De jaarlijkse economische boodschap van president Eisenhower De kentekenbewijzen DE WERELD VAN WEEK TOT WEEK Welvaart der Ver. Staten groter dan ooit Wijziging in wijze van afgifte Japan bouwde in 1956 meer scheepsruimte dan Engeland De plannen voor de gemeenschappelijke Europese markt en de Euratom Spierpijn flloosferbalsem TWEEDE BLAD donderdag 24 januari 1957 12e jaargang no. 3979 In zyn economische bood schap, die hij gisteren, zoals ieder jaar gebruikelijk is, tot het congres heeft ge richt, laat president Eisen hower voortdurend naar voren komen, dat de wel vaart der Ver. Staten, die in het afgelopen jaar weer een recordpeii heeft bereikt, in sterke mate afhankelijk is van de economische ontwik keling in het buitenland. De liberalisatie van de handelspolitiek Inkomens met 10 gestegen Amerikaanse waarnemingspost voor gelegde projectielen op Braziliaans eiland De Sahara en de Franse olievoorziening New Yorkse „krankzinnige bommenwerper" aangehouden en De Ver. Naties Hongarije Indonesische persstemmen over regeringsverklaring Grote Kan Storm David en Marilyn De 31ste Doctor Vijver Op het bal Ei voor Mona Lisa Rijke verliezer Hervormde Synode tegen voetbalpool VRIJE Hij herinnerde aan de grote uitbreiding, die de wereldhandel «te laatste jaren heeft ondergaan .en vestigde er de aandacht op, dat de Amerikaanse uitvoer voor al sterk is gestegen naar geïndu strialiseerde landen met een toog inkomen per hoofd van de bevolking, die in vele gevallen de concurrentie met Amerika kannen opnemen, zomede naar bepaalde minder ontwikkelde landen, waarvan de economische expansie zich de laatste tijd in een snel tempo voltrekt. Dit feit, zeide Eisenhower, legt krach tig de nadruk op het economi- r«he voordeel, dat voor Amerika .gelegen kan zijn in de economi sche ontwikkeling in het buiten land. Wanneer de handel ge schiedt op een multilaterale ba sis en zonder discriminaties is het natuurlijk te verwachten, dat de welvaart in het buitenland tot uiting komt in een grotere vraag naar Amerikaanse produkten, zoals in de afgelopen vier jaar hét geval is geweest. i De Amerikaanse regering heeft in de afgelopen vier jaar grote vorderingen gemaakt bij het liberaliseren van Amerika's internationale handelspolitiek. Om er aan mede te werken, dat andere landen deel hebben in de groei en de welvaart van de vrije wereld en om de voorspoed in de Verenigde Staten in stand te houden wenst Eisenhower, dat het congres nieuwe positieve maatregelen treft door: 1Toe te staan dat de Verenigde Staten lid worden van de nieuwe organisatie voor han- delssa menwerking, waardoor de algemene overeenkomst voor tarieven en hapdel (G.A.T.T.) een doelmatiger instrument in de wereldhan del zal worden. 2. Nieuwe programma's voor de verlening van economische hulp aan minder ontwikkelde gebieden te steunen. 3. De groei der particuliere Amerikaanse investeringen het buitenland aan te moe digen. 4. Toe te staan, dat de export- import bank van de regering ook na juni 1958 leningen aan buitenlandse regeringen en particuliere ondernemingen in de Verenigde Staten ver strekt met het doel de Ame rikaanse uitvoer te bevorde ren. Sprekende over de Europese integratie plannen verklaarde president Eisenhower, dat de in stelling van een, gemeensciiappe- HPte markt en een vrijhandelsge- bied in West-Europa de gehele vrije wereld krachtiger za! ma ken. Indien de plannen dienaan gaande op constructieve wijze ten -uitvoer worden gelegd zullen zij in grote mate bijdragen tot verhoging van de economische kracht en de politieke eenheid van Europa, waaruit aanzienlijke voordelen voor de Verenigde Staten en de gehele vrije wereld zullen voortspruiten. De Welvaart der Verenigde Staten is groter dan ooit tevoren ra het nationale produkt heeft ia het afgelopen jaar het record- peil van 412 miljard dollar be reikt, hetgeen gepaard gaat met vtatkxBgr werkgelegenheid en stijgende inkomens. De president waarschuwde evenwel, dat in de komende maanden zorgvuldig zal moeten worden gewaakt voor inflatoire druk. