Gemeenteraad van Terneuzen Wat brengt de Rad'O? Eric de Noorman - Het land der witte mannen BEURSOVERZICHT 777 en 999 vlk. i) c 3f tt IVI fife. sw 158.70161.40 slot 160.50 (161.65) Verklaring van Grotewohl f i.,i K* •j'ti riflf fit nt ■\'r :fc. i'.t i it-. NIEUW J A ARSKEDE VAN BURGEMEESTER TEULEGEN DE HEER VAN LANGEVEL- DE BENOEMD TOT WETHOUDER Bij opening van de gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat de heer Den Hamer wegens ziekte ver hinderd is de vergadering bij te wonen. Hij bidt de heer Den Hamer Gods bijstand toe. Nieuwjaarsrede van burgemeester Tellegen Mijne Heren, Wanneer wij, zoals gebruikelijk, ook dit jaar de eerste vergadering van Uw Raad aanvangen met een overzicht van hetgeen vermeldenswaard is in het afgelopen jaar, dan verheugt het mij daarbij vast te stellen, dat ook in 1956 de groei en de levenskracht waarmede onze gemeente uit de don kere jaren der bezetting in het licht der vrijheid naar voren is gekomen, zich hebben voortgezet. Groei der gemeente Het aantal inwoners nam met ongeveer 250 toe, het gewone gemiddelde dus van de jaren na de oorlog, hetgeen temeer tot verheuging stemt, wan neer men let hoe in andere grotere gemeenten in deze provincie de bevolkingsaanwas terugliep en een enkele-maal zelfs tot stilstand kwam of nog erger in een afname der bevolking omsloeg. Ook als geboorteplaats reeds geniet Temeuzen een bijzondere voorkeur: 162 elders woonplaats hebbenden verkozen hier geboren te worden. Ware het mogelijk geweest overeenkomstig onze wensen meer aan de nog steeds heersende woning nood tegemoet te komen dan geschiedde, onge twijfeld zou de bevolkingstoename nog belangrijk groter zijn geweest. Nu kwamen er slechts 118 woningen gereed, terwijl met 116 een aanvang werd gemaakt. 7 woningen werden onbewoonbaar verklaard en zo stonden er aan het einde van het jaar nog 669 woningzoekenden ingeschreven. Het werkelijk tekort bedraagt nog 442 woningen. Het gaat er nu dus om, in het nu aangevangen jaar en in de daarop volgende jaren ons bouwpro gramma te verwezenlijken, zoals dat kortelings aan Uw Raad werd bekend gemaakt. Geen ontmoediging Wij laten ons op dit punt niet ontmoedigen door de moeilijkheden, die een stellig slechts tijdelijke geldschaarste aan de financiering van de woning bouw in de weg schijnt te zullen leggen. De finan ciën van onze gemeente zijn gezond; U heeft dat zelf kunnen vaststellen bij de behandeling der be groting voor dit jaar en wij twijfelen er niet aan, of de middelen zullen gevonden worden om aan onze wassende bevolking onderdak te verschaffen. Dat men zich daarbij zal moeten aanpassen aan huurprijzen, die naar vóór-oorlogse maatstaf wel heel hoog zijn, Is onontkoombaar, maar men zal daarbij moeten bedenken dat die oude huren ook wel wat tè laag waren, vergeleken met wat men elders van zijn inkomen voor huisvesting over had en heeft. Overigens zou het gewenst zijn, indien de mogelijkheid geschapen werd, de huren van alle nieuwbouw van na de oorlog gelijk te schakelen. Het jaarverslag der politie Over het gedrag van onze inwoners viel niet te klagen. Het jaarverslag der politie vertoont het gewone beeld. Er kwamen 132 verkeersongevallen te onzer kennis, waarvan gelukkig geen met dode lijke afloop; slechts 6 verkeersongevallen werden veroorzaakt door het gebruik van alcohol, terwijl daarnaast nog in 12 gevallen proces-verbaal werd opgemaakt tegen personen, die in staat van dron kenschap een motorrijtuig of rijwiel bestuurden. Op het gebied van veilig verkeer