Reacties op Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten Russische troepen verlaten Boedapest Frankrijk en Engeland antwoorden Boelganin Hoop op redding van de 2 studenten opgegeven Het Amerikaanse Congres weer bijeen Algerijnen bereid om te onderhandelen 777 EN 999 HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT VRIJDAG 4 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3962 Syrische regeringsverklaring Amerika* hulp aan het Midden-Oosten Beroep van Eisenhower op Sowjet-Unie Geen inieresse voor vijlmogendheden- conferentie Egyptisch blad kondigt vorming van Jraakse tegenregering aan Oostduitse delegatie in Moskou WILHELM PIECK Gaitskell over het Midden-Oosten Engels antwoord aan Boelganin Spoorwegstaking in Canada De toestand in Hongarije Spoedig nieuwe regering te wachten ALGERIE Boliviaanse regering afgetreden Frankering bij abonnement: lerneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cl Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubrjek Kleine Advertenties: 5 regels l.— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 tiar Voor hef Maandagnummer: zaterdags 10 uur Het verluidt in politieke krin gen te Nieuw Dehli dat premier Nehroe bezorgd is over Eisenho wers plan, om communistische agressie in het Midden-Oosten zo nodig met wapengeweld te keren. Volgens deze kringen meent Nehroe dat een „warmer worden" van de koude oorlog in het Mid den-Oosten slechts kan worden voorkomen door de hier gelegen landen sterker te maken, opdat De nieuwe Syrische premier, Aissali, heeft donderdag in het parlement in Damascus sen rege ringsverklaring afgelegd, waar in o.m. wordt gezegd dat de Ver. Naties uitvoering moeten eisen van de resolutie inzake de ont ruiming van de Sinai en de strook van Gaza door de Israëliërs. Wij zullen geen nieuwe „koehandel" ten koste van Egypte aanvaar den, aldus Assali. Met Egypte zal onderhandeld worden over can federale vereni ging van Syrië en Egypte. Het voorgaande kabinet had hiertoe reeds besloten. De betrekkingen met de Arabi sche landen zullen worden ver sterkt. Het Jordaanse leger zal financiële hulp krijgen, de istrijd tegen het imperialisme, het pact van Bagdad en tegen Israël zal zij het politieke luchtledig kunnen vullen, dat is ontstaan na de uit schakeling van de invloed van Engeland en Frankrijk. "Nehroe is van gevoelen dat el ke stap, die tot een verhoogde spanning of een scherpe reactie van de wederpartij zou kunnen leiden, de toestand slechter kan maken. En India is er op gesteld dat de toestand in het Midden-Oosten zo stabiel mogelijk is, daar zijn vijf jarenplan slechts kan slagen, in dien het verzekerd is van de aan voer van belangrijke voorraden door het Suez-kanaal. De Indische regering meent, dat via de Verenigde Naties een op lossing voor de vraagstukken van het Midden-Oosten dient te wor den gezocht en dat geen enkele grote mogendheid een overheer sende positie in dit gebied mag verkrijgen. Abdoellah Rimawi, de Jordaan se minister van Buitenlandse Za ken, heeft op een persconferentie verklaard, dat de nieuwe Arabi- der Arabische landen wordt ge vormd "door de gemeenschappe lijke haat jegens Israël, want deze haat is slechts een onderdeel van da haat, die de Arabieren je gens het Westen koesteren Het blad voegt hieraan toe: „De politiek der Engelsen, die dach ten een wit voetje bij de Arable ren te verwerven door hun natio nalisme te steunen en het Aarabi- sche standpunt t.a.v. Israël op nauwelijks verholen wijze goed te keuren, heeft gefaald. De Ame rikanen zullen evenzeer en spoe dig falen, indien zij, hun politiek ten aanzien van het Midden-Oos ten grondvesten op dezelfde be ginselen, waardoor de Britse po litiek werd geleid." In een verklaring, donde'dag na goedkeuring van Foster Dul les aan de pers verstrekt, merkt senator Walter George op, dat alle economische of militaire hulp van de Ver. Staten aan de vrije volkeren van het Midden-Oosten in overeenstemming moet zijn met de verplichtingen die voor Piesident Eisenhower heeft een bercep gedaan op de Sowjet- Unie „binnen de organisatie der V. N." liever dan door middel van een vijfmogendhedenconfe- rentie, zoals onlangs door de Sowjet-regering