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de algemene wel vaart in 1957 stand zal houden, maar de economische situatie houdt altijd onzekerheden en vraagstukken in, die grote aan dacht vereisen. Deze onzekerhe den en vraagstukken zijn op het ogenblik de internationale toe stand en de opwaartse druk op de kosten en prijzen. President Eisenhower deelde voorts mede, dat de inkomens in de Verenigde Staten per hoofd van de bevolking, uitgedrukt in dollars met een constante koop kracht, na aftrek van belastin gen in het afgelopen jaar met 10 procent zijn gestegen. Er werden 5 miljoen Woningen gebouwd en het woningbezit werd algemener. Grote vorderingen werden ge maakt bij de uitbreiding en ver betering van de produktiemidde- len van het land. Het bedrijfsle ven en de landbouw besteedden voor dit doel ruim 150 miljoen dollar, welke investering de be lofte inhoudt van een verdere stijging der nationale produktie en van de levensstandaard in de komende jaren. De ondervinding van 1953/54 heeft geleerd, dat, wanneer het vertrouwen van de consument en het bedrijfsleven bewaard blijft, tijdig genomen overheidsmaat regelen er toe kunnen bijdragen dat aan een ilecessie een halt wordt toegeroepen. De politiek, die de regering in 1955 en 1956 heeft gevolgd, heeft bijgedragen tot matiging van de opwaartse druk op de prijzen en tot het voorkomen van omstandigheden, die de economische stabiliteit zouden bedreigen. De totale produktie van goede ren en diensten was in 1956 21.5 miljard dollar groter dan in 1955, zulks ondanks een daling in de bedrijvigheid van sommige sec toren der volkshuisvesting, met name in de auto-industrie en de woningbouw. De werkgelegen heid nam met 1.8 miljoen arbeids plaatsen toe. De Ver. Staten hebben van Brazilië toestemming gekregen, op het eiland Fernando le Noron- ha, 225 mijl ten noord-oosten van de Braziliaanse havenstad Natal, een waarnemingspost voor ge leide projectielen te vestigen. De toestemming geldt voor vijf jaar, maar zij kan bij een nieuwe overeenkomst worden verlengd. Als de Amerikanen zich van het eiland terugtrekken, wordt de installatie automatisch eigendom van Brazilië. Brazilië tracht op zijn beurt financiële steun van de Ver. Sta ten te krijgen voor de uitvoering van enige projecten. De leider van het Franse staats- bureau voor olie-onderzoekwerk, Pierre Guillamat, heeft maandag verklaard, dat de Sahara binnen 15 jaar geheel in de Franse olie behoefte zal kunnen voorzien. Hij voorspelde verder, dat Frankrijk en zijn overzeese ge bieden tegen 1961 9 miljoen ton olie per jaar zullen produceren, hetgeen een kwart is van het Franse verbruik. De olielagen, die ontdekt zijn op ongeveer 2000 km ten zuidoos ten van Algiers te Edjele, nabij de Lybische grens, zouden tegen 1959 vier miljoen ton produceren en 'n belangrijk olievondstgebied in Hassi MeSsaoud, op ongeveer 105 km ten zuidoosten van Ouar- gla, in het hart van de Sahara, zal, naar verwacht wordt, tegen 1960 5 miljoen ton per jaar op leveren. Verder deelde Quillamat mede, dat de boringen in het gebied van Gabon in Frans equatoriaal Afrika, tegen het einde van dit jaar 350.000 ton per jaar zouden leveren. In de vijf jaren tot 1960 zal Frankrijk aan olie-onderzoeks werk 250 miljard frank uitgeven. Teneinde de tijdsduur, welke is gelegen tussen de indiening van een aanvraag tot afgifte van een kentekenbewijs voor een motorrijtuig en deze afgifte 'zelf zo gering mogelijk te maken en de hieraan voor de aanvrager verbenden formaliteiten zoveel mogelijk te beperken, zullen met ingang van 1 februari in de wijze van afgifte van kentekenbewij zen enige wijzigingen worden aangebracht. y Om organisatorische redenen is het niet mogelijk deze wijzi gingen direct voor alle soorten motorrijtuigen in te voeren en moet de wijziging voorlopig be perkt blijven tot de kentekenbe wijzen voor personenauto's, mo torrijwielen, motorbakfietsen en invalidenwagens. Naar op een woensdagmorgen op het ministerie van Verkeer en Waterstaat gehouden persconfe rentie door de secretaris-generaal mr. D. G. W. Spitzen en de direc teur van de rijksdienst voor het wegverkeer ir. J. W. Filz werd taan a im De Franse Nationale Vergade ring zal dinsdag het debat her vatten over het voorstel van de regering Frankrijk te doen toe treden tot een gemeenschappelij ke Europese markt der zes lan den van Klein-Europa, of tot een vrijhandelsgebied. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat het voorstel vlot zou worden goed gekeurd, maar het verzet tegen het voorstel neemt toe. De pre mier, Guy Mollet, zal een zware strijd moeten voeren, om een meerderheid te verkrijgen en men meent, dat hij concessies zal moeten doen aan de critici, waar door de voorgestelde verdragen heel wat minder bindend zullen worden, dan de voorstanders van een Verenigd Europa wensen. Een welingelichte zegsman te Brussel, waar de afgevaardigden van de landen van Klein-Europa) Frankrijk, West/Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxem burg) besprekingen voeren over de gemeenschappelijke markt en de Euratom, verklaarde maandag dat tegen de tijd, dat de ontwerp verdragen gereed zijn, er weinig van de supra-nationale bevoegd heden in de plannen zal zijn over gebleven. De verdragen zullen de volgen de maand, of in het begin van maart ondertekend moeten wor den, aldus Reuter. Verwacht wordt, dat het debat in Frankrijk dinsdag zal eindigen. De volgende maand zullen de drie wijzen van de Euratom Louis Armand, Franz Etzel en Francesco Giordani een be zoek aan Engeland brengen, ten einde de situatie aldaar te bestu deren. Paul Henri Spaak verklaarde maandag, dat de verdragen, wan neer zij succes willen hebben, voor de zomer bekrachtigd zul len moeten worden. Hij voegde er aan toe, dat Europa, wanneer er geen gemeenschappeliike markt zou worden gevormd, bin nen 30 jaar een van de in econo misch opzicht minder ontwikkel de gebieden ter wereld zou zijn. Voor het eerst in de geschie denis heeft Japan in vredestijd meer scheepsruimte gebouwd dan Engeland, dat steeds de voornaamste scheepsbouwende natie is geweest. In 15 maanden tijds, zo blijkt uit statistieken van Lloyds te Londen, heeft Ja pan kans gezien zijn productie van schepen meer dgn te ver dubbelen. Japan is in het afge lopen jaar begonnen en gereed gekomen met de bouw van schepen met een gezamenlijke tonnage van 4.311.000 ton, ter wijl het Engelse produktiecijfer 4.179.000 ton bedroeg. Einde 1956 waren in Engeland 328 schepen van In totaal 2.135.218 ton in aanbouw, of 26,48 procent van het wereldtotaal van 8.065.068 ton der in aanbouw zijnde schepen.,Jkpan was ein de 1956 bezig met de bouw van 156 schepen van in totaal 1.364.190 ton <16,91 procent). Nederland kwam op de vijfde plaats met 187 in aanbouw zijn de schepen van tezamen 599.780 ton <7,44 procent van het we reldtotaal). Duitsland was der de met 240 schepen van teza men 798.722 ton (9,9 procent) en Italië was vierde met 86 sche pen van tezamen 657.529 ton (8.15 procent). In het laatste kwartaal van 1956 werd in Duitsland de grootste scheepstonnage vol tooid. Duitsland voltooide 123 schepen van tezamen 290.616 ton en Japan 99 schepen van te zamen 495.309 ton. Engeland kwam wat het aantal betreft op de derde plaats en wat de om- ol rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem, die diep in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg J vang van tonnage betreft op de tweede plaats met 76 schepen van 377.290 ton. Nederland was vierde met 38 schepen van teza men 86.968 ton. Aan het einde van het afge lopen jaar waren over de gehe le wereld in totaal 249 olietank schepen van tezamen 3.443.399 ton in aanbouw, of 450.198 ton meer dan aan het einde van het derde kwartaal van 1956. In En geland waren 63 tankschepen in aanbouw, in Japan 43, in Duits land 25 in Italië 19 en in Frank rijk 14. Een 54-jarige man die in Wa- terbury (Connecticut) door de politie is aangehouden, heeft ver klaard, dat hij de „krankzinnige bommenwerper" van New York is, zo heeft de politie bekendge maakt. De „krankzinnige bommenwer per" is volgens de politie verant woordelijk voor ten minste 34 aanslagen met zelf gemaakte bommen op openbare gebouwen in New York sinds 1940. Verschei dene van deze zelf gemaakte bommen waren