Syrië speelt stokebrand Partje» Het conflict tussen Jemen en Aden De Syrische-Pakistaanse besprekingen Ook Perti uit het kabinet getreden De terugtrekking der Israëlische troepen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 17 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3973 EERSTE BLAE Damascus Moskou - Washington Amerikaanse macht en dollars contra Russisch gestook Koningin en Prins naar Londen De nationalisatie van buitenlandse banken In Egypte HAMEA GELEI INDONESIË De Hongaarse vluchtelingen Klacht van Jemen bij de Veiligheidsraad Bekendmaking van Jemenitische legatie te Londen Chefs van staven tegen ontbinding kabinet Gaitskell waarschuwt de Verenigde Staten Landbouwschap legt landbouwers 50 ct/ha op voor steun aan 10.000 boeren N ieuw jaarsreceptie Koninklijk Paar voor corps diplomatique Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cl Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mte-lmum p«r advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels l— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 raw Vooi het Maandagnummer: zaterdags 10 nar (P P) Onlangs gebeurde or in do Verenigde Naties iets ongewoons. Midden in het alge mene debat stak de afgevaardig ile van Syrië, dr Farid Zaineddi- ne, een van de felste vijanden van Israël, de hand op ere vroeg hem oraiiddellijk het woord te willen gewen. Hij diende de 750 gedele geerden en 1500 journalisten en groten een fantastische geschie- J-jnis op- grote formaties Britse, IL1UZC 2i! Israëlische troepen waren aan de grenzen van Syrië en Jordanië geconcentreerd, zo verklaarde hij. Een ieder, die ook maar enigs zins met de situatie in het Nabije Oosten op de hoogte is, begreep, dat dit onmogelijk waar kon zijn. Stads wanneer zijn er Britse en Franse troepen in Israël gele gerd? En er is toch een wapen stilstandscommissie van de Ver. bteties in Israël en de Arabische landen werkzaam. Aan die zou een dergelijk feit toch niet ver borgen kunr.en zijn gebleven? Een Britse vertegenwoordiger dementeerde dus prompt de Sy rische verklaring, die hij pure nonsens noemde. Daarmede was de zaak echter niet afgelopen. Een dag later pu bHceerde de Moskouse „Prawda" een telegram uit Damascus, waar van de bewoordingen vrijwel ge lijk waren aan de tekst van de door dr Zaineddine in de Ver. Naties afgelegde verklaring. En /ndanks het feit, dat de waarne mers vin de Ver. Naties in Israël naar New York seinden, dat zij niets verontrustends hadden ge zien, kwam de gedelegeerde van Jordanië nog eens met hetzelfde verhaal opdraven. ACHTER DE COULISSEN Wat schuilt er achter een der gelijke, georganiseerde leugen campagne? Zij verraadt in elk ge val, dat er in het geheim iets wordt voorbereid. In de dagen van de Israëlische veldtocht tegen Egypte vertoef de de president van Syrië, Sjoe- kri Al Koewatli, in Moskou, waar hij met bijzondere eer- en vriend schapsbetuigingen werd ontvan gen. Naar men in politieke krin gen in Jeruzalem gelooft, heeft de Syrische president in het Kremlin geheime afspraken van uiterst dreigende aard voor Is raël en het Westen gemaakt. Zeker is, dat de Russen met koortsachtige haast voortgaan om hier aan de theoretisch door hun optreden v or de Arabieren verkregen positie in het Nabije Oosten ook een praktisch funda ment te geven. ■iaarbij het tempo ;ij vrezen door de ianse politiek in akmat te worden I er opuit, zekere voldongen feiten te scheppen, die hen van medezeggenschap zullen verzekeren, indien het tot de be slissingen komt, die zij als ge dacht eisen Dit land, feitelijk een kunstmatige schepping, dat eens een werktuig in Britse han den was en op het ogenblik in