Grote opkomst der kiezers bi] de verkiezingen in Polen Israël moet Sinai ontruimen Scherpe critiek van de Soekarno's „conceptie" Het prijskostenniveau schappelijke markt en gemeen- Masjumi op HOOGWATER HET WEER Voor Uwhanden WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN salens sobert' k' MAANDAG 21 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3976 Minister Klompé richt zich tot Gemeenten in verband met de A.O.W.- uitkeringen De mijnstaking in België Arrestaties in Barcelona gemeld De verjaardag van Prinses Margriet De moeilijkheden in Oostenrijk Goed resultaat van de Nationale Reclasseringscollecte Indonesië De conferentie van Cairo Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per :nm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels b Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 nor. De Poolse parlementsverkie zingen zijn zondagochtend om 6 uur, toen de stemlbureaux open gingen, begonnen. In Warschau patrouilleerden mannen van de militie, dikwijls vergezeld van leden der arbei ders- of studentenmilitie, die ken baar waren aan rood-witte arm banden. Functionarissen deelden op straat pamfletten uit, waarin de bevolking werd opgeroepen ge hoor te geven aan de radio-op roep van Gom ui ka van zaterdag en geen namen op de eenheids kieslijst door te schrappen. Gomulka stond in Warschau boven aan de lijst. Premier Cy- rankiewicz was in Krakau lijst aanvoerder De minister van Maatschappe lijk Werk heeft zich in een circu laire tot de gemeentebesturen ge wend, omdat haar is gebleken, dat de per 1 januari j.l. in wer king getreden algemene ouder domswet, in een aantal gevallen aanleiding heeft gegeven tot ver mindering van in enkele ge meenten tot volledige verreke ning met de aanvullende on dersteuning, welke vele bejaar den voordien van de zijde der ge meenten ontvingen naast hun uitkeringen ingevolge de nood wet ouderdomsvoorziening. Door een overeenkomstige ver laging resp. door intrekking van de voorheen genoten gemeente lijke bijsteun zou deze verhoging voor bedoelde bejaarden zonder merkbaar effect blijven, zo zegt mej. Klompé. Zij zegt het daarom op prijs te zullen stellen, indien de gemeen ten aanleiding zouden kunnen vinden als algemene gedrags lijn te bevorderen, dat voor die gevallen, waarbij de verlaging der aanvullende ondersteuning uitsluitend een gevolg is van de inwerkingtreding van de algeme ne ouderdomswet, de verhoogde uitkering krachtens genoemde wet althans enigermate blijft doorwerken in het bedrag, dat uiteindelijk aan de betrokken be jaarden ten goede komt. De R.K. mijnwerkerscentrale te België heeft besloten m.i.v. maandag a.s. de staking tijdelijk op te heffen om besprekingen met werkgevers en overheid mo gelijk te maken. Als echter op korte termijn geen bevredigende regeling tot stand zou komen, zou de staking worden hervat. De stakers eisen verhoogde pensioenen en verbetering van de arbeidsvoorwaarden en de be veiliging. Volgens een mededeling van deze centrale telt zij ongeveer 25,000 leden. Aangezien meer dan 40.000 man het werk heeft neer gelegd, hadden circa 15.000 niet b« de centrale aangesloten mijn werkers ook gestaakt. De R.K. centrale beschuldigt de socialistische mijnwerkerscen trale van verraad. Zij zou samen werken met de werkgevers en de p«litie om de staking te breken. De beschuldiging van de minis ter van Economische Zaken Rey, dat de staking een politiek karak ter zou dragen, wijst de R.K. cen trale van de hand. Vertegenwoordigers van onge veer 40.000 Belgische mijnwer* kers, die sinds maandag staken, hebben zaterdagavond een com muniqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de