r De ministers-conferentie te Brussel HET WEER De moord op de Grimes gezusters De Verenigde Staten verwachten geen Franse en Engelse steun in t Midden-Oosten Vier Britse studenten in Hongarije worden berecht President Eisenhower verklaart nogmaals dat hij de vrede nastreeft WEERBERICHT HOOGWATER 20N- en MAANSTANDEN MAANDAG 28 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3982 De busboycot in Johannesburg. salons „robert" Steeds minder Hongaarse vluchtelingen Resolutie van het Griekse parlement Personenauto onder autobus bij Wassenaar Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Rr'ewu rmaer nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer, i Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «iot Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Lachen is goed" staat er bo ven de fraai gebeeldhouwde eiken schouw van 't in Vlaamse stijl opgetrokken koetshuis van he>(, kasteel Hertoginnedal waar «le ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Duits land, Italië en de Beneluxlanden tiuuLs bijeen zijn om de grondsla gen te bestuderen waarop de ge meenschappelijke markt in West- Buropa zal moeten worden op getrokken. Zij hebben dit brokje levenswijs heid intussen wel nodig, want de problemen die hier worden be sproken zijn van een dergelijke gecompliceerdheid, dat men aan de meeste agendapunten wel meer dan enkele dagen zou kun nen wijden. Het staat intussen wel vast dat de ministers de in gewikkelde materie heden niet zullen kunnen doorworstelen en de conferentie op een ander tijd stip zal moeten worden voortge zet. Dat zal dan in ieder geval vóór 12 februari a.s. moeten ge beuren, daar op die datum te Brussel de belangrijke besprekin gen van de O.E.E.S. met betrek king tot de aansluiting van het verenigd koninkrijk bij de O.E.E. S. zullen worden gehouden. De agenda die thans door de ministers wordt behandeld, heeft in hoofdzaak betrekking op de vraagstukken die met de instel ling van een gemeenschappelijke markt samenhangt. Eén der drie delegaties be spreekt ook de problemen die verband houden met de Euratom, doch de resultaten hiervan zul len wel niet worden bekend ge maakt. De regeringshoofden hebben intussen van de premier Guy Mollet, de uitnodiging ontvangen tussen 17 en 24 februari in Parijs bijeen te komen teneinde hier de politiek vast te stellen die met betrekking tot de samenwerking op atoomgebied zal moeten wor den gevolgd en ook de kwestie der overzeese gebiedsdelen nader te onderzoeken. Hierbij zou in het bijzonder van gedachten worden gewisseld over de bouw van een fabriek waar het ruwe uranium verwerkt zal worden tot het verrijkte ura nium dat gebruikt wordt voor het opwekken van kernenergie. Hoewel Amerika bereid blijkt de aanvaarding van een procedu te zijn de Euratom dit verrijkte uranium in voldoende hoeveel heid ter beschikking te stellen, geven de Westeuropese landen er uit politieke overwegingen de voorkeur aan het oude continent een onafhankelijke positie te doen innemen. Ook het gebruik van kernener gie voor militaire doeleinden zou te Parijs ter sprake komen, daar Frankrijk het idee zelf nog eens over kernwapens te beschikken, nog niet zou hebben opgegeven. Ook de vraag of het Europese orgaan dat belast zal worden met het beheer van de Euratom eigenaar of wel eenvoudig be waarder van het uranium zal worden, zal op deze conferentie beantwoord moeten worden. In dien dit orgaan eigenaar is, zou het namelijk gemakkelijker sanc ties kunnen toepassen, indien de venbruikers van het uranium zich niet zouden schikken naar de bepalingen van het verdrag, dan wanneer het eenvoudig als bewaarder zou optreden. De conferentie heeft zich zon dag de gehele dag bezig