het geheel niet wordt geregeerd door de werkelijke inwoners, maar door de enorme groep der uit Palestina gekomen vluchtelingen, heeft nu de financiële en laatste band met Londen doorsneden. volg van de huidige krisis in het Dat kost de Jordaanse schatkist Nabije Oosten vast verwachten, overigens honderd miljoen gul Om deze reden pompen zij steeds den per jaar. meer wapens naar Syrië. Inder daad is Syrië bezig de rol van actieve onruststoker te spelen, Moskou zou zich bereid heb ben verklaard voor deze som op te kamen, maar zeer geloofwaar- terwijl Egypte door onderhande-1 dig klinkt dat niet. Maar hoe dit lingen en schijnbare concessies ook zij, het verwarrende is, dat -- -Jordanië thans in zekere zin een „open land" is, waar zowel Syrië als Irak begerige blikken naar werpen. WESTEN NIET KANSLOOS Met andere woorden: in de Arabische wereld is, parallel aan de strijd tegen het Westen en Israël, een interne wedloop om de macht aan de gang. Deze biedt aan de Amerikaanse politiek een goed aanknopingspunt voor de vestiging van de vrede in deze heksenketel. President Eisenhower heeft volkomen gelijk met zijn stand punt, dat men met een gecombi neerde inzet van macht en geld in de Arabische wereld grote suc cessen kan boeken. Maar bedacht moet daarbij worden, dat Egypte met een Nasser aan het hoofd, een obstakel zal blijven op de weg naar voor het Westen gun stige oplossingen in het Naibije Oosten. (Nadruk verboden) H. M. de Koningin is voorne mens. Z. K. H. de Prins der Ne derlanden te vergezellen naar Londen vcor een bezoek van één dag in verband met het overlij den van de graaf van Athlone. In Franse regeringskringen is woensdag verklaard, dat Frank rijk het Egyptische besluit tot nationalisat.e van Franse ban ken en verzekeringsmaatschap pijen in Egypte niet zal erken nen. Er is overleg gepleegd met Engeland, dat eveneens door het Egyptische besluit wordt getrof fen. Het nationalisatiebesluit is volgens Féankrijk in strijd met internationale verplichtingen, met name met de conventie van Genève van 1949. het Westen terughoudt en in zijn bewegingsvrijheid beperkt. SOWJET KOERDISTAN IN OPRICHTING De manoeuvres van Syrië zijn op het ogenblik vooral gericht tegen de enige Westers georiën teerde Arabische lefider, Noeri Said Pasja, die ten val gebracht moet worden, opdat ook Irak een pro-Egyptische regering krijgt. Daartoe zijn de daar ge vestigde communisten en ook de Koerden uitverkoren. In Sowjet- Rusland heeft men Koerdische militairs formaties gevormd, die de taak hebben om, zodra het uur heeft geslagen, samen met de Koerden in Syrië, Irak en Turkije een „Sovvjet-Koerdistan" in het leven te roepen. Verder blijft Jordanië de aan- Pracht handen en nimmer ruwol schraal He» ii de Hamamelis die het m doet Volgens een te Aden uitgege ven communiqué zijn infante- rie-eenheden in actie geweest tegen Jemenieten, die zich bij Manawa op het grondgebied van het protectoraat Aden in huizen hadden verschanst. Na bijgelegen stellingen werden door Venom-straal jagers met raketten bestookt. Nabij de grensplaats Beihan werd een krachtige aanval van Jemenieten door inheemse troe pen afgeslagen. Britse straaljagers van het ty po „Venom" zijn opnieuw in actie gekomen om de Jemenitische troepen te verdrijven, die het tot het protectoraat van Aden beho rende gebied van Wadi Manawa waren binnengedrongen, aldus is woensdag te Londen door het Britse ministerie van Koloniën meegedeeld. Volgens het door het ministerie De kleine Islamietische party hun eisen met betrekking tot de P„„ se Zaken en Defensie, die thans in handen zijn van de nationalis tische partij van de premier, de PNI, de