Ook Hatta zou „conceptie hebben gehad Prinses Beatrix had Prinses Margriet 14 jaar m De A.A.-resolutie in de algemene vergadering der Verenigde Naties HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT ski-ongeluk mmmmiin WEKELIJKSE WERELDSCHOUW INDONESIË a Verzachting zondagsrijverbod wordt overwogen Minister-president antwoordt landbouw organisaties Eden naar Nieuw Zeeland Dagbladen in Djakarta doen beroep op Soekarno en Hatta om weer tot elkaar te komen Militaire censuur in Noord-Sumatra Indonesische regering stuurt nogmaals een delegatie naar Midden-Sumatra Vrees voor Javaanse overheersing op Sumatra 45-urige werkweek in Oost-Duitsland Flankering bij abonnement: Terneuzen Etrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 19 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3975 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—J Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. lienwe spelers Sedert onheugelijke tijden heeft Europa ervaren, welke invloed een premier van Engeland op de wereldgebeurte nissen heeft. Men moet aannemen, dat in Anthony Eden's gezondheid een ernstige keer is gekomen. Hij ging, omdat hij behoefte had aan rust. naar Jamaica hij kwam terug vol strijdlust; plotseling heeft hij een der gebruikelijke bezoeken gebracht aan de koningin op Sandringham en daarbij blijkbaar de wens te kennen gegeven zijn ambt neer te leggen. De volgende dag was er spoedvergadering van het kabinet; in de avondschemering reed Eden, gelijk in dergelijke gevallen gebruikelijk, naar Buckingham Palace, waar hij zijn officieel afscheidsverzoek over handigde. Het is Labour niet gelukt om nieuwe verkiezingen te doen houden. Dat het er echter in die omstandigheden op aan kwam de conservatieve meer derheid zo sterk mogelijk sa men te binden, spreekt vanzei t. Zodoende is niet Butler, de vroegere schatkistkanselier, Eden's opvolger geworden, maar MacMillan die de plaats van Butler bij de regeringswijziging kort na Eden's otreden had overgenomen. Reeds toen meen de men dat Eden, gelijk zo vele eerste ministers vóór hem, een vooral persoonlijke buitenlandse politiek wilde leiden, hetgeen in zekere zin ook uitgekomen is. Nadat de aanwijzing van Mac Millan bekend werd, koesterde men de gedachte, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken Selwijn Lloyd plaats zou moeten maken voor een minister, die Amerika meer welgevallig zou zijn. Het pleit voor de vastheid van optreden van MacMillan, dat hij Selwyn Lloyd heeft ge handhaafd. Het spreekt vanzelf, dat La bour daarin een agitatiemiddel tegen MacMillan's regering tracht te vinden, waarbij het inconstitutionele middel wordt gebruikt om er de koningin in- direkt in te betrekken. Geen eerste minister in En geland zou zich echter, hoe in- direkt ook, door een vreemde mogendheid, 't moge dan Ame rika zijn, een minister van Bui tenlandse Zaken hebben laten opdringen. Het is dus daarom wel tekenend, dat de Ameri kaanse pers, die in het algemeen de benoeming van MacMillan toejuicht, over het aanblijven van Selwyn Lloyd niet of bijna niet spreekt. NIET UIT DE POLITIEK? Eden's afscheid is van tragiek niet vrij. Noch de oppositie, noch Amerika, dat het hem in de laatste weken zo moeilijk heeft gemaakt, hebben de waar digheid van deze tragedie klin ken benaderen. Eden heeft zijn Lagerhuiszetel opgegeven, die wellicht door zijn zoon zal wor den bezet. Hij heeft een graven titel geweigerd, waaruit men zou kunnen afleiden, dat hij, evenals destijds Churchill, in de aktieve politiek wil blijven, wanneer en voor zover mogelijk zijn gezondheidstoestand dit nog zal toelaten. Ten opzichte van het