De toestand aan Wisselmeren de BEURSOVERZICHT i l Eric de Noorman - Het land der witte mannen Twee autobestuurders voor het gerechtshof te Amsterdam Het proces tegen dokter Bodkin Adams Ontploffing in kruitfabriek te Ossendrecht Meningsverschil tussen Oost-Berlijn en Moskou ffi Gemeente Terneuzen NIEIiW-GVlNEA Veel tact zal nodig zijn om de rust definitief te verzekeren Mond- en klauwzeer bedreigt ons land MacMillen benoemt lagere ministers Aanslag op kazerne in Noord-lerland Chinees-Russische besprekingen AGENDA Russisch geleerde wil raket naar Yenus zenden Zuid-Slavië en Albanië Incidenten te Sevilla 1 Rondom de Wisselmeren, in het centrale bergland van Nieuw- Gninea, waar begin november de moord op een Ambonees onder wijzersgezin in Obano de strijd inluidde, waarbij vele honderden Kapaukus betrokken waren, is de rust weergekeerd. De enige waarneembare sporen van deze grootste botsing tussen de primi tieve bewoners van deze woeste berglanden rondom de Wissel meren en de Westerse beschaving, sinds in 1936 een Nederlandse bestuurspost in Enarotali werd gevestigd, zijn de verbrande res ten van houten scholen en woningen, waartegen ook de opge zweepte gevoelens van de met pijl en boog gewapende Bergpa- poea's zich richtten. Een andere aanduiding, dat in dit soms bekoorlijke, en soms dreigende berggebied op 1700 me ter boven de zeespiegel zich een strijd afspeelde, zijn de bezoeken, die vrijwel alle stammen de af gelopen weken aan controleur Massink in Enarotali brachten om met hun traditionele dansen, on der begeleiding van ritmisch ge zang, uitdrukking te geven aan hun wens om de strijdbijl te be graven. Vrijwel zonder uitzonde ring verzoeken de stamhoofden dat de scholen in hun gebied zul len worden heropend en bieden zij aan de aangerichte schade te herstellen. Dit alles wil niet zeggen, dat de toestand weer dezelfde is als vóór november, toen de, volgens dui zenden jaren oude gebruiken en bijgeloven, door een klein aantal, vooral de oudere leiders, opge zweepte Bergpapoea's hun actie begonnen. Geruchten over nieuwe ac ties, die door de bijna niet voor te stellen ontoegankelijkheid van het achterland zeer moei lijk te controleren zijn, blijven in de lucht en vergen de con stante aandacht van het overi gens zeer kleine detachement mariniers en de vrij kleine, hoofdzakelijk uit Papoea's be staande politiemacht. Deze ge ruchten gaan altijd over nieu we oorlogen tussen stammen onderling. De afgelopen strijd, die vrijwel onmiddellijk na de moord in Obano uitgroeide tot een stam- menoorlog op grote schaal, door dat ondanks de zeer grote invloed van de oudere leiders, zeker het grootste deel van de Kapaukus weigerde zich aan te sluiten bij het verzet en integendeel de strijd aanbonden tegen de aan-, sticklers,' PDèze strijd, die voor yerrewegj.ja^Jt grootste deel ge streden werd tussen de Papoea's onderling en waarin het Neder landse gouvernement slechts een bescheiden aandeel had, werd volgens de gebruiken van het land met grote felheid gevoerd en had tientallen slachtoffers tot gevolg. Nu is een definitieve vrede tussen deze Japoea's volgens de eeuwenoude gebruiken eerst mo gelijk, indien de wederzijdse ver liezen aan mensenlevens en oor logsbuit in evenwicht zjjn. Het is dan ook te voorzien, dat van het Nederlandse bestuur veel tact nodig zal zijn om te bereiken, dat het de eerstkomende tijd inder daad rustig zal blijven. OPNIEUW OORLOG? STAMMEN- Een van de laatste geruchten hier in Enarotali wil, dat de be volking van de gedeeltelijk nog niet onder bestuur gebrachte Kamoevallei, grenzend aan de Obano-vallei, zich opmaakt om de rekening te vereffenen met de andere stammen. Nadat deze ge ruchten waren doorgedrongen, deed zich het zonderlinge feit voor, dat de bevolking van een aantal kampongs in de Obano- vallei, die meegedaan hebben aan hetgeen zich in november af speelde, in grote aantallen aan de politie en mariniers kwamen verzoeken gezamenlijk tegen de aanvallers op te trekken. Zover is het overigens niet ge komen, daar bij verkenningen op donderdag en vrijdag niets bleek van enige op handen zijnde nieu we onrust. NA DE STRIJD. Bij een bezoek aan de