Uit de Provincie Binnenlands nieuws. Rede van Minister Hofstra Hilary op eigen wieken 1957 WORDT MOEILIJK JAAR Enige aspecten van het financiële en economische beleid ..Wij bevinden ons in een toestand van overspanning, en moeten ons nu enige beperkingen gaan opleggen. Daar toe is het op de allereerste plaats nodig, dat wij doen wat er te doen valt en daardoor er naar streven in een betere situatie te geraken. Ik ben er van overtuigd, dat 't gehele jaar 1957 moeilijk zal zijn. Aanleiding tot pessimisme is er niet, maar wel dienen wij, te beseffen dat wij in drin gende tijdnood kunnen geraken. Indien integraal gedaan wordt wat de omstandigheden thans vereisen, kan een vreugdevoller perspectief, echter niet op korte termijn, tegemoet worden gezien" Wettelijke regeling afbetalingssteisel TERNEUZEN. ELK DOOSJE SPENCER BEVAT 20 VAN DE BESTE SIGARETTEN TER WERELD i Nieuwe plannen van Piccard Nasser ziek Justitie treedt nog niet op tegen voetbalpools AGENDA De Amerikaanse troepen in West-Duitsland Het Indonesische Kabinet na het uittreden van de Masjumi Tot deze conclusie kwam gis-1 beperking stelde de minister de termiddag de minister van Finan- vraag: waar liggen de oorzaken cïën de heer H J Hofstra-, die van de overbesteding? aan een koffietafel van de werk- geversgroep in de Partij van de Arbeid (in Kransnapolsky te Am sterdam) het woord heeft ge voerd over „enige aspecten van het financiële en economische beleid". De minister mérkte op, dat men van hem geen sensatio nele nieuwtjes kon verwachten, maar dat hij uitsluitend opmer kingen zou plaatsen aan de hand van hetgeen bekend is, met name naar aanleiding van het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de bestedingsbeperking. Als eerste punt van de centrale doelstellingen van het kabinet in het financiële beleid noemde mi nister Hofstra de handhaving van 't monetaire en budgetaire even wicht Het monetaire evenwicht stelde hij voorop wegens het uitermate grote belang van een waardevaste munteenheid. In dit verband merkte spreker op dat er uiteindelijk geen tegenstel lingen zijn tussen de belangen van de ondernemers en die der massa van de bevolking. Hun belangen lopen immers parallel. Dat het monetaire evenwicht thans ontbreekt, vindt vooral zijn oorzaak in een nationale overbe steding. waardoor wij dit jaar seer ernstig zijn doorgeslagen naar de kant van het tekort. Het ■jein staat op onveilig, want zelfs ia de beste maanden van het jaar heeft zich een tekort in de be talingsbalans voorgedaan. Op de geld- en kapitaalmarkt valt een stijging van de rente waar te nemen, omdat het geld, dat drin gend nodig is, niet voldoende be schikbaar is. Daarvan is het ge volg. dat de woningbouw wan bopig in het gedrang is gekomen, •ten gevaar waarop wij ernstig bedacht moeten zijn. Als tweede punt van de een trale doelstellingen van het kabi net noemde spreker een hoge werkgelegenheid, vergroting van de produktie. van de uitvoer en van het. nationale inkomen. „Wij staan voor een veel moeilijker probleem dan enig ander land in West-Europa. Wij moeten im mers nieuwe mogelijkheden tot werkgelegenheid zoeken voor de groeiende bevolking, en niet al teen werkgelegenheid, maar ook woningen. Er ïs een ontzaglijke behoefte aan behoorlijke kapitaal vorming wegens de zware eisen, «Be gesteld worden om te voor zien in de grote behoeften op al lerlei gebied. Men denkt hier aan de stadsuitbreidingen, de aanleg ran wegen, de elektrificatie enz. Voor zover mogelijk, dienen wij echter vast te houden aan de po litiek van prijsstabilisatie. Met name dient de overheid met haar maatregelen te compenseren dat gene. wat in de particuliere sec tor verkeerd gaat." Overgaande op het rapport van de S. E. R. inzake de bestedings- Het stel len van deze vraag achtte hij niet erg zinvol. Alle hierover ver spreide theorieën houden een stukje waarheid in, maar de kwestie is, dat zij in zodanig ver band met elkaar staan, dat de ene theorie niet mogelijk is zon der de andere. De minister