Generaal Norstad over de Westelijke verdediging Mr D. G. overleden W. Spitzen UI De Algerijnse algemene staking ^^rinóoó ^Beatrix wordt 31 januari 19 jaar Het toekomstige landbouwbeleid Telegram aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 30 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3984 PERSTE BLAD Na drie jaar arrest in Indonesië in Nederland aangekomen De „Henrica" vaart weer op eigen kracht Franse kringen weten niets van plan voor Bermuda conferentie De komende Engelse kernproeven Frans vliegtuig neergestort Geen wegenwachten op zondagen met rijverbod Oostenrijk is het bedelen moe Uitwijzing van Sowjet-burgers uit de Verenigde Staten De Deutsche Werft zou orders van Niarchos hebben geweigerd HONGARIJE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, heeft woensdag te New York ver klaard, dat de westelijke verbon denen over genoeg wapens en vliegtuigen beschikken om een eventuele vijand te vernietigen. De generaal sprak op een di ner van de Amerikaanse NAVO- vereniging. Hij zei, dat de om vang van de Russische vloot, van vliegtuigen en geleide projectie len geen afbreuk doet aan de stelling, dat men een mogelijke aanvaller moet afschrikken. Norstad was van oordeel, dat er in Europa een voldoende de fensieve strijdmacht moet wor den gehandhaafd, die de bondge noten daar tegen een aanval moet kunnen beschermen. Hij noemde de handhaving van Ame rikaanse, Canadese en Britse troepen op het Europese vaste land in dit verband bijzonder be langrijk. De kern van de weste lijke militaire kracht werd ge vormd door de vergeldingsstrijd krachten, waarin o.m. de Ameri kaanse strategische luchtmacht (S.A.C.), de vloot van Britse bommenwerpers en de Ameri kaanse zesde vloot in de Middel landse Zee een belangrijke factor vormen. De generaal verklaarde, dat de laad-, vloot- en luchtstrijdkrach ten, die onder zijn bevel staan, in vergelijking met vijf jaar ge leden numeriek vier tot vijf maal sterker zijn geworden. Wat doel treffendheid betreft zijn zij ech ter „nog oneindig veel" beter ge worden. Desalniettemin vertoont het luchtverdedigingsstelsei nog dui delijk zwakke punten, terwijl 09k de landstrijdkrachten „nog niet zijn, wat zij zouden moeten we zenDeze tekortkomingen wor den evenwel hersteld, aldus Nor stad. Hij herinnerde er aan, dat de Westijuitse regering het ko- Na drie jaar in Bandoeng ge vangen te zijn geweest, zijn gis terochtend met het m.s. „Johan va» Oldenbarnevelt" van de mij Nederland twee Indische Neder landers in Amsterdam aangeko men: de 46-jarige L. A. Benena- ti (met vrouw en drie zoontjes van 4, 10 en 12 jaar) en P. Pütt- ger. De gezondheidstoestand van «Je laatste Iaat te wensen over. Op medisch advies werd bij hem tlan ook niemand toegelaten. De heer Benenati, die overi gens met grote reserve over zijn ervaringen gedurende de laatste drie jaar sprak, vertelde, dat hij op 10 januari 1954 in Bandoeng van huis was gehaald en sedert dien in 15 kampen en zelfs in 'n krankzinnigengesticht in arrest gehouden was. Ongeveer tegelijk met hem waren nog 4 Nederlan ders gevangen gezet, o.a. de heer Pöttger. De Indonesische politie nam de heer Benenati niet alleen in verhoor over tegen hemzelf uit gebrachte beschuldigingen, doch ook over de zaak Schmidt. „Ik kende Schmidt overigens niet eens", zei hij. Na 11 maanden arrest kreeg mevr. Benenati voor de eerste maal toestemming haar man 'n kwaftier lang te bezoeken. In- rmcJtiels was toen reeds besloten, dat er tegen hem geen proces zou worden gevoerd, maar niet temin werd hij nog 2 jaar vast gehouden. De heer Benenati verzocht vriendelijk het antwoord schul dig te mogen blijven op de vraag hoe, waarom en door wiens in grijpen hij tenslotte een maand geleden onder bewaking van In donesische politie samen met de heer Pöttger naar de Johan van Oldenbarnevelt werd gebracht. Eerst op het dek van het schip kon hij zich vrij man noemen. Daar beleefde hij het grote mo ment der hereniging met zijn voltallige gezin. Spaak weer naar Washington De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zal i« de eerste twee weken van februari naar Washington gaan, aldus is officiéél te Brussel aan gekondigd. Spaak zal met de Amerikaanse regering overleg plegen over het Belgisch-Ameri kaanse