MacMillian volgt Eden op als premier De stand van zaken in de Ver. Staten De toestand in Hongarije Jemen vraagt zonodig Russische „vrijwilligers" De teraardebestelling van Koerner HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT VRIJDAG 11 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3968 KONINGIN ELIZABETH WEER NAAR HAAR VAKANTIEVERBLIJF VERTROKKEN MacMillan wellicht spoedig naar de Verenigde Staten op uitnodiging van Eisenhower In een officiële bekendmaking van het paleis van Buc kingham wordt verklaard, dat de Koningin donderdag middag Harold MacMillan ontvangen heeft en hem de post van premier en eerste lord van de schatkist heeft aangeboden. De heer MacMillan aanvaardde het aanbod van Hare Majesteit, aldus de bekendmaking. Franse voorstel voor wapenstilstand in Algerië verworpen („STATE OF THE UNION") Eisenhower Het weerstaan van de communistische agressie in het Midden-Oosten van vitaal en onmiddellijk belang voor de veiligheid en vrede President Eisenhower heeft donderdag in zijn jaarlijkse boodschap over de stand van zaken in de erenigde Sta ten („State of the Union") op een gemeenschappelijke vergadering van het congres gevraagd om steun voor zijn voorstellen om communistische agressie in het Midden- Oosten te weerstaan. Ik verklaar opnieuw, aldus de presi dent, dat deze kwestie van vitaal en onmiddellijk belang is voor de veiligheid en vrede van de vrije wereld. Arbeidersraden in Boedapest besluiten tot ontbinding wegens stroever worden van de politiek der regering- Kadar Uitgestorven" dieren levend aangetroffen Franse pastoor duikt geld bijeen Verdere terugtrekking van Israëliërs Adenauer dankt Eden Landbouwschap wenst geen „heilloos" Westeuropees landbouw- protokol Londense beurs reageert opmerkelijk kalm op aftreden van Eden Nederlands commentaar op aftreden van Eden Mukering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maaira 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J- van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «rar Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 onr Vóór MacMillan door de Konin-1 street ging om' de nieuwe premier gin ontboden werd, vroegen de geluk te wensen. Ik wens de heer Britse waarnemers zich af, of hij of Butler, de lord grootzegelbe waarder, voor het premierschap aangezocht zou worden. De toe komst van Butler, die grote aan spraak op het premierschap kon doen gelden, schijnt nu onzeker. Men gelooft, dat vooral het ad vies van sir Winston Churchill, die donderdagochtend door de Koningin ontvangen was. van grote betekenis is geweest. Alge meien geloofde men. dat Chur chill meer voor MacMillan dan voor Butler voelde. «Be Koningin had donderdag ochtend ook het advies gevraagd van lord Salisbury, de voorzitter van de Kroonraad, die grote in vloed heeft in de regering en de conservatieve partij. Lord Salis bury zou in de afgelopen weken met Butler van mening verschild hebben naar aanleiding van de Suezkwestie. Politici zien in de benoeming van MacMillan die trouwens Edens politiek ten aanzien van Egypte gesteund heeft een teken dat de conservatieve partijleiders de Brits-Franse interventie zul len blijven verdedigen. Na de ontvangst op het paleis van Buckingham begaf MacMil lan zich naar zijn nieuwe ambts woning, nr 10 in Downingstreet. Toen verslaggevers hem bij! aanikomst vroegen of er alge mene verkiezingen gehouden zul len worden, antwoordde hij: „Neen. Maar als er verkiezingen gehouden worden, zullen wij win nen". ;De audiëntie op het paleis van Buckingham had iets langer dan 20 minuten geduurd. Een zwijgende menigte nieuws gierigen stond voor de ambtswo- nin van de premier, toen hij ar riveerde. Ben verslaggever die vroeg, waaneer een nieuwe regering ge- vontnd zal worden, kreeg te ho ren: „Daar kan ik geen antwoord op geven". Uit de menigte riep iemand: „Veel geluk". De nieuwe premier antwoordde glimlachend: „Dank u", waarop een ander riep: ,,U zult het nodig hebben". De keuze van MacMillan ver heugt de rechtervleugel van de conservatieve partij, doch zij is wat teleurstellend voor de libe rale