anm cr m *EDe óituatie °P ^Sumatra Voorstel van Hammarskjoeld voor het Politieleger Critiek op Speidel de keuze van generaal Sowjet-Unie wil uitbreiding ontwapeningscommissie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 26 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3981 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW waar cfcldt de reió naar PRINS BERNHARD NAAR DE V.S. INCIDENT IN ISRAEL DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS MIDDEN-SUMATRA WENST HATTA EN NATSIR TERUG NIEUWE RAZZIA'S IN DJAKARTA Gewapende troepen doen huiszoekingen Verzetslieden in Boven-Adige gearresteerd De blijde gebeurtenis in Monaco Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hooldredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per inm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur HET BEZOEK van Tsjoe En- Lal heeft groot opzien gewekt. Misschien tengevolge van het feit, dat nog nooit in de loop tier eeuwen een Chipees staats man van betekenis zich met de Europese politiek rechtstreeks heeft bemoeid. Het is daarom nog altijd niet duidelijk welk be lang China met de ietwat haas tige overkomst van Tsjoe En Lai diende. Moet dit in het poli tieke vlak gezocht worden, dan iijkt het, dat de verhoudingen geenszins zodanig waren, dat voor China enige reden tot in grijpen was. Moet dit in het eco nomische vlak liggen, dan be grijpt men Tsjoe's optreden nog minder, omdat tenslotte derge lijke aangelegenheden nu een maal zo voorzichtig mogelijk worden behandeld en in de regel aan de hand van belangrijk cij fer- en feitenmateriaal. Tsjoe En-Lai had haAst om Z. K. H. Prins Berhard zal op 11 februari naar de Verenigde Staten gaan om de vijfde „Bil- derberg-conferentie", die voor het eerst in Amerika wordt ge houden, te presideren. Na deze bijeenkomst zal Z. K. H. enkele fabrieken bezoeken, waaronder de Pairchild-fabriek in Hagers- town, die de nieuwe Fokker- Friendship in licensie vervaar digt. Voorts zal de Prins enkele dagen in Washington en New York verblijven voor besprekin gen en familiebezoek. Begin maart zal de Prins weer naar Nederland terugkeren. Twee Arabische overvallers zijn gedood en één gevangen ge nomen in een gevecht met een Israëlische patrouille ten noorden van het dorp Roehama, halver wege tussen de Jordaanse grens en de strook van Gaza, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger vrijdag te Tel Aviv meegedeeld. Waarnemers spraken het ver moeden uit, dat 'het incident zich heeft afgespeeld op geheime weg tossen Gaza en Jordanië, waar langs vele Arabieren illegaal zou den trekken onder geleide van gewapende gidsen. De burgemeester van Limassol, Partassides, is vrijdag uit hech tenis ontslagen, aldus heeft zijn vrouw te Nicosia meegedeeld. Hij was in december 1955 als com- munisteiüeider in verzekerde be waring gesteld krachtens bijzon dere veiligheidsvoorschriften. De staking van Griekse Cyprio ten te Nicosia en Limassol en op de Britse militaire bases te Epis- eop en Akrotiri zijn vrijdag voartgezet hoewel niemand ze ker schijnt te weten waarom ge staakt wordt. Volgens sommigen is het een staking uit protest te gen gewelddaden van Turken in het afgelopen weekeinde, ande ren geloven dat de staking ver hand houdt met de arrestatie van Eoka-leiders door Britse troepen en weer anderen zien er een de monstratie in met het oog op het kamende debat in de Ver. Naties over de kwestie Cyprus. In Famagusta is gistermorgen een Britse burger doodgeschoten in zijn auto aangetroffen. Voorts is vrijdag in Famagus ta een Britse soldaat door revol verschoten gewond. Twee jonge mannen hielden zijn wagen aan, waarop een derde op hem schoot. Het slachtoffer is niet zwaar ge wond. De doodgeschoten Britse bur ger was in dienst van h,et Britse ministerie van oorlog. Hij is het 99ste Britse slachtoffer van aan slagen sedert de noodtoestand op Cyprus ontstond. Men gelooft dat de beide aan slagen door dezelfde bende ge pleegd zijn. Het uitgaansverbod dat sedert woensdag in Nicosia voor Turk se jongemannen tot 21 jaar geldt, is gisteren uitgebreid tot alle Griekse jongemannen tot 21 jaar. In de oude stadswijk van Ni cosia zijn donderdagnacht twee bomaanslagen gepleegd. Er werd schade aangericht, doch er vie len geen slachtoffers. Volgens een latere officiële be kendmaking is de doodgescho ten Brit niet in een auto, doch op de grote verkeersweg van Far magusta naar Nicosia aange troffen. naar Europa te komen, want hij brak een deel van zijn reis door Azië af, die hij na zijn opnieuw overhaast vertrek uit Moskou weer heeft opgenomen. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat Tsjoe En-Lai wellicht zeer uitvoerige berichten had ontvangen over de moeilijkheden, die er onge twijfeld in het Kremlin zijn ge rezen. Men kan begrijpen, dat zulke moeilijkheden, gezien de economische spanningen, die er in Rusland zijn, Peking buiten gewoon interesseren. Maar al heeft hij inderdaad in het Krem lin geconfereerd, dit ook weer niet zodanig langdurig, dat daar aan enig gevolg viel vast te kno pen. Wel daarentegen heeft hij zich al dadelijk uitgesproken voor een vastberaden dictatuur, die zijn eigen weg moet gaan. Dit hield natuurlijk verband met Polen enerzijds, met Honga rije anderzijds. Zoveel is zeker, dat de aan vankelijke instemming, die Pe king toonde tegenover het held haftig verzet der Hongaren, op niets is uitgelopen. Ook Peking is ervan overtuigd, dat de „im perialisten" de brand hebben aangestoken, en het heeft Rus land zijn bewondering niet ont houden voor de krachtdadige wijze - inderdaad krachtdadige wijze - waarop het is tussenbei de getreden. CHINESE LEIDING HET BEZOEK in Warschau heeft niet lang geduurd, maar men kan zeggen, dat het beteken nis heeft gehad. Bedriegen de voortekenen niet geheel, dan heeft Gomoelka kunnen steu nen, wat hij reeds tevoren wish, op de kerk, die in Polen een bij uitstek machtige faktor is, en op China. Twee faktoren, die verwonderd genoeg zullen zijn geweest om zich naast elkander te vinden. Vat men de indruk van dit Chinese bezoek samen, dan ont komt men niet aan de gedachte, dat het bondgenootschap Rus- land-China er een is, waarin China bepaalde leiding geeft en het een vijftal jaren geleden nog zo machtige Rusland de tweede rol speelt. Het kan anders uitko men, maar het zou ons niet ver bazen, indien de zwijgende Chi nezen het laatste woord had den. Want, laten wij dat vaststel len, voor Europa is helemaal niet plezierig, dat China's ingrij pen een rol, hoe gering ook, in de zo belangrijke Poolse verkie zingscampagne van j.l. zondag heeft gehad. Het is de hele week zo geweest, dat de een ons kwam vertellen, dat Gomoelka alle kansen had, en de ander onmid dellijk daarna kwam tegenspre ken. dat er voor Gomoelka ook maar enige kans bestond. Feite lijk is het zo gebleven tot op het laatste toe. De Stalinisten, voor al rondom de groep Nadolin sa mengetrokken, hebben, dankzij de zeer handige manoeuvre om in de fabrieken op de lijsten en bloc te doen stemmen, aan het kortste eind getrokken. Gomoelka's zegen is onbetwist baar. Hij heeft daarmede bewe zen de man te zijn, op wie het grootste deel van Polen ver trouwt. Hij weet heel goed dat hij velen, die anti-Russisch den ken en gevoelen, teleurstelt, maar hij weet, dat hij op het ogenblik niet anders kan. Hij zou wellicht liefst slechts wes telijke hulp aanvaarden en ban den als die met de rode NATO verbreken, maar er ligt nog een lange weg voor hem. Wil hy eventueel een Pools leger te zij ner beschikking hebben, dat ge ordend is, dan moet hij voor al les eenheid trachten te schep pen. En men weet, dat eenheid helaas niet de kracht der Polen is en nooit is geweest. Zij zijn zeker niet mindere dappere strij ders dan de Hongaren. Maar Gomoelka weet, dat slaagt hij er niet in een eenheidsnatie van hen te maken, met 'n duidelijke kern, hij niets zal bereiken. Dan gaat het met Polen als met Hon garije, waar nog verzet gepleegd wordt, maar zonder mogelijk re sultaat. Waar nu het standrecht wordt verscherpt, omdat men nu niets anders kan. OM DE POLITIEK VAN DE VER. STATEN POLEN EN CHINEZEN heb ben een verklaring ondertekend die heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Wel