gebieden, waar betrekkelijk kortgeleden heftige beroeringen waren, is van enige onrust weinig of niets te merken. De duidelijkste sporen van de strijd draagt Obano, waar van de drie houten scholen, een zestal woningen en de opslag plaatsen van zending en missie niets is overgebleven dan zwart geblakerde ruïnes en vernield huisraad. Ook de primitieve huis jes van de Papoea's in de omge ving hiervan zijn tijdens de strijd in vlammen opgegaan. Slechts een gedeelte van de be volking is in deze troosteloze om geving teruggekeerd en is bezig de sporen van de strijd op te rui men en begonnen met het her bouwen van hetgeen werd ver nield. Het herstel van de lan dingsbaan, waar op de eerste dag vgn de strijd een vliegtuig van de zending op de grond werd ver nield, is reeds voltooid en de eer ste landingen van de zending zijn al weer verricht. Op andere plaatsen langs de Wisselmeren zijn de sporen van de strijd sporadisch. Van enige vijandigheid der bevolking was bij ons bezoek niets merkbaar en het enige escorte daarbij werd gevormd door een Kapauku-poli- tieagent, die overigens meer als gids fungeerde dan dat hij be scherming moest verlenen. DE OORZAKEN VAN DE STRIJD. Over de oorzaken van de uit barsting aan de Wisselmeren kan men bij gesprekken, zowel met hoge bestuursambtenaren in Hol- landia als met leden van missie en zending aan de Wisselmeren, uiteenlopende theorieën horen. De voornaamste oorzaak schijnt echter de onvermijdelijke botsing tussen de duizenden jaren oude gevestigde belangen der Bergpa- poea-leiders en de rechtsnormen van de Westerse beschaving. Veelal hoorden wij de mening uiten, dat deze botsing bespoe digd zou zijn door een te grote dwang bij de overgang van de eeuwenoude gebruiken en regels naar rationele, en volgens Wes- tere maatstaven normale voor schriften. Be feiten wijzen erop, dat bij deze oorlog geen sprake is van enige politieke achtergrond. De strijd werd gevoerd met pijl en boog door een van de primitief ste volkeren ter wereld. Als directe aanleiding tot de strijd wordt het meest genoemd de activiteiten van de Papoealei der Dabakajawe, die gevangenis straf was opgelegd wegens moord, doch uit de gevangenis wist te ontsnappen. Deze Papoea uit het Jarai-gebied die grote in vloed heeft, voelde deze gevange nisstraf in zijn gedachtenwereld als een zeer onrechtvaardige daad en hij schijnt na zijn ont snapping als aanstichter te zijn opgetreden van de opstand, met het doel zijn aanzien en invloed te doen voortduren. Vele bijeen- komstigheden, waaronder niet in de laatste plaats van economi sche aard, bezorgden hem aan vankelijk voldoende aanhang om zijn plannen uit te voeren; plan nen die niet tot succes leidden door de tegenstand, die hij ten slotte ondervond van de grote meerderheid van de overige Bergpapoea's rondom de Wissel meren. Inmiddels verklaarde men zo wel van de zijde der zending als van dn missie in Enarotali de ge beurtenissen van de afgelopen weken niet te zien als het verlo ren gaan van hetgeen was be reikt, hoewel uiteraard vervan ging van het verloren gegane materieel in dit van vliegtuigen afhankelijke gebied een zware taak is. Ook bij de zending en missie komen talloze verzoeken binnen om het onderwijs in die plaatsen, waar het noodgedwon gen is onderbroken, te hervatten. Deze mogelijkheden om het on derwijs voort te zetten en uit te breiden, worden echter geremd, doordat de Goeroes, die dikwijls zijn geplaatst in verafgelegen streken, waarmede snel contact niet bestaat, door de jongste ge beurtenissen garanties voor hun veiligheid vragen. Eén van de vele problemen, die na de ontwikkelingen bfj de Wis selmeren zijn ontstaan, is dat niet over voldoende krachten kan worden beschikt om deze garan tie redelijkerwijs te verlenen. Uit Eastbourne is vrijdag ge meld dat de Britse arts, John Bodkin Adams, die ervan wordt beschuldigd dat hij drie van zijn patiënten heeft vergiftigd, tegen een lijkschouwer gezegd zou heb ben dat een van zijn patiënten zou sterven, maar dat hij de oor zaak van haar dood niet kende. De lijkschouwer getuigde voor het gerechtshof, dat Bodkin Adams hem uit zijn slaap had ge haald om hem over te halen tot