conservatieven. Deze laatsten meenden, dat de vooruitstrevender Butler beter in slaat zou zijn om de partijpolitiek gelijke tred te laten houden met de zich wijzigende opvattingen van de huidige eeuw. Men neemt evenwel aan, dat de benoeming van MacMillan gebaseerd is op de verwachting dat hij de meeste steun in de conservatieve partij geniet. Er zijn aanhoudende berichten geweest volgens welke Butler zich op de kabinetsvergaderingen tegen de interventie in Egypte heeft verzet Men twijfelt niette min niet aan de vastheid van zijn conservatisme. Butler was een der eersten die donderdagmiddag naar Downing- MaCMillan alle succes, zo ver klaarde hij tegenover verslagge vers. Op vragen naar zijn eigen toe komst antwoordde hij: „Ik heb nog geen plannen". DE PERSOON HAROLD MAC MILLAN. Harold MacMillan is 62 jaar. Hij volgde in december 1955 But ler op als minister van Finan ciën, MacMillan is met een korte onderbreking lid van het Lager huis sinds 1924. Hij kreeg voor het eerst een regeringsfunctie in de oorlogsjaren onder de door Churchill gevormde coalitie. Hij bekleedde een ondergeschikte functie op het ministerie van Be voorrading voordat hij werd be noemd tot minister met stand plaats in het Middellandse Zee gebied. MacMillan, die in de eerste we reldoorlog driemaal werd gewond was van 1931 tot 1935 het middel punt van een kleine groep conser- vatieven in het Lagerhuis, die de houding van de conservatieve partij1 t.o.v. sociale en economi sche vraagstukken wilde herzien. Hij was een tegenstander van de compromispolitiek in de ja ren voorafgaand aan de tweede wereldoorlog. Toen de Britse re gering in 1936 haar sanctiemaat regelen tegen Italië introk, trad MacMillan af als „whip" van de conservatieve partij. 'De functie van minister met standplaats Middellandse Zeege bied vervulde hij van 1942 tot 1945. Hij zou veel hebben gedaan om aan de naijver tussen de Franse leiders een einde te ma ken en goede betrekkingen te vestigen met de Amerikaanse strijdkrachten. Hij werkte met Eisenhower samen toen deze het bevel voerde over de geallieerde strijdkrachten in Noord-Afrika. Nadat de conservatieve partij in 1951 aan de macht was gekomen kreeg hij verscheidene functies. In april 1955 werd hij minister van Buitenlandse Zaken en in december van dat jaar minister van Financiën. De conservatieve par.tij was het meest met hem ingenomen toen hij van 1951 tot 1954 minister van Huisvesting was en 't regerings programma, dat de bouw van 300.000 huizen per jaar inhield, er doorkreeg. MacMillan is een nogal stijve figuur, die echter in de conver satie geestig uit de hoek kan ko men. De uiterst rechtse vleugel van de conservatieve partij heeft hem altijd gewantrouwd. Hij is een politieke filosoof, die boeken over zijn theorieën heeft geschre ven. MacMillan is directeur van een uitgeverij, die zijn naam draagt. Koningin Elizabeth is donder dagavond weer uit Londen naar Sandringh&m in Oost-Engeland vertrokken om haar onderbroken vakantie voort te zetten. Het onderhoud van MacMillan met Butler duurde een half uur. De labourleiders in Engeland hebben direct na het bekend worden van MacMillans benoe ming telefonisch overleg ge pleegd met Hugh Gaitskell, die op het ogenblik in de Verenig de Staten vertoeft. Vandaag komen de labourleiders bijeen om de politieke situatie en de vooruitzichten voor het geval dat er spoedig verkiezingen gehouden zullen worden, te be spreken. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen is het mogelijk dat de nieuwe Britse premier, Harold MacMillan, door presi dent Eisenhower wordt uitge nodigd om spoedig naar Was hington te komen. Deze krin gen voegen1 hieraan toe, dat als deze reis doorgaat, MacMillan en Eisenhowerr over de volgen de vraagstukken zullen spre ken: 1. De hulp van Amerika aan Groot-Brittannië en West-Euro pa inzake de petroleumvoorzie- ning. 2. Het in overeenstemming brengen van „de leer van Eisenhower" en het verdrag van Bagdad met het oog op de verdediging van het Midden- Oosten. p>E HULP AAN DE HONGAREN Op de twee speciale giroreke ningen voor hulpverlening aan de Hongaren was de stand vrij dagochtend 777: ƒ4.463.267,45. 