staking zal voortduren, maar dat zij bereid „een wapenstilstand te aan vaarden" als er onderhandelin gen tot stand komen. De politie heeft vrijdag een aan tal personen gearresteerd, die er- vffli worden verdacht maandag een algemene staking te Barcelo na op touw te hebben willen zet ten, aldus werd van bevoegde züde te Madrid vernomen. De gearresteerden zijn commu nisten en anderen, die van plan waren de bevolking van Barce lona ertoe te brengen de huidige boycot van de tram uit te brei den tot winkels, markten, thea ters en bioscopen. Van genoemde zijde werd ver der vernomen, dat de autoritei ten te Barcelona de toestand „goed in de hand" hebben. De kiezers konden in stemhok- jas hun loiljet invullen, of beter gezegd, de namen van de lijst schrappen die zij niet wensten. Vele kiezers maakten echter geen gebruik van de stemhokjes, doch wierpen hun stembiljetten zonder meer in de bussen, het geen inhield dat zij op de rege ringskandidaten stemden. Het Poolse communistische par tijorgaan „Trybuna Ludu" deel de zondagochtend zijn lezers op de voorpagina mede, dat een stembiljet zonder doorgehaalde namen „een stem voor de onaf hankelijkheid, van Polen, voor de vrede en voor een beter leven van de Poolse burgers" is. De communistische partij en de regering vreesden tot voor enige dagen een fluistercampagne om de verkiezingen te boycotten. Een geringe opkomst van kie zers zou kunnen bewijzen, dat het regime weinig steun vindt onder ruim 27 miljoen Polen. Alle Polen die ouder zijn dan 18 jaar, zijn stemgerechtigd. Er is voor elke 60.000 inwoners 'n afgevaardigde in de „Sejm", het parlement. Er werd in Warschau en Einde- re grote Poolse steden snel en in groten getale gestemd, het geen dus als een succes der comr munisten wordt beschouwd. Eén der redenen hiervan is dat de communistische partij, onder leiding van partij-secretaris Go mulka, er met nadruk op heeft gewezen, dat zij de enige politie ke organisatie in Polen is en dat haar nederlaag tot anarchie en bloedvergieten zou leiden. Polen, die van huis-uit burger lijk partijen zijn toegedaan en zelfs leden der Poolse adellijke fa milies zijn het hiermee eens. Zij zijn er, na de gebeurtenissen in Hongarije, van overtuigd dat de Sowjet-Unie geen satelietstaat onder een rechtse regering aan •haar grenzen zal dulden, aange zien het Kremlin ervan overtuigd is dat dit de veiligheid van Sow- jet-Rusland in gevaar zou bren gen. Een andere reden voor het succes der communisten is, dat de Poolse R.K. bisschoppen er bij de bevolking op hebben aan gedrongen te gaan stemmen, het geen vanaf de kansel nog werd ondersteund. (De Polen zijn over wegend Katholiek.) De uitgebrachte stemmen wor: den centraal geteld, waarna dins dag a.s. de einduitslag bekend wordt gemaakt. Het Sowjet-persibureau „Tass" meldde zondagavond uit War schau dat „straatschenders in enkele Poolse gebieden wanorde lijkheden hebben veroorzaakt", die echter „door de arbeiders op krachtige wijze de kop werden ingedrukt". ..A.F.P." maakte melding van een bericht van het Poolse pers bureau „P.A.P.", inhoudend dat 114 buitenlandse journalisten uit 22 landen toestemming hebben gekregen het verloop der Poolse verkiezingen te verslaan. Volgens „P.A.P." konden alle buitenlandse persvertegenwoor digers verkiezingsbijeenkomsten bijwonen, terwijl zij de stemloka len vrijelijk mochten betreden en met kiezers en kandidaten mochten spreken. H. K. H. Prinses Margriet vierde zaterdag haar veertien de verjaardag. Tal van geluk wensen waren reeds zaterdag ochtend op het paleis Soestdijk binnengekomen. Het eerste ge schenk heeft