een bewijs, dat men zich in Warschau niet door Tsjoe En-Lai liet voorschrijven wat deze nu het juiste achtte. Belangrijker is natuurlijk de ver klaring, die Tsjoe En-Lai en Boelganin samen hebben gete kend terzake van de politiek van Amerika. Men krijgt bijna de neiging te geloven, dat daartoe Tsjoe En-Lai naar het westen is gekomen. Er staat echter niets nieuws in de verklaring, die men een paar uur voor het plotse ling vertrek van Tsjoe En-Lai publiceerde. Zeker niets, dat in het laatste vrijdagmiddaguur Wallstreet in zenuwachtige span ning behoefde te brengen. De Amerikanen heten hierin „imperialisten"Eisenhower's greep om het nabije oosten toont alleen wat men noemt zijn wa re aard. De Amerikanen hebben dit trouwens zelf geweten en de ze stoot van de Russen kwam niet onverwacht. Daarbij komt nog, dat Egypte zich uiterst boos toonde over het bevriezen van Egyptische saldi in New York. Het heeft dit ge wroken op Engelse en Franse banken, die nu op een nette ma nier „bestolen" zijn. Het toont dit door de verandering van hou ding, die het tegenover het NA- TO-leger, dat nog niet eens de volle 4000 man heeft bereikt, wil aannemen, indien werkelijk Is raël voet bij stuk houdt en zo wel in de Golf van Akaba als in Gaza weigert terug te trekken. Voor het eerst heeft men enig fors geluid van Amerika ge hoord Egypte zal geen hulp krijgen, zeker niet voor de As- soeandam, indien het niet meer medewerking toont BEDROGEN INDIEN AMERIKA grootse verwachtingen koesterde van zijn nieuw uitgestippelde poli tiek, lijkt het, althans voorlopig, bedrogen uit te komen. Men moet Dulles zijn om in het open baar tegenover de Europese bondgenoot te zeggenhet is absoluut noodzakelijk dat gij er niet bij behoort, want dan zou er van het gehele Amerikaanse optreden niets terechtkomen. Egypte, Syrië en Arabië zul len nu, steunend op de Ameri kaanse olie-miljoenen van Ara bië, het subsidie overnemen, dat tot dus ver Engeland aan Jorda nië betaalde. Het is voor de ar me Jordaniërs te hopen, dat zij regelmatig zullen betalen De regering MacMillan is met ijver aan het werk gegaan. Mac Millan heeft een opwekkend woord gesproken tot de Engelse bevolking, wat in het algemeen wel heeft ingeslagen. MacMillan is aan het bezuinigen en hij weet, dat hij de grote massa van Engelsen wel rondom .zich heeft. Engeland heeft wat nieuwe moei lijkheden er bij* in de Golf van Adeh, waar men intussen met Jemen aan het onderhandelen is. Het is te hopen, dat er geen bijzondere moeilijkheden met zijn Franse bondgenoot zal krij gen, waar nu het grote debat over Algiers wacht. En tenslotte, is er in het zuid oostelijk deel van Azië het lot van Indonesië, dat door de steeds duidelijker uitgesproken split sing van Sumatra in gevaar ver keert. Soekamo heeft het mid del al reeds bij de handeen re volutionaire raad, waarin de communisten zullen zitten Maar dat is nu juist wat vele Indonesiërs niet willen, zeker niet de twee gróte partijen, die tot de Islam behoren. Ook hier kan men niet anders dan af wachten en hopen dat zich alles nog ten goede keert. VAN DE MANDERE. (Nadruk verboden.) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars kjoeld, heeft vrijdag voorgesteld het politieleger van de Verenigde Naties langs de gehele Israëlisch- Egyptische bestandslinie te leg gen met inbegrip van het gebied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. Dit voorstel is vervat in Ham- marskjoelds verslag aan de al gemene vergadering over de stand van dé terugtrekking van de Israëlische troepen uit Egypte. Volgens het rapport heeft Is raël niet volledig gehoor gegeven aan de verzoeken om terugtrek king van haar troepen. Het Israëlische plan voor een burgerlijk bestuur over het ge bied van Gaza werd door Ham marskjoeld van de hand gewe zen. Uitvoering van dit plan zou een verandering betekenen in de huidige bestandsovereenkomst tussen Israël en Egypte. De algemene vergadering zal waarschijnlijk maandag bijeen komen ter bespreking van de toestand, die is ontstaan door de weigering van Israël zich neer te leggen bij het verzoek van de algemene vergadering van zater dag jl. om algehele terugtrekking uit Egypte. Waarschijnlijk zal de Afrikaans-Aziatische groep om sancties tegen Israël aandringen. Hammarskjoelds voorstel voor ziet ook in het legeren van V. N.