y -mm.. KAAS Uit de Provincie apenmeer met RECHTSZAKEN Hilary op eigen wieken Officiële opening van de R.K. Jongensschool te Terneuzen mm Groentetelersdag in Middelburg Te heet gebakerd Botersmokkelaffaire voor gerechtshof te Den Haag TERNEUZEN. BRESKENS RETRANCHEMENT. HULST NIEUWVLIET De hamsteraankopan in november 1956 AGENDA De namen van de in Monaco verwachte vorstelijke baby Met een H.Mis met assistentie door pastoor J. G. A. J. van Cam- pen van Terneuzen in de paro chiekerk van de H. Willibrordus uit dankbaarheid opgedragen, be gon voor Katholiek Terneuzen de heuglijke dag, dat na veel ar beid en na het overwinnen van zeer veel moeilijkheden, de R.K. Jongensschool aan de Begonia straat werd geopend. Deze H. Mis werd door het onderwijzend personeel, verschillende genodig den en alle leerlingen van de R.K. Jongens- en Meisjesschool en Ulo-school bijgewoond. Om half elf waren in de ge- meensehapszaal van de nieuwe school verenigd de geestelijkheid van de parochie, burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen met de gemeentesecretaris de heer Dees, wethouder van ooenbare werken de heer M. de Vos, na mens Gedeputeerde Staten de beer A. Schout, de inspecteur ven het onderwijs in Zeeland de beer mr L. G. de Wolf, het school- en kerkbestuur, de drie ridders in de Orde van de H. Gregorius de heren F. de Meyer, fL Ledune en ir G. P. M. Diköt- ter, de heer C. Roelands, direc teur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, van bet gemeentepersoneel de heren 3. Versprille en De Zeeuw, het onderwijzend personeel van de R.K. jongens- en meisjesschool, de architecten de heren T. van Zantbeek en Schoonis, de aanne mers de heren Van der Poel en «rrschillende onderaannemers. -H 4 Welkom. king. Hij gaf graag de waarderen de wooruen van ae inspecteur te rug, omdat hij, zoals hij zei, zeer veel te danken heeft aan diens Doordat de brandweer te veel ijver aan de dag legde, heeft een Pastoor Van' Campen heette de aanwezigen van harte welkom en -<prak van vreugde en dankbaar heid over deze, voor Katholiek Terneuzen, belangrijke dag. Een speciaal woord van welkom richt te hij tot de burgemeester, de neer Schout en de heer Wolf. „Wij zijn deze dag begonnen, al ius pastoor Van Campen, met een plechtige H. Mis om God te tanken en Hem Zijn rijkste ze gen af te smeken over dit be langrijk werk. Pastoor Van Cam pen schilderde het verband tus sen school en parochie. Hij noem- ie de school een zeer belangrijk mstituut in de opvoeding van het and. Het gezin en de kerk zijn ie bron van het leven. Gods En gelen mogen deze school bescher men tegen alle vijanden, en alle fcwaad. Pastoor Van Campen bracht zeer veel dank aan de burgemees ter, en aan het gemeentebestuur roór de grote steun en het be grip dat steeds was ondervonden ien de plannen voor deze school nvoesten worden uitgewerkt. Vervolgens bracht pastoor Van Campen het lid van Ged. Staten de heer Schout, burgemeester Tellegen en het verdere college van B. en W., het personeel ter secretarie en de ambtenaren van ie dienst der Openbare Werken dank voor de betoonde medewer- Hij sprak zijn bewondering uit voor het werk der architecten Van Zantbeek en Schonis te Sas van Gent en de aannemers Gebr. Van der Poel te Terneuzen. Tot het hoofd van de R.K. Ulo school richtte de pastoor woor- ien van dank en waardering. Hij schetste de heer Verwilghen als een man die met nooit verflau wende energie gewerkt heeft om ■leze plannen tot werkelijkheid te maken, terwijl hij wist dat hij geen hoofd van beide scholen meer zou zijn en bovendien de wetenschap in zich omdroeg dat hij zelf in het „ghetto" aan de Verbindingsstraat zou möeten achter blijven. Want deze school verouderd en ondoelmatig en «eel te klein voor het steeds groeiende aantal leerlingen, aldus