De politieke situatie in Indonesië Wijzigingen sociale voorzieningen Het communisme in Belgisch Kongo Wat brengt de Radio? Officiële Publicatie Welgestelde weduwe te Nieuwland vermoord Hongarije Hilary op eigen wieken Rheumatiek Kloosterbalsem GRIEP? TWEEDE BLAD Donderdag 10 januari 1957 12e jaargang no. 3967 De nationale veiligheids raad in Djakarta is woens dag onder voorzitterschap van premier Ali Sastroa- midjojo in vergadering bij een geweest ter bespreking van de laatste ontwikkelirf- gen in Sumatra. Over het resultaat van de besprekin gen werden geen inlichtin gen verstrekt. Uienprijs weer gestegen Waarschuwing voor overbevissing van de Noordzee AANVARING OP DE MERSEY PLAN VOOR TRANS- AFRIKAANSE OLIEBUISLEIDIN G VOORGESTELD VOORSTEL VAN TITO Kustvaartuig in aanvaring met sleepschip Verscheidene Vlaamse bladen Vestigen onder de kop „Wordt Belgisch Kongo door het communisme be dreigd?", de aandacht op het gevaar dat de infiltra tieplannen van de Belgische communisten doen ont staan. De aanstaande verkiezingen in Polen VRIJE ZEEUW Deze vergadering werd ge houden na een bericht in „Suluh Nadat enkele weken geleden de prijs van de uien was ge daald tot ongeveer 22 a 23 et. per kg is er in de afgelopen week weer sprake geweest van 'n vlotte handel. Onder invloed van de grote vraag zijn de prij zen nog gestegen tot rond 33 ct. per kg voor de voor export ge schikte middelkwaliteit. De laat ste dagen van de afgelopen week is de prijs weliswaar on der invloed van het zeer zachte weer iets teruggelopen, maar toch nog gebleven boven 30 ct. per kg. Het zijn weer West-Duitsland en Engeland die grote hoeveel heden afnemen. Deze twee lan den zijn dit seizoen steeds aan de markt geweest en hebben 'n zeer groot kwantum voor hun rekening genomen. Hoe groot de voorraad uien in ons land op het ogenblik is, valt niet te zeggen. Zeker is ech ter dat er nog grote voorraden zijn opgeslagen in de luchtge- koelde bewaarplaatsen. De kwaliteit is over het alge meen dit jaar goed geweest, hoewel nu toch het uitvalper centage sterk gaat toenemen, zeker voor de partijen welke buiten de luchtgekoelde be waarplaatsen worden bewaard. Hiertoe droeg ook bij het zeer zachte weer van de laatste da gen. Van de afzet in de komende tijd valt nog weinig te zeggen. Verwacht wordt dat er wel goe de vraag zal blijven naar onze uien, hoewel rekening gehouden moet worden met een toene mend aanbod van Amerikaanse uien, en verder ook op een nor male export van uien uit Egyp te. Indonesia" het blad van de nationalistische partij-, waartoe de premier behoort dat presi dent Soekarno en de gezamen lijke chefs van staven op het ogenblik niet kunnen instemmen met een kabinetscrisis, welke veroorzaakt zou zijn door het op treden van legerofficieren op Su matra. Volgens het blad heeft president Soekarno zijn stand punt kenbaar gemaakt aan de verschillende politieke leiders, waaronder ook de voorzitter van de Masjumi, Mohammed Natsir, welke partij voorstander is van aftreden van het huidige kabi net en vervanging daarvan door een extra-parlementair kabinet onder leiding van Mohammed Hatta. Gezaghebbende politieke krin gen zeiden woensdag aan de cor_ respondent van het ANP in Dja karta, dat de Masjumi zich thans elk moment uit het coalitie-kabi net kan terugtrekken. Men verwacht dan, dat de klei nere christelijke en katholieke partijen dit voorbeeld zullen vol gen. Het socialistische dagblad „Pe- doman" meldde, dat de premier na het eventueel uittreden van de vijf Masjumi-ministers en de vier katholieke en christelijke ministers een drietal kleinere partijen, namelijk de nationale volkspartij, de nationale progres sieve partij en de partij Groot- Indonesia, zal uitnodigen tot de regering toe te treden. De kern van het kabinet zou dan bestaan uit de nationalisti sche partij en de partijen van de „Moslim Liga", waartoe de Nah- datul Ulama en de kleinere Isla- mietische partijen behoren. De communisten zouden niet worden uitgenodigd om het kabi net te versterken, doch