Uïft «Ie 8r®«iïwcï« Zeewse fruitteelt had gunstige resultaten in 1956 HiSary op eigen wieken SAN O STOL LOOP DER BEVOLKING AGENDA Nieuws in enkele regeis TERNEUZEN. AXEL. OOSTBURG va*z. SeptefHÓ&t 6*6 Mei Ook deze maand - elke dap «AS VAN GENT. Zijn alle alibi's rond de moord op Chinese Annie waterdicht? 40-jarig- dienstjubïleum. Op nieuwjaarsdag herdacht de fceer C. Leunis zijn 40-jarig ju bileum bij de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg Maatschappij, waar hij thans de functie van commies bekleedt. Dit feit werd op 2 januari offi cieel herdacht op 't hoofdkantoor der maatschappij te Terneuzen, waar de jubilaris werd geluk ge wenst door de directeur de heer Ir. J. F. penie, die hem ook dank te voor alles wat hij in de afgelo pen periode voor het bedrijf heeft gedaan. Hij overhandigde hem een enveloppe met inhoud en bood een bloemstuk aan. Namens het personeel bood de heer A. Lippens eên mooie lamp aan. De heer Leunis, de sprekers be antwoordend, zeide, dat nu deze herdenkingsdag hemzelf betreft, dit hem sterker aanspreekt dan wanneer het anderen gold. Immers het passeren dezer mijlpaal zegt duidelijk, dat het grootste gedeelte van het toch al korteleven, onherroepelijk voorbij is. Op dagen als deze, waarin de gedachten zich vermenigvuldigen, komt uiteraard het verleden weer sterk in de herinnering terug en zien we ons, ruim 40 jaar geleden, het kantoorleven binnenstappen, aldus de heer Leunis. Dat was op het kantoor van wijlen de heer J. van Rompu in de De Jongestraat tegen een sa laris van ƒ2,— per week. De dienstperiode was daar van korte duur en werd verwisseld met het Cargadoorskantoor van wijlen de heer H. van Cantfort in de Lange Kerkstraat. Dit was in die tijd een druk en bekend kantoor. Door de oorlog 1914—1918 werd dit werk lam gelegd. Er kwam ech ter wat anders voor in de plaats. De heer Van Cantfort was n.l. Bel gisch consul en door de oorlog kvvafn er heel wat werk los, waar door de werkzaamheden een ge heel ander karakter kregen. Uit die tijd herinnert spreker zich dat er vanuit bezet België twee Rus sen over de grens kwamen, die zich bij 't consulaat aanmeldden en terug wilden naar het front. Contact werd opgenomen met het Russisch consulaat in Rot er dam. Afgesproken werd dat beide Russen daarheen zouden warden gebracht en hem werd apgedragen ze naar Rotterdam Se brengen, waardoor hij op 16- 'jarige leeftijd tot reisleider pro moveerde. ür dht jaar reisde de inspecteur der Z. V.T. M., wijlen de heer P. de Leeuw, dagelijks per trein van Terneuzen naar Axel. Zijn vader, die werkzaam was hij de Maatschappij Mechelen Terneuzen, in de volksmond om gedoopt tot M(agere) T(roep), kwam daardoor met de heer De Leeuw in contact en vroeg aan dacht voor zijn zoon bij een toe komstige vacature. Dït had tot gevolg dat de jubi laris in september 1916 bericht kreeg, dat er op de inspectie-afde ling, voorlopig voor de bieten campagne, een kantoorbediende geplaatst kon worden, tegen een Loon van 8,per week. Zijp moeder aacht, dat ,,week een tikfout was en moest zijn f8.- per maand. Een verhoging van circa 100 leek haar n.l. twijfelachtig r. Len nadere kennismaking bracht de beslissing en zo be gon hij in september 1916 het werk bij de Z. V. T. M. op de ka mer waar thans de heer Pauwels zijn kantoor heeft kunnen zijn. Mede namens zijn echtgenote, dankte de heer Leunis hartelijk voor de ontvangen enveloppe met inhoud en de aangeboden bloe men. Spreker besloot met de beste wensen uit te spreker voor de voortdurende bloei der Z. V. T. M. Hierna werd de erewijn gedron ken en bleef men nog geruime tijd bijeen. 