999: 324.433,91. Het Algerijnse front voor de nationale bevrijding heeft het jongste Franse voorstel tot een wapenstilstand in Algerië van de hand gewezen. De waarnemers van het front bij de Ver. Naties, Mohammed Jazid, zegt in een te New York uitgegeven verklaring, in ant woord op die welke premier Mol- let te Parijs heeft afgelegd, dat het fomt, dat alle lagen van de Algerijnse bevolking zegt te ver tegenwoordigen, aanvaarding van het Franse voorstel praktisch als een onvoorwaardelijke overgave van „het bevrijdingsleger" be schouwt. „Het nationale bevrij dingsfront en het nationale be vrijdingsleger hebben dit voor stel eerder verworpen en verwer pen het thans nogmaals". scholen te bouwen, de natuurlijke hulpbronnen te beschenmen en de voordelen van de huidige wet ten op de gezondheid, het onder wijs en de sociale voorzieningen uit te breiden. De president merk te hierbij op, dat veel van de nu voorgestelde maatregelen voris: jaar reeds aan het congres ware? voorgesteld, doch nog niet afge handeld. Het bestaan van een „krachtig bewapende imperialistische dic tatuur" vormt een voortdurende bedreiging hiervan. Wij hebben behoefte aan het vermogen en de vastberadenheid van landen die bewezen hebben verdedigers van de vrijheid te zijn, aldus Eisenhower. Alleen en geïsoleerd van andere landen kan Amerika zelfs niet de eigen vei ligheid verzekeren. De arbeidsraden van tenmin ste 21 fabrieken in Boedapest hebben woensdag besloten zich zelf te ontbinden uit protest tegen het stroever worden van de politiek, der regering-Kadar, zo als dit gebleken is uit de zondag j.L door haar uitgegeven verkla ring. Onder de betrokken fabrieken bevinden zich, ook de reusachtige Csepel-ijzer- en staalbedrijven, die, met hun achttien fabrieken in Zuid-Boedapest, de grootste van Hongarije zijn. Sinds de ontbinding, door de regering, van de Hongaarse cen trale arbeidersraad, is er geen centraal orgaan meer geweest, dat het optreden der op zichzelf staande raden kanaliseerde. Hel was de centrale arbeidersraad, die, na het neerslaan van de Hongahrse opstand door Sowjet- troepen, de algemene staking heeft georganiseerd, die het Hon- Weekdieren, waarvan de soort naar men aannam 300 miljoen jaren geleden was uitgestorven en die men slechts als fossielen kende, zijn vier jaar geleden door een Deense wetenschappelijke expeditie aan de kust van Mexico op 3500 meter diepte aangetrof fen, aldus heeft het Deense blad „Ekstrabladet" dinsdag meege deeld. De Deense geleerde Henning Lemche heeft verklaard, dat hij binnenkort in het internationale wetenschappelijke tijdschrift „Na ture" verslag zal uitbrengen over de onderzoekingen die hij hier over heeft verricht. Het hoofd van de Jemenitische diplomatieke vertegenwoordiging in Bonn, Albaydany, heeft don- d€*rdag verklaard, dat „Jemen zo nodig een lieroep zal doen op Rus sische vrijwilligers als verdedi ging tegen Britse agressie". Hij zei op een persconferentie, dat indien de Britse gewapende actie tegen Jemen niet wordt ge staakt, de Jemenitische regering hulp zal aanvaarden van verschil lende zijde. Het gezantschap te Bonn heeft de namen van ver scheidene duizenden personen van verscheidene nationaliteiten inge schreven, die bereid zijn als vrij willigers Jemen te helpen. Hij zei niet te weten of er ook Russen op de lijst staan. Op een vraag of Jemen van plan is wapens te kopen, zei Al baydany: „Wij hebben genoeg wapens". Hij zei niets te weten over berichten over sluiting van een TsjechoslowaaksJemeniti sche overeenkomst over levering van wapens. Verder zei hij, dat Jemen niet verzoekt om onmiddellijke en al gehele terugtrekking van de Brit se troepen uit Aden en omgeving. Jemen wenst een wapenstilstand en onderhandelingen op basis van de Brits—Jemenitische ver dragen van 1934 en 1951. Het volk van Aden en omge ving wenst terug te keren tot het moederland Jemen en is nu in opstand tegen de Britten, aldus Albaydany. Hij deelde voorts mede, dat hij in september met de Britse La- bourleider Hugh Gaitskell ge sproken heeft, deze had toen ver klaard, dat hij voorstander is van „een politiek gebaseerd op de erkenning van nationaal zelf beschikkingsrecht" en economi sche samenwerking op basis van gelijkheid. Op deze basis zou Je men onmiddellijk met Engeland willen samenwerken, aldus Alby- dany. Ook verklaarde hij, dat Jemen een onderzoek van de toestand door een V. N.