WAAR ONS OOG OP VIEL tabaK UIT DE PROVINCIE ,-m do/ aerk m k&i &o DE WERELD VAN WEEK TOT WEEK LOOF DER BEVOLKING ZONDAGDIENST ARTSEN BEURSOVERZICHT BURGERLIJKE STAND Gemeente Terneuzen Ernstig benzinetekort in Engeland De terugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Sinai De toestand inHongarije Berichten over ontevredenheid in Bulgarije 151.17 151.38 151.47 166.31 165.49 165.29 132.35 131.69 130.88 104.24 103.51 103.15 203.26 200.42 202.99 Griekse zeeman door gasverstikking om het leven gekomen TERNEUZEN. ZAAMSLAG. Tabak en longkanker Muur Gelukkig nieuwjaar Als we de heer Richard Wagner mogen geloven wordt 1957 een gelukkig jaar, speciaal voor de westelijke wereld, want deze toekomstkijker voorspelt dat er in Datum Rock and roll 25-jarige schoolstrijd tussen twee kerkdorpen 1957 is nog maar enkele dagen oud en reeds komen de eerste overzichten van het afgelopen jaar op ons bureau binnen. Graauw was de eerste gemeente die ons haar loop der bevolking over 1956 deed toekomen, terwijl men in dit nummer aantreft de loop der bevolking der gemeen ten Terneuzen, Hoek en Zaam- slag. De haven van Vlissingen. De gezamenlijke tonnage van #e schepen, die het afgelopen jaar de haven van Vlissingen hebben aangedaan, heeft de 5 miljoen bruto register ton het record van 1936 overschreden. Er kwamen in 1956 2643 zeeschepen (samen 5.091.204 b.r.t.) en 970 binnenschepen (407.434 ton). Het aantal zeeschepen en binnensche pen, dat Vlissingen aandeed be liep in 1955 resp. 2249 en 849. De haven van Delfzijl. Van Vlissingen richten we onze blik op de haven van Delfzijl, die in 1956 meermalen onze aandacht vroeg. Dank zij vooral de grotere De grote veranderingen aan de haven tengevolge van de uitvoe ring van het sodaproject en alle andere werkzaamheden die daar mee verband houden, zijn in het afgelopen jaar ter hand geno men. Het beeld ten zuidoosten van de haven wijzigde zich aan zienlijk door de voortschrijdende bouw der soda-industrie, terwijl eveneens belangrijke vorderingen werden gemaakt met de bouw van de nieuwe sluizen en de aan leg van het omsnijdingskanaal. Gunstige ontwikkeling van het Nederlandse rundvee stamboek. De ontwikkeling van het Ne derlandse rundvee stamboek is in 1956 gunstig geweest. Het aantal geregistreerde kalveren steeg in de eerste elf maanden van 1955 van 103.682 tot 121.841 over de zelfde periode van 1956, hetgeen een stijging met 17,5 procent be tekent. Het aantal geregistreerde koeien steeg van 39.981 tot 47.871 met bijna 20 procent. De ontwikke ling bij de stieren, waarvan het geregistreerde aantal van 2453 toenemende kapitaalschaarste merkbaar hun stempel op het be loop en de bedrijvigheid ter beur ze gedrukt. Wat het koersverloop betreft heeft de algemene beursindex met 238 op 7 mei het hoogtepunt van het jaar bereikt, waarna een daling optrad tot 179 op 29 no vember, gevolgd door een her stel op ongeveer 200. Deze koersfluctuaties vonden plaats bij omzetten, die vergele ken met voorgaande jaren een achteruitgang vertoonden. De handel in obligaties bereikte in 1956 een omzet van circa 600 mil joen gulden, hetgeen 10 miljoen gulden minder is dan het vorige jaar. OVER 1956. TERNEUZEN. invoer van Amerikaanse kolen is (tot 2665 met ongeveer 9 procent het goederenverkeer in deze ha-1 steeg, was eveneens gunstig, be ven in het afgelopen jaar flink toegenomen. In 1956 werden namelijk 364.082 ton goederen gelost en geladen tegen 317.573 in 1955. Gelost wer den 194.491 ton (vorig jaar 157.958) en geladen 169.591 ton ,(v. j. 159.615). Het scheepvaart verkeer toonde alleen een voor