Suez- vraagstuk is, nu eenmaal de Engels-Franse troepen uit Egyp te zijn teruggetrokken, meer toenadering ontstaan tussen de Ver. Staten en Engeland. Het bergingswerk schiet ongedacht gauw op en het is wel eigenaar dig, dat het onze Nederlanders zijn, die zowel bij het volbren gen van de moeilijkste werk zaamheden als bij het lichten van de gesprongen brug succes bij hun vakgenoten en lof bij de Amerikaanse expert generaal Wheeler hebben geoogst. Van Nasser heette het aanvankelijk, dat hij er niet over dacht om buiten verband van de Ver. Na ties rechtstreeks met Engeland en Frankrijk te onderhandelen. Nu lijken de kaarten anders op tafel te liggen, vermoedelijk om dat Hammarskjöld, die een zware taak moeilijk vervult, een beetje anders denkt over de positie die Engeland nog al tijd inneemt. Daarbij komt, dat Israël de terugtocht uit Sinai heeft ge staakt teneinde eerst de waar borgen te verkrijgen, dat het niet opnieuw telkenmale aan Egyptische overvallen wordt blootgesteld. Het vraagstuk hoe het met de door de Israëliërs bezette zóne van Gaza zal gaan, is nog geenszins opgelost. Isra el heeft in dit opzicht een veel beslister houding aangenomen dan Engeland en Frankrijk de den. De Arabieren willen nu een afzonderlijke zitting van de Ver. Naties gewijd hebben aan dit vraagstuk, maar dat zal hen niet verder brengen. Dit nog te minder, omdat Syrië plotseling belangstelling heeft voor de Amerikaanse plannen voor het Nabije-Oosten en tezelfder tijd Jordanië meer vertrouwen op Amerikaanse dollars dan op subsidies van de Arabische bondgenaten. EISENHOWER EN TRUMAN. Engeland heeft er een nieuwe moeilijkheid bij rondom de pro tectoraten, die Jemen omgeven, waarin zekere invloed van Egyp te mag worden opgemerkt. Nas ser intussen schijnt ziek te zijn, maagaanvallen, die zijn gestel ernstig aantasten. Onmiddellijk na zijn bood schap heeft Eisenhower de jaar lijkse „State of the Union" ter kennis van het Congres ge bracht. De belangstelling bleek geringer dan andere jaren, hoe wel in deze rede een tweetal punten voorkomen, die resp. op controle en op de noodzakelijk heid om de Europese bondgeno ten te ontzien, betrekking heb ben. Truman heeft zijn stem nog eens doen horen, en er op gewe zen dat Eisenhower's doctrine moet gesteund worden, al er kent hij dat deze te weinig geeft en te laat komt. Nimmer meer behoren wij ons - en Tru man kan het weten - van onze geallieerden te distanciëren. Dat heeft Dulles ook in de senaats commissie naar voren gebracht. Integendeel Amerika neemt er nieuwe bondgenoten bij. Niet slechts is Tito, tot grote boos heid van de Amerikaanse ka tholieken, in Washington te gast gevraagd, maar ook koning Saoed, rijkste der petroleumko- ningen, zal spoedig zijn aange zicht in Washington tonen. Amerika heeft nu een formeel voorstel bij de Ver. Naties aan hangig gemaakt, tamelijk laat, gezien de weinige tijd die deze assemblee rest, maar een voor stel, dat de Russen weinig zal aanstaan, omdat het een water dichte controle, gelijk men dat noemt, omvat. STRIJD OM HET KREMLIN BESLECHT? In Moskou zelf schijnt de strijd der machthebbers tot een bepaald resultaat te hebben ge leid. Het blijkt nu, dat Malen- kov opnieuw secretaris der par tij zal worden, terwijl dan Chroesjtsjov tot eerste minister wordt teruggebracht. Boelganin wordt dan staatshoofd inplaats van Worossjilov, die zo'n beetje de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Intenser onder handelingen worden met Tsjoe En-Lai gevoerd, hetgeen zeggen wil, dat het de vraag is of Rus land als tevoren de bovendrij vende bondgenoot nog is dan wel gunsten van China heeft te wachten. O l/i nv» nfrv