BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? Hilary op eigen wieken ae Uln?™ RECHTSZAKEN De Ver. Naties-troepen De aanvaring tussen de «Andrea Dorea» en de «Stockholm» De landbouw in de Nederlandse economie AANVAL OP FRANSEN IN TUNESIE AGENDA Prijzen toegekend in tekenwedstrijd „Door het kind Voor het kind OM ULSTER i. LAGERHUIS KEURT DE ANTI-DUMPING WET GOED 17-JARIGE BERNHARD RIJK UIT KLOOSTERZANDE BIJ DE GELUKKIGEN S. E. R.-rapport onderwerp van discussie op Middenstandersvergadering te Amsterdam BIJNA EEN MILJOEN AUTO'S IN Z.-AFRIKA DE ENGELSE AUTOINDUSTRIE IN '56 Verlichting van de KOU begint direct] WONDERLIJK GOED AFGELOPEN ONGELUK OP RIJKSWEG Nr. 1 Op de rijksweg nr. 1 ter hoog te van de blokhut nabij Diemen passeerde gistermorgen circa half negen een sportwagen (Ford) een met een snelheid van 100 km per uur voor hem uitrijdende luxe auto (Vaux- hall). Juist toen de kleine wa gen de grote voorbij was, begon hij te slippen, eerst naar rechts even later naar links en schoot daarop met de neus in de langs de weg liggende sloot. De bestuurder van de Vaux- hall remde uit alle macht, het geen tot gevolg had, dat zijn wagen enige malen over de kop sloeg. De gevolgen bleven goed deels tot materiële beperkt. De bestuurder van de sportwagen, de 33-jarige H. van Ree uit Hil versum, is naar het O. L. V.- gasthuis overgebracht, maar naarhet zich laat aanzien, zal hij daar slechts korte tijd ver- toeven. De 43-jarige bestuurder van de Vauxhall, A. J. van Varsse- veld uit Naarden, liep zelfs geen schrammetje op. Zijn wa gen is wel ernstig beschadigd. De sportwagen is van achteren ontzet, vooral door de stoot te gen de betonnen beschoeiing langs het water. TWAALF INBRAKEN OPGEHELDERD Een onderzoek van de Velsen- se recherche heeft twaalf Am sterdamse inbraken tot klaar heid gebracht. Na de Puttense roofoverval had men de IJmui- denaar van den E. en de Am sterdammer van der W. in ver zekerde bewaring gesteld. Te gen een derde arrestant, de ÏJmuidenaar H., was nog niet voldoende bewijsmateriaal aan gevoerd om ook hem voor een serie inbraken in Amsterdam langer vast te houden. In de verhoren over zes in IJmuiden gepleegde inbraken en een insluiping te Heemstede, waarbij hij en beide andere ver dachten wel betrokken waren, kwam uit, dat zij ook de hand moeten hebben gehad in een se rie inbraken in de hoofdstad. Ten nadele van melkhandela ren, sigarenwinkeliers, slagers en een dansleraar werd tot een waarde van ruim tienduizend gulden ontvreemd. Ten slotte zijn nog twee arrestaties ver richt waardoor wederom een se- ne inbraken in IJmuiden tot klaarheid kwam: de recherche arresteerde n.l. de zeelieden S. (21 jaar) en de R. (25 jaar) uit Beverwijk, zij bekenden de laat ste maanden in Velsen inbra ken te hebben gepleegd. maandag op dinsdag waarbij twee mensen het leven hebben verloren, is vermoedelijk opge lost. Men neemt aan, dat de au to van de verongelukten over de kop is geslagen, nadat ze ge botst was tegen een reservewiel, dat een vrachtauto op deze plaats had verloren. De chauf feur van de vrachtauto waarbij dit wiel hoorde heeft zich in middels bij de politie te Berkel Enschot gemeld. MONTEUR „HANDELDE" IN TELEVISIETOESTELLEN Woensdag is in het politiebu reau Charlois opgesloten de 32- jarige monteur L. T. uit Rotter dam, die er volgens de politie van verdacht wordt verduiste ring, oplichting en flessentrek kerij gepleegd te hebben. De man zou getracht hebben tele- De Poolse pers heeft gister morgen bekendgemaakt, dat het nieuwe parlement, dat op 15 februari voor het eerst bij eenkomt, zal bestaan uit 239 af gevaardigden van de verenigde arbeiderspartij communisten 116 van de verenigde boerenpar tij, 37 van de democratische par tij en 67 onafhankelijken en vertegenwoordigers van katho lieke groeperingen. visietoestellen, die hij op afbe taling kocht, te gelde te maken. Vijf toestellen zou hij aldus heb ben „verhandeld". Kortgeleden deed een verko per aangifte bij de politie om dat hij 't niet vertrouwde. Deze had zojuist een televisietoestel bij hem in huurkoop gekocht, en de recherche kwam er ach ter, dat het via een opkoper bij een mevrouw in Slikkerveer te recht was gekomen. Toen men daar ging kijken, bleek, dat het toestel door de monteur was weggehaald om nagekeken te worden. L. T. had het echter weer bij de verkoper terugge bracht, omdat deze hem met de politie had gedreigd. De me vrouw in Slikkerveer, die het toestel reeds had betaald, was het dus kwijt. Bij de politie bekende T. meer van dergelijke transacties. PORTIEK-ECHTPAAR BIJ FAMILIE ONDERDAK Het echtpaar Steyn, dat van donderdag tot en met dinsdag j.l. uit protest tegen het feit dat hen geen woonruimte werd toegewezen heeft geslapen in een portiek van een winkel aan de Grote Houtstraat te Haar lem, heeft zijn actie gestaakt. De echtelieden hebben voorlopig hun intrek genomen bij famili- leden. Zoals bekend is hun een huur machtiging verstrekt. Uit militaire bron is in Algiers vernomen, dat maandag een sterke bende Algerijnse opstan delingen een aanval heeft gedaan op een Franse eenheid in het gebied van Redejef in Tunesië. Er ontstond een fel gevecht, waarbij vijftien opstandelingen en drie Franse militairen sneu velden. Voorts werden zes Fran se militairen gewond. DONDERDAG 24 JANUARI. TERNEUZEN: Hotel „Cen traal", 8 uur: Vergadering van vogelliefhebbers. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Romeo en Julia". De openbare aanklager in het proces, dat thans te Dublin wordt gevoerd tegen vijf leden van het Ierse republikeinse leger", dat vereniging van Eire met het noorden des lands (Brits), Ul ster, voor staat en dit doel met gewelddadige aanslagen poogt te verwezenlijken, heeft docu menten overgelegd, waaruit blijkt dat verenigingen van Ame rikaanse staatsburgers van Ierse De secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Weienschappen dr. J. H. De 10-jarige Hanneke Cour tens, leerlinge van de Maria- schooi in Helmond, was de eerste die trots als een pauw de fiets in ontvangst nam. Ze won tevens een schoolprijs van 250,die namens de school in ontvangst werd genomen door het hoofd zuster Josephe. Vervolgens kregen eenzelfde de 14-jarige W. Brinks uit nkaanse staatsburgers van icise 'worden of naar Engeland afkomst de verboden organisatie ^J^Zorden met kunst matige hulp in de vorm van een subsidiëring. prijs: Wesselings heeft gisterochtend Rjjssen, leerlinge van de meis in het Koninklijk Instituut voor jesvakschool in Almelo, de 14 de Tropen te Amsterdam vijf fon- jarige Ria van der Grind uit Rot -. terdam, leerlinge van de *Villem kelmeuwe rijwielen uitgereikt de Zwijger H. B. S. aldaar, de Het Engelse Lagerhuis heeft aan vijf sehoolleerlingen, die de 17-jarige Bemhard Rijk uit Klaas- dinsdag de door de regering in- i^nHoliilre prijs liadden gewonnen terzande. leerling van het Janse __JÏJ /qiimnincr" \X7É>t F I T irnnnm fa Fliilef flo IR in georganiseerd door het Neder lands comité voor kinderpostze gels in samenwerking met de Nederlandse vereniging voor te kenonderwijs. gediende „anti-dumping" wet goedgekeurd. De Engelse minister van Han del, sir David Eccles, deelde me de dat de wet het ministerie van Handel de bevoegdheid zou geven een invoerrecht te stellen op goe deren, die in Engeland_ge,,dum- I' liJK»;. pilja 1BUUC1I o --- het Dalton Lyceum! in Den Haag. onderwijsin DE SPIEGEL DER VERANTWOORDELIJKHEID Bij de poort van een grote Kunstzijdefabriek te Ede stond dezer dagen een door- de veilig heidsinspecteur opgestelde hou ten kast, waarin zich enkele flinke gaten bevonden. Een opschrift vermeldde, dat men, zo men door een van die gaten keek, het gezicht zou zien van de man, die verantwoorde lijk was voor de veiligheid bij het werk in de fabriek. Er wa ren natuurlijk heel wat nieuws gierigen, die wilden weten, wie dat nu precies zou