SEIZOEN- n Uit de Provincie w: m K Dames- en Herenkleding Eric de Noorman - Het land der witte mannen LOOP DER BEVOLKING Het politiek debat in de Raad van Europa. ZORG DAT U ER OOK 8U BENT' de KOU Binnenlands nieuws Scherpe Britse aanval op Amerikaanse politiek inzake Midden-Oosten. OVERVAL OP NEDERLANDS SCHIP BIJ SINGAPORE ONDERZOEK IN VERENIGDE STATEN GROOT AANTAL BULGAARSE POLITIEKE GEVANGENEN BEVRIJD Beroemd klooster in de Sinai onbeschadigd IN AL ONZE AFDELIN EXTRA AANBIEDINGEN OM EVEN BIJ STIL TE STAAN 1001 MODIEUZE KANSEN talrijke koopjes alle prijsklassen Fantastisch mooie en gevariëerde keuze. Kwaliteit en prijs zijn doorslaggevend Drastische prijsverlaging van Jongens- en Meisjeskleding Vlotte, sportieve modellen solide kwaliteiten en binnen ieders bereik Profiteer van de talloze werkelijke koopjes bij Emigratie Hongaren via Nederland naar Canada geregeld. 1956. over M. TERNEUZEN. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE Verlichting van begint direct! S KRUININGEN Tot. 36 15 148 MIDDELBURG. •«:W '""••■'"-V v Het debat over de recente po litieke gebeurtenissen in de Straatsburgse Europese Assem blee is weensdag geopend met een vinnige aanval van de Britse conservatieve afgevaardigde Ju- ban Amery op de houding van de Verenigde Staten in het Suez- conflict. Na president Eisenhowers' plan voor het Nabije Oosten te heb ben gekenschetst als „niet veel nieuws" en zich te hebben afge vraagd of de Verenigde Staten nu een „Monroe-politiek" voor het Nabije Oosten zullen gaan toepassen, verklaarde de Brit, dat Europa zijn belang in het Na bije Oosten desnoods ook zonder de Verenigde Staten zou moeten verdedigen. De Engelsman kreeg in de loop van het debat voor deze opvat ting niet veel steun. Drie Duit sers van verschillende schake ring er» een Turk trokken er ter stond tegen te velde en betoog den dat zonder nauwe samenwer king met de Verenigde Staten geen effectieve Europese politiek mogelijk zou zijn. Amery kwam bij zijn ontleding van de politieke ontwikkeling sedert het einde van de oorlog tot de conclusie, dat de Ameri kaanse politiek Europa op vrij wel alle werelddelen in de steek zou hebben gelaten. Europa had zojuist drie rampspoedige neder lagen moeten incasseren zo meen de hij: Hongarije, Suez en het diplomatieke echèc van een sa mengaan tfan de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie in de Ver enigde Naties bij de stemming over het Suez-vraagstuk. Europa zou, aldus redeneerde de Engelsman sneller tot 'n een heid hebben kunnen komen, ware het niet dat de Verenigde Staten het als prijs voor de onmisbare dollarhulp het aanvaarden van een Amerikaans leiderschap had den aangedrongen. Het was vol gens hem aan Amerika te wijten, Een bende van veertig piraten heeft dinsdag het Nederlandse vrachtschip „Generaal Michiels" (1281 ton) van de K. P.M. over vallen toen het bij Singapore voor anker lag. De mannen waren met bootjes naar het Nederlandse schip ge loeid. Zij stalen de meeste ko peren scheepsonderdelen na de zes Indiase scheepswachten in een hut opgesloten te hebben. 