Het van de TZ Eisenhowers verzoek inzake het Midden-Oosten programma regering-Kadar 777 EN 999 Reacties op de verklaring WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Zaak Davis toont schrijnend tekort aan van Nederlandse vreemdelingenwet De toestand in Hongarije Vraaggesprek met Nasser MAANDAG 7 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3964 nieuwjaarsreceptie koninklijk paar. HET WEER. Regenkans klein. HET ZACHTE WEER- salons j* obert" Amerikaans vliegtuig verongelukt. Brits officier wijkt uit naar Oost-Duitsland. Wanordelijkheden in Penang. SPOORWEG IN ISRAEL OPGEBLAZEN. HET SUEZ-K AN AAL. Nieuwe resolutie voor Hongarije in voorbereiding. Plannen voor een onderzees olietankschip. Hammarskjoeld in het voorjaar naar Boedapest. Het stoffelijk overschot va* Moorhouse in Engeland aangekomen. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 peT kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. herschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«£ advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,~ Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ner Voor hef Maandagnummer: zaterdags 10 uur President Elsenhower heeft 't Amerikaanse Congres zaterdag verzocht om machtiging tot het gebruikt van Amerikaanse strijd krachten „tot bescherming van de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid" vatn ongeacht welk land in het Midden-Oosten, dat dergelijke hulp verzoekt om verzet te bie tier» aan „openlijke, gewapende agressie van een land. dat wordt bestuurd door het internationale ccmmunSsme". De president deed dit verzoek op een buitengewone verenigde vergadering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Hij zei, dat zijn plan voor het Midden-Oosten de Verenigde Sta ten in staat zullen stellen samen te werken met of steun te geven aan elk land of landgroep in het Midden-Oosten bij de ontwikke ling van hun economische kracht. Ook zal de regering ge machtigd zijn programma's op zich te nemen van militaire hulp verlening aan of samenwerking met elk land of landengroep, die deze vorm van hulpverlening wensen. De president gaf de volgende verzekering: .,De Sowjet-Unie heeft in het Midden-Oosten of el ders in de wereld niet het minste van de Verenigde Staten te vre zen zolang haar regeerders niet als eerste overgaan tot agressie". Eisenhower stelde een uitge breid programma van economi sche hulp aan het Midden-Oosten voor. Hij zei het Congres later te zullen verzoeken om 400.000.000 dollar voor deze hulpverlening in de kamende twee jaar. Verder zei hij, dat de voorge stelde maatregelen in overeen stemming zullen moeten zijn met de verdragsverplichtingen van de Verenigde Staten, met inbe grip van die uit het handvest van de Verenigde Naties en de aanbevelingen van deze wereld organisatie. ,,Zij zullen ook, indien er spra ke is van een gewapende aanval, onderworpen worden aan het overheersende gezag van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties in overeenstemming met het handvest". ■Deze voorstellen worden in de eerste plaats gedaan in verband met de mogelijkheid van directe of indircte communistische agres sie in het Midden-Oosten, aldus Eisenhower. Het is geboden, dat een gebrek aan kracht in dit gebied wordt opgeheven niet door een vreem de macht, maar de toegenomen sterkte van de onafhankelijke landen, in het gelbied. Dit programma lost met alle problemen van het Midden-Oos ten op, aldus Eisenhower. Ook omvat het niet de gehele Ameri kaanse politiek voor dit gebied. De president zei met nadruk, dat de verzochte machtiging tot gebruikmaking van strijdkracht ten om verzet te bieden aan agressie „niet zal worden ge bruikt behalve indien het aange vallen land er om zal verzoeken". Hij sprak de hoop uit, dat nooit van deze machtiging gebruik zal moeten worden gemaakt. „Niets is meer nodig om dit te verzeke ren, dan dat onze politiek met be trekking tot de verdediging van het gebied spoedig en duidelijk wordt vastgesteld en verklaard. Aldus zullen de Verenigde Naties en alle vriendschappelijke rege- KONINGIN JULIANA OP TERUGREIS. Koningin