de jarige Prinses dit jaar ontvangen van het Prinses Margriet Fonds. Een de legatie van dit fonds kwam reeds vrijdagmiddag onder lei ding van C. J. baron van As- beck ten paleize om het pete kind van de Nederlandse koop vaardij een gramofoonplaat aan te bieden. De huiselijke viering van de verjaardag in de kring van de koninklijke familie is in verband met het feit, dat zater dag zowel de Koningin als de Prins naar het buitenland ver trokken, uitgesteld tot 31 janu ari, de dag waarop ook Prinses Beatrix jarig zal zijn. Zaterdag is Prinses Margriet gewoon ter school gegaan en zou de viering beperkt blijven tot een kinder partijtje op het paleis in de middaguren, waarvoor de Prin ses haar vriendinnen had uit genodigd. De Oostenrijkse minister van Einnenlandse Zaken, Oskar Hel- mer, heeft op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereni ging gezegd, dat er anarchie en bankroet dreigen als Oostenrijk niet geholpen wordt met het pro bleem van de Hongaarse vluch telingen. De vluchtelingenstroom houdt aan en het werk van de inter gouvernementele commissie voor Europese migratie stagneert we gens financiële moeilijkheden, zei hij. Er zijn op het ogenblik 70.000 Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk. Als het zo doorgaat, zul len het er spoedig meer dan 100.000 zijn. De kosten van huisvesting, voe ding en verdere verzorging van de vluchtelingen heeft tot nu toe meer dan 30 miljoen gulden ge kost. Aan financiële hulp uit het buitenland is ongeveer 17 miljoen gulden ontvangen. II. M. KONINGIN JULIANA EN GRAUBUENDEN. H. M. Koningin Juliana is zon dagmorgen om 10.20 uur met de sreltrein uit Zürich in Chur aan gekomen. Om 10.45 uur zette de vorstin met haar uit tien perso nen bestaand gevolg in een ge reserveerd rijtuig de reis naar Arosa voort. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZWEDEN. Naar „A.N.P." verneemt, zul len H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard op 21 mei een of ficieel bezoek aan Zweden gaan brengen, die drie dagen duren zal. De Stoekhoimse couranten wij zen er op dat dit bezoek samen valt .met de herdenking van het feit dat de Zweedse botanicus Linnaeus 250 jaar geleden gebo ren werd. Linnaeus heeft een tijdlang in Nederland gestudeerd. De nationale reclasseringscol lecte 1956 heeft een netto-bedrag van ƒ374.466,56 opgebracht Dat is 14.010,33 meer dan in het voorgaande jaar. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft met 74 tegen 2 stemmen bq 2 onthoudingen besloten dat Israël het Egypti sche grondgebied geheel moet ontruimen. Israël en Frankrqk stemden tegen de resolutie, Cuba en Cos ta Rica onthielden zich. In de resolutie wordt secreta ris-generaal Hammarskjoeld ver zocht binnen vijf dagen verslag aan de algemene vergadering uit te brengen in deze zaak. Men heeft volgens de resolutie met „leedwezen en bezorgdheid" geconstateerd, dat Israël geen gevolg heeft gegeven aan vroe gere resoluties, waarin een spoe dige en volledige terugtrekking werd geëist. De Israëlische afgevaardigde Abba Eban zei, dat een terug trekking uit Gaza en het gebied van de Golf van Akaba vergezeld moet gaan van maatregelen om een nieuw conflict te land of ter zee te voorkomen. Hij noemde het verbazingwekkend, dat zulk een matige eis op verzet stuit. Israël is van mening, aldus Eban, dat het V.N.