'i. Hef Amerikaanse leger heeft bekendgemaakt, dat het een on derzoek heeft geopend van het feit, dat een geheim document in handen van onbevoegden is ge raakt. Hef had betrekking op een recent besluit van de minister van Defensie, Wilson, waarbij het gebruik door het leger van pro jectielen wordt beperkt tot die projectielen, die speciaal bestemd zijn voor de afweer van vliegtui gen en tot wapens met een draagwijdte van niet meer dan 200 mijl. Bij het onderzoek zijn een hoge officier en nog andere militairen van het leger betrokken. Verscheidene honderden poli tieke gevangenen zijn, geholpen door anti communisten, er in ge- slaagd te ontsnappen uit een ge vangenis in de Bulgaarse stad Stalin (Varna), aldus onbevestig de berichten die woensdag in Wenen zijn ontvangen. De ontsnapte gevangenen zou den bewapend zijn en als 'n anti communistische verzetsmacht naar de bergen zijn getrokken. Volgens de berichten hebben grote menigten betogers, die zich bij de gevangenis verzamelden, de politie gehinderd toen de ge vangenen ontsnapten. Een V.N.-konvooi heeft op ver zoek van kerkautoriteiten in Cairo voorraden overgebracht naar de elf monniken in het oude Grieks-orthodoxe St. Catherina- klooster in de woestijn van Sinai. Gebleken is, dat hel klooster -waar historische kunstschatten «ua. boeken uit de tweede eeuw aa Christus niet te lijden heeft gehad van de Israëlisch- Egyptische gevechten in de woestijn, zo heeft een V.N.- woordvoerder woensdag in Cairo bekendgemaakt. Er was gemeld dat het kloos ter beschadigd was. De Belgische prof Gerard Garitte was reeds door de Verenigde Naties aan gezocht om een onderzoek in te stelten. .De V.N.-woordvoerder zei, dat fvet klooster een rechthoekig fort met blinde muren is. Er zijn slechts drie deuren en ongewens te bezoekers zouden er niet ge makkelijk binnen kunnen komen. dat aan het einde van de oorlog de pogingen om Oost-Europa te bevrijden waren mislukt. Ook in het Verre Oosten hadden de Ame rikanen Europa bij de verdedi ging van zijn posities in de steek gelaten, „waarover ook de Fran sen en de Nederlanders een woord kunnen meespreken". In het Midden-Oosten had En geland zich, aldus Amery, niet achtereenvolgens uit Palestina, Abadan, de Suez-zone terugge trokken, omdat het zich daar niet meer kon handhaven, doch uit sluitend als gevolg van de Ame rikaanse politiek. Deze was niet alleen geïnspireerd door een anti- koloniale opvatting, doch even zeer door zakelijke belangen die van de vroegere Europese posi ties bezit wilden nemen. Kolonel Nasser was door de Amerikaanse politiek aangemoedigd z'n slag te slaan. „Na tien jaar waren wij eindelijk gedwongen te erkennen dat wij niet langer een Ameri kaans leiderschap konden aan vaarden en we handelden zelf standig", zo zeide Amery. Menig woord van Dulles zou volgens Amery beter begrijpelijk zijn ge weest uit de mond van maar schalk Boelganin. De Eisenhowerdoctrine voor het Nabije Oosten hield volgens Amery weinig nieuws in en zij was zonder overleg met de ver bondenen tot stand gekomen. Achtereenvolgens had Amerika de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk gewaarschuwd de han den van het Nabije Oosten af te houden. „Betekent dit een Mon roe-doctrine voor het Nabije Oos ten" zo vroeg de Brit zich af, en hij antwoordde meteen: dat zou voor Europa niet aanvaardbaar zijn. „Wij willen niet trachten de Verenigde Staten uit te sluiten uit het Nabije Oosten, doch om gekeerd moeten zij ons niet van onze levensbelangen afsnijden. Het Midden-Oosten is voor Europa wat Texas is voor de Ver enigde Staten en Bakoe voor de Sowjet-Unie. Het is voor Europa een zaak van leven en dood". Daarom moest Europa zich vol gens de Engelsman verenigen om zijn belangen in dit gebied te verdedigen, zo mogelijk met de Verenigde Staten maar zo nodig ook zonder haar. Binnenkort zullen in Nederalnd, zoals is gemeld, nog 2000 Hon