Juliana is zondag met de Prinsessen Irene en Mar griet van SanktAnton met een speciale trein naar Nederland vertrokken. Prinses Beatrix zal echter nog een paar dagen blij ven om een ski-cursus af te ma ken. De trein waarmee Koningin Juliana reist wordt hedenoch tend omstreeks elf uur in Baarn verwacht. ringen en vooral ook de regerin gen die ons niet vriendschappe lijk gezind zijn, weten hoe ons standpunt is". De beste waarborg voor de vre de is voor de Verenigde Staten duidelijk te maken, dat zij bereid zijn volkomen en vrijelijk samen te werken met 'hun vrienden in het Midden-Oosten. De president zei van plan te zijn dadelijk een speciale missie naar het Midden- Oosten te zenden óm uitleg te geven van de samenwerking die hij wil geven. „Russische heersers hebben al lang geprobeerd het Midden-Oos ten te overheersen. Dat was zo bij de Tsaren en dat is zo bij de Bolsjewieken". De reden voor de Russische belangstelling in het Midden-Oosten is uitsluitend machtspolitiek in verband met haar doel de wereld communis tisch te maken, aldus president Eisenhower. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen op 16 januari te 12.00 uur in het koninklijk paleis op de Dam het corps diplomatique ontvangen voor de Nieuwjaarsreceptie. De diners voor het corps diplo- maticque zullen op 6 en 7 febr. a.s. in het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage worden gegeven. De speciale girorekeningen voor de hulp aan Hongaren ga ven zaterdagochtend de volgende bedragen te zien: 777: 4.410.786,94. 999: 4.253.995,92. De stroming met warme lucht die enkele dagen boven onze om geving heeft gestaan is in de loop van zondag in kracht afge nomen. Daar er bovendien wei nig bewolking was begon de tem peratuur in de loop van zondag avond flink te dalen. Het ziet er eohter naar uit dat deze daling in de loop van heden weer gro tendeels te niet gedaan zal wor den. De afneming van de wind en het heldere weer is namelijk te danken aan een krachtige rug van hoge luchtdruk, die zich bo ven West-Europa bevindt en langzaam naar het Oosten terkt. Deze rug zal weliswaar het weer hier vandaag blijven beïn vloeden waardoor de neerslag kansen klein zijn, maar een acti ve depressie die ten Zuiden van IJsland langs is getrokken zal de winden weer wat doen toene men uit Zuidwestelijke richting. Als gevolg hiervan blijft Oceani sche lucht toestromen met tame lijk hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. Het K. N. M. I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur be rekend uit om het uur afgelezen standen van de thermometer be droeg 5 januari te De Bilt 12,1 graden Celcius een waarde die normaal is voor half mei of voor begin oktober. Nog nooit was het in de meer dan honderdjarige reeks waarnemingen te De Bilt voorgekomen dat de gemiddelde temperatuur van een dag in januari zó hoog was. Tot nu toe was de warmste januaridag 10 januari 1936 geweest. De gemid delde temperatuur was toen li,8 graden Celcius. medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Dezelfde temperaturen. Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuid-wes tetqke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. DINSDAG 8 JANUARI. De eerste reactie op Eisenho wers verklaring over 't Midden- Oosten is gekomen van de leider van de republikeinen in het Huis van Afgevaardigden, J oseph Martin, die zei, dat de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis het voorstel met een over weldigende meerderheid zal aan- némen. Rusland. In een bericht van 't Russische persbureau „Tass" wordt gezegd, dat Eisenhower van het Midden- Oosten een militair protectoraat wil maken, hetgeen een schen ding zou betekenen van de soeve reiniteit en de onafhankelijkheid van de betrokken landen. Aan ■het Amerikaanse plan wordt door „Tass" een agressief karakter toegeschreven. In de Sowjetrussische pers is n officiële mededeling gepubli ceerd, waarin wordt gezegd dat de Sowjetrussische. Bulgaarse, Roemeense en Hongaarse partij leiders, die in de afgelopen week in Boedapest bijeen waren, Eisen howers voorstel beschouwen als