De ontwapeningskwestie Soekarno zal «revolutionaire raad» insteHen Amerikaanse begrotingsnota voor 1957-1958 De boycot van de trams in Barcelona Hongaarse verzetstrijders ter dood veroordeeld Foster Dulles over het Midden-Oosten HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 16 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3972 El Arisj ontruimd Havenstaking in Londen INDONESIË Voorbereiding voor autonome provincie Midden-Celebes Israëlisch parlement keurt regeringspolitiek goed Franse tanker in brand EISENHOWER WENST MACMILLAN GELUK GENERAAL SPEIDEL. Zes doden bij overvallen op vrachtauto's Russische pl.v. militaire attaché moet Verenigde Staten verlaten Stijgende criminaliteit in Pools Neder-Silezië Incident in Israël JEMEN Frankeririg b..i abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J- van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nwr Voor het" Maandagnummer: zaterdags 10 oer Groot-Brittannië heeft er dins dag in de politieke commissie van de Ver. Naties bij de wereld op aangedrongen de ervaring met de atoomwapens ter harte te nemen en het eens te worden over het verbod van inter-conti- nentale, niet-bestuurde wapens zolang deze zich nog slechts in het stadium van ontwikkeling bevinden. De Britse afgevaardigde Allan Noble verklaarde tijdens het de bat in de commissie over de ont wapening, dat er in 1945 en 1946 bepaalde tijdstippen zijn geweest waarop de gehele ontwikkeling van atoom- en warmtekernwa- pens door een gemeenschappe lijke actie misschien voorkomen had kunnen worden. „Wij hebben die ogenblikken tot onze schade voorbij laten gaan", aldus Noble. Volgens hem is er nu wellicht een andere ge legenheid, die niet lang zal be staan, om het eens te worden over het verbod van niet-bestuur- bare projectielen. Hij drong erop aan deze kwestie de voorrang te geven die ze volgens hem ver dient. Betreffende de Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen, die maandag in de commissie zijn gedaan, merkte Noble op dat de Britse regering deze „met sym pathie en nauwkeurig zal over wegen". Voorts verwees hij naar de be dreiging van onderzeeboten voor lange afstanden, die ook ge bruikt kunnen worden als bases voor het lanceren van geleide projectielen. Volgens hem beho ren deze onderzeeërs tot de of fensieve en niet tot de defensieve wapens. Hij merkte hieromtrent op, dat een ontwapeningsprogram, dat de atoombom verbiedt, maar niet voorziet in een controle op der gelijke offensieve wapens, slechts weinig echte zekerheid zal bie den. Noble zei verder, dat een uitge breid plan voor ontwapening niet alleen niet-bestuurde projectielen en onderzeeboten voor lange af standen moet omvatten, maar dat het ook noodzakelijk is het aantal militaire vliegtuigen, oor logsschepen, bewapende voertui gen, kanonnen van alle typen, vlammenwerpers, raketten en andere wapens te beperken en eontröle hierop uit te oefenen. Noble zei dat als de uit vijf le en bestaande sub-commissie van de ontwapeningscommissie het eens is geworden over de mankracht van de legers der ver schillende landen, zij zich mis schien kan bezig houden met de bespreking van conventionele wapens. Hij merkte op dat de sub-com missie wellicht kan zoeken naar gebieden waar inspectie- en con troleproeven gedaan kunnen wor den, "met inbegrip van proeven ruimd. Het persbureau voor het Mid den-Oosten, dat door de Egypti sche regering wordt gesteund, deelt mee, dat de strijdkrachten der Verenigde Naties dinsdag ochtend El Arisj, dat als de hoofdstad van het schiereiland Sin ai wordt beschouwd, zijn bin nengetrokken. El Arisj, dat ongeveer zestig km van de Israëlische grens ligt, is de eerste grote stad, welke door