gaarse vluchtelingen aankomen, die hier tijdelijk zullen worden opgenomen in afwachting van hun doorreis naar Canada. De vluchtelingen zullen in vier treintransporten naar ons land werden gebracht en hier arrive ren op 14 januari, 21 januari, 4 februari en 18 februari. Omdat de jaarbeursgebouwen in die tijd niet vrij zijn heeft het ministerie van Oorlog, zoals is gemeld, het militaire kamp te Budel als optvangstcentrum be schikbaar gesteld. Na vijf a zes dagen verblijf aldaar zal elke groep worden geplaatst hetzij in contractpensions van het minis terie van maatschappelijk werk t.w. 4 hotels in Valkenburg, een bungalowkamp in Holthen (c.a. 60 bungalows), dan wel in een aan tal woonoorden van de dienst aanvullende werken van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die inmiddels door de eerder hier te lande aan gekomen Hongaren zijn vrijge maakt. Van de laatste te ver wachten groep op doorreis zijnde vluchtelingen echter zullen 200 a 300 personen tot hun afvaart naar Canada, omstreeks half maart, in Budel blijven; deze zullen name lijk vandaar als eersten de tocht naar Canada aanvaarden. In verband met de weersom standigheden acht de Canadese regering het niet gewenst, dat de Hongaren eerder dan in het voor jaar in Canada aankomen. Met Nederlandse emigratieschepen zal de reis worden ondernomen; de Nederlandse emigratiecentrale regelt een en ander in overleg met de Canadese autoriteiten hier te lande. Het' transport wordt zodanig gespreid, dat het emi gratieschema voor Nederlanders normaal kan worden uitgevoerd. De eerste groep van 300 scheept zich 11 maart in, de tweede groep van 400 vertrekt op 4 april, de derde groep, eveneens van 400, op 14 mei, de vierde groep om vattende 6 a 700 personen, op 20 mei en de laatste groep volgt op 7 juni. De tijdelijke zorg voor de 2000 Hongaren zal berusten bij de departementen van maatschap pelijk werk en van sociale zaken en volksgezondheid. Het Nederlandse Rode Kruis neemt het opvangen van de vluchtelingen in Budel voor zijn rekening, op dezelfde wijze als dit tot dusver in de jaarbeursge bouwen geschiedde. Tijdens hun tijdelijk verblijf komen de kosten van voeding en onderdak voor Nederlandse rekening. De overige kosten neemt Canada dp zich. Hieronder vallen ook de kosten voor kleding en zakgeld, waar voor op verzoek van de Canadese autoriteiten dezelfde normen gel den als voor de 3000 Hongaren die eerder in ons land zijn aan gekomen. Er zal zorg voor worden gedra gen dat in de woonoorden enz. voldoende tolken en maatschap pelijke werkers aanwezig zijn en dat gelegenheid bestaat tot gees telijke en lichamelijke ontspan ning. Ook zullen er lessen in de Engelse taal gegeven worden. Waar mogelijk zullen ook deze Hongaren, tijdelijk in het ar beidsproces worden opgenomen. In Budel zullen de binnenko menden geregistreerd worden en iedere vluchteling zal dan ook tij dens zijn verblijf in Nederland over een persoonlijke registratie- kaart beschikken. In de loop van deze week zal dr. Miller van het Canadese Rode Kruis in ons land aankomen, ten einde de verdere voorbereidingen in overleg met autoriteiten te treffen. SAS VAN GENT. M. 26 13 97 Geboren Elders geboren Gevestigd Overleden Vertrokken Bevolking op 31 dec. 1955 31 dec. 1956 Vermeerdering 17 SLUIS. Geboren 15 Elders geboren 5 Gevestigd 76 96 Overleden 15 Elders overleden 7 87 V. 17 24 92 Tot. 43 37 189 136 133 269 15 7 22 104 108 212 119 115 234 2012 2067 4079 2029 2085 4114 Vertrokken Bevolking op 