zijn, doch «der, die een blik wierp in het inwendige van de kast zag zijn eigen (spiegel) beeld. HET ONGELUK TE BERKEL ENSCHOT De oorzaak van het ongeluk op de rijksweg Tilburg - 's Her togenbosch in de nacht van Zowel prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, als zijn partijgenoot en medekamerlid, mr. H. F. van Leeuwen, hebben dinsdag op de vergadering van de landelijke middenstandscom missie van de volkspartij voor vrijheid en democratie in hotel „De Kroon" te Amsterdam kri tische beschouwingen gewijd aan het onlangs verschenen rapport van de sociaal-economi sche raad. „Een merkwaardig document", nofcmde mr. van Leeuwen dit rapport. Hij be toogde dat de opstellers daar van in de eerste plaats hebben aangestuurd op eenstemmig heid. Daarom geeft het rapport slechts een analyse van de symptomen van de overspan ning onzer economie, en komt het niet toe aan een grondig onderzoek van de oorzaken daarvan. Deze zijn, volgens mr. van Leeuwen, de wat hij noemde be- lonings-inflatie - geldbeloning is sterker toegenomen dan de produktie - en het verstoren van het evenwicht tussen spa ren en investeren. De overbeste- ding heeft in ernstige mate - 700 miljoen gulden bedroeg het verlies - de Nederlandse de viezenvoorraad aangetast. Als enig correctief zag mr. van Leeuwen een nieuw economisch evenwicht op hoger prijsniveau Wat minister Zijlstra met de prijsstabilisatie voor heeft, is niets anders dan een symptoom bestrijding, zo betoogde het Tweede Kamerlid. Bovendien is deze stabilisatie in hoge mate schadelijk voor de middenstand Deze groep dreigt te worden uit gehold. Wanneer de regering zich aan oude prijzen vast houdt, zal dit voor de midden stand ongetwijfeld uitdraaien op interen, met als uiteindelijk gevolg een totale achteruitgang van de expansie. Een sfeer van kunstmatigheid dreigt het Ne derlandse volk te worden opge drongen. Prof. Oud stelde in dit ver band het adagium: „Het is de taak van de regering om het be leid te bepalen". Deze bevoegd heid komt niet toe aan de soci aal economisch raad. Toch kan men zich moeilijk aan de in druk onttrekken dat de S.E.R. als een soort nevenparlement heeft gewerkt, aldus de hoogle raar. Gelukkig worden op het ogenblik meer kritische gelui den over het S.E.R.-rapport ge hoord. Tenslotte betoogde prof. Oud, dat z.i. meer zal moeten worden overgelaten aan het zelfstandig initiatief. De over heid moet zich op den duur met minder zaken bemoeien. In dit verband noemde prof. Oud het departement van maatschappe- Kil. anrfnlnlrlrifT incfl. financieel steunen. Zo werd in de loop van 1956 17.000 dollar ver strekt. De vijf beklaagde worden ervan beschuldigd deel uit te maken van de staf van het „Ierse repu blikeinse leger". TEYLER-ERFGENAAM IN HET ONGELIJK GESTELD De rechtbank te Haarlem heeft opnieuw een erfeniskwes tie van de in 1788 te Haarlem overleden Pieter Teyler van der Hulst behandeld en een erfge naam moeten teleurstellen. D heer W. C. Wegerif te Amster dam beschouwde zich erfge naam van Teyler van der Hulst en had op 31 december 1953 een procedure bij de rechtbank aan hangig gemaakt, waarin thans uitspraak is gedaan. Hij eiste, dat hem een legaat van 100.000,in Friese obli gaties (een bedrag, dat door rente inmiddels een miljoen gulden heeft overschreden) ter beschikking zal worden gesteld. De rechtbank heeft deze eis van de hand gewezen en de Amsterdammer veroordeeld in de kosten van het proces, die op 1000,geraamd worden. Pieter Teyler van der Hulst was zijdefabrikant te Haarlem en promotor van wetenschap en cultuur. Het legaat wordt be heerd door de directeuren van de Teylers Stichting te Haar lem, die door eiser werden aan gesproken. lijk werk een ongelukkig insti tuut, dat slechts leeft van het geven van subsidies. Het autopark van Zuid-Afrika omvat thans 829.000 personen De wet heeft niet ten doel de Engelse markt te beschermen te gen gerechtvaardigde concurren tie