VERLICHT ZUN KOU VANAVOND NOG MORGEN VOELT HIJ ZICH WEER GOED Loonstaten vsas Boekhandel n.v. Firma P. J. van de Sande MEDEWERKERS [mnl. en vil.] r- I 11 Een ongekende sortering Gemeenteraad van Terneuzen KAPPERSBEDIENDE II I Mont-Blanc Soennecken Böhler - Swan H.H. Landbouwers B n N.V Fa P. J. VAN DE SANDE Zie hoe vlug het Ademhalen gemakkelijker gaat, de pijnlijke beklemming verdwijnt en de hoest bedaart, als U Uw kind eenvoudig tegen bedtijd met deze aangename medicinale zalf inwrijft! Uw kind zal dan goed doorslapen —terwijl zijn kou gedurende de nacht verdwijnt. U KUNT HET PROBEREN VOOR f 0,75 SPECIAAL PROEFDOOSJE THANS VERKRIJGBAAR! HET BESTRIJDT DE KOU OP 2 MANIEREN 'Alléén maar inwrijven" VapoRub v/ICKS VICKS g» Diplomat - Parker SheaHer - Waterman gehouden op donderdag 20 december 1956, des avonds te 7 uur. (Slot.) De Voorzitter: U stelt een vraag, waarop ik was het zó: de eerste opdracht was, dat de stink- geen antwoord kan geven. In de laatste vergade- leiding in Sluiskil weg moest, waarbij eventueel ring, die gehouden werd onder leiding van de Com- de nieuwe leiding gebruikt zou kunnen worden missaris der Koningin, waarin ook twee leden van Gedeputeerde Staten aanwezig waren, zijn de gemeentebesturen en de industrieën het er over eens, dat de onhygiënische toestand en stank, zoals 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tie in Sluiskil heersen, niet langer houdbaai zijn. tot het verlenen van medewerking aan de Het is volkomen ontoelaatbaar en er moet een voorbereiding voor de aanleg van een pers-eind aan worden gemaakt. Stilzwijgend ligt hier- leiding van Sas van Gent naar de Schelde n opgesloten, dat de investeringen, ook volgens voor de afvoer van afvalwater. (Provinciaal inzicht hiervoor verantwoord zijn De heer Hol: Ongetwijfeld zullen de bewoners ^t^ygiëne r.auw^nenien ookVn fijne neus hebben, kan ik met ver- jaren voortduurt maar er is één ding dat mijn *ren- Van L evelde: De percentages, die verwondering heeft gewekt: ik mis hier een bD- y elke gemeente. gelden die drage, een toezegging althans, voor wat betrett|v<ibl&e J de industrie. Er is ook belang bij voor de industrie, wanneer de persleiding daar zal komen. alleen voor het ontwerp? De Voorzitter: Ja, dit is uitdrukkelijk gezegd Wethouder De Vos: Ik zou de commissie toch ook willen vragen, te bekijken of het vroegere ;n door de Provincie is bijgedragen, vraag ik mij plan niet meer bruikbaar is. Er zijn toen nog enige'af of de Provincie hier nu ook niet in wil bijdra- Ten tweede zie ik uit de stukken, dat aan het Advies- en Ingenieursbureau Witteveen en Bos c.i. te Deventer in 1950 reeds een opdracht tot het ontwerpen van een persleiding is gegeven Ik zou willen vragen: kan dat vorige plan niet worden gebruikt en is inderdaad een geheel nieuw plan nodig? Ik vraag dit, omdat de kosten van voorbeieiding waarde Men heeft toen geen volledig uitge- erg hoog zijn, n.l. 30.000,-. Wanneer inderdaad 1zover voor het lozen van afvalwater van de industrie en enkele woningen te Sluiskil. Nu wordt het in veel breder verband gezien. Zelfs voor heel de kom van de gemeente Hoek moeten de mogelijkheden voor het lozen van het afvalwater worden onderzocht. Het plan reikt nu dus veel verder. We zullen voor 20 a 30 jaar voorzieningen moeten treffen. We zullen goed moeten oppassen, dat het iets wordt, waar we jaren mee toekunnen, dus zal het plan van de grond af aan moeten worden bekeken; ver gelijkt U eens het uitbreidingsplan van de gemeen te van 5 jaar geleden met de toestand van thans; dit 'ligt nu ook anders dan toen. De Voorzitter: We moeten zeker rekening hou den met de gegevens van vroeger. Er kan wel ver schil zijn in de kosten. De heer Hol: Naar aanleiding van wat de heer De Vos heeft gezegd over het vorige plan, dat hier- 14. Idem tot de bouw van een industriehal voor de tijdelijke huisvesting van de te stichten U. T. S. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 15. Idem tot wijziging van de gemeente-begro ting dienst 1956 en 1957, die van maatschappe lijke zorg en van het grondbedrijf over 1956. De heer Van Langevelde: Ik heb gezien, dat er voor 3 woningen ongeveer 7600,wordt betaald. 3600,wordt betaald via verschillende vereni gingen voor de vluchtelingen, 4000,wordt ge vraagd van de gemeente. Heeft de gemeente hier op gerekend? Ik vind het een tamelijk hoog be drag voor 3 woningen, om deze in te richten. Er wordt 3600,van anderen gevraagd. Er is Deze mensen zijn op het ogenblik in opleiding, twee voor metselaar en één voor timmerman. Deze opleiding zal nog een tijd moeten worden voortgezet, zodat deze gezinnen in het begin van een gering inkomen moeten leven. Zelf kunnen zij weinig doen voor de inrichting van hun woning. Persoonlijk geloof ik, dat we het met deze ge zinnen getroffen hebben. De mensen zijn bijzonder dankbaar, dat zij eindelijk weer een normale wo ning zullen krijgen. Waar wij in zoveel gunstiger omstandigheden leven dan deze mensen, geloof ik dat wjj dit betrekkelijk kleine offer er wel voor over mogen hebben. Wethouder Den Hamer: Wij moeten er niet op rekenen, het geld later terug te krijgen. Dit is een te tere kwestie om daarop te reclameren bij deze mensen. Gezien de omstandigheden, waarin deze mensen leven, is het noodzakelijk om hulp te ver- duizenden guldens kosten geweest. De gemeente heeft dit niet moeten betalen, doch de Provincie. Dit ingenieursbureau heeft een belangrijk bedrag geïncasseerd voor het plan. De exacte gegevens, die indertijd zijn verzameld, hebben nu toch ook gen, als zij dit zo belangrijk vindt. De Voorzitter: Op de griffie werken geen inge nieurs, maar men kan daar ook wel goed rekenen dat eerste plan geheel moet worden omgewerkt, is er dan niets meer van te gebruiken? Wat is het verschil tussen het oude en het nieuwe plan? De Voorzitter: Op de bijeenkomst, waar dit be handeld is, waarbij ook dit architectenbureau Wit teveen en Bos vertegenwoordigd was, heeft men besproken, hoe dit zou worden aangepakt. Ten slotte werd met algemene stemmen besloten tot het opmaken van een plan. De gemeenten zullen de kosten dragen. Bij de uitvoering zal ongetwij feld van de industrie een belangrijke bijdrage worden gevraagd. Wij meenden, om deze zaak voortgang te latep hebben, dat de gemeenten op zich konden nemen om de kosten van het plan te dragen. Of het plan, in 1950 gemaakt, nog waarde heeft, kan ik U niet zeggen. Ik neem aan, dat de grondslagen, waarop het plan is opgesteld, voor een gedeelte bruikbaar zijn. Hetzelfde bureau maakt ook thans- het plan. Verdere beraadslagingen zijn indertijd opge schort in verband met de grote onzekerheid om trent het toekomstige tracé van het nieuwe ka naal. Het had toen geen zin om er nog meer geld aan uit te geven. Dit is alles, wat ik hiervan kan zeggen. Ik kan niet aannemen, dat het plan van 1950 geen waarde meer zou hebben. De kosten van het nieuwe plan worden geraamd op maximaal 30.000. De heer Hol: Het