enige partij die nog steeds vastbesloten is het kabinet te handhaven. Het nieuws van het zich terug trekken door de Perti werd even wel volkomen overschaduwd door de onofficiële bekendma king, dat president Soekarno een Zij forceren vooral, omdat nieuwe Ameril dit gebied sch: gezet. Zij zijn De besprekingen tussen Is- kander Mirza, president van Pakistan, en Sjoekri El Koeat.li, president van Syrië', die tussen 7 en 10 januari in Karatsji zijn gehouden, hebben geleid tot verbtering van het weder zijds begrip tussen beide lan den, aldus is in een gemeen schappelijk communiqué mee gedeeld. In het communiqué wordt ge zegd, dat beide landen diep overtuigd zijn van de noodzaak van internationale vrede en veiligheid in het kader van de V.N. en blijven instemmen met de principes vastgesteld op de conferentie van Bandung. In goedingelichte kringen ver luidt, dat het communiqué een zuivere afspiegeling is van de besprekingen, waarop stand punten uiteengezet en houdin gen nader toegelicht werden, doch die weinig of geen over eenstemming opleverden. De Pakistaanse premier, Soe- rawardi, zou zich openhartig voor het pact van Bagdad heb ben uitgesproken. Hij zou Syrië gewaarschuwd hebben dat het „met vuur speelt" door zijn sa mengaan met communistische landen. De Syrische minister van bui tenlandse zaken, Bitar, zou zich tegen het pact hebben ge keerd, omdat het met het wes ten verbonden is. Syrië wenst een neutrale Arabische wereld. Ook zou Bitar gezegd hebben, dat Syrië bij de betrekkingen weet wat het doet. Het heeft van Tsjecho-Slowakije en Egyp te wapens gekocht, doch niet direct van de Sowjet-Unie. In de afgelopen 24 uur zijn er 271 vluchtelingen uit Hongarije in Oostenrijk aangekomen, het laagste aantal sinds 28 oktober. Deze vermindering wordt be schouwd als een gevolg van de pogingen dei Hongaarse rege ring om aan de stroom vluchte lingen een einde te maken. Intussen zijn 131 Hongaarse uitgewekenen met de Orient Expres te Wenen aangekomen op terugweg naar hun vader land; het merendeel van hen was uit Frankrijk en de V.S. af komstig, waar zij aanvankelijk asiel hadden gekregen maar la ter om politieke redenen zijn uitgewezen. enige minister uit het katiinet- AJi Sastrcamidjojo teruggetrok ken. In tie kabinetsvergadering van dinsdagavond stelde minis ter Rcesli Abdulwahid de pre mier zelf van het besluit van zijn partij op de hoogte. Hij verklaar de ontslag te hebben genomen, omdat zijn partij van oordeel is, dat de maatregelen, welke, het 1 cabinet heeft gencmen om aan de staatsgrepen op Sumatra het hoofd te bieden, niet vruchtdra gend kunnen zijn. Roesli Abdulwahid is de zeven de minister, die uit het kabinet is getreden sinds de militaire machtsovername op Sumatra, die „de grondvesten van de Indone sische republiek heeft deen schudden", zoals president Soe karno het uitdrukte. De andere afgetreden ministers zijn de vijf van de Masjumi en de vertegen woordiger van de Ipki, de partij tot verdediging van de onafhan kelijkheidsproclamatie. Voor zij haar beslissing nam, heeft de Perti getracht de twee andere Islamietische partijen, die nog steeds deel van het kabi net uitmaken, te bewegen geza menlijk het kabinet te ontbinden. Deze twee partijen, de Nahdatul Ulama en de PSII hebben echter nog niet definitief hun standpunt bepaald, doch aangekondigd dat hun steun aan de regering zou afhangen van inwilliging van uitgegeven communique hebben Britse troepen voorts de Jemeni tische strijdkrachten uit posities verdreven, die zij de vorige week in dit gebied hadden ingenomen. Het communiqué zegt verder, dat de troepen van het protecto raat Aden, waarin Britse officie