werd een be langrijk particulier initiatief ontwikkeld door de oprichting van een plaatselijke afdeling van de landelijke vereniging; daarnaast had het verkeers- onderwijs op de lagere scholen voortgang met zeer bevredigende resultaten. Wellicht Interesseert U de mededeling uit dat verslag, dat er in deze gemeente 16 kustvissers- vaartuigen staan ingeschreven, met 6 waarvan het beroep van visser wordt uitgeoefend. Er kwamen 119 misdrijven ter kennis van de po litie, waarvan in 104 gevallen de dader werd gevon den. In totaal, de overtredingen dus meegerekend, werden er 734 processen-verbaal opgemaakt; de verdere administratieve handelingen, die talloos zijn, zal ik U maar besparen. Wat de baldadigheid der jeugd betreft, verschilt de politie van mening met de plantsoenendienst, welke laatste na de oprichting van een plaatselijke natuurwacht een merkbare vooruitgang meent te hebben opgemerkt in het ontzien van bomen, hees ters en bloemen, waarmede wij onze stad een voor al in de zomer wat fleurig aanzien trachten te geven. Laten wij hopen dat de plantsoenendienst gelijk heeft, al moet ik de politie in zoverre gelijk geven, dat nog te zelden medewerking wordt ge vonden bij de ouders der stoute kinderen. Voor al deze bezigheden blijkt steeds meer, dat de politie te eng is gehuisvest en dat er hoog nodig een nieuw politiebureau zal moeten verrijzen. Laat ik dit jaar volstaan met de verwachting uit te spreken, dat het ons zal gelukken de hogere auto riteiten van deze noodzaak te doordringen. De brandweer "Voor onze veiligheid moest ook een enkele keer de brandweer worden gealarmeerd. Vermeldens waard is hierbij de brand op de Cokesfabriek op 24 maart, waarbij 11 brandweren in Zeeuws-Vlaande ren moesten worden opgeroepen en waar onze brandweer, zowel met zijn personeel als met zijn materiaal, tenvolle getoond heeft voor zijn taak berekend te zijn. Het onderwijs Het onderwijs had in het afgelopen jaar weder om onze volle aandacht. Het blijft moeilijk, in vacatures te voorzien en er wordt dan wel een noodoplossing gevonden door niet geheel bevoegde krachten of reeds gepen sioneerden bereid te vinden in te vallen, maar ik vrees, dat hierin geen verbetering zal komen zo- eindelijk ons nieuwe Raadhuis de sluitsteen zal vormen. Wanneer? lang men het onderwijs geven zelf niet fh de eer ste plaats door een betere salariëring aantrekke lijker gaat maken. Daarbij komt, dat welhaast alle scholen uitbrei ding behoeven, zodat er alom plannen voor nieuw bouw of uitbreiding in voorbereiding zijn of reeds voltooid werden, zoals bij de R. K. Jongensschool, die hedenmorgen officieel in gebruik werd geno- men. De lijdensgeschiedenis van een nieuw Lyceum sleept zich nog steeds voort. In de onmogelijke toe stand waarin zich deze niet alleen voor onze ge meente, maar voor ons gehele gewest zo belang rijke onderwijs-instelling verkeert, werd enige ver lichting gebracht door een aantal noodlokalen voor de M. M. S., die uiteraard slechts een tijdelijke verlichting geven en waarvan men nu reeds kan zeggen, dat zij over afzienbare tijd niet meer vol doende zullen zijn. Belangrijk, ook voor de verdere industriële ont wikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen was het be sluit, dat de Zeeuwse U. T. S. in dit gewest zal worden gevestigd, waartoe Uw Raad zijn mede werking verleende door voor een voorlopig onder dak te zorgen. Het verheugt ons, dat de minister hiermede de waarde van onze kanaalzone als in dustrieel gebied heeft erkend, terwijl