pastoor Van Campen. Hij stelde ai het vooruitzicht dat spoedig een aanvraag voor een nJeuw'e Ulo-school zal worden ingediend. Eén ding kan de heer Verwilghen ■rot troost zijn, aldus spreker, dat? ■nw Ulo volgens de mening van deskundigen tot de beste van Nederland behoort. Ook alle pa rochianen dankte pastoor Van Campen voor hun gemeenschaps zin. Burgemeester Tellegen opent de school. Nadat de inzegeningsplechtig- heïd door Pastoor Van Campen, was verricht zei burgemeester mr Tellegen blij verrast te zijn »eweest door de uitnodiging deze school officiéél te mogen openen. Burgemeester Tellegen sprak «ver de zeer hartelijke samen werking tussen het gameentebe stuur en de pastoor. In het her haaldelijk contact dat wij met el kaar mochten hebben is mij ge bleken, dat U bijzonder veel be grip heef voor de moeilijkheden, die wij hier in Terneuzen als zeer snel-groeiende gemeente te genkomen. Burgemeester Tellegen hoopte dai ook in de verre toekomst in deze school de jeugd het christe lijke levensbesef zal worden bij- gebracht. Hij zei te zijn getrof fen door de prachige afbeelding van Willibrord die hier het eerst het Christendom kwam prediken. Ook in Utrecht heeft mij het beeld van deze vorstelijke en iloeke persoonlijkheid getroffen. Ik hoop dat zijn kennis, wijsheid at Christendom vanuit deze jchool verder zal worden uitge togen De heer A. Schout. Namens het provinciaal be stuur feliciteerde het lid van Ge deputeerde Staten, de heer A. Schout, pastoor Van Campen met het prachtige schoolgebouw, hem tevens dankend voor zijn vriende lijke uitnodiging. „U heeft de boot niet gemist", aldus de heer Schout, want u bent juist voor de investeringspolitiek binnen. Een felicitatie richtte spreker ook tot burgemeester Tellegen, die in deze snel-groeiende ge meente, evenals dit met Vlissin- gen het geval is, grote moeilijk heden ontmoet. Vervolgens feli citeerde hij het personeel van de school, want de omgeving en het milieu verhogen de arbeids- en de levensvreugde. Spreker sprak de hoop uit dat Gods zegen op deze school mag rusten. Zich tot pastoor Van Campen wendend, zei de heer Schout, wij bidden ieder op onze manier de zegen van God af, maar beiden bedoe len wij hetzelfde; ik hoop dat deze school een zegen voor Ter neuzen moge zijn en in lengte van dagen voor rampen moge ge vrijwaard blijven." De inspecteur van het lager onderwijs. De inspecteur voor het lager onderwijs in Zeeland, mr L. G. Wolf sprak in zeer dichterlijke vergelijkingen over de opening van deze school en was blij dat er een eind gekomen is aan de tries te huisvesting in de Verbindings straat. Hij beschouwt de nieuwe RIK. jongensschool te Terneuzen als een in alle opzichten verant woord gebouw. „Wij kunnen voor de kinderen niet genoeg doen, aldus mr. Wolf, want in de H. Schrift lezen wij „dat de toe komst hunner is". Hij noemde het een trieste gedachte dat de heer Verwilghen, die met zoveel energie deze school heeft voorbe reid weer terug naar zijn oude school moet. De heer Verwilghen is een zeer bescheiden man, aldus spreker, doch nu moet hij maar eens in het openbaar in de bloe metjes worden gezet. Vol lof was spreker over de briljante wijze waarop de heer Verwilghen zijn school bestuurt. „Hij is een al truïst van het zuiverste water." wijze raad en adviezen. Hij somde kleine brand, die ontstaan was in het kort de vele nadelen van in de keuken van een strooien de huidige LJLO-school op. „Ik huis te Madaoek, honderd kilo- weet niet, waar ik met de 145 meter ten noord-oosten van Ran- overblijvende leerlingen moet blij- goon, de hele handelswijk ver Aanbieding foto's. Tonny Dijselinck, Ton Kemper en Walter Verstraeten, leerlingen der school, boden de burgemees ter een ingelijste foto van de school aan. Namens de Katholie ke Actie (dit zijn