Het verzet bij de Wisselmeren Nederlands Nieuw-Guinea sn Syrië Met vereende krachten" De vernielde in oliebuisleiding Hilary op eigen wieken Wat brengt de Radio? Officiële Publikatie TWEEDE BLAD Donderdag 3 januari 1 v 57 12e jaargang no. 3961 Syrië en de Amerikaanse plannen V in het Midden-Oosten II Nieuwjaarsrede van de heer T. J, Twijnstra import steeg meer Herstel zal pas volgen zodra Israëlische troepen woestijn van Sinai en gebied van Gaza ontruimd hebben DE ECONOMISCHE TOESTAND IN POLEN De Amerikaanse hulpverlening aan Joego-Slavië Lijk van Moorhouse gevonden De strijd in Algerië Egypte dringt bij de Verenigde Staten aan op vrijmaking van de bevroren activa Gouverneur dr J. van Baal is onlangs te Hollandia terugge keerd, na een bezoek aan de Wis selmeren. De gouverneur heeft zich aldaar andermaal op de hoogte gesteld van de algemene toestand, zoals deze zich heeft ontwikkeld na de ongeregeld heden te Obano op 4 november. De rust in dit gebied keert thans geleidelijk terug en ver schillende van degenen, die in verzet waren gekomen, hebben te Enarotali reeds de gebruikelij ke vredesdans uitgevoerd. De aanstichter van de ongere geldheden blijkt thans te zijn een Papoea van de stam der Kepau- ku's, een zekere Dabakaiame, die enige tijd tevoren was gearres teerd omdat hij zijn vrouw, die hij van overspel verdacht, met pijlschoten had gedood. Hij ont snapte echter uit de gevangenis. Deze Dabakaiame genoot aan zien als ziener en heeft ook in de gevangenis visioenen gehad, die hem steunden in zijn reeds vroe ger gedane aansporingen tot ver zet tegen alles, wat van buiten de eigen landstreek kwam (dus ook tegen de Papoea's van de kust) waardoor hij op de primi tieve bevolking aanvankelijk gro te indruk maakte. Dabakaiame behoort tot de aan het oude ge hechte hoofdlieden der Kepau- kust), waardoor hij op de primi- in de veranderde omstandighe den, die een gevolg zijn van de -beschavingsarbeid van missie, zending en toestuur. De invoer van nieuwe dingen doet de waar de dalen van de schelpen, die al daar de functie vervullen van het geld, op welks bezit hun invloed is gebaseerd hierdoor vermindert hun macht, waardoor de jongere generatie zich gemakkelijker af wendt van de oude stamgewoon- ten. Inzonderheid het beëindigen van de bloedwraak is voor de oudere aanvoerders een doorn in het oog. De verzetsbeweging is dan ook in de eerste plaats een po ging om het eigen gezag en de oude wraakgewoonten te herstel len. De daardoor ontstane situa tie bood tevens een mooie gele genheid, onderlinge veten te be slechten. Dit houdt een verlei ding in, waardoor ook de meer op het nieuwe georiënteerde Ke- pauku's nog gemakkelijker zwichten, te meer, omdat het ge bied der Wisselmeren is gelegen in het centrale bergland en alleen door de lucht kan worden toe reikt en dus uiterst geïsoleerd ligt. De bevolking van dit gebied behoort tot het primitiefste in de wereld. De Syrische ambassadeur in het Midden-Oosten heeft maan dag na een onderhond met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten verklaard, dat Syrië tegen elk eenzijdig besluit is dat de Ver. Staten zouden kunnen nemen om het Midden- Oosten tegen een vermeende Russische dreiging te bescher men. In geval van een Russische agressie zou men de Ver. Naties moeten inschakelen, zo ver klaarde de ambassadeur. Wij zullen er ons toch wel van bewust moeten zijn, dat in het al gemeen Nederland moet worden beschouwd als een land, dat eco nomisch uitermate kwetsbaar is door buitenlandse gebeurtenissen, aldus de voorzitter van het ver bond van Nederlandse werkge vers, de heer T. J. Twijnstra, tij dens zijn voor de radio gehouden nieuwjaarsrede. Wij beschikken, zo vervolgde hij, immers niet over veel grond stoffen uit eigen bodem, en wy zijn vrijwel het dichtstbevolkte land van de wereld. Die afhanke lijkheid van het buitenland stelt bijzondere eisen aan onze natio