hiermede tevens is tegemoet gekomen aan een verlangen van de bestaande industrieën zelf. Met dankbaar heid mag hierbij tevens worden geconstateerd, hoe in Zeeuwsch-Vlaanderen na gemeen overleg tot overeenstemming kon worden gekomen, zodat het hier geen touwtrekken werd, zoals men dat niet alleen op dit gebied elders in Zeeland wel aan schouwt. Nieuwe westelijke waterleiding Ook op ander terrein kon in het afgelopen jaar deze bereidheid tot samenwerking worden vastge steld. De gemeenten, die met hun grond-gebied aan het kanaal grenzen, zijn samen aan één tafel gaan zitten om hun door deze ligging gemeenschappe lijke belangen samen te bespreken en zo mogelijk samen op te lossen. Hier opent zich een wijd per spectief, waarover wij hier niet willen uitwijden. Wij zijn reeds dankbaar, dat Uw Raad medewer king heeft verleend en gelden gevoteerd heeft, om tot een gemeenschappelijke oplossing te gerat ken van enige problemen, die zich op dit terrein voordoen, waarvan dan het eerst aan de orde komt het tot stand komen van een nieuwe westelijke waterleiding. Samenwerking met Provinciale en Rijkswaterstaat Niet alleen hier is er constant en samenwerking met de Provinciale en vooral met de Rijkswater staat. Met deze laatste instantie werd evenals in voorafgaande jaren op de meest prettige wijze sa mengewerkt, waaraan in niet geringe mate heeft toegedaan de nieuw ingestelde afdeling bii de Pro vinciale Waterstaat voor alles, wat met het Delta plan verband houdt. De verhoging van de zeedij ken, het versterken van de zwakke plekken larifes de Westerschelde, zoals die nu het eerst aan de or de zijn gesteld, plaatsen ons bij de uitbreiding van onze gemeente voor vele en velerlei vraagstuk ken, waarvan een bevredigende oplossing noch tans juist door de prettige samenwerking stelling bereikt zal worden. De haven van Terneuzen In een ander verband was er contact met de Rijkswaterstaat door het voorstel tot overname van de haven van het Rijk door de gemeente. Het principe-besluit van Uw Raad om hiertoe over te gaan, zal naar mijn vaste overtuiging van histori sche betekenis blijken te zijn en niet alleen meer dere welvaart in deze gemeente brengen, maar vooral in versneld tempo ontwikkelingsmogelijkhe den openen, die thans nog slechts vermoed kunnen worden. Naast de commissie uit Uw Raad, ver meerderd met enige ingezetenen-niet raadsleden werd een deskundige op het gebied van havens aangetrokken, om ons in deze onderhandelingen van advies te dienen. Inmiddels blijft de Vereni ging Havenbelangen diligent ten aanzien van de aanvulling en vernieuwing der havenuitrusting. Wanneer men deze gebeurtenissen van het afge lopen jaar eens even doordenkt, dan kan het niet anders of men wordt met grote dankbaarheid ver vuld, dat men hieraan mag meewerken en men kan slechts betreuren, dat alles niet zo gauw tot stand komt als men om velerlei redenen wel zou willen. Een vaste oeververbinding Het Deltaplan werd hiervoor reeds even genoemd in verband met onze zeedijken. Het heeft ook nog wel andere kanten, die voor onze gemeente en voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van belang zijn en dan noem ik alleen nog maar de vaste oever verbinding. Ik wil daarvan nu alleen maar opmer ken, dat een jaar geleden dit denkbeeld voor een hersenschim werd uitgemaakt, nu zijn wij tenmin ste al zover, dat er ruzie gemaakt wordt wéér die verbinding moet komen. Ik geloof, dat wij, in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat voorlopig nog maar rustig