alle Katholie ken van Terneuzen) bood de heer F. Hagenaar een band-recorder aan om bij het onderwijs te ge bruiken. Hij bracht dank aan alle instanties die aan de tot standko- ming hebben meegewerkt, in het bijzonder de heer Verwilghen, wien ook een foto van de school werd aangeboden. Oude herinneringen. De heer Fr. de Meijer, als oud ste, herinnerde in een korte, gees tige toespraak aan de tijd van vroeger. Hij memoreerde de school waar nu het politiebureau is en het badhuis. „Als ik deze nieuwe school zie, zou ik nog wel graag naar school gaan", aldus de heer De Meijer. Hij drukte zijn grootste bewondering uit voor de resultaten van de moderne tech niek en bood namens het kerkbe stuur de meubilering van de ge meenschapszaal aan het school bestuur aan. De heer Verwilghen, „de man uit het ghetto", zoals hij zichzelf noemde, dankte gemeentebestuur en allen die hebben meegewerkt en had veel waarderende woor den voor zijn leerkrachten. Hij wenste speciaal de heren Ver sprille en De Zeeuw van de ge meentesecretarie openlijk en op de meest hartelijke wijze te dan ken voor hun prachtige medewer- ven tussen de miduag; het ge bouw is veel ,te kiem, straks met het nieuwe schooljaar zullen wij niet alle leerlingen kunnen ber gen en zo zou ik nog verder kun nen gaan," aldus de heer Verwil ghen. „Ik heb nog 15 jaren voor de boeg en ik hoop, dat ik het nog eens beleef, dat wij ook een nieu we ULO-school zullen hebben", zo besloot hij. Dankwoord van pastoor Van Campen. Pastoor van Campen bracht dank aan de architecten en aan de firma Van der Poel, die een belangrijke bijdrage hebben gele verd voor dé muurschildering „De lerende Christus", die door de jonge Zeeuwse kunstenaar Han Heenen uit Middelburg zal worden aangebracht, aan de heer Ververs, die een elektrische klok cadeau heeft gedaan, de firma IJsebaert-Temmerman die de aan kleding verzorgde en de prachti ge coiorite-vloeren heeft gelegd (plastic en geluiddempend) voor de fraaie bloemenstandaard, de heer Van der Sneppen, die een mooie katheder heeft geschonken, en de vele anderen die in de vorm van smaakvolle geschenken een blijk van waardering hebben wil len geven. Het hoofd der school. Het hoofd van deze school, de heer J. Luyten, dankte allen voor de medewerking; in het bijzonder het gemeentebestuur voor de wij ze waarop spoedig een woning be schikbaar werd gesteld, en niet 't minst voor dit prachtig school gebouw. Hij sprak de verwach ting uit, dat de fraaie gemeen schapszaal dikwijls zal worden ge bruik voor onderricht en voor de ouderavonden. Vooral de Katho lieke Actie was de heer Luyten dankbaar voor de waardevolle band-recorder. Het schoolgebouw. De nieuwe R.K. Jongensschool is een z.g. „hallenschool" in tegen stelling met de „gangenschool". De overblijvende ruimte is benut in een zeer moderne en smaak vol aangeklede gemeenschapszaal die aan ruim honderd mensen plalats biedt en waaraan ook een toneelruimte is verbonden. Op de bovenverdieping zijn een tweetal klaslokalen; beneden nog drie met een lokaal voor handenar beid en de reeds genoemde ge meenschapszaal. Een groot deel der wanden be staat uit glas, zodat ieder lokaal overvloedig van licht en lucht kan genieten. Alle wanden en deuren zijn in moderne lichte van elkaar verschillende kleurvakken verdeeld. Reeds vanaf de straat valt het gebouw op door zijn fraaie vorm en het prachtige te geltableau in gekleurde glazuur- tegels op Chamottesteen, vervaar digd door de Limburgse kunste naar René Smeets, voorstellende de H. Willibrordus. De kunstver lichting beantwoordt aan de strengste eisen. De centrale ver warming van de firma Asselberg Nachenius uit Breda is zeer doel matig en de artistiek en hygië nisch verantwoorde schoolmeube- len herinneren in niets meer aan de oude stijve schoolbanken. In