uitgang wat de inhoud betreft, omdat grotere schepen arriveer den. Zo kwamen in Delfzijl in het afgelopen jaar aan 1622 (v. j. 1669) zeeschepen met een bruto inhoud van 1.561.993 kubieke me ter (v. j. 1.450.860 m3) en er ver trokken' 2043 zeeschepen (v. j. 2053) met een bruto inhoud van 1.755.420 kubieke meter (v. j. 1.618.137 m3). Aldus vermeldt het voorlopige jaarverslag van het provinciale havenbedrijf te Delf zijl. De aanvoer van Chilisalpeter, waarvoor in 1956 een nieuwe op slagloods met een vloeropper vlakte van 1770 vierkante meter gereed kwam, bleef beneden de verwachting. De invoer van hout bleef op hetzelfde peil. Voorts moet als een toevallige aanvoer worden gezien de invoer van plm. zevenduizend ton aardappelen. Deze is veroorzaakt door het we der invoeren van eerder uitge voerde aardappelen, bestemd voor de aardappelmeelindustrie. De invoer van ijzeraarde, die al tijd een zeer belangrijke plaats in het goederenverkeer innam, loopt nu steeds meer terug en ook de uitvoer van strokarton verminderde. De uitvoer van aardappelen, de rivaten, zout, aardappelen, kunst meststoffen en diverse goederen was in 1956 groter dan in 1955. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter A. van Zanten, Tel. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. PHILIPS IN HERSTEL. In tegenstelling tot donderdag toen de koersen vrijwel algemeen sterk afbrokkelden was er vrijdag een herstel te bespreuren dat door het verloop van Wallstreet sterk in de hand werd gewerkt. Dit wilde echter niet zeggen dat er meer affaire was. Integendeel na de eerste beursdag van het jaar, waarin het optimisme over heerste, verviel de markt weer tot een zekere ongeanimeerdheid die zich over alle hoeken uitstrek te. Hoewel alle internationale fond sen vast gestemd waren, trok het herstel van Philips het sterkst de aandacht. Dit fonds slaagde slaagde erin het donderdag gele den verlies volledig in te halen. Dat daarmee een eind is geko men aan de geruchten over een mogelijke emissie, kan niet ge zegd worden. Het concern heeft nu eenmaal behoefte aan nieuwe geldmiddelen maar men achtte het ter beurze niet uitgesloten dat deze langs een andere weg eventueel via een converteerbare obligatielening zouden worden aangetrokken. Zeer vast waren Unilever, die liefst tien punten opliepen en op 352 het hoogste punt van de dag bereikten. Het feit dat het de laatste beursdag van de week was droeg er toe bij om dekkingsaan kopen te bewerkstelligen. Koninklijke Olie was willig in overeenstemming met Wallstreet, zoals donderdagavond reeds was gebleken. markt was onbelangwekkend. In cultures ging hoegenaam niets om en scheepvaart bewoog zich rondom de vorige prijzen waarbij Maatschappij Nederland wederom opviel door een oplopen de tendentie. Nederlandse Staats fondsen openden niet ongunstig maar liepen later scherp achter uit de Staffellening zelfs tot 85%. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICES. 2/1 3/1 4/1 Int. concerns 275.60 269.91 275.60 zien in het licht van de nog steeds uitbreidende kunstmatige insemi natie. De cijfers van de export waren over 1956 minder gunstig. Er was een teruggang in het aantal uitgevoerde dieren van 9.2220 tot 6.580. Vooral door Italië zijn in 1956 veel minder kalveren afge nomen. De Amsterdamse effectenbeurs in 1956. Het jaar, dat achter ons ligt, is, in vergelijking tot 1955, in vele opzichten een bewogen jaar ge weest. In de eerste helft van het jaar scheen de politiek van toe nadering tot een vermindering van de internationale spanningen te leiden, doch de gebeurtenissen in de tweede helft