vorige plan was toen aanmer kelijk goedkoper dan dit plan. Dit betreft nu een veelvoud van toen. De Voorzitter: Het is een zeer ruwe raming. Dat wil niet zeggen, dat het plan 30.000,gaat kosten. De heer Van Langevelde: Het is 6 jaar geleden dat het plan is gemaakt. Nu is er weer een nieuw plan. Gezien de investeringsbeperking is het enigs zins mogelijk, dat het binnen enkele jaren kan worden gemaakt? Er is een zekere kans, dat bin nen enige jaren weer een nieuw plan moet worden gemaakt als de investeringsbeperking voorbij is. werkt plan gemaakt, maar een schetsplan zover uitgewerkt, dat men een globale begroting had en een omschrijving hoe de persleiding moest lopen. Nu is er weer een opdracht voor een nieuw plan, waarop de bekende tarieven voor werken uitge voerd door Delftse ingenieurs van toepassing zijn. Ik voel daar niet veel voor. Die heren kunnen goed rekenen. Ik zou willen vragen om eens te bekijken, of de kosten van het vorige plan niet verrekend kun nen worden met de nieuwe kosten. Anders zou men toch tweemaal betalen voor hetzelfde werk. Ik geloof niet, dat we bang moeten zijn, wat de investeringen betreft. Op het ogenblik is dit zo, maar wanneer het plan klaar is, hopen we dat we het kunnen uitvoeren. Zelfs als het misschien niet zou lukken, moeten we nu toch doorzetten. Plannen maken moeten wij steeds blijven doen. Het toen gemaakte plan kan nu nog niet verouderd zijn. De Voorzitter: Ik stel me voor, dat er van ver ouderen geen sprake is-. Er bestaat b.v. het voor nemen om, in samenwerking met verschillende ge meenten, aan het kanaal een gemeenschappelijk uitbreidingsplan te maken. Daarmede houdt ten nauwste verband het tracé van deze persleiding. Ik weet niet of het tracé hetzelfde zal zijn. Dit is maar een voorbeeld. Wethouder De Vos: Dat kan wel van invloed zijn op de kosten, niet op het principe. De heer Den Hamer: Het verschil ligt hierin, dat de mogelijkheid er is, dat het plan enigszins gewijzigd wordt uitgevoerd, dus volgens een ander plan. Ik ben het er mee eens, dat er in elk geval moet worden gevraagd of dit plan niet verrekend kan worden. Het is toch dezelfde opdrachtgever, die het vorige plan heeft gemaakt. De Voorzitter: Dit is ook de reden geweest, dat het ontwerpen van het plan aan hetzelfde bureau is verleend. Er moet met het eerste plan rekening worden gehouden. De heer Henry: Als ik het me goed herinner, 6. Idem tot verkoop van percelen grond aan: a. A. J. M. Cortvriendt in de Zeven Triniteits- polder (Axelsestraat) b. L. C. Tazelaar in de Zeven Triniteitspolder (Axelsestraat) c. Mevr. H. van GeelStandaert aan de Willem de Zwijgerlaan; d. De N. V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij aan de Industrieweg; e. L. C. Tazelaar aan de Industrieweg; f. Van der Oost N. V. te Rotterdam aan de In dustrieweg; g. Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" in de Zeven Triniteitspolder en de Zuidland polder; h. Van Putten Vroon in de Zeven Triniteits polder (Axelsestraat). Deze voorstellen worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 7. Idem tot vaststelling van een verordening ex artikel 29a, lid 3 van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden. Idem tot delegatie van de bevoegdheid tot aanwijzing van lijkschouwers. Idem tot het verlenen van medewerking in gevolge art. 72 van de lager onderwijswet 1920 aan het bestuur van de R. K. Meisjes school. 8. 