de benedenhal wordt de aandacht direct getroffen door een goede reproductie van Pieter Breughels „Kinderspelen"; doch ook overal elders zijn smaakvolle wandver sieringen aangebracht. De volkrijke bloemenbuurt van Terneuzen is een fraai gebouw rijker geworden. „Een monument van het particulier initiatief", zo als pastoor Van Campen het met gerechtvaardigde trots noemde. woest. Winkels, eethuizen, rijst- opslagplaatsen, een molen, een zagerij en een oliefabriek gingen in de vlammen op. Bij hun overijld uitrukken can de brand te bestrijden, viel de wagen van de brandweerlieden in een rivier, waardoor zij mach teloos stonden tegenover het vuur. Ook bij de warme maaltijden Publicatie Ned Zuivelbureau - Den Haag 1 De procureur-generaal by de economische kamer van het ge rechtshof te Den Haag heeft gis termorgen in zijn requisitoir in de zaak tegen een coöperatieve vereniging tot het bereiden van zuivel produit ten te Hontenisse, gezegd, dat de politierechter te Middelburg zijn inziens terecht deze coöperatie wegens smokkel van boter had veroordeeld tot een geldboete van 10.000 en een verplichte storting van een waar borgsom van 10.000 voor de tijd van drie jaren. Aan deze coöperatie, welker directeur A. G. H. O., 44 jaar, uit Kloosterzande, voor dit mis drijf reeds drie maanden gevan genisstraf had ondergaan, was ten laste gelegd dat zij haar chauffeurs boter zonder vervoer- bewijzen had laten vervoeren, welke boter bestemd was voor smokkel, dat zij smokkel had uit gelokt en er gelegenheid toe had gegeven. De leden van de coöperatie hadden het bestuur onder welks leiding dit alles was geschied, „weggestemd" en een nieuw be stuur gekozen. Dit nieuwe be stuur en de oude directeur, die was gehandhaafd, stonden gis termorgen in het verdachten bankje. De bestuursleden ver klaarden weinig of niets van de gehele zaak af te weten Een hoofdassistent van de rijksbelastingen uit Terneuzen, die gistermorgen als getuige werd gehoord, zeide echter dat de smokkelarij een publiek ge heim was in Zeeuws-Vlaanderen. Smokkelauto's kwamen soms openlijk op het terrein van de coöperatie. Volgens een berekening van deze hoofdassistent zou in totaal ongeveer 80 ton boter naar Bel gië zijn gesmokkeld. De verdedi ger, mr G. Tichelman uit Terneu zen, zeide echter dat naar de me ning van de coöperatie ongeveer tien ton frauduleus zou zijn af gezet. De fabriek verdiende on geveer vijf cent per kilogram aan de boter. Ongeveer een jaar lang in 1954 en 1955 heeft deze smokkelarij geduurd. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat het nieuwe bestuur nu met een onaangename erfenis zit Hij vond echter dat de politierechter het vonnis recht vaardig had gesteld, temeer om dat de coöperatie al vaker was veroordeeld. De verdediger vroeg in zijn pleidooi aan het hof voor begrip en waardering voor de houding van de leden toen zij het oude bestuur „wegstemden" in de strafmaat tot uitdrukking te wil len brengen. Pleiter vroeg cle mentie omdat een hoge boete en waarborgsom de coöperatie in Noors motor schip omhoog gelopen. Gisteravond omstreeks negen uur is de sleepboot „John P. Best" uitgevaren om behulpzaam te zijn bij het vlot brengen van het Noorse motorschip „Trondanger" dat bij boei 36. (ter hoogte van Hoedekenskerke) aan de grond is gelopen. Uit Vlissingen voer de „Scaldis" ter assistentie uit. De „Trondanger" meet 6826 brt en is eigendom van de rederij Westfaal Larssen te Bergen. Het was op weg van Antwerpen naar Londen. Tegen auto gereden. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur reed op de oude haven- kade een bestelauto van C. A. V,. bestuurd door C. de J. uit Breskens, in de richting Schel- dekade. Uit tegenovergestelde richting naderde de 16-jarige, geheel over zijn stuur gebogen, wielrijder J. v. d. L. De chauf feur van de bestelauto die ver blind werd door de zon, zag v. d. L. niet aankomen, terwijl laatstgenoemde op zijn beurt de auto niet zag. Het gevolg was, Ter bestrijding van de onkos ten aan deze avond verbonden, werd tussen de bedrijven door een verloting gehouden. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de talrijke aanwezigen en bood voor het zo goed vertolkte stuk aan de to neelvereniging „Thalia" uit Breskens, als dank, een taart aan, daarbij de hoop uitspre kend, dat hij ook een volgende maal een beroep zou mogen doen op de medewerking van .Thalia". Boekhoudexamen De heren F. de Putter en J. Scheerens slaagden te Middel burg voor het examen praktijk- diploma boekhouden van de As sociatie van Leraren. Verkeerscommissie geïnstal leerd. De derde les van de verkeers- cursus had dinsdagavond een bijzonder karakter. De adjudant der rijkspolitie, de heer L. Meer- tens, demonstreerde met behulp van diverse apparaten de wer king van verkeerslichten en gaf een uiteenzetting van de beteke- „ti nis er van. Aan de hand van opreed Hij^scUot^me® zijn duidelijke tekeningen behandel- hoofd door de voorruit van de auto heen. Gisteravond werden de ouders der kinderen en verdere belang stellenden in de gelegenheid ge steld de nieuwe school te bezich tigen, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. Nadat dokter Ossewaarda de eerste hulp had verleend, werd v. d. L. met een deerlijk gewond hoofd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Gemeente-universiteit Amsterdam. Aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam werd be vorderd tot arts de heer K. E. M. Wilking, alhier. Feestavond Volksonderwijs. Woensdagavond werd in de „Stadsherberg" alhier een pro- paganda-feestavond gehouden ten bate van Volksonderwijs, afd. Nieuwvliet. De voorzitter, de heer J. Rijckborst, heette de vele aan wezigen van harte welkom. Hierna werd door de toneel vereniging „Thalia" uit Brès- kens een blijspel opgevoerd, n.l. „Het hele dorp speelt mee." de hij voorts de voorrangsrege- ling. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak de cursisten toe. Hij toon de zich verheugd over het feit, dat ongeveer vijftig piannen en vrouwen van zijn gemeente-deze cursus, die geleid wordt door de wachtmeesters Karstanje en Koster, volgen. Vervolgens ging hij over tot de installatie van de verkeerscommissie, welke be staat uit de heren H. Karstanje, J. Bakker, Abr. Dierkx Azn en J. A. Hennekeij. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop de lesgevers hun taak in deze opvatten en verklaarde grote bewondering te hebben voor de enthousiaste manier waarop adjudant Meertens in zijn rayon het verkeersonder- wijs stimuleert. Nadat de heer Hennekeij na mens de verkeerscommissie alle medewerking had toegezegd en boeKnanoei -t- Uit de gegevens die door het Economisch instituut voor de middenstand zijn gepubliceerd betreffende het omzetverloop in een aantal branches uit het mid den- en kleinbedrijf gedurende november 1956 kan worden af geleid, dat in al deze branches ten opzichte van november 1955 een toeneming van de geldomzr-t werd behaald. Bij de vergelijking van de geid omzetten in de genoemde twee maanden dient te worden be dacht, dat beide .maanden éven veel verkoopdagen telden én het aantal zaterdagen eveneens ge lijk was. Bij- vergelijking van het geki omzetverloop in november j.i met dat in de overeenkomstige maand van 1955 werd bij een deel der branches in de verslagmaaud een opmerkelijke omzetstijging waargenomen. Die in belangrijke mate moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de zeer gespannen internationale politieke toestand, die op 5 en 6 november j.i. een hoogtepunt he reikt, het publiek ertoe bracht extra aankopen te doen in een aantal artikelen. De