ZUIVERE LEER in ONZUIVERE SFEER! Vriend van Europa aan liet roer Het conflict tussen Jemen en Groot-Brittannië HERTER OPVOLGER VAN DULLES? Nieuw Amerikaans plan voor het Midden-Oosten? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Vergadering van Franse radicalen verstoord ZON- en MAANSTANDEN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW PRINSES BEATRIX IN OOSTENRIJK Voor twee weken met haar schoolvriend'nnen Nederlanders betrokken bij uurwerksmokkel in België VOOR JIILJOENEN FRANKEN IN BESLAG GENOMEN ft NIEUWE ONDERSTAATSSECRETARIS SPRAK FRANS EN DUITS, EER HIJ ENGELS LEERDE New York (P P) De machinerie van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, het „State Department" zoals men hier zegt, is langzaam weer op gang gekomen. Men heeft daar. niet in de laatste plaats onder invloed van president Eisenhower, ingezien, dat het onmogelijk is de ondermijning van de Britse en Franse macht in het Nabije Oosten maar rustig te laten voort gaan. De Amerikaanse regering Reeft besloten, het door de crisis om het Suezkanaal geschapen luchtledig econo misch, politiek en militair op te vullen en tegelijk de ban den met Londen en Parijs te repareren. Dat vereist een programma op lange termijn. Enige dingen in die richting zijn, zoals men uit de nieuwsberichten heeft kunnen ver nemen, reeds geschied; andere maatregelen zullen in de komende maanden worden afgekondigd. jillllllHIIIIII Arrestaties in San Salvador SAMENZWERING TEGEN PRINS NORODOM SIHANOEK Ter dood veroordelingen in Marokko Butler in regering MacMillan? Franfeering bid abonnement: Terneuzen Redactle-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 12 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3969 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regela f 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nu Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur De lang verwachte boodschap over de politiek in het Nabije Oosten, door Eisenhower zelf in het Congres voorgelezen, nog voordat de jaarlijkse State of the Union daarvoor in aanmerking kwam, heeft weinig verrassingen meer opgeleverd na al wat dien aangaande tevoren bekend was geworden. Eisenhower heeft aan liet Congres machtiging ge vraagd om eventueel Amerikaan se troepen in 't Nabije Oosten te gebruiken; hij kondigde bedragen van 400 miljoen dollar aan om de staten rond de Middellandse Zee te helpen; er is, maar slechts tussen de regels door, sprake van het tegengaan van zgn. subver sieve actie. Opvallend was slechts hoe Eisenhower waarschuwde tegen Russische agressie, met name ge noemd, die hij eigenlijk als de enig mogelijke veronderstelde. Men weet dat een langdurige bespreking van Dulles met Ham- marskjöld aan de uiteindelijke re dactie van deze boodschap is voorafgegaan. Daardoor moest het wel opvallen, dat Eisenhower zich beperkte tot algemene aan wijzingen zonder nauw omschre ven doeleinden van praktische aard te noemen. Heel veel anders bleek ook niet mogelijk, omdat nu eenmaal zowel Amerika als Rusland leden van de Verenigde Naties zijn. Hammarskjoeld kon niet anders doen dan kennis ne men van de Amerikaanse voor nemens zou, hij zich tot een meer gedetailleerde mening hebben laten verleiden, dan had de vol gende dag de Russische vertegen woordiger bij hem op het matje gestaan. De boodschap heeft tegelijk verheugd en teleurgesteld. Ver heugd de landen van het Bagdad- pakt, die zich nu tegen Russische bedreigingen voelen gesteund. Teleurgesteld Egypte en het ge deelte van Egypte's Arabische aanhang, die in deze boodschap de noodzakelijkheid voelen om niet te veel tegelijk te eisen. Jor danië hoopt op betaling van Ame rika, gelijk deze vroeger door Engeland geschiedde, maar zon der voorwaarden; Nasser dreigt met verdere maatregelen tot sluiting van het kanaal indien Amerika de bevroren tegoeden niet vrij geeft; Saoedi-Arcbië slechts luistert geduldig en weet dat zijn oliestroom zal blijven vloeien. BEDREIGINGEN Reeds dadelijk echter hebben twee