moge lijkheden behoort en tot welke financiële konsekwenties de ver breding van het pad zal leiden. PHILIPS AANDELEN ZWAKKER, CLAIMS VAST Het was goed te merken in de Philipshoek dat de dag van in schrijving op de converteerbare obligatielening nadert. Vandaag is de laatste dag van de claim- handel en dan zal deze eerste sen satie van het Damrak in 1957 weer vooibij zijn. Vergeleken met gisterochtend viel de aande lenkoers erg tegen. Toen was nog 254% gedaan, maar des mid dags liepen de aandelen terug tot 247, een gevolg van de ver minderde belangstelling van Londen, nu men daar kennelijk verzadigd is. Zoals bekend, heeft Londen tijdens de claimhandel grote belangstelling voor Philips- aandelen aan de dag gelegd. Er DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEU-- ZEN brengt ter algemene kennis), dat een uitspraak op aanvraag, om vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, welke uit spraak is gedagtekend 28 januari 1957, ter secretarie van deze ge meente voor een ieder ter ir is gelegd. Tegen deze uitspraak iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de ter mijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen be slissing is genomen, wordt de uit spraak na het verloop van de ter mijn van tien dagen als onher roepelijk beschouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling militaire zaken van de secretarie, dezer gemeente. Terneuzen, 21 januari 1957. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. 57. Het is wel duide lijk dat het meisje ge stuurd is door haar vader, maar zij ge draagt zich zo onhan dig, dat Erics ontstem ming plaats maakt voor een gevoel van medelijden. Hij gaat dus weer zitten en luistert naar het zenuwachtige ge babbel van het meis je, dat zich een hou ding tracht te geven door zich druk met kannen en bekers be zig te houden. „Vertel mü toch van het mooie verre Erin, waar gij vandaan komt, vreemdeling", vraagt zij en laat er meteen op volgen: „Wat zijn uw plannen, als ik vragen mag? Wilt ge u hier vestigen"? Eric schudt ontkennend 't hoofd. „Ik ben op zoek naar een groep landslieden van mij, die zich hier kwam gisteren bij d-, t het pu bliek de ruilingen van aandelen ir claims voortzette zodat voor claims Philips een vaste stem ming bleef bestaan en op 28320 zelfs een nieuwe recordprijs werd behaald. Philips vormde dan ook weer een hoofdbestanddeel van de markt en de overige hoeken bleven op de achtergrond. De vaste houding van Wall- street had hier geen markante uitwerking meer aangezien Ah- sterdam woensdag reeds op een hogere Amerikaanse markt was vooruitgelopen na bekend wor den van het verhoogde kwartaal dividend der U.S. Steel. Wel wa ren internationale fondsen over de gehele linie hoger maar de stijging was beperkt en de af faire van zeer kleine omvang. Overigens was het beeld van de beurs gistermiddag onbelang rijk. Scheepvaart kon zich slechts met moeite handhaven, Indonesi sche fondsen verlaten en nauwe lijks prijshoudend. Op de staats- fondsenmarkt was de stemming wederom iets vriendelijker, hoe wel niet zo uitgesproken beter als woensdag. Spoorwegïenïng bleef juist boven pari. Prolongatie 3% pet. BEI RSIMOttCES 29/1 30/1 31/1 Int. concerns 261.67 264.68 265^5 ergens moeten bevinden. Zeg mij, hebt ge wel eens horen spreken over een zekere Ragnar de Rode"? Maar Brigit blijkt die naam niet te kennen en heeft ook niets ge hoord, wat op de aanwezigheid van vreemdelingen zou kunnen duiden. „Jammer", zegt Eric teleurge steld, „dan zoek ik dus blijkbaar in de verkeerde richting. Ik zal hen toch moeten vinden, want het is mijn enige kans om per schip ter rug te komen in mijn land...". Het meisje kijkt hem ontsteld aan. „Ge kunt nog niet vertrekken", roept zij uit, „het is levensgevaar lijk in de wouden! Het gist onder het volk; ieder ogenblik kan de op stand uitbreken; er zijn al ver scheidene krijgers vermoord! Va der is ook zo wreed...". Zij kijkt hem aan met ogen, waarin onverhulde doodsangst te lezen is en vervolgt ademloos: „Gij schijnt invloed op vader te hebben, ik hoopte, dat gij die ten goede zoudt kunnen aanwenden., ook voor die arme man, die mor gen moet sterven". Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NED. HERVORMDE KK8ÏK Aangenomen naar Haveïte toez., ds J. B. van Bork te Re- tranchement. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Ankeveen, ds G. Jansma te Zaam- slag.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3