de Israëliërs sedert hun campagne tegen Egypte is ont- inzake maarschalk Boelganins idee om in strategische centra grondposten in te richten tenein de een verrassende aanval te voorkomen. Noble opperde voorts het idee dat de sub-commissie de mogelijk heid van een overeenstemming over het beperken van proefne mingen met kernwapens onder zoekt ofwel als onderdeel van 'n ontwapeningsplan ofwel afzon derlijk. Hij verklaarde, dat Groot-Brit tannië echter nog steeds het meeste voelt voor het in maart gereviseerde Brits-Franse ont wapeningsplan. De Belgische gedelegeerde, Fernand van Langenhove, zei dat het Russischè voorstel tot in spectie vanuit de lucht van een beperkt gebied in Europa onlo gisch is, omdat het niet van toe passing is op gebieden waar deze inspectie de nuttigste uitwerking al hebben. De zitting van de politieke com missie werd hierna verdaagd tot heden 21 uur. Indische troepen hebben later op de dag het zesde-eeuwse kloos ter Sint Catharina, aan de voet van de berg Moses, van de Israë liërs overgenomen. De Israëlische troepen zijn tot twintig kilometer ten oosten van El Arisj teruggetrokken. De stad El Arisj is door de Is raëliërs ongerept gelaten maar alle kampen en militaire instal laties zijn vernietigd. Een symphatiestaking van ruim honderd Londense lading klerken die zich solidair verkla ren met hun stakende collega's in Tilbyry, heeft dinsdag in de Londense haven ongeveer 2500 havenarbeiders op bijna 30 schepen tot werkeloosheid ge doemd. De staking te Tilbury gold als protest tegen het in dienst nemen van niet bij vak bonden aangesloten werkkrach ten. Het In Dj&k&Ha verschijnende nationaKsfcisehe dagblad ,.Merde- ka" heeft dinsdag gemeld, dat president Soekarno binnenkort de instelling van een „revolutio naire raad" zal bekend maken, welke onder zijn eigen leiding zal staan. Dit gewoonlijk welingelichte blad voegde hieraan toe, dat de instelling vsïï deze raad zal wor den voorafgegaan door de afkon diging van die staat van oorlog en beleg voor de gehele Indonesi sche archipel. Naar „betrouwbare bronnen" aan „Merdeka" mededeelden, zal volgens het plan van de presi dent, de regering, die normaal zal kunnen blijven voortbestaan, verantwoording verschuldigd zijn aan de revolutionaire raad, en niet langer aan het parlement. Het bericht van Merdeka" verscheen na aanhoudende ge ruchten in de hoofdstad, dat de president zou overwegen een raad van leiders in te stellen, onder zijn aanvoering, om de huidige verwarring, welke de gre pen naar de macht door het le- ,»er op Sumatra hebben veroor zaakt, te boven te komen. Naar verluidt, legt de president thans President Eisenhower heeft woensdag In zijn begrotingsbood- schap voor het belastingjaar 1957-1958 voorgesteld de militaire en economische hulp aan het bui tenland te verhogen met 600 mil joen dollar tot een totaal bedrag van 4.400.000.000 dollar. In de boodschap met de aan bevelingen voor het Amerikaan se Congres zei Eisenhower, dat hij zich bij het opstellen van deze begroting heeft laten leiden door de volgende nationale doelen. 1. Vrede, rechtvaardigheid en vrijheid voor het Amerikaanse volk en andere volken. 2. Sterke strijdkrachten om j dollar..Maar hij zei 1:e d^,eyversMaSnhl'ikken |^n 3. Een pezende economie en I gunstig saldo van 1.800.000.000 i Jnnl /Ifxllavi \I/v n.v hot De inwoners van Barcelona hebben ook dinsdag hun boycot van de trams voortgezet, die in aanzienlijk minder groot aantal dan maandag en nog steeds ge heel teeg de stad doorkruisen. Het schijnt dat de boycot zich ook tot andere vervoermidde len gaat uitstrekken, want er altten veel minder mensen dan anders in bussen en slechts en kelen maken gebruik van de ondergrondse. De Madrileense pers bewaart een angstvallig stilzwijgen over de gebeurtenis sen van maandag in Barcelona evenals over het daarover han delende communique van de gouverneur-generaal. Maar de bladen in Barcelona hebben het communique wel gepubliceerd en gecommentarieerd. Barcelona leek gisteren bijna uitgestorven te zijn. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Oorzaken voor de ontevreden heid van de bevolking zijn vol gens AFP o.m. de economische toestand en de sinds 8 januari toegepaste beperking van de stroomlevering in Catalonië. De pers van Barcelona stelt „de propaganda van buitenland se radiostations" verantwoorde lijk voor de ongeregeldheden van maandag. In Barcelona zijn vlugschriften verspreid waarin de bevolking word aangespoord niet naar voor stellingen te gaan en geen voet balwedstrijden bij te wonen. De spanning in Barcelona wordt ook gedeeltelijk toege schreven aan ontevredenheid bij de werkgevers met de vergaande loonsverhogingen die door de re gering zijn gelast. Aan de ande re kant heerst er wrevel bij de geschoolde arbeiders over de gro te loonsverhogingen voor onge schoolden. Waarnemers hebben bovendien melding gemaakt van communistische activiteit onder de arbeiders in de afgelopen maanden. In Barcelona zijn ver scheidene oppositiegroepen, die elke gelegenheid aangrijpen om tegen het beleid van Madrid te ageren. Uit betrouwbare bron ver luidt, dat politieversterkingen uit Madrid naar Barcelona zijn ge zonden. welvaart, waaraan velen deel hebben. 4. Vergroting van de mogelijk heden voor het individu en het welzijn van allen. 5. Verstandig beheer van de grote natuurlijke hulpbronnen van de Verenigde Staten. 6. Onschendbaarheid op het gebied der belastingen. 7. Een goed afgewogen keuze van programs voor binnen- en buitenland. 8. Toeneming van de interna tionale handel e"n investering. Eisenhower zei, dat reeds be langrijke stappen in deze rich ting zijn gedaan en dat in de komende jaren in deze richting zal worden verder gegaan. *-** a-vn non mn Over het feit, dat hij 63 procentdollar, de economie 1.950.000.00 van de uitgaven wil besteden 1 collar kosten, voor Amerikaanse defensie De pres dent zei uitgaven en versterking van de defensie voor de ontwikkeling en het be en economie van andere landen,heer van zei de president, dat de Ameri- ten op 2-300-0^0^dollar1een kanen uit zelfbehoud hun kracht j toeneming van 400.0W.000 dollar moeten handhaven en de stabili- vergeleken met de schat mg teit in de wereld moeten bevor- het huidige belastingjaar, deren door bevriende landen te v oor de soc™le diensLn en - helpen zich te versterken. i dere binnenlandse aangeleg dollar."' Voor het belastingjaar 1956/1957 wordt het voordelig saldo geschat op 1.700.000.000 dollar. De militaire uitgaven zullen naar schatting 38.000.000.000 dol lar bedragen, 2.000.000.000 dollar meer dan de schatting voor 1956- 1957. Voor de luchtmacht zal 17.472.000.000 dollar worden uit gegeven, voor het leger 9.130 mil joen dollar en voor de marine 10.347 miljoen dollar. De presi dent schatte de totale uitgaven voor de grote nationale veilig heidsprograms op 45.300.000.000 iollar, dat is 63 procent van het totaal van de uitgaven. De militaire hulpprograms zul len naar schatting 2.450.000.000 de laatste hand aan zijn ontwerp voor de raad. Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" waarschuwde er dinsdag in een hoofdartikel voor, dat het Indonesische volk nooit een dictatuur of enigerlei regering, die gebaseerd zou zijn op de zgn. „geleide democratie" zal aanvaarden. Kortgeleden had de president er bij de politieke leiders op aan gedrongen alle partijen „te begra ven". Wat de jonge republiek op het ogenblik nodig had, was vol gens hem een „geleide democra tie". Volgens dinsdag in Djakarta uit Makassar ontvangen berich ten, worden door drie regent schappen in Midden-Celebes voorbereidingen getroffen voor het uitroepèn van een autonome provincie Midden-Celebes. Het in Makassar verschijnen de dagblad „Pedoman Rakjat" meldde, dat de regentschappen Gorontalo, Donggala en Posso voornemens zijn om op 23 janu ari de autonome provincie Mid den-Celebes uit te roepen. Deze berichten werden bevestigd door een woordvoerder van het pro vinciaal bestuur van Celebes, die zeide dat de stap van de bevol king van Djambi in Midden-Su- matra, die de vorige week voor haar gebied de status van pro vincie heeft afgekondigd. De woordvoerder zeide de plan nen van de bedoelde regentschap pen een schending van de be staande wetten te achten. Hij voegde er echter aan toe, dat het provinciaal bestuur reeds her haaldelijk bij de regering voor stellen had ingediend om de plan nen tot het verlenen van autono mie aan verschillende gebieden uit te voeren. Deze suggesties waren echter door Djakarta ge negeerd. Intussen is een delegatie van de bevolking van het oostelijk deel van Noord-Sumatra dinsdag in Djakarta aangekomen, om be sprekingen te voeren over de eisen van Oost-Sumatra .voor de status van provincie. Voorts werden nog twee ande re soldaten gedood en twee ge- wond» teen een bende een aanval dead op een jeep, welke op weg was naar de thee-onderneming Tjongdong, nabij Garoet. De administrateurs van de thee-ondernemingen in bied van Pengalengan hebben be sloten om voortaan voor het vor men van hun produkt geen ge bruik meer te maken van de wegverbinding tussen Bandung en Pengalongan, in verband met de toegenomen activiteit der benden. Het Israëlische parlement heeft dinsdag de regeringspoh tiek ten aanzien van de terug trekking uit Sinai met 63 teger elf stemmen goedgekeurd. Er waren acht onthoudingen. J| H De „Janina, een Franse tanker het ge- van 8.268 ton is ten westen van Oporto door de bemanning ver laten. Het 4.215 ton metende Duitse schip „Troyburg" heeft alle op varenden van de „Janina" aan boord genomen. Volgens een nader bericht staat de „Janina" in brand. Een Hongaars gerechtshof heefttussen Oostenrijk en Hongarije t, o a on Vio+ «Twancrp-. De nieuwe wapens, die in steeds groter woraende hoeveel heden aan de strijdkrachten wor den geleverd, zijn veel duurder dan de wapens waarvoor zij in de plaats komen. „Wij zullen voort gaan met het uitbreiden van ons arsenaal van kernwapens totdat er overeenstemming zal zijn be reikt over beperking en regeling van de bewapening onder veilige waarborgen voor inspectie", al dus Eisenhower. In het belasting jaar 1958 zal de nadruk liggen op tactische kernwapens en wa pens met weinig radioactiviteit. De Amerikaanse economische hulp om de economische kracht van deze landen te vergroten. Een groot deel van de uitgaven voor economische ontwikkeling zal geschieden in de vorm van leningen. De president schatte, dat in 1957-1958 de regeringsuitgaven zullen stijgen tot 71.800.000.000 „Ik kan niets bedenken dat er zekerder toe zou bijdragen het Midden-Oosten in de macht van het internationale communisme te brengen, dan dat de Verenigde Staten er toe zouden overgaan daar nauw met Groot-Brittannië en Frankrijk samen te werken", aldus heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, dinsdag op een gezamenlijke bijeenkomst van de senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten verklaard. Foster Dulles, die hiermede zijn maandag j.l. aangevangen toelichting op Eisenhowers voor stel voor het Midden-Oosten dat de goedkeuring van het con gres moet verwerven, wil