zette uiteen, dat in een aantal bedrijven hier te lande het investeringsprogramma zo ambitieus is opgezet, dat men meer ging investeren dan in ons land gespaard werd, zodat men het evenwicht ging verbreken. Er is overbesteding in alle secto ren van het maatschappelijk leven en het gaat er nu om op welke manier wij het verloren evenwicht kunnen herstellen. Soms wordt de schuld uitsluitend op de overheid geworpen. Maar al te gemakkelijk maakt men de overheid tot de zondebok. Maar ook de particuliere sec tor moet een passend aandeel leveren in de bestedingsbeper king. De minister zette uiteen, dat de consumptie zeer aanzien lijk is toegenomen. Terwijl de particuliere investeringen nog sterker omhoog zijn gegaan, zijn de besparingen niet evenredig toegenomen. Structureel heeft Nederland een krachtige indu strialisatie nodig, „maar men ver- gete niet, dat men niets heeft aan een mooi doel in de verte, als men onderweg zijn benen breekt. Voor het ogenblik mogen wij zeker niet verder springen dan onze polsstok lang is". Naast de bestedingsbeperking zullen enkele belastingmaatrege len nodig zijn om de koopkracht in de particuliere sector te ver minderen. Met belastingverho gingen in het algemeen moeten wij echter voorzichtig zijn. De minister zou er zich over verheu gen, indien hij niet al te sterk het instrument van belastingver hoging behoeft te hanteren. Een feit is evenwel, dat wij een stap terug moeten zetten. Wij staan voor een pijnlijk proces, omdat elke teruggang nu eenmaal pijn lijk is, doch men beseffe wel, dat bescheiden offers verre de voor keur genieten boven een „crash", die grote brokken zal maken. Derhalve dienen wij tijdig de ba kens te verzetten. De prioriteit van de woningbouw betekent, dat andere zaken moeten worden ach tergesteld. Wij staan immers voor de taak op korte termijn die maatregelen te nemen, welke de omstandigheden vereisen. Als we doorgaan met toch maar onze investeringsplannen voort te zet ten en nieuwe taken te entame ren, dan lopen wij onherroepelijk klem. MOORD TE NIEUWLAND OPGEHELDERD. Achtte de politie eerder op de avond zelfmoord door wurging nog het meest waarschijnlijk, thans heeft de districtscomman dant van de rijkspolitie in Zee land, majoor Van Ballegooyen de Jong, zojuist medegedeeld dat het onderzoek in de zaak van de dood aangetroffen weduwe in een zodanig stadium is gekomen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat niet aan moord be hoeft te worden gedacht. Uit deze mededeling zou volgen dat de we duwe zelfmoord heeft gepleegd. BOUW PROVINCIEHUIS TE MIDDELBURG KAN BEGINNEN. Het gedeelte van de Abdij te Middelburg, waarin de bureaus van de rijkspolitie zijn geves tigd en waarin enige andere diensten zullen worden gehuis vest, is weldra voltooid. Het voorbereiden der plannen voor de bouw van dat gedeelte, bestemd voor de huisvesting van de provinciale griffie, is gereed, zodat met de uitvoering daarvan binnenkort zal worden begonnen. Dit heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, in de vergadering der Pro vinciale Staten medegedeeld. Daarmee is een einde gekomen aan de reeds enkele jaren be staande onzekerheid omtrent de voltooiing der restauratie van de laatste gedeelten der Abdij. De provinciale griffie is nu nog ondergebracht in enige oude pan den op de Dam te Middelburg, die voor het werk ongeschikt en te klein zijn. De Nederlandse Huishoudraad te 's-Gravenhage heeft aan de staatssecretaris van Economi sche Zaken een nota gezonden naar aanleiding van het advies inzake de wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel, dat onlangs door de Sociaal Econo mische Raad is uitgebracht. De Nederlandse huishoudraad rericlaart zich op verscheidene ponten akkoord met het S. E. R. - advies (oa. het laten vervallen ran een waardegrens, waardoor alle goederen onder de regeling allien vallen; uitbreiding van de categorieën van hen, waar- roor de wet verplichting zal in houden verhoging van het aan betalingspercentage). Ten