moeten aanzien en ook hier stemt het tot voldoening, dat het westelijk en oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen elkaar hebben gevonden om dit punt tezamen te bespreken en zo nodig te on derzoeken. Vernieuwing van kanaal en sluizen Dat de vernieuwing van kanaal en sluizen zolang op zich laat wachten, kunnen wij helaas slechts betreuren; het ligt niet in onze macht, een beslis sing hierover te bespoedigen. Uitvoering van bouwwerken Uit het verdere gebeuren van 1956 mag ik nog wel enkele feiten in Uw herinnering ophalen. De watertoren kwam gereed en werd tegelijk met het kantoorgebouw van de Waterleidingmij. officieel in gebruik genomen. Beide bouwwerken zijn een aanwinst voor onze gemeente; de toren vooral trekt van heinde en ver de aandacht naar wat hier leeft en groeit. Zij wacht nu op de verde re afbouw van het oostelijk bolwerk, waarbij uit- Gestadige vestiging van klein-indi: Het z.g. klein-industrieterrein blijkt steeds n. aan een latente vraag beantwoord te hebbeni het afgelopen jaar werden er weer 8 percelen verkocht. Ofschoon de vestiging van kleinere in dustrieën een gunstiger industriële ontwikkeling mogelijk maakt dan die van één enkele groot industrie, zo moeten wij toch ook paraat blijve" eventuele gegadigden voor groot-industrieterrei nen te kunnen bevredigen. Het motief, dat aan de vestiging van een grotere industrie in de weg zou staan, namelijk het ont breken van voldoende arbeidskrachten, heeft voor mij weinig waarde. Uit de in onze opdracht opge stelde demografische rapporten van Ir. Jacobsen blijkt, dat er nog steeds arbeiders uit Zeeuwsch- Vlaanderen wegtrekken, meest via Temeuzen, die bij het aantrekken van industrie zouden kunnen worden vastgehouden. Het op gang komen van de reeds gevestigde in dustrie van de heer Petit gaat naar onze zin wat al te langzaam. Oprichting werkplaats gehandicapten Schip- persschool Groei der muziekschool Er werd besloten tot de oprichting van een werkplaats voor gehandicapten, terwijl een rijks werkplaats voor omscholing in voorbereiding is. Zo werd tevens besloten tot de oprichting van een openbare schippersschool, waarnaar reeds lang werd uitgezien. De belangstelling voor onze muziekschool groeit, zij telt thans ruim 450 leerlingen. Nu de watertoren gereed kwam, wehl door de plaatselijke V. V. V. aan Uw Raad de medewer king gevraagd om de exploitatife van eèn lift in de toren mogelijk te maken. Uw besluit daartoe zal stellig bijdragen, Temeuzen ook uit toeristisch oogpunt nog aantrekkelijker te maken. JoHtfi? Lof voor secretariepersoneel Wij mogen onze Kamerverkiezingen met verge ten, die altoos veel extra werk méebrengen voor de secretarie, welke bovendien tegelijkertijd be last werd met de administratieve werkzaamheden, verbonden aan de woningtelling. Een woord van hulde aan de secretaris en zijn ambtenaren is dan ook reeds uit dien hoofde hier op zijn plaats. De stembureaux waren ditmaal tót 7 uur ge opend; ik heb niet de indruk, dat hiermede aan een uitgesproken wens van het kiezerscorps werd tegemoet gekomen, de leden der bureaux konden nu wat langer van eikaars gezelschap genieten. Zij, die heengingen Velen ontvielen ons weer dit jaar. waaronder enkele vooraanstaande ingezetenen. Van de oude garde gingen heen de heren Ribbens en Standaert en apart mag' genoemd worden „Meester" Lan- kamp, die vele generaties aan zich verplicht heeft, die hét voorrecht hadden door hem op de school banken in het leven en in de kennis te worden in gewijd. De óud-wethouder