meest ge vraagde artikelen waren in dit verband: Spijsvetten en oliën, rijst, geconserveerde voeding» middelen, zeep, koffie, thee, spe eerijen, petroleum, lakens,, onder goed, wollen kleding, wol, garens, schoeisel, alcoholhoudende dran ken en tabak. In de voedingsmiddelen bran che variëerde de omzetstijging, in november j.l. t.o.v. november 1955 van 7 pet voor het bakkers bedrijf tot 35 pet voor het krui deniersbedrijf. Met betrekking tot de omzet in 'het slagersbedrijf dient neg te worden vermeld, dat de in 1966 gestegen vleesprijzen ih de he langrijke mate tot de toeneming van de geldomzet met 14 pet heb ben bijgedragen. Wat betreft de branches in duurzame consumptiegoederen kan ten aanzien- van de omzetont wikkeling in november jJ. de vol gende rangschikking naar om vang van de omzetstijging wor den gemaakt. Stijgingen van de geldomzet in november 1956 t.o.v. november 1955: Detailhandel in textielwa ren -f 45 detailhandel in schoeisel -f 38 detailhandel in meubelen e.d. 26 detailhan del in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen 11 f kantoorboekhandel 9 de cursisten veel succes had toe gewenst, gaf de heer Meertens aan, op welke wijze de pas ge- installeerde commissie werk zaam kan zijn in het belang van de verkeersveiligheid. Een bijzonder jaar, maar toch globaal genomen voor onze groen tetelers-bedrijven een gunstig jaar, zo noemde de heer M. Ton het afgelopen jaar toen hij woensdagmorgen zfjn openings rede hield op de algemene jaar vergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging, die in Middelburg werd gehouden. De vroege voorjqarssla en de vroege aardappelen gaven in Zee land slechte resultaten maar vele andere groentegewassen gaven beste financiële resultaten. Voor al was dit het geval met de bo nen welke voor Zeeland van steeds groter betekenis worden. - .r De totale oogst van dit produkt brengt. Se? hufdige Suur en! bedroeg in Zeeland het afgelopen de leden zijn onschuldig en wis- Jaaf ruim 2 miljoen kg en d ten nergens van. Pleiter vroeg nuddenprijs lag rond 60 ct. per een lage boete zonder waarborg- j kg. Vooral op som. Het hof zal over veertien heeft de Zuid-Beveland bonenteelt een hoge dagen arrest wijzen. i vlucht genomen. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 54) (Nadruk verboden.) Onder het luiden van de school- pel verklaarde mr Tellegen de school voor geopend. „En het spek", viel juffrouw Susie bij, „wat maakten ze een bezwaar tegen Amerikaanse zijd- jes. Ikzelf moet bekennen, dat ik een voorliefde heb voor Denny's gerookte rug, of veste Wiltshire. En wat heeft mijnheer Inglis mooie tanden", eindigde zij, min of meer ontoepasselijk. Juffrouw Bobbie en ik keken haar aan. „O, omdat we het over Nieuw Zeelands schapenvlees hadden, moest ik aan hem denken", ver klaarde zij. „Is mijnheer Inglsi de man, die naast de oude dame zat?" vroeg ik. „Ja, naast mevrouw Derby shire, is hij niet knap? Mijn zus ter en ik geven de voorkeur aan een man met een vierkante kin. Zo mannelijk en flink Zij hield op en bloosde. „Welnu, er is niets, om ons over te schamen, als we dat doen", zei juffrouw Bobbie roekeloos. „Ik mag een man in ieder ge val graag lijden, met of zonder vierkante kin", zei ik, meer met het idee om juffrouw Susie op haar gemak te zetten dan iets mders, en toen de woorden mij ontsnapten, gaven de zusters mij een serie zulke overdreven wen ken en knikken en tekens, dat ik verbaasd ophield en ze aan staarde. Toen beduidde kranten- geritsel achter mijn rug mij, dat er iemand was, en zonder rond te zien wist ik instinctmatig, dat het mijnheer Inglis was, en dat hij mijn openlijke bekentenis ge hoord had. Was het een gewoon te van hem, om kamers in en uit te sluipen als een Indiaan, die een spoor volgt? Ik vroeg het mijzelf met ergernis