's Avonds hield de heer Leunis een drukbezochte receptie in ho tel „Des Pays-Bas", waar hij door veel vrienden en bekenden werd gelukgewenst. Lezing over kleuren- fotographie. Gisteravond hield de heer Leus den, fotograaf te Driebergen, een lezing over kleurenfotographie, in café 's Lands Welvaren" op uitnodiging van het bestuur van de vroegere amateurfotografen- vereniging „Het Kiekkastje". De heer B. Burger heette de inleider welkom en deelde de aanwezigen mede, dat het de be doeling van het nog steeds toe staande bestuur is, de Terneuzen- se amateurfotografenvereniging weer nieuw leven in te blazen. De heer Leusden, een terzake zeer kundig man, begon met een historisch overzicht van de ont wikkeling der fotographie om tenslotte te kamen tot de moder ne fototechniek en wel in het bij zonder de kleurenfotographie waartoe steeds meer amateurs overgaan. Met behulp van een serie dia's, opgenomen in het. buitenland, toonde spreker aan welke moge lijkheden hierin schuilen, zeker wanneer men de techniek enigs zins meester is. Na de inleiding werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarna de heer Burger spreker hartelijk dank bracht. In september 1956 waren de 40 jaar dus reeds vol, maar de vas- xe aanstelling tot klerk, op een jaarwedde van 500,volgde op l januari 1917. De heer De Leeuw was een merkwaardig man. Hij was een verwoed pijpenroker. Als hij des morgens op het kantoor kwam ging zijn actetas open en depo neerde hij op zijn bureau een se rie pijpen, gereed voor het ge bruik. in de loop van de dag ging hei vuur er in en was de voor raad tabak verbruikt tegen de tijd. dat hij per tram huiswaarts keerde. Een wekker kondigde iedere dag aan, dat het tijd was om op te stappen. Toen de heer Leunis het werk begon, vroeg de heer De Leeuw hem o.a. of hij vlug bang was. Hij verduidelijkte: „Ais er b.v. op het kantoor een bom (zijn eigen woor den gebruikend) zou donderen, ma je dan bang zijn?" „Ik wél," was mijn antwoord; jk niet," was het zijne. Dat vond ik als 17-jarige nogal heldhaftig. Maar dat duurde niet lang, want ■een paar dagen later bleek de beer De Leeuw behoorlijk angstig te zijn voor een muis, die op visi te kwam. De trambaan heeft spreker ge deeltelijk zien aanleggen en ge heel zien afbreken. Tijdens deze 40 jaar heeft spre ker gewerkt onder drie directeu ren en drie chefs van de afde ling administratie. Dankbaar is spreker, dat hij in al deze jaren maar zelden door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Geheel deze periode viel samen met een bewogen wereldsituatie. Toen hij in dienst kwam zat men midden in de eerste weréld- oorlog 19141918. Zijn zilveren dienstjubileum her dacht hij tijdens de tweede we reldoorlog 19401945. En thans bij zijn 40-jarig dienst jubileum is de internationale toe stand opnieuw zeer gespannen. Gaarne wil spreker Ir. Denie dank zeggen voor het in hem ge stelde vertrouwen en voor de medewerking, die hij van zijn di recteur en ook van de heer Van Wel mocht ondervinden om ook Aanrijding Gisterennamiddag kwam M. W. H. op zijn bromfiets van zijn werk in de richting Axel gereden. In de bocht tussen het Casino en de Axelse Sassing werd hij door de bestelwagen van de firma v. R. aangereden. H. bleef gelukkig ongedeerd, terwijl zijn bromfiets licht werd beschadigd. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt dinsdagavond, a.s. in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeld o.m. de volgende punten: Voorstel tot benoeming van een lid van het burgerlijk armbe stuur, wegens niet aanneming benoeming door de heer J. Pijpe- link. De voordracht hiervoor luidt: 1. M. van Doeselaar, Kerk- dreef 40, en 2. W. van Cadzand, Singelweg 23. Idem tot vaststelling van een verordening, regelende de pen sioennering van de wethouders der gemeente. Idem a. tot wijziging van di verse verordeningen, betreffende de rechtspositie van de ambtena ren; b. tot wijziging van de sala ris- en loonverordening 1955 en de voorzieningen, inzake de be zoldiging van het gemeenteper- soneel per 1 januari 1957. Idem tot aansluiting aan het Instituut Ziektekostenvoorziening van de ambtenaren. Idem op het verzoek van a. de heer J. A. Schiltman tot aankoop van een strook grond aan de Ka naalkade; b. de heer H. de Moor te Hulst voor een stuk grond aan de Axelse Sassing; en c. de heer F. van Dixhoorn te Den Haag om vrijgeving stuk bouwgrorid uit de erfpacht aan de Bernhardstraat. Idem tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen L no. 44 en L no. 45. Idem tot verhoging vart het mdustriegas. Idem tot het garapderen van rente en aflos van een spaarder van de N.V. Bouwkas Nederland se Gemeenten. Idem op het verzoek van de commissie samenwerkende ge meenten kanaalzone te Terneu zen, om een bijdrage te verlenen tót het ontwerpen van een plan. Idem tot vaststelling van de werkelijke kosten van het open- paar gewoon lager onderwijs over het jaar 1955. Idem tot vaststelling a. van de exploitatievergoeding van de bij zondere scholen over 1955; b. van het bedrag van de vakonderwijze res aan de bijz. scholen over 1955 c. van het bedrag per leerling van het gewoon lager onderwijs over 1957; d. idem van het U.L.O over 1957, e. van de vergoeding van het wekelijks lesuur over 1957, gedurende hetwelk aan de O. L. school voor gewoon lager onder wijs vakonderwijs wordt gegeven. Idem tot goedkeuring van een begrotingswijziging van het bur gerlijk armbestuur, dienstjaar '56. Idem tot vaststelling van drie begrotingswijzigingen van de ge meentebegroting dienstjaar 1956 (no. 16, 17 en 18). Idem a. tot vaststelling van di verse begrotingen dienstjaar 1957 en b. tot goedkeuring van de be groting van het burgerlijk arm bestuur, dienstjaar 1957. het overige gedeelte nader over leg zal worden gepleegd met de diverse directies. Wat de opmerking van dezelf de betreft over de slechte water afvoer van de Emmastraat bij de garage De Jager wordt medege deeld, dat dit gedeelte niet in on derhoud is bij de gemeente. Bij de betrokken eigenares is aange drongen op verbetering van dit weggedeelte. Aan de heer De Kraker, die een opmerking maakte, dat de bewo ners van de Oudeweg erg sukke len met hun rioolwater, wordt medegedeeld, dat dit het college van B. en W. ook bekend is, doch vanwege de hoge kosten van ge meentewege daar niet kan wor den gerioleerd. Op de vraag van vörige spreker of het Sintelpad achter de huizen van de Buitenweg niet eens weer gestrooid kan worden, wordt I mededeeld, dat hieraan gevolg zal worden gegeven. Evenzo zal er aandacht aan worden besteed, dat de haag naast het paadje, dat loopt langs het terrein van de speelweide- Oost, welke over het pad heen groeit, door de egienaar zal wor den ingekort. Telefoonboodschappendienst. Met ingang van 2 januari is te Oostburg de zg. telefoonbood schappendienst ingevoerd. Iedere aangeslotene van de net ten Aardenburg, Breskens, Cad zand, Groede, Hoofdplaat, Oost burg, Schoondijke, Sluis en IJzen- dijke kan zich op deze dienst abonneren. Voor Biervliet geldt het zelfde, met dien verstande, dat de bedie ning te Terneuzen i.p.v. te Oost burg plaatsvindt. Het doel van deze dienst is bij afwezigheid of verhindering van de telefoongebruikers ingevolge hun opdracht, voor hen bestemde of van hen afkomstige medede lingen op te nemen, en deze per telefoon, per post of per telegraaf door te geven. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer A. Snelleman, commandant van tie brandweer, die de heer De Maesschalck na mens het gehele corps, een pols horloge aanbood; en door adj.- inpsecteur C. Kortus, di® mede namens het departement van Binnenlandse Zaken, afd. Brand weer, zijn oprechte dank uitsprak voor al het goede werk dat de heer De Maesschalck voor de brandweer van Sas van Gent in de loop der jaren heeft gedaan. Hierna richtte de burgemeester het woord tot brandmeester A. L. Ranschaert, die op 1 septem ber 1956 30 jaar aan de brand weer was verbonden, en tot de henen W. A. Slock en F. J. Oos terhout, die op respectievelijk 1 augustus 1955 en 1 juli 1956 12li jaar diensttijd achter de rug had den. Namens de Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten overhandigde hij de jubilarissen een insigne met de daarbij behorende oorkonden. Ook de heren Snelleman en Kortus brachten nog hulde aan Geef Uw kind méér weerstand cn-armc Zon er het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereië uit heilbot- en kabeljauwlevers de jubilarissen, waarbij de laat ste de gelegenheid aangreep om nog eens duidelijk te wijzen op het verschil tussen de beroeps- brandweenman en de vrijwilliger Aan het slot van het officiële gedeelte van deze bijeenkomst, deelde de burgemeester nog me de, dat het collegfe van B. en W. had besloten om de heer De Maesséhalck te benoemen tot ere lid van de brandweer, hetgeen mede brengt, dat betrokkene zijn uniform mag behouden en dit bij officiële representatieve gelegen heden mag dragen. Afscheid P. de Maesschalck als brandmeester van de vrijwillige brandweer der gemeente Sas van Gent. Woensdag 2 januari 1957 nam de heer P. A. E. de Maesschalck te Sas van Gent, wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd, afscheid als brand meester van de vrijwillige brand weer der gemeente Sas van Gent. Ter gelegenheid hiervan was het gehele corps samengekomen in het instructielokaal van de brand weerkazerne. Ook aanwezig was het voltallige college van B. en W. der gemeente Sas van Gent, en een vertegenwoordiger van de Rijksinspectie van het Brand weerwezen, de adjunct-inspecteur de heer C. Kortus. Burgemeester R. A. J. den Boer huldigde in de bijeenkomst de verdiensten van de heer De Maesschalck. Spreker deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd als erkenning voor de vele verdiensten van de he?r De Maesschalck, hem de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen, waarna de burgemees ter de koninklijke onderscheiding op de borst van de heer De Maes schalck spelde. Ten zeerste ontroerd door de hem te beurt vallende eerbewij zen, bracht de scheidende brand meester, dank uit aan de Konin gin voor de hem verleende onder scheiding. „Ik heb niets meer dan mijn plicht gedaan", aldus spre ker, „en ik hoop dat alle brand weerlieden er evenzo over den ken". Tevens sprak hij een woord van dank uit aan het adres van de heer Kortus, die door de door hem gegeven cursussen veel goed werk voor de brandweer heeft gedaan en nog doet. Het jaar 1956 is voor de Zeeuw se fruitteelt een vrij gunstig jaar geweest. Dit blijkt uit het over zicht van de aanvoer en de op brengst van de fruitprodukten op de veilingen van Goes, Kapelle en Krabbendijke, waar rond 90 pro cent van de Zeeuwse fruitoogst wordt geveild. Over het algemeen gaven zowel de pit- als de steenvruchten heel wat hogere kilo-opbrengsten dan in 1955 en ook de middenprijzen lagen over het algemeen hoger, behalve voor de appels. Toch is de oogst kleiner gebleven dan aan vankelijk werd verwacht. Dit kwam hoofdzakelijk door het on voldoende uitgroeien van de vruchten tengevolge van 't slech te weer in de zomermaanden. Per ras en per bedrijf