31 dec. 1955 31 dec. 1956 109 1338 1325 18 V. 21 10 72 103 9 8 80 97 1292 1298 35 COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUYVSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 9 januari. GROENTEN. Per 100 stuks: Glassla B II 17,60, C II ƒ8. Per stuk: Knolselderij 712 ct. Per kg: Kroten 16 ct; Rode kool 712 ct; Savoye kool 1531 ct; Witte kool 1013 ct; Breekpeen 1012 ct; Prei 1028 ct; Knolsel derij 3036 ct; Spruiten 2757 ct; Uien 20—27 ct; Witlof I 48—57 ct, II 31—46 ct, afw. 23—25 ct; Was- peen 3538 ct; Boerekool 25 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I ƒ10,50. FRUIT. Per kg. Appelen: Goudreinetten Him. 60/65 17,7—18,1 ct, H II 14 ct, K 26 ct, F 1416 ct; Jonathan H II 10 ct, K 11—23 ct, F 10 ct; Lombart Calville st. m. 75/80 41 ct, id. 70/75 41 ct, id. 65/70 37,1 ct, id 60/65 28,2 ct, H I 75/80 40 ct, id. 70/75 36,8 ct, id. 65/70 33 ct, id. 60/65 23,7 ct; Winter Bana na H I m. 75/85 44 ct, id. 65/75 44 ct; Lemoenappel K 28 ct, F 17 18 ct; Zoete apnelen K 55 ct, F 32—36 ct. Peren: St. Rémy K 22 ct, F 20 21 ct. Een bijzondere voorstelling. De afdeling Terneuzen van de Algemene Nederlandse Grafische Bond had voor haar leden gister avond in het Concertgebouw wel een zeer uitzonderlijk program ma, hoewel het bestuur toch ieder jaar met iets bijzonders voor de dag komt. Ditmaal was voor deze jaarlijkse uitvoering geëngageerd het „Nederl. Marionettentheater Bert Brugman, Blaricum" voor de opvoering van de komische opera „L'Elisir d'Amore", van Gaetano Donizetti. De voorzitter van de afd. Ter- neuzen, de heer C. Frederiksen, heette de talrijke bezoekers wel kom, en in het bijzonder het lid van het hoofdbestuur, de heer De Bruijn. Het programma, dat deze avond geboden zal worden, aldus de voorzitter, is iets nieuws voor Terneuzen. De heer Bert Brug man is er, na jarenlang experi menteren, in geslaagd door een vernuftig systeem zijn poppen, met assistentie van zijn zes me dewerkers en toepassing van de geluidsband, als het ware tot leven te brengen. Na de bezoekers een prettige avond te hebben toegewenst, gaf hij het woord aan de heer De Bruijn, die een propagandis tisch woord sprak. Bert Brugman is een nog jonge man, die over bijzonder artistie ke gaven blijkt te beschikken. Op zeer vernuftige wijze weet hij zijn 15 poppen zodanig te doen hanteren, dat de toeschouwer bij na zou geloven levende figuren te zien, daar zelfs de mondbewe gingen volmaakt synchroon wor den uitgevoerd.. Zijn medewerksters en mede werkers voelen de vertolking van de opera precies aan en gaven de poppen door hun bewegingen en gebaren een zeer suggestieve uitdrukkingskracht. Het spel was zó natuurgetrouw, dat men tot zijn verbazing moest constateren, dat in vaak vele gevallen een komischer effect werd verkregen, dan met levende personen moge lijk zou zijn. De miniatuur-décors van Karei Brugman waren, evenals de kle ding van dezelfde ontwerper, zeer smaakvol en vooral in het laatste tafereel werd met de belichting een uitzonderlijk effect bereikt. De geluidsopnamen van de so listen, koor en orkest van de ope ra te Rome, werden feilloos weer gegeven en het was verbazend met welk een trefzekerheid het gezelschap de poppen op de mu ziek liet reageren. Het langdurig applaus na afloop en het bijzondere woord van dank door de voorzitter tot de familie Brugman gericht, waren in alle opzichten royaal verdiend. van Justitie en Maatschappelijk Werk besloten de kinderen bij voeding te verstrekken, hoofd zakelijk