men kan veilig aannemen, dat de commu nistische partij in het parlement de regering zal steunen. De staatssecretaris van Socia le Zaken heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij de uit zonderingsbepalingen op de al gemene regel, dat geen uitkerin gen ingevolge de sociale voor ziening worden verstrekt aan werkloze werknemers die de leeftijd van 65 jaar hebben be reikt, worden ingetrokken. De inwerkingtreding van de algemene oudersdomwet op 1 januari heeft de financiële po sitie van werkloze werknemers van 65 jaar of ouder, die nog tot het verrichten van loonar beid in staat zijn, dusdanig ge wijzigd, dat thans in het alge meen voor het maken van deze uitzonderingen, welke de betrok kenen t.o.v. hun in het geheel niet meer arbeidende leeftijd genoten in een bevoorrechte po sitie zouden plaatsen, onvol doende grond bestaat. De ach tergrond van het invoeren der desbetreffende bepalingen was destijds gelegen in het feit, dat praktisch niet voor een uitke ring krachtens de noodwet in aanmerking kwamen perso nen van 65 jaar en ouder, die, hoewel tijdelijk werkloos nog geacht konden worden in ar- biedsproces te zijn betrokken. Indien dan ook wel een uitkering krachtens de noodwet Be Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1957/1958 voor een rijksstudietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1957 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. Uyksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Nederlandse Universiteiten en Hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs stu deren, dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universi teit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Diegenen die voornemens zijn met ingang van 1 september 1957 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen vóór 1 februari 1957 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en bij de afdeling rijksstudietoelagen. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de landbouwhoge school te Wageningen moeten hun aanvragen inzenden vóór 1 mei 1957 bij een der studiefondsen, waarvan de adressen op schriftelijk verzoek worden verstrekt door de directeur van het landbouw onderwijs, Bezuidenhoutseweg 30, te 's-Gravenhage.) 2. Erkende inrichtingen voor voorbereidend hoger en/of middel baar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, erkende opleidingen voor middel bare akten en het centraal instituut voor opleiding van sport leiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de DRIEJARIGE VOOROPLEIDING VOOR LERARES bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal ƒ400. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling rijksstudietoelagen. 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers(essen) en gesubsidieerde of aange wezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal ƒ300 per jaar en worden ver strekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst 300 als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of opleidingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.s.en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling rijksstudietoelagen. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/ lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of mid delbaar onderwjjs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onder wijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij die als onderwy zer(es) of kleuterleidster gaan wer ken, kan na ieder jaar dienst 20 van de totale schuld worden kwijtgescholden. verstrekt kon worden, was toe kenning van een S. V.