door middel van lage prij- zen „Het gaat uitsluitend tegen auto's, vrachtwagens en bussen, oneerlijke handelspraktijken", zo Hierdoor heeft de unie de tiende verklaarde de minister. „Op het plaats op de wereldranglijst be- ogenblik beschikken wij niet reikt Per hoofd van de bevol- over een afweermiddel tegen king'is in Zuid-Afrika een auto op 16 inwoners, alle rassen inbe grepen. Het jaarlijkse benzinegebruik in de unie wordt geraamd op 1600 -miljoen liter. Voor de dis tributie ervan zorgen 240.0Cp benzinepompen, terwijl 6000 ga rages voor herstelling en onder houd van het wagenpark aanwe zig zijn. economische agressie door tota litaire methoden, die de vrije handelaar zonder enige verdedi ging laten", zo merkte hij op. Hij voegde daaraan nog toe, dat in het Engelse gemenebest, in de Verenigde Staten en in vele an dere landen reeds dergelijke be voegdheden bestaan. DRUKWERKEN N.V. Fa. P. J. van de Sande In diplomatieke kringen in Cairo is maandag verklaard, dat Egypte wellicht zijn standpunt ten aanzien van de Ver. Naties- troepen zal herzien, als Israël zich niet houdt aan de Ver. Na ties-resolutie en zijn troepen ge heel uit Egypte terugtrekt. De Indiase afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Krisjna Menon, heeft reeds verklaard, dat de Indiase eenheden van de Ver. Naties-troepen teruggetrok ken zullen worden als Egypte daarom zou vragen. Naar in Cairo verluidt zouden dan waarschijnlijk ook de Zuid-Sla vische en Indonesische eenhe den Egypte verlaten. Het Egyptische persbureau meldde gisteren, dat het Egyp tische ministerie van buiten landse zaken alle Egyptische diplomatieke vertegenwoordi- buitenland tele- in het Egyptische standpunt ten aanzien van de Ver. Naties troepen en de „imperialistische pogingen om het gebied van Gaza onder toezicht te plaat sen" uiteengezet wordt. In de telegrammen wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat Egyp te te allen tijde het recht heeft terugtrekking der V. N.-troepen te eisen. Koning Hoessein van Jordanië heeft maandag in een vraagge sprek met het Egyptische blad „Al Ahram" verklaart, dat als Israël blijft weigeren zijn troe pen tot achter de bestandsgren- zen van 1949 terug te trekken, „wij zullen doen wat wij kunnen om het te dwingen". „Ik ben bereid mijn eigen le ven voor het Arabische volk te geven," zo voegde hij hieraan toe. Voorts verklaarde de koning, dat de Arabieren nooit interna- De hoofden- dezjer stellingen, namen de door deze leerlingen behaalde schoolprijs van ƒ250,in ontvangst. Van de 30.000 inzendingen vooi deze nationale tekenwedstrijd zijn er per provincie telkens drie prijzen in drie groepen toege kend, zodat er totaal 99 tekenin gen zijn bekroond met resp. eer- eerste prijs: een vulpenhouder ter waarde van 35,een twee de prijs, een etui kleurpotloden (ƒ15,en een derde prijs te kenmateriaa] ter waarde van ƒ7,50. Het ligt in het voornemen zo deelde de voorzitter van het co mité voor kinderpostzegels, mr. J. Overwater mee, enkele teke ningen te zijner tijd te bestem men voor de uitgifte van kinder prentbriefkaarten, opdat ook hier het motto „Door het kind vooi het kind" geheel bewaarheid worde. Een aantal tekeningen van de landelijke en de provin ciale prijswinnaars is thans ten toongesteld op „5000 jaar schrift en schrijven" in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam. De wedstrijd stond on der auspiciën van de Stichting het Amsterdams Schriftmuseum. Uit de door het Engelse mi nisterie van Handel gepubliceer de cijfers blijkt, dat de prod uk tie en export van Engelse motor voertuigen in 1956 sterk is ver minderd. Verleden jaar werden 189.966 personenauto's en 42.579 vrachtauto's minder geprodu ceerd dan in 1955. De export ver minderde met 55.089 personen en 12.689 vrachtauto's. Besprekingen tussen de eige naressen van de „Andrea Doria" en de „Stockholm" die in Lon den zijn gevoerd hebben geleid tot een overeenkomst