nale economie. Daarom is het soms waard met het oog op onze concurrentiepositie in het heden offers te brengen, opdat die posi tie in de toekomst niet in gevaar wordt gebracht. DAN EXPORT. Het is thans, zo verv°rffe^ heer Twijnstra, naar het mij voorkomt, een jaar dat conjunc tureel gezien voor ons land f^i ren zou kunnen brengen, die het wellicht mogelijk zal zijn te n Hoezeer vele feiten uit het af gelopen jaar tot voldoening mo gen stemmen, zo ging de heer Twijnstra verder, er deden zich in de loop van het jaar enkele verschijnselen voor, welke tot be hoedzaamheid noopten, ook nog vóór het Suezconflict nieuwe zor gen met zich meebracht. Wei steeg het cijfer van onze export, maar dat van de import nam nog sterker toe, de deviezenreserves van de Nederlandse Bank verto nen thans voor het eerst weer een voortgezette daling. De koorts thermometer van het economische evenwicht was dus boven de rode streep gestegen. De heer Twijnstra wees verder op de spanningen op de arbeids markt, welke tengevolge van het gebrek aan arbeidskrachten on verminderd voortduren. Onder de indruk van de ver schillende economische verschijn selen heeft de toen demissionaire regering zich tot de S.E.R. ge wend om advies. Dit advies, eind november uitgebracht, heeft zeer de aandacht getrokken en zowel instemming als kritiek uitgelokt. Door de regering is dit advies als grondslag voor haar beleid aan vaard. DE STABILISATIE VAN LONEN EN PRIJZEN. Een kernpunt van de door het advies aanbevolen maatregelen is het stabiliseren van lonen en prij zen, aldus de voorzitter van het verbond voor werkgevers. Dat betekent niet dat lonen en prij zen zullen veranderen, maar wel dat die veranderingen strikt be perkt zullen moeten blijven. Wat de verhoging van de lonen in het jaar 1957 aangaat beperkt zich het advies van de S.E.R. tot een tweetal aanbevelingen: van het na aftrek van de wegvallende vereveningsheffingresterende deel van de premie voor de op 1 januari in werking tredende alge mene Ouderdomswet een mijl paal in de ontwikkeling van onze sociale wetgeving zal de helft tot uitdrukking komen in een loonsverhoging. De andere helft dragen de werknemers zelf. De gevolgen van de per 1 juli door te voeren verhoging van de huren met 25zouden moeten worden gecompenseerd door een loons verhoging van circa 2 PRIJSVERHOGING VOOR SOMMIGE ARTIKELEN. Wat het prijsniveau aangaat, werd de mogelijkheid onder ogen gezien, dat door een stijging van de prijzen van grond-hulpstoffen door buitenlandse invloeden de binnenlandse prijzen van sommi ge artikelen een verhoging zou den moeten ondergaan, zo zeide de heer Twijnstra. Het S.E.R.-advies rekent op de medewerking der ondernemers, dat zij tot zulk een verhoging al leen zullen besluiten na vooraf gaand overleg met het ministerie van Economische Zaken, evenals Er is een nieuw strijdpunt ont staan met betrekking tot de en kele maanden geleden in Syrië vernielde oliefouisleidingen van de „Iraq Petroleum Company". In een interview met de „Finan cial Times" heeft de minister van Buitenlandse Zaken van Syrië De graanaankoop-campagne in Polen verloopt zeer onbevredi gend. De Poolse regering heeft tot nu toe 400.000 ton graan min der aangekocht dan volgens de plannen, zo deelde de plaatsver vangende Poolse minister-presi- dient mede. In een interview met de Try- buna Ludu, het blad van de Pool se verenigde arbeiderspartij zei- de hij, dat door de vroege vorst en de vertraagde oogst de suiker- produktie 360.000 ton beneden het plan zal blijven. De produktie van vlees en worst was echter groter dan de voorgenomen hoe veelheden, aldus het blad. Aan het einde van het jaar 1956 zullen er aanzienlijke produktie- overschotten zijn voor ruw ijzer, staal en walsprodukten, maar de mechanische en machine-indus- verklaard, dat het herstel vj deze leidingen niet /zou beginnen voor de Israëlische troepen de woestijn van