atoomakkoord in verband met het ontwerpen Euratoom- verdrag. mende jaar een „grote stap" zal doen in de richting van de be loofde bijdrage, bestaande uit vlootstrijdkrachten, twaalf divi sies en dertienhonderd vliegtui gen. Generaal Norstad verklaarde ongerust te rijn over de onge lijkheid tussen de Amerikaanse wapens en die van onze bondge noten, speciaal wat betreft ons vermogen om een vijand met atoomwapens te treffen. Ik ben de Ver. Staten dankbaar voor het geen rij doen voor het corrigeren van deze ongelijkheid". De opperbevelhebber zei ver volgens, dat rijn hoofdkwartier over „een belangrijk vermogen op het gebied van atoomwapens Het 461 ton metende Neder landse kustvaartuig „Henrica", dat zondag in een storm in de Ierse Zee motorstoring opliep, heeft maandagavond, nadat het defect was hersteld, op eigen kracht koers gezet naar Wor kington in het Engelse graaf schap Cumberland. Voordat het schip zijn reis naar Liverpool voortzet, zullen de ma chines te Workington aan een onderzoek worden onderworpen De „Henrica" was vrijdag uit Silloth vertrokken. In welingelichte Franse krin gen verklaart men niets af te weten van een plan voor een con ferentie van de regeringsleiders van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, die volgens zekere persberichten in de lente op Bermuda gehouden zou worden. De woordvoerder van het Wit te Huis verklaarde dinsdag even eens niets te weten van geruch ten volgens welke president Eisenhower in maart premier MacMillan van Engeland op Ber muda zal ontmoeten. Hij herin nerde eraan, dat president Eisen hower op zijn laatste persconfe rentie met nadruk heeft gezegd, dat het, in verband met zijn ambtsbezigheden, zeer bezwaar lijk voor hem zou rijn rich naar het buitenland te begeven en dat hij geen enkel plan in die zin had gemaakt. Engeland heeft alle landen die betrokken zijn bij de Scheepvaart en het luchtverkeer in het gebied van de Stille Oceaan gewaar schuwd, in de periode van februa ri tot augustus het gebied van Christmas Island te mijden. En geland treft voorbereidingen voor zijn eerste proeven met de wa terstofbom. Natuurkundigen maken inmid dels diepgaande studie van methoden om de gevaren van radio-activiteit en besmetting van het zeewater te beperken. Volgens niet-officiële berichten zal een zóne van 800 km door Britse oorlogsschepen en toestel len van de luchtmacht tijdens de proeven bewaakt worden. De kans bestaat dat zowel «en wa terstofbom voor tactische doel einden als een geleid projectiel met een kernlading beproefd zul len worden. De ontploffingen zullen waarschijnlijk op een hoogte van meer dan een mijl boven de zee geschieden, zodat de zee niet rechtstreeks besmet wordt, aldus heet het in sommige berichten. De benzineprijs in Frankrijk zal. op 1 februari worden ver hoogd door de invoering van een belasting van 1,10 frank per liter. De nieuwe detailhandelsprijs zal 74,20 frank per liter bedragen. beschikt". Met het oog op de mogelijkheid, dat er een oorlog ontstaat, doordat „de vijand een fout in rijn berekeningen maakt cf een roekeloze of opportunisti sche actie onderneemt", moeten volgens Norstad, de NAVO-lan- den langs de 6000 km lange linie tussen hen en het Sowjet-blok hun defensie handhaven op een sterkte, „die door de Sowjet-drei- ging wordt voorgeschreven". Op het Parijse vliegveld Orly is dinsdagavond een Frans vlieg tuig neergestort. Het toestel had 57 mensen aan l>oord. Het toestel, een viermotorige Armagnac, maakte een normale lijnvlucht van Tunis naar Parijs. Het vliegtuig is bij de landing over de kop geslagen en in brand gevlogen, zo hebben ooggetuigen verklaard. Later maakten vliegveldfunc tionarissen bekend, dat niemand om het leven is gekomen. Er is een aantal gewonden. DE TERUGKEER VAN H. M. DE KONIN GIN. Prins Bernhard zal vrijdag 1 februari a.s. per vliegtuig naar Arósa vertrekken en tezamen met H. M. de Koningin op zater dag 2 februari terugkeren. Diezelfde avond zullen op paleis Soestdijk in familiekring de ver jaardagen van H. K. H Prinses Beatrix en Prinses Margriet ge vierd worden. De A.N.W.B. heeft het besluit genomen, met ingang van 3 febr. a.s. de zondagsdienst van de We genwacht stop te zettèn op die zondagen, waarop het rijverbod van kracht blijft. Het verkeer, dat