-commissie zou aanvaarden. Na de persconferentie verklaar de hij nog tegen een verslag gever, dat sedert Kerstmis 35.000 vluchtelingen uit het gebied van Aden naar Jemen zijn gekomen. weer een communiqué uitgegeven waarin melding wordt gemaakt van „herhaalde aanvallen" van Jemenitische troepen en stam leden op het gebied van Beihani in het protectoraat Aden. De troepen van Beihani blijven zich met goed gevolg tegen de aanval verzetten, aldus het communiqué. gaarse economische leven heeft verlamd. Waarnemers menen, dat pre mier Kadar had gehoopt de steun der nu niet langer centraal geleide arbeidersraden te winnen, om zodoende ook de massa der arbeiders op zijn hand te krijgen. Sommige waarnemers zien in de zelfontbinding van een aantal arbeidersraden een enigszins overijld gebaar, dat de regering in de kaart zou kunnen spelen. Zij menen dat de autoriteiten thans waarschijnlijk in de gele genheid zijn nieuwe arbeidersra den, samengesteld uit „betrouw bare elementen" in te stellen. Arbeiders vah een der groot ste fabrieken in Boedapest, de krachtcentrales te Ujpest, hebben op een woensdag gehouden en stormachtig verlopen vergadering gedreigd vroegere eisen, die in hielden: beëindiging van het één partijenstelsel in Hongarije, vrije verkiezingen en het terugtrekken der Sowjetrussische troepen, door staking te zullen ondersteunen. Zij zijn van mening, dat deze eisen in de zondag j.l. uitgegeven regeringsverklaring niet zijn be vredigd. Ook van andere fabrieken wordt gemeld, dat de arbeiders aldaar een nieuwe staking overwegen. Sowjetrussische troepen ver richtten woensdag, voor het eerst sinds verscheidene weken, weer patrouillediensten in de straten van Boedapest. Uit wel ingelichte bron in We nen wordt vernomen dat dui zenden Hongaren dinsdag op het Donaueiland Csepel in Boe dapest een „vreedzame beto ging" hebben gehouden tegen het ontslag van 11.000 arbeiders uit de fabrieken op Csepel. De Hongaarse steenkoolpro- duktie, die de vorige week gesta dig toenam, is maandag j.l. (een dag na Kadars aankondiging een straffere politiek te zullen volgen) weer verminderd. Productiecijfers, die woensdag in de officiële persorganen van Boedapest zijn gepubliceerd, la ten zien dat de mijnen maandag 39.924 ton kolen produceerden tegen 40.372 ton zaterdag. Volgens wel ingelichte krin gen wordt er in verscheidene fabrieken over een nieuwe sta king gesproken. Naar verluidt voeren arbeiders sedert maan dag in enkele bedrijven, „lang- zaam-aan acties". De pastoor Simon van Saune in het Franse departement Doubs, die de „vliegende pastoor" wordt genoemd, zal zondag a.s. van een hoogte van 35 merer in de Mar- ne duiken om geld bijeen te bren gen voor bouwmaterialen. De pasoor heeft met behulp van de slechtbehulsuen van zijn parochie een dertiental huizen gebouwd. Iedere man uit de ge zinnen, die een nieuwe woning nodig hadden, heeft 3000 uur aan de bouw gewerkt. Toch kost de bouw van deze woningen de pas toor nog 400.000 gulden. Eerder reeds bracht de „vlie gende pastoor" door opzienbaren de duiken geld bijeen voor de herbouw van de twee kerken van zijn parochie. Voor de duik van zondag a.s. heeft de pastoor een springtoren van 35 meter hoogte gebouwd. Op het ogenblik, dat Hij het wa teroppervlak raakt, zal hij een snelheid van 100 kilometer heb ben bereikt. In de laatste vijftig jaar zijn twee mannen van de viaduct van Nogent van 28 meter hoogte in de Marne gedoken. Eén van hen kwam om, de ander werd bewus teloos uit het water opgevist. De Verenigde Staten kunnen een vijand die een aanval op hen onderneemt, „zwaar straffen", zo vervolgde de president. Er wor den in de Verenigde Staten voort durend doelmatiger wapens waarvan er sommige een verba zingwekkend vermogen hebben" ontwikkeld. Eisenhower