een „groots opgezette maatre gel, om de volken van het Nabije- en Midden-Oosten tot slavernij te brengen". Israël. d« kapper net hei opart» coéM markt 16 krouwarijsfroot 9 (■«muzen Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.55 6.23 6.30 6.58 7.10 7.38 7.20 7.48 ZON MAAN op onder op onder Jan. 8 8.48 16.50 11.21 00.00 9 8.48 16.51 11.43 1.07 10 8.47 16.52 12.08 2.16 11 8.47 16.54 12.40 3.27 12 8.46 16.55 13.21 4.38 13 8.45 16.57 14.12 5.45 14 8.44 16.58 15.17 6.46 15 8.44 17.00 16.33 7.38 In de omgeving van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken is het plan-Eisenhovver met teleurstelling ontvangen. Het plan schijnt, zo zegt men, geen betrekking te hebben op het Arabiseh-Israëlische pro bleem. Wèl acht men het moge lijk dat het plan een gunstige in vloed zal hebben op de Arabisch- Israëlische betrekkingen, daar het de Russische invloed wil tegengaan. Egypte. De eerste reactie in Egyptischs officiële kringen was dat Eisen howers plan voor het Midden- Oosten niets bevatte, dat voor Egypte onaanvaardbaar zou zijn, aldus een van gezaghebbende zijde te Cairo gegeven commen taar. Hieraan werd toegevoegd, dat een Amerikaanse economi sche delegatie in Egypte welkom zou zijn, doch er werd de nadruk op gelegd, dat „Egypte zelf aan niemand hulp vraagt India. De Indische premier Nehroe heeft op een bijeenkomst, die de Indische Congres regeringspar tij thans te Indore, in Midden-In- dia, houdt, verklaard, dat >»elke poging van een buiten het Mid den-Oosten gelegen mogendheid, om het aldaar ontstane luchtle dig aan politieke invloed op te vullen, het grootst mogelijk ge vaar voor de wereldvrede met zich brengt". Nehroe waarschuwde tegen de gevolgen van het aanwenden van buitenlandse strijdkrachten in het Midden-Oosten. Australië. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey zei: „behalve een toetre den tot de Bagdadse verdragsor ganisatie, is er niets beters, dat de Verenigde Staten hadden kun nen doen. Deze voorgenomen Amerikaanse stap zal een zee: bemoedigende uitwerking op - a- kistan, Perzië en Turkije heb ben". Spanje. van president Eisenhower, dat onder grote koppen werd gepu bliceerd, gunstig ontvangen. Perzië. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Dr. Ali Darlan, zei: „Wij zijn 'hier bijzonder mee ingenomen. Woorden zijn in da den omgezet. Wij kunnen de ver klaring over de gehele linie on derschrijven en speciaal die pas sages, waarin de Amerikaanse president zich uitspreekt voor de onafhankelijkheid van de staten in het Midden-Oosten en waarin hij er de nadruk op legt dat voor verdedigingsdoeleinden gesloten bondgenootschappen geen be dreiging voor de Sowjet-Unie vormen". Syrië. Radio-Damascus heeft zich zon dag tegen Eisenhowers plan uit gesproken. Het meent, dat de pre sident „zich niet op feiten baseer de toen hij sprak over een com munistisch gevaar in het Mid den-Oosten", waaraan het om- roepstation toevoegde: „Gene raal Eisenhower heeft mets ge zegd over de Amerikaanse poli tiek in geval van een aanval van Engeland, Frankrijk of Israël op één of meer Arabische landen Jordanië. Een woordvoerder van het Jor daanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dat Jor danië in het algemeen elk bui tenlandse hulp aanvaardt, die zonder voorwaarden wordt gege ven. Libanon. nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerlgen de betere toiletartikelen Volgens Radio-Boedapest heeft de Hongaarse minister van Staat, George Marosan, in een rede gezegd dat de regering-Ka dar in de eerste plaats steunt op de arbeidersklasse, maar dat zij nooit „een politiek systeem- ge baseerd op een meer-partijen- stelsel" zal aanvaarden. „Het reorganiseren van de ar beiderspartij' zou op het ogenblik een vijandige daad zijn, die de krachten van de arbeidersklasse zou verdelen", aldus Marosan. Radio-Boedapest heeft Zondag het programma van de regering- Kadar hekend gemaakt De tien voornaamste punten hiervan zijn; 1 Verdere democratiesering van het bewind. 2. Bescherming van de volks- democratische instellingen en verworvenheden. 3. Grotere autonomie voor het provinciale bestuur. 