moeilijkheden het complex problemen opnieuw verward. De terugtocht der Israëlische troepen uit Sinai gaat langzaam, uiterst langzaam en gaat gepaard met een dusdanige verwoesting van de begaanbare wegen, dat de Joegoslavische NATO-troepen slechts moeilijk kunnen volgen. Israël is niet van plan om de zo belangrijke landstrook van Gaza vrij te geven, tenzij de Verenigde Naties waarborgen tegen nieuwe Egyptische aanvallen bieden, waartoe zij vanzelf niet in staat zijn. Maar, zegt daartegenover Egypte, als Israël Gaza niet ont ruimt, dan worden geen Engelse en Franse schepen door het ka naal gelaten! Nu heeft bovendien Egypte volkomen eenzijdig het in 1954 voor 7 jaren lopende Engels- Egyptisch akkoord opgezegd, dat Engeland in staat stelde om bij het ingrijpen van een vijandelijke macht de posities langs het Suez- kanaal te bezetten. Daarvoor on derhoudt Engeland burgerlijke technici tot grote getalen, die de opslagplaatsen van de kostbare militaire voorraden van Engeland bewaken. Volgens Egypte is het traktaat van nul en gener waar de, hetgeen dus met zich brengt ziedaar de oplossing dat deze voorraden Egypte in handen vallen, als vergoeding van de door de Israëliërs buitgemaakte zware Russische wapenen. Engeland en Frankrijk hebben fel geprotesteerd; Amerika, dat nu als arbiter in het Oosten op treedt, zwijgt DE ZUIVERE LEER Belangrijk is de ontwikkeling van de gebeurtenissen in oostelijk Europa. De speech van Chroesjt- sjef op Nieuwjaarsdag, waarin deze er voor opkwam, dat alle Russische leiders Stalinisten zijn, geeft de toestand goed weer. Men trekt men kan dat ook moeilijk de beschuldigingen tegen Stalin niet in, maar wat Stalin toepaste, was toch de zui vere leer. Er is met haastige spoed ge werkt door het Centraal Comité te Moskou, dat nu volkomen nieuwe richtlijnen heeft vastge steld voor de door Hongarije en Polen vastgelopen economische politiek van het grote Russische rijk. Grotewohl en Ulbricht zijn naar Moskou ontboden; gevolg is een soort nieuwe overeenkomst moeilijkheden in de strijd voor rimn/vv> Dorlon J nv» Grtct-Diiitc. I-in n lonrl Jn rrrnto mato hflhhPTI tussen Rusland en Oost-Duits- land, waarbij naar het uiterlijk Oost-Duitsland dezelfde conces sies krijgt, op militair gebied aan Polen toegestaan. Te Boedapest zijn de leiders van Rusland met die van Tsjecho- Slowakije, Bulgarije, Roemenië en de regering-Kadar samen ge weest; de rode NATO blijft na tuurlijk in leven, maar daarne vens komt een herziene Komin- form, waarbuitenr enerzijds Polen, anderzijds Oost-Duitsland is ge sloten. Te Moskou is ook de mi nister van Buitenlandse Zaken van Communistisch China, Tsjoe En Lai aangekomen en met groot eerbetoon ontvangen. De veroor deling zijnerzijds van de houding en de politiek van Joegoslavië heeft èn Tito èn Gomulka teleur stelling bereid. Vandaar ook, dat het bezoek ener Joegoslavische delegatie aan Warschau bijkans geen resultaten heeft opgeleverd. Sowjet-Rusland gevoelt zich ge ïsoleerdhet is niet in staat om Azië de benodigde voorraden te verschaffen; het machtig China wordt nu te hulp geroepen, waar door de positie van Rusland te genover China zeker niet wordt versterkt. SPANNING BLIJFT Amerika het eerst, daarna En geland en Frankrijk hebben af wijzend geantwoord op de nog altijd hangende nota van Boelga- nin over ontwapeningslbesprekin- gen. Al met al is er spanning te over tussen Westen en Oosten. Men moge het dan geen koude oorlog meer noemen zeker kan men niet spreken van vrede lievend naast elkander leven, ge lijk het tevoren heette. Voor Moskou is het niet zonder beden king, dat Polen voelhorens uit strekt naar economische hulp van het Westen, in het bijzonder van Amerika. De jongste besluiten van Mos kou hebben de sympathieën van Bonn ten nadele van Pankov om gekeerd. Voorlopig volgt Ade nauer de" door hem tot dusver in geslagen weg. Er zitten nu sinds 1 januari vertegenwoordigers van het Saargebied in de Bonds dag van Bonn, en het staat nu reeds vast dat, zodra er van een werkelijke