ren zijn opgenomen en die gele gerd zijn in het grensgebied te- genover de Jemenitische stad Ha- rib, een hevige aanval hebben af geslagen van Jemenitische strijd krachten, die over de grens wa- ren gekomen om het dorp Sjakiet in het protectoraat Aden te bezet ten. Jemen heeft woensdag bij de Veiligheidsraad geklaagd, dat Britse troepen in Aden op 8 en 9 januari reeds „hun agressie tegen Jemen" hebben hernieuwd. In een schrijven aan de voor zitter van de raad zegt de eerste afgevaardigde van Jemen bij de Ver. Naties, prins Saif al Islam al Hassan, dat zijn regering zich het recht voorbehoudt, de raad uit te nodigen tot behandeling van deze klacht. De Jemenitische legatie te Lon den heeft woensdag verklaard, dat Engeland een zware aanval heeft ondernomen tegen de „on gewapende" Jemenitische stad Hari'b De plaats zou thans „een zware aanval van Britse vlieg tuigen, kanonnen en tanks" on dergaan, die zeer in omvang toe neemt". Volgens de legatie is „deze hevige aanval" sinds zaterdag en zondag voorbereid toen Britse strijdkrachten Al Aboe-Altahif beschoten. Ook Al-Manwa en Najd werden beschoten en door revolutionaire raad zal vormen, de Britse luchtmacht hevig aan- i j:ifYQuollon \7voy* tankc rukten ClT) Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, heeft woensdag in een verslag aan de algemene verga dering van de Ver. Naties ver klaard, dat de assemblee van Egypte en Israël formele beloften moet krijgen om geen grensover- \mllen te plegen als de Israëli sche troepen zich volledig achter ile grens tussen Egypte en Israël hebben teruggetrokken. Hammarskjoeld vroeg de aan dacht voor twee hoofdpunten van de door de assemblee aangeno men resolutie, die om onmiddel lijke terugtrekking van de Israë lische troepen vraagt. Het eerste pur.t is: beide par tijen moeten geen invallen in na burig gebied doen. Het tweede luidt: beide partijen moeten de bepalingen van de bestandsover eenkomsten nauwkeurig in acht nemen. Volgens Hammarskjoeld vormt terugtrekking, evenals het staken van het vuren, een voor afgaande en wezenlijke fase in een ontwikkeling, waardoor mis schien een hechte basis gelegd :kan worden voor vreedzame toe standen in het gebied. Hij merkte voorts op dat de vraag, in hoeverre de verant woordelijkheden die de Palestijn se bestandscommissie nu draagt overgenomen zouden kunnen worden door het internationale ptüitieleger van de Ver. Naties, wellicht nader overwogen kan worden. Hij zei ook, dat het duidelijk is dat de Israëlische troepen zich tot achter de bestandslijn moeten terugtrekken zoals is vastgesteld in de overeenkomst tussen Egyp te en Israël. Volgens hem wordt er echter in Re plannen voor terugtrekking, die hem maandag j.l. door de Is raëlische regering zijn overhan digd, niet gesproken over terug trekking uit de strook van Gaza. In dit verband verklaarde Harm marskjoeld, dat over dit laatste verdere besprekingen met de ver tegenwoordigers van Israël nodig zijn. Inzake de Israëlische bezet ting van het gebied Sjarm El Sjeik en de strook langs de wes telijke kust van de Golf van Aka- ba zei Hammarskjoeld, dat gene- raal-majoor Burns, de bevelheb ber van hem het internationale politieleger, de bevelhebber van de Israëlische troepen om een nauwkeurige bepaling van deze gebieden, die in de maandag ver strekte mededeling van Israël genoemd worden, zal vragen. In deze madedeling wordt gezegd, dat de Israëlische troepen op 22 januari de woestijn van Sinai ge heel ontruimd zullen hebben met uitzondering van het gebied Sjarm E Sjeik, dat op het ogen- bik de vrijheid van scheepvaart door de Straat van Tiran en in de Golf van Akaba verzekert. De Israëlische