9. toch een grote collecte voor de Hongaren gehou- lenen, den? Is het niet mogelijk een gedeelte daarvan te betalen? Er is toch ook één woning voor een Hon gaars gezin bij? De Voorzitter: Deze collecte is gehouden voor de Hongaren, een zeer speciaal doel. Hier mogen wij geen bedrag afnemen voor de inrichting van woningen van deze mensen; dit is een veel ouder plan. Destijds is gezegd, dat het wel te verwach ten was, dat wij nog iets zouden moeten bijdragen. Wanneer dit onheil niet over Hongarije was ge komen, hadden wij wel een beroep kunnen doen op de burgerij. Onder de gegeven omstandigheden is dit uitermate bezwaarlijk; nu wij dit aanbod hebben gedaan om enige mensen uit de kampen te verlossen, moeten wij dit nakomen. De heer Van Langevelde: Zijn er bij deze drie gezinnen geen Hongaren? Wethouder De Vos: Twee Joegoslaven en één Pools gezin. Het zijn mensen, die jaren in vluchte lingenkampen hebben verbleven en die door de actie van burgemeester Van Dussen van Dor drecht naar Nederland zijn gekomen. Wij hebben als gemeente een extra toewijzing gekregen van vijf woningen voor deze mensen. Eén woning is al uitgegeven aan iemand, die hier gekomen is door de actie „Een ton voor Triëst," een andere woning is voor een Hongaars gezin, zodat er nog drie woningen vrijblijven, die bijna klaar zijn en moeten worden ingericht. Door het. Vluchtelingencomité (niet het Comité voor de Hongaren, maar een ander comité) wordt per gezin 1200,verstrekt, maar dit is niet vol doende om een woning in te richten. Alles wordt zo sober mogelijk ingericht, dat wil len deze mensen ook zelf. Zij willen niet méér, dan ze nodig hebben. Dit zal hun verstrekt worden 10. bij wijze van voorschot, maar men moet geen grote Idem tot verlenging, van de rekening-courant. ülusies koesteren over de terugbetaling. Dit zal in overeenkomst met de Bank voor Nederlandse het begin zeker n-et kunnen Straks hebben deze mensen een normaal arbeidersloon. Hiervan kun nen zij niet enige honderden guldens terugbetalen. Wij hebben deze mensen echter gezegd, dat hun het geld wordt geleend. Ik heb deze mensen bezocht met de directeur van Maatschappelijke Zorg, dus wij weten wie er ko men. Deze mensen hebben een bijzonder gunstige indruk gemaakt. Men kan er mee pratep; ze spre ken allemaal Duits. De aanpassing zal waarschijn lijk niet zo moeilijk zijn als met de Hongaren te verwachten is. Gemeenten. 11. a. idem beschikbaar te stellen bedrag per leerling voor openbaar L. O. en U. L. O.-on- derwijs voor 1957; b. idem beschikbaar te stellen bedrag per leerling voor bijzonder V. G. L. O. 12. Idem tot wijziging van de bouwverordening. 13. Idem tot het verlenen van financiële mede werking voor de bouw van woningwetwonin gen door de Woningbouwvereniging „Werk mansbelang." De heer Van Langevelde: Ik zie nog in de wjzi- ging van de begroting, dat er een subsidie is ver leend aan de oudheidkundige kring „De vier Am bachten" te Hulst. Is het U bekend, of iemand van Terneuzen daarin werkt? De Voorzitter: Dr. Wesseling. De heer Hol: De heer Wesseling is redacteur van deze Kring. De heer Van Langevelde: Dan heb ik hiertegen geen bezwaar. 