gehou den met het landbouwvraagstuk. De woordvoerders zouden er de nadruk op hebben gelegd dat het onmogelijk is voor de land bouw eenvoudig de normen van de integratie der gemeenschap pelijke markt toe te passen daar de structuur Jhiervan teveel al- wijkt van die' der andere secto ren. Men verwacht thans dat een speciale commissie belast zal worden met de aanpassing tij dens een overgangsperiode van de onderscheidene landbou.wstel- sels aan de voorwaarden die de gemeenschappelijke markt stelt. Wat de minimumprijzen be treft, wordt vernomen, dat Italië ZUIDWESTELIJKE WIND. De passage van een rug van hoge druk bezorgde ons zondag een groot deel van de dag zonnig weer mPt temperaturen oplopend tot 7 a 8 graden. In de late mid dag 'bereikte echter een trogvor- mige storing het westen van ons iand. Deze storing trok snel in oostelijke richting over Neder land en veroorzaakte op vele plaatsen buien, sommige met hagel, natte sneeuw en onweer. Bovendien kwamen tijdens deze buien flinke windstoten voor, in De Bilt b.v. één van 120 kmjuur. Over Engeland naderde tezelf dertijd snel een rug van hoge druk die ook bij ons opklaringen brengen zal. Op de Oceaan trok -zondag avond in zeer snel tempo een nieuwe depressie naar het noord Oeten. We verwachten dat heden later op de dag de invloed ervan 4a>h ook al weer bij ons zal la ten gevoelen. Het bij deze depres sie behorende frontensysteemi zal dan ons land dicht naderen. Daar om gaat de wind naar zuidwest of zuid krimpen, neemt later weer wat toe, maken de opkla ringen plaats voor bewolking en kan later plaatselijk wat lichte regen vallen. In het tempera- tuursverloop komt met dit al wei nig verandering. re voorstaat die moet leiden tot de afschaffing van deze prijzen aan het einde van de overgangs periode die acht tot tien jaar zou duren. Het Franse standpunt zou hier diametraal tegenover staan. De Zuidafrikaanse minister van Vervoer, Schoeman, heeft de werkgevers in Johannesburg verzocht er geen genoegen mee te nemen als er negers te laat op hun werk komen als gevolg van het feit, dat zij de busdiensten boycotten. Aan automobilisten vroeg hij geen negers mee te ne men. De busdiensten in Johannes burg en omgeving worden door ongeveer 50.000 negers geboycot omdat de tarieven zijn verhoogd. Duizenden lopen 15 km naar hun werk. De boycot duurt al drie weken. dskopp^-et "«vfe 16 brot/wvrijdroat 9 {«muzen j nat. en internationaal jurylid Er komen steeds minder Hon gaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens. Vrijdag over dag slaagden slechts 30 vluchte lingen er in de grens te over schrijden, in de nacht van vrijdag op zaterdag arriveerden slechts 2 Hongaren op Oostenrijks ge bied. Dit is een gevolg van de steeds hardere maatregelen die op Hon gaars gebied tegen de vluchtelin gen genomen worden. In het grensgebied opereren nu eenhe den met bloedhonden. De grens wachten hebben bevel gekregen zonder waarschuwing op iedere vluchteling te schieten en boven dien is een beloning van circa honderd gulden uitgeloofd voor elke vluchteling die dood of le vend wordt gepakt. Radio-Boedapest meldde zater dag, dat de speciale politie die de treinreizigers controleert, vier man van het spoorwegpersoneel heeft aangehouden wegens hulp verlening aan vluchtelingen. Het onafhankelijke Weense blad „Bild-Telegraf" meldde za terdag dat speciale Hongaarse eenheden vrijdagavond vlak bij de Oostenrijkse grens nabij Rech- nitz een „bloedbad" hebben aan gericht onder een grote groep vluchtelingen, die zich in een bos schuil hield". Deze eenheden hadden 's ochtends een legereen heid vervangen die de vluchtelin gen in dat gebied veelal geholpen had wij leveren met succes alle komende haarwerken