-uitkering uitgesloten. Nu de algemene ou derdomswet ook aan degenen die in het arbeidsproces zijn be trokken een uitkering verschaft, is de bestaansgrond voor de uit zonderingsbepalingen in de so ciale voorziening vervallen. De voorzitter van de Britse fe deratie van trawlervisserijen, Jack Gr oft Baker, heeft dinsdag gewaarschuwd, dat de Noordzee wordt overbevist en wellicht een woestijn zal worden, tenzij er iets wordt gedaan om de visstand te sparen. Hij verklaarde, dat er spoedig geen vis meer in de Noordzee zal zijn, indien de in dustriële visvangst of het vangen van ondermaatse vis voor de ver vaardiging van veevoeder niet wordt beperkt. De haringvisserij is er reeds van overtuigd, dat de overbevissing de oorzaak is van de voortdurende achteruitgang van de visvangst, een verschijn sel, dat zich o.ok bij de vangst van andere vissoorten voordoet. Croft Baker verklaarde, dat de toestand verontrustend is en hij vestigde er de aandacht op, dat alleen reeds Denemarken door het vissen naar ondermaatse vis zijn visvangst heeft uitgebreid van 97.100 metrieke ton in 1938 tot 425.30 ton in 1955. Het 1533 ton metende Britse schip „Ousel" heeft dinsdagmor gen geseind, dat het op de rivier de Mersey is aangevaren door de tanker „Liverpool". De machine kamer van de „Ousel" is onder gelopen. Het schip, dat op de Mersey voor anker lag ten zuiden van een wrakboei, die de plaats aangeeft waar de „Tacoma City" is gezonken, kan het anker niet lichten. Een sleepboot bevindt zich in de buurt van de „Ousel". Nader is gemeld, dat de „Ousel" aan de grond gezet is en dat de bemanning in veiligheid is. Wrijf uw pijn weg met Kloos terbalsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt. "geen goud zo goed" J Volgens de correspondent van de Financial Times in Rhodesia worden de Engelse regering, olie maatschappijen en financiële in stellingen met belangen in Afrika gepolst over een plan voor de aanleg van een oliebuisleiding dwars door Afrika van Mtwara naar Walvisbaai in de hoop, dat besloten zal worden dit plan ge meenschappelijk uit te voeren en te financieren. De buisleiding, die geheel over grondgebied van tot het Britse gemenebest behorende landen zou lopen en in vier of vijf jaar gereed zou kunnen zijn, zou het mogelijk maken de tijd, die men bij vermijding van 't Suezkanaal nodig heeft om olie van het Na bije Oosten naar Europa te ver voeren, tot de helft terug te bren gen. Op iedere ton tankercapaci teit zal het met de voorgestelde buisleiding mogelijk zijn jaarlijks 5 ton olie naar Europa te vervoe ren, vergeleken met 7 ton bij ge bruikmaking van het Suezkanaal en 3V2 ton, indien de olie rond Kaap de Goede Hoop wordt ver voerd. Deze buisleiding, zo schrijft de correspondent van de Financial Times, zou ondanks haar grote lengte van 3200 kilo meter veel minder blootgesteld zijn aan vernietiging in oorlogs tijd en veel minder object voor afpersing kunnen vormen in vre destijd dan welke andere bestaan de of geprojecteerde buisleiding ook. De buisleiding, die een capaci teit van 30 miljoen ton ruwe olie per jaar zou hebben, is voorge steld door majoor C. T. C. Tay lor, voorzitter van het verbond van organisaties voor streekont- wikkeling in Rhodesia. Onafhan kelijk van het voorstel van ma joor Taylor is onlangs inschrij ving van een Engelse maatschap pij voor een soortgelijk doel aan gevraagd. Het Weense dagblad „Neuer Kurier" heeft woensdag bericht dat president Tito van Zuid-Sla- vië de Poolse communistenlei der Gomulka en de Chinese pre mier Tsjou en Lai heeft voorge steld met hem in Belgrado over 4e toestand in de drie „natio- naal-communistische landen" te confereren. Het blad zegt het bericht uit „volkomen betrouwbare bron in Belgrado" te hebben ontvangen. Op de Nieuwe Maas bij de Merwehaven heeft vanmorgen het Engelse kustvaartuig „Der- went Water" van de „Derwent Steamship Company L.T.D." uit New Castle een aanvaring ge had met het sleepschip „Rens- burg", dat geladen was met erts. Voordat men het laatste schip in de Keilehaven aan de grond kon zetten is het gezonken. De opvarenden, de schipper, diens vrouw en twee kinderen en twee bemanningsleden, had men te voren reeds in veiligheid kun nen brengen. De -^Gentenaar" en het „Nieuws van de Dag" hebben het in hun jongste nummers over deze kwestie. Deze bla den schrijven o.m.: „Het staat vast we weten dit trouwens uit zeer goede bron dat de Belgische communisten voor nemens zijn een kernbewer king in