aan- sten van enkele andere punten is de Nederlandse huishoudraad ran mening, dat de voorstellen van de S. E. R. niet ver genoeg gaan om de kwade gevolgen van het afbetalingsstelsel, indien on juist gehanteerd, afdoende te kunnen bestrijden en de consu ment genoegzaam te bescher men in een verhouding, waarin hij veelal de zwakste partij is. De Nederlandse huishoudraad wenst o.a.Steeds een akte bij het sluiten van afbetalingsover eenkomsten; medewerking van beide echtgenoten; uitsluiting ran de mogelijkheid tot loonses- sie; verbod van verkoop van be paalde goederen op afbetaling; verbod van verlenen van alle diensten op afbetalinginvoe ring van een vergunningenstel sel om te kunnen optreden als verkoper op afbetaling; verbod van colportage; verplichte regi stratie van wanbetalers; waar borging van voldoende beharti ging der soe&ie belangen in een commissie van advies en bij stand bij een komende regeling van het afbetalingswezen. DIAMANTEN ECHTPAAR TE VOORTHUIZEN. Dinsdag 15 januari is het 60 jaar geleden, dat de heer D. Broekhuis en zijn echtgenote, me vrouw J. Broekhuisvan Deelen te Voorthuizen in de echt werden verbonden. Het diamanten paar heeft een leven van hard werken achter de rug, doch geniet nog een uitstekende gezondheid. De bruid, die 81 jaar is, bracht tien kinderen ter wereld, waarvan er nog acht in leven zijn. Voorts zijn er 20 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. De bruidegom, die 85 jaar is, bezoekt nog iedere donderdag trouw pe rfiets de Bamevcldse eier- en pluimveemarkt. UITBREKER GEVAT. De politie te Den Haag heeft de 26-jarige dakbedekker W. B. en de 19-jarige metselaar K. J. Z. aangehouden, die in de nacht van woensdag op donderdag de rui ten bij H. M., wonende in de Maasstraat, hadden ingeworpen. De oorzaak hiervan schijnen moei lijkeden te zijn geweest tussen M's dochter en beide arrestanten. Het inwerpen der ruiten veroor zaakte natuurlijk enige conster natie en de inspecteur van dienst reed nog enige tijd na het relle tje in de buurt rond. Daarbij zag hij een man lopen, die het gelaat met de handen bedekte, hetgeen zijn argwaan wekte. De man werd aangehouden en bleek de 19-jarige H. N. te zijn, die on langs uit de arrestantenbewaar plaats was ontsnapt, waar hij vastgezet was wegens diefstal van ijzer. te**"*- 102-JARIGE TE STADS KANAAL OVERLEDEN. Te Stadskanaal (gem. Wilder- vank) is woensdagavond over leden de 102-jarige weduwe G. TripNiks. Zij werd op 3 febr. 1854 te Drouwenermond, in de Drentse gemeente Borger, gebo ren. De laatste tijd woonde de hoogbejaarde vrouw samen met een dochter. LASSER BIJ ONGEVAL GEDOOD. In de constructiewerkplaats van de lifma B. Sneep te Schiedam was donderdagmiddag de 28-ja' rige elektrische lasser M. J. G., wonende te Schiedam, bezig met lassen. Hij gebruikte, zoals wel meer schijnt te gebeuren, als werkbank een leeg vat. Op een gegeven ogenblik vloog het dek sel met een enorme klap van het vat en trof de lasser, die op slag werd gedood. Het vat vloog door het dak van de werkplaats. Door de ontploffing werd een aantal ruiten vernield. Het ongeval gebeurde op de eerste dag dat G. in dienst van de firma was, evenals zijn schoonvader, die het ongeval zag gebeuren. n> Geslaagd. Voor het onlangs gehouden examen praktijk-diploma boek houden is geslaagd de heer J. van Langevelde, alhier. Prijsuitreiking Veilig Ver- keer-prijsvraag. In het Parochiehuis had woens dagavond de prijsuitreiking plaats van de prijsvraag die ge durende de periode van 18 tot en dat voor de prijijsvraag zulk een grote belangstelling heeft be staan. „Ieder is öf bij veilig ver keer öf bij de winkels betrokken," aldus de heer Bliek. De mannen en de kinderen moeten speciaal op het verkeer letten. De huis moeders moeten vertrouwen heb ben in de winkelier bij wie zij ko pen". De heer Reinders noemde het van groot belang dat ieder zo goed mogelijk de verkeersregels kent. Dit ter eigen bescherming. Na beide sprekers werd over gegaan tot de uitreiking van de