was dit zeer verschillend en hierdoor geven ook de financiële resultaten per bedrijf vrij grote verschillen te zien. Overwegend was het echter een gunstig jaar en zeker geldt dit voor de kleinfruitbedrijven, waar speciaal aardbeien, frambo zen en besken worden geteeld. De grootste aanvoerstijging ten opzichte van het vorig jaar gaven de appels te zien. De totale Zeeuwse oogst bedroeg ruim 19 miljoen kg tegen in 1955 ruim 17 miljoen kg. De middenprijs was in 1956 32 cent per kg en in 1955 36 cent. Door de hogere opbrengst bleef de geldelijke uitkomst vrij wel gelijk. De middenprijs van de peren bleef gelijk ten opzichte van 1955, n.l. 37 ct,per kg en de aanvoer be droeg in 1956 9.419.506 kg tegen in 1955 9.011.309 kg. De aanvoer van pruimen verminderde van 1,7 miljoen kg in 1955 tot 1,4 mil joen kg in 1956. De middenprijs lag in 1956 rond 50 cent per kg en in 1955 rond 40 cent. Zeer teleurstellend was in 1956 de teelt van kersen. De aanvoer was belangrijk groter dan in het jaar 1955 toen de oogst mislukte, maar beliep in 1956 toch niet meer dan 261.859 kg tegen in 1955 184.450 kg, terwijl de middenprijs daalde van 94 cent op 73 cent per kg. Veel betere resultaten gaf de aardbeienteelt. In 1955 bedroeg de aanvoer in Zeeland 1,3 miljoen kg. In 1956 1,1 miljoen kg. Maar de middenprijs was het afgelo pen jaar niet minder dan 1,52 per kg tegen in 1955 0,94. Ook de rode bessen waren in 1956 heel duur, namelijk gemiddeld 81 ct per kg tegen in 1955 gemiddeld 68 cent. De zwarte bessen konden zich goed handhaven op het ab normaal hoge peil van 1955, na melijk dit jaar gemiddeld ƒ2,25 per kg en m 1955 2,24. Belang rijk hoger was ook de aanvoer van frambozen namelijk in 1956 223.089 kg tegen in 1955 137.448 kg. De middenprijs steeg van 1,51 in 1955 tot 1,73 in 1956. Tengevolge van de strenge win ter mislukte de bramenoogst en de totale aanvoer daalde van bij na 300 ton in 1955 tot 83 ton het afgelopen jaar. De middenprijs steeg van 70 cent tot 1,31 per kg. Maar voor vele kwekers kon deze hogere prijs de teelt niet goed maken. Felle verontwaardiging bij buurtbewoners. De Amsterdamse politie heeft nog steeds geen licht gekregen bij haar speurtocht naar degene, die zondagnacht j.l. de 31 -jarige meiuffrouw A. Z., in de omge ving van het Oude Kerksplein be ter bekend als „Chinese Annie' heeft geworgd. De recherche stuit bij het onderzoek- op de ty pische structuur van deze buurt. Men is er fel verontwaardigd over de moord, en uit snel ver moedens. De rechercheurs hebben hun handen vol met 'het contro leren van de vaak vage aanwij singen. De gangen van verdachte personen worden zorgvuldig na gegaan. Tot nu toe bleken allen ovar een waterdicht alibi te be schikken. Deze berusten vaak op een verblijf in café's. De politie houdt echter ernstig rekening met de mogelijkheid dat men el kaar, ondanks de felle veront waardiging, dekt, een in deze kringen niet ongebruikelijke ma noeuvre. De motieven, die mogelijk tot de moord hebben geleid, zijn rijk gevarieerd. De politie acht het niet uitgesloten, dat de moorde naar uit minnenijd tot zijn daad is gekomen. De vrouwen in deze omgeving zijn nog al efens het slachtoffer van mishandeling. Wanneer zij van „vriend" wisse len, geeft dat meestal aanleiding tot hevige wrijvingen. Het is daarom dat de politie, hoewel zij de mogelijkheid van een moorde naar van buitenaf niet terzijde schuift, geneigd is de dader bin nen het kleine wereldje rond de oude Sint Nicolaaskerk te zoe ken. Dat „Chinese Annie", wier stoffelijk overschot gisteren op de begraafplaats Vredenhof ter aarde is besteld, de naam had geen vijanden te bezitten, zegt de recherche niets. Men is daar voor te vaak getuige geweest van plotseling oplaaiende vijand schappen in dit oude stadsge deelte. VRIJDAG 4 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Rock around the clock". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Rock around the clock". ZATERDAG 5 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u „Rock around the clock". Concertgebouw, 8 uur: „A. C. als loodgieters". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „Rock around the clock". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 5 en 8 uur: „Rock around the clock". VERZENDING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam j van het schip vermeld. Australië: s.s. „Arcadia," 12 jan. Brazilië: m.s. „Uruguay Star", 8 jan. Canada: m.s. „Luksefjell, 9 jan. en m.s. „Nordam," 10 jan. Chili: via New York. Indonesië, m.s. „Willem Ruys," 12 jan. Ned. Antillen: s.s. „Baarn," 8 jan. Ned. Nieuw-Guinea: m.s. lem Ruys," 12 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland 12 jan. Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Ath- lone Castle," 6 jan. en Zuid-West Afrika: m.s. Car narvon Castle," 12 jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „Wil- OVER 1956 GIIAAUW EN LANGENDAM. M. V. Tot. Geboren 14 13 27 Gevestigd 12 19 31 26 32 58 Overleden 5 5 10 Vertrokken 23 35 58 28 40 68 Bevolking op 785 1620 31 dec. 1956 835 31 dec. 1955 833 777 1610 Vermindering 2 8 10 Voltrokken huwelijken: 12. f) In Harwell is bekend gemaakt dat geleerden van het Britse in stituut voor atoomonderzoek te Harwell trachten een door atoom kracht voortgedreven koopvaar dijschip te ontwerpen. Een kerstkaart, vastgemaakt aan een luchtballon, is na een reis van vijf dagen naar Boedapest weer in het bezit gekomen van de afzendster, een meisje uit Le Mans. Een Hongaarse student die de kaart had ontvangen, retour neerde haar met zijn beste wen sen voor het nieuwe jaar. Volgens in Nice ontvangen be richten zijn drie Franse skiërs om het leven gekomen en anderen ge wond, toen een lawine hen ver raste in ene dal bij de Italiaanse grens. (f$ Volgens de „New York Times" werkt de Amerikaanse marine aan een projectiel, dat door duik boten onderwater afgeschoten kan worden op doelen die honder den kilometers ver weg liggen. De naam van dit projectiel is „po- laris". In New York is medegedeeld, dat 1.004.000 personen in 1956 per schip de Atlantische oceaan zijn overgestoken. Dit is de eerste maal sinds 1930, dat dit aantal groter is dan een miljoen. Een correspondent van de „Daily Telegraph", die een bezoek 'heeft gebracht aan de Britse la boratoria van atoomonderzoek te Wantage in het graafschap Berk shire heeft verklaard, dat de ge leerden, die de gevolgen van atoombestraling op levende en do de stof bestuderen, de klok dui zend jaaf hebben teruggezet. De geleerden zouden door mid del van deze bestraling tulpen hebben teruggebracht tot hun oorspronkelijke wilde staat. Q De Britse regering heeft be sloten nog 5.000 Hongaarse vluch telingen in Engeland toe te laten. Engeland had reeds 11.500 Hon garen toegelaten. g) De Zuidslavische regering heeft een plan opgesteld, dat er in voorziet over een periode van zeven tot tien jaar televisie in Zuid-Slavië in te voeren. In de eerste fase zullen te Bel grado, Zagreb en Lubljana zend stations worden opgericht. Het is de bedoeling tot uitzendingen voor ongeveer vier miljoen van de 17.000.000 Zuidslaven te ko men. 1$ Op 31 oktober telde de bevol king van Italië 48.308.000 zielen. Het zielental is in een jaar met 247.000 gestegen. AANVARING IN AMSTERDAM—RIJNKANAAL. Een tanker, geladen met 292 ton dieselolie is gisteravond in het Amsterdam-Rijnkanaal te Utrecht in aanvaring gekomen met het 162 ton groot zijnde vrachtschip „Merwede." Beide schepen lie pen ernstige schade op en zon ken gedeeltelijk. Men slaagde er in de beide boten aan de wal te verankeren om verder zinken te voorkomen. Na een eerste in spectie bleek dat niets van de die selolie verloren is gegaan en de tanks onbeschadigd zijii gebleven. De „Merwede" was geladen met stukgoederen, voornamelijk ge condenseerde melk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 42) (Nadruk verboden.) Mededelingen. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering gestelde vraag door de heer Oggel over de ver lichting van de provinciale weg TerneuzenAxel op het Spui en de kern van dit gedeelte om deze spoedig te realiseren, en de aan wezigheid van een bebouwde kom duidelijk te markeren, wordt medegedeeld, j^it bij de uitvoe- „Wat was?" zei ik vaag. En zij kreeg weer lachstuipjes en- bijna hadden wij er nog een trein door gemist. „Zijn regiment", zei ze tenslotte. „Het was leuk, daar bij hem thee te drinkenvol spo ken en beenderen en bewakers, en...." Haar oog was gevallen op een belangwekkende adver tentie voor schuurpoeder, en plotseling brak zij haar verhaal af. Toen wij het kantoor van de heer Head in Arundel Street be reikten, zei Dorothea, dat zij be neden zou wachten en op straat op en neer zou lopen. „Hij zou in de war raken van twéé bezoek sters en mij waarschijnlijk de betrekking aanbieden. Je hebt een vlekje op je neus neen rechts. Zo is het beter. Je ziet er schattig uit. Nina heeft gelijk wat dat groen betreft je bent een lentebode zij noemde je zo, ik niet. Vergeet niet intelligent te kijken en zwijg over operaties en messen. En vermeld zo terloops je afkeer van de keizer van Ja pan. Succes!" Bevend besteeg Ik de stenen trap. Ik had al zoveel teleurstel- waren akelig geslonken „Is mijnheer Head op kantoor vroeg ik aan een 'dtine jongen, die in antwoord op mijn beschei den klopje op een deur, waarop Privé" stond, verscheen. „Neen. hij is in Italië. „Italië?" Hij had bes'ist Italië gezegd, maar missel len had hij zich vergist. Misschien bedoelde hij Bayswater of Shepherds Bush „Zei u Italië? Italië, waar Ro me de hoofdstad van is?" „Ja juffrouw." De jongen duw de zijn tong tegen zijn wang. Eerste straat rechts en tweede links." Verontwaardigd verzekerde ik hem, dat zijn baas onmiddellijk na zijn terugkeer zou horen van zijn onbeschaamdheid en bitter teleurgesteld ging ik de trap af naar Dorothea. Zij was één en al sympathie en stelde voor in een vegetarisch restaurant vlak in de buurt te gaan lunchen. „Drie gangen voor negen pen ce, en bloemen en vingerdoekjes en dan zal je je béter voelen' zei ze, nam mijn arm en voerde me met kleine aanloopjes langs de Strand. len we mijn schoenen kopen; we zullen naar „Phit-eesi" gaan om dat ik een kleine, pijnlijke knob bel heb en dan ben jij klaar voor je afspraak om 2 uur bij dr. Peignton. We aten linzensoep, een cham- pionpastei en bananenbignets. Erg veel voor het geld, maar er zat zo weinig in. En tegen de tijd dat Dorothea het zevende paar schoenen probeerde was ik hon geriger dan ooit. Ik keek in mijn beurs, maar bij het zien van de inhoud sloot ik hem gauw. Trein kaartjes, bussen, lunch, thee, hadden een enorm gat geslagen in moeders vijf pond. En zij had nog wel gedacht, dat ik kon over houden. Thuis, bij nicht Janet lag onder in mijn juwelenkistje het pondsbiljet, dat vader van moe der had ontvreemd. Dit bewaar de ik tot het laatst, voor geval van nood. Juanita .en Dorothea hadden over haar Grand Trunks gesproken, maar daar was geen sprake van. O, had ik maar een Grand Trunk! Moeder zou me nooit méér geld geven daar waren de