Duitse legermacht op nieuw sprake kan zijn, dat gene raai Speidel, destijds staf-chef van Rommel, een belangrijk be velvoerend commando krijgt. Er zijn nieuwe moeilijkheden tussen Frankrijk en Algiers, ten dele veroorzaakt door het behou dende Franse element in Algiers, dat zijn bevoorrechte positie ziet verloren gaan. De moeilijkheden tussen Ierse opstandelingen en Noord-Ierland zijn toegenomen, hoewel de regering van Dublin zegt van niets te weten. Yemen beschuldigt nu Engeland van agressie, die door Engeland wordt ontkend. En op de jaars overgang is aan Oostenrijk presi dent Körner en aan Finland pre sident Paasikivi ontvallen, die hun land in grote mate hebben doorstaan. NIEUWE DICTATUUR IN HONGARIJE In Hongarije heeft Kadar z'n pro gramma bekend gemaakt, maar in geen enkel opzicht voldoet dat aan de verlangens der Hongaren. Van terugtrekken der Russische troepen wordt niet meer gespro ken Arbeidersraden worden slechts toegestaan wat betreft de rechtstreekse verhoudingen in de fabrieken onderling. Verkiezin gen, die in Polen op 20 januari zullen plaats hebben, worden in Hongarije niet meer genoemd; op arbeidsdiscipline wordt een grote druk uitgeoefend. Rusland leent 50 miljoen aan Hongarije; de andere satellietsta ten worden gedwongen hetzelfde te doen, maar wat betekent dit tegenover de schade, die ts aan gericht? Er zijn vertegenwoordi gers van de Verenigde Naties te Boedapest aangekomen om eco nomische besprekingen te ope nen; zelfs heeft Hammarskjoeld de rijkelijk late uitnodiging ont vangen om naar Boedapest te gaan. Welk land van het Westen zal echter zijn beurs ontsluiten om daardoor de Russische posi tie in Hongarije te versterken? Zelfs een land, dat zo dapper strijdt als Hongarije, kan niet al tijd volhouden. Toch mag men zonder twijfel een zekere ver scherping van de toestand ver wachten, die maar al te gauw tot nieuwe konflikten kan leiden. Zeker wanneer de brand ook zou worden gestoken in Polen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden) Het districtshoofd van Bre- genz in Oostenrijk dr. Langle, heeft zich donderdagavond j.l.. in gezelschap van de burgemeester van Lech, Johann Pfefferkorn, en het gemeenteraadslid Ernst Skar- darassy, naar Zürs begeven, om aldaar Prinses Beatrix namens het hoofd van het provinciaal bestuur en de Oostenrijkse rege ring te begroeten. Dr. Langle von Bludenz over handigde de Nederlandse Kroon prinses een ruiker anjelieren in de Oostenrijkse kleuren rood en wit. Prinses Beatrix gaf blijk dit gebaar zeer te waarderen. Zij liet zich geestdriftig uit over de bij- izonder goede gelegenheid tot ski- iopen in de omgeving van Zürs en Lech. De Prinses, die een uitstekende skiloopster is, zal twee weken in hotel Lorünser verblijf houden. Zij maakt dagelijks uitgebreide tochten. Vijftien schoolvriendin nen delen haar verblijf in Oosten rijk. In de nacht van donderdag op vrijdag lieeft de opsporingsbri gade van de Belgische douane dienst een inval gedaan in een huis aan de Jacob Jordaenstraat te Antwerpen, dat werd bewoond door iemand van niet-Belgische nationaliteit, en een partij van 6000 Zwitserse horloges, die ge smokkeld zouden zijn, in beslag genomen. ONBEPERKTS GARANTIf VERIN Onder de personen die zijn aan gehouden bevinden zich twee Ne derlanders, inwoners van Eind hoven, die worden verdacht van smokkel, en enige horloge-ma- kers, die het huis juist voor de inval hadden verlaten, met een aktentas vol uurwerken, die zij hadden gekocht. De waarde van de in beslag genomen goederen beloopt verscheidene miljoenen franken. Herbert Hoover jr., die tijdens de Egyptische crisis de zaken voor de zieke minister Dulles behandelde, was van het begin af een ontoereikende plaatsver vanger van de zelf ook al niet volkomen voor zijn zaak bere kende chef geweesf Inmiddels is hij afgetreden en de benoe ming van gewezen gouverneur van Massachusetts, Christian A. Hert-er, tot onderstaatssecre taris betekent, dat deze niet al leen op het .State Department" veel te zeggen krijgt, maar bo vendien dat hij, in het geval Dulles zijn functie neerlegt - ve len geloven, dat hij in het voor jaar zal doen - diens opvolger wordt. De „Herald Tribune" sprak over zijn benoeming als een .superb choice" en andere bladen zagen in hem een ver tegenwoordiger van het door Eisenhower geproclameerde pro gressieve republikanisme. In elk geval is Herter een hoogst interessante persoonlijkheid. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Vijfhonderd Japanse mijnwer kers zullen drie jaar lang in ko lenmijnen in het Rührgebied werken om vertrouwd te raken met de werkwijze in de Duitse mijnen. In een donderdag te Bonn ge publiceerde Duits-Japanse be kendmaking wordt gezegd, dat de Japanners met vliegtuigen naar Duitsland worden gebracht. Zij worden in het Rührgebied gelijk gesteld met de Duitse mijnwer kers. Clement Zablocki. een demo cratisch lid van de commissie voor buitenlandse aangelegenbe den van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft vrij dag meegedeeld dat er plannen bestaan voor een resolutie inzake het Midden-Oosten, die de voor stellen van Eisenhower beoogt te vervangen. Deze resolutie zal aan Eisen hower lang niet zulke verstrek kende economische en militaire bevoegdheden toestaan als de president gevraagd heeft. Zablocki verklaarde dat voor bereidende besprekingen hebben aangetoond dat tenminste zes de mocratische leden van de com missie bereid zijn de resolutie te steunen. De resolutie zal voorts een ver klaring van het Amerikaanse con gres inhouden, waarin Amerika's bezorgdheid voor de veiligheid en stabiliteit van het Midden-Oos- De autoriteiten van San Sal vador melden cle ontdekking van een kqmplot om president Jose Maria Xemus uit de weg te ruimen. Woensdag zijn drie vreemde lingen, onder wie het hoofd van de geheime politie van Nicara gua, gearresteerd. ten wordt uitgesproken. Ze zou verder beloven dat het congers bereid is om de voorstellen .van Eisenhower voor een economi sche politieke en militaire maat regelen die voor het gebied nodig geacht worden te behandelen. Maar dit zou geen kracht van wet bezitten. Prins Norodom Sihanoek, ex- koning en ex-premier van de Indochinese staat Cambodja, heeft vrijdag verklaard, dat hij is ingelicht over een politie-opstand die met beliuip van buitenlands kapitaal tegen hemzelf en de Sangkoem (de regeringspartij) georganiseerd wordt. Hij zei dit bij de opening van de vierde zitting van de Sang koem (socialistische volksge meenschap), waarvan hij voorzit ter is. De prins verklaarde, dat Cambodja een koninkrijk moet blijven, omdat anders „anarchie of slavernij" zullen heersen. (De prins trad vorig jaar als koning af om de Sangkoem te stichten, die bij latere verkiezin gen alle 91 zetels van de nationale vergadering van Cambodja ver wierf. Zijn vader volgde hem als koning op. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat de recente incidenten tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen niet ernstiger zijn dan die in het verleden. Zij zouden ech ter zijn „opgeblazen" in de pro paganda die Jemen onder Russi sche invloed te Cairo voert. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Britse regering de bedreiging van Jemen om een beroep te doen op „vrijwilli gers", Russen inbegrepen, niet ernstig opneemt. Hij zei dat En geland op het ogenblik niet van plan is het conflict voor de Ver. Naties te brengen en dat er van de zijde der Britse regering even min sprake is van een verzoek van de Ver. Naties om waarne mers naar het gebied in kwestie te zenden. Kolonel Anwar Sadat, hoofd redacteur van het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria", verklaarde vrijdag, dat de „Britse agressie" in Jemen een proef voor de leer van Eisenhower is. Jemen ligt in het Midden-Oosten zo verklaarde hij. „Wat is nu de Amerikaanse mening over deze agressie en welke stappen zullen genomen worden om er, ln over eenstemming met het nieuwe Amerikaanse program, een einde aan te maken?" In een Arabische uitzending van