af. Later zei juffrouw Bobbie, dat het niet zijn schuld was, de tapijten waren dik en mijn stem was allesbehal ve zacht geweest. Ik nam een boek op, wenste de dames Sparrow „welterusten" en zonder een blik te werpen op de grote opengeslagen „Times" en waarachter een man gezeten was, ging ik de kamer uit. HOOFDSTUK XIV. Een bezoek aan Richmond. Zondag is een dag, die geen enkele man of vrouw in een pen sion wenst door te brengen, hoe gezellig en aantrekkelijk dit pen sion ook mgóë zijn. De middag besteedde ik dus om een bezoek te brengen aan Lady Waterson in Richmond. „Je moet direct gaan", had nicht Janet aangera den. „Na zoveel vriendelijkheid eist de gewone beleefdheid zo iets." Dus ging ik en genoot in tens, want er waren een paar aardige mensen plus dr. Owen Westcott. Eerst was ik een beetje zenuw achtig en toen ik aan de bel van het indrukwekkende huis trok, onderging ik dezelfde sensatie in de buurt van mijn ruggegraat en knieën als die ik had ondervon den bij dr. Peignton. Dé huis knecht boezemde mij geen ont zag in (mannelijke bedienden wa ren nu net zo gewoon voor me als tramconducteurs) evenmin de tweede huisknecht of de butler, die mij van de tweede huisknecht overnam en die mij met langza me, gewichtige stappen als een lijfwacht de fraaie trap op naar de zitkamer geleidde. Hij stelde mij voor aan een paar mensen, die dicht bij ons zaten en wandelde toen weg om beleefd te zijn tegen enkele andere gasten. Een krantenman, de redacteur van een provinciale krant, infor meerde beleefd, of ik vond, dat de stukken van Ibsen een neer drukkende of stimulerende in vloed op het publiek hadden, en ik was op zoek naar iets snug gers als antwoord, zonder mijn volslagen onwetendheid aangaan de het onderwerp te onhullen, toen de deur openging en dr West cott werd aangediend. Zo verrast en blij was ik', dat ik helemaal vergat, dat de redacteur op mijn ideeën zat te wachten en toen dr. Westcott, na lady Waterson en sir John de hand te hebben ge drukt, vlug de kamer rondkeek alsof hij iemand zocht, kon ik mezelf nauwelijks beletten, op te staan, hem naast mij te wenken en te zeggen„Let niet op iemand anders, kom en' praat met mij". Maar de 1 Maar nu boog hij voor verschil- luidruchtige, lachende, theedrin- 1 knde bekenden en maakte een kende menigte, die daar verza- praatje met twee of drie vnen- mcld was, verschrikte mij toch, toen de deur werd geopend en onwillekeurig stond ik stil. En toen kwam lady Waterson naar voren, statig en knap in grijs flu weel, en haar uitdrukking was zo innemend en haar glimlach zo vriendelijk, dat mijn zenuwach tigheid verdween, en binnen een paar minuten zat ik met sir John, haar man, thee te drinken en te babbelen. j» Sir John Waterson was een middelmatig man met een hoog voorhoofd, ondeugende blauwe ogen en een aanstekelijke lach. den. Teleurgeseld leunde ik terug in mijn stoel en trachtte de kran teman te vertellen, wat ik van Ibsen dacht. En wat ik zei moet zo saai en onbelangrijk geweest zijn, dat de kranteman spoedig opstond onder het voorwendsel, nog een kop thee 4e gaan halen, en toen hij wegging liep dr. West cott de kamer door en rustig in de vrijgekomen stoel plaatsne mend. zei hij: „Hoe gaat pet met U. juffrouw Forrest?" (Wordt vervolgd.) Opnieuw is de afgelopen zomer gebleken hoeveel belang Zeeland heeft bij een natte zomer voor de groenteteelt. De opbrengsten zijn dan zeer belangrijk hoger dan in een droge zomer. In dit verband sprak de heer Ton ook over het grote belang dat de Zeeuwse tuinbouw heeft bij de vorming van een zoetwaterreservoir door het Deltaplan. De heer M. Wattel, hoofdassis tent van de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeland sprak op deze groentetelersdag over de financiële uitkomsten van ver schillende typen van Zeeuwse