ontploft. Bij el kaar zijn vijftien mensen door deze aanslagen gewond. De speciale commissie van de algemene vergadering van de Ver. Naties die belast is met het instellen van een onderzoek naar de gebeurtenissen in Hon garije, heeft besloten getuige nissen te horen van mevrouw Anna Kethly en generaal Ki- raly. Eerstgenoemde was lid van de laatste regering van Imre Nagy, laatstgenoemde was tij dens de opstand garnizoens commandant. meegedeeld, staat het evenwel vast, dat binnenkort soortgelijke verbeteringen ook voor de an dere soorten motorrijtuigen en in het bijzonder voor bedrijfs wagens zullen worden ingevoerd. De wijzigingen betreffen zowel voor een dergelijk oud moor kentekenbewijs is afgegeven, aa 1 februari in handen van een sa dere eigenaar over, dan dient hef bewijs niet aan de rijksdieBe; van het wegverkeer te worde opgezonden om hierop de naam en het adres van de nieuwe eige naar/houder te doen aantekene-i doch moet de nieuwe eigenaar de vorm als de wijze van afgiftehouder fch wenden tot de ou> van de kentekenbewijzen. De vorm van het bewijs wordt thans zodanig dat dit uit twee delen bestaat n.l. een deel I, dat de om schrijving van het voertuig en het kenteken vermeldt en een vanger der accijnzen onder over legging van de aanvraag, gestek) op het bij deze ontvanger ver krijgbare formulier en van he! kentekenbewijs oud modeL De ontvanger wijzigt dan het ker deel II, dat de naam en het adres tekenbewijs 0ud model zodanig van de eigenaar/houder van het dlt functie van deel voertuig en eveneens het ken teken vermeldt. Het bewijs wordt in zijn nieuwe tweeledige vorm afgegeven in een plastic hoes. De wijze van afgifte wordt eveneens gewijzigd en wel in dier voege, dat de beide delen waar uit het bewijs zal bestaan op verschillende tijdstippen en op verschillende kantoren zullen worden uitgereikt. Als eerste vindt de afgifte van het deel I bevattende de om schrijving van 't voertuig plaats, welke afgifte slechts eenmaal ge durende de gehele gebruiksduur van het voertuig behoeft te ge schieden. Het is mogelijk gebleken in samenwerking met fabrikanten en importeurs van en handelaren in motorrijtuigen tot een rege ling te komen waardoor bij ver koop van een nieuw voertuig het deel I van het daarbij behorende kentekenbewijs zich reeds in het bezit van de handelaar bevindt, zodat voor de koper aan de afgif te van dit deel dan geen enkele formaliteit of tijdverlies verbon den is. Indien in bepaalde geval len deel I niet door de handelaar ter beschikking van de koper ge steld kan worden, dient deze, overeenkomstig de thans nog ge bruikelijke weg, een aanvraag voor de afgifte van een ken tekenbewijs tot de rijksdienst voor het wegverkeer te richten onder gebruikmaking van het oud model aanvraagformulier. Hetzelfde geldt indien aan een voertuig een zodanige wijziging wordt aangebracht dat dit niet langer overeenstemt met de om schrijving ervan welke op deel I voorkomt. De afgifte van het deel II be vattende de vermelding van de eigenaar/houder van het motor rijtuig, welke afgifte in feite het kentekenbewijs completeert, vindt, ongeacht of het een nieuw dan wel een oud model ken tekenbewijs betreft, plaats ten kantore van de ontvanger der ac cijnzen. Aangezien vóór het in gebruik nemen van een motor tijtuig de nieuwe eigenaar/hou der steeds een motorrijtuig be- lastingkaart op zijn naam zal moeten hebben verkregen, kun nen de aanvraag voor het deel II van het kentekenbewijs en die nieuw model kan vervullen en geeft daarbij een deel II ten name van de nieuwe eigenaar, houder af. Op deze regeling wordt de bijzondere aandacht van het pubhek gevestigd daar gebleken is, dat eens per drie jaar een personenauto van eige naar verandert. In verband met het bijzondere karakter van enkele soorten ken tekenbewijzen, kan de nieuwe wijze van afgifte hiervoor niet worden toegepast en voor dez? bewijzen wordt dus het oude een delige model ook na 1 februari gehandhaafd. Het betreft hier de voertuiggroepen welke keio tekens voeren beginnend met de lettergroepen AA, CD, CDJ, GN. FH, GV en HH. Aanvragen tot afgifte van