werd voorge steld, naar ontwapening te stre ven. Dit is de kern van een ant woord van Eisenhower op een boodschap, die premier Boelga- nin van de Sowjet-Unie hem 17 november gezonden heeft. Boel- ganin stelde toen 'voor een ont wapeningsconferentie te beleggen waaraan de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en India zouden deelnemen. „De Franse regering meent niet, dat het thans het geschikte tijdstip is voor een bijeenkomst der hoogste leiders van de Sow jet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en In dia, om over ontwapeningsvraag stukken te spreken. Zij meent, dat dit het best via de Verenigde Naties kan geschie den" aldus heelt de Franse pre mier Mollet zijn Sowjetrussische ambtgenoot, maarschalk Boelga nin, in antwoord op een Russi sche nota, waarin een dergelijke bijeenkomst werd voorgesteld, medegedeeld. sche politiek de driemogendhe- Ver staten voortspruiten uit worden voortgezet, en er zal een werem, aiaus nmiawi. politiek van positieve neutrali- De Jordaanse politiek is die an teit ten aanzien van Oost en denverklaring van 1950 over het Midden-Oosten afwijst en zich dus ook uitspreekt tegen elke po ging om die verklaring door een éénzijdige te vervangen. De verdediging van de Arabi sche landen tegen alle gevaren, die hen mochten bedreigen, is al leen de zaak van de Arabische wereld, aldus Rimawi. West gevoerd worden, aldus de regeringsverklaring De nieuwe regering zal econo mische, financiële, technische en militaire hulp van andere landen aanvaarden, als er geen politieke ".'oorwaarden aan verbonden zijn. Het semi-officiële Egyptische blad „Al Goemhoeria" schrijft donderdag, dat er plannen zijn binnen tien dagen een „vrije Iraakse regering" te vormen. „Vrije Iraakse leiders" in en buiten Irak nemen contact met elkaar op over de vorming van eeaa regering met Kamel El Dja- dardji als premier. Één van de „vrije leiders" zal voor Djadardji» optreden, die te Bagdad gevan gen wordt gehouden, aldus het blad. „De vrije Iraakse regering zal haar zetel krijgen in een hoofd stad in het Midden-Oosten en zad Iraks uittreden uit het-pact van Bagdad afkondigen, de di plomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië verbreken, com munistisch China erkennen en de betrekkingen met Rusland her stalen", aldus „Al Goemhoeria". Een Oostduitse regeringsdele gatie onder leiding van premier Otto Grotewohl, is donderdag per trein in Moskou aangekomen voor besprekingen met Sowjet- eiders, aldus meldt radio-Moskou. Premier Boelganin, de Sowjet minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof, enkele vice-prefniers en de secretaris van het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Soes- lof, verwelkomden de delegatie. President Pieck van Oost- Duitsland heeft volgens het Oost duitse persbureau ADN donder- ctesgochtend een ontvangst gehou den ter gelegenheid van zijn 8tete verjaardag. Volgens het persbureau verkeert de president in goede gezondhëid en was hij zeer opgewekt. ADN heeft even wel niet gezegd waarom Pieck dit jaar zijn traditionele Nieuw jaarsboodschap voor de radio niet iieeft uitgesproken en ook het e*rps diplomatique op de eerste januari niet heeft ontvangen. zij hebben ge- een „positieve neutraliteit" geba seerd op de strijd tegen het im perialisme en de verwerping van alle pogingen om de Arabische landen te doen aansluiten bij bui tenlandse pacten of een van de twee wereldblokken. Israëlische pers sceptisch en wantrouwend. Zowel de rechtse als de linkse Israëlische bladen staan in toene mende mate sceptisch en wan trouwend tegenover Eisenhowers nieuwe plan voor het Midden-Oos ten. De in het Engels verschijnende „Jerusalem Post', die vaak het officiële standpunt weergeeft, schreef donderdag: „Het is moei lijk aan te nemen, dat het nieuwe plan-Eisenhower de veiligheid van Israël aanzienlijk zal verbete ren. De gevaarlijkste fout, die de Amerikaanse regering bij het op stellen van een nieuwe politiek voor het Midden-Oosten zou kun nen begaan, is ervan uit te gaan dat het voornaamste bindmiddel de verdragen die sloten. In het bijzonder zal deze hulp in overeenstemming moeten zijn met het handvest van de Ver. Naties en met de handelingen en aanbevelingen van de V. N. Hugh Gaitskell, de leider van de Britse Labourpartij, heeft woensdag te Berkeley in Califor- nië op een persconferentie een uit drie punten bestaand pro gramma voor de vrede in het Midden-Oosten ontvouwd. Deze punten zijn 1. De Ver. Staten moeten via de Ver. Naties de leiding nemen van 0e onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het Suezkanaal op basis van de iD oktober opgestelde punten. 