op basis van een directe regeling van al le eisen, voortvloeiend uit de aanvaring tussen beide schepen in juli van het vorig jaar. Een woordvoerder van het ge nootschap van Londense zee assuradeurs heeft dit woensdag bekendgemaakt. Hij zei dat er verder geen processen meer ge voerd zullen worden en voegde hieraan toe dat het proces dat de eigenaressen in New York voeren nu zal worden afgeslo ten. De Italiaanse scheepvaart maatschappij aan wie de „An drea Doria" behoorde, had de Zweeds-Amerikaanse eigenares se van de „Stockholm" in rech- De iJOUW problemen van de land- I worden in het openbaar aan de orde gesteld door een nota van het Landbouwschap, waarin wordt betoogd, dat de kostprijs- virekening van de verschillende landbouwprodukten moet worden herzien. Globaal berekend zou deze herziening van de kostprij zen ertoe moeten leiden, dat de inkomsten van de landbouw met rond 300 miljoen gulden zouden worden verhoogd. Nationala eco nomisch gezien, zo wordt in een artikel in het orgaan van het ver bond van Nederlandse werk gevers „De Nederlandse Indus trie" opgemerkt, werden de wen sen van het Landbouwschap ech ter zeker niet in een daarvoor gunstige tijd naar voren gebracht. Zoals uit het onlangs uitge bracht advies van de Sociaal Eco nomische Raad blijkt, lopen de nationale bestedingen te hoog op en moeten deze worden beperkt. De moeilijkheden, die dit met ■zich medebrengt, worden nog vergroot door de gevolgen van het Suezeonflict. Men zou kunnen zeggen, dat er haast geen slech tere situatie is te denken dan de huidige om aan de verlangens van de landbouw tegemoet te komen, aldus het artikel. Maar achter hetgeen in het voorgaande werd geschetst, staat nog een vraagstuk van verder gaande strekking en wel, wat op langere termijn bezien de positie van de landbouw in onze natio- ncde economie zal zijn. Wij me ien, aldus het orgaan, dat bij de beantwoording van deze vraag ten aangesproken voor 'n scha devergoeding van 30 miljoen dollar, terwijl de Zweeds-Ameri kaanse maatschappij op haar beurt van de Italiaanse scheep vaartmaatschappij een schade vergoeding van 1 miljoen dol lar had geëist. Zoals bekend is de Andrea Doria" na aanvaring met de Stockholm" op 26 juli voor de Amerikaanse kust ter hoogte van Nantucket gezonken. Volgens een verklaring van de assuradeurs is de overeen komst door beide partijen on dertekend. Tegen beide scheepvaartmaat schappijen zijn schadevergoe dingen geëist door passagiers en scheepsbevrachters tot een totaalbedrag van meer dan 116 miljoen dollar. £T6TS 1X1 höt ltv WViw grammen heeft gezonden waar- tionalisering of internationaal toezicht op een deel van het Arabisch gebied zullen aanvaar- den. „Israël zal nooit winst kun- i nen boeken ten koste van onze Groot-Brittannië en Aden i waardigheid en nationalisme", ■- aldus koning Hoessein. Jemen heeft Groot-Bnttanme dinsdag meegedeeld, dat het in stemt met een bespreking tus sen Jemenitische en Britse of ficieren over een staken van het vuren langs de grens tussen Je men en het protectoraat Aden. Een dergelijke stap moet ech ter het begin zijn van onder handelingen, die leiden tot op lossing van 't gehele probleem, aldus heeft het Jemenitische gezantschap te Londen bekend gemaakt. In deze bekendmaking werd niets gezegd over de eis van de Britse regering, dat de Jemeni tische strijdkrachten zich moe ten terugtrekken uit stellingen, die zij ten onrechte hebben be zet. Groot-Brittannië heeft dins- £j i' J VRIJDAG 25 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 School radio; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Orgelspel; 10.45 Voor de kleuters; 11.05 Pianore cital; 11.35 Wat doe je voor de kost?; 12.00 Orgel en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. of gram.; dag de veiligheidsraad van de 13.25 Lichte muziek; 13.55 Beurs- Ver. Naties een memorandum gezonden, waarin de Jemeniti sche regering wordt beschul digd