het uitgevoerd kunnen worden voortzette, zei ook nog: „Het is zeer waarschijnlijk dat de Ame rikanen in het Midden-Oosten zuRen moeten, vechten, indien het plan Eisenhower niet wordt aan vaard. Aan de andere kant is deze waarschijnlijkheid, bij goed keuring ervan, zeer gering". Foster Dulles deed zijn medede-sterk gevoelen. En ik meen ook, ling over de onwenselijkheid van dat algemeen erkend is en een Brits-Frans-Amerikaans sa-met name op ae jongste bijeen- mengaan in het Midden-Oosten komst van de Navo-ministerraad in antwoord op een vraag van j dat het voor bepaalde landen senator Estes Kefauver, de de-in strijd met hun eigen belangen mocratische kandidaat voor het zou zijn, indien zij tezeer met het vice-presidentschap bij de jong ste Amerikaanse presidentsver kiezingen. Kefauver vroeg, of de Verenigde Staten hun Europese bondgenoten of landen uit het Midden-Oosten hadden geraad pleegd, alvorens het plan Eisen hower op te stellen. Kefauver hierinnerde Dulles er ook aan, dat hij maandag j.l. had gezegd dat Engeland en Frank rijk grotere belangen in het Mid den-Oosten hadden dan Amerika. „En niettemin heeft u niet ge poogd Eisenhowers voorstel ook door Groot-Brittannië en Frank rijk te doen schragen?" vroeg Kefauver. Dulles antwoordde te menen, dat dit niet in het algemeen be lang zou zijn geweest. .Be senti menten doen zich op het ogen blik in het Midden-Oosten nogal uitstippelen van de politiek voor het Midden-Oosten zouden wor den vereenzelvigd". Kefauver vroeg ook, of over wogen was de driemogendheden- verklaring van 1950, waarin de Verenigde Staten, Groot-Brittan nië en FTankrijk de grenzen tus sen Israël en zijn Arabische buurstaten, als vastgesteld bij het Palestijnse bestand, waar borgden, nieuw leven in te bla zen, eventueel met een uitbrei ding hiervan, om het hoofd te kunnen bieden aan de communis tische bedreiging van het Mid den-Oosten. Dulles antwoordde: „Neen, dat is niet overwogen, omdat Enge land en Frankrijk beiden te ken nen 'hebben gegeven deze ver klaring niet langer als bindend te beschouwen". heden zal naar de schatting van Eisenhower 24 procent van de uitgaven worden besteed. In het aanbevolen bedrag voor hulp aan het buitenland 4.400 miljoen dollar, is voor hulp aan het Midden-Oosten een bedrag van 200.000.000 dollar begrepen, dat naar goeddunken van de re gering zal kunnen worden be steed. President Eisenhower heeft Harold MaeMillan zijn persoon lijke gelukwensen gezonden bij diens benoeming tot premier van Groot-Brittannië. Eisenhower zegt onder meer: „Uw uitnemende carriëre is aan deze zijde van de Atlantische Oceaan welbekend en heeft al gemeen respect afgedwongen." De president wenst MaeMillan succes in zijn nieuwe ambt. in een dankboodschap zegt de Britse premier: „Gij weet, hoe veel belang ik hecht aan de vriendschap tussen de volkeren van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, vooral ook wegens mijn persoonlijke banden met uw land. Ik verlang ernaar, opnieuw met u samen te werken om deze vriendschap te bevorderen." MaeMillan was in de tweede wereldoorlog minister-resident in Noord-Afrika, waarbij met Eisen hower heeft samengewerkt. Van die tijd af zijn zij goede vrienden. Generaal Valluy, de Franse be velhebber van de Navo-strijd- krachten in de Middeneuropese sector, heeft meegedeeld, dat de Westduitse luitenant-eeneraal Speidel zou kunnen worden be noemd tot bevelhebber van de NAVO landstrijdkrachten in het gebied. Generaal Valluy sprak de hoop uit. dat hij generaal Speidel in april op het hoofdkwartier van de NAVO te Fontainebleau zou kunnen begroeten. Hij verwacht te, dat Duitse troepen aan de vol gende manoeuvres van de NAVO zullen