2. De betrekkingen tussen de Arabische landen en Israël moe ten geregeld worden om penetra tie van de Sowjet-Unie in dit gebied te voorkomen. 3. Het politieleger van de V. N. moet een „buffer" blijven tus sen Egypte en Israël om'het uit breken van nieuwe vijandelijkhe den tussen beide landen te belet ten. Dit leger zou langs alle gren zen van Israël opgesteld kunnen worden. De hoop op redding van de twee studenten op de Mont Blanc is donderdag opgegeven na een ver kenningsvlucht met een hei- schroefvliegtuig. Het hoofd van de reddingsope raties, majoor Le Gall, zei te Cha- monix: „Zij zijn dood. Wij staken de operaties". De Zwitserse vlieger Geiger zou een nieuwe poging willen wagen om de twee studenten te bereiken als hun ouders hem toestemming oneven De ouders van de twee studen ten hebben, naar nader gemeld wordt niet met het voorstel van de Zwitserse vlieger Herman Gei- ger ingestemd gezien de daaraan verbonden risico's. Majoor Le Gall heeft verklaard de reddingspogingen afgelast te hebben omdat hij er verder geen mensenlevens aan wil wagen. De plek waar de twee studenten zijn gestrand is vol kloven en spleien en er ligt onbetrouwbare sneeuw Reddingspogingen per hef schroefvliegtuig zouden met het optreden van een ploeg op de grond gepaard moeten gaan. Een beklimming van de berg zou ech ter aanzienlijke risico's opleveren vooral met het oog op eventueel opnieuw snel intredend slecht weer. Dit risico zou niet in ver houding staan tot de kans van slagen. De lijken der twee gestranden zullen dus in de cabine van de verongelukte helikopter op de plaats des onheils moeten achter- Boelganins nota was van 1 1 no vember jl. Hierin werd onder meer Eisenhowers plan voor in spectie uit de lucht der weder zijdse weermachten en militaire instellingen gedeeltelijk aan- Moïlet zegt in zijn antwoord onder meer dat, indien al enxele Sowjet-voorstellen een aandachti ge bestudering waard lijken, dit niet geldt voor de daarop gege ven toelichting, „die onaanvaard, baar is". „De gebeurtenissen van de ai- geiopen maanden worden in uw nota op zo weinig objectieve wij ze weergegeven, dat ik er de voorkeur aan geef geen commen taar te geven op dergelijke ver draaiingen der waarheid. Onze regeringen moeten er in de eerste 'plaats naar streven het lbt van het mensdom te verbete ren en zij dienen zich te onthou den van ongegronde beschuldi gingen, willekeurige oordeelvel lingen en bedreigingen. U spreekt in uw nota over een z. g onuitgelokte aanval op Egyp te, over een militaire samenzwe ring van tegenrevolutionairen in Hongarije en over oorlogsophit- serij in West-Europa. Deze lezing is moeilijk te aanvaarden en in strijd met de feiten. Dit geldt ook voor de „agressie ve voornemens", die u de öngeïukte helikopter te landen. N.A.V.O. aanwrijft. Het doel van De gids Louis Pirally, voorzitter deze organisatie is juist de inter- van de hulpverleningsdiAist van nationale spanning te verminde- St. Gervais, wilde hem vergezel- ren en niet haar te doen toene- len. Geiger' wilde dan assistentie men", aldus de Franse antwoord- zien te krijgen van nog twee klei- nota. ne vliegtuigen. Een hefschroef- vliegtuig was volgens hem on bruikbaar omdat door het draaien van de rotor teveel sneeuw op wervelt die het uitzicht belem mert. Majoor Le Gall wilde Gei ger zijn gang .laten gaan maar er geen verantwoordelijkheid voor op zich nemen. Geiger is 42 jaar blijven tptdat een berging sploeg de plek zal kunnen bereiken, maar dat zal niet voor de zomer kunnen geschieden. Hermann Geiger zou, wanneer hij tot een reddingspoging was overgegaan, hebben willen trach ten met zijn van ski's voorziene Piper-cub, die vier personen kan bevatten, in de buurt van de ver- Engeland heeft het onlangs gedane Russische voorstel voor een vijfmogendhedenconferentie over ontwapening „in de huidige binnen de organisatie der Ver. Naties aanbevolen. In een brief van premier Eden aar. zijn Russische ambtgenoot Boelganin, die donderdag in Mos kou is overhandigd, heet het. dat een bespreking van de ontwape ningskwestie in een conferentie op het hoogste vlak zoa!