-leger zo moet worden opgesteld, dat er een bre de scheiding tussen Israël en Egypte ontstaat. De Israëlische troepen zullen dinsdag Sinai verlaten hebben op het gebied van de Golf van Aka ba na. Israël is bereid over Gaza en Akaba met Hammarskjoeld in onderhandeling te treden. Eban herinnerde aan de resolu tie van de veiligheidsraad, waar in van Egypte wordt geëist, dat het Israëlische schepen doorgang door het Suezkanaal verleent en waaraan Egypte zich niet heeft gehouden. Als het dat wel had gedaan, zei Eban, zou de crisis d*kapp«rB«t be) apart» cod*) markt 16 browwjjdroaf 9 twiMuzm i nat. en internationaal jurylid wq leveren met succes alle voor-, komende haarwerken de betere toiletartikelen Mohammed Natsir, de voor zatter van de Islamietische Mas- jumi, heeft scherpe critiek gele verd op de conceptie van presi dent Soekarno om de binnen landse crisis in Indonesië tot een oplossing te brengen. Natsir zeide, dat de instelling van een „adviserend lichaam", onder leiding van de president naast of boven het kabinet zo als het plan van Soekarno zou zijn de moeilijkheden tussen de verschillende groeperingen of zelfs tussen verschillende perso nen niet uit de weg zal ruimen. Natsir was tot de slotsom ge komen, dat wat Soekarno wil, is een drastische verandering in 't huidige systeem van parlemen taire democratie in Indonesië en vervanging daarvan door een systeem van „democratie zonder oppositie". Als het staatshoofd een dergelijke drastische veran dering overweegt, dan zou de enige juiste procedure zijn om haar, langs constitutionele weg, te doen bespreken door de con stituante, de grondwetgevende vergadering, die thans in Ban doeng bijeen is. De voorzitter van de Masjumi Het Centraal Sociaal Werk geversverbond heeft in zijn jong ste nummer van „De Onderne ming" zijn visie gegeven ten aan zien van het totstandkomen van een gemeenschappelijke markt in Europa. Het verbond is be zorgd, dat in een gemeenschap pelijke Europese markt, hoe ge wenst deze op zichzelf moet wor den geoordeeld, waar sociale har monisatiegedachten activerend werken en een van de belangrijk ste partnerlanden zich wellicht niet in voldoende mate zal kun nen teweerstellen tegen inflatoi re loon- en prijsontwikkelingen, de resultaten van het in samen werking en met voorzichtigheid gevoerde na-oorlogse Nederland se beleid ernstig gevaar lopen. Alvorens in de komende weken tot de tekening van het verdrag kan worden overgegaan, dienen de Nederlandse belangen volgens het verbond, mede met het oog hierop nog een aantal essentiële punten veilig te worden gesteld. Erkennende, dat met het tot standkomen van een gemeen schappelijke markt belangrijke Nederlandse en Europese belan gen gemoeid zijn, is het verbond toch wel zeer bezorgd, dat Ne derland hiervoor een zeer h«ge, misschien zelfs tè hoge, prijs 'zal hebben te betalen. Is men niet alreeds doende te veel condities sine qua non van Frankrijk in te willigen? Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde unificatie van Europa méér no dig is dan ooit en dat deze unifi catie juist voor Frankrijk wel licht een kwestie moet worden genoemd van leven en dood en in ieder geval een van nationale onafhankelijkheid. Ditzelfde Frankrijk, nu reeds de toon aangevend bij de ver dragsonderhandelingen, is na 1945 er allerminst in geslaagd het niveau van zijnsociale voorzie ningen in overeenstemming te houden met de ontwikkeling der produktiviteit. Niet alleen het reële niveau van de Ionen en de overige sociale voorzieningen is bij internationale produktiekos- ten-vergelijkingen aan de orde, maar ook, en zelfs in de eerste plaats, het nominale niveau. Frankrijk heeft sinds 1945 wel een zeer sterk stijgend peil van lonen, sociale lasten en prijzen vertoond. Op zichzelf kan een arbeids kostenstijging van gemiddeld 7 procent in 4 jaar tijds in het licht van een te verwachten stijging van de produktiviteit niet onover komelijk