I n Ir Tsjoe En-Lai heeft Polen be zocht, waar de toestand niet ge ringe moeilijkheden oplevert, omdat de groep der Nadolin- Stalinisten zich in het aange zicht van de verkiezing van 20 januari a.s. begint te roeren. Daarbij komt, dat de regering in Boedapest tot nieuwe stren ge maatregelen is overgegaan; weerstand van de arbeiders zelfs met de strop wil straffen, hetgeen direct nieuwe moeilijk heden en verzet heeft uitgelokt. Daartegen zal de resolutie der Ver. Naties te minder kunnen doen, wijl nu wel vaststaat, dat een nieuwe Kominform door de vijf trouwste satellietstaten wordt opgezet. De Franse regering heeft een staatsgreep der militairen on der generaal Faure in Algiers voorkomen. Mollet's plannen beginnen duidelijker vorm aan te nemen. Hij grijpt in ook waar dit tegenover de Arabieren no dig is. Afgelopen zondag heeft de veel omstreden verkiezing op de rechteroever van de Sei ne, een groot departement, waarin de communisten veel macht ontplooiden, plaats ge had. Zowel de communisten als de Poujadisten en ook de aan hangers van Mendès-France zijn er slecht afgekomen. De cijfers voor de definitieve ver kiezing, die nu a.s. zondag zal plaats hebben, wijzen zeer sterk in de richting van een overwinning van Mollet en de zijnen. VAN DER MANDERE. Naar Reuter uit Innsbruck meldt, heeft II. K. H. Prinses Beatrix twee dagen geleden bij het skiën in de omgeving van Ziirs een val gemaakt, waardoor haar linkerenkel werd ontwricht en een pees werd gescheurd. De Prinses kon een half uur na het ongeval naar haar hotel terugkeren, ondersteund door haar skileraar, Helmut Pfister, en een gendarme, die per ski op patrouille was. De arts, die de Prinses behan delt dr Se'pp Murr, deelde mede, dat de verwonding niet ernstig was en dat de enkel niet in het gips behoefde. Vrijdag was de Prinses voor 't eerst weer op. Het lopen gaat echter nog moeilijk. Naar het Oostenrijkse pers agentschap meldt, is de Prinses voornemens dinsdag, tezamen met haar vriendinnen waarmee zij haar vacantie in Zürs door brengt, naar Nederland terug te keren. Naar het A.N.P. van het secre tariaat van H. M. de Koningin verneemt, heeft H. K. H. Prinses Beatrix vermoedelijk een spiertje aan een enkel verrekt. Waar schijnlijk kan de Prinses over eni ge dagen weer skiën. Het onge val is bepaald niet ernstig, zo werd te verstaan gegeven. (Nadruk verboden.) DE STAND VAN GIRO 999 De stand van de girorekening van het centraal comité voor de hulp aan Hongaarse vluchtelin gen was vrijdag 4.482.420,43. De giro-rekening van het Nederland- sche Roode Kruis bereikte, zoals bekend, het ten doel gestelde be drag van 4.500.000. ÏÉIPfiiSl Naar het APN verneemt, wordt ten departemente van Economische Zaken over wogen, of het, gezien de benzinepositie, mogelijk is het zondagsrijverbod enigs zins te verzachten. Een be slissing hierover is nog niet genomen, doch zal waar schijnlijk in de loop van de volgende week kunnen wor den verwacht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr S. L. Mansholt, heeft namens de regering geantwoord op het telegram, dat de drie centrale landbouworganisaties aan de mi nister-president hebben gezonden betreffende het overleg over het- landbouwbeleid De minister wijst er op, dat het overleg tot dusver steeds met het Landbouwschap is gevoerd. Zo is nog op 15 januari j.l. een bespreking met het Landbouw schap gehouden, waar uitvoerig van gedachten is gewisseld over het landbouwbeleid. De bewinds man dringt er bij de landbouwor ganisaties, die slechts een deel uitmaken van de in het Land bouwschap vertegenwoordigde organisaties, op aan zich er mede te verenigen, dat het overleg