troostprijzen, want ook degenen, die aan de prijsvraag hebben meegedaan en geen prijs hebben gewonnen, kwamen, voor zover in het Parochiehuis aanwezig, voor een troostprijs in aanmer king. H 4$ Na deze eerste prijsuitreiking werden enkele korte filmpjes ver toond en werd er een hersengym nastiek gehouden tussen een ploeg volwassenen en een ploeg kinderen. De vragen die moesten worden beantwoord betroffen uit sluitend verkeersproblemen. Tot grote schande der volwassenen waren het de kinderen die de beste antwoorden gaven. Uitslag 4%3%. Hierna werden de prijzen uit gereikt aan de winnaars van de wedstrijd. De door de deelnemende win keliers beschikbaar gestelde prij zen waren zonder uitzondering de moeite van deelname aan de wedstrijd dubbel waard. Ook voor twee ploegen volwas senen werd nog een hersengym nastiek op veilig verkeersgebied gehouden, waarna tot slot nog enkele filmpjes werden vertoond. De uitslag van de wedstrijd luidde als volgt: Wim Jurry, Langestraat 7, Hoek; A. J. Buijze, Emmalaan 5, Terneuzen; Kees van Waart, Goudsbloemstraat 10; -Hans Eek hardt, Jul. v. Stolbergstraat 23; Willie de Roo, Axelsestraat 97; Hennie Ollebek, Aagje Deken straat 11; Piet de Graaf, Bern hardstraat 33; Jettie Heidekamp, Geraniumstraat 14; R. v. d. Gou we, Emmalaan 5; Willem v. d. Hooft, 2e Verbindingsstraat 5; C. de Roo, Chrysantstraat 20; Wim Simons, Axelsestraat 164; Hennie Hamelink, IJslbaanstraat 2; H. Helmendach, Kanaaldijk P 67; A. Jansen, Donze Visser- turmac TOBACCO COMPANY 26; Maarten Penne, Dahliastraat 12; C. P. v. Damme en M. v. d. Akker, Lange Kerkstraat 92; K. Leenhouts, Nieuwstraat 2; Rob Roos, W. de Zwijgerlaan 50; L. Verhage, Middensluis 8 F. met 29 december 1.1. door de „Ver- straat 9; Ans van Hooydonk, Nar- eniging voor Veilig Verkeer Ter- neuzen en Omstreken", in samen werking met de Vereniging voor de Handeldrijvende middenstand „Terneuzen Klimop", werd geor ganiseerd. De heer W. Bliek, voorzitter van „Klimop" heette de vele aan wezigen van harte welkom en sprak er zijn voldoening over uit cisstraat 14; Rosa Buyse, Azalea straat 54; Pieter Thalen, Kazer nestraat 4; Elly Schalk, Juliana- straat 26; Tonny Kroes, Anjer straat 9; Lia Schutte, Juliana- straat 20; D. J. Helmendach, Ju liana v. Stolbergstraat 9. De troostprijzen werden ge wonnen door: Jannie Schalk, Julianastraat l,' m Professor A. Piccard, die in dertijd met een ballon met druk- gondel een hoogte van 16.000 me ter heeft bereikt, wil een nieuwe poging doen om een hoogte van 30.000 meter te bereiken. Op een persconferentie te Mün- chen verklaarde Piccard woens- dat, dat hij voor zijn nieuwe stratosfeervlucht niet één maar verscheidene ballons wil gebrui ken. Door de uitzetting van het gas op de gewenste hoogte zou één ballon te grote afmetingen krijgen. Volgens berichten uit Cairo, die in Aziatische diplomatieke krin gen ontvangen zijn, is president Nasser van Egypte ziek als ge volg van een maagkwaal, de gro te spanning waaraan hij sedert verscheidene maanden onderhe vig is en de drukke werkzaam heden, waardoor hij soms tot de ochtenduren bezig is. De artsen zouden verontrust zijn. O In afwachting van het resul taat van nadere besprekingen tussen de z.g.n. toto-commissie van de K.N.V.B. en het ministerie van Justitie zal, naar verluidt, voorlopig nog niet worden opge treden tegen de voetbalpools. Hoewel de procureurs-generaal de bevoegdheid hebben te allen tijde een proefproces aanhangig te maken, zouden zij eerst de ver dere ontwikkeling in deze kwes tie willen afwachten. Zoals be kend is lag het oorspronkelijk in de bedoeling na 7 januari tegen de grote voetbalpoolcombinaties op te treden. VRIJDAG 11 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Schandaal in Sorren to". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur, „Mijn kind is ontvoerd". ZATERDAG 12 JANUARI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur. „Schandaal in Sorren to". Concertgebouw, 8 uur: „De schrik van de Sioux". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Gevaarlijk spel". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mijn kind is ontvoerd". Senator Hubert Humphrey, de voorzitter van de subcommissie van de Amerikaanse senaat voor buitenlandse betrekkingen, heeft er donderdag bij de Amerikaanse regering op aangedrongen de mo gelijkheid van terugtrekking der Amerikaanse troeperi in West- Duitsland te overwegen. Volgens hem kunnen hierdoor wellicht de hereniging van Duits land bevorderd en de spanning tussen Oost en West verminderd worden. Humphrey die eveneens Ame rikaans vertegenwoordiger bi| de Ver. Naties is, hoopt Amerika te vertegenwoordigen in de subcum missie voor ontwapeningsvraag stukken van de V. N., Humphrey zei dat hij het eens is met George Kennan voor malig Amerikaans ambassadeur' in Moskou en opsteller van de anti-communistische politiek van de regering-Truman dat schei ding tussen de Amerikaanse en Russische strijdkrachten in Euro pa de eerste noodzakelijke stap naar ontwapening van de wereld is. INDONESIë. Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige „Margriet" is „Margriet"' reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES Nadruk verboden. 48) Een landelijk uitziend meisje met een fris gezicht verscheen op ons bellen op nummer mis schien kan ik beter geen nummer noemen, de dames Sparlow hou den misschien niet van publici teit, ze zijn zo gevoelig, dus zal ik er alleen maar over spreken als Nottingham Place. Ze was niet gekleed, ik bedoel ze was niet in het gebruikelijke namid daguniform, zwarte japon met wit gummi kraagje en manchet jes, zoals de Bloomsbury hitjes hadden gedragen, maar haar ka toenen japonnetje was rose en fris en aardig, en haar schortje was vlekkeloos, en zij glimlachte zo verwelkomend, dat we naar binnen gingen zonder op een uit nodiging te wachten. Wilden we het niet kwalijk ne men, dat de zitkamer nog niet helemaal klaar was? vroeg ze. De knecht was nog niet geweest om de gordijnroeden aan te brengen, maar als we wilden gaan zitten, dan zou de juffrouw dadelijk komen. „Heb je je niet vergist?" fluis terde Juanita. „Het ziet er" en ze keek de kamer rond „veel te goed gemeubileerd en netjes uit voor een pension." Ik keek naar het strookje pa pier in mijn hand, waarop ik de verschillende adressen had opge schreven. „Neen het is in orde". „Maar kijk eens naar het kleed." „Ik heb gekeken." „En er zijn geen consoles of vergulde spiegels of volgepropte schoorsteenmantels." „Des te beter." „En de schilderijen zijn prach tig!" „Het is opvoedend, om in een aangename omgeving te wonen." „Maar denk aan de kosten. Hi lary." „Ach, Juanita, dat is liét kreunde ik. De deur ging zachtjes opén'en het kleinste en liefst-uitziende dametje, dat ik ooit gezien had, kwam de kamer binnen, schuw en toch bedaard. Het was onmo gelijk, haar leeftijd te bepalen; zij was van het soort, dat er eigenlijk dertig tot vijftig net eender uitziet. Er waren geen lijnen in haar gave huid, haar haar was weelderig en glanzend, haar ogen waren bruin en heel helder, en haar figuur was zo nietig, dat je je kon verbeelden, dat zij in staat was, zonder moei te door een van die ouderwetse croquet-bogen te kruipen. Ze vroeg ons, te gaan zitten, en wierp toen een vlugge pijlsnelle blik op Juanita. „Ik ben bang, dat we aan een verkeerd adres zijn. We zijn op zoek naar een pension voor mijn nichtje." J „Maar dit is een pension. Ten minste binnenkort zal het er een zijn. Mijn zuster en ik zijn pas een paar dagen geleden gekomen en we zijn, zoals u ztet, nog niet helemaal op orde. De man van de gordijn- en traproeden is zo on betrouwbaar." „Ik ben bang, dat uw pension- prijs veel te hoog voor me zal zijn", zei ik bot, en mijn hart sloeg wild in de hoop, dat zij „neen" mocht zeggen. Zij aarzelde. „Wel. we hebben1 die nog niet helemaal geregeld. Wat wat wenst u te betalen?" „ik zou graag 'allés wat u vraagt willen betalen," zei ik, terwijl ik de gezellige kamer rondkeek en toen naar haar lief gezicht, „maar