rekeningen van het licht en water, en Abinadab zou weer dingen voor de tuin nodig hebben. Vadgr en Miranda kon „Wacht eventjes" zei ze. „Je weet nooit, wat je nog kan ge beuren. En daarna tracteerde ik op twee rondjes beboterde toast." En het geluk met gevleugelde voeten kwam op me af in de vorm van een heel kleine man met een heel groot hoofd, met een zwart fluwelen kalotje, een korte, ruwe baard en afgekloven nagels. Ja, hij zou juist die dag adver teren. Het was vreemd, maar zul ke toevalligheden kwamen wel eens meer voor. Hij miste zijn dochter zo. Zijn boeken raakten in de war. En Bywater korf de bloemen niet schikken; dat ver eiste een vrouwenhand en hij keek glimlachend naar de mijne en ik hoopte, dat hij het gat in één van mijn handschoenen niet zag. Neen, machineschrijven was niet vereist, dat stond niet voor een dokter. Hij gaf de voorkeur aan een goed handschrift en juis te spelling. Ik vertelde hem dat ik altijd moeite had met „paral lel" en cartotheek alleen goed kon krijgen door het tweemaal te schrijven en er dan naar te sta- I - fjt Een van Japans werkende vuurspuwende bergen, de Sak-oe- radjima op Kioesjioe, heeft don derdag tekenen van grotere werkzaamheid vertoond, nadat de berg woensdag tot uitbarsting was gekomen. In rondom de berg .gelegen dorpen is woens dag een lichte aardschok ge voeld. Twee van de op 29 december te Pondichery in India geboren vijfling zijn dinsdag overleden. Leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse le ger hebben donderdag een oefen barak van de politie in Newry Ulster) opgeblazen. Er zijn hierbij geen slachtoffers geval len. Opnieuw zijn in Groot-Brittan- nië bladen postzegels van twee pence zonder perporatie ontdekt. Een ambtenares van het post kantoor te Dartford in Kent heeft de bladen gekocht en verkocht aan een postzegelhandelaar. De Britse posterijen hebben bekend gemaakt, dat de ambtenares be rispt zal worden. Pogingen om de postzegelhandelaar te bewe gen de postzegels terug te geven, zijn mislukt. De man zei de ze gels te hebben betaald en reeds in onderhandeling te zijn over verkoop aan een grote Londense zaak den niets doen, zij waren al even I ren, maar dat ik bij alle andere arm als ik. Grootmoeder was rijk, woorden stevig in mijn schoenen ik zou nog liever vloe- j stond. En hij zei „goed en of ik ren schrobben. „Dorothea", mompelde ik, „ik ben hongerig en teneergeslagen. Vind je het erg als ik ga huilen?" We liepen in Bond Street in de richting van Grosvenor Square. „Ik voel me huilerig, ik kan er wilde gaan zitten en een sollici tatiebrief voor de betrekking wil de schrijven dan zou hij in staat zijn, een denkbeeld te vormen van mijn schrift en stijl. (Wordt vervolgd.) Bij ongelukken, in goudmijnen in de Oranje Vrijstaat zijn in 1956 174 mijnwerkers, onder wie achttien blanken, omgekomen. Ambtenaren van de mijnen noem den 1956 het zwartste jaar in de geschiedenis van de mijnen in de Vrijstaat in de afgelopen tien jaar. Amerikaanse deskundigen op het gebied van veilig verkeer schatten, dat in 1956 ruim 40.000 personen bij verkeersongevallen in de Verenigde Staten om het leven zijn gekomen tegen 38.426 in 1955. In de meeste Amerikaan se staten zal in 1957 de verkeers politie worden uitgebreid en wet ten. worden ingevoerd, die ver oordeling tot gevangenisstraf van verkeersovertreders moge lijk maken. Bovendien zal voor de leiding van 'het verkeer radar worden gebruikt. Op het station van Haine-Saint Pierre in België zijn bij een bot sing tussen twee treinen onge veer twintig personen licht ge wond. De botsing ontstond door dat de bestuurder van een der

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2