blijft gevoerd met het Landbouw schap. De Britse oud-premier sir An thony Eden en lady Eden zijn vrijdag op de „Rangitata" scheep- gegaan en naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Zij zullen in Nieuw- Zeeland de gasten zijn van de Nieuwzeelandse premier. Het invloedrijke socialistische dagblad ,,Pedoman in Djakarta, heeft vrijdag onthuld, dat niet alleen president Soekarno, doch ook de vroegere vice-president Mohammed Hatta een „conceptie heeft gehad om de binnenlandse moeilijkheden op te lossen. Beide leiders wensen de eenheid van het land te bewaren, doch zij verschillen van mening ten aanzien van het deelnemen door de communisten aan een nieuwe regering. De komende Poolse parlementsverkiezingen „Tribunaludu", het orgaan van de Poolse verenigde arbeiders partij (communistisch), meldt dat vele buiten de partijen staan- den deel zullen uitmaken van de stembureau's, die zondag a.s. de bfj de Poolse parlementsverkie zingen uitgebrachte stemmen zullen tellen. Zo zullen in de stemdistricten van Warschau en Krakau onge veer de helft van de stemopne- mers partijlozen zijn. Uit de burgerij zullen te goe der naam en faam bekend staan de personen worden aangewezen, die kunnen helpen bij het opne men der stemmen en die mogen ingrijpen, indien zij menen dat er onregelmatigheden bij de tel ling der stemmen plaats vinden. Aan de verkiezingen wordt deelgenomen door kandidaten van het „Poolse nationale front", dat, als gemeld, de (communisti sche) verenigde arbeiderspartij, de verenigde boerenpartij en de democratische partij omvat. Com missies van het nationale front stellen ook de stembureaus sa men. Er zijn meer dan honderd duizend stemopnemers voor de 15.443 Poolse kiesdistricten. Het dagblad „Zycie Warszawy" meldt, dat geen onvolledige uit slagen van de verkiezingen zul len worden gepubliceerd. De of ficiële einduitslag zal eerst woensdag a.s. bekend zijn. Soekarno verlangt, zoals ge meld, dat de communisten zit ting zullen hebben zowel in het nieuwe kabinet als in de door hem voorgezeten „adviserende raad". Hatta daarentegen is sterk gekant tegen samenwer king met de communisten. Volgens „Pedoman" heeft Soe karno in zijn ontwerp-oplossing niet voldoende aandacht geschon ken aan de belangen van de ge bieden buiten Java, terwijl Hatta, die als de voorvechter voor de provinciale autonomie wordt be schouwd, wèl opkomt voor de wensen en belangen van de bui tengewesten. „Pedoman" merkt op, dat het herstel van de eenheid in het le ger alleen kan worden bereikt na een „hereniging" van de beide topleiders, die thans van elkaar zijn vervreemd en op het ogen blik op tal van punten van me ning verschillen. Bijna alle dagbladen in Dja karta hebben vrijdag in hoofd artikelen een beroep gedaan op Soekarno en Hatta om weer tot elkaar te komen en de leiding over het land over te nemen uit de handen van de partijpolitiek Doch tot dusver hebben zij el kaar niet meer ontmoet sedert Hatta op 1 december als vice-pre sident is afgetreden. Heden viert H K. H. Prinses Margriet haar 14de verjaardag. Ongemerkt denken we op haar verjaardag terug aan die sombere dagen in januari 1943, toen ons land bezet was en onze toekomst er donker uitzag. Toen bereikte ons het verheugende bericht, dat in Canada, ver van het vaderland een Prinses van Oranje was geboren. Haar geboorte was voor ons een licht in de duisternis. Het gaf ons nieuwe moed en hoop op de toekomst. Zij werd het peetkind van de mannen van de koopvaardij, die in die dagen de grootste gevaren trotseerden en dit is een symbool op zich. Natuurlijk is voor geheel het Nederlandse volk vandaag een feestdag en wij leven allen mee