16. Rondvraag. De heer Henry: Ik heb gehoord, dat het de laat ste tijd voorkomt, dat mensen van de overkant, die naar Terneuzen reizen, bemerken dat de boot in Hoedekenskerke al vertrokken is als de bus aankomt. De oorzaak hiervan schijnt te zijn. dat de maatschappij, die de bus-dienst van Goes naar Hoedekenskerke exploiteert, niet snel genoeg is met het inschakelen van een tweede bus, als het erg druk is of als er een mankement is. Ik heb dit zelf ook pas meegemaakt. Is het niet mogelijk, dat er bij het Provinciaal bestuur en de Rijksin specteur van het Verkeer op aangedrongen wordt, dat hier een behoorlijke voorziening van materiaal is'bij deze maatschappij? De Voorzitter: Dit zal zeker mogelijk zijn. De heer Weterings: De laatste keer bij de be grotingsvergadering hebben wij gezien, dat de pu blieke tribune aardig bezet was, en dit zal mis schien in de toekomst meerdere malen gebeuren, omdat een bepaalde groep onder de jeugd nogal belangstelling toont. Ik hoorde echter klachten over de toestand van onze publieke tribune. Er is geen enkele fatsoenlijke stoel; alleen een paar banken. Kan niet met kleine kosten de publieke tribune in een dusdanige toestand worden ge bracht, dat het daar ook aangenaam zitten is? De Voorzitter: Wij zouden de pers op een bank kunnen zetten en déze stoelen op de publieke tri bune De heer Weterings: Is er U iets van bekend, of de bunkers langs de zeedijk op zeer korte termijn opgeruimd worden? Zouden burgemeester en wethouders misse, en willen overwegen om deze dicht te metselen? Dit zijn werkelijk oorden van dusdanige onzedelijke zaken, dat het niet mooi meer is. De Voorzitter: Wij zijn er reeds mee bezig. De Voorzitter wenst de heren* prettig Kerstfeest en zalig uiteinde en sluit de vergadering. Hartelijk dank aan onze Kin deren en verier aan allen, die door hun gelukwensen en'de daarbij ontvangen ge schenken hun belangstelling betoonden bij de herdenking ran onze 40-jarige Echtver eniging. P. CRINCE— VAN DOESELAAR. Terneuzen, Dekkerstraat 12 GEVRAAGD: een nette bij J. VAN DEN HOUT Dunes- en herenkapper AXEL Noordstraat 29 - Tel. 586 Hiermede bericht ik U, dat ik mij wederom geves tigd heb te Sluiskil en biedt ik mij wederom aan voor het leveren van alle soorten TOUWWERK. Aanbevelend, E. LAFORT, touwslager, Kanaalweg 88 - Sluiskil Te koop voor elk aanneme lijk bod een Schrijfbureau. Adres Bureau van dit Blad. DAMSPELEN Fa. P. J. van de Sande Bij grote, instelling bestaan enige vacatures voor bekwame In aanmerking komen zij, die over acquisitie- en organisatievermogen beschikken. Geboden wordt een interessante en afwisselende werkkring, waar voor goede krachten een ruim inkomen verzekerd is. Uitv. sollicitaties onder letters C. B. K. aan Nijgh van Ditmar, Adv. Bur., Noordeinde 49, Den Haag. Laat Uw kind niet onnodig lijden! Vanavond kunt U een modern, uit wendig middel gebruiken om de kou vlug te verlichten. Vicks VapoRub wordt gebruikt door millioenen Moeders in 119 landen—het zal U en Uw gezin ook helpen. Wrijf gewoon Vicks VapoRub op borst, keel en rug. /2iv1. Door de neus: Door de lichaamswarmte geeft Vicks VapoRub heilzame medicinale dampen af, die Uw kind inademt. Deze dampen verlichten de aandoening en kal meren het hoesten. -,<i- 2. Door de huid heen: Tegelijkertijd voelt de borst van Uw kind warm en aangenaam aan, terwijl Vicks VapoRub direct door de huid heen werkt als een pappleister. Deze dubbele werking van Yicks VapoRub bestrijdt de kou ter wijl Uw kind slaapt.'s Ochtends is het ergste van de kou meest al voorbij. Ter kennismaking met deze heerlijke verlichting, is Vicks Vapo Rub nu verkrijgbaar in een speciaal proefdoosje voor ƒ0,75. U kunt het ook krijgen in de grote voordelige pot voor 1,75. .-#■ V- - VVapoRuh WVapoRub v;® - i --- --V .v-Iota', .- MERKVULPENNEN W.O.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 4