kentekens van dear aard moeten derhalve ook na februari steeds op de thans hier voor gebruikelijke manier wo? den gericht tot de rijksdienri voor het wegverkeer. Naar verwaqht wordt zullen deze wijzigingen, naast de voo; delen welke zij voor de kopen- van een motorrijtuig opleveren in de vorm van besparing va» tijd en moeite, ook leiden tot een verhoging van de efficiency bij de instanties, welke bij de af gifte van deze bewijzen betrok ken zijn dan wel van de resul taten van de motorrijtuigregisr tratie gebruik maken. Het be lang van een zo doelmatig mo gelijke werkwijze bij de afgifte van kentekenbewijzen moge blij ken uit het feit, dat in 1966 niet minder dan 404.000 bewijze" moesten worden verwerkt (1951: 60.000, 1955 304.000, 1954; 187.000). Nu de heiregistratie van het Nederlandse motorrij tuigenpark op 1 januari jJ. be eindigd is, wordt verwacht dat althans in 1957, geen verdere toeneming van het aantal te vei" werken bewijzen zal plaats vfr- den. Het communistische dagblad „Harian Rakjat" en de nation- listische „Suluh Indonesia" hete voor bedoelde belastingkaart te- j ben hun voldoening uitgesprokc gelijkertijd worden ingediend en, over de door premier Ali Sastr.v wat in vele gevallen voor de ko per zeer belangrijk is, kunnen, na legitimatie, beide, bewijzen on middellijk door de ontvanger worden afgegeven. Voorwaarde hierbij is dat bij het aanvraag formulier het deel I van het ken tekenbewijs en indien dit reeds amidjojo maandagavond voorg- lezen regeringsverklaring ov>. de gebeurtenissen op Sumatr .De onafhankelijke „Indones.' Raya" schreef in een hoofdar kei, dat Ali Sastroamidjojo in ge breke is gebleven om de weg aan te geven voor het oplossen van eerder was afgegeven ten name de tegenwoordige moeilijkhedet van een andere eigenaar/houder, ook het deel II wordt overgelegd. De reeds afgegeven kenteken bewijzen van het oude model (on geveer 760.000 stuks) blijven ook na 1 februari hun geldigheid ten volle behouden zolang het voer tuig niet van eigenaar verandert of gewijzigd wordt. Gaat een motorvoertuig, waar- Tot onze verwondering trollen we in een Brussel» hotel een portier die uit- voerig van zijn bewondering voor Ne derland blijk ga Toen we hem vroegen welke persoonlijkheid uit de geschiedenis van ons land hij het belangrijkst vond, was het antwoord: Wim Kan. Op weg naar Canada optornend tegen een storm werd de kapitein van het Ne derlandse vrachtschip Prins Willem om de twee uur opgebeld door Jean-Louis Barrault, de bekende Franse toneelspe ler, die in grote spanning in Montreal op decors en costuums voor dë openings voorstelling van zijn tournee door Cana da zat te wachten. Het schip liep niet op tjjd binnen, maar het gezelschap spelers en speelsters liet zich hierdoor niet van de wijs brengen, huurde zich smoking en avondkleding en trad zo op voor het puikje van het Canadese publiek. Het werd een groot succes. Waaruit men mag concluderen, dat schrijvers meer met hun romanfiguren leven dan met hun naaste familie. Om onverwachts te voor een zieke collega heeft de Franse actrice Louse Robin "00 regels tekst In twee uur uit het hoofd moeten leren. beschadigde licht een der armen van de glimlachende Mona Lisa. Deze arm is nu hersteld voor zestig cent: een smeersel .n twee eierdooiers a twintig cent ge- Geheugen mengd met voor twintig cent hars kreeg kunnen invallen nadat het vierentwintig uur op zat een even antiek uiterlijk als de olieverf die Leonardi da Vinei honderden jaren geleden voor zij»- meesterwerk gebruikte. Een Amerikaanse antiquair had zich voor de rechtbank te verantwoorden omdat hjj in zijn etalage een beeld had tentoongesteld, dat broek noch rok droeg (het was de David van Michel Angelo). Hij verdedigde zich door erop te wijzen, dat op in de Ver. Staten verspreide ka lenders Marilyn Monroe evenmin deze kledingstukken draagt, en werd daarop prompt vrijgesproken. Bij Na vele jaren zoeken hebben twee Duitse geleerden een bijenvariêtcit gekweekt. Je vrOUW waarbij de angel ontbreek' Toen de Franse schrijver George Sbnenon, auteur van drie-, vier- of vijfhonderd boe ken, in