met ons koninklijk gezin, waar deze verjaardag gevierd zal worden. Wij hopen allen, dat H. K. H. Prinses Margriet nog vele jaren in voorspoed en gezondheid temidden van haar volk mag zijn beschoren. Jaren waarin zij naast haar werkzaamheden voldoende gelegenheid mag krijgen voor ontspanning en het beoefenen van haar geliefkoosde wintersport. ONBEPERKTE GARANT® OP DE VERINGv HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Uit Medan is gemeld, dat al daar een militaire censuur is in gesteld op nieuws, afkomstig van de beide Indonesische pers bureaus, PIA en Antara, en op drie van de oppositiebladen in Djakarta, namelijk „Pedoman", „Indonesia Raya" en „Abadi". De Indonesische regering heeft vrijdag bekend gemaakt, dat zij voor de tweede maal een delega tie naar Midden-Sumatra zal zen den. De eerste delegatie naar deze provincie, waar luitenant kolonel Ahmad Hussein sedert :ie vorige maand de schepter aait, werd door Hussein's mili taire raad met lege handen terug gezonden, omdat zij geen man daat van president Soekarno had. De nieuwe delegatie, die onder leiding van de minister van Landbouw, Eni Karim zal staan, beschikt wel over een mandaat van de president. Naar Zuid-Sumatra vertrok donderdag een „technische" mis sie, die gemachtigd is voor het lopende jaar aan deze provincie een bedrag van 370 miljoen ru- piahs ter beschikking te stellen. De vakvereniging van ambtena ren van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, heeft vrijdag in Surabaja een verklaring uit gegeven, waarin wordt geëist, dat de Javaanse ambtenaren, die buiten Java zijn, naar Java wor den overgeplaatst, „in het belang van hun persoonlijke veiligheid". In de verklaring wordt verwe zen naar eisen van de adatraad van Midden-Sumatra om alle sleutelposities, die thans door Javanen worden bezet, over te dragen aan Sumatranen. De vak vereniging noemde deze eisen ondemocratisch. Reeds eerder waren soortgelij ke eisen gesteld door Zuid-Suma tra ten aanzien van de gouver neur en in Noord-Sumatra ten aanzien van hogere ambtenaren. Volgens sommige dagbladen in Djakarta, zou de vrees voor een Javaanse overheersing een der redenen zijn geweest voor de huidige moeilijkheden op Su matra. Brits militaire attaché moet Boedapest verlaten De Britse militaire attaché in Boedapest, kolonel James Cow ley, zal binnen 48 uur Hongarije moeten verlaten, omdat,hij „een actief aandeel heeft gehad in de contra-revolutie", zo meldt radio- Boedapest. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag aan de Britse ambassade in de hoofdstad meegedeeld, dat de ko lonel tot niet-gewenst-persoon is verklaard. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakte vrijdag in Londen bekend, dat kolonel Cowley reeds in Engeland is. De Britse gezant heeft de Hongaar se beschuldigingen tegengespro ken, aldus het Foreign Office. In de Hongaarse verklaring werd gezegd, dat de attaché de organisators van de opstand ac tief geholpen heeft en na het neerslaan van de opstand een contactman advies heeft gegeven voor het verbergen van wapens. Ook had hij een spionnagenet op gezet en geprobeerd Hongaarse functionarissen om te kopen, al dus de beschuldiging. ZONDAG 20 JANUARI. De Oostduitse Volkskamer heeft vrijdag met algemene stem men in laatste lezing zijn goed keuring gehecht aan een voorstel van de (communistische) socia listische eenheidspartij tot invoe ring van de 45-urige werkweek in Oost-Duitsland. Het nieuwe stelsel zal vanaf maart geleidelijk worden inge voerd. De maatregel betreft J.650.000 arbeiders en employés. Op het ogenblik geldt officiéél een werkweek van 48 uur. v.m. n.m. Breskens 4.34 5.02 