<s door Boelganin is voorgesteld, waar schijnlijk geen resultaten zal op leveren. De Britse regering is, uiteraard te allen tijde ereid elk constructief voorstel t.a.v. de ontwapeningskwestie in overwe ging te nemen, aldus wordt in hét schrijven gezegd. In zijn brief steunt Eden het voorstel, dat de subcommissie Voor ontwapening der Verenigde Naliep in maart weer bijeen komt en spreekt hij de hoop uil, dal de Sowjet-Unie daarmee in stemt. De Britse basis in de zóne van het Suez-kanaal De omvang van de „liquidatie™ van de Britse basis is volgens of ficiële Britse bronnen te Londen niet definitief bekend. Radio-Cairo heeft woensdag bekend gemaakt, dat de basis „niet langer bestaat". Volgens een woordvoerder ran het Britse ministerie van Buiten landse Zaken acht Engeland het Britse-Egyptische verdrag van 1954 dat Engeland 't recht geelt in zekere omstandigheden de ba sis opnieuw te bezetten, nog van kracht. De installaties en voorraden van de basis werden in november door de Britse regering op vijftig miljoen pond sterling geschat. In dien is vastgesteld, dat de basis door Egypte in beslaggenomen is, zal Engeland, naar men ver? wacht, zéker volledige schadever goeding van Egypte eisen. Mi",heeft"al 270 bergreddingen omstandigheden" afgewezen en verricht. voortzetting der besprekingen 13 -km van Lhillil in'West-Al- pjerië is in de nacht van woens dag op donderdag de trein van Qran naar Algiers dbor opstan delingen overvallen. Drie Euro peanen, onder wie een kind, zijn d*od aangetroffen en tien men- se* worden vermist. De trein werd overvallen nadat hij oor safootage tot ontsporing gebracht was. Naar gemeld hebben andere aanslagen van verzetslieden in de afgelopen 24 uur in Algerië i«minste zeven mensen het le ve* gekost. Het aantal gewonden bedraagt 19. In Algiers hebben veiligheids troepen donderdag vier opstande- Mtagien gedood na een bomaan sdag die geen slachtoffers heeft gëlhst. De Sowjetrussische troepen veriaten geleidelijk aan de Hon gaarse hoofdstad, aldus heeft ra dio Boedapest meegedeeld. Se dert enige tijd, aldus de radio, hebben zij aan geen enkele mi litaire operatie meer deelgeno men. De bewaking van de brug gen en de spoorwegen wordt door de Hongaarse autoriteiten verze kerd. In Boedapest staan lange rijen voor de winkels. Er zijn genoeg levensmiddelen, behalve thee, kof fie, cacao en dergelijke, maar aan goederen als textiel, kleding, huishoudelijke artikelen, meube len, zeep en dergelijke is tekort Steenkolen voor huisbrand wordt steeds moeilijker te vinden. Volgens het Berlijnse blad „Te legraf" zouden twaalf arbeiders te Felmenet zijn terechtgesteld, omdat zij opstandelingen zouden hebben toegelaten tot een gehei me wapenopslagplaats. Ook zouden volgens het blad op de Kerstdagen acht spoorweg rijtuigen met geketende gevange nen bij Zahony de Sowjet-Unie zijn binnengereden. Radio-Boedapest heeft donder dag bekend gemaakt, dat de Hon gaarse opstand het land ongeveer 220 miljoen gulden heeft gekost. In dit getal zit opgesloten het economische verlies en de ver woesting van en schade aan scho len, woningen en andere gebou wen. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Boedapest verwacht men, dat Hongarije (le volgende maand een nieuwe coalitierege ring zal hebben, als de huidige politieke plannen vlot verlopen. Direct na de reeds lang ver wachte publikatie van de politie ke verklaring van de regering- Kadar, die reeds tweemaal uitge steld is, zouden zeven commissies van deskundigen benoemd wol den voor het opstellen van poli tieke programma's voor de ver schillende sectoren van het eco nomische leven. Daarna zouden, over ongeveer zes weken, bespre kingen tussen de communistische en de andere partijen beginnen over een coalitieregering. In som mige politieke kringen acht men het zelfs mogelijk, dat Kadar dan als premier