van gewapende invallen in het protectoraat Aden. berichten; 14.00 Viool en atlviool; 14.25 Boekbespreking; 14.45 Ge- var. progr.; 16.00 Profiel van. 16.20 Muz. causerie; 17.00 Voor de ervan kan worden uitgegaan, dat de landbouw voor ons land on misbaar is. Wat de landbouw voor ons land betekent is duidelijk te demonstreren aan de exportcij fers van de laatste jaren, waaruit blijkt, dat een derde van onze ex port nog steeds bestaat uit al dan niet bewerkte agrarische produk- ten. Het vorenstaande brengt echter volstrekt niet mee, dat het een nationaal belang zou zijn de land bouw, zooals die thans is, steeds op dezelfde wijze te laten voort bestaan, zeer zeker niet wanneer dit zou gaan ten koste van gro tere bedragen aan steun. Ook vele andere bedrijfstakken zijn voor onze welvaart onmis baar. Wanneer zij in moeilijkhe den komen is het een algemeen belang hen door een crisis heen te helpen. Maar hierbij zal don in ieder geval worden verlangd, dat zij zo spoedig mogelijk intern die reorganisaties doorvoeren, die nodig f zijn om weer op eigen kracht te varen. Ook van de landbouw zal dit moeten worden gevraagd. Het is een Nederlands belang de landbouw in stand te houden, maar dit brengt niet mee, dat dit nu ook geldt voor alle landbouwers. Bedacht dient te worden, dat wanneer men enerzijds deel wenst te hebben aan de welvaart, men anderzijds ook de onder de tegenwoordige omstandigheden meest economi sche bedrijfsvormen moet trach ten te vinden, zo besluit dit ar tikel. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 59) Nadruk verboden. Toen legde hij mij langzaam en zorgvuldig mijn plichten uit en de methode, waarnaar hij boek hield. Van een plank nam hij een dagboek en een grootboek, en verklaarde het gebruik ervan. Het laatste scheen erg belangrijk; van de posten daarin werd de in zijn boekje aangegeven als R.B.K. no. 2. Vlug maakte dr. Peignton mij bekend met snijtan den, zijwaartse, hoektanden, ver standskiezen en de bovengenoem de valse en echte kiezen, tot ik er helemaal beduusd van was. U zult er spoedig aan gewend halfjaarlijkse rekening naar de :zijn; en nu de brieven. diverse patiënten verzonden. Bij een vluchtig onderzoek kreeg ik de indruk dat de rekening van lord Craythorpe aardig hoog zou zijn, twqe gouden kronen, twee goudvullingen, vier kunsttanden enz. Een zekere juffrouw Ravens- hurst zou eveneens reden hebben om neerslachtig te zijn, tenzij haar beurs goed gevuld was. Daarna verklaarde dr. Peignton de namen der tanden, die beant woordden aan verschillende hoe- roglyphen, die in zijn eigen noti tieboekje stonden gekrabbeld, welke aantekeningen ik iedere avond in het dagboek had over te brengen. L.O.V. no. 1 betekende eerste linker-onder valse kies. Tweede rechter-bovenkies stond Op sommige dicteerde hij een antwoord, andere werden afge daan met een gedrukte afspraak. „Dit zijn mijn patiënten voor vandaag. U ziet, dat ik een blan co ruimte onder iedere naam heb gelaten, waar de beschrijving van de behandeling wordt ingevuld. Die krijgt u vanavond. U neemt de aantekeningen in het dagboek over en schrijft mijn lijst van pa tiënten voor morgen uit. Nu moet ik weg. Ik ben altijd tegen tienen in de spreekkamer. Als ik u in de loop van de ochtend nodig mocht hebben bel ik twee maal. Eén bel is voor Bywater. Twee voor u." „Maar waar zou u mij voor no dig hebben?" vroeg ik en het trof mij, dat zijn antwoord een beetje ontwijkend was. Zijn damespa tiënten vielen soms flauw of huilden, of kregen het op haar zenuwen, en dan kon ik mis schien van nut zijn. Hij verdween onder het spreken en ik begon aan de brieven; in mijn mooiste handschrift, met wijd open „e's", deelde ik mevrouw Fitzsimmons mede, dat het dr. Peignton bui tengewoon speet, dat zij zo'n last van kiespijn "had; en daar het haar onmogelijk was naar de stad te komen, omdat zij aan haar bed gekluisterd was, moest zij maar wat kruidnagelolie op een