de betere toiletartikelen io ór- De 20-jarige bordenwasser Ed ward Bedwell is door de politie van Chicago gearresteerd, op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op de gezusters Grimes (dertien en vijftien jaar), wier geheel ontklede lijken in 'n greppel in 'n buitenwijk van Chi cago werden aangetroffen. Bedwell verklaarde met de ge zusters, die hij herkende van fo to's die waren gepubliceerd in de pers, nadat zij van huis waren weggelopen, verschillende bars te hebben bezocht. Zij zouden hem in de steek hebben gelaten, toen zij zich gedrieën in de bio scoop bevonden. Doch aan deze, door hem ondertekende verkla ring, ging een andere vooraf, die hij kort na zijn arrestatie afleg de en waarin hij verklaarde, met twee andere mannen, de gezus ters te hebben vermoord. De stoffelijke overschotten van de vermoorde meisjes werden 3 weken, nadat zij waren weggelo pen, gevonden. Edward Bedwell heeft een 14 pagina's beslaande bekentenis ondertekend, waarin hij ver klaart de gezusters Grimes te hebben vermoord. Bedwell heeft tegenover de po litie verklaard, dat hij een mede plichtige heeft gehad bij het vol voeren van de moord op de beide meisjes. Deze wordt thans door de politie gezocht. Nader wordt gemeld, dat Bed well in zijn bekentenis heeft verklaard met de meisjes een autotochtje te hebben gemaakt. Toen zij zich verzetten tegen zijn toenaderingspogingen, had hij ze geslagen en ze vervolgens, na haar kleren te hebben afgeno men, uit de auto gegooid. Bedwell verklaarde dat de meisjes bewusteloos waren, toen hij ze uit wagen wierp. Hij heeft dus formeel niet bekend, ze te hebben vermoord. Het Griekse parlement heeft vrijdag eenparig een resolutie goedgekeurd waarin wordt aan gedrongen op het zenden van een politiemacht van de Ver. Naties naar Cyprus. De resolutie, die naar de Ver. Naties gezonden zal worden, houdt een protest «in tegen „van dalisme" op Cyprus, dat de laat ste tijd is gepleegd. De politie macht zou wet en orde op het eiland moeten handhaven. Leiders van alle fracties heb ben de Britse autoriteiten be schuldigd van onvermogen om de Griekse Cyprioten te bescher men. Betogingen in Pakistan In Lahore (Pakistan) zijn za terdag betogingen gehouden te gen de nieuwe status van Kasj mir, die ondanks het besluit van de Veiligheidsraad van kracht ge worden is. Duizenden mensen namen deel aan de demonstraties, waarop af beeldingen van premier Nehroe van India en de premier van het door India beheerste deel van Kasjmir, Baksjmi Ghoelam, ver brand werden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft te Washington tegenover congresleden ver klaard, dat een Amerikaanse sol daat, die in het Midden-Oosten moet vechten, zich naar zijn me ning „een stuk veiliger" zal voe len als hij geen Britse en Franse soldaten naast zich heeft. Op een vraag van de democra tische senator Wayne Morse wat volgens Dulles de houding van Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn als deze landen gevraagd wordt hun medewerking te ver lenen aan de nieuwe Amerikaan se politiek, antwoordde de Ame rikaanse minister, dat de Brit ten hun bewapening in de hele wereld besnoeien en dat hij het daarom zeer betwijfelt of zij be reid zullen zijn op het ogenblik uitbreiding van hun verplichtin gen te overwegen. Dulles zei, dat Frankrijk de handen vol heeft in Noord-Afrika en dat Groot-Brittannië en Frankrijk zware verplichtingen tegenover de NAVO hebben. Het getuigt daarom volgens hem niet van werkelijkheidszin te veronderstellen dat Amerika in het Midden-Oosten veel mili taire steun van beide landen zal krijgen. Hij verklaarde voorts, dat de Amerikaanse zesde vloot, die in de Middellandse Zee opereert, een strategische