het socialistisch syndi caat in Kongo te programme ren. Het is een harde slag voor de socialisten dit in het open baar te horen, maar het zou een veel hardere en onherstel bare slag zijn voor Kongo en voor het zuivere werk en stre ven van duizenden kolonialen indien dit niet moest gezegd worden". Deze Ibladen herinneren er ook aan dat er een communistisch tijdschrift bestaat „l'Eveil du Congo" waarvan de verspreiding in Belgisch Kongo door het gou vernement-generaal werd verbo den. Zij -brengen uittreksels uit dit propagandablad, onder meer een passage uit het nummer van mei 1955, waarin o.m. gezegd wordt: „Ook in Kongo werd bloed ver goten en het bloed der Kongole zen is rood, en het is daarom ook dat zij de rode vlag zullen aan nemen. Herinneren we aan Ki- bangoe en de Kongolese marte laren van Loeboemtoasji". Zij stippen ook aan dat Afri,: kanen uit Kongo en Roeanda- Oeroendi te Moskou een marxis tische opleiding krijgen en dat zij vroeg of laat naar hun geboor testreek zullen terugkeren om er. Radio-Warschau heeft dinsdag herrieschoppers de schuld ge geven van „chauvinistische relle tjes tegen Oekrainers, Witrussen en Joden" tijdens de campagne voor de algemene verkiezingen in Polen, die op 20 januari zullen worden gehouden. In verschillende gevallen wa ren dergelijke herrieschoppers door voorbijgangers naar een po litiebureau opgebracht. Volgens de radio zijn er ook gevallen bekend van pogingen een wig te drijven tussen arbei ders en intellectuelen. Het communistische partij orgaan „Trybuna Ludu" klaagt erover, dat een groot aantal par tijleden zich niet voor de verkie zingsstrijd interesseert. Er zijn streken, in het bijzonder op het platteland, waar het program van de communistische partij nog in het geheel niet bekend is. "'mi- Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. In de nacht van maandag op dinsdag is de 30-jarige weduwe, mevrouw S. K.R. te Nieuwland in haar huis door een nog onbe kende dader vermoord. Zij werd 's morgens dood in haar bed aan getroffen door de politiecomman- dant van Nieuwland en de plaat selijke arts. In de loop van de dag heeft de politie twee personen, de 30-jari- ge taxi-chauffeur L. H. en de 25- jarige landarbeider W. J., die- beiden goede bekenden van de weduwe waren, aangehouden, doch na een verhoor voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Mevr. K.R., die in Nieuwland als welgesteld werd beschouwd, en een auto bezat, had de ge woonte om 's morgens een kopje koffie te gaan drinken bij de bu ren. Toen zij niet op de gewone tijd verscheen, werden de buren ongerust en waarschuwden zij de politie. De politiecommandant en de plaatselijke arts hebben daar op de deur van de woning van mevr. K.R. geforceerd en deden de verschrikkelijke ontdekking. In de loop van de morgen is TWEE ZWARTE ZWANEN VERDWENEN. Twee zwarte zwanen, die samen een waarde hebben van ongeveer 600 en zich in een dieisnpark te Rhenen bevonden, zijn verdwe nen. Vliegen konden de zwanen niet, want ze waren gekortwiekt. De rijkspolitie te Rhenen is na de ontdekking gewaarschuwd. Het ingestelde onderzoek naar de vermissing heeft niets positiefs opgeleverd. een nauwkeurig, onderzoek inge steld, waarbij dr. Zeldenrust as sistentie verleende, en de dacty- loscopische dienst en speurhon den werden ingeschakeld. Tijdens dit onderzoek verklaar den omwonenden, dat de heer H., die later met de heer W. J. (bei den wonen in Nieuwland) door de politie werd aangehouden, 's mor gens nog bij de woning van ae weduwe was gesignaleerd. Dinsdagavond omstreeks 23.45 uur, verklaarde de commandant van de rijkspolitie in Zeeland, majoor Van Ballegooyen de Jong, dat nog geen arrestaties zijn ver richt, omdat men nog niet in het bezit is van voldoende duidelijke aanwijzingen. Het is nog niet bekend op wel ke wijze mevr. K.R. om het leven is gekomen, en of er uit haar woning iets wordt vermist. de rode leer te verspreiden. „Wij mogen ons niet laten paaien door uitspraken als die van de „Christian Science Moni tor" van 16 