een lijkschouwing op de nog in leven zijnde vrouw, de 50-jarige Gertrude Hullett. Dit gebeurde op 22 juli, de dag voor haar dood. De lijkschouwer weigerde het verzoek. Volgens hem wilde Bodkim Adams een privé-lijkschouwing. Op de vraag van de openbare aanklager of het de gewoonte is, dat een lijkschouwer gevraagd wordt een privé-lijkschouwing te verrichten, antwoordde de lijk schouwer ontkennend. Dokter Bodkim Adams wordt ervan be schuldigd dat hij mevr. Hullett en haar 71-jarige echtgenoot heeft vergiftigd, omdat hij wist dat hij in hun testamenten als begunstigde voorkwam. Volgens de openbare aankla ger zou dr Bodkin Adams tegen de lijkschouwer hefoben gezegd dat mevr. Hullett overleed na „de wil om te leven" verloren te hebben. De openbare aanklager toonde een brief van Adams aan de lijk schouwer, geschreven op de dag van haar dood, die betrekking heeft op de omstandigheden van haar dood. In deze brief, getekend door dokter Adams en een van zijn medewerkers, staat, dat mevr. Hullett „ongeveer vijf jaar getrouwd is geweest met een be minde rijke echtgenoot, die on geveer vier maanden geleden na een ernstige buikoperatie plotse ling is overleden. Sinds die tijd heeft zij zich steeds ziek gevoeld en verloor zij de wil om te leven". Uit de brief bleek voorts dat er verscheidene onderzoeken zijn verricht, maar dat een bepaalde diagnose niet kon worden gege ven. Het verhoor wordt maandag voortgezet. Lichtere straffen dan hun door de rechtbank in eerste instantie waren opgelegd, heeft de procu reur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam vrijdag geëist tegen twee autobestuurders, die in de nacht van 4 op 5 december 1955 betrokken waren bij een ernstig verkeersongeluk op de rijksweg nr. 25 tussen De Bilt en Utrecht. Eerst ramde daar die nacht een 49-jarige directeur uit Bilthoven een taxi, die voor hem rijdend inhield om linksaf te slaan en een tiental minuten later werd de chaos op de weg nog vergroot, doordat een 26-jarige opzichter uit Soesterberg, die onder invloed van sterke drank achter het stuur zat, de versperringen op de weg niet tijdig opmerkte en even eens tegen de reeds zwaar geha vende taxi opreed. Daarbij werd ook nog een conducteur van een N.B.M.-bus, die op de weg het verkeer trachtte te waarschu wen, zo ernstig aangereden, dat hij met een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Het mond- en klauwzeer grijpt in West-Europa om zich heen, al dus deelt 't ministerie van Land bouw mede. In de ons omringen de landen werden de laatste maanden honderden boerderijen besmet en zijn talloze dieren ge storven of moesten worden afge maakt. De internationale veterinaire deskundigen achten de toestand alarmerend. In een spoedbijeen- komst van de Europese mond- en klauwzeercommissie van da F.A.O. is overleg gepleegd over te nemen noodmaatregelen. Ook voor Nederland, dat zijn veestapel door een jaarlijkse en ting tussen 1 februari en 15 april tegen mond- en klauwzeer be schermt, waardoor het optreden van de ziekte zich in het afgelo pen jaar heeft beperkt tot enkele sporadisch voorkomende inciden tele gevallen, is waakzaamheid geboden. De veeartsenijkundige dienst heeft dan ook de veehou ders met het oog op de drei ging van besmetting van buiten onze landsgrenzen met klem geadviseerd hun veestapels zo spoedig mogelijk na 1 februari te laten enten en hiermede niet te wachten tot de laatste weken van de entingsperiode. De tweede secretaris van de Albanese legatie in Belgrado moet Zuid-Slavië verlaten. Onlangs heeft de regering van Albanië geëist dat de eerste secretaris van de Zuid-Slavische legatie in Tirana zo spoedig mogelijk het land zou verlaten In eerste aanleg had de recht bank te Utrecht de 49-jarige di recteur uit Bilthoven H. P. C. van K., die op de bewuste avond ook diverse restaurants en bars be zocht had, schuldig verklaard aan het besturen van zijn auto onder zodanige invloed van sterke drank, dat hij daartoe niet meer in staat moest worden geacht. Bovendien meende de rechtbank, dat hij zich nog schuldig had ge maakt aan roekeloos rijden. Al met al werd hij veroordeeld tot drie maanden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Vrijdag