radio-Moskou werd vrijdag verklaard, dat bij aanvallen van Britse straalvliegtuigen op de Jemenitische steden Kutaiba, El- Biada en Al-Zobiar „honderden mensen om het leven zijn geko men of gewond. Veel wijken van deze steden werden vernield". „De wereldopinie eist beëindi ging van deze agressie en herstel van de vrede in dat gebied", al dus radio-Moskou. De regering van Aden maakte vrijdag melding van nieuwe Je menitische aanvallen in het ge bied van Dhala een versterking van het Jemenitische garnizoen te Kataba, nabij de grens van het protectoraat Aden. Deze plaats is het middelpunt van de recente grensincidenten. Het garnizoen van deze plaats teltnu circa 900 man. In Beihan hebben Jemenitische troepen Bir Waalah aangevallen. De militairen van Beihan en de plaatselijke stammen verzetten zich krachtig, aldus het commu niqué. De legatie van Jemen in Bonn maakte vrijdag bekend, dat de Britse autoriteiten door aanhou dende aanvallen met vliegtuigen en tanks proberen de Jemeniti sche opstand in het gebied van Aden neer te slaan. Kataba, Ha- reeb en Albayda, die volgens de Britten bolwerken van de rebel len zijn, worden aanhoudend ge bombardeerd. Er zijn enige hon derden doden te betreuren. Een tiental slachtoffers zijn buiten landers. Twee van de moordenaars van een jonge vrouw en haar zuster die tijdens de incidenten in ok tober te Meknes in Marokko ge dood werden zijn donderdag door een tribunaal ter dood ver oordeeld. Een van hen werd bij verstek veroordeeld. Het tribunaal ver oordeelde een persoon tot le venslange dwangarbeid, 3 kre gen twintig jaar dwangarbeid en vier gevangenisstraffen. ARCHITECT DER MILJONAIRS. De Herters zijn van Duitse oorsprong en hielden zich oor spronkelijk geheel afzijdig van de politiek. De grootvader was architect, kwam uit Stuttgart en bouwde op de Newyorkse Fifth Avenue prachtige huizen voor de miljonairs van de toenmalige tijd, de Vanderbilts, de Morgans enz. Maar grootvader Herter was een romanticus. Hij had zich een doel gesteld: wanneer hij een miljoen had verdiend, zou hij naar Parijs gaan en daar schilderen. Hij verdiende zijn miljoen en vertrok inderdaad in 1855 naar de Franse hoofd stad, waar hij twee jaren later aan t.b.c. stierf. Zijn zoon, Albert Herter, die een schilderes, Adele McGinnis had gehuwd, drukte het voet spoor van zijn vader en leefde als portretschilder in de buurt van de Are de Triomphe. Hier werd in 1895, als tweede zoon uit dit huwelijk, Christian Ar chibald Herter geboren, die vloeiend Frans en Duits sprak, eer hij Engels leerde. JEUGD EN HUWELIJK. De uitermate lange jongen, die jarenlang wegens een ge bogen ruggegraat een korset droeg, kwam negen jaar oud naar Amerika, studeerde daar later in Harvard, wilde binnen huis-architect worden, maar trad tenslotte in diplomatieke dienst, die voor hem met 'n on dergeschikt baantje in de am bassade te Berlijn begon. In 1917 huwde hij Mary Caro line, een dochter van de miljoe nen bezittende Standard-Oilfa- milie Pratt uit Brooklyn. Het wereldberoemde Pratt-instituut is een stichting van dit in Ame rika wijdverbreide geslacht, dat in zijn rijen petroleum- en bank- maar ook links-radicale schrij vers en geleerden telt. Later werd Herter een promi nent lid van de hoge kringen van Boston, die zich als de meest traditionele groep der Verenigde Staten beschouwen. Maar het ware verkeerd, de Her ters tot de zogenaamde „brah manen" van Boston te tellen. Zij behoren weliswaar tot de „upper class", maar niet tot de oude, gevestigde aristocratie der Cabots, Lowells enz. LANGZAME CARRIÈRE Het duurde lang voor Herter's eigenlijke carrière begon. Een tijdlang gaf hij een cultuur-filo sofisch maandblad, „The Inde pendent" uit, later een sport blad, voltooide intussen zijn stu dies, werd lector voor interna tionaal recht in Harvard en ten slotte een actief lid van de re publikeinse partij. Sinds 1930 werd hij gouverneur van de staat Massachusetts. Herter geldt als een zeer char mant en vriendelijk man, die persoonlijke twisten