deelnemen. Maandag is uit Bandung ge meld, dat een convooi vracht auto's, waarmee militairen ep ondernemingsarbeiders werden vervoerd, tussen de thee-onder nemingen Pakhawat en Tjiweh, in het zuidelijk deel van West- Java, in, een ninderlaag zijn ge vallen, welke door een bende van 100 opstandelingen was gelegd. Twee militairen en twee onder nemingsarbeiders werden ge dood. Joszef Dudas, een van de leiders van de oktoberopstand, op een geheime zitting ter dood veroor deeld, aldus hebben gewoonlijk betrouwbare kringen dinsdag in Boedapest meegedeeld. Dudas zou ae leiding hebben gehad van een gewapende groep, die op 29 oktober de re dactiebureaus van het officiële blad „Szabad Nep" bezette. Hij werd in feite burgemeester van Boedapest en begin november tij dens ae korte periode waarin de Russische troepen zich uit Boe dapest teruggetrokken hadden. in adat de communisten met be hulp van Sowjet-tanks weer aan de macht waren gekomen, werd Dudas als „contra revolutionair" gearresteerd. Volgens genoemde kringen ver wacht men dat hij spoedig zal worden doodgeschoten. Voorts heelt men dinsdag ver nomen, dat een militaire recht bank in Boedapest de 20-jarige Istvan Horvath ter dood heeft veroordeeld. Horvath zou aan het hoofd ge staan hebben van een gewapende groep, die de vorige maand in de neuvels van Bakont in het wes ten van Hongarije opereerde. Vol gens een verklaring hebben an dere leden van de groep, die twee maanden geleden deel heeft ge nomen aan de gevechten tegen de Russen in Boedapest, gevan genisstraffen van vijf tot tien jaar gekregen. De politie verklaarde, dat zij nog een andere groep verzets strijders onschadelijk gemaakt heeft. Deze groep zou wapens verborgen hebben in de hoop ze „in tecere tijden" te gebruiken. De leden van deze groep zullen binnenkort voor een speciaal standgerecht verschijnen. De Oostenrijkse regering heeft dinsdag de arrestatie van de twee studenten een Noor en een Amerikaan door Hongaar se grenswachten besproken. Deze studenten hadden langs de grens deel genomen aan het opvange van Hongaarse vluchtelingen. Volgens een officieel communi qué van de Oostenrijkse regering heeft de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken de rege ring meegedeeld, dat de toe gangswegen tot de grenszone voortaan intensiever gecontro leerd zullen worden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zake:i zei, dat dit waarschijnlijk inhoudt dat iedereen, die de grenszone wil binnengaan, een speciale pas nodig heeft. De twee studenten Einar Roos en Richard Rorabeck zijn zaterdag j.l. bij het grens- piaatsje Andau, waar het groot ste deel van de Hongaarse vluch telingen Oostenrijk binnenkomt, door een Hongaarse grens- patrouille gearresteerd. Het is niet bekend of zij op Hongaars of Oostenrijks grondgebied zijn ge arresteerd. Een woordvoerder van het in ternationale hulpcomité heeft later bekendgemaakt, dat beide studenten niet „vrijwillig of op een andere manier voor dit comité werkten". Radio-Boedapest heeft dinsdag gemeld, dat de revolutionaire Hongaarse arbeiders- en bóeren- regering besloten heeft het rege ringscommissariaat voor voed selvoorziening met ingang van 13 januari op te heffen. Het in Breslau verschijnend? dagblad „Arbeiter Stimme" S richt dat het „misdadige bandï tendom" in Pools Neder-Sileri en met name in de plaats W .1- denburg sterk is toegenomer Voortdurend worden overva len gepleegd op Duitse en Po- mijnwerkers, wanneer 's nachts naar hun werk in de nachtploeg gaan. Andere" Poolse kranten z;j:i van mening dat de totnogtoe door de politie getroffen maat: gelen onvoldoende zijn, zodat r in vele stadjes onmogelijk is worden in het donker alleen o straat op te gaan. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Russi sche plaatsvervangende militaire attaché, majoor Joeri Krilof, ver zocht is de Verenigde Stoten on middellijk te verlaten. Krilof zou electronische uit rusting gekocht hebben en ge poogd hebben militaire inlichtin gen voor geld te krijgen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassade medege deeld, dat majoor Krilof een ac tiviteit heeft ontplooid die on verenigbaar is met zijn diploma tieke status. Krilof zou het elec- trcnisch materiaal gekocht heb ben met behulp van Amerikaanse tussenpersonen. De woordvoerder van het State Department wilde niet zeggen of deze tussenpersonen vervolgd zullen worden. In officiële krin- Weer razzia in de Kasbah van Algiers Franse militairen en politie mannen hebben dinsdagochtend weer een grootscheepse razzia gehouden in de Kasbah van Al giers. Ditmaal strekte het onder zoek zich uit tot dat deel van de wijk, waar men bij de grote razzia op acht januari nog niet aan was toegekomen. Bij de actje werden twee Alge rijnen gedood en twee verdachte personen aangehouden. Er wer den grote hoeveelheden munitie ontplofbare stoffen en medica menten in beslag genomen. Ook vond de politie metalen insignes van het Algerijnse „nationale be vrijdingsfront", waarop een hal ve maan en een ster tegen een groene en witte achtergrond voorkomen. gen is alleen gezegd, dat de elec tronische uitrusting niet voor uitvoer bestemd was. Tussen Beersjelba en Raffiah op Israëlisch grondgebied heeft zich dinsdagochtend een incident voorgedaan tussen een Israëli sche patrouille en drie Arabische infiltranten, zo heeft een Israëli- De toestand aan de grens As sen Jemen en het Britse protec toraat Aden is thans rustiger. In het gebied van Beihan weid maandag slechts sporadisch ge schoten. Dit is dinsdag meege deeld in een communiqué var ie I regering van Aden. Hierin wor it verder gezegd, dat elemente n. J_nJ.ilLI dlllcll) lAj Ilccl L tat,II lol dLll* VCI Ut.1 gCijCgUj v.dl tfidllvt- - sche militaire woordvoerder be- j die door de Jemenitische autori kendgemaakt. j feiten worden gesteund, nog Twee Arabieren werden ge- steeds een aantal plaatsen wond en gevangen genomen. De j Aden bezet houdt. Er derde wist te ontkomen. in zijn ver sterkingen naar Beihan gestuurd. medegedeeld door het K. N.M. L Aleer bewolking. te De Bilt, geldig tot Woensdag avond. Het weer stond dinsdag onder Meer bewolking, invloed van een krachtig hoge- y, veej bewolking met hier en drukgebied met centrum ten aar enkele sneeuwbuien. Matige westen van Schotland. Noordoos- Q, vnj krachtige wind tussen telijke winden voerden dinsdag ncordoost en noord. Langs de koude lucht over ons land, waar- ^ust enkele graden boven het in plaatselijk flinke opklanngen vrieSpunt; elders lichte vorst. voorkwamen en de wind was tij- deiijk krachtig. De maximum-1 temperaturen waren langs de kust even boven liet vriespunt, verder het binnenland in over 't algemeen even onder het vries punt. Tegen de avond kwam over de Noordzee een gebied met veel bewolking en wat lichte sneeuwval in onze noordelijke provincies aan. Daarachter voer den noordelijke winden wat min der koude lucht over de Noord zee aan, waarin over het alge meen veel bewolking voorkwam. Heden verwachten we vrij veel bewolking bij een matige tot vrij krachtige noordelijke wind en de zelfde of iets hogere temperatu ren. DONDERDAG 17 JANUARI. Breskpns Terneuzen Kansweert Walsoorden v.m. 2.14 2.49 3.29 3.39 n.m. 2.4J 3.16 3.56 4.06 ZON op onder Jan. 16 8.43 17.01 17 8.42 17.03 18 8.41 17.05 19 8.40 17.06 MAAN op onder 17.55 19.21 20.46 22.09 8.19 8M 9.23 9.48

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1