4. De democratisering zal in overeenstemming zijn met de Hongaarse tradities en om standigheden. 5. Het staatsapparaat zal een voudiger worden gemaakt en de bureacratie zal worden afgeschaft. 6. Algemene democratisering van het land. 7. De regering steunt op de ar beiders, boeren en progres sieve intellectuelen. 8. De volksdemocratische dis cipline wordt gewaarborgd. 9. Het wettelijke systeem zal verstrekt worden. 10. Actieve deelneming van de jeugdbeweging en de ver schillende organisaties van het volksfront onder leiding van de communistische par tij. De regering schatte de schade, door de „contra-revolutie" toege bracht, op vele miljarden forin- ten (een miljard forint is onge veer 318 miljoen gulden). Voorts wordt in de regeringsverklaring gezegd, dat de Hongaarse rege ring kredieten van de Westelijke kapitalistische landen zal aan vaarden mits, daaraan geen poli tieke voorwaarden verbonden In de verklaring wordt hier aan toegevoegd dat de economi sche situatie van Hongarije nu zelfs beter is dan in 1945, omdat het land nu krachtige en onzelf zuchtige vrienden heeft die klaar staan om het te helpen. Inzake de economische taken van de regering verklaarde ra- dio-Boedapest, dat zij gericnt ziin op 1. Verhoging van de kolenpro- duktie. 2. De uiterste zuinigheid. 3. Het voorkomen van inflatie. Om inflatie te voorkomen wordt inkrimping van het staats apparaat en de uiterste zuinig De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Charles Malik heeft verklaard, dat Libanon zal „trachten samen te werken" met het' Amerikaanse plan, doch de Libanese onafhankelijkheid mag niet geschonden worden. Volgens Malik, komt de verkla ring „op het juiste ogenblik". Hij hoopte, dat zij zou helpen om een einde te maken aan „de recente algemene achteruitgang" van de cestand in het Midden-Oosten. De gebeurtenissen rond Garry Davis, die nu reeds vier dagen zit opgesloten in het hoofdbu reau van politie te Amsterdam, hebben eens te .meer het schrij nend tekort in de Nederlandse vreemdelingenwet aangetoond. Deze overtuiging huldigen de Amsterdamse rechtsgeleerden, mr R. J C. Cornegoor en mr. N. P J Giltay Veth, die zich met de zaak van de wereldburger bezig houden. De wet van 1849 bepaalt dat n vreemdeling op mondelinge aan melding reeds een verblijfpas kan krijgen. De betrokken autoiitei- ten zijn echter vrij om deze bepa ling al of niet toe te passen. In het geval van Gary Davis hebben zij deze bepaling niet toegepast De wereldburger is niet officieel geïnterneerd. Tegen hem is geen aanklacht ingediend. Was dat wel geschied, dan zou er een beroep op de rechter mogelijk zijn. Dit is nu uitgesloten. Voor Gary Davis, die ten aam zien van deze problemen geheel leeft vanuit de Angelsaksische rechtssfeer, is de gang van za ken in Nederland onbegrijpelijk Zijn raadslieden zijn van mening, dat nu blijkt, dat de vreemdelin genwet de figuur van de reenter door wie een vreemdeling moet worden gehoord, ernstig ont- De verantwoordelijke ambte naren op het ministerie van Jus titie zien de moeilijkheid wel de gelijk in. Dit bleek vrijdag bij een heid in de overheidsadministra tie aanbevolen. De wijze, waarop in Hongarije de staat in het algemeen toezicht houdt op de economische ontwik kelingen, zal worden gewijzigd. Vast zal worden gehouden aan het beginsel van Lenin dat cen tralisatie de beste methode is. daar er zonder een centrale lei ding anarchie zou heersen". -Doch er zal geen buitensporig centraal toezicht zijn en het staatstoezicht zal op doelmatiger wijze worden uitgeoefend. De volgende beginselen zullen hierbij in acht worden genomen: vermindering van het aantal ambtenaren, benoeming van fa brieksdirecteuren door de rege ring, en verruiming van het ar beidsveld der door de arbeiders gekozen fabrieksraden. De arbeidersraden zullen een nieuwe loonstelsel in het lever, roepen, waardoor zeggenschap krijgen in de economische lei ding der bedrijven. Het thans centraal op de Hon gaarse industrie uitgeoefende toezicht zal voorlopig worden ge handhaafd, doch het zal later, wanneer de nieuwe plannen wor