het spijt me te moeten zeggen, dat ik niet meer dan een pond per week kan missen." „Dat is niet erg veel", mompel de zij zacht. Het is erg weinig. Ik zou dol graag in staat willen zijn, maar te betalen, maar op het ogenblik kan ik niet. Ik ga werken. Ik moet mijn eigen brood zien te verdienen." „O!" zei ze, en keek :rg opge lucht, „dat verandert de toestand. Men moet zijn prijzen wel label stellen voor mensen speciaal meisjes die hun eigen brood verdienen. Wilt u mij even ver ontschuldigen; ik moet mijn zus ter raadplegen." Zij haastte zich, ja rende bijna de kamer uit en sloot de deur zorgvuldig achter zich. „Wat een schat!" zei Juanita. „Ze is geweldig lief. Zag je haar kleine buiging, toen ze de kamer inkwam? O, hoe graag zou ik hier willen komen! Maar dat zou al te mooi zijn; ik heb er geen geld voor." „De meeste aantrekkelijke din gen zijn kostbaar." „Behalve dingen zoals maan licht op brekende golven, en wei den, bezaaid met madeliefjes en boterbloemen." „Maar je kunt niet van maan licht en boterbloemen leven." (Wprdt, vervolgd.) Een woordvoerder van de P.N.I., de partij van de minister-presi dent Ali Sastroamidjojo, heeft donderdag verklaard, dat „de steun van de communisten be slist zal worden aanvaard" na het uittreden van de Masjumi uit de coalitieregering. Sarmidi Mangungsarkoro, de waarnemend secretaris-generaal van de P.N.I. voegde hieraan toe, dat zijn partij niet voornemens is de communistische partij tot dèelname aan het kabinet uit te nodigen. De partij zal echter „de zaak opnemen", als de commu nisten zouden verklaren, dat zij in de regering wensen deel te nemen. Mangungsarkoro zeide, dat na het uittreden van de Masjumi de regering beter in staat zal zijn om, indien nodig, „krachtig op te treden". De mogelijkheid van een krach tig optreden tegen de rebellen van Sumatra, nu de Masjumi de regering heeft verlaten, wordt door het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" een groot ge vaar geacht. Het blad schrijft, dat van nu af aan het van de Islamietische par tijen, die nog in de regering blij ven, afhangt of de kwestie-Su- matra op vreedzame manier zal worden opgelost of door krach tige maatregelen ,die tot bloed vergieten zouden kunnen leiden. „De eenheid van ons land is in gevaar en een burgeroorlog staat voer de deur", aldus „Indonesia Raya". Eén van de Islamietische par tijen, die nog steeds in het kabi net zyn vertegenwoordigd, de PJ3JLL, heeft donderdag ge dreigd het voorbeeld van de Mas jumi te zullen volgen, indien de nationalistische partij zou nala ten aandacht te schenken aan de eis van de P.S.I.I. dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, Rns Ian Abdulgani. die tot de P.N.I. behoort, van zijn post wordt ont heven en dat binnenkort een mi nister van defensie zal worden benoemd. Deze laatste portefeuille wordt thans ad interim beheerd door de minister-president. Politieke waarnemers in Dja karta voorspelden, dat het uit treden van de Masjumi ver rei kende gevolgen zal hebben in het rumoerige Sumatra en de andere gebieden buiten Java, waar de Masjumi de grootste politieke partij is, en zulks te meer als het waar zou zijn dat de com munisten het romp-kabinet, dat thans nog in overgebleven, open lijk zouden steunen. Er zijn evenwel ook aanwij zingen, dat het kabinet in de komende paar dagen van bin nenuit nog verder zal worden bedreigd. De correspondent van 't A.N.P. in Djakarta vernam donderdag, dat de kleine Christelijke en Katholieke partijen, die elk door twee ministers in het kabinet vertegenwoordigd zijn, voor het einde van deze week hun defini tieve standpunt ten opzichte van het kabinet zullen bepalen. Voorspeld wordt, dat de Chris telijke partij ertoe zal besluiten haar ministers terug te roepe* en dat de Katholieken dit voor beeld zullen Volgen uit de over weging, dat de reorganisatie van het kabinet; welke-zijn wensten, hu onmogelijk is geworden door het uittreden van de Masjumi.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2