- troepen aan de Israëlische zijde van de bestandslijn in het gebied van El Audja. Bij de bestandsovereenkomst was bepaald, dat dit gebied gede militariseerd zou worden. Het wordt thans door Israëlische troe pen bezet. Legering van de politiemacht in het gebied van El Audja is onderhevig aan goedkeuring van de twee landen en de algemene vergadering, aldus Haramars- ONSEPEBlirt r.ASANTS klOeld °ver de herbezetting van de lISIGIllliillil Sinai door Egyptische strijd- hazetfabrieken te zevenbergen krachten wordt in het rapport Volgens majoor Sofjan Ibrahm, een lid van de militaire raad van Midden-Sumatra, welke in de cember het gezag over deze pro vincie in handen nam, bevindt kolonel Simbolon, de afgezette territoriaal commandant van Noord- en Midden-Sumatra, zich op het ogenblik „ergens in Mid den-Sumatra". Hij is daarheen gegaan „om een burgeroorlog te vermijden". Majoor Ibrahim waarschuwde de regering in Djakarta dat, als zij mocht willen optreden tegen de „Bantengraad" van Midden- Sumatra, deze raad klaar staat om met alle beschikbare midde len tegenmaatregelen te nemen. Voorts deelde de majoor mede, dat de afgezette gouverneur van Midden-Sumatra, Ruslan Muljo- hardjo, in Padang is en daar huisarrest heeft. De chef-staf van het Indonesi sche leger, generaal-majoor Na- sution, is donderdagavond in Pa dang aangekomen voor het voe ren van besprekingen met de „Bantengraad". Eerder in de week arriveerde een regerings delegatie, die in de kwestie Mid den-Sumatra een oplossing moet zien te bereiken. In een bijeen komst met deze delegatie, heeft de voorzitter van de „Banteng raad", overste Ahmad Hussein critiek geleverd op de regerings verklaring, welke premier Ali Sastroamidjojo deze week voor het parlement heeft afgelegd. Hij noemde deze verklaring „een zijdig en willekeurig". Den aantal boren is aangedrongen om naar zijn geboortestreek terug te ke ren. In hun beroep op de beide lei ders, verklaarden de Minangka- bause prominenten, dat als zij daar geen gehoor aan geven, „de kloof tussen de centrale regering en Midden-Sumatra zo groot zal kunnen worden, dat het idee van een eenheidsstaat alleen nog maar een fictie zal zijn gewor den". Het normale leven in de Indo nesische hoofdstad werd vrijdag morgen ingrijpend verstoord, teen gewapende troepen verschil lende delen van de stad afzetten voor het doen van huiszoekingen. In een der afgezette wijken zijn de woningen van vele buitenland se diplomaten gelegen. Bij eerdere razzia's werden 29 persoren aangehouden, waar onder enige officieren. Volgens de plaatselijke politie worden zij ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep van kolonel Zulkifli Lübis, doch volgens andere berichten zouden de razzia's een actie zijn ge weest tegen de (Darul Islam. Donderdag werden in Bandung soortgelijke razzia's ondernomen. In een bekendmaking van de plaatselijk militair commandant van Djakarta wordt er nog eens op gewezen, dat een ieder die in het bezit- van illegale wapens wordt aangetroffen, zich aan de doodstraf bloot stelt. Er is in de Noorditaliaanse provincie Boven-Adige een groep verzetslieden ontdekt. Zeventien leden van deze groep, onder wie een agent van de gemeentepolitie Van Bolzano, werden in hechte nis genomen. Leden van deze groep zijn ver antwoordelijk voor drie aansla gen, die onlangs in dit gebied zijn gepleegd. gezegd, dat slechts kleine poiitie- eenheden het gebied zijn binnen getrokken. Deze eenheden wor den noodzakelijk geacht voor de ondersteuning van de plaatse lijke burgerlijke autoritetien. Over de Golf van Akaba wordt in het rapport gezegd, dat de re solutie van de Veiligheidsraad van 1 september 1951, waarin er bij Egypte op wordt aangedron gen de beperkingen op de scheep vaart door het Suezkanaal op te heffen, van directe betekenis is voor de scheepvaart in de Golf van Akaba. Uit deze resolutie volgt, dat de partijen van het be stand