regering is be reid over de ontruiming van dit onder zijn leiding om de huidig crisis te overwinnen. Betrouwbare kringen verklaar den dinsdagavond tegenover de correspondent van het ANP, dat leiders van politieke partijen, ver tegenwoordigers van de strijd krachten en vooraanstaande re ligieuze figuren zouden worden uitgenodigd in deze raad zitting te nemen. Volgens het regeringsgezinde, in de Engelse taal in Djakarta verschijnende dagblad „Indone sian Observer", hebben de chefs van staven van land, zee- en luchtstrijdkrachten in een brief aan president Soekarno en de minister-president Ali Sastro- amidjojo medegedeeld, dat zij, gevallen. Vier tanks rukten op naar Al-Manwa en twee militaire toestellen vlogen over Al-Ahasj en vuurden op dat gebied. Het schieten van de Britse troepen duurde zondag van de ochtend tot het vallen van de avond. Maandag viel de Britse lucht macht Aboe-Altahif hevig aan, voornamelijk het fort van de sjeik. Tijdens de aanval rukten acht tanks uit Najd naar het fort op, dat werd verwoest. Ver scheidene huizen werden ver brand. De aanval duurde vier uur. Hugh Gaitskell, de leider vaa de socialistische oppositie in hel Britse Lagerhuis, heeft de Ver enigde Staten gewaarschuwd te gen „zwakheid", als Egypte het opruimingswerk in het Suez-ka naai belemmeringen in de weg legt. Aan een diner van de econore. sche club te New York sprak hij over de „zeer grote verdeeld heid tussen de Verenigde State) enerzijds en Engeland en Frank rijk anderzijds naar aanleidiriL van het Brits-Franse optreden in Egypte. „Na dit alles zou het voor de Verenigde Naties en de Verenigde Staten zeer ongeluk kig zijn, als zij veel schroom, aar zeling en zwakheid aan de dag zouden leggen tegenover een eventuele belemmering van hei opruimingswerk in het Suez-ka naai van de zijde van de Egypt sche regeririg". „Als zij daarentegen vastber i denheid tonen, hopen wij dat nie' alleen het kanaal wordt vrijge maakt, maar ook een redelijke regeling wordt getroffen voor ei- toekomstige controle op het k naai", aldus Gaitskell. K. L. M.-VLIEGTUIG TE LONDEN ONDERZOCHT. Enige tijd vóórdat gistermiddag cm half vier de Convair 340 FH CGE (Jeroen Bosch) van de K. L. M. van LondonAirport naar Amsterdam zou vertrekker, kwam bij de K. L.-M. te Londe: de anonieme mededeling binner. dat de Ierse republikeinse bewe ging een bom aan boord van het toestel had geplaatst. De K. L. M. heeft assisientk- van de politie ingeroepen en het toestel laten onderzoeken. De passagiers bevonden zich nog niet aan boord, maar in het restaurant werd hun bagage ha- gegaan. De reeds in het vliegtuig gele den vracht werd uitgeladen or. later aan een onderzoek te wor den onderworpen. Een minitieus onderzoek var het toestel leverde niets op, waar na het vliegtuig met de passa giers een uur te laat naar Am sterdam vertrok. Gezagvoerder Van de Kommer heeft het toestel daar geland en er was niets bijzonders te melder. De vracht van het toestel is irt Londen achtergebleven voor het onderzoek. gebied direct besprekingen te be ginnen met Hammarskjoeld. De secretaris-generaal voegde hieraan toe, dat men wellicht kan overwegen dat de internatio nale betekenis van de Golf van Akaba het recht van vrije vaart door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba, in overeenstem ming met de erkende regel van het internationale recht, wettigt". Israël bereidt zich vcor op economische sancties. Het Israëlische ministerie van Economische Zaken stelt plan nen op om het land in staat te stellen mogelijke sancties te door staan, die hét gevolg zouden kun nen zijn van Israëls weigering zijn troepen terug te trekken