vergunning heeft op die dagen te rijden, blijkt in de praktijk zo gering te zijn, dat het de A.N.W.B., gezien de noodzaak tot benzinebespa ring, niet gerechtvaardigd lijkt, deze zondagsdienst langer te handhaven. Op zondag 10 febru ari, op welke dag ontheffing van het zondagsrijverbód is verleend, zal men de Wegenwachten wel in normale zondagsbezetting op de wegen zien. Dinsdagmiddag is op de Ned. Hervormde begraafplaats te Wassenaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr D. G. W. Spitzen, in leven secretaris generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die zater dag j.l. op 60-jarige leeftijd plot seling is overleden. De heer Spitzen had de wens te kennen gegeven dat aan zijn heengaan geen aandacht zou worden be steed voordat de begrafenis zou zijn geschied en dat de teraarde bestelling alleen in aanwezigheid van de familie zou geschieden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft dinsdagochtend een bezoek van rouwbeklag gebracht. Dirk Gerard Willem Spitzen werd 18 maart 1896 te Wagenin- gen geborenhij was de zoon van de voorman van de Groninger beweging, die onder de schrijvers naam Geert Teis Pzn schreef. De heer D. G. W. Spitzen liep het gymnasium te 's-Gravenhage af. studeerde aan de rijksuniversi teit te Leiden rechtswetenschap pen en deed daar zijn doctoraal examen. Hij begon zijn loopbaan in rijksdienst als ambtenaar bij het departement van Binnenlandse Zaken en Landbouw; hij was van 1932 tot 1939 administrateur, chef van de afdeling binnenlands bestuur, van het departement van Binnenlandse Zaken; van 1939 tot 194 secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat; van 1948 tot 1951 minister van dat departement en van 1951 tot aan zijn overlijden weer secretaris-generaal van dat ministerie. Mr Spitzen was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de Orde van Oranje Verklaring van Egyptische minister De Egyptische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, Fattah Hassan, heeft dins dag gezegd, dat het politieleger van de Ver. Naties niet in Egyp te zal blijven nadat Israël zich uit Egyptisch gebied heeft terug getrokken. In een gesprek met een cor respondent van het blad „Al Massaa" zei de minister voorts, dat er geen „leegte" in het Mid den-Oosten is". Als er een is moet deze door de Arabieren zelf gevuld worden." Nassau en groot-officier in de Orde van Leopold II. De heer Spitzen was o.a. lid van verdien ste van het Groninger genoot schap en beschermheer van de personeelsvereniging van het mi nisterie van Verkeer en Water- s'taat. Hij heeft vele malen lezin gen gehouden o.a..voor de.leden der personeelsvereniging en trad elk jaar als pianist voor deze vereniging op. Op 20 februari a.s. zou hij rijn zevende soiree heb ben gegeven in samenwerking met de pianist Marinus Flipse. Vrijdag j.l. heeft mr Spitzen voor personeel van de Brabantse Buurtspoorwegen in Breda nog een piano-recital gegeven. Nadat hij in zijn woning te Wassenaar was teruggekeerd heeft hij 's nachts een hartaanval gehad, die zaterdagmiddag is gevolgd door een tweede, welke een eind maakte aan zijn leven. De heer Spitzen was sedert 1946 (met een onderbreking van 1948 tot 1951 toen hij minister was) gedelegeerd commissaris van de N.V. Nederlandse Spoor wegen. r V President Tito heeft, met het oog op de „anti-Zuidslavische campagne" in de Verenigde Sta ten. besloten geen bezoek aan dat land te brengen, zo heeft het officiële Zuidslavische perbureau „Tanjoeg" dinsdag bekend ge maakt. OP 31 januari a.s. hoopt H. TC. H. Prinses Beatrix haar 19de verjaardag te vieren. Het afgelopen jaar heeft voor onze Kroonprinses wel een heel grote verandering gebracht. Het bereiken van de 18de verjaardag betekende in de eerste plaats, dat rij zitting kreeg in de Raad van State. Sindsdien kreeg haar publieke optreden een bijzonder cachet. Nadat de Prinses geslaagd was voor het eindexamen gymnasium, is zij in september gaan studeren aan de histo rische universiteit te Leiden. In 1957 is het juist 30 jaar geleden dat haar koninklijke moeder meerderjarig werd en colleges ging volgen in dezelfde stad. Het ligt geheel in de rijn zowel van moeder als dochter, dat de Prinses de sociologische richting koos. De warme belangstelling, die de Koningin steeds getoond heeft voor de mens in moeite en nood, zal stellig de keuze van haar dochter hebben beïnvloed. Sociologie is de leer van de menselijke samenleving en haar verschijnselen. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het vooral voor een (naar menselijke berekening) toekomstig vorstin van het grootste gewicht is, aan haar sociale interesse een wetenschappelijke grondslag te geven. Moge haar universitaire loopbaan voor de jarige Prinses even succesvol verlopen en besloten worden als die van onze huidige Koningin! (Nadruk verboden.) Het dagelijks bestuur der Gro ninger maatschappij van land bouw hoeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening een telegram gezon den over het uitblijven van de vaststelling van het prijsbeleid over de belangrijkste landbouw- produkten. Het geeft uiting aan de veront rusting in boerengelederen over het lange uitblijven van de rege ringsbeslissing inzake het toe komstige landbouwbeleid, en het is van oordeel dat vaststelling en bekendmaking van het prijs beleid voor de belangrijkste landbouwprodukten geen langer uitstel kan lijden. Het nieuwe cultuur jaar is aangebroken, met de uitzaai is een aanvang ge maakt, zonder dat de boer ook maar enige zekerheid heeft over het al dan niet verantwoord zijn van zijn bedrijfsplan. Het dagelijks bestuur van de Groninger Maatschappij van Landbouw vreest dat de zijns in ziens zeer begrijpelijke veront rusting onder de boeren over eigen lot en toekomst, tot span ningen zal leiden, die niet al leen de plattelandsgemeenschap, doch de gehele Nederlandse sa menleving zullen schaden. Het dagelijks bestuur dringt daarom met klem aan op een spoedige beslissing. In Frankrijk rijn ongeveer drie duizend Algerijnse arbeiders van twee Parijse autofabrieken, dat is zestig procent van het totaal, dinsdag niet op hun werk ver schenen. In Algerië is een aantal sta kers weer aan het werk gegaan. Meer dan drie duizend hunner werden in te hunner beschikking gestelde militaire vrachtauto's naar hun werk gereden. De Franse autoriteiten hadden er ook voor gezorgd, dat de be volking van Algiers het niet zon der levensmiddelen behoefde te stellen. Zo werden fruit en groen ten in militaire vrachtauto's naar één van de hoofdmarkten vervoerd. Dinsdag reden, vanaf het aan breken van de dag, auto's met luidsprekers door de straten van Algiers, waardoor een beroep op de Algerijnen werd gedaan weer aan het werk te gaan, waarbij tevens militaire bescherming werd toegezegd. Hefschroefvliegtuigen wierpen duizenden pamfletten boven de stad uit, waarin de Mohammeda nen werd medegedeeld waar zij zich moesten verzamelen, om door militaire vrachtauto's naar hun werk te worden gebracht. Naar schatting is tachtig pro cent der maandag j.l. stakende inwoners van de Kasjba, de in heemse wijk van Algiers, dins dagochtend weer aan het werk gegaan. In het Algerijnse gebied Con- stantine rijn maandag bij ver scheidene gevechten 29 opstande lingen gedood. Te Saint-Berbe-du-Tletat, ten zuid-oosten van Oran, werden acht mensen gewond doordat een granaat ontplofte. Van officiële zijde is vernomen, dat vrijdag j.l. in het Nement- ehas-gebergte een hefschroef- vliegtuig is neergestort en ver brand. Een officier en twee onder officieren vonden de dood. De vierde inzittende liep ernstige brandwonden op. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat het toestel door ge schutvuur van de opstandelingen is getroffen. De democratische onafhanke lijkheidspartij in Marokko heeft opgeroepen heden te staken als blijk van solidariteit met de Algerijnen. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft dinsdag te Genève tegen over de uitvoerende commissie van het Ver. Natie-vluchtelingen- fonds Unrefverklaard, dat Oostenrijk „het beu is om elke dollar of om het overnemen van iedere Hongaarse vluchteling te morten smeken en bedelen". Hij herinnerde eraan dat zijn land thans 65000 vluchtelingen herbergt en zelfs enkele vluchte lingen van andere helpende lan den had moeten terugnemen. Hij betoogde dat 20.000 vluchtelingen voor een land als Oostenrijk met een eigen bevolking van zeven miljoen al een hele opgave zou zijn en dat volgens die verhou ding de Ver. Staten een half mil joen vluchtelingen zou moeten