van het jaar hebben wel een volledige omme keer gebracht. In nationaal verband hebben de langdurige kabinetscrisis en de M. V. Tot. Geboren 156 136 292 Elders geboren 5 3 8 Gevestigd 345 430 775 506 569 1075 Overleden 59 54 113 Elders overleden 6 4 10 Vertrokken 333 377 710 398 435 833 Bevolking op 1 jan. 1957 7279 7385 14.664 1 jan. 1956 7171 7251 14.422 Vermeerdering 108 134 242 Alhier geboren, M. V. Tot. elders woonplaats 70 92 162 Alhier overleden, elders woonplaats 62 40 102 Een woordvoerder der Engelse regering heeft vrjjdag de nadruk gelegd op de ernst van het ben zinetekort in Engeland en ver klaard, dat er weinig kans be staat op een wijziging van het rantsoeneringsstelsel, dat een be perking van het benzineverbruik voor vrachtauto's met 25 pro cent inhoudt. Er was geklaagd, dat vele on dernemingen zullen moeten slui ten, tenzij er meer benzine wordt toegewezen. De weigering van de olie-auto riteiten in Texas toe te staan, dat -ie olieproduktie in deze staat in januari het peil van december j.l. overschrijdt, zal een aanzienlijke vermindering van de Westiuro- pese „noodinvoer" tengevolge hebben. De Engtlse regering heeft er op aangedrongen zoveel mogelijk goederen per spoor te ver»?i.den, maar het goederenvervoer der spoorwegen is sedert de invoe ring der benzinerantsoenering slechts met 2 °/o gestegen. Van regeringszijde te Londen werd vrijdag voorspeld, dat de concentratie van de vraag naar olie op Amerika onvermijdelijk op de duur zal leiden tot een verdere stijging van de olie- en benzineprijzen. De Engelse regering kan met geen zekerheid zeggen, wanneer er een einde zal komen aan de benzinerantsoenering. 9 Douwe Egberts Aantal huwelijken 107 Aantal echtscheidingen 4 Aantal levenloos geboren kinderen (Terneuzen en Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag verklaard, dat het eerste sta dium van de terugtrekking der Israëlische strijdkrachten van het schiereiland Sinai zeven ja nuari zal zijn afgesloten. Daar na zullen er geen strijdkrachten meer zijn ten westen van El Arisj. Dit ligt aan de Middel- landse-Zeekust, ongeveer zestig km van de Israëlische grens. Premier Ben Goerion van Is raël heeft op een bijeenkomst te Tel Aviv verklaard, dat Is raël dank zij de campagne in Sinai verzekerd is van verschei dene jaren vrede. Wat er ook gebeure, de toestand vóór de Israëlische actie zal niet weer keren aldus de premier. omgeving) 26 -(waarvan uit Terneuzen 14) Aantal erkenningen 1 Aantal wijzigingen geboor te-akte 1 HOEK. M. V. Tot. Geboren 14 15 29 Gevestigd 29 28 57 43 43 86 Overleden 12 16 28 Vertrokken 47 50 97 59 66 125 Bevolking op 31 dec. 1955 1331 1259 2590 31 dec. 1956 1315 1236 2551 Vermindering 16 23 39 Aantal huwelijken 15 Aantal huwel.-aangiften 14 Aantal huwel.-toestemmingen 1 Aantal echtscheidingen 1 Elders geboren 6 Elders overleden 9 Alhier overleden, elders woon achtig 1 De Hongaarse politie heeft te Varpalota in West-Hongarije be slag gelegd op „grote hoeveel heden" wapens en zoekt naar een bende chanteurs, die zich de „groep Maleter" noemt, aldus meldt het communistische dag blad „Nepszabadsag". Kleine ge wapende groepen hadden in Transdanubië in West-Honga rije ongeregeldheden veroor zaakt. De politie in Varpalota had onlangs „nogal koortsachti ge dagen" meegemaakt. Er is een zuivering aan tie gang onder Bulgaarse studenten, aldus een vrijdag te Wenen ontvangen exemplaar van bet Poolse jeugd blad „Sztandar Mlodych". Volgens de correspondent van het blad te Sofia neemt de onrust onder de Bulgaren gestadig toe. Functionarissen van de commu nistische partij hebben onlangs op de deuren van hun woningen en van het hoofdkantoor van de par tij brieven gevonden, waarin zij met de dood werden bedreigd. Studenten is de toegang tot de universiteiten ontzegd en is het lidmaatschap van de jeugdbewe ging ontnomen wegens „vijandige opmerkingen tegen het commu nistische stelsel", aldus officiële mededelingen. ZAAMSLAG. M. V. Tot. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NABEURSKOERSEN Door gasverstikking is donder- derdagmiddag de 23-jarige Griekse zeeman D. S. uit Toki- dos (Griekenland) om het le ven gekomen. De man was naar Rotterdam gekomen om te monsteren en had zijn intrek genomen in een hotel aan de Nieuwe Binnenweg. Toen de vrouw van de hotel houder hem vond lag hij leven loos op zijn bed en stond de kraan van de niet-brandende gashaard open. Vermoed wordt, dat de Griek bij het aansteken van de kachel een fout heeft gemaakt. Geboren 29 22 51 Elders geboren 6 9 15 Gevestigd 22 36 58 57 67 124 Overleden 11 12 23 Elders overleden 4 6 10 Vertrokken 58 52 110 73 70 143 Bevolking op 31 dec. 1955 1701 1637 3338 31 dec. 1956 1687 1634 3321 Vermindering 14 3 17 Alhier overleden, elders woon- plaats: 2 m. Aantal huwelijken: 28. Aantal echtscheidingen: 1. Verkeersongeval. Gistervoormiddag omstreeks 11 uur had op het verenigingspunt NoordstraatSchool weg nabij de Axelsebrug een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een mo torrijwiel. De vrachtauto, bestuurd door I. W. de J„ te Terneuzen, kwam uit de richting Schoolweg naar de Axelsebrug gereden, toen de mo torrijder H. L. van W„ wonende te Bouchaute, met zijn motor de rijweg overstak, met het gevolg, dat hij werd aangereden en op de weg werd geworpen. De motorrijder kwam zo onge lukkig terecht, dat zijn linker been brak. Nadat dokter Van Zanten de eerste hulp had verleend werd Van W. naar het Juliana-zieken- huis vervoerd. Zowel het motorrijwiel als de vrachtauto waren slechts licht beschadigd. Boeven en Madeliefjes. Gisteravond gaf de „Terneu- zense Lyceumclub" voor een uit verkocht Concertgebouw een thriller in 3 bedrijven van Geor ge Batson „Boeven en Made liefjes". De voorzitster van de T. L. C., mejuffrouw L. van den Berge, sprak een woord van welkom, speciaal tot de burgemeester, leraren, curatoren, de oud-rector ir G. Westerhof en de gasten uit Hulst, Oostburg," Goes en Zierikzee. Het was zeker geen gemakke lijke opgave, die de regisseur, drs B. A. Gietelink, zichzelf en de speelsters en spelers had ge steld. In de eerste plaats vereist een thriller dat de nodige spanning in het spel wordt gebracht en daarvoor zijn technische effec ten alleen niet voldoende, maar berust er ook bij de spe lers een voorname taak, en in dit geval moest ook 't komische accent aan zijn trekken komen. Regisseur en spelers hebben eer van hun werk behaald. Het zal voor de heer Gietelink zeker niet eenvoudig zijn ge weest al deze onervaren toneel spelers het juiste gevoel voor hun rol bij te brengen en voor de spelers moet het een hele opgave zijn geweest de hun toe bedachte rol juist uit te beelden. De zeer geslaagde opvoering was een bewijs van aller toewi; ding. In de pauze werd een zeer ge slaagde verloting gehouden. Al met al een avond waarvan de aanwezigen zeker hebben ge noten. Vergadering bond ouden van dagen. Donderdagmiddag werd in het Verenigingsgebouw door de afd. Zaamslag een vergadering gehouden. De voorzitter de heer J. C. Kayser verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de beide afgevaardigden van de afd. Axel, die hij een gelukkig 1857 toewenste. Ter nagedachtenis aan de 6 leden die in 1956 zijn overleden, De zestien afzonderlijke onder zoeken, die in zeven landen zijn verricht naar de rookgewoonten van meer dan 6.000 longkanker patiënten, hebben aangetoond dat het risico om longkanker te krij gen toeneemt in verhouding tot de hoeveelheid tabak in het bijzonder van sigaretten die gebruikt wordt, aldus een mede deling van dokter Wynder uit New York in een artikel in het Britse medische tijdschrift. Dokter Wynder verklaarde, dat mannen meer vatbaar zijn voor HOEK. Geboren. 