reserve vormt, die gebruikt kan worden als het no dig is. In antwoord op verzoeken van democratische zijde om een wit boek te publiceren over de Ame rikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten, verklaarde Dulles, dat dit „onherstelbare schade zou berokkenen" aan de betrekkingen met Engeland en Frankrijk en „oude wonden zou openhalen". De minister voegde hieraan toe, dat men vele vitale aspecten van de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten alleen kan vinden in zeer vertrouwelijke stukken, die met staatshoofden in dit gebied zijn uitgewisseld. Naar aanleiding van een uitla ting van senator Fulbright, dat hij Engeland en Frankrijk „ern stig had gewond", zei Dulles, dat deze wonden niet door zijn poli tiek waren veroorzaakt, maar door „de politiek, die andere re geringen in het verleden hebben gevoerd". Reacties van de Britse pers. De twee invloedrijkste Britse dagbladen kritiseren Dulles voor zijn opmerking dat hij, ingeval hij als Amerikaans soldaat geroe pen zou worden in het Midden- Oosten te vechten, zich „een stuk veiliger zou voelen" als hij geen Britse of Franse troepen naast zich zou hebben. De „Times" (onafhankelijk) noemt 'het „betreurenswaardig dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zich „op nieuw een van zijn rampzalige opmerkingen" zal hebben laten ontglippen. De (liberale) „Manchester Guardian" schrijft dat Dulles „opnieuw tussen de stekelige cactussen van de Engelse taal aan het zwerven is" en klaagt dat hij teveel praat. Dé „Daily Express" is van me ning dat Dulles de „machtigste diplomaat is van deze eeuw" maar „niet de diplomatiekste". Verduidelijking van uitlating van Dulles. „Wat dapperheid betreft heb ben de Ver. Staten geen bondge noten waarvoor zij meer achting koesteren dan de Fransen en de Britten", zo heeft vrijdagavond de woordvoerder van het „State Department" verklaard. Hij zei dit om te voorkomen, dat er een verkeerde uitleg zou worden ge geven aan de uitlating van mi nister Dulles tegenover de se naatscommissie voor Buitenland se Zaken en de strijdkrachten, dat hij ingeval hij als Ameri kaanse soldaat geroepen zou worden om in het Midden-Oosten te strijden, zich „een stuk veili ger zou voelen", als hij geen Britse en Franse troepen naast 2ich zou hebben. Volgens de woordvoerder had Dulles, door zich tegen een even tuele inschakeling van Franse en Britse troepen in het Midden- Oosten in het raam van de leer van Eisenhower uit te spreken, de indruk willen vermijden, d® de Ver. Staten willen terugko men van de resolutie van de Al gemene Vergadering, waarin ée- terugtrekking van de Frans Britse strijdkrachten uit Egypte werd geëist. NEDERLANDSE KUSTVAAR TUIGEN IN MOEILIJKHEDEN Het Rotterdamse kustvaartuig „Henrica" (461 ton) heeft zondag geseind, dat het zich in de Ierse Zee ter hoogte van het Engelse graafschap Cumberland in moei lijkheden bevindt. Het schip- heeft tengevolge van een storm maehineschade opgelopen. Volgens de berichten van hef schip hoopt de kapitein, dat zij»: schip, na voorlopig herstel van de schade, in staat zal zijn de storm te weerstaan. Met een reddingboot van de Engelse kust zijn technici aar. boord gebracht, die de bemaa- ning helpen bij het repareren. De Nederlandse kustvaarder Wexford van de rederij Gruno te Amsterdam is zondag bij Sc-hicr monnikoog door machinestorirg in moeilijkheden geraakt. Op he! verzoek van de rederij is de sleepboot „Nestor" van Wijsmul ler en Co uit IJmuiden zondag avond half acht ter assistentie uitgevaren. Veel Londense bladen hebben in hun zaterdagnummer het ver moeden uitgesproken dat pre mier MacMillan zich eind maar!, begin april naar Washington zal begeven voor een bespreking