Cannes zijn laatste boek zat te sig neren, en daarbij de naam vroeg van de dame die om zijn opdracht in haar exem plaar vroeg, zei deze: Denise. Net als mijn vrouw, zei Simenon. Maar ik bén je vrouw, was het ge krenkte antwoord, terwijl zij met het boek onder haar arm wegliep. In de familie Hardy, Atlanta, Georgië, Ver. Staten, werd op 31 december 1954 een dochter geboren. Op 31 december 1955 volgde de tweede dochter en op 31 december 1956 kwam er een zoon ter wereld. Chamil Let op Syed Chamil, wiens nu nog on bekende naam ge in de loop van dit jaar zult tegenkomen in verband met oproerige bewegingen in de Aziatische Sowjet-republieken. Deze onrust in dat verre deel vein het rijk van Molotof zal zich uitbreiden tot aan de grenzen van Turkije en Iran, aldus een toekomst voorspeller in het Franse tijdschrift voor astrologen. Om in hun vrije tijd te kunnen vissen is voor de Parijse politieagenten een vij ver gehuurd in de buurt van Gambais. Het is, naar men zegt, dezelfde waarin Landru de as van zijn slachtoffers uit strooide. „Moord!" Toen in een dierenwinkel in Londen de eigenaar afwezig was brak een aap los en sloeg er alles kort en klein. Totdat buren kwamen toeschieten op het gekrijs van de papegaai, die schreeuwde: „Moord! Houd de dief". De Amerikaanse zanger John Raffa werd op een bal van politieagenten, waar hij optrad, herkend als degene die in één jaar 360 waarschuwingen had gehad. Na het bal werd hij door zijn dankbaar publiek gegrepen en voor een maand in de gevangenis gestopt. Rob^t „Midac". de nieuwste robot, gefabriceerd aan de universiteit te Michigan, vertaalt feilloos documenten uit de Russische taal in het Engels. Een Braziliaan heeft onlangs een steen naar het beroemdste schilderij van hot Louvre gegooid. Hjj deed dit om te wor den opgepakt en de winter bij de kachel in een Parijse gevangenis te kunnen „Al onze zangeressen dienen doctor n doorbrengen in plaats van naar zijn land de filosofie te zijn", adverteert een cabaret Allicht, dat hij toen hij Fuiliner te lcl" te worden uitgewezen. De steen verbrij- in Las Vegas. Eraan toegevoegd is nog: teerde zei: tot over drie maand. an. zelde het glas voor het schilderstuk en „Nutteloos anders te solliciteren". dan heeft het revanchegevecht plaa. Robinson heeft wel zijn bokstitel aan Fullmer verloren, maar tot troost heeft hij 542.000 gulden ontvangen. Dat was zijn aandeel in de recette plus 60 van wat de televisie voor de uitzending van de match neertelde (400.000 gulden). De onafhankelijke „Indones a Indonesia" schreef: De hardnek kigheid van het kabinet om au te blijven, illustreert hoe moeilijk het is voor hen, die aan de macht zijn, om daarvan afstand te doen, zelfs al weten zij innerlijk, dat zij zelf de grootste obstakels zij" voor het bereiken van politiek stabiliteit in Indonesië. De parlementaire debatten o\ de regeringsverklaring zullen maandag 28 januari, aanvangen, Naar aanleiding van beric'.v. ten over de hcudiög van cfcriv telijke voetbalclubs i?:i aanzien van een in K.N.V.B.-verbanè organiseren voetbalpool heeft- het Moderamen van r!e Gene rale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk liet volgende medegedeeld „In 1951 richtte het Modena men zich tot de toenmalige mi nister van justitie met een schrijven, waarin principiële be zwaren naar voren gebracht werden tegen invoering van een voetbaltotalisator. Het Modera- men daarbij voorgelicht door dt daartoe aangewezen organer. van bijstand, acht geen reöte' nen aanwezig dit standpunt te herzien. Het Moderamen is voorts var: oordeel dat het vraagstuk yan de toelaatbaarheid van kans- soelen in ruimer verband in stu die genomen dient te worden. Het Moderamen wijst hierbij o.a. op het euvel van loterijen, kansspelen, rebusacties en der gelijke voor liefdadige doelein den, waardoor de bereidheid tot spontane en belangeloze hulp verlening ernstig geschaad kan worden. Be raad voor de zaken van kerk en samenleving var. de Nederlands Hervormde Kerk heeft zich voorgenomen over dit vraagstuk van rapport te die nen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5