echter verklaarde zijn huisarts, dat de directeur na het ongeluk aan een acute shock heeft geleden en dat de verschijn selen van dronkenschap waar schijnlijk aan die shock te wijten waren. Dit bracht de procureur- generaal ertoe alleen het roeke loos rijden bewezen te achten. Daarvoor eiste hij een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar plus ƒ200 boete subsidiair veertien dagen hechte nis, alsmede zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De 26-jarige opzichter J. J. in 't H. uit Soesterberg erkende dronken te zijn geweest. Hij kreeg van de procureur een pluimpje, omdat hij sinds het ongeluk, zoals uit diverse getui genverklaringen kwam vast te staan, nog wei vaak in café's bil jart, doch nimmer meer alcohol houdende dranken heeft genut tigd. Wel vroeg de procureur be vestiging van het rechtbank-von nis, doch van de zeven maanden wilde hij er vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar opgelegd zien. Voorts vroeg hij drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Het Hof zal in deze zaken uit spraak doen op 29 januari a.s. MacMillan, de nieuwe Britse eerste minister, heeft de 35-jarige sir Edward Boyle, die uit de re gering-Eden was getreden uit protest tegen het regeringsbeleid t.a.v. het Midden-Oosten, be noemd tot parlementair secreta ris van het ministerie van Onder wijs. Aan de andere kant is de 37- jarige Julian Amery, één der lei ders van de conservatieve „Suez- groep", die een krachtig optre den tegen Egypte eist, tot parle mentair en financieel secretaris van het ministerie van Oorlog benoemd. De zuidwesthoek van Brabant is gisteravond om kwart over tien opgeschrikt door een ontplof fing in de z.g. kruitfabriek, de N. V. Organisch Chemische Indu strie te Ossendrecht. Voorzover totnutoe bekend, is er één gewonde en één vermiste. Het is moeilijk de brand, die na de ontploffing uitbrak, te bestrijden Volgens het Westberlijnse an ticommunistische persbureau ,,West" is uit goedingelichte kringen vernomen, dat het bij recente economische besprekin gen van een Oostduitse en een Sowjet-delegatie in Moskou tot meningsverschillen gekomen is. De Oostduitse afgevaardgde Fred Oelssen zou bij de bespre kingen vastberaden hebben ge protesteerd tegen het feit, dat de betaling van de beloofde finan ciële hulp der Sow jet-Unie ten bedrage van 340 miljoen roebel pas over een half jaar zou be ginnen. Dat was volgens Oelssen te laat, omdat de voorraden le vensmiddelen in Oost-Duitsland maar tot half maart toereikend zouden zijn. Oelssen waarschuwde, aldus dit bericht, dat men, zonder snel lere Sowjet-hulp, rekening zou moeten houden met nieuwe on lusten als in 1953. Partijsecreta ris Chroesjtsjef zou hem terecht Te Dungannon in Noord-Ier- land is vrijdag een nieuwe ka zerne van het leger door twee ontploffingen zwaar bescha digd. De ontploffingen volgden op een overval van enige leden van het verboden Ierse repu blikeinse leger, die de concierge van het gebouw gekneveld en in veiligheid hadden gebracht en militairen die zich voor oefe ningen bij de kazerne verzamel den, gewaarschuwd hadden voor de ontploffingen. De plegers van de aanslag wisten in een auto te ontko men. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUYVSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 18 jan. Groenten. Per kg: Rode kool 613 ct; Savoye kool 1428 ct, afw. 20 24 ct; Witte kool 11—14 ct; Breekpeen 712 ct; Prei 2133 ct; Knolselderij 1527 ct; Sprui ten 61—78 ct; Uien 9—21 ct; Wit lof 44—64 ct, afw. 27—42 ct; Waspeen 3134 ct; Boerekool 28—29 ct. Fruit. Per kg. Appelen: Goudreinet- ten K 27 ct, F 6—12 ct. Peren: St. Remy F 20 ct. gewezen hebben, omdat hij „te weinig vertrouwen in de kracht en slagvaardigheid van het Sow- jet-leger" had. In Moskou is een Chinees- Russische verklaring uitgege ven, waarin wordt aangedron gen op „nauwere samenwerking tussen de socialistische lan den". Het wordt van het groot ste belang geacht, dat al het mogelijke wordt gedaan om tot overeenstemming over een ont wapening te komen. De beide regeringen zijn er volgens de verklaring van over tuigd, dat de vestiging en ont wikkeling van