legde grote na druk op het streven naar een aanvaardbare ontwapenings overeenkomst met de Sow.] et Unie. Wij zijn bereid elke be trouwbare overeenkomst aan te gaan die aan de neiging naar steeds vernietigender atoomwa pens een einde maakt, zo zei hij. De voorstellen voor de binnen landse politiek, die de president noemde, omvatten nieuwe wet geving om de burgerrechten van negers in de zuidelijke staten te verzekeren en uit te breiden, maatregelen om de inkomsten van de boeren te vei beteren, De Israëlische troepen in de Sinai zullen zich voor 15 januari vanuit hun huidige posities 25 km verder naar het Oosten terug trekken en daarbij El Arisj ont ruimen, zo heeft generaal Burns de bevelhebber der V. N.-troepen donderdag op het vliegveld van Lydda in Israël verklaard. Burns deelde mede, dat de Is raëlische stafchef, generaal Da- jan, met wie hij donderdag drie kwartier gesproken heeft, hier mede heeft ingestemd. De Israëliërs zullen echter Sjarm Sjeik, de Egyptische basis die de toegang tot de Golf van Akaba beherest, niet ontruimen. Volgens het communiqué zijn sterke Jemenitische versterkin gen in Barib, op circa 375 km ten noorden van Aden op Adens ge bied nabij de grens met Jemen aangekomen. In het gebied van Dhala is van uit Jemenitisch gebied geschoten op opgeroepen inwoners van dat gebied. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Te Nata heeft een Jemeniti sche officier om een wapenstil stand gevraagd. Deze is toege staan op voorwaarde dat zijn mannen zich terugtrekken uit de heuvels die de dorpen van Bei hani beheersen. Woensdag hebben Britse straal jagers opdracht gekregen de troe pen en stamleden van Aden te Wijlen president Koerner be schouwde 15 mei 1956 als „de ge lukkigste dag van zijn leven", al dus heeft de Oostenrijkse kanse lier, Raab, donderdag in het stad huis van Wenen ter gelegenheid de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de presi dent verklaard. Op die datum werd het staatsverdrag getekend waarbij de soevereiniteit van Oos tenrijk is hersteld. Raab bracht hulde aan Koer- ners eenvoud en eerlijkheid. De president heeft volgens de kanse lier gezegd: „Wij kunnen pas aan luxe en comfort gaan denken, wanneer het dagelijkse brood van de armste onder ons verzekerd is en hij een dak boven zijn hoofd heeft". Lang voordat de begrafenis stoet naar de begraafplaats ver trok, stonden de Oostenrijkers dicht opeengepakt langs de weg die de stoet zou volgen. Kerk en staat waren vertegen woordigd in de begrafenisstoet die geopend werd door een batal jon gemotoriseerde infanterie, gevolgd door een batterij lichte artillerie en auto's met grafkran sen. Daarachter kwam de lijkkist, begeleid door officieren van het leger. Na de kist volgden fami lieleden en hoogwaardigheidsbe kleders. De stoet werd gesloten door in fanteristen. Achter de stoet lie pen duizenden Oostenrijkers. Gedurende de tocht speelden militaire kapellen treurmuziek en luidden de Weense kerkklokken. Bondskanselier Adenauer heeft donderdag een telegram gezon den aan sir Anthony Eden, waar in hij hem bedankt voor de grote hulp en trouwe samenwerking op de conferenties van de afgelo pen jaren, welke tot versterking van de Westduitse bondsrepu bliek en herstel van de West duitse vrijheid hebben geleid. Adenauer herinnerde er aan, dat het Eden is geweest die na het mislukken van het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap het voorstel voor de Westeuropese Unie deed, die Engeland met de zes Westeuro pese landen verbindt. Hoewei het Landbouwschap instemt met het streven naar een West-Europese douane-unie meent het met klem te moeten waarschuwen tegen enige cJa*v sules van het concept-verdrag. In dien deze voor onze landbouw en wereldhandel onaanvaardbare voorwaarden in de eindleaing ano den staan, dan zou onze delegatie naar wens van het Landboww- scliap een „mm possumiis" mee ten uitspreken. Hoe politiek ge wenst een verdrag voor een ge meenschappelijke markt ook, is. toch mag dit niet leiden tot opof fering van Nederlandse economi sche belangen van de eerste orde. Dit schrijft het bestuur van