november j.l. als zou Belgisch Kongo een stevige ves ting tegen het communisme zijn. Het is waar, wij staan er toeter voor dan de Afrikaanse gebie den die ons omringen, maar de made zit ook bij, ons in de vrucht" Het vreedzame communisme in Afrika is hetzelfde als het wrede vervolgende communisme in Cen- traal-Europa en in China. Wij moeten, zoals de Paus vraagt, eendrachtig front vormen, cura tief en preventief, tegen de rode bedreiging ook in Belgisch Kon go. Naar te Boedapest verluidt zijn de Hongaarse politie en de com munistische militie sinds enige dagen bezig met een nieuwe ac tie om de stroom van vluchtelin gen naar het Westen te stuiten. Dagelijks worden de treinen naar de Oostenrijkse grens op het sta tion van Boedapest of op de tus senliggende stations onderzocht, waarbij de reizigers worden on dervraagd over hun reisbestem- ming en het geld, dat zij bij zich hebben. Volgens het communistische partijblad „Nepszabadsag" wer den b.v. op een klein station 20 km ten W. van de hoofdstad 180 verdachte personen uit een trein gehaald. Één van hen had een tas met geld bij zich, terwijl een andere diamanten en andere ju welen in zijn kleding had ver borgen. Met het oog op de talrijke aan vragen voor een paspoort heeft het paspoortenbureau te Boeda pest bekendgemaakt, dat er voor rang zal worden gegeven aan kunstenaars, sportlieden en an deren, die voor semi-officiële za ken naar het buitenland gaan. De Amerikaanse immigratie dienst heeft dinsdag bekendge maakt, dat negen Hongaarse vluchtelingen, onder wie een ge zin van vijf leden, naar Oosten rijk zijn teruggestuurd, omdat zij „onjuiste verklaringen" omtrent hun achtergrond hadden afge legd. if De tweede dochter van de graaf van Parijs, prinses Hélène, zal op 17 januari in het huwelijk treden met graaf Evrard van Limburg-Stirum. Vele vorstelijke gasten o.m. Koningin Frederika j van Griekenland en Prins Jean van Luxemburg zullen de plech tigheid in de Koninklijke Kapel ivan Dreux bijwonen. VRIJDAG 11 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Orgel en zang; 10.55 Voor de kleuters; 11.15 Dubbel kwar tet en blokfluittrio; 11.35 't Hangt aan de muur en het tikt; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Sport; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 47) Nadruk verboden. Grootmoeder aardig! Ik voelde me helemaal in de war. Zij was natuurlijk achtenswaardig. Haar woord was haar heilig. Zij was royaal voor de armen van Ridge- moor en ze was altijd goed voor vader geweest. Maar haar tong! „Zie je, we hebben allemaal onze fouten," merkte Juanita op, mijn gedachtengang onderbre kend; „en die van je grootmoe der vallen alleen een beetje meer in het oog dan die van de meeste mensen, en dat kan weer ge schoven worden op de oprecht heid van haar karakter." „Ik zal vanavond schrijven", zei ik. „Het Is toch een wonder lijke wereld." „Natuurlijk. En als we ophou den verwonderd te zijn, worden we oud. We zullen nu een pen sion voor je gaan zoeken. Als je er op blijft staan zaterdag te ver trekken en ons wanhopig achter te laten, mag er geen tijd ver loren gaan om een behoorlijk on derdak voor je te zoeken. Ga je ook mee, Thea?" Dorothea schudde het hoofd. „Ik ga met de kinderen van me vrouw Wagstaff naar vogelnest jes zoeken." „Waar, in Hammersmith?" „Wees niet zo belachelijk", zei ze nijdig. „We gaan naar buiten, naar een plek niet ver van Rich mond ik ben de naam verge ten, en het zit er vol vogelnest jes." „In maart?" „Ja, verwacht jij vogelnestjes in december?" Juanita giechelde en nicht Janet beschouwde haar jongste dochter met nadenkende ogen. Ik zal de lezers een beschrij ving besparen van de vijftien pensions, die we zagen, en de vijftien pensionhoudsters die we die morgen spraken. En als ik pensionhoudsters zeg, dan bedoel ik eigenaressen. Ik veronderstel, dat pensions over de hele wereld net eender zijn, en de houdsters ervan naar hetzelfde patroon ge knipt. En niet van een chique Pa. rijs model, maar volgens een goedkoop blaadje, met