Terneuzen 5.09 5.37 Hansweert 5.49 6.17 Walsoorden 5.59 6.27 MAANDAG 21 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 5.23 5.53 Terneuzen 5.58 6.28 Hansweert 6.38 7.08 Walsoorden 6.48 7.18 ZON MAAN op onder op onder Jan. 19 8.40 17.06 22.09 9.48 21 8.38 17.10 10.37 22 8.38 17.11 0.46 11.03 In de donderdag door de 24 Afrikaanse en Aziatische landen bij de Verenigde Naties ingedien de ontwerp-resolutie over de te rugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Egypte wordt gezegd, dat de algemene verga dering „met spijt en bezorgdheid" constateert, dat Israël geen ge volg heeft gegeven aan eerdere resoluties der vergadering waar in terugtrekking werd geëist. De secretaris-generaal wordt ver zocht zijn pogingen tot verkrij ging van algehele terugtrekking der Israëlische strijdkrachten voort te zetten en binnen vijf da gen aan de algemene vergadering verslag uit te brengen over een dergelijke volledige ontruiming van Egyptisch grondgebied. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft vrijdag 't debat over de resolutie van 25 Aziatische en Afrikaanse landen, waarin terugtrekking der Israë lische troepen tot achter de be- standsgrenzen van 1949 wordt ge- eist, voortgezet. De Verenigde Staten steunen de resolutie. Waarnemers geloven, dat de re solutie met overweldigende meer derheid aangenomen zal worden. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, sprak zich vrijdag vóór de reso lutie uit. Hij verklaarde, dat de algemene vergadering de kwestie van de vrije vaart van Israëlische schepen door de Golf van Akaba dient te behandelen en maatrege len dient te nemen om verdere moeilijkheden in dat gebied te voorkomen. Na terugtrekking der Israëlische troepen uit het gebied langs de Golf zouden daar waar nemers van de V.N.-troepen kun nen toezien op de vrije vaart, zo meende hij. Ook de nieuwe Britse minister van Staat, Allan Noble, steunde de resolutie. Volgens de Britse re gering heeft Israël „zeer ernsti ge grieven" tegen de regering van Egypte, doch dit rechtvaar digt de Israëlische aanval op Egypte niet, zo zei hij. Engeland meent, dat de alge mene vergadering bereid moet zijn de fundamentele kwesties on der de ogen te zien, die behandeld moeten worden wil men een te rugkeer naar de spanning en de onevenwichtigheid, die de vrede in het Midden-Oosten steeds meer hebben bedreigd, verhinderen, zo verklaarde hij. De Zuidslavische afgevaardig de, die de resolutie eveneens steunde, verklaarde, dat alleen na volledige terugtrekking van de Israëliërs de assemblee zou kun nen beginnen met een bespreking van een regeling op lange ter mijn. WEINIG WIND Langs de oostelijke flank van een boven de Britse eilanden ge legen hogedrukgebied voerden noordelijke winden geleidelijk minder koude lucht over de Noordzee ons land binnen. Zo waren de maximumtempe raturen langs de Waddenkust een graad of drie hoger dan donder dag het geval was. In de loop van de dag kwamen wolkenvel den het land binnendrijven, waar uit tegen de avond plaatselijk wat neerslag viel, waardoor op een aantal plaatsen gladde we gen voorkwamen. Donderdagavond vormde zich in Zuidwest -Nederland mist, die hier en daar dicht werd. In de algemene luchtdrukverdeling kwam in onze omgeving geen ver andering van betekenis, zodat het rustige weer ook heden voort zal duren. De temperaturen zullen overdag tot enkele graden boven het vriespunt oplopen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Weinig wind. Op de meeste plaatsen droog weer met enkele wolkenvelden en hier of daar mist, maar ook opklaringen. Weinig wind. Tem peraturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1