6 dec. Geertruida, d. van Jan Meertens en Elizabeth de Brui ne, 27 dec. Willemina Elisabeth, d. van Job de Blaey en Suzanna Dieleman. Huwelijksaangiften. 13 dec. Ju- lien Alphonsus de Groene (van Heinkenszand), 26 j„ jm. en Cor nelia Martens, 21 j„ jd. Huwelijksvoltrekkingen. 27 dec. Julien Alphonsus de Groene (van Heinkenszand, 26 j., jm. en Cor nelia Martens, 21 j„ jd. Overleden. 29 dec. Adriana Johan na Houtzager, 97 j„ wed. van Mar cus J. Hoebé. longkanker dan vrouwen, maar dat vrouwen die evenveel roken als mannen deze ziekte evengoed kunnen krijgen. Voorts merkte hij op, dat long kanker in landen als Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten, waar veel sigaretten worden gerookt, verhoudingsgewijze veel voor komt, terwijl men deze ziekte in IJsland, waar weinig sigaretten gerookt worden, niet veel aan treft. werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. De door de secretaris, de heer Jac. de Jonge, voorgelezen notulen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het ledental stijgende is en de vereniging 55 donateurs heeft Van het gemeentebestuur is een schrijven ontvangen dat 150 voor ontspanningsdagen beschikbaar is gesteld. Door de voorzitter werd aan de leden een bijdrage gevraagd teneinde aan de heer Koning uit Vlissingen bij diens 75e jaardag en geschenk aan te bie den. De secretaris bracht vervol gens zijn jaarverslag uit en de penningmeester, de heer A. W. Scheele zijn rekening en verant woording over 1956, welke door de heer H. Moens in orde was bevonden. De voorzitter en penningmees ter werden bij acclamatie her kozen en het bestuur uitge breid met 2 leden H. Dieleman- Dieleman en H. Moens. Ter herdenking van het één jarig bestaan der afdeling zal op 1 febr. een feestelijke ont spanningsbijeenkomst worden gehouden. Gemeentelijke Badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand decem ber 1956 923 baden genomen. Te Antwerpen werd een inbreker bij een kraakje in het huis van een onderwijzer ge stoord en vluchtte door over de hoge muur vuorspen «at er dat deze dollarbrengers niet meer in f? k!im™n die, df tui" af.slo°L Aan de an het nieuwe jaar geen derde wereldoorlog gehuchthotelletjes zullen moeten worden dcre kant aromen bleef hj zeer verrast ten uit de Ver. Staten en Canada naar Europa zullen komen dan dit jaar. Men mag nu dus wel eens definitief overgaan tot uitbreiding van de hotel- accomodatie in Amsterdam, vinden wij, zal losbarsten, dat Sovvjet Rusland een ondergebracht interne crisiü krjjgt te verwerken en dat Kon. Olie: AKU Philips: Unilever: 168—169.10 217 227—229 347—349 (168.35) (217%) (238%) (351%) de beide Dultslanden zullen worden ver- enigd. Afwachten nu maar, in hoeverre bij deze Duitser bij de laatste prognose de wens de vader van de gedachte is ge weest. Nieuws zal het nieuwe jaar al direct In de eerste maand opleveren, want 19 januari wordt a' heel belangrijk aange wezen. Die dag zal namelijk een defini tieve regeling brengen, zowel inzake het Suezkanaalconflict als in de Frans-Al gerijnse oorlog. Zoiets geeft de burger moed, maar