het Landbouwschap in een brief aan minister dr S. L. Manshoit. In de ze brief worden nogmaals de be zwaren tegen het eohceptverdrag opgesomd. Ons land zal, volgens deze brief, onverkort moeten vasthou den aan de eis om voldoende waarborgen tegen handhaving van volstrekte autonomie der deelnemende landen op het ge bied van markt- en prijspolitiek in de agrarische sektor. Men wenst in een tijdvak van 12 jaar groeiende centrale bevoegdhëden aan een in te stellen Europese commissie. Een systeem van eenzijdig stel len van minimumprijzen bij in voer lijkt het Landbouwschap ge vaarlijker dan invoerrechten. Is zo'n systeem nodig, dan -zou het slechts voor een beperkt aan tal produkten voor een bepaald aantal jaren mogen gelden. An ders wordt de agrarische export verstrikt in een „heilloos West- Europees landbouwprotokol". Wij hebben de ervaring daarmee in Beneluxverband opgedaan. Ten aanzien van de in het con ceptverdrag neergelegde prefe,- renties zegt het Landbouwschap, dat een natuurlijke preferentie tussen de 6 landen groeien moet. Men wenst pertinent geen prefe rentie-verplichting bij aan- of vei koop. Deze kunstmatige weg zou onze positie op de markten bui ten de gemeenschappelijke markt bemoeilijken of te niet doen. Gewaarschuwd wordt voorts tegen een te hoog gemeenschap pelijk buitentarief. Dit zou leiden tot nadeel bij noodzakelijke im porten. Billijk wordt geacht, dat bij het tot stand komen ener gemeen schappelijke markt de concurren tiepositie van alle deelnemende landen gehandhaafd blijft. Ge meenschappelijke en uniforme toepassing van de restitutie van invoerrechten of -heffingen en van subsidie op uitvoer naar i- dere landen en bij afzet ondei ie deelnemende landen wordt ais dringend noodzakelijk bestem peld. helpen bij het afslaan van de Je in Aden is donderdagavond I menitisehe aanvallen. De Londense markten hebben donderdagmorgen op het aftre den van Eden opmerkelijk kalm gereageerd. Nadat het pond ster ling iets lager was geopend kon spoedig weer een vaste stemming de overhand krijgen. De Londen se effectenbeurs opende onregel matig en werd daarna prijshou dend. Britse staatsfondsen kon den na een lagere opening her stellen. Zelfs staalfondsen waren zeer kalm, hoewel voor deze fond sen het politieke risico het grootst wordt geacht. Hoewel het aftreden van minis ter Eden vrij plotseling is geko men, zo vernemen wij van be voegde regeringskringen, komt dit aftreden niet geheel onver wacht. In Nederlandse regerings kringen was het bekend, dat de gezondheid van minister Eden reeds lange tijd te wensen over liet en dat deze er vooral de laat ste tijd niet beter op was gewor den. Men acht het dan ook be grijpelijk, dat de heer Eden de zware taak die op hem rustte niet langer kon dragen. ZATERDAG 12 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.00 10.35 11.15 11.25 n.m. 10.50 11.25 12.05 12.15 ZON MAAN op onder op onder Jan. 10 8.47 16.52 12.08 2.16 11 8.47 16.54 12.40 3.27 12 8.46 16.55 13.21 4.38 13 8.45 16.57 14.12 5.45 14 8.44 16.58 15.17 6.46 15 8.44 17.00 16.33 7.38 16 8.43 17.01 17.55 8.19 17 8.42 17.03 19.21 8.54 18 8.41 17.05 20.46 9.23 WEER IETS KOUDER In de onstabiele koudere lucht, die zich nu boven ons land be vindt, zijn donderdag buien voor gekomen. Op sommige plaatsen gingen deze van hagel vergezeld terwijl aan de kust stevige wind stoten voorkwamen. De koudere lucht, die in een lange baan over het zeegebied bij Noorwegen en de Noordzee stroomt, is nu tol diep in Europa doorgedrongen. Deze luchtstroming wordt in stand gehouden door een krach tig gebied van hoge luchtdruk, dat boven Ierland is gelegen en zich in de richting van Scandina vië uitbreidt. Dit heeft tot gevolg, dat in de naar ons toestromende lucht de buiigheid langzaam zal afnemen. De temperaturen zullen daarbij wederom iets minder hoog zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Afnemend buiig Opklaringen maar aanvanke lijk ook enkele verspreide buien. Tot matig of zwak afnemende wind tussen noordwest en noord. Iets lagere temperaturen dan

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1