zich niet mogen beroepen op rechten van oorlogvoerenden terzake van de scheepvaart in de Golf van Akaba en de Straat van Tiran, de toegang tot de Golf. Het bestand is thans gedeeltelijk van kracht. Eventuele aanspra ken op rechten van oorlogvoeren den zijn in elk geval zo twijfel achtig, dat dergelijke eisen, ge zien de internationale belangen, niet mogen worden gedaan ten aanzien van de Golf en de Zee straat. De Verenigde Naties kunnen, aldus het rapport, een veranck- ring in de positie van het gebiec van Gaza, zoals vastgelegd in de bestandsovereenkomst, niet er kennen, tenzij een dergelijke var andering door een overeenkomst van de twee partijen zou worder ingevoerd. Om deze redenen kun nen de Verenigde Naties een It raëlisch beheer over het gebiec niet aanvaarden, zelfs niet al- zou dit beheer van niet-militair< aard zijn. Commentaar van Pin eau De Franse minister van Bu- tenlandse Zaken Pineau heelt vrijdagavond te Parijs verklaar: dat Hammarskjoelds voorste om troepen van het internatio nale politieleger der Ver. Naties langs de Israëlisch-Egyptisch- bestandslijn te legeren, aan vaardbaar is, „indien althan- deze strijdkrachten niet op het eerste bevel van Egypte worde:: teruggetrokken". Pineau zeide dit aan de voor avond van zijn vertrek naar New York, waar hij de leidin der Franse delegatie naar de Ver. Naties op zich zal nemer., wanneer "net Algerijnse vraag |stuk in de algemene vergad - ring in behandeling komt. De Russische delegatie bij de Verenigde Naties hijeft vrijdag bij de politieke commissie van de Verenigde Naties een, resolutie ingediend met het verzoek tot uitbreiding van tie ontwapenings commissie met Egypte, India, Polen en een Latijns-Amerikaans land. Deze commissie bestaat op 't ogenblik uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada. Bovendien verlangt de Sowjet- Unie, dat India en Polen zitting hebben in de sub-commissie, waarvan, de grote vier en Canada deel uitmaken. De Russische delegatie is even wel bereid de resolutie niet in de huidige zitting van de algemene vergadering in stemmnig te la ten brengen maar haar te Verwij zen naar de sub-eommissie. Bij de indiening van het Russi sche voorstel zei de Rus Koez- netsof, dat het de bedoeling van de Sowjet-Unie is de betrokken commissies „objectiever en meer omvattend" te maken. Koeznet- sof beschuldigde de westelijke mogendheden ervan niet het ver langen getoond te hebben om tot overeenstemming te komen over beperking der bewapening en verbod van kernwapens. De sub-commissie van de ont wapeningscommissie stond voor vraagstukken van „vitaal be lang" voor alle landen. Doch vier van haar leden waren ook lid van de NAVO. Derhalve zouden ook niet-leden van de NAVO in de commissie opgenomen dienen te worden. Koeznetsof drong nogmaals aan op evenredige beperking van de conventionele strijdkrachten der grote mogendheden, op een algeheel verbod van kernwapens en op staking van proeven met kernwapens. De Russische gedelegeerde kri tiseerde het Canadees-Noors-Ja panse voorstel voor registratie vooraf van de kernwapens. De natuurkundigen van vandaag konden kernontploffingen waar nemen waar ter wereld ook. Het voorstel getuigde niet van 'n ver langen om aan de kernproeve,- een 'halt toe te roepen. Het voor stel kwam slechts neer op het n( men van een besluit om kern proeven van te voren aan te kor, digen, waarmee men dan tegeli, kertijds zulks poogde voor t stellen als een vooruitgang. Jules Moch van Frankrij sprak zich tegen het Russische voorstel uit. Hoewel dit geen d< finitief standpunt was waas- schuwde hij de politieke coram li sle tegen uitbreiding van ide or- derhavige commissies. UitJbrei ding van de ontwapeningscom missie moest geschieden in over eenstemming met het ledent:1 van de Veiligheidsraad. Wat de sub-commissie aangaa hoopte Moch, dat deze zo beperk- mogelijk zou blijven. Dit was d voorwaarde voor doeltreffenc werk. Een meerderheidsstena ming in dit lichaam was ondenk baar. Elf leden van, de labouropposi- tie in het Britse Lagerhuis, onder wie de oud-minister van Defensie vooraanstaande Shinwen, hebben