Sinai en het gebied van Gaza ontruimd hebben. Hij voegde daaraan toe, dat de regering van Syrië niet de min ste schadeloosstelling aan de maatschappij wil betalen voor de vernieling van de pompstations waarvan Syrië volgens hem de veiligheid niet behoeft te verze keren. De Iraq Petroleum Company heeft naar aanleiding van deze verklaring van de Syrische mi nister opgemerkt, dat volgens de overeenkomst van 1931 tussen de maatschappij en Syrië, welke overeenkomst in 1955 door een wet werd bevestigd, de Syrische regering de buisleiding moet be schermen en daar zelfs jaarlijks een vergoeding voor ontvangt. Er zijn 5 technici van de maat schappij uit Londen naar Syrië vertrokken die zich bij de groep zullen voegen, welke de pompsta tions inspecteert. De Amerikaanse regering heeft maandag 6 miljard dinar (ongeveer 75 miljoen gulden) vrij gegeven uit een tegenwaar de fonds, dat was gevormd door Joegoslavische aankopen van Amerikaanse tarwe tegen beta ling in dinar onder net econo mische hulpprogramma in de jaren 1954 en 1955. De tegenwaarde gelden zullen worden besteed voor de econo mische ontwikkeling van de dis- stricten Umag en Koper, die tot het einde van de tweede wereld oorlog Italiaans grondgebied waren. Met het geld zullen 19 projecten worden gefinancierd. Het zal worden gebruikt o.m. voor de bouw van een cement fabriek, de aankoop en de bouw van 5 vrachtschepen, de bouw van 20 vissersvaartuigen, een nieuwe zuivelfabriek, een fabriek voor de bewerking van levens middelen, een metaalbewer kingsfabriek, het aanleggen van wegen en het ontginnen van ongeveer 30.000 hectaren land. Het Egyptische blad „Al Mas- saa" meldde maandag uit Port Said, dat zondag het lijk van de Britse tweede-luitenant An thony Moorhouse gevonden is en door de politie en vertegen woordigers van het ministerie van gezondheid naar een mor gue is overgebracht. Er is nog geen officiële be vestiging van dit bericht ver- xregen. Het Egyptische persbureau heeft maandag verklaard, dat de Britse autoriteiten in Port Said op 11 dec. een verzoek van de Egyptische regering om een regeringsvertegenwoordiger in Port Said 'n onderzoek naar de verdwijning van Moorhouse te laten instellen, hadden afge wezen. dat in het afgelopen jaar was trie zal ondanksion vergroting overeengekomen. De centrale werkgeversorgani saties hebben dezer dagen aan hun leden een aanbeveling in deze zin doen uitgaan. Wanneer wij mogen hopen, dat de internationale politieke span ningen van de laatste maanden van voorbijgaande aard zullen zijn, dan zal het jaar 1957 ook een voorspoedig jaar kunnen zijn, waarop wij met voldoening zullen kunnen terugzien. Maar dat zal alleen het geval zijn, als werkge vers, werknemers en overheid ach daarvoor inspannen, met ver eende krachten, zo besloot de heer Twijnstra. In de afgelopen 24 uur zijn de Algerijnse rebellen speciaal ac tief geweest in het gebied van Oran. Bij aanslagen en overvallen in dit gebied zijn drie personen om het leven gekomen en 8 gewond. van de produktie 2800 goederen wagons, 870 auto's, 1400 vracht auto's en 40.000 radiotoestellen minder dan de plannen hebben geproduceerd. VRIJDAG 4 JANUARI. INBRAAK OP OUDEJAARSAVOND. Op Oudejaarsavond zijn de 34- jarige J. W. van V. uit Den Bosch en de 29-jarige H. L. de B. uit Rotterdam op heterdaad betrapt, toen zij een sigarenwinkel over hoop aan het halen waren aan de Wolphaertsbocht te Rotterdam. Een geldwisselaar bij de auto maat van de winkel bemerkte on raad, maar de inbrekers over meesterden hem en gingen er van door. Enkele passerende matro zen zettén een achtervolging in en één van hen wist VanV. te grijpen. De ander kon later op de avond worden gearresteerd. In de winkel bleek een tas met voor ƒ2.000,— aan kwartjes ge reed te staan, ƒ400,werd ver mist, ƒ240,— daarvan trof men bij Van V. aan. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Viool en cello; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gram.; 10.45 Voor de kleuters; 11.05 Pianorecital; 11.25 Dit is uw leven....; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Pro menade ork.; 13.55 Koersen; 14.00 Sopraan en piano; 14.30 Voordr.; 14.50 Orgelspel; 15.10 Gevar. pro gramma; 16.00 Gram.; 16.20 Muz. caus.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgel en zang; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Caus.; 19.40 Gesprek; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.20 Chansons; 20.35 Caus.; 20.45 Idem; 21.00 Dansmuz.; 21.25 Interview; 22.10 Buitenl. overz.; 22.25 Amus. muz.; 22.40 Caus.; 22.50 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Kamer orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.28 Amus. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Orgelsp.; 11.30 Hoor spel; 12.00 Alt en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Amus. muz.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Metropole ork.; 13.45 Gram.; 14.00 Lichte muz.; 14.25 Radio Filh. ork.; 15.15 Lite raire kron.; 15.35 Lichte muziek; 16.00 Tuinbouwpraatje; 16.15 Gr.; 16.40 Vocaal ens.; 17.00 Voordr.; 17.20 Pianoduo; 17.40 Koersen; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Koorzang; 18.35 Voor de jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Hoorspel; 20.55 Oratorium'; 23.30 Nieuws; 23.45 Avondoverdenking; BRUSSEL: 12.00 Omroepork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Idem.; 14.25 Kamerork.; 15.00 Mannen koor; 16.00 Koersen; 16.02 Muziek en dans; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Jazz muziek; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Lied v. d. week; 19.45 Caus.; 20.00 Symf. ork.; 20.45 Kunstkaleidoscoop; 21.00 Symf. ork.; 22.00 Nws; 22.11 Spaanse en Zuidamerikaanse liederen; 22.55 Nieuws. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1957/1958 voor een rijksstudietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1957 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Nederlandse Universiteiten en Hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs stu deren, dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universi teit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Diegenen die voornemens zijn met ingang van 1 september 1957 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen vóór .1 februari 1957 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en bij de afdeling rijksstudietoelagen. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de landbouwhoge school te Wageningen moeten hun aanvragen inzenden vóór 1 mei 1957 bij een der studiefondsen, waarvan de adressen op schriftelijk verzoek worden verstrekt door de directeur van het landbouw onderwijs, Bezuidenhoutseweg 30, te 's-Gravenhage.) 2. Erkende inrichtingen voor voorbereidend hoger en/of middel baar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, erkende opleidingen voor middel bare akten en het centraal instituut voor opleiding van sport leiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de DRIEJARIGE VOOROPLEIDING VOOR LERARES bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal 400. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling rijksstudietoelagen. 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers(essen) en gesubsidieerde of aange wezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal 300 per jaar en worden ver strekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst 300 als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of opleidingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.s.en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling rijksstudietoelagen. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar' lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of mid delbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onder wijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan wer ken, kan na ieder jaar dienst 20 >/o van de totale schuld worden kwij tgescholden. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES (Nadruk verboden.) 41) THE OLD HOUSE, The Terrace, RICHMOND. „Beste juffrouw Forrest, Mijn belangstelling voor het geen u mij gisteren vertelde is mijn excuus voor het feit, dat ik u schrijf. Ik kreeg uw adres van dr. Westcott per telegram. Als u er nog niet in geslaagd bent, een betrekking te vinden, dan kan ik u aanraden een be zoek te brengen aan de heer Head van „The Last Word". Hij is een oud vriend van me en ik sluit hierbij mijn introductie in. Natuurlijk kent u het beroem de tijdschrift van mijnheer Head. Hij is een bekwaam man al is hij een maniak en als hij werk heeft, weet ik zeker, dat hij het u zal geven. Zijn bijzon dere manier op het ogenblik is de behandeling van kanker zon der opratie. Mocht u er toe be sluiten hem te bezoeken dan zou u iets over het onderwerp kunnen nalezen in het janua- ri-rtummer van „The Last Word" schreef hij er vijf kolom men over het kleinste beetje zal voldoende zijn, daar hij wel Kijk alleen maar intelligent en hoed u voor het woord „mes". Mocht u in zijn smaak vallen en er een plaatsje bij zijn blad vrij zijn, dan geloof ik wel, dat hij u zal aannemen. Hij is een buitengewoon vriendelijk, zowel als een buitengewoon oprecht man. Hij zal verschrikkelijke haast hebben, daar hij het soort maniak is, dat in een half uur tijds de wereld wil verbeteren. Maar wordt niet ontmoedigd of zenuwachtig. Blijft kalm en plaats tactvol kleine verwijzin gen naar Baron Frangipani, de ontdekker van de nieuwe ge neeswijze voor kanker. Ik zal het heel prettig vin den, als u mij eens komt opzoe ken. Mijn man en ik zijn 's zon dagsmiddags altijd thuis. Met de beste wensen voor uw succes, Uw toegenegen, MARIE WATERSON." Nicht Janet, Dorothea en Ju- anita stonden paf van verba zing over deze brief. „Het is merkwaardig, zoalp sommige mensen zich aange trokken voelen tot vreemden" aldoor aan het woord zal zijn. merkte nicht Janet op en vroeg zich af, waarom haar twee doch ters zo lachten bij deze opmer king. „Het is je geluk, dat dr. Peign- ton je pas vandaag kon ontvan gen; hij zou je aangenomen kunnen hebben en dan zou je die interessante mijnheer Head hebben misgelopen. Ik weet al les van hem. Hij heeft eens om een of andere dwaze reden in de gevangenis gezeten. En hij haat die arme keizer van Japan en zegt heel onvriendelijke din gen over hemen hij heeft heel veel medelijden met alle armen en verdrukten. Je behoeft al leen maar een vertrapte worm onder iemands voet te zijn en mijnheer Had zal kolommen vol over je schrijven en doorgaan met schrijven, tot de persoon in kwestie zijn voet weg haalt. Hij is een heel hardnekkig, ijverig man en alle uitgevers van bla den, die geen succes hebben, zijn jaloers op hem, en schil deren hem af als een man, die met zijn eigenzinnig hoofd te gen een harde stenen muur bonkt. Ik keek Dorothea bewonde rend aan. Ze was zo goed van alles en iedereen op de hoogte. Waar deed ze al haar kennis op! Zij was altijd zo druk bezig. Ze scheen nooit veel tijd te hebben om te lezen. Als zij een krant doorvloog was die 'n week oud. En zij genoot evenzeer van aan plakbiljetten als van de dichter Yeats, de grote Ierse leider. Zij las Spwinburne, terwijl zij een trein trachtte te halen en keek Shaw door, terwijl zij wachtte tot haar soep afkoelde. En toch wist zij altijd alles. Juanita las op een heel andere manier. Ze hield van een divan of van een vensterbank, waarop ze haar volle luie lengte kon uitstrek ken. Ze hield van drie kussens en een plaid en wilde graag met rust gelaten worden, tot zij klaar was. Het had helemaal geen zin, dat Dorothea haar trachtte te verleiden tot een ge sprek, betreffende de voordelen of anderzins van dienstplicht, terwijl zij bezig was met „Mar