De Kraker ging heen, evenals het oud-raadslid VanDijke; de heer Boer booms, vooraanstaand in het R. K. kerkelijke en maatschappelijke leven en tenslotte de kantoor houder der P. T. T. in Sluiskil, de heer Dourleijn. De keuringsdienst Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan Dr. Brons als gemeente-veearts. Hem werd namens de gemeente dank gebracht voor de onverflauwde ijver, waarmede hij zijn goede dien sten aan de burgerij van Terneuzen heeft gebo den. Met de gemeenten Hoek en Sas van Gent werd overeenstemming bereikt tot het benoemen van één gemeenschappelijke keuringsveearts en één hulpkeurrheëster. Rijk en gezond gemeentelijk leven Mijne Heren, wij zijn aan het einde gekomen van een overzicht in vogelvlucht van hetgeen in het af gelopen jaar onze bijzondere aandacht w aard was. Het waren symptomen van een rijk en gezond ge meentelijk leven, dat alle beloften inhoudt voor een grote toekomst. Ik wens U toe, dat wij met Gods hulp de kracht en de wijsheid zullen kunnen opbrengen, om ook in dit jaar wederom Terneuzen voort te stuwen naar grotere welvaart. De heer Van Riet, als oudste raadslid de nieuw jaarsrede van de voorzitter beantwoordend, zeide dat het hem een aangename taak was een enkel woord te spreken aangaande het verlopen jaar 1956 en een blik te werpen op het nieuwe jaar. Zich tot de Voorzitter richtend, vervolgde de heer Van Riet; Uit het politierapport moest ik nog horen, dat de ouders gevraagd werd mede te werken om de plantsoenen in goede staat te houden. Dit zou mis schien kunnen gebeuren, wanneer de ouders hun kinderen des avonds, wanneer het doker wordt, binnen te houden. Burgemeester en wethouders hebben in 1956 veel werk gehad. Ik denk hier in de eerste plaats aan het kopen en verkopen van gronden nodig voor uitbreiding van ónze gemeente, egn taak voor de wethouder van financiën, tot vandaag de heer Den Hamer, die, met het oog op zijn krachten, wel veel van zich heeft gevergd. Waar hij nu ernstig ziek is, wens ik, dat hij in vertrouwen opziet naar Boven, waar hij zijn vertrouwen op heeft gesteld. Dat de wethouders of de Raad het niet altijd met U eens zijn, mag niet hinderen. Als voorbeeld mag ik hier stellen "uw voorstel inzake de liftinstalla- tie waarin de Raad uw zienswijze volgde. Het door de Raad genomen besluit inzake de over name van de haven, waarvoor U het eerst de deur hebt ópengewrongen, zal U zeker weer veel werk bezorgen. Moge de toekomst uitwijzen, dat de bloei van deze streek hierdoor sterk worden bevorderd. Dit kan zeker ook worden gestimuleerd door de sa menwerking van de gemeente in de kanaalzone. Moge de eendracht van de streek, die hieruit blijkt, heilzaam werken voor de verdere bloei van ons gë#ëst. Ook rrfèen ik namens de gehele Raad te mogen spreken, wanneer ik het gehele personeel van hcog tot laag, dank zeg voor de bereidwilligheid, wanneer de raadsleden om hun medewerking, of inlichtingen, kwamen vragen. Moge uw werkkracht ook dit jaar tot heil van onze gemeente onverkort blijven en God uw en ons werk in 1957 zegenen. Nadat de notulen der voorgaande vergadering waren goedgekeurd, uitte de heer Fijn van Draat zijn bevreemding, dat geen der raadsleden in de voorgaande vergadering heeft gereageerd op de daarin afgelegde verklaring van de voorzitter be treffende de weigering van de regering om de kanaalzone tot ontwikkelingsgebied te verklaren. Het stemt daarom tot vreugde, dat een comité voor geheel Zeeuws-Vlaanderen is opgericht om te kunnen getiflgen, dat de