opnemen. Helmer deed een be roep op Amerika om zijn immi gratiebepalingen te herzien. De centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij en de Nederlandse bond van vervoers- personeel hebben een telegram gezonden aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjoeld, waarin zij hun ernstige bezorgdheid uit spreken over de jongste ontwik kelingen in het Midden-Oosten. Zij voeren aan, dat de vitale be langen van alle zeevarende na ties hierbij betrokken zijn en doen een ernstig beroep op de secretaris-generaal om een op lossing te bevorderen, waar door de vrije vaart door de Golf van Akaba voor de schepen van alle Naties doeltreffend gewaar borgd zal zijn. Zij dringen er op aan, dat geen oplossing zal wor den aanvaard, welke niet effec tief deze golf als internationaal vaarwater, dus voor alle natio naliteiten, zonder discriminatie van wie dan ook, veilig stelt. Het telegram is ondertekend door P. de Vries, voorzitter van de centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij en H. J. Kanna, voorzitter van de Nederlanse bond van vervoers- personeel. Naar verluidt is een secretaris van de Sowjet-ambassade te Washington, Waili Molef, uitge wezen uit de Ver. Staten. Hi.: vertrok maandagavond met zijn echtgenote uit New York. Zijn uitwijzing staat, zo wordt gemeld, in verband met de arrestatie, de vorige week, van drie personen, die van spionage ten behoeve van de Sowjet-Unie werden beschul digd. Het weekblad „Der Spiegel" bericht, dat de Deutsche Werft te Hamburg orders van de Griek se reder Niarchos voor de bouw van 10 enorme vrachtschepen heeft geweigerd. Onder de schepen, die Nïarchc- had willen bestellen, waren vol gens het blad vaartuigen van 150.000 ton. Het blad schrijft, dat de scheepswerven de al te hevige omwenteling in de scheepsbouw wensen af te remmen. Zij moeten enorme bedragen investeren om te kunnen voldoen aan de vraag naar steeds grotere schepen en zij verdienen meer aan de bouw van een reeks kleine schepen dan aan de vervaardiging van één sftperschip. Van de Deutsche Werft is r.og geen commentaar op dit bericht verkregen. Het Hongaarse partijblad „Nep- szabadsag", aangehaald door radio-Boedapest, schrijft dat', er -sinds- oktober in Hongarije nog geen enkele Russische film is vertoond. Het blad vraagt zich af, of de exploitanten misschien bang, rijn, dat het publiek niet naar Russische films komt kij ken en spreekt de overtuiging uit, dat een goede Russische film in Hongarije evenveel succes zal hebben als de films uit het We ten. In de nacht van maandag op dinsdag rijn 45 Hongaren de Oostenrijkse grens overgekomen. Radio-Boedapest meldt, dat de regering-Kadar een einde heeft gemaakt aan de activiteit van de arbeidersraad van de Hongaarse spoorwegen. Premier Kadar heeft aldus de radio, verklaard, dat de arbeidersraad zich meer met mi litaire problemen bezig hield dan met de belangen van de spoor wegarbeiders. AANHOUDEND ZACHT. Ons land bevindt zich aan t- rand van een hogedntkgebh i. waarvan het centrum boven Alpen ligt waardoor het weer !n het grootste deel van het land vrij zonnig was. Boven het zuidelijk deel van '\e Noordzee bewoog zich een fro t, voorafgegaan door een regen zone, naar onze omgeving. De hiermee samenhangende bewolking bereikte aanvanke; jk slechts het westelijk deel van et land, maar breidde zich in de 1< op van de avond verder naar het. oosten uit. Het front wordt gevolgd d or een rug van hoge luchtdruk waardoor de winden bij ons tijde lijk veranderlijk worden. Later zullen deze weer naar het zuiden draaien en in kracht toenemen onder invloed van depressie-acti viteit op de Oceaan. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Vrij zacht. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele ver spreide opklaringen. Naar zuid draaiende en tot ma tig of krachtig toenemende wind. In het binnenland iets lagere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 31 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.18 2.3c Terneuzen 2.53 3.13 Ilansweert 3.33 3.53 Walsoorden 3.43 4.03 ZON MAAN op onder op on dei Febr. 1 8.23 17.29 8.30 19.39 2 8.21 17.31 8.49 20.44 3 S.19 17.33 9.08 21.49 4 8.18 17.35 9.28 22.55 5 8.16 17.37 9.49

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1