een motie inge- personen in Midden-Sumatra, die diend, waarin kritiek wordt ge- zich verenigd hebben in de „Mi- njantgkabausc Adatvereniging" hebben een beroep gedaan op de vroegere vice-president, dr. Mo hammed Hatta, om naar zijn ge boorteplaats terug te keren en te helpen bij het oplossen van de huidige problemen in Midden- Sumatra. Hatta is, zoals zovele andere Indonesische leiders, afkomstig van Minangkabau, in Midden- Sumatra. Ook bij Mohammed Natsir, de voorzitter van de Masjumi, die eveneens in Minangkau werd ge leverd op de keuze van generaal Speidel tot bevelhebber van de Navo-landstrijdkrachten in Mid den-Europa. De indieners van de motie betreuren het, dat de Brit se regering deze keuze steunt. Shinwell verklaarde donderdag, dat hij er bezwaar tegen heeft, dat „welke Duitser dan ook het bevel over Britse troepen krijgt, vooral als de Duitsers zelf nog geen contingent op de been heb ben gebracht". Ook het orgaan van de Franse communistische partij, "L' Hu- manité", en het pro-communisti sche blad „Libération" hebben felle kritiek laten horen op de voorgenomen benoeming van Speidel. De overige Franse bla den gaven het bericht niet of zij vermelden het zonder commen taar. Alleen wees het rechts radica le blad ,,L' Aurore" er op, dat Speidel, hoewel hij het comman do over Franse, Britse en Ameri kaanse en Duitse troepen zal voeren, op zijn beurt onder het gezag van een Fransman, een Brit en een Amerikaan staat. De opperbevelhebber van alle Navo- landstrijdkrachten is n.l. de Franse generaal Jean Valluy. De plaatsvervangende opperbevel hebber van alle Navo-strijdkrach- ten in Europa is de Britse veld maarschalk Montgomery en diens superieur is de Amerikaan se generaal Norstad. Het blad ziet hierin een illustratie van de toenadering tussen West-Duits- land en de andere Noordatlanti- sche landen. Het Prinselijk Paar van Monaco heeft, ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Caroline, on der meer gelukwensen ontvan gen van Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, Koningin Juli ana van Nederland, Koning Gus- taaf van Zweden, president Coty van Frankrijk, de voormalige Britse premier, sir Winston Chur chill, ex-Koningin Ena van Span je en ex-Koning Faroek van Egypte. Mevrouw Odile Derutti, echt genote van een loodgieter, is don derdag j.l. in een ziekenhuis van Monaco bevallen van een zoon tje. Daar dit het eerste kind is, dat na de geboorte van Prinses Caroline, op woensdag j.l. in Mo naco het levenslicht aanschouw de, zal het van Prinses Gracia een volledig stel zuigelingenkleertjes ontvangen, terwijl Prins Rainier een bankrekening op naam van de jonggeborene zal openen. De opklaringen die vrijdag avond in ons land voorkwamei hingen samen met een zwakke rug van hoge druk die toen pa# seerde. Deze rug werd op de voet gevolgd door bewolking die van uit het zuidwesten kwam opze' ten en samenhing met een fror tensysteom dat vrijdag over En geland trok en daar regen, ir Schotland plaatselijk sneeuv. bracht. Het warmtefront van dil systeem is de voorzijde van zacü* te lucht die met zuidwestelijke winden vandaag ons land bereikt In deze lucht werden vrijdag avond aan de Engelse zuidkus temperaturen van 11 graden ge meld. Deze zuidwestelijke stro ming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied ten zu. den van de Azoren en een zee, diepe depressie met kerndnó van 945 mb nabij IJsland. Deze depressie veroorzaakt bover grote delen van de Oceaan zware stormen. medegedeeld door het K-N.M.I. t De Bilt, geldig van zaterdagoe! ténd tot zaterdagavond. Enige regen Over het algemeen veel bewo; king, met enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind Zachter. ZONDAG 27 JANUARL Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 11.29 0.04 0.44 0.54 n.m 11.49 12.21 1.04 L14 MAANDAG 28 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.23 0,58 1.36 1.48 nun. 12.42 1.17 2.57 2.07 ZON op onder Jan. 28 8.29 17.22 29 8.27 17.24 30 S.26 17.26 31 8.24 17.28 MAAN onder op 6.42 7.10 7.44 8.08 15.23 16.25 17.29 18.34

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1