vervangen zal wor den door een niet-communist. Het parlement zou dan in spe ciale vergadering moeten bijeen komen om een regering te kiezen en een premier aan te wijzen, al dus deze kringen. Men gelooft, dat de regerings verklaring van Kadar zondag of maandag, doch in ieder geval vóór 15 januari gepubliceerd zal worden.. Het zou een liberale ver klaring zijn over de middelen om uit de huidige politieke en econo mische chaos te komen. In de commissies van deskun digen zouden ook niet-communis- ten en onafhankelijken zitting hebben. Een lid van de boeren partij en drie van de partij van kleine grondbezitters zouden uit genodigd zijn het voorzitterschap van enige commissies op zich te nemen, doch zij zouden eerst de regeringsverklaring willen af wachten. De programma's die de com missies opstellen voor de afzon derlijke takken van de economie zoals industrie, landbouw en financiën zullen in een alge meen plan worden verwerkt, waarna de besprekingen tussen de verschillende partijen zouden kunnen beginnen. Men verwacht, dat de sociaal-democratische par tij, de boerenpartij en de partij van kleine grondbezitters voor deze besprekingen zullenworden uitgenodigd. Er zijn echter nog geen besprekingen gevoerd. Het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap" publiceerde donderdagavond enige bijzonder heden over de plannen. Volgens waarnemers is de gewone burger „voorzichtig optimistisch" ge stemd. Het klinkt goed, maar la ten we afwachten wat er van terecht komt, zo luidde de com mentaar die men donderdag in Boedapest op straat beluisteren kon. „Esti Hirlap" voorspelde, dat de nationale vergadering, die in het verleden slechts zelden bij eenkwam, meer zeggenschap zal krijgen. Het parlement dient het centrum te worden voor schep ping van een socialistische demo cratie en democratisering van het openbare leven, met openhartige, diepgaande" discussies over alle wetten die het land weer op de been moeten brengen. Het parlement moet de hand having van de socialistische lega liteit verzekeren. Parlements leden moeten aangemoedigd wor den van hun recht om ministers vragen te stellen, gebruik te ma ken en nauw contact met hun kiesdistricten te onderhouden. De activiteit van de presiden tiële raad van 24 man, die de functies van het parlement waar neemt als dat niet in zitting bij een is, zou, volgens het blad, be perkt worden tot toezicht op het parlementaire werk. De raad zou minder wetten kunnen uitgeven dan in het verleden, Rakosi, de vroegere partijleider, en Geroe, die hem kort vóór de opstand op volgde, zouden als lid van de raad ontslagen moeten worden, evenals Istvan Kovacs, de vroe-: gere partijsecretaris voor Boeda pest, en de vrouwelijke theoreti cus Erzsebet Andics. Het Amerikaanse congres is gisteren na een recès van vijf maanden weer bijeen gekomen. Doordat een der Senatoren, van j wie het onzeker was welke kant hij zou kiezen, zich voor de demo craten uitsprak, hebben deze hun meerderheid in de Senaat behou den. Zij kunnen op 49 stemmen rekenen, de republikeinen op 47. In het Huis van Afgevaardig den hebben 233 democraten zit ting en 200 republikeinen. Een democratische Senator, pas uit het ziekenhuis, werd gis teren op een rolstoel de Senaat binnengereden om te kunnen stemmen. Een meerderheid brengt het recht mee de voorzitters van de diverse commissie te benoemen. Evenals de vorige twee jaar zal de republikeinse regering dus moeten samenwerken met een door de democratische oppositie beheerst congres. Wat het verwachte voorstel van Eisenhower betreft om met geweld weerstand te bieden aan communistische agressie in het Midden-Oosten, voorziet men in politieke kringen een levendig debat voordat het zal worden goedgekeurd. Ook over de rech ten van de negers zullen onge twijfeld heel wat woorden val len. De conservatieve zuidelijke democraten hoewel in de minder heid, zijn er tot nu toe in ge slaagd d'e maatregelen ter verbe tering van de positie der negers dood te praten (filibuster). Een groep „noordelijke liberalen", tot beide partijen behorend, wil trachten dit voortaan onmoge lijk te maken door een verande ring van. de procedure in de Senaat. De „Canadian Pacific Railway