niet de kindertjes die in januari zullen worden ge boren. Deze zullen gedoemd zijn tot een meer dan normaal geagiteerd leven en wij zullen hen vanaf hun geboorte extra goed moeten bewaken om zenuwcrisissen bij hen te voorkomen Méér Amerikanen Een voorspelling die meer op feiten gebaseerd is. is die van de internationale federatie van hotelhouders. Uitgaande van de grotere frekwentie van de ver- keerslijnen over de Atlantische Oceaan en de verlaging der toeristentarieven op de luchtlijnen op deze route, voorspelt zij dat er in 1957 vijf maal zoveel toeria- Kopje koffie Wij hebben geen enkele reden om te twjji'elen aan het gewicht van de woor den die vaak achter gesloten deuren op allprlei Internationale conferenties worden gesproken. Maar wat vertelt daar de Italiaanse minister van buiten landse zaken? Gevraagd naar het belang rijkste dat op de bijeenkomst van de At lantische raad te Parijs werd behandeld, gaf hü ten antwoord (na enig peinzen) het kopje koffie. Hij lichtte dit als volgt toe: Ik had juist koffie besteld toen de Raad in geheime zitting ging en zag de een ober aehler de glazen deur met het kopje gebaren. Ik gebaarde toen terug, waar op de ober zeil de kotfle opdronk. Het zou immers jammer zijn geweest ah het kostelijke nat koud zou zijn gewor den... staan: hij was op de binnenplaats van een gevangenis beland. Echtgenoot (1) In Rhodesia is een neger met een blan ke vrouw getrouwd. Daarna heeft hij zich als knecht by zijn echtgenote verhuurd. Het was het enige middel om de bepaling in de wet te omzeilen, die verbiedt dat een blanke vrouw met een zwarte man samenwoont. stukken smijten", staat te lezen op een af fiche in de Amerikaanse stad Cincinnati. Sporttelefoon Als men ln Zwitserland het nummer 251 op de telefoon draait krijgt men het belangrykste sportnieuws uit de gehele wereld te horen. Speelgoedkoning Een van de tien stukken speelgoed in Amerikaanse kinderkamers komt uit de fabrieken van Louis Marx. Hy begon zijn speelgoed-affaires met de uitvin ding van de jojo, een verpozingsinstru ment waarvan hij het principe afkeek van de volkskunst van een Filippyn. Marx groeide op als zoon van een kleer maker. Hy klom van niets tot veel en zün levensverhaal Is een van die wonder lijke vertelsels uit het wonderland van Uncle Sam. Hij bezit thans fabrieken in de Ver. .Staten, Canada, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Mexico, Zuid-Afrika, Japan, Australië en Brazilië. De totaalomzet is 200 miljoen gulden per jaar, de winst 20 miljoen. Daarvan geeft hy een miljoen per jaar weg in de vorm va*i speelgoed. Want terwijl zijn concurrenten jaariyks grote sommen aan reclame spenderen, is voor Louis Marx de enige weg om De leden van de Engelse ambassades in den vreemde laten elk jaar met Kerst, mis en oud en nieuw een paar jerricans met Engels water uit hun vaderland overkomen. Om er thee van te zetten. Want zoals bekend is de superieure kwa liteit van het Engelse kopje thee alleen te danken aan de kwaliteit van het eilan- denwate Echtgenoot (2) De filmster Ginger Rogers gaat voor de vierde maal scheiden. Zy verklaarde: ,,Ib heb drie echtgenoten gehad vóór ik Fransman trouwde; en één Fransman laat een vrouw meer lijden zjjn producten populair te maken er jaar- dan drie anderen lijks met handen vol van weg te geven. Hij draagt daarvoor costuums met extra Kritiek grote zakken. Behalve het dagelijks weg- De toneelschrijver Georges Ravon geven van speelgoed aan mensen die hy neeft gezegd: „De toneelkritict hebben ontmoet of die in een restaurant een ta- nog nooit iets over myn stukken