met president Eisenhower. Vol gens de „Daily Herald" zal Mói let misschien aan de besprekin gen deelnemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tót maandagavond. VRIJ ZACHT. Aanvankelijk opklaringen. La ter weer toenemende bewolking e» overwegend droog weer. Over wegend krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuu» DINSDAG 29 JANUARI Breskens 'terneuzen Itens weert Walsoorden v.m. 1.08 1.43 2.23 2.33 n.m. 1.24 1.59 2.39 2.49 ZON MAAN op onder op onder Jan. 15.23 28 8.29 17.22 6.42 29 8.27 17.24 7.10 16v25 30 8.26 17.26 7.44 17.29 31 8.24 17.28 8.08 18.34 Nederlands schip redt twee mensen van zinkend jacht De rederij „Amsterdam" heeft van haar schip „Amstelwal" een telegram ontvangen, waarin ge meld wordt, dat dit donderdag j.l. even ten z.o. van New York, op weg naar Brake (bij Bremen, Duitsland), 2 mensen van een zinkend jacht genaamd Viv New York aan boord heeft ge nomen, n.l. Allen Gramer uit St Thomas en David Adolf Thom son uit Barbados. De schipper van het jacht George Hoague uit St Thomas was, zo ver klaarden de geredden, overleden en in zee begraven. Stakingsoproep in Algiers In Algiers zijn zaterdag pam fletten verspreid, waarin de be volking opgeroepen wordt 'tot een algemene staking van een week, vandaag te beginnen. De staking wordt uitgeroepen in verband met het debat in de algemene vergadering der Ver. Naties over de Algerijnse kwes tie, dat, naar men verwacht, deze week beginnen zal. Het pamflet is uitgegeven door het nationale bevrijdingsfront. Ook de 350.000 Algerijnse Mo hammedanen die in Frankrijk werken is verzocht een week te staken. Algerijnse studenten in Parijs willen morgen een hongerstaking organiseren. Vier jaar geleden werd op 20 januari Dwight David Eisenho wer geïnstalleerd tot 34ste presi dent vaji de Verenigde Staen en reeds op die dag legde hij in zijn eerste rede, - de traditionele in- mstallatie-rede - de gelofte af, dat hij onvermoeid zou streven naar het behoud van de vrede. Vorige week maandag sprak president Eisenhower zijn twee de installatie-rede uit en ook nu getuigde hij van zijn vast voor nemen „een vrede op te bouwen, gebaseerd op gerechtigheid in een wereld waarin zedelijke wet ten heersen". Dit vaste voornemen een der de wereldoorlog te voorkomen is in vrijwel elk van zijn tiental len verklaringen over de buiten landse politiek en redevoeringen t.ot uiting gekomen sedert hij vier jaar geleden het bewind aanvaardde. Dit is begrijpelijk omdat de president als oud-mili tair te goed bekend is met de verschrikkingen van de oorlog en, zoals hij eens heeft gezegd, zelfs alle binnenlandse proble men in de schaduw worden ge steld door de kwestie van oorlog of vrede - „een zaak, waarbij de gehele mensheid betrokken is". Dit streven naar vrede is in derdaad kenmerkend geweest voor de eerste vier regeringsja ren van president Eisenhower. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan de persoonlijke rol van de president bij de gebeur tenissen, die hebben geleid tot de Koreaanse wapenstilstand zijn opzienbarende voorstellen op het gebied der „atomen-voor de vrede"; zijn suggesties met betrekking tot de ontwapening en zijn „open-lucht"-aanbod aan de Sowjet Unie. Op zijn moeilijke weg heeft Eisenhower ernstige teleurstel lingen ondervondenMoskou dreigde met hete en koude oor log, maar de president liet zich niet ontmoedigen en zo heeft hij dan in zijn tweede installatie rede beloofd zijn streven naar vrede voort te zetten. In zijn donderdag gehouden persconferentie is hij zelfs ver der gegaan en verklaarde hij, dat hij in de komende vier jaar door bepaalde maatregelen de kansen op wereldvrede wil ver groten. Op een vraag hoe hij zich dit