watje druppelen en dit in de holte stop pen, dat zou verlichting brengen. Maar een spoedig bezoek aan dr. Peignton was dringend aanbevo len, daar er bij de wortel van de kies een abces kon optreden. De heer Lijcett-Hambleton werd medegedeeld, in antwoord op zijn vraag, dat het kroon- en brug- werk, zoals de vorige dag tijdens het consult was aanbevolen, ver richt kon worden tegen de prijs van vijf-en-twintig guinea's. Aan juffrouw Winyats werd be richt,- dat haar kunstgebit nu klaar was en als het haar schikte, donderdagmorgen om 11 elf uur te komen, zou dat dr. Peignton genoegen doen. Ongeveer een do zijn brieven van hetzelfde soort als de gegeven voorbeelden wer den geschreven en de gedrukte afspraken hielden mij tot twaalf uur bezig. Toen rustte ik vijf mi nuten en nam mijn omgeving op, die matig aantrekkelijk was: een lelijk behang; een goed gekleurd, maar tamelijk versleten Perzisch kleed; een schrijftafel met laden van voren en vakjes bovenop; een boekenkast met verschillende werken over tandheelkunde, een woordenboek, een „Wie is dat?", een gids van Londen, en een Whitakers' almanak. Er zou geen tijd verknoeid worden aan lezen. Een marmeren pendule en twee bronzen vazen stonden op de schoorsteen, een paar ouderwetse gravures hingen aan de muren: „Stroomopwaarts" en „Stroomaf waarts" en Millais' Hugenoten. Ik bleef een kort poosje naar de laatste plaat turen, ofschoon ik die goed kende. De uitdrukking op het gelaat van de man scheen een betekenis te hebben gekre gen, die ik er nooit tevoren in had gezien. Het was niet alleen teder, maar vol van die kracht, die heel geduldig en heel lank moedig en heel heldhaftig kan zijn. Hij hield van de vrouw, die hij verliet, en hij hield genoeg van haar om haar te verlaten, want hij had vertrouwen in haar. Hij was er zich van bewust, dat zij altijd plicht boven alles zou laten gaan, en elkander zo bemin nend met een onsterfelijke liefde scheidden zij, hij op weg naar het slagveld, zij om thuis te zitten en te wachten en zij had het beslist het moeilijkst. Ik vroeg mij af, sneuvelde de man, of keerde hij bij haar terug, overladen met eer jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18J0 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lachte muziek; 18.50 De puntjes op de i; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Kinderkoor; 19.30 Causerie; 19.60 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.15 Boekbespr.; 20.10 Toneelkroniek; 20.20 Kamerkoor; 20.35 Causerie; 20.45 Voordracht; 21.00 Dansmuz., 21.30 Etherforum; 22.10 Buiten!, weekoverzicht; 22.25 Exotische klanken; 22.40 Causerie; 22.50 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.60 Voor de huisvrouw; 9.40 School radio; 10.05 Gram.; 10.30 Sopraan, piano en koor; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Vocaal dubbelkwartet 12.00 Angelus; 12.03 Piano, klari net en bariton; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Dansmuz.; 14.25 Pianokwartet; 15.00 School radio; 15.30 Orkest; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Fluit, pia no en spinet; 18.05 Lichte muz.; 18.30 En nu mijn geval; 18.45 Gram.; 18.50 Cursus openbaar kunstbezit; 19.00 Nieuws; 19.30 Regeringsuitz.; 19.30 Verzoekpro gramma voor de militairen; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Amateursprogr.; 21.15 Hoorspel; 21.45 Orkerd; 22.25 Gram.; 22.40 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.; 23.35 Dansmuziek. en roem (Wordt vervolgd.) 12.00 Orkest; 12.34 Gram.; BRUSSEL (VI.): 12.30 Weerbericht; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Orkest; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Muziek bij de thee; 17.45 Duitse les; 18.00 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Or kest; 20.45 Kunstkaleidoscoop 21.00 Orkest; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.11 Gram.; 22.55 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6