deelt mee, dat 64.00 man perso neel niet kan werken als gevolg van een woensdag in het gehele land begonnen staking van de bond van stokers. Een woordvoerder van deze bond zei, dat er nergens treinen rijden. Het geschil gaat over de werk wijze op de emplacementen, waar de maatschappij het zonder sto kers wil doen. De „Canadia Pacific" is de grootste particuliere spoorweg maatschappij ter wereld. De Boliviaanse regering is don derdag afgetreden. De ministers hebben zich teruggetrokken n president Hernan. Siles Soa zo volledige vrijheid te geven bij de keuze van zijn medewerkers voor een poging tot stabilisering van de Boliviaanse munt De girostanden waren donder dagochtend x 777: ƒ4.332.092,47. 999: 4.205.58S.29. HONGAARSE MIJNWERKERS PASSEN ZICH NOG MOEILIJK AAN De laatste dagen is het in de oude mijnstreek enigszins rumoe rig onder Hongaarse mijnwerkers toegegaan, nadat het op het einde van 1956 in het gezellenhuis te Eygelshoven tussen een aantal Hongaarse mijnwerkers tot een uitbarsting was gekomen waarbij het mes te pas kwam en een ont boden arts zelfs werd aangeval len, is het te Heerlen in een café tussen Hongaarse en Italiaanse mijnwerkers tot een vechtpartij gekomen. Een rechercheur van de Heer- lense politie, de heer E., die de rust wilde herstellen en daar aan vankelijk in slaagde, werd na de vechtpartij door de Hongaren door de étalageruit van een win kel gegooid. De Hongaar V. T. is gearresteerd en opgesloten. Hon garen, die vóór het politiebureau wilden demonstreren, zijn tot de orde geroepen. In de mijnstreek betreurt men het optreden van de Hongaren, maar men heeft begrip voor deze jongemannen, die in hun vade- land wel een en ander hebben meegemaakt. Er wordt een paral lel getrokken tussen het optreden indertijd van Poolse mijnwerkers, die in het leger van generaal An ders hadden gevochten en in het begin van hun verblijf in de mijn streek ook met moeilijkheden te kampen hebben gehad. Het kost te hen aanvankelijk moeite zich aan het normale leven aan te pas sen. Het Algerijnse „nationale be vrijdingsfront" is bereid met Frankrijk te onderhandelen over de toekomst van Algerië, als (lit cnder toezicht van de Ver. Naties geschiedt. Het front, dat zegt door Frank rijk erkend te zijn als de enige werkelijke vertegenwoordiger van het Algerijnse volk, verklaart dit in een memorandum aan de politieke commissie van de Ver. Naties over de Frans-Algerijnse besprekingen die vorig jaar zo mer zijn gevoerd. De politieke commissie zai binnenkort de Al gerijnse kwestie bespreken. In het memorandum wordt voorts gezegd, dat de besprekin gen van de afgelopen zomer afge broken zijn, omdat de Fransen hun beloften niet hielden en het Algerijnse vertrouwen schonden door een vliegtuig met Algerijn se leiders, die op weg waren naar Tunis, tot een landing in Algiers te dwingen, waar de leiders gear resteerd werden. Het Algerijnse volk verlangt vurig naar een re geling van het geschil met Fra: St rijk en het is niet aan dit volk te wijten dat die regeling in hét af gelopen jaar niet bereikt is, alrius het front. „Inmenging van de Ver. Naties is nu nodig geworden. In de af gelopen twee jaar is reeds tev el Algerijns en Frans bloed ge vloeid". ZATERDAG 5 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.09 4.44 5.24 5.34 n.m. 4.33 5.08 5.48 5.58 ZWAAR BEWOLKT Terwijl een krachtig hogedruk gebied boven Rusland daar over al strenge vorst veroorzaakt brengen de depressies in grote de len elders in Europa vo'or de tijd van het jaar zacht weer. Zo werd het donderdag in ons land op vele plaatsen 8 tot 9 graden. Vrijdag zal het nog iets zachter worden, wanneer oceanische lucht van zuidelijke oorsprong ons land zal hebben bereikt. De vochtigheid van deze lucht is groot, zodat het tamelijk somber weer zal zijn. Re- i gen van enige betekenis is echter niet waarschijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. ZON op onder Jan. 4 8.50 5 8.50 16.44 16.46 MAAN op on der 10.03 10.23 Zacht weer. Zwaar bewolkt met mogelijk hier en daar wat motregen. Mati ge tot krachtige wind tussen 20.44 West en Zuid. Dezelfde tempera- 21.49 turen als gisteren of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1