betrekkingen tussen China en Japan en tus sen de Sowjet-Unie en Japan voor alle drie de landen van be lang is. Maarschalk Boelganin heeft volgens Tass vrijdagavond in het Kremlin en receptie voor de Chinese delegatie gegeven. De Chinezen zijn daarna per vliegtuig naar hun land ver trokken. In de Spaanse stad Sevilla heb ben vrijdag studenten gedemon streerd. De politie vuurde scho ten af in de lucht om aan de be toging een einde te maken. Naar verluidt was de actie van de studenten bedoeld als protest tegen de verhoging van de tram tarieven. De politie schoot in de lucht, toen zij door de studenten met stenen werd bekogeld. De betogers slaagden er in een tramwagen om te gooien. wegens het gevaar van verdere ontploffingen. Bij het horen van de knal dacht iedereen aanvankelijk, dat de knal werd veroorzaakt door een vlieg tuig dat omlaag stortte, ofwel de geluidsbarrière doorbrak. Er bleek echter een ketel in de kruitfabriek gesprongen te zijn. Er ontstond daarna een flinke brand en de brandweer der om liggende plaatsen, zoals Ossen drecht, Putte en van het vlieg veld Woensdrecht, werden onver wijld gealarmeerd en verschenen ook spoedig ter plaatse. De bedrijfsleider Gakes is met vele brandwonden naar het zie kenhuis vervoerd. Over het lot van één persoon, die nog wordt vermist, tast men in het duister. Een kleine groep personen was tijdens de ontploffing op het be drijf werkzaam. De burgemeesters van Ossen drecht en Putte, alsmede de mili taire autoriteiten van de kazerne te Ossendrecht, waren spoedig ter plaatse.» De politie heeft het terrein af gezet in verband met het nog be staande ontploffingsgevaar van andere ketels. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. ZATERDAG 19 JANUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Wien bleibt Wieii". Concertgebouw, 8 uur: „Schrikbewind in Ocatilla". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Hofnar". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Don Camillo contra Peppone". ZONDAG 20 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Wien bleibt Wien"; 2 uur: „Schrikbewind in Oca tilla"; 4.30 uur: „Wien bleibt Wien". Concertgebouw, 8 uur: „Schrikbewind in Ocatilla". Terrein W. Bolwerk, 2.30 u.: Terneuzen 2Corn Boys 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De Hofnar"; 8 uur: „Jacht op blond". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „De onstui mige rebel"; 5 en 8 uur: „Don Camillo contra Peppone". De Russische geleerde Joeri Tsjlebtsewitsj is van plan tussen 1962 en 1967 een waarnemings raket naar de planeet Venus te zenden, die door middel van „kosmische televisie" opnamen naar de aarde zal doorgeven, al dus heeft Radio-Moskou be kendgemaakt. Dit is dinsdag gemeld door het Oostduitse persbureau, A.D.N. Gedurende de laatste 24 uur van zijn reis zal de raket om de tien secon den beelden uitzenden. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van electronische verrekijkers. Deze proef met een raket maakt deel uit van het plan van Tsjlebtsewitsj tot ontwik keling van .kosmische televisie" voor het onderzoek van de op pervlakte van de planeten. De raket zal worden gelan ceerd van een „moederraket in de stratosfeer" en in de ruimte eenmaal van brandstof worden voorzien door „tankraketten", die elk vijftig ton wegen. Dit bijtanken zal geschieden op een afstand van 35.200 kilometer herhaal kilometer van de aarde. Daarna zal de raket het laatste deel van zijn reis naar Venus, dat 146 dagen zal duren, begin nen. Volgens Tsjlebtsewitsj zal de raket op een afstand van 96.000.000 kilometer van de aar de met de uitzendingen van de kosmische televisie beginnen. STILLE MARKT, CLAIMS PHILIPS LAGER Het was vrijdag een bijzonder stille beurs en alleen dankzij de verhandeling van claims Philips was er nog wat leven in de brou werij. Donderdag hadden aande len Philips verreweg het leeuwen deel van de handel met een nomi naal waarde van 217.000. Alle andere fondsen, inclusief Kon. Olie, bleven ver beneden een ton. In claims werden verhandeld 9262 stuks hetgeen, gezien de grootte van het kapitaal, een be scheiden affaire mag worden ge noemd. Ter beurze verluidde dat a.s. maandag