voorstelde antwoordde de president dat hij allereerst zou streven naar een beter be grip tussen de vrije naties-onder ling en een verhoogde economi sche en militaire kracht dezer landen; ten tweede wil hij stre ven naar een beter begrip met het Russische volk en zijn rege ring en tenslotte hoopt hij tot overeenkomsten met Moskou te komen, waarop wij kunnen ver trouwen. Maar onderwijl, zo ver volgde hij, zal Amerika zijn op bouw van de defensie niet ver zwakken het zou dwaasheid zijn dit te doen voordat de we reld zich veilig kan voelen dank zij een gewaarborgde ontwape ningsovereenkomst. Het is vooral van belang op te merken dat Eisenhower in zijn rede de vriendschapshand niet alleen naar de vrije volken uit stak, maar evenzeer naar die achter het IJzeren Gordijn. In het bijzonder richtte hij zijn bes te wensen tot het Russische volk en sprak de hoop uit, dat het „succes zal hebben bij het stre ven naar grotere geestelijke vrij heid, meerdere bescherming vol gens eigen wetten en vollediger genot van het loon van eigen arbeid". Als dit eenmaal is bereikt, zo heeft de president verder gezegd, dan zal de dag' komen waarop onze volken vrij in vriendschap met elkaar zullen omgaan. Dit is natuurlijk niet de wens van president Eisenhower al leen en het is ook niets nieuws; deze wens is reeds eerder door anderen geuit, met name in een speciale resolutie, die door de Senaat in 1951 werd aangeno men. Maar de president heeft dit thans uitgesproken in een tijd vol spanning en men mag slechts hopen, dat het Russische volk zijn verklaring zal opne men zoals deze is bedoeldeen hernieuwd aanbod niet alleen van vriendschap maar ook van samenwerking tot een duurza me vrede. In zijn rede werd de kwestie van het Midden-Oosten slechts terloops door de president aan geroerd. Het is te begrijpen dat hem hierover tijdens de twee da gen later gehouden persconfe rentie enkele vragen werden ge steld. Hij zeide, dat zijn aan het con gres gericht verzoek tot machti ging voor de tenuitvoerlegging van zijn politiek voor het Mid den-Oosten hem is ingegeven door de behoefte de landen, die steun vragen te verzekeren, dat de Verenigde Staten bereid zijn hen te helpen en dat hierbij niet de bedoeling voorzit zich te men gen in de binnenlandse aange legenheden van andere landen. Het doel is de landen die steun vragen ter afwending van com munistische inmenging te hel pen. De bijzondere missie, onder voorzitterschap van oud-afge vaardigde James P.Richard van Noord Carolina gaat naar het Midden Oosten om daar een on derzoek in te stellen naar de aard van de economische en mi litaire behoeften van de landen in dat gebied. Na ontvangst van een rapport van die commissie zal het Amerikaanse program ma in bijzonderheden worden bekend gemaakt. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de vier Britse studen ten, die sinds 14 januari in Hon garije vermist worden, de 17de zijn aangehouden. Zij zullen wor den berecht. Zij waren volgens het ministe rie in het bezit van valse papie ren en hadden ook brieven bij zich waaruit bleek dat zij contact wilden tot stand brengen tussen Hongaarse vluchtelingen en le den van het voormalige revolu tionaire comité in Boedapest. Voorts wilden zij, nog steeds volgens het Hongaarse ministe rie van Buitenlandse Zaken, ge gevens verzamelen over de sterk te en de bewapening van het Russische en het Hongaarse le ger en over de politieke toestand. De studenten zijn: mej. Judith Cripps (19), een kleindochter van de overleden Labourleider sir Stafford Cripps; Robert Coo per (21); Christopher Lord (22) en zijn broer Basil Lord (23). Zij kwamen Hongarije op 14 januari binnen met een doorreis- visum, dat 24 uur geldig