haat en veel gevoel voor partijdiscipline heeft. Dewey heeft hem eens, toen hij over de republikeinse gouverneurs sprak, de „slagroom op de koffie" genoemd. In zijn partij ziet men in hem een sym bool van het internationalisme. Toen in 1947 de inmiddels de republikeinen in de Senaat er toe overhaalde, het program ma van buitenlandse hujpverle- ning der regering te steunen, was het Herter, die in het Huis van Afgevaardigden de daar ze telende isolationisten uit hun posities manoeuvreerde. Aan het hoofd van een congrescommis sie trok hij door Europa, werd daar van de noodzaak van hulp verlening overtuigd en was in 1948 een der felste strijders voor het Marshall-plan. Het is geen wonder, dat de president Herter, die evenals Eisenhower typisch een „man van het midden" is, van het be gin af als een vertrouweling heeft behandeld. Herters politieke beschermers zijn, buiten de president, vooral de oude. ervaren republikeinse parlementariër Joe Martin, ver der een man als Henry Cabot Lodge en in het bijzonder ook de vroegere minister van han del Sinclair Weeks, die, evenals Lodge, uit Boston stamt en daar de almachtige van de re publikeinse partij was. (Nadruk verboden) Richard Butler heeft vrijdag middag te verstaan gegeven dat hij deel zal uitmaken van de re- gering-MacMillan. Hij verklaarde tegenover jour nalisten: „Ik heb tegen iedereen gezegd dat ik bereid ben een functie in de nieuwe regering te bekleden en ik geloof dat dit zal gebeuren. MEER WIND. In de polaire lucht waarin we ons vrijdag bevonden passeerde een rug van hogedruk ons land. Dit had tot gevolg dat de buiïg- heid niet groot meer was en slechts in enkele stations in het westen van het land een mm re gen werd afgetapt, gevallen in de periode van 's ochtends tot 's avonds 7 uur. De genoemde rug was een uit loper van een hogedrukgebied dat ook vrijdagavond nog met een druk van 1040 mb in het centrum ten zuiden van Ierland werd aan getroffen en nagenoeg stationair is. Van IJsland bewoog zich on dertussen een depressie in oos telijke richting naar Midden- Scandinavië. Het koudfront trok vrijdagavond tussen deze twee druksystemen in oostelijke rich ting over Schotland. Daar nam de wind uit west tot zuidwest tot stormkracht toe hetgeen boven dien gepaard ging met regen. In de loop van zaterdag bereikt dit front ook ons land. Daarom gaat de wind uit west toenemen tot krachtig of hard en zal er enige regen vallen. De temperatuur bereikt in de middag ongeveer dezelfde waarde als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Enige regen Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Krachtige tot harde wind tussen noordwest en zuid west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. ZONDAG 13 JANUARI. Demonstranten hebben don derdagavond een politieke bij eenkomst in de Parijse „Velo drome d' Hiver", waar de radica le leider Mendes-France het woord zou voeren, verstoord door in het midden van de zaal brand te stichten en de vijfdui zend toehoorders met traangas- bommen te bestoken. Terwijl de brandweer poogde het vuur te blussen, gingen de politieke tegenstanders elkaar met stukken van het meubilair te lijf. Een aantal personen liep lichte verwondingen op. Temid den van de verwarring riep Mendes-France door een micro foon Ik wil mijn vrienden niet langer bloot stellen aan het ge weld van deze bruten. De verga dering is afgelopen". Bij de over val zouden zowel communisten als poujadisten betrokken zijn geweest. De bijeenkomst was belegd in verband met een tussentijdse verkiezing. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.13 11.48 0.28 0.38 n.m. 11.25 12.40 12.50 MAANDAG 14 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.48 0.23 1.03 1.13 n.m. 12.11 12.46 1.26 1.36 ZON MAAN op onder op onder Jan. 12 8.46 16.55 13.21 4.38 13 8.45 16.57 14.12 5.45 14 8.44 16.58 15.17 6.46 15 8.44 17.00 16.33 7.38 16 8.43 17.01 17.55 8.19 17 8.42 17.03 19.21 8.54 18 8.41 17.05 20.46 9.23

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1