cus Ordeyne"; dienstplicht kon wachten en Marcus niet. „Ik zou vandaag met je mee kunnen gaan," stelde Dorothea voor. Ik moet een paar nieuwe schoenen kopen en ik zou graag een beetje rondneuzen in het kantoor van „The Last Word". Op de club hebben we het blad en daar kun je dus de laatste nummers over kanker bestude ren, terwijl ik een paar bloemen op mijn hoed naai. Mijn vilten ziet er niet modern meer uit. Ik zal je om elf uur aan het sta tion ontmoeten." „Wat voor bloemen ga je op je hoed zetten?" vroeg Juanita angstig. „Goudsbloemen." „Maar je kunt toch geen goudsbloemen op een rode Ik liet ze het verder alleen uitvechten en begaf mij oo weg naar de club, waar ik een nut tig uur met „The Last Word" doorbracht. Natuurlijk was Dorothea niet om elf uur aan het station, waüt Zij "was een kennis tegen gekomen, wier zoon in de To wer ingekwartierd was (Wordt vervolgd.) De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemene kennis dat in 1957 van rijkswege BEURZEN voor MU ZIEKSTUDIE en DANSSTUDIE beschikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van jongeren van Nederlandse nationaliteit, die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbeoefening willen wij den, doch in de onmogelijkheid verkeren de aan die studies ver bonden kosten uit eigen middelen te dekken. Met betrekking tot deze beurzen gelden de volgende bijzonderheden. VOOR MUZIEKSTUDIE HIER TE LANDE. Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste onder zoek^ waarna een vergelijkend examen zal worden gehouden. Zij zullen alleen voor dit eerste onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeurig omschreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te veel uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzikaal gehoor. De maatstaf, die aangelegd wordt omtrent muziekkennis, technische ontwikkeling, enz., richt zich naar elk geval afzonderlijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een „erkend" conservatorium of aan een andere muziekinstelling ter goedkeuring van de minister. VOOR MUZIEKSTUDIE IN HET BUITENLAND. Een of meer beurzen zullen beschikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vak studie in de muziek IN HET BUITEN*LAND onder leiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de minister. VOOR DANSSTUDIE. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiter&ard bepaalde eisen m.b.t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandidaat. Deze normen richten zich naar elk geval afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Omtrent het vorenstaande zal de minister zich door een deskundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te stellen on derzoek. De keuze van de instelling, aan welke men wenst te studeren, be hoeft de goedkeuring van de minister. Zij, die voor één der beurzen in aanmerking wensen te komen, be horen hun verzoekschriften daartoe vóór 1 FEBRUARI 1957 in te zenden aan de afdeling kunsten, bureau muziek en danskunst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage, met vermelding „Mededinging rijksbeurs muziekstudie 1957". Aanvragen, welke na genoemde datum worden ingezonden, zullen, behoudens hoge uitzondering, niet in behandeling kunnen worden genomen. Egypte heeft een dringend be roep op de Verenigde Staten ge daan, om de dollar-activa, welke reeds vijf maanden lang bij Ame rikaanse banken bevroren zijn, vrij te maken, zo meldt de „New York Times". Volgens een bericht uit Cairo aan dit blad ziet men dit beroep als een onderdeel van een aantal pogingen, die door de regering van president Nasser worden ge daan om het ernstige tekort aan buitenlandse valuta in het bijzon der aan dollars en ponden ster ling, te overwinnen. Sommige waarnemers zien er ook het be gin in van een campagne van Egypte ter verkrijging van eco nomische hulp van de Verenigde Staten.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5