worden genoemd, maar deze stijging zal de concurrentie positie van ons land zeer ver zwakken, indien de produktivi- teitsontwikkeling teleurstellend verloopt. Voor bepaalde bedrijfstakken zal bovendien een veel grotere kostenstijging intreden na reali sering van de „gelijke beloning." Veel meer dan het Franse is het Nederlandse bedrijfsleven georiënteerd op de wereldmarkt. Ongeveer 60 van de Neder landse in- en uitvoer had in 1955 betrekking op landen buiten de toekomstige economische ge meenschap. Nederland zou thans verplichtingen op zich nemen via de sociale harmonisatie tot ver hoging van zijn kostenpeil, ter wijl de Franse subsidies op de export naar derde landen (o.a. in de vorm van 80 der sociale lasten) voorlopig zouden gehand haafd blijven. Het verbond is van mening, dat dit voor Nederland een wel zeer ongunstige „deal" betekent. de figuur in deze Islamietische partij, heeft als zijn persoonlijke mening te kennen gegeven, dat aan de conceptie een analyse van de algemene ontevredenheid ont breekt. Indien het waar is, dat de oor spronkelijke conceptie werd ge wijzigd na de jongste ontwikke lingen, dan kan daaruit worden afgeleid, dat dit alleen maar neer komt op het hangen van de huig naar de politieke wind van van daag. Het zou in strijd zijn met de Indonesische democratie, als het volk Soekarno's plan zou moe. ten aanvaarden zonder vooraf gaand overleg. De toestand op Sumatra. De voorzitter van de sectie de fensie van het Indonesische par lement, Sjarif Usman, heeft ver klaard, dat het volk van Suma tra eensgezind is In zijn .strijd tegen de centrale regering". Hij zeide/ dat dit kan worden afgeleid uit gesprekken, die hij heeft gehad met verscheidene militaire en politieke leiders in de drie opstandige provincies van Sumatra gedurende een re cente reis over het eiland. Volgens Sjarif Usman heerst er thans over geheel Sumatra 'n LUI VVUI ttn TT democratische gemeenschap gespannen situatie. Het zou on. noemde Natsir de vrijheid van Juist zijn om de gebeurtenissen meningsuiting en het recht om,Lhe<m°maar te zten als'tets wat met anderen van mening te ver-aUeer^ maar te.zien ais ïeis wax schillen. Degenen die aan de macht zijn. en zij, die in de oppo sitie zijn, moeten echter bij een eventuele botsing van meningen doortrokken zijn van een groot gevoel voor zedelijke normen en van wederzijds respect. Natsir betoogde verder, dat er in elke Indonesische partij nog voldoende kundige en eerlijke leiders zijn te vinden. Het vraag stuk is dan ook niet hoe het sys teem van parlementaire demo cratie te veranderen, maar hoe, in het kader van dit systeem, de scheppende krachten bijeen te brengen. De Masjumi heeft, aldus Nat sir, gepoogd om, in overeenstem ming met deze gedachtengang, te zamen met andere groeperingen de nauwe samenwerking tussen Soekarno en de vroegere vice- president Mohammed Hatta te herstellen, „omdat wij overtuigd na(jat hij het commando over maakte duidelijk, dat zijn partij niet zal deelnemen in een kabi net, dat ook door de communis ten wordt gesteund. Ten aanzien van de opmerking van Soekarno, dat Indonesië nog niet voldoet aan de vereisten voor een Westerse parlementai re democratie, namelijk een zeke re mate van ontwikkeling en een zekere graad van welstand, zei de Natsir, dat dit geen beslissen de factoren zijn. „Het gemiddel de peil van ontwikkeling en le vensstandaard van de bevolking in naburige landen, zoals Pakis tan, India, Birma, Ceylon en an dere, is naar ik meen niet veel hoger dan in Indonesië, doch het is een feit, dat de zogenaamde partijdemocratie in die landen zonder veel moeilijkheden kan functioneren". Aan