in de vorm van extra melk. Het gevaarlijke kruispunt. Gistermiddag omstreeks kwart voor één kwam de heer H„ >wo- nende te Middelburg, met zijn auto uit de richting Axel gere den. En, zoals reeds tal van keren is voorgekomen, bij het naderen van het kruispunt van wegen op het Marktplein, sloeg de bestuur der geen acht op het voor de vei ligheid van het verkeer ter plaat se geplaatst stopbord. Juist toen de auto op de grote verkeersweg kwam, naderde uit de richting Terneuzen een gela den vrachtauto van de N.V. „De Hoop" uit Terneuzen. De auto werd door de vracht auto in de flank gegrepen. De botsing was zó hevig, dat de auto met een zware klap tegen de zij muur van hotel R. J. v. d. Veke terecht kwam en daarbij juist in de andere richting kwam te staan. De schade aan de vrachtauto was niet groot en kon de be stuurder de reis direct voortzet ten, doch de auto van de heer H. moest eerst alhier voorlopig her steld worden, vóór ook hij in de vrij zwaar beschadigde wagen de reis kon voortzetten. Benoeming. Tot dirigent van de Koninklijke Muziekvereniging „Veronica" te Zuidzande werd benoemd de heer J. D. Hennekeij te Waterland kerkje, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag aan de heer H. P. Everwijn te Zuid zande. 'Al/ét» ma°r VapoRus Onthulling monument. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal vrijdagmiddag 1 februari op de markt te Kruinin- gen het monument ter nagedach tenis van de slachtoffers van de watersnoodramp onthullen. Vooraf zal een herdenkings gehouden in de DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Op de scheepswerf van de ge broeders Van Diepen N.V. te Wa terhuizen heeft zich woensdag morgen een ernstig bedrijfsonge val voorgedaan. Een in de mon tagehal vervaardigde steven werd in zijn geheel met een hijskraan getransporteerd naar de romp van een in aanbouw'zijnd kust vaartuig. Bij het optakelen is de steven uit de trossen geschoten en naar beneden gestort. Een ijzerbewerker, de 30-jarige H. S. uit Groningen, die zich eronder bevond, werd geraakt en ernstig gewond, zodat hij kort na aan komst in het academisch zieken- dienst worden gehouden in de tg Gronjngen is overleden. Nederlands Hervormde kerk te De pditie stelt een onderzoek Kruiningen. —13 Aantal huwelijken 15. 199 24 15 167 206 2630 2623 —7 Het bestuur van de Libanese petroleum maatschappij heeft be sloten zich niet meer gebonden te achten door de bepalingen van de op 27 juli j.l. met Onassis geslo ten overeenkomst, onder welke Onassis zich verbond 45.000 nieu we aandelen over te nemen, waardoor het kapitaal der maat schappij zou worden gebracht van 2 miljoen op 6,5 miljoen Li banese ponden. De verhoging van het kapitaal had ten doel oliev^kenningen in talrijke streken van de Libanon te financieren. Extra melk voor Ambonese kinderen in Westkapelle. Kortgeleden heeft op verzoek van het ministerie van Justitie, een aantal medici, onder wie prof. De Haas en de inspecteur van volksgezondheid, in het woon oord Westkapelle een onderzoek ingesteld naar de gezondheidstoe stand der aldaar verblijvende Ambonese kinderen. Het was de minister namelijk ter ore geko men dat deze kinderen ten offer dreigden te vallen aan het verzet van hun ouders tegen de zelfver- zorgingsregeling en sommigen onder hen zelfs verschijnselen van hongeroedeem zouden verto nen. Uit het onderzoek is geble ken, dat hoewel in enkele geval len kinderen sporen van onder voeding vertoonden, niet gespro ken kon worden van 'n