Philips in Parijs ex- claim zullen noteren. Wellicht dat dan enig inzicht wordt verkregen in een mogelijk buitenlands aan bod van claims, dat hier boven de beurs blijft hangen. Gisteren is bekend geworden, dat Engelse ingezetenen alleen mogen inschrijven uit de op brengst van verkochte effecten. Men meent echter niet dat het Engelse Philipsbezit naar ver houding bijzonder groot is. De houding van Parijs en Zwitser land is belangrijker. Claims wa ren gisterochtend 16,50 tot ƒ16,70, liepen gistermiddag op tot 16,90 en reageerden tot 16,20. De aandelen hielden zich zeer goed en waren 3 punten ho ger op 22912 In navolging van Wallstreet was Kon. Olie iets lager, aanvan kelijk 161,30 daarna 160,70. De affaire was gering. Dit was ook het geval voor Unilever, welk fonds eveneens zich moeilijk kon handhaven. AKU stelde teleur door verder in te zakken. De kwartaalcijfers hebben wel diepe indruk gemaakt. Op de scheepvaartmarkt bleef ook gisteren de nieuwe index van de vrachttarieven zonder invloed. Cultures waren opnieuw ver waarloosd en zonder bepaalde stemming. HVA, aanvankelijk hoopvol gestemd, op 98, reageer de tot 96. Claims Verenigde Ma chinefabrieken deden het op nieuw beter en werden vernomen op ƒ25. Staatsfondsen prijshou dend. Het verslag van de Rotter- damsche Bank was ter beurze nog maar in beperkte kring be kend en had op de koers derhal ve geen invloed. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICES. 16/1 17/1 18/1 Int. concerns 266.19 265.02 264.35 Industrie 148.87 147.91 147.23 Scheepvaart 162.84 162.23 160.81 Banken 126.31 125.49 125.17 Ind. fondsen 101.87 100.69 99.69 Algemeen 197.21 196.17 195.42 Ptrfokt tot in olk datail' R.IJ N B E R--;G *S. H AN D E.-ES BUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDStRAAT 78 46. Terwijl enkele dei- witte mannen erop uitgaan, om de omge ving van de heuvel af te zoeken, naar moge lijk nog vrij rondlopen de metgezellen van Eric, trekken de ove rigen zich met hun gevangenen in het kreupelhout terug, om de resultaten van dit onderzoek af te wach ten. Met gedempte stem bespreekt deze de toe stand van Cendrach. Al heeft er het alle schijn van dat ze in derdaad het legenda rische land der belofte gevonden hebben, toch ziet het er weinig hoopgevend uit. De een na de ander komen de verspieders terug. Ze hebben niets verdachts kunnen bespeuren. De laatste laat echter op zich wach- NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 158,80161,00 Philips 227y2—-229 Unilever: 345—350 Claims Philips: 16,00—16,60. (ƒ161,15) (228%) (349%), ten. Er gaan enkele uren voorbij en Eric merkt, dat de spanning en on rust onder de witte mannen toe neemt. Dan verschijnt eensklaps de laat ste verspieder, strompelend en kreunend uit het struikgewas. Zijn witte mantel is met bloed bevlektHet huis der goden is leeg. „Ik opende de geheime ingang," hijgt hij, terwijl zijn gezellen en ook Eric ademloos luisteren. „De jonge vrouw was er niet alleen, ik zag er nog een gestalte, een groot wezen met horens op het hoofd, verder weet ik niets, ik kreeg een slag op mijn hoofd en toen ik weer bijkwam was het huis der goden verlaten." Verontrust heeft Eric toegeluis terd. Hij begrijpt dat het gehoren de wezen natuurlijk Svein is, maar wie of wat heeft het meisje en zijn vriend bevrijd en wat is het lot van de lange Sakser? Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijs, wet 1920 het volgende raadsbe sluit ter openbare kennis: De raad der gemeente TER NEUZEN; gelezen een ingekomen adres van het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Volksonder wijs te Terneuzen d.d. 11 decem ber 1956, om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van 48 school banken e.a.; overwegende, dat voor de aan schaffing van schoolmeubilair gelden uit de gemeentekas kun nen worden aangevraagd; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920; gezien het voorstel van burge meester en wethouders; gelet op artikel 72 e.v. van ge. noemde wet; besluit: zijn medewerking te verlenen. Terneuzen, 17 januari 1957. De gemeenteraad voorn. P. TELLEGEN, voorzitter. A. J. DEES, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5