tuinbouwbedrijven. Uit deze inleiding bleek dat er voor de tuinder alles aan gelegen moet zijn dat hij zijn bedrijf in richt naar de grond en de ar beidskrachten waarover hij kan beschikken. Verder bleek dat door vergro ting van de investering in glas en machines het netto bedrijfs resultaat van de Zeeuwse tuin bouwbedrijven aanmerkelijk ver beterd kon worden. Ook kon een doelmatiger be nutting van de arbeidskrachten verkregen worden door ander ge bruik van het op het bedrijf aan wezige platglas. Tenslotte voerde de heer Wat- tel een pleidooi om de fiscale boekhouding om te werken tot een bedrijfseconomische boek houding om op deze wijze een goed inzicht te krijgen in de be haalde financiële resultaten van het bedrijf. De fiscale inkomens van 8 wil lekeurige Zeeuwse tuinbouwbe drijven bleken te variëren van 2467,— tot ƒ7047,— per jaar. De heer Tj. Bushand uit Hoorn heeft op deze dag uitvoerig ge sproken over de teelt van stam en stokslabonen. De aanvoer van stoksnijbonen is geleidelijk aan van minder be tekenis geworden. Vóór de oor log bedroeg de aanvoer gemid deld 10 miljoen kg per jaar. Op het ogenblik bedraagt de jaar lijkse aanvoer gemiddeld nog slechts rond 5 miljoen kg. Twee belangrijke nadelen zijn de draad en het spoedig hard worden van deze bonen. De Zeeuwse rijkstuinbouwcon- sulênt, ir. J. J. van Hennik gaf een samenvatting op deze groen tetelersdag en daarin wees hij er met grote nadruk op dat uit de cijfers van de Zeeuwse tuinbouw bedrijven duidelijk is gebleken dat de gemiddelde bruto-op- brengsten te laag zijn. Daarom zal boven alles nodig zijn dat er verder intensivering van de be- drijfsvorming wordt doorgevoerd. Wat de genotmiddelen betreft hield de aanzienlijke omzettoena me in de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken met 35 pet o.a. verband met de a.s. accijnsverhoging voor gedfc tilleerd en eveneens met de ex tra-aankopen in alcoholhoudende dranken tengevolge van de poü tieke spanning; de omzet in de detailhandel in tabaksfabrikaten ondervond met een stijging van 10 pet eveneens de invloed var deze extra aankopen, zij het in veel geringere mate. Ook het drogisten bedrijf be hoort met een stijging van 34 pet tot de branches waarin de o»> zetstijging in -belangrijke mate moet worden toegeschreven aan de eerder genoemde extra aan kopen tengevolge van de politie ke spanning. VRIJDAG 18 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Wien bleibt Wien". SAS VAN GENT: Gemeente huis, 11 uur: Aanbesteding op hogen van een terrein aan de Zandstraat. Olympia-Theater, 8 u.: „Don Camillo contra Peppone''. MIDDELBURG: Lpndenee kaai 13, 11 uur: Aanbesteding verbeteren weg IJzendijke- Biervliet-Hoek-Terneuzei> (ongeveer 4 km). ZATERDAG 19 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theatèr, 8 uur: „Wien bleibt Wien". Concertgebouw, 8 uur: „Schrikbewind in Ocatilla". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Hofnar". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Don Camillo contra Peppone". De namen van de in Monaco verwachte vorstelijke baby zul len, indien het een jongen is, luiden Gregoire Georgs Pierre Richard en, indien het een meisje is, Caroline Louise Mar guerite. Er is beslist; dat. ïfrin- ses Gracia voor de bevailiiig in het paleis zal blijven. Dit is gisteren door prins Rainier op een persconferentie bekend gemaakt. Hij deelde voorts mee, dat zijn 17-jarige neef Georges Fes- tetix peter zal zijn en prinses Gracia's nicht Margaret Davis meter. De prins zei, dat een jongen Gregoire zou worden genoemd en een meisje Caroline.' De naam van Gregoire komt niet bij ander Monegaskische vorste lijke personen voor,, maar er was een prinses Caroline van Monaco, die in 1879 werd gebo ren.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2