verteld feitje van hem af zitten, stuurt hij aan Kopje thee waar ik wat aan had, of het moest zijn het eind van elk jaar een byzonder stuk dat als zij de inhoud van een stuk naver- van nieuwste vinding aan de kinderen tellen (dat ik dan onmogelijk als het van beroemde persoonlijkheden, aan de myne kan herkennen) zij my inspiratie kinderen van mensen die hy geregeld ontmoet, zoals de ober en de werkvrouw, en aan kinderen in weeshuizen en anrU- re inrichtingen. leveren voor een nieuw stuk". .Koop bij ons een nieuwe auto. Als tegen prestatie zullen wij dan in uw bijzijn vijftig Marx heeft één zwak: voor generaals. Bij de doop van elk van zijn kinderen waren er Een meer dan 25 jaar durende schoolstrijd tussen de kerkdor pen Wahlwiller en Nyswiller, gemeente Wittem is thans tot een goede oplossing gekomen. De oude school te Wahlwiller, waar ook de kinderen van NyswilLer onderwijs genoten, verkeerde reeds 25 jaar geleden in bouwvallige staat. Een nieu we school was dringend nodig. De strijd ontbrandde echter over de vraag waar het nieuwe gebouw moest verrijzen. De be woners van Wahlwiller hadden, de oudste rechten; die van Nyswiller zeiden echter: Ons dorp is het grootste, dus wij maken aanspraak op de nieuwe school. Niemand vermoedde toen dat deze strijd 25 jaar zou duren. Er zal nu een nieuwe school verrijzen midden tussen de bei tje dorpen in, op eeiiDlek met een mooi uitzicht in nét .Zuid- Limburgse land. Binnpn een maand gaat de eerfele spade'in de grond en men hoopt reeds in september de nieuwe school in gebruik te kunnen nemen. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCHVLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 4 januari GROENTEN. Per 100 kg in guldens: Glassla 11.40—17.60. Per kg in centen: Aardappelen Bintje I 1010.40; Rode kooi 7— 12; Savoye kool 2730; Witte kool 10; Breekpeen 4%7; Prei 11—31; Spruiten A II 60—77, B II 4860, afw. 47; Uien I 25; Wit lof I 70—76, II 30—65, afw. 34— 41; Waspeen 3435; Boerekooi 24. FRUIT. Per 100 kg in guldens: Apjielen: Goudreinetten K 24; Lombart Calville H 55/60 10—11.60, F 10. Peren: St Rémy H 65/70 24, 50/65 20; Gieser Wildeman F 2023. INKWARTIERINGSREGISTER 1. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen op grond van artikel 21 der In, kwartieringswet ter openbare kennis, dat het Inkwartierings- register, bevattende de namen van de inwoners, die voor het verlenen van een of meer der in artikel 12 dier wet bedoelde verstrekkingen tot inkwartie ring en onderhoud in aanmer king komen, is opgemaakt. 2. Iedere inwoner kan te allen tijde inlichtingen uit het in- kwartieringsregister verkrij gen, voor zover deze op hem betrekking heDben. Indien de aanvraag daartoe binnen 14 dagen na de dagteke ning van deze kennisgeving is ingediend, worden deze inlich tingen kosteloos verstrekt. 3. Tussentijdse veranderingen in het register, zoals vestiging in, verlaten van of verhuizing bin. nen de gemeente, zomede over lijden e.d., worden niet ter openbare kennis gebracht, doch elke inwoner is bevoegd van zodanige verandering ter ge meentesecretarie kennis te ne men, voorzover deze op hem betrekking heeft. 4. Bezwaren tegen het register moeten binnen vier weken »a de dagtekening van deze ken nisgeving of voorzover betreft tussentydse verandering ais bedoeld onder punt 3, binnen vier weken na de aangifte daarvan ter gemeentesecreta rie, schriftelijk bij burgemees ter en wethouders worden in- gediend, Terneuzen, 5 januari 1957. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, CÜ'I I vr-.FM

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2