belangen van Zeeuws- Vlaanderen niet ophouden bij een vaste oeverver binding, maar dat nu ook met cijfers is aan te to nen, dat hier inderdaad een arbeidsoverschot is. De cijfers, die door de gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn opgegeven van de te ruggang van de bevolking spreken een duidelijke taal. Deze mensen zoeken elders werk en zijn voor de industrie hier verloren. Als wij de Regering zover weten te krijgen, dat zij erkent, dat Zeeuwsch-Vlaanderen inderdaad be hoort tot de z.g. ontwikkelingsgebieden bestaat de kans, dat industrieën, die belang hebben bij een zeer goede ligging voor aan- en afvoer over zee, niet door de autoriteiten naar minder gunstig ge legen oorden worden gezonden en daar met Rijks subsidie worden gesteund. Spreker hoopt, dat het stilzwijgen van de raads leden in de vorige vergadering als oorzaak had, dat zwijgen hier accoord gaan heeft betekend en geen uiting is van defaitisme. Bij de behandeling van de ingekomen stukken vroeg de heer De Feijter bij het ingekomen schrij ven van Ced. Staten betreffende het exploitatie plan van de Zuidiandpolder of de bijdrage van de provincie in de DokwegZuidlandstraat reeds 'vaststaat en wanneer deze verwacht kan worden. De Voorzitter antwoordde, dat dit een tertiaire weg betreft, waarvoor eep bijdrage is toegezegd. Wanneer deze verwacht kan worden is niet bekend. Tot onderwijzer aan de openbare U. L. O.-school werd benoemd de heer G. L. de Meijer te Noord- wijk. Als vertegenwoordiger van de Schippersvereni gingen werd in de Havencommissie benoemd de heer P. G. N, de Bakker. Medewerking werd verleend aan het bestuur van de Hervormde school voor de aankoop van banken. Voor de doortrekking van de DokwegIndustrie weg werd aangekocht de woning van de heer J. Mceusen e. c., gelegen aan de Baandijk. Benoeming wethouder. De heer Henry legde namens de fractie van de P. v. d. A. een verklaring af, waarin hij memoreer de, dat de heer Den Hamer sinds de bevrijding op voortreffelijke en onbaatzuchtige wijze de functie van wethouder heeft vervuld zonder zich te bin den aan de wethoudersverkiezïng in 1958, thans op de partijgenoot van de heer Den Hamer, de heer Van Langevelde, haar stem zal uitbrengen. De heer Van Riet zeide, dat de fractie van de C H de heer De Feijter als zodanig aanbeveelt. Bij dé daarop volgende stemming werd de heer Van Langevelde benoemd met 8 stemmen. De heer De Feijter verkreeg 6 stemmen. De Voorzitter betreurde het, dat het college van B en W thans wethouder Den Hamer moet mis sen De grote hoedanigheden van de heer Den Hamer die hij kon ontwikkelen in deze snelgroei ende gemeente, waar vele transacties moeten wor den voorbereid met het oog op de woning- en scholenbouw en de vestiging van industrieën wa ren voor de gemeente van onschatbare waarde Spreker wenste de heer Van Langevelde geluk met. zijn benoeming tot wethouder en wenste hem Gods zegen en kracht toe. De heer Van Langevelde betuigde de Raad zpn dank voor zijn benoeming en hoopte, dat hij het in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen. Hij sprak het vertrouwen uit, dat hij bij de ver vulling van zijn taak op de medewerking en steun van de burgemeester en zijn mede-wethouder zal mogen rekenen. Ongevraagd eervol ontslag werd verleend aan de heer Niehof als onderwijzer aan de Zuidland- Van de omvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter de vergadering sloot AKI ZWAK, CLAIMS PHILIPS LOG EK De beurs had donderdag in eerste instantie te venverken de cijfers