was. Zij wilden via Hongarije naar Oos tenrijk. In het communiqué van het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt verder gezegd, dat Cooper en Chr. Lord al tijdens de revolutie in Honga rije waren geweest, zonder gel dige pas. Zij hadden deelgeno men aan de „contra-revolutionai re activiteit". De Britse pers en radio hadden zij een vals beeld gegeven van de toestand in Hon-1 garije. Vastgesteld was, dat Coo- per lid was geweest van een En gelse militaire spionage-organi- satie en dat Basil Lord had ge diend bij de „Filed Security Ser vice" van de Engelse strijdkrach ten. De Engelse regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de beschuldigingen tegen de vier Britse studenten ook maar enigt grond hebben, aldus heeft eer woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken gezegd. Een rechtbank te Boedapest heeft zaterdag mevrouw Georget te Meyer Chapelle, een Ameri kaanse, bevel gegeven het land binnen 4 uur te verlaten, wegens ongeoorloofde grensoverschrij ding. 12 december werd officieel ge meld, dat mevr. Chapelle werd vermist. 7 januari verzocht het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken Hongarije, mevr. Chapelle vrij te laten. Mevr. Chapelle is zondagmid dag in Oostenrijk aangekomen. Zij deelde verslaggevers mede, dat zij op 6 december bij de Oos- tenrflks-Hongaar.se grens was aangehouden. Zij werd eerst te Gyoer gevangen gehouden, daar na te Boedapest. Onrust in Zuid-Tirol De hoofdredacteur van het blad „Alto Adige" heeft een brief, ondertekend door de „Eoka van Zuid-Tirol" ontvangen, waarin gedreigd wordt, dat het gebouw van de krant te Bolzano zal wor den opgeblazen. In de envelop zat een stuk lont. Een blad in de omgeving van Bolzano heeft een dergelijke dreigbrief ontvangen. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte op 21 januari bekend, dat men in dit Duitssprekende deel van Noord-Italië een „terroristische organisatie" had ontdekt. Tot dusver zijn negentien -personen aangehouden in verband met bomaanslagen, die o.a. waren ge richt op een spoorlijn en een ka zerne. De leiders van de 215.000 be woners van dit gebied, dat vroe ger deel uit maakte van het Oos tenrijks-Hongaarse rijk, eisen grotere autonomie van Italië Dit heeft het afgelopen halve jaar wat wrijving tussen Oosten rijk en Italië veroorzaakt. Twee jonge mensen gedood. Zaterdagmiddag omstreeks 10 minuten vóór drie is op de rijks straatweg te Wassenaar een j kleine personenauto onder een autobus geschoten tengevolge waarvan de inzittenden van de personenauto, een jongeman rn zijn verloofde, beiden uit Wasse naar, om het leven zijn gekomen. De slachtoffers waren de 22-ja- rige mej. J. A. M. en de 21-jarige G. R. De personenauto werd ver nield. De kleine personenauto reed in de richting Den Haag. Om de Eikenhorstlaan (voor deze auto) aan de linkerkant van de rijks weg) te kunnen indraaien, hield zij stil op de linkerzijde van de reehterrijbaan en op de voorge schreven wijze: tegen de wegas aan. Daar werd gewacht op het ogerblik dat het uit de richting Den Haag komend verkeer "het mogelijk zou maken de weg over te steken. Terwijl de kleine personenauto daar stond en er op de andere rij baan druk verkeer was, is ver moedelijk de 36-jarige bestuurder A. H. uit Den Haag van achteren tegen de kleine auto aangereden, met het gevolg dat deze een duw kreeg, de andere rijbaan opreed en. onder een autobus terecht kwam. De chauffeur van deze par ticuliere bus, die militairen met weekeind-verlof naar Amsterdam zou brengen, kon het ongeluk niet voorkomen. Uit het wrak van de auto heeft men de twee slachtoffers geborgen Zij waren op slag dood.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1