uit de zuidelijke punt van de Sinaï. Volgens inlichtingen uit semi- officiële bron te Jeruzalem voor zien de plannen in een scherpe beperking van de invoer van ver- bruiks- en kapitaalgoederen en in een inkomstendaling van 20 30 procent. De plannen moeten rekening houden met een mogelijke be vriezing van de Amerikaanse economische hulpverlening, sta king van de Amerikaanse leve ranties van levensmiddelen uit de overschotten en verwerping van Israels verzoek om leningen van de export-importbank der Ame rikaanse regering. Het weer in West-Europa stond woensdag onder invloed van een uitgebreid gebied van hoge lucht druk met centrum ten westen va» Schotland. Aan de oostflank er van voerden noordoostelijke win den vrij koude, lucht van zuid- Scandinavië naar onze omgeving, waarin flinke opklaringen voor kwamen. De aangevoerde lucht was iets minder koud dan dins dag het geval geweest was, zodat de maximumtemperaturen giste ren op de meeste plaatsen tot bo ven het vriespunt opliepen. Alleen in Limburg bleef de temperatuur de gehele dag onder het vries punt Langs de noordelijke flank van het hogedrukgebied wordt geleidelijk nog minder koude lucht naar de Noordzee gevoerd. Voor vandaag komt er echter bij ons nog weinig verandering in het weer. De wind blijft ook zwak. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Weinig, wind Enkele overdrijvende wolken velden, jnaar droog weer. Weinig wind. Temperaturen op de mees te plaatsen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. VRIJDAG 18 JANUARI. Teneinde hulp te kunnen bieden Nederlandse land- en tuinbouw - aan meer dan 10.000 boeren, die produkten' op derde markten ei „een jiuidelijke^ i door de buitengewone waterover- stig zou kunnen benadelen. last in de zomer xan 1956 ernsti-I Voorts zou het Landbouwschap ge schade leden, namelijk van zich alleen kannen verenigen meer dan dertig procent van het met een aflopend stelsel van mi te velde staand gewas, heeft het nimum prijzen, gezamenlijk va.vt Landbouwschap thans definitief te stellen in de Europese commi.v een heffing van 50 cent per hec- sie als hoogste autoriteit. Neder- tare aan alle Nederlandse land- land heeft voorts het grootste b> bouwers opgelegd. Uit dit fonds, lang bij een laag gemeenschappe- dat op ongeveer een miljoen gul- i lijk buitentarief, den werdt geraamd, zal hulp en jr Knottnerus acht het streven, steun als tegemoetkoming kun- de Benelux te dien aanzien al lien worden geboden. één gebied te beschouwen, zeer bezwaarlijk, omdat het Neder- Het is daarbij de vraag o* dit aannemen", indien het huidige coalitiekabinet ten val mocht worden gebracht. De chefs van staven zijn van mening, dat een val van de tegenwoordige rege ring onverantwoordelijk zou zijn. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.00 3.35 4.15 4.25 n.m. 3.27 4.02 4.4.42 4.52 Jan. 17 18 ZON op onder MAAN op onder 8.42 8.41 17.03 17.05 19221 20.46 854 9223 H.M. de Koningin en Z.K.H. dé Prins der Nederlanden hebben woensdagmiddag op het konink lijk paleis te Amsterdam de leden van corps diplomatique voor de jaarlijkse 'Nieuwjaarsreceptie ontvangen. Een paar honderd Amsterdam mers trotseerden de koude om de aankomst van het Koninklijk Paar en het voorrijden van de auto's met de letters „CD" gade te slaan. Ditmaal werd de ere wacht gevormd door een com pagnie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" met vaandel en vaandelwacht. In hel rode tunieken, zwarte broeken en de zwarte Engelse helm. Naast de paleisingang stond de konink lijke militaire kapel met tam boerskorps, gekleed in het cere monieel tenue van het garderegi ment met hoge beremutsen. Telkenmale