den uitgevoerd, gewijzigd wor den. bezoek, dat de twee Amsterdam se juristen aan Den Haag brach ten. Ten departemente is men be reid naar een oplossing te zoe ken. Voorlopig centreren echter alle besprekingen rond de vraag of Amerika Gary Davis zal wil len opnemen. Hij heeft destijds officieel afstand gedaan van zijn burgerrechten. De Nederlandse regering probeert nu autoriteiten in de Verenigde Staten er van te overtuigen, dat Davis aanspraak kan maken op de status' van in Amerika wonend buitenlander. Vooralsnog is niet gebleken, dat men in Amerika iets voor deze opvatting voelt. Radio-Boedapest heeft zater dag omgeroepen, dat de politie ke gevangenen die in mei 1956 veroordeeld zijn tot zes maan den gevangenisstraf, maar die in oktober 1956 zijn bevreid, gra tie-verzoeken kunnen indienen, „mits zij niet hebben deelgeno men aan de revolutie en geen onwettige daden hebben bedre- Vejn Wenen is bekendgemaakt dat 187 Hongaren in de loop van vrijdag asiel hebben gevraagd in Oostenrijk. Sinds oktober 56 zijn er nu 153.626 Hongaren naar Oostenrijk gevlucht. Volgens radio-Boedapest heeft de regering-Kadar zich voor het verkriigen van belangrijke le ningen tot de volgende landen gewendRoemenië, Oost-Duits- land, Tsjecho-Slowakije, Bulga rije, Polen, Zuid-Slavië en com- munistisch-Chma. Het radiostation voegde hier aan toe, dat de 50 miljoen dol lar die Rusland heeft toegezegd, besteed zullen worden voor het kopen van goederen in de Wes telijke landen en dat de rege- De „American Airlines" heeft zondag meegedeeld, dat één van haar toestellen, een eenmotorige „Convair", die op weg was van Boston naar Tusler in Oklahoma, in de buurt van laatstgenoemde stad een noodlanding moest ma ken wegens motorpech. Zes van de tien inzittenden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Niemand kwam om het leven. - Een officier van de Britse luchtmacht, lelt. Wraight, heeft politiek asiel gekregen in Oost- Duitsland, aldus is zaterdag van betrouwbare Oostberlijnse zijde vernomen. Luitenant Wraight was op o december van het vorige jaar naar West-Berlijn gevlogen en op 6 december verdwenen. Van de betrouwbare Oostberlijnse zijde werd vernomen, dat Wraight „autoriteiten" in Oost-Berlijn om politiek asiel had verzocht. Wraight had gezegd niet langer in Engeland te willen wonen. ring-Kadar de onderhandelin- met de Westelijke landen, die grote kredieten aan Hongarije willen verstrekken, voortzet. Ook zond radio-Boedapest een verklaring uit van Imre Vajda, een lid van de Hongaarse dele gatie bij de V. N., waarin deze een beroep op de Ver. Naties doet om Hongarije hulp te ver lenen. „Wij hebben vertrouwen in de Ver. Naties en wij hopen van harte dat dit vertrouwen niet beschaamd zal worden", al dus Vajda. Paul Ignotus, bestuurslid van de vereniging van Hongaarse schrijvers, heeft vrijdagavond op een persconferentie te Pa rijs verklaard, dat de opstand m Hongarije voor alles de misluk king van de opvoedingsmetho den van de regering-Rakosi aan getoond heeft. Deze methoden zouden ertoe geleid hebben dat de gehele Hongaarse jeugd zich tegen de regering keerde. Ignotus legde voorts de na druk op de betekenis van de Zuidslavische invloed op de pu blieke opinie in Hongarije en merkte in dit verband op dat maarschalk Tito zijn verzet te gen het nationaal-socialisme en tegen het Russische commur. s- me, zelfs bij niet-communisten een grote populariteit geniet. Volgens hem voert de regering- Kadar haar taak zonder veel enthousiasme uit. De Spaanse pers heeft het plan Emile Bustani, een politiek figuur uit Libanon heeft zater dag te Beiroet in een vraagge sprek met de correspondent van de „News Chronicle" gezegd, dat president Nasser van Egypte niet zal toestaan dat Britse en Franse schepen, na de vrijma king van het Suezkanaal, van dit kanaal gebruik maken als Israël de zóne van Gaza niet aan Egypte teruggeeft. Bustani, die een onderhoud met Nasser had gehad, ver klaarde dat deze hem had ge zegd, dat geen enkel schip door het Suezkanaal mag varen als de tolgelden niet aan Egypte be taald zijn. Voorts zou Nasser verklaard hebben, dat hij erop staat dat Egypte vergoeding zal krijgen voor de schade tengevolge van de Brits-Franse actie. Bustani zei verder dat Nasser nog steeds anti-communistisch maar niet anti-Russisch is. Nasser had verder volgens Boestani gezegd, dat hij een ex cuus voor de Israëlische aanval kon vinden wegens de .staat van oorlog tussen Israël en Egypte. Ook kon hij een excuus voor de Franse actie vinden, omdat Egypte de Noordafrikanen helpt, maar hij begreep niet waarom Engeland dat door een verdrag met Egypte verbonden is, aan de zijde van de „vijanden van Egyp te" had gevochten. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft zondag meegedeeld, dat Jordaanse zelf moordcommando's zondagmor gen een gedeelte van de spoor weg tussen Jeruzalem en Tel Aviv hebben opgeblazen. Vol gens de woordvoerder is hierbij een goederentrein beschadigd. De trein slaagde erin Tel Aviv te bereiken. President Nasser heeft ver klaard, dat hij niet zal toestaan, dat Britse en Franss schepen het Suez-kanaal passeren, zolang Is raël zijn troepen niet uit de kust strook van Gaza zal hebben te ruggetrokken, aldus heeft radio- Cairo zondag bekend gemaakt. De president voegde hieraan toe. dat alle schepen, die het ka naal passeren, het doorvaartgeid voortaan direct aan het Egypti sche beheersorgaan voor het ka naal zullen moeten betalen. Zeven van de dertien schepen, die in het kanaal zijn opgesloten, hebben zondag negen mijl in de richting van Port Said afgelegd. De overige zes schepen vertrek ken vandaag in noordelijke rich ting Men verwacht, dat de sche pen vandaag of morgen het ka naai zullen verlaten, nadat twee bergingsvaartuigen nog enige obstakels uit de weg zullen heb ben geruimd. Het konvooi bestaat uit zeven tankiboten twes Italiaanse, één Russische, één Panamese, twee Noorse en een Liberiaanse boot en zes vrachtschepen, nl. de 7.230 ton metende „Lemster- kerk" van de N. V. Nederlandse Scheepvaart Maatschappij, twee Liberiaanse, één Italiaanse, één Panamese en een Zweedse boot. In Penang, een haven van Ma- lakka, hebben ziéh sinds woens dag jl. botsingen tussen leden van verschillende rassen voorge daan, die aan drie personen het leven hebben gekost, terwijl er 62 werden gewond. Er is een uitgaansverbod afge kondigd. Zondagavond was het rustig. De straten van Penang waren verlaten. Alle scholen zullen tot woensdag a.s. gesloten blijven. De Ver. Staten werken aan een nieuwe resolutie over Hon garije, waarin de algemene ver gadering van de Ver. Naties wordt verzocht een bijzondere commissie van onderzoek in het leven te roepen, die gegevens zal moeten verzamelen over de Hongaarse opstand, aldus is in welingelichte kringen te New York vernomen. De resolutie, die naar men verwacht door Groot-Brittannie zal worden gesteund, zal waar schijnlijk in het begin van üez< week op een voltallige bijeen komst van de algemene verga dering worden ingediend. De Mitsubishi-Maatschappij heeft bekend gemaakt, dat haar scheepsbouwkundigen zijn be gonnen met het tekenen van de ontwerpen voor twee atoomtank schepen. Eén van deze schepen zal een onderzeeër met een draagvermogen van 30.000 ton zijn Dit schip zal 540 voet lang worden en onderwater een snel heid kunnen bereiken van 22 knopen. Gedurende een jaar zijn op één van de werven der maat schappij proeven met de bouw van een romp genomen om na te gaan welke waterdruk de romp van het vaartuig zal kunnen weerstaan en welke diepte het vaartuig met een volle lading olie zal kunnen bereiken. De secretaris-generaal van d Verenigde Naties, Dag Hammar skjoeld, zal in het voorjaar een bezoek aan Boedapest brengen zo heeft de Hongaarse ministe van Buitenlandse Zaken, Imr Horvath. zondag te Boedapes bekend gemaakt. Het stoffelijk overschot van de 21-jarige Britse tweede luitenant Anthony Moorhouse, die om het leven is gekomen na in Port Said door Egyptenaren te zij: ontvoerd, is zondag per vliegtuig in Londen aangebracht. Het zal donderdag a.s. met mi litaire eer in Leeds, waar de fa milie van de overledene woont ter aarde worden besteld.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1