over het 4e kwartaal van de AKU en daarmee tevens over het gehele jaar 1956. Bij verge lijking met 1955 valt een achter uitgang in de resultaten te con stateren waarover ir. Engel in zijn Nieuwjaarsrede al heeft ge sproken. Hoewel dus in feite de cijfers niet meer konden teleur stellen, ontkwam de koers niet aan een verdere druk, waardoor deze beneden de 2 x parL ge raakte op 198 na begin van deze week nog 211. De meeste belangstelling trok echter wederom de Philipshoek. waar de claims gisterochtend verhandeld zijn op 16,80 tot 17,10, en gistermiddag tussen 17 en 17,60. Algemeen is men het er over eens, dat de stem ming erg meevalt, zodat de claims zich verrassend goed we ten te handhaven. Echter de claimhandel is nog maar pas begonnen en het moet nog blij ken wat het buitenland gaat doen, met name of het claim aanbod valt te verwachten uit Frankrijk en Zwitserland, in welk geval er nog wel eens een kentering kan ontstaan. In de hoek echter ziet men over het algemeen de claimhandel met vertrouwen tegemoet. De affai re in de claims verliepen don derdagmiddag een stuk rustiger dan woensdag. Aandelen Phi lips trokken aan tot 228. Kon Olie was maar nauwelijks prijs houdend ingevolge het verloop van Wallstreet. Ook Unilever brokkelde een kleinigheid af Scheepvaart trok zich weinig aan van de veel bétere vracht indexcijfers. Er ging hoege naamd niets om. Ook de hoe ken van de cultuurfondsen la gen verlaten.- De berichten mt Indonesië zijn te onzeker e» verward om daaraan enig hoo- vast te hebben. Nederlandse staatsfondsen lagen eerder iets beter. Woensdag hadden aande len Philips het leeuwendeel van de omzet met een nominaal be drag ƒ196.000. Claims van ge wone aandelen Philips werden verhandeld ad 8765 stuks. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICB6 15/1 16/1 na. Int. concerns 270.08 266.19 265.02 Industrie 149.10 148.87 14TD1 Scheepvaart 152.84 162.84 162.23 Banken 125.33 126.31 125.46 Ind. fondsen 102.97 101.87 10&69 Algemeen 199.16 197.21 196.17 NABECBS Kon. Olie: Philips: 227228% slot 227% (226%) Unilever: 346—347% slot 347% (351*) Claims Philips: 16— 1A6P De stand van giro 777 var h Y, Nederlandse Rode Kruis is fee den 4.540.466,96 en die van gi ro 999 van het Nationaal comi té hulpverlening Hongaarse volk 4.472.563,76. ZATERDAG 19 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Caus.; 10,05 Morgen wijding; 10.20 Lichte muz.; 10.45 Buitenl. weekoverz.; 11.00 Hoor spel met muziek; 11.30 Viool en piano; 12.00 Orgelsp.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Koor-i zang; 14.50 Boekbespr.; 15.051 Gram.; 15.30'Caus.; 15.45 Kamer orkest; 16.30 Caus.; 16.45 Lichte muz.; 17.10 Radioweekjourn.; 17.40 Roemeens ork.; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Ballroomork.; 18.40 ••tïv - -tl. Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, heeft woensdag in de volkskamer verklaard, dat de herbewapeningspoiitiek van West-Duitsland de voornaamste hinderpaal is voor een vreedzame hereniging van Duitsland. Hij sprak zich nogmaals uit voor ge lijktijdige ontbinding van de Navo en het pact van Warschau en voor de invoering van een.stelsel van collectieve veiligheid in Europa. Hij verklaarde zich voor stander van de instelling van een zóne met beperkte bewapening in Europa „onder rechtstreeks toezicht van de vredelievende Duitse krachten in beide delen van Duitsland". Volgens Grotewohl zou het evenwel een vergissing zijn de oplossing van de Duitse kwestie te laten afhangen van de tot standkoming van een internatio nale o\ oreenkomst over de veilig heid. Dé hereniging van Duits land li; een zaak die in de eerste plaats de Duitsers zelf aaiigaiat, aldus Grotewohl. 