klonken de com mando's voor de protocollaire eerbewijzen. Voor de ambassa deurs werd het geweer gepresen teerd, vier roffels geslagen en de eerste strofen van het volks lied van hun land gespeeld. Aan de rand van het trottoir stonden twee koetsiers, die het portier opende van de auto's en behulp zaam warsn bij het uitstappen. Op het bordes voor de ingang stonden twee marechaussees in ceremonieel tenue met getrokken klewang. De vijftig diplomatieke vertegenwoordigers, vélen waren met hun echtgenoten, begaven zich naar de burgerzaal. Om streeks twaalf uur ontving het Koninklijk Paar de gasten in de Troonzaal. De koude werd vijf leden van de erewacht te machtig: zij ge raakten onwel. Tegen twaalf uur rukte de verkieumde erewacht in. in de vorm van een krediet of a fonds perdu zal zijn. De desbe treffende verordening werd gis teren in de bestuursvergadering van het Landbouwschap goedge keurd. De provinciale overheid van Overijssel stelde ook reeds fondsen voor dit doel beschik baar, de rijksoverheid nog niet. Naar aanleiding van de memo rie van antwoord ten aanzien van het ontwerp Pachtwet is op voorstel van de commissie grond gebruik van het Landbouwschap een brief aan de Tweede Kamer gericht, waarin het Landbouw schap nog een aantal desiderata opsomt en beredeneert. Deze desiderata omvatten ón der meer het rechtstreeks betrek ken van het Landbouwschap in 'n commissie van advies voor grond en pachtpeil, regeling voor de „landbouwkundige toetsing" bij overdracht van bedrijven, voorna melijk voor wat de bedrijfsvor- ming betreft, zulks om ontstaan en voortbestaan van te kleine be drijven tegen te gaan. Ook aan schadevergoeding van de pach ter bij het niet-verlengen van pacht wegens bestemming voor aiet-agrarigche doeleinden der landbouwgronden, alsook bij ont eigening dient naar mening van het Landbouwschap meer aan dacht te worden besteed. Ir. C. S. Knottnerus heeft een uiteenzetting gegeven van de vraagstukken rond de eenmarkt- onderhandelingen, die moeten lei den tot een Westeuropese doua ne-unie. De Nederlandse landbouw keert zich voornamelijk tegen de voor gestelde preferenties van aan- en verkoop binnen de zes landen, welke preferenties tie afzet van lands buiteRtnrief goeddeels lager ligt dan het Belgische. Uitvoerig is geconfereerd d< ,r het bestuur van het Landbou-.v- :cnap over een combinatie v.i 2e heffingen over 1957 met d' :.ver 1956. Gezien de situatie en het uitblijven van goedkeur:ru van de S.E.R.-heffing in 1956, mllen deze laatste eerst in de loop van dit jaar kunnen wor den geëffectueerd. Het voorstel was dan ook om de heffingen van 1956 en 1957 te combineren op ba-sis van de landbouwtelling mei 1956. Daar door wordt een achterstand, ook aan kasgeldleningen en de kosten daarop ingelopen. De combinatie van de heffingen zal betekenen, dat een aanzie» - lijke besparing wordt bereikt, nl. van ƒ452.900 tegenover een kostenverhoging voor een af zonderlijke heffing «p poot aardappelen e.d. van 144.000, waardoor een netto besparing van ƒ308.900 kan worden be reikt. Enige leden van het bestuur menen zich tegen deze combi n£tie te moeten verzetten we vens naar hun mening verkeer de psychologische effect, dat dit op ue ooerenstand zou hebben Anderzijds werd mei kracht bc toogd dat juist deze besparin' een gunstige indruk in de land- bouwkringen zou maken. Het bestuur nam tenslotte het be sluit orh de heffingen 1957 en 1956 te combineren. In tegenstelling tot veler ver wachting kwam bij de rond vraag het Opzeggen van de col lectieve arbeidsoverepkomst in de landbouw door de AJ4A.B. niét ter sprake.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1