alarme rende toestand en dus geen aan leiding bestond de kinderen aan de ouderlijke macht te onttrek ken zoals 'n ogenblik werd over wogen. Wel hebben de ministeries 38. Het dorpshoofd gaat voort met aller lei onheil te voorspel len, indien Eric en de zijnen naar het land der witte mannen zouden gaan. Als Eric op de man af vraagt, wat er dan is met die witte man nen, doet de man erg geheimzinnig. „Het is beter er zo weinig mogelijk over te spreken," is alles wat Eric nog te horen krijgt. Maar deze is vastbesloten er heen te gaan. Hij voelt dat ze nu dicht bij het zo begeerde en lang gezochte doel zijn en Cendrach blijkt er evenzo over te denken. De jager zal hen een eindweegs in de goede richting helpen en ze begeven zich op weg. Op een gegeven ogenblik wei gert de man een stap verder te ONEERLIJK DEN HAAG. Uit de brandkast van een ma gazijn in huishoudelijke artike len in de Passage te Den Haag is een bedrag van 5000 uit de brandkast gestolen. De antiquair H. J. verloor dezer dagen zijn portefeuille met 277.50 gulden. De portefeuille werd door een burger gevonden, die haar bij de politie deponeerde, maar het geld bleek er reeds te zijn uitgehaald. Aangehouden is de 27-jarige fabrieksarbeider H. F. H. B„ die enige tijd geleden in een gebak jeswinkel voor 30 aan zoetig heden bestelde. Hij verzocht het gekochte te bezorgen aan zijn adres en zeide voor 5,50 zelf te willen meenemen. Toen het be stelde bezorgd werd, bleek het adres vals te zijn. Een zelfde truc trachtte hij uit te halen in een filiaal van deze winkel, maar daar ging men er niet op in. Dinsdag zag de chef-| fin van de winkel hem in een café zitten en waarschuwde de poliite. B. heeft reeds vroeger flessen wijn gestolen en zich ver moedelijk aan oplichting schuldigj gemaakt. In Heiloo is bij een inbraak ge- arersteerd de 23-jarige timmer man M. O. R. Hij heeft bekend onlangs te hebber, ingebroken in een dagwinkel aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag Verde ris aangehouden E. F. P chef van de wijnkelder van een hotel in de binnenstad, die ziel door manupulatieg met emballagi voor ƒ250 had verrijkt. Tenslotte werd aangehouden df 22-jarige koopman J. van der H die een ring van ongeveer V had gevonden en deze voor eel tientje bij een opkoper had ver kocht. De zaak kwam aan 't lictf bij een opkoopcontróle. doen. „Daar is het," wijst hij, „in die richting moet ge blijven gaan" en hjj bezweert de Noren, toch niet in het land der witte mannen door te dringen. „Het is een rijk van nooit ge ziene machtige monsters; ge zult ten offer vallen aan de vreselijkste straffen," stottert hij opgewon den. Eric haalt haast onmerkbaar de schouders op, maar Svein vindt het toch wel een beetje raar. Zijn bij gelovige aard speelt hem parten. „Het is eigenaardig, dat ze er allemaal zo bang voor zijn," bromt hij. „Als- dat nu het beloofde land moet wezen, met al dat goud Maar daar ben ik eigenlijk wel be nieuwd naar!" Ze nemen afscheid van de jager, die haastig maakt dat hij wegkomt, en lopen verder in de door hem aangegeven richting. Na enige dagen zien ze opeens boven de kruinen der bomen uit, de vreemd gevormde top van een blijkbaar kunstmatig opgeworpen heuvel Ongeveer 100.000 Polen zulle dit jaar waarschijnlijk uit d Sowjet-Unie naar huis terugke ren. Dit meldt het Poolse persj bureau P.A.P. In november van het vor jaar keerden 4000 en in dei ber 9800 Polen in hun vaderla terug, aldus P.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2