45. Het is niet licht uit te maken, wie van de twee het meest schrikt: Svein, of het meisje. De gehelmde reus kijkt of hij een geestesverschijning ziet en daar geeft de daling van het meisje in dit onderaardse hol ook wel aanleiding toe. Het meisje is dode lijk ontsteld en zou het liefst de handen voor het gezicht geslagen hebben, als haar boei en dat maar toegela ten hadden. Svein is de eerste die zijn mond opent: „Wwwat komt ge hier doen?", hakkelt hij ver bouwereerd. „De witte mannen hebben mij aangewezen als offer voor de Gro te Geest", antwoordt zij nauwlijks hoorbaar en kijkt met een huive ring naar de vele skeletten en schedels op de grondtrieste resten van hen, die haar voorgingen. Svein volgt haar blik en be grijpt wat er in haar om moet gaan. „Vreest niet", zegt hij bassend en kijkt dan geschrokken omhoog. Zouden zij hem gehoord hebben? „Het zal U niet vergaan als de zen", laat hij er dan gedempt op volgen. „Mijn vriend en meester, de grote koning Eric zal spoedig komen om mij en U te verlossen". Wat dat laatste betreft, vergist Svein zich echter lelijk, want Eric is op het ogenblik niet eens in staat om zichzelf te helpen, laat staan een ander. Als hij bijkomt uit zijn verdoving, vindt hij zich omringd door de in het wit geklede gestalten, die hij tot dusverre alleen maar uit de vyrte gezien heeft. Men stelt hem vragen. Eric ont dekt, dat er nog meer mensen van zijn soort in de buurt zijn en doet er vérder het zwijgen toe. Als de hoofdman bemerkt, dat ts-i - «ói. jlUÏC-f .Ui' er voorlopig toch niets meer uit zijn gevangene te krijgen is, wendt hij zich tot zijn mensen. „Ik ver trouw dit niet", snauwt hij. „Vóór wij teruggaan, zullen wij de om trek afzoeken". Gram.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Caus.; 19.40 Iderr. 10.00 Nws; 20.05 Gevar. progr 12.00 Socialistisch comm.; 22.15 Amateursprogr.; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12D3 Gram.; 12.30 Land. en tuinbouw meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gevar. muz.; 14.00 Voor de jeugd; 1A20 Engelse les; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Amateursuitz.; 15.10 Kron. van letteren en kunsten; 15.48 Amateursuitz.; 16.00 Gregoriaan se zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.10 Metropole orkest en klein koor; 17.30 Instr. trio; 17.55 Lich te muz.; 18.15 Joum. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Gram.: 18.45 Regeringsuife- zending; 19.00 Nws; 19.10 Kamer orkest; 19.40 Caus.; 20.00 Uitslag S.U.S.-loterij21.10 Act; 21.25 Gevar. progr.; 22.35 Wij luiden ds zondag in! Daarna: Avondgebed ên lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nwï in Esperanto; 23.22 Nieuwe gram BRUSSEL: 12.00 Orkestconc. 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproker aperitief; 12:45 Gram.; 13.00 Nws 13.11 Radio-almanak; 14.30 Jour naal; 15.00 Gram.; 15.15 Accor deonrecital; 15.30 Gram.; 15.4: Accordeonrecital; 16.00 Gram. 16.15 Orkestconc.; 16.45 Engels" les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklappe* 17.20 Ad te levavi; 17.30 Geval muz.; 18.00 Koorzang; 18.15 Gr 18.30 Voor de soldaten; 1A0 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret 21.00 Gram.; 21.15 Aimw. ok 22.00 Nws; 22.11 VerzoekpUDgr 23.00 Nws; 23.05 Gram. i I I I 1 I II

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3