flanellen blouses zelfgemaakt die uit korte, geruite rokken kwamen kruipen, met korte mouwen, die een paar grove armen vrij lieten, en met gekreukte smoezige kraagjes en spelden, die overal uitstaken. „Een pond per week! Dat is erg weinig," zeiden ze. „Natuurlijk zonder lunch en thee", zei ik beminnelijk. „O, u is in zaken?" ons naar de deur manoeuvrerend, op een ma nier de Kanaalvloot waardig. „Ja, ik ben secretaresse." „O, een typewriter!" „U bedoelt typiste. Een type writer is een machine." „Ja, precies hetzelfde." „Nu, ik ben niet precies een machine, ik ben „Spijt me, maar we hebben geen plaats." „Ik krijg het op mijn zenu wen", zei Juanita. „Over eten praten mag harteloos blijken,' maar tenzij we onmiddellijk een restaurant binnenvallen om bij te komen, zal ik gaan gillen." Ik zei, dat Lockharts restau rants zindelijk en comfortabel waren. En ze antwoordde dat zij nog nooit in dergelijke gelegenheden geluncht had. „Men is nooit te oud om te leren." En ze zei, dat ze spreek woorden en gezegden en gemeen plaatsen haatte. Tenslotte werden we het eens over Lyons. Zij gaf toe, dat de halve maantjes niet slecht waren, maar je kon niet alleen met halve maantjes lun chen, dus namen we roereieren en koffie. Ten zeerste opgeknapt gingen we terug naar het mu seum en omgeving en vonden een goedkopere straat, maar alle zolder-achterkamertjes hadden roet in de waterkannen en zak ken voor de schoorstenen gespan nen. „Je zult je prijs moeten ver hogen", zei Juanita tenslotte. „Bloomsbury is een aantrekke lijke buurt; maar ik verlang er niet naar hier de rest van mijn leven te slijten." „Nog één adres," pleitte ik en drukte haar arm. „Ik heb het voor het laatst bewaard. Het is niet in Bloomsbury; het is op Nottingham Place, waar dat dan ook zijn mag?T>e advertentie ver meldt niets van huiselijke ge makken, en royale tafel en jong en opgewekt gezelschap en radio, dus ik vind, dat het veelbelovend klinkt.' „Ik weet, waar het is, kom mee", zei Juanita. We namen een bus naar Ox ford Circus en stapten toen in een andere over, en toen ik ont dekte, dat ik in de richting van Cavendish Square reed, was ik merkwaardig in mijn schik. „De dokterswijk," merkte ik vrolijk op, en Juanita zei, dat Harley- en Wipole Street haar onveranderlijk deden denken aan narcose en begrafenissen. (Wordt vervolgd.) 13.25 Orkest; 13.55 Koersen; 14.00 Viool, cello en piano; 14.30 Lite rair progr.; 14.50 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.20 Muz. causerie; 17.00 Voor de kinderen; 17.30 Or kest; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.50 Cause rie; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Meisjeskoor; 19.30 Vandaag; 19.40 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Filmrubriek; 20.15 Twee violen; 20.35 Causerei; 20.45 Zwart op wit; 21.00 Dansmuziek; 21.30 Etherforum; 22.10 Buitenl. overzicht; 22.25 Exotische klan ken; 22.40 Causerie; 22.50 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 8.40 Schoolradio; 10.05 Gram.; 10.35 Franse chansons; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Piano duo; 12.00 Angelus; 12.03 Piano, klarinet en bariton; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Nederl. liedjes; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Orkest; 14.30 Sopraan en piano; 15.00 Schoolradio; 15.30 Italiaanse lied jes; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Koersen; 17.45 Fluit, piano en spinet; 18.05 Amus. muziek; 18.30 Vragenbe- antwoording; 18.45 Gram.; 18.50 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.10 Re- geringsuitz.; 19.30 Verzoekprogr. voor de militairen; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 De Springplank; 21.15 Hoorspel; 22.00 Orkest en koor; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Klarinet en piano; 18.10 Causerie; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 20.45 Kunst- kaleidoscoop; 21.00 Kamerkoor; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.11 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5