de andere kant, zo ver volgde Natsir, is het peil van ontwikkeling en tevensstandaard in Rusland en Zuid-Slavië veel hoger, en toch leven deze landen onder een systeem van dicta tuur. Als essentiële factor voor een gaan. Hij voegde hier nog aan toe, dat een oplossing van het Sumatra-vraagstuk langs mili taire weg op een mislukking zal moeten uitlopen. De politiek van de centrale re gering, om de verschillende ge bieden in Sumatra tegen elkaar uit te speten, moge in de begin ne al succes hebben, op de duur zal zij in het nadeel van „Djakar ta" verkeren. Noord-Sumatra werft recru- ten aan. De territoriaal commandant van Noord-Sumatra, luitenant kolonel Djamin Ginting heeft bekend emaakt door de centrale regering te zijn gemachtigd om duizend nieuwe recruten aan te werven. Overste Ginting gaf bij deze gelegenheid toe, dat onmiddellijk l>e vier Arabische leiders die in Cairo hebben geconfereerd president Nasser van Egypte, ko ning; Saoed van Saoedi-Arabië, kwning Hoessein van Jordanië en premier Sabri el Assaii van Sy rië hebben volgens radio-Cai ro besloten de Eisenhower-doc trine voor het Midden-Oosten van de hand te wijzen. Zij zijn niet van mening, dat er in het Mid den-Oosten een vacuum bestaat en als er een bestond, zou het door de Arabieren zelf moeten worden opgevuld. Volgens een verklaring van het Egyptisehe departement van voorlichting hebben de vier Ara bische leiders „ook besloten nim mer toe te staan, dat hun landen onder de invloedssfeer komen van een of andere buitenlandse mogendheid en zijn zij eensgezind overeengekomen dat koning Sa oed deze mening in Washington zal uiten. Zij zijn het er voorts over eens geworden dat bezetting door Israël van welk deel van het Egyptisch grondgebied ook „de ernstigste gevolgen zal hebben". Ook werden zij het erover eens, dat aan elke poging om de Egyp tische soevereiniteit inzake het Suezkanaal aan te tasten weer stand zal worden geboden. En tenslotte kwamen zij over een om Jemen „tegen de Britse agressie" en het Algerijnse volk „op elk gebied" te steunen. zijn, dat dit de eerste stap moet zijn Ibij het oplossen van onze te genwoordige politieke moeilijkhe den". Politieke waarnemers in Dja karta zeiden, dat het kabfinet- Ali Sastroamidjojo mogelijk van daag na de regeringsverklaring over het gebeurde op Sumatra, een motie van vertrouwen bij het parlement zal indienen. Zij zeiden verder, dat als de Nahdatul Ulama, die het kabinet nog steeds steunt, niet van ge dachte verandert, het kabinet op een meerderheid zal kunnen re kenen, gezien de steun van de communisten waarvan zij reeds verzekerd is. De afdelingen van de Nahdatul Ulama op Sumatra hebben echter gedreigd zich van de partij te zul ten afscheiden, als de ministers van de N. U. niet uit het kabinet worden teruggetrokken. Ook aan de zijde van Nahda tul Ulama critiek op plan van Soekarno. Behalve van de kant van de Masjumi, is ook van de zijde der Nahdatul Ulama critiek geleverd op de plannen van Soekarno. Dr. Djamin, een vooraanstaan- Noord-Sumatra van kolonel Sim bolon had overgenomen, aan bur gers in Pematang Siantar wa pens waren uitgereikt. De afge geven wapens werden echter zorgvuldig geregistreerd. Eerdere berichten, als zouden wapens zijn uitgereikt aan leden van de communistische vakbond Sarbupri in Pematang Siantar, waren de vorige week door een woordvoerder van het leger in Medan tegengesproken. DINSDAG 22 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 6.09 6.41 Terneuzen 6.44 7.16 Hansweert 7.24 7.56 Walsoorden 7.34 8.06 nooit zijn uitgebroken. Israel streefde niet naar annexatie va:: de strook van Gaza. maar slecht# naar veiligheid. Het Israëlische kabinet heeft zondag de nieuwe oproep van de algemene vergadering der Ver enigde N allies om onmiddettp de Israëlische troepen uit Egyp te terug te trekken, besproken. Volgens welingelichte kringen heeft de regering echter niet haaj standpunt gewijzigd, dat zij eerst verzekeringen moet hebben, dat Israël vrijelijk gebruik kan ma ken van de Golf van Akaba en dat de strook van Gaza niet meer als basis voor aanvallen op grondgebied zal worden gebruikt. Van de 16 leden van het kabinet waren er 9 wegens ziekte of ver blijf in het buitenland afwezig. Premier Ben Goerion was ziek. Functionarissen van het Israëli sche ministerie van Buitenland se Zaken hebben zondag voor stellen gedaan voor een oplossin van het vraagstuk betreffende de vrije vaart in de Golf van Akat». Volgens hen zijn er drie moe?' lijkheden: 1.) een overeenkomst tussen de 4 landen, die aan de Golf gren zen, n.l. Egypte, Jordanië. Saoe di-Arabië en Israël. 2.) De vestiging van garnizoenen van de internationale politie macht op strategische punten langs de kust, in afwachting vim een vredesverdrag tussen Israël en Egypte. 3.) Een waarborg voor vr^a vaart door de Golf van de zijde der grote zeevarende mogend heden. Genoemde functionarissen ver klaarden, dat Israël niet kan in stemmen met het herstel van de Egyptische heerschappij over -de kuststrook van Gaza. Zij voeg den hieraan toe, dat Israël wel bereid is akkoord te gaan rrtei een controle door de Verenigde Naties op dit gebied, waarbij de Israëlische burgerlijke politie bij het bestuur zou kunnen helper. Ook zou Israël bereid zijn bij «t ontwikkeling van de kuststrook steun te verlenen. De minder koude lucht, die is de nacht van zaterdag op zondag ons land was binnengedrongen, werd in de loop van de zondag weer teruggedrongen Dit wsas een gevolg van het feit, dat een zaterdag boven de Britse eilan den gelegen hogedrukkem wet trok en er zondag daarentegen een hogedrukgebied nabij de Ai- pen werd aangetroffen, waar door de aanvoer van lucht over de Noordzee vervangen werd door aanvoer van koude lucht uit Frankrijk. Ondertussen stond gedurende het weekeinde boven grote delen van de Noordzee een zuidwester storm, waarmede opnieuw min der koude lucht aangevoerd werd. Deze minder koude lucht zal in ons land heden opnieuw- gaan opdringen. De tempera- tuurtegenstellingen tussen het noordwesten, waar deze lucht het eerst, gepaard met wat re gen. zal binnendringen en het zuidoosten van ons land, waar de teruggekeerde koude lucht zich wel zal handhaven, zulle» heden meer uitgesproken zijn. in koud seizoen PUROL HET WEER IN EUROPA. Zes-en-twintig van de voor naamste Italiaanse wegen zijn door lawines geblokkeerd. De tien voornaamste Alpenpas sen zijn door zware sneeuwval versperd. In Frankrijk zijn door de kou de van de afgelopen week tien personen om het leven gekomen. Er wordt thans echter dooi ven- wacht. De Donau is tussen Ratisbonne en Passau, aan de grens tussen Beieren (W.-Duitsland) en Oos tenrijk, bevroren. In Beteren wijst de thermome ter reeds enkele dagen tempera turen van 20 graden onder ms! aan. Het scheepvaartverkeer is tot stilstand gekomen. ZON op onder op Jan. 21 8.38 17.10 22 8.38 17.11 0.46 23 8.35 17.13 2.00 24 8.34 17.15 3.11 MAAN onder medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt. geldig tot maandag avond Vrq